Jan 6, 2001 at the New York Armory, New York City
Coca Cola Hispanic Games
Girls
GIRLS
55 Meters
1 Karen Robinson New Rochelle 7.22 New Meet Record
2 Candice Arthur Friends 7.24
3 Chelsea Hammond Elmont 7.36
4 Shanae Henry Kellenberg 7.39
5 Erica Alston Paul Robeson 7.40
6 Okema Morris South Shore 7.45
200 Meters
1 Shana Cox Holy Trinity 24.86 Meet Record
2 Kasia Williams Paul Robeson 25.16
3 Chinny Offor Half Hollow Hills 25.56
4 Tameika Hunter Clinton 25.84
5 Nicole Bridgwood Connetquot 26.03
6 Tahira Wiggins Lincoln (Yonkers) 26.21
400 Meters
1 Tiandra Ponteen Washington Irving 55.30 New meet record
2 Chinny Offor Half Hollow Hills 55.99
3 S. Stoddart Uniondale 56.26
4 Melanie Hardy Benjamin Cardozo 57.35
5 Natasha O'Connor A. Philip Randolph 57.62
6 Nicole Bridgwood Connetquot 57.67
7 Yanighe Doyley Paul Robeson 58.56
8 Helenor Wilson Lincoln (Brooklyn) 58.60
9 Anuhka Anosike Curtis 58.66
10 Alisha Burnett Sewanhaka 58.85
11 Kelly Powell Bellport 59.69
12 Anisha Andrews Lincoln (Yonkers) 59.73
800 Meters
1 Melanie Hardy, Benjamin Cardozo 2:16.39
2 Nana Hanson-Hall New Rochelle 2:18.54
3 Lauren Lewis Southern Regional 2:23.24
4 Amanda Noe Stratford Academy 2:24.25
5 Helenor Wilson Lincoln (Brooklyn) 2:24.35
6 Demenia Kilpatrick Bishop Loughlin 2:24.55
One Mile
1 Theresa Fath Bellport 4:59.58 New meet record
2 Shannon Hawrylo Hunterdon Central 5:09.94
3 Heather Iatauro Tri-Valley 5:13.60
4 Anne Hessberg Academy of the Holy Name 5:14.31
5 Hannah Oberman-Breindel Fieldston 5:14.91
6 Sally Briggs John Jay 5:16.45
3000
1 Catha Mullen Bronxville 10:22.05
2 Nicole Boykin White Plains 10:22.47
3 Jean Gleman Wamtagh 10.29.36
4 Caroline Mullen Bronxville 10:33.40
5 Michelle Rorke Bronxville 10:33.90
6 Megn O'Shea Miller Peace 10:34.04
7 Megan Gubbins Southampton 10:34.44
55 HH
1 Amber Williams Roxbury 8.03 New meet record
2 Shenre Dawkins New Rochelle 8.14
3 Shevian Byam Paul Robeson 8.21 8.68
4 Deanna Finley L. Brandies 8.27
5 Tamara McGill Franklin 8.49
6 Tara Kitton JFK 8.54
7 Katie Scotidas Massapequa 8.68
RELAYS
800
1 Robeson 1:42.31
2 Tilden 1:42.81
3 Willingboro 1:43.58
4 Lincoln (Yonkers) 1:45.02
5 Franklin 1:46.87
6 A.P. Randolph DNS
Sophomore Girls 800 Meter Relay
1 South Shore 1:50.61
2 Campus Magnet 1:50.86
3 Bishop Loughlin 1:52.45
4 Suffern 1:52.3
5 New Rochelle 1:53.46
6 St. Joseph By The Sea 1:54.72
Freshman Girls 800 Meter Relay
1 Hempstead 1:52.33
2 Irving 1:55.71
3 Uniondale 1:57.02
4 Garden City 1:57.52
5 Robeson 1:58.17
6 Suffern 1:59.31
1600
1 Sacred Heart 4:01.89 (Allison Hayes, Carilann Hanna, Kate Lawson,
Caitlin Paul)
2 Bishop Loughlin 4:04.49
3 Uniondale 4:05.99
4 Tilden 4:11.51
5 Campus Magnet 4:11.97
6 Clara Barton 4:15.08
3200
1 A.P. Randolph 9.17.20
2 Bellport 9:34.8045
3 Colonie 9:34.8041
4 Arlington 9:47.64
5 Brooklyn Tech 9.59.25
6 John Jay 10:02.11
FIELD EVENTS
HJ
1 Lauren Edwards Port Jefferson 5'4
2 Jessica Taibe Hunterdon Central 5'4
3 Katie Ryan Garden City 5'2 Tie
4 Tamara McGill Franklin 5'2 Tie
5 Jaime Taylor Southern Regional 5'0
6 Melissa Morrison Willingboro 5'0 Tie
7 Ingrid DeVries John Jay 5'0 Tie
LJ
1 Sheuae Dawkins New Rochelle 18.0
2 Deanna Finley Brandeis 17.8
3 Collette DeBeuedetto Mt Lakes 17.3
4 Kerry Walker Campus Magnet 16.5
5 April Williams Elizabeth 16.4
6 Janelle Meadows Hunterdon 16.3 1/2
TJ
1 Tatiana Warren Clara Barton 37' 2
2 Dionne Williams Paul Robeson 34'11 �
3 Maria Haye Clara Barton 33'10 �
4 Diana Redman Sewanhaka 33'1 �
5 Liz Wilensky Commack 32'8 �
6 Christine SeMinara Poly Prep 33'0(place goes to 2nd best jump-she
passed all 3 jumps, therefore her second jump is 0 and she ends in 6th
place
PV
1 Ann Wiley Hunterdon Central 9'6
2 Laura Koutrelakos Glenelc 9'6
3 Jennifer Kosht New Rochelle 9'0
4 Jen Hart Newark 8'6 Tie
5 Corrine Gabriel Bellport 8'6 Tie
6 Kim Brandon St. Joseph By the Sea 8'6
SP
1 Marina Liander Notre Dame 40'
2 Krystte Daniels South Shore 38'2 �
3 Caitlin Moreira Bay Shore 37'11 �
4 Joy Williams New Rochelle 37'8
5 Amanda Thompson Camden 37'5
6 Katrina Hansen Tottenville 37'4 �
Complete Results: BOYS
- GIRLS
return
to Hispanic Games page
|