Jan 6, 2001 at the New York Armory, New York City
Coca Cola Hispanic Games
Boys
BOYS
55 Meters
1 Jamar Ervin Camden 6.38 New meet record
2 Ronald Hussey Mt. St. Michael 6.47
3 Todd Dutch Washington Twp 6.56
4 Steve Gregory Curtis 6.59
5 Marquis Harrison Shaker 6.60
6 Emeka Uche East High 6.62
7 Jon Amoona Hewlett 6.63
200 Meters
1 Glenn McFadden Hill House 21.51
2 Kedar Inico Campus Magnet 21.66
3 Mike Bolling Willingboro 21.96
4 Todd Dutch Washington Twp 22.16
5 Mike Capra Schnectady 22.72
6 Dwight Vincent Holy Trinity 23.19
400 Meters
1 Kedar Inico Campus Manget 48.66
2 Sanchez Ross Jefferson 49.11
3 Rob Frelow White Plains 49.14
4 J. Smith Camden 49.27
5 Bryan Susser Colonie 49.59
6 Chase McKenzie South Shore 49.66
7 A. Thoms Woodlawn 50.34
800 Meters
1 Michael Brown Transit Tech 1:57.36
2 Chris Musano Spellman 1:57.41
3 Ben Assinor, Dewitt Clinton 1:58.18
4 Dwayne Victory South Shore 1:58.44
5 Corey Thomas Bishop Loughlin 1:58.59
6 Chris Telesford Bishop Ford 1:58.81
7 Jamicha Meyers Campus Magnet 2:00.70
One Mile
1 Brendan Sullivan Port Jefferson 4:21.82
2 Brian Boyett Parsippany Hills 4:22.19
3 Charlie Million St Anthony 4:22.50
4 Tim Walker John Jay 4:22.52
5 Ed Palermo Bay Shore 4:24.53
6 Martin Colin Chaminade 4:25.10
7 Fawuel Chaqeza Walter Johnson 4.30.54
3200
1 Brian Dalpiaz Sayville 9:27.87
2 Justin Corelli Shaker 9:24.07
3 Justin Romaniuk Suffern 9:34.17
4 Chris Mammone U.S. South 9:35.57
5 Jesse Contario Newark NY 9.39.84
6 Brandon Basso Chaminade 9:51.04
55 HH
1 Dwight Ruff Camden 7.43 Ties meet record
2 Fillippe Francis Westbury 7.60
3 Ian Moore Lenape 7.80
4 Kwame Pemberton South Shore 7.87
5 Brandon Abraham Schenectady 7.91
6 Gilmartin Matt Middle Country 7.92
7 Peter Greaves Jefferson 8.00
8 John McCollins Cardoza 8.18
Relays
800
1 Kellenburg 1:31.27 (Rob Franklin, Chuk Ogude, Stephon Solomon, Russ
Stevens)
2 Campus Magnet 1:32.22
3 Holy Cross 1:32.65
4 Jefferson 1:33.29
5 Teaneck 1:44.02
6 Colonie DNF
Sophomore Boys 800 Meter Relay
1 Thomas Jefferson 1:37.48
2 Lawrence 1:38.39
3 Mt. St. Michael 1:38.40
4 Colonie 1:39.73
5 Transit Tech 1:39.80
6 Ewing 1:39.87
Freshman Boys 800 Meter Relay
1 Teaneck 1:39.84
2 Pleasantville 1:42.73
3 Colonie 1:43.32
4 Bay Shore 1:43.54
5 Paul Robeson 1:43.61
6 Lenape 1:43.85
1600
1 Transit Tech 3.20.69 (Nedlon Marks, Micah Nation, Allandro Pierre,
Michael Brown)
2 Mount St. Michael 3:22.54
3 Camden 3:23.62
4 South Shore 3:26.22
5 Science Skills 3:29.71
6 Tilden 3:26.87
7 Lenape 3:28.87
8 Pleasantville 3:29.07
9 Clinton 3:29.28
10 Woodlawn 3:29.33
11 Mount St. Michael 3:29.69
12 Jefferson 3:30.01
13 Uniondale 3:30.23
3200
1 Bishop Loughlin 7:58.42 (Randy Lewis, Andre Donaldson, Danon Easterling,
Corey Thomas)
2 South Shore 8:00.75
3 Campus Magnet 8:06.90
4 John Jay 8:06.92
5 Xavier (NY) 8:13.82
6 Iona Prep 8:13.97
7 Xavier CT 8:17.79
FIELD EVENTS
HJ
1 Mike Morrison Willingboro 6'8
2 Ezekiel Canty Freeport 6'6
3 Chris Jacques Chaminade 6'6
4 Mike Guidotti St. Anthony 6'4 Tie
5 Brian McCarthy Kellenberg 6'4 Tie
6 Ben Sanara Hopewell 6'2 Tie
7 Dean Dawes, DeWitt Clinton 6'2 Tie
LJ
1 I-Perfection Harris Poly Prep 23'10 New Meet Record
2 Jakeen Gilmore Poly Prep 22'1 �
3 O Pruitt Uniondale 21'3 �
4 J Henrick Manhassett 21'1
5 Ezekiel Canty Freeport 21'1
6 Steve Gregory Curtis 20'
TJ
1 I-Perfection Harris Poly Prep 45'10
2 Fillippe Francis Westbury 45'4 �
3 Marquis Harrison, Shaker 45'0
4 Dakel Vicks Jefferson 44'7
5 Gary Peters Mt St. Michael 44'5
6 Mike Guidotti St. Anthony 44'4 �
PV
1 Jermaine Jasewicz Colonie 13'6
2 Mike Couch Colonie 13'6
3 Dave Vickers Shenendehowa 13'0
4 Chris Horlacher Shenendehowa 13'0
5 Gavin McMahon Fordham Prep 12'6
6 Ryan Van Hall Newark 12'0
SP
1 Taivon McKay M.L. King 53'5
2 Michael Scarpa Farrell 52'1
3 James Riley Longwood 51'5
4 Gary Johnson Longwood 50'10 �
5 Kurt Bazrewski Bellport 50 2 �
6 Mike Snook Hopewell 49'3
Complete Results: BOYS
- GIRLS
return
to Hispanic Games page
|