results
from ktccca.org Boys - Girls Boys Event 6 CLASS A Boys 5,000 Meter Run
BOYS' TEAM SCORES
Rank School Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
1 CHRISTIAN ACADEMY 74 1 8 12 13 40 46 49
2 ST. MARY 93 5 11 18 29 30 42 81
3 HANCOCK COUNTY 121 14 22 23 28 34 51 54
4 WOLFE COUNTY 130 3 7 31 41 48 60 76
5 PIKEVILLE 149 2 6 15 32 94 104
6 GREEN COUNTY 162 19 33 35 36 39 69 83
7 WALTON-VERONA 166 16 17 24 50 59 63
8 CUMBERLAND COUNTY 211 4 25 43 68 71 95 103
9 PORTLAND CHRISTIAN 262 10 45 56 66 85 88 106
10 WILLIAMSBURG 276 26 27 55 61 107 110 119
11 TRIMBLE COUNTY 284 21 52 57 75 79
12 OWSLEY COUNTY 327 20 73 74 78 82 102
13 DANVILLE 334 38 53 70 84 89 90 96
14 CARROLL COUNTY 346 47 64 72 77 86 92
15 FRANKFORT 359 9 37 93 108 112
16 ONEIDA BAPTIST 400 58 62 67 100 113
17 WILLIAMSTOWN 424 65 80 87 91 101
18 TRIMBLE COUNTY #2 525 97 99 105 109 115 116 118
19 BEREA 560 98 111 114 117 120 121 122
CLASS A Boys 5,000 Meter Run
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME SCORE
===== ========================= == ========================= ======= =====
1 Brey, Alex 11 KY COUNTRY DAY 16:32.6
2 Eubanks, T.J. 12 CHRISTIAN ACADEMY 16:37.6 1
3 Sykes, Matt 11 PIKEVILLE 16:43.3 2
4 Halsey, Derek 12 WOLFE COUNTY 17:06.1 3
5 Smith, Craig 11 CUMBERLAND COUNTY 17:08.2 4
6 Shoulta, Matthew 9 ST. MARY 17:13.4 5
7 Stanley, Adam 11 PIKEVILLE 17:19.4 6
8 Franks, Waylin 12 WOLFE COUNTY 17:20.3 7
9 Pope, Drew 12 CHRISTIAN ACADEMY 17:21.1 8
10 Hall, Benjamin 12 FRANKFORT 17:28.6 9
11 Blandford, John 10 PORTLAND CHRISTIAN 17:41.1 10
12 Halsell, Robert 10 BROWN SCHOOL 17:50.5
13 Wilson, Chase 9 ST. MARY 17:54.1 11
14 Niehaus, Matt 12 CHRISTIAN ACADEMY 18:01.0 12
15 Sitlinger, Justin 12 CHRISTIAN ACADEMY 18:06.9 13
16 Meserve, Wes 12 HANCOCK COUNTY 18:10.5 14
17 Anderson, Josh 12 PIKEVILLE 18:14.6 15
18 Brock, Deerl 9 WALTON-VERONA 18:17.2 16
19 Meade, Charley 10 WALTON-VERONA 18:22.5 17
20 Wallace, Stephen 10 ST. MARY 18:24.1 18
21 Bole, Chuck 12 DAYTON 18:29.8
22 Buchanan, Jon 10 GREEN COUNTY 18:31.5 19
23 White, Billy 12 OWSLEY COUNTY 18:33.5 20
24 Roberts, Matt 9 TRIMBLE COUNTY 18:34.2 21
25 Smith, Jacob 10 HANCOCK COUNTY 18:35.9 22
26 French, Lucas 11 FULTON 18:38.7
27 Jarboe, Zach 9 HANCOCK COUNTY 18:39.9 23
28 Barnes, Nathan 12 WALTON-VERONA 18:42.2 24
29 McCutchen, Adam 9 CUMBERLAND COUNTY 18:43.8 25
30 Jeffries, Aaron 12 WILLIAMSBURG 18:44.5 26
31 Key, Caleb 11 WILLIAMSBURG 18:47.6 27
32 Purgerson, Jeff 11 HANCOCK COUNTY 18:49.2 28
33 Tursany, Shawn 9 DAYTON 18:51.5
34 Rousseau, Greg 10 ST. MARY 18:52.2 29
35 Wade, Matthew 11 ST. MARY 18:53.0 30
36 White, Dustin 11 WOLFE COUNTY 18:53.5 31
37 Rasnick, Joe 12 PIKEVILLE 18:59.7 32
38 Hawes, Jon 11 GREEN COUNTY 19:03.9 33
39 Hayden, Zack 9 HANCOCK COUNTY 19:09.0 34
40 Russell, Matt 10 GREEN COUNTY 19:15.6 35
41 Ervin, Clint 11 GREEN COUNTY 19:16.0 36
42 Hatchett, James 12 FRANKFORT 19:16.6 37
43 Mathis, Caleb 11 DANVILLE 19:19.0 38
44 Durham, Lee 12 GREEN COUNTY 19:19.7 39
45 Ridder, Roman 9 DAYTON 19:20.1
46 Corkum, A.J. 10 CHRISTIAN ACADEMY 19:20.6 40
47 Wells, Chris 10 WOLFE COUNTY 19:21.9 41
48 Kautz, Charlie 9 ST. MARY 19:22.6 42
49 Duvall, Josh 10 CUMBERLAND COUNTY 19:27.4 43
50 Whitlow, Jeremy 10 PORTLAND CHRISTIAN 19:33.2 45
51 Hulsey, Will 11 CHRISTIAN ACADEMY 19:34.1 46
52 Hardesty, Billy 12 CARROLL COUNTY 19:35.7 47
53 Terrell, Jonathan 10 WOLFE COUNTY 19:37.1 48
54 Atchley, Chad 12 FULTON 19:38.1
55 Thomas, Stewart 12 CHRISTIAN ACADEMY 19:38.9 49
56 Eddlemon, Brandon 9 WALTON-VERONA 19:42.2 50
57 Ramsey, Matt 12 HANCOCK COUNTY 19:45.2 51
58 Joyce, Chris 10 TRIMBLE COUNTY 19:47.2 52
59 Waggoner, Blake 10 CHRISTIAN ACADEMY 19:48.7
60 Hempel, Ross 6 DANVILLE 19:49.2 53
61 Hazelip, Robbie 10 CHRISTIAN ACADEMY 19:50.8
62 Dejarnette, Morgan 12 HANCOCK COUNTY 19:54.8 54
63 Etter, Michael 11 WILLIAMSBURG 19:56.0 55
64 Shrock, Tim 10 PORTLAND CHRISTIAN 19:56.6 56
65 Helton, A.J. 9 TRIMBLE COUNTY 19:59.9 57
66 Wadsworth, Matt 11 ONEIDA BAPTIST 20:00.3 58
67 Harrison, Forrest 9 WALTON-VERONA 20:02.0 59
68 Cline, Jamie 12 WOLFE COUNTY 20:09.5 60
69 Macon, Adam 10 WILLIAMSBURG 20:10.6 61
70 Benefiel, Kyle 12 ONEIDA BAPTIST 20:11.3 62
71 Vonhandorf, Tyler 11 WALTON-VERONA 20:18.2 63
72 Hardesty, Brad 9 CARROLL COUNTY 20:21.3 64
73 Lemus, Luis 11 WILLIAMSTOWN 20:22.1 65
74 Jolly, Josh 10 PORTLAND CHRISTIAN 20:25.4 66
75 Newton, Brandon 11 ONEIDA BAPTIST 20:27.6 67
76 Wheat, Stephen 9 CUMBERLAND COUNTY 20:30.3 68
77 Hancock, Corey 9 GREEN COUNTY 20:31.6 69
78 Phillip, Josh 6 DANVILLE 20:35.6 70
79 Pharis, Jonathan 11 CUMBERLAND COUNTY 20:39.7 71
80 Lucas, John 11 CARROLL COUNTY 20:47.2 72
81 Brunk, Joe 11 OWSLEY COUNTY 20:49.4 73
82 Gabbard, Bryan 9 OWSLEY COUNTY 20:53.9 74
83 Oakley, Drew 11 TRIMBLE COUNTY 20:55.0 75
84 Jamison, Ryan 9 SOMERSET 20:55.9
85 Halsey, Tyler 10 WOLFE COUNTY 20:57.5 76
86 Warren, Mark 12 CARROLL COUNTY 20:59.5 77
87 Dodd, Walter 10 OWSLEY COUNTY 21:03.2 78
88 Feterhoff, Tristan 9 TRIMBLE COUNTY 21:03.8 79
89 Turner, Ryan 11 WILLIAMSTOWN 21:04.3 80
90 Dickey, Brian 9 ST. MARY 21:10.4 81
91 Gibson, Tony 7 OWSLEY COUNTY 21:12.7 82
92 Henry, Blake 9 GREEN COUNTY 21:14.9 83
93 Orbeson, Nick 11 DANVILLE 21:17.7 84
94 McCullough, Nathan 9 GREEN COUNTY 21:18.3
95 Schanie, Jack 9 PORTLAND CHRISTIAN 21:19.9 85
96 Dickerson, Johnathan 12 CARROLL COUNTY 21:20.6 86
97 Chapman, Ben 8 WALTON-VERONA 21:22.2
98 Wilson, Kris 9 WILLIAMSTOWN 21:23.4 87
99 Tonn, Danny 10 PORTLAND CHRISTIAN 21:24.0 88
100 Toler, Matt 11 HANCOCK COUNTY 21:26.1
101 Clark, Aaron 11 DANVILLE 21:30.0 89
102 Williams, Austin 9 DANVILLE 21:30.6 90
103 Beckham, Jason 11 WILLIAMSTOWN 21:31.0 91
104 Smith, Duncan 9 CARROLL COUNTY 21:31.7 92
105 Turner, Michael 12 FRANKFORT 21:33.2 93
106 Slider, William 9 BROWN SCHOOL 21:34.7
107 Childers, Zack 10 PIKEVILLE 21:35.1 94
108 Mitchel, Daniel 9 HANCOCK COUNTY 21:39.3
109 Long, Chad 8 CUMBERLAND COUNTY 21:46.8 95
110 Hobson, Zach 12 CHRISTIAN ACADEMY 21:49.7
111 Sargent, Terry 10 WOLFE COUNTY 21:52.9
112 Short, James 11 DANVILLE 22:00.0 96
113 Lamar, Jonathan 9 HANCOCK COUNTY 22:01.5
114 Cull, Ryan 10 TRIMBLE COUNTY #2 22:04.8 97
115 Brooks, Mark 8 BEREA 22:06.6 98
116 Hardesty, Ben 10 TRIMBLE COUNTY #2 22:07.0 99
117 Godbold, Jesse 7 ONEIDA BAPTIST 22:11.6 100
118 Wilson, Ryan 11 WILLIAMSTOWN 22:21.4 101
119 Smith, Robert 10 OWSLEY COUNTY 22:23.1 102
120 Cobb, Tony 12 WALTON-VERONA 22:23.5
121 Hoskins, Jeremy 9 CUMBERLAND COUNTY 22:34.3 103
122 Hatten, Adam 9 PIKEVILLE 22:36.3 104
123 Higgis, Chris 12 TRIMBLE COUNTY #2 22:38.9 105
124 Matthews, Price 8 BROWN SCHOOL 22:43.6
125 Shrock, Bryan 11 PORTLAND CHRISTIAN 22:45.6 106
126 Sartwell, John 7 WALTON-VERONA 22:47.3
127 Cockrill, Marcus 11 WILLIAMSBURG 22:48.1 107
128 Moseley, Jordan 9 FRANKFORT 22:48.7 108
129 Morgan, Chris 11 TRIMBLE COUNTY #2 22:50.5 109
130 Helms, Hauke 12 WILLIAMSBURG 23:06.3 110
131 Gravitt, Spencer 10 BEREA 23:08.1 111
132 Adams, Ben 9 PORTLAND CHRISTIAN 23:12.2
133 Wallace, Lamarr 11 FRANKFORT 23:16.1 112
134 Blackburn, Dan 9 ONEIDA BAPTIST 24:06.3 113
135 Tindle, Wesley 9 PORTLAND CHRISTIAN 24:06.4
136 Montgomery, Jesse 8 BEREA 24:39.9 114
137 Pollock, T.J. 9 TRIMBLE COUNTY #2 24:54.7 115
138 Consley, Justin 9 TRIMBLE COUNTY #2 25:38.3 116
139 Lakes, Billy 8 BEREA 25:54.5 117
140 Jackson, Ryan 9 TRIMBLE COUNTY #2 26:31.6 118
141 Blevins, John 11 WILLIAMSBURG 26:40.3 119
142 Estes, Jed 9 HANCOCK COUNTY 27:05.9
143 Keels, Oliver 8 BEREA 27:40.3 120
144 Jenkins, Matthew 8 BEREA 33:18.7 121
145 Strange, Garth 6 BEREA 37:28.6 122
146 Walton, Andrew 10 BEREA 38:08.7
Girls Event 5 CLASS A Girls 5,000 Meter Run
GIRLS' TEAM SCORES
Rank School Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
1 FRANKFORT 49 4 5 6 8 26 29 47
2 HANCOCK COUNTY 50 2 9 10 11 18 19 24
3 ST. MARY 90 1 13 14 17 45 50 75
4 WALTON-VERONA 128 12 22 28 31 35 43
5 CHRISTIAN ACADEMY 142 20 25 27 33 37
6 WOLFE COUNTY 202 7 21 53 54 67
7 TRIMBLE COUNTY 213 23 34 49 52 55 56 61
8 FAIRVIEW 219 15 41 42 57 64
9 SOMERSET 220 3 39 44 66 68 69 70
10 DANVILLE 237 32 36 46 58 65 71 72
11 RACELAND 249 16 40 51 63 79
12 PIKEVILLE 318 30 62 73 76 77
13 OWSLEY COUNTY 328 48 59 60 80 81
14 BEREA 355 38 74 78 82 83
CLASS A Girls 5,000 Meter Run
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME SCORE
===== ========================= == ========================= ======= =====
1 Wagner, Jackie 12 ST. MARY 19:30.4 1
2 Vincent, Heather 12 HANCOCK COUNTY 19:53.8 2
3 Cole, Sarah 10 SOMERSET 20:23.9 3
4 Dawson, Lindsey 12 FRANKFORT 20:45.8 4
5 Gordon, Jackie 11 FRANKFORT 21:05.9 5
6 Unger, Leesa 10 FRANKFORT 21:10.4 6
7 Moore, Courtney 8 WOLFE COUNTY 21:12.7 7
8 Quire, Ryan 10 FRANKFORT 21:21.5 8
9 Bivens, Amber 11 HANCOCK COUNTY 21:23.5 9
10 Bivens, Robin 6 HANCOCK COUNTY 21:35.9 10
11 Powers, Rachel 8 HANCOCK COUNTY 21:45.3 11
12 Vest, Elizabeth 12 WALTON-VERONA 21:49.2 12
13 Colgan, Jennifer 9 ST. MARY 21:53.5 13
14 Golden, Amy 9 ST. MARY 21:54.2 14
15 Boyd, Allie 8 FAIRVIEW 21:54.6 15
16 Grizzle, Kelsey 11 RACELAND 21:55.0 16
17 Miller, Tiagia 9 GREEN COUNTY 21:59.4
18 Bussey, Sammy 8 ST. MARY 22:00.0 17
19 Milby, Breanna 7 GREEN COUNTY 22:05.5
20 Gooch, Jessica 11 HANCOCK COUNTY 22:09.3 18
21 Gooch, Sara Jill 6 HANCOCK COUNTY 22:13.5 19
22 Hatfield, Rachel 10 CHRISTIAN ACADEMY 22:17.0 20
23 Whisman, Deanna 10 WOLFE COUNTY 22:20.6 21
24 Chapman, Lauren 10 WALTON-VERONA 22:22.2 22
25 Taylor, Donatta 12 TRIMBLE COUNTY 22:30.8 23
26 Meserve, Lara 8 HANCOCK COUNTY 22:31.1 24
27 Hayden, Libby 12 HANCOCK COUNTY 22:34.4
28 Masterson, Brittany 9 CHRISTIAN ACADEMY 22:42.4 25
29 Bessinger, Rebecca 9 FRANKFORT 22:44.5 26
30 McNamara, Roxie 9 CARROLL COUNTY 22:47.5
31 Moore, Amanda 8 CHRISTIAN ACADEMY 22:48.6 27
32 Vest, Allison 11 WALTON-VERONA 23:01.8 28
33 Schneider, Becky 12 FRANKFORT 23:02.1 29
34 Hill, Lizzy 11 PIKEVILLE 23:05.4 30
35 Valentine, Chelsea 11 WALTON-VERONA 23:09.5 31
36 Trueblood, Cassie 11 DANVILLE 23:14.1 32
37 Hewitt, Jayme 10 CHRISTIAN ACADEMY 23:14.6 33
38 Gilley, Megan 9 TRIMBLE COUNTY 23:21.9 34
39 Ellis, Katelyn 7 WALTON-VERONA 23:25.5 35
40 Howe, Ashley 8 DANVILLE 23:32.3 36
41 Garling, Laura 12 CHRISTIAN ACADEMY 23:34.1 37
42 Brooks, Emily 8 BEREA 23:35.0 38
43 Floyd, Ashton 8 SOMERSET 23:37.4 39
44 Thomas, Melissa 10 RACELAND 23:55.4 40
45 Litteral, Amber 9 FAIRVIEW 24:04.1 41
46 Preston, Sharay 8 FAIRVIEW 24:09.8 42
47 Hert, Renee 9 PORTLAND CHRISTIAN 24:19.3
48 Eddlemon, Jen 11 WALTON-VERONA 24:27.4 43
49 Kerr, Hillary 6 SOMERSET 24:32.9 44
50 Golden, Krissie 11 ST. MARY 24:37.6 45
51 Phillips, Casie 8 DANVILLE 24:44.8 46
52 Martin, Jennifer 10 ONEIDA BAPTIST 24:49.9
53 Potts, Casey 12 FRANKFORT 24:52.4 47
54 Vinson, Laura 11 WILLIAMSTOWN 24:53.1
55 Wheatley, Kristina 9 PORTLAND CHRISTIAN 24:55.5
56 Smith, Toni 12 OWSLEY COUNTY 24:57.7 48
57 Sapp, Samantha 11 HANCOCK COUNTY 24:57.9
58 Robertson, Bethany 9 GREEN COUNTY 24:58.7
59 Scholl, Ashley 12 TRIMBLE COUNTY 25:00.1 49
60 Hendley, Erin 8 ST. MARY 25:04.6 50
61 Lucas, Heather 9 RACELAND 25:09.2 51
62 Stewart, Stasha 11 TRIMBLE COUNTY 25:19.3 52
63 Moore, Becky 10 WOLFE COUNTY 25:22.7 53
64 Smith, Melanie 9 FRANKFORT 25:26.6
65 Moore, Sara 11 WOLFE COUNTY 25:27.7 54
66 Cull, Wendy 12 TRIMBLE COUNTY 25:35.1 55
67 Sachleben, Hannah 11 TRIMBLE COUNTY 25:35.7 56
68 Thompson, Danielle 8 FAIRVIEW 25:44.1 57
69 Johnson, Julie 8 DANVILLE 25:51.1 58
70 Terry, Patricia 12 OWSLEY COUNTY 25:52.2 59
71 Dodd, Becky 7 OWSLEY COUNTY 25:52.6 60
72 Roberts, Mary 11 WILLIAMSTOWN 25:58.7
73 Goode, Shelli 11 TRIMBLE COUNTY 26:02.1 61
74 Ward, Kristen 11 TRIMBLE COUNTY 26:04.6
75 Combs, Elizabeth 10 PIKEVILLE 26:07.2 62
76 Link, Amber 9 RACELAND 26:07.6 63
77 Haller, Stephanie 11 DAYTON 26:08.3
78 Woods, Joy Beth 12 ONEIDA BAPTIST 26:16.1
79 Boyd, Miranda 9 FAIRVIEW 26:16.8 64
80 Arnett, Lacey 8 TRIMBLE COUNTY 26:21.2
81 Young, Morgan 8 DANVILLE 26:23.3 65
82 Dorsey, Brittany 9 SOMERSET 26:25.6 66
83 Drake, Jessica 10 WOLFE COUNTY 26:42.6 67
84 Morris, Melody 11 SOMERSET 26:48.5 68
85 Louden, Kendall 10 TRIMBLE COUNTY 26:55.5
86 Norris, Susie 10 CARROLL COUNTY 26:56.5
87 Lindsay, Cheryl 11 CARROLL COUNTY 27:16.4
88 Weigel, Katie 7 SOMERSET 27:19.3 69
89 Weddle, Angela 8 SOMERSET 27:25.2 70
90 Becker, Katherine 9 DANVILLE 27:47.6 71
91 Saylor, Erin 8 DANVILLE 27:53.2 72
92 Dietrich, Aga 12 DAYTON 28:03.2
93 Nadar, Menaka 11 PIKEVILLE 28:08.7 73
94 Belanger, Audrey 10 BEREA 28:16.5 74
95 Malast, Allison 9 ST. MARY 28:42.2 75
96 Meckes, Alex 9 DANVILLE 29:11.4
97 Delong, Amy 11 PIKEVILLE 29:12.6 76
98 Coleman, Jessica 11 PIKEVILLE 29:41.6 77
99 Anderson, Bridget 9 ST. MARY 29:43.7
100 Meckes, Mattie 5 DANVILLE 29:50.1
101 Gravitt, Chloe 8 BEREA 30:27.4 78
102 Wood, Liz 12 ONEIDA BAPTIST 30:44.0
103 Travis, Megan 10 ONEIDA BAPTIST 30:47.6
104 Duty, Kristen 10 RACELAND 33:04.3 79
105 Barrett, Dora 12 OWSLEY COUNTY 33:38.6 80
106 Seay, Taralyn 12 PORTLAND CHRISTIAN 34:20.6
107 Logsdon, Rebecca 6 OWSLEY COUNTY 40:11.9 81
108 Bruner, Kristen 10 BEREA 41:12.6 82
109 McFarland, Hannah 7 BEREA 41:17.0 83
Return
to KTCCCA Meet of Champions |