VHSL Group AAA State Meet
Friday-Saturday, Mar. 3-4, 2006
George Mason U. Fieldhouse, Fairfax VA
Results from milestat.com

AAA Boys Results

AAA Girls - AA Boys - AA Girls


 

Boys Results



Boys 55 Meter Dash

===================================================================

State Record: #  6.24  1986        Andre Cason (Green Run)                     

State Record: #  6.1h  1983        Martin Smith (Jeff/Huguenot/Wythe)          

State Record: #  6.1h  1979        Curtis Riddick (First Colonial)             

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Sean Holston              JR Lee                       6.37Q  6 

  2 Ervin Riddick             12 Oscar Smith               6.40Q  1 

  3 Corey Vinston             12 Phoebus                   6.43Q  3 

  4 Charles Clark             12 Bayside High Sch          6.45Q  2 

  5 Toriano Moody             12 Indian River              6.51Q  5 

  6 Daniel Richmond           12 Menchville                6.57Q  7 

  7 Peter Bookard             11 Henrico High Sch          6.58Q  4 

  8 Patrick Terry             JR Halifax County            6.46q  2 

  9 Tarian Donaldson          12 Tallwood High SC          6.48q  6 

 10 Courtland Marriner        12 West.Branch               6.50q  1 

 11 Jared Simmons             SR Stonewall                 6.54q  3 

 12 Mike Westbrook            SR Hayfield                  6.56q  5 

 13 Danny Herbert             12 Bayside High Sch          6.57   2 

 14 Tyqun Oxendine            11 Thomas Dale High          6.58   1 

 15 Oliver Alexander          12 Bayside High Sch          6.59   6 

 15 Dante Barnes              12 Kempsville High           6.59   4 

 15 Garrard Quigley           12 Indian River              6.59   1 

 18 Kyle Jones                12 James River HS            6.60   2 

 18 Anthony Chesson           11 Manchester HS             6.60   2 

 20 Darren Jones              12 Landstown HS              6.62   4 

 21 Gabe Itoka                JR South Lakes               6.64   5 

 22 Brandon Williams          11 Centreville               6.66   7 

 22 Eric Williams             FR Bet                       6.66   1 

 24 Mark Ikpechukau           12 West.Branch               6.67   1 

 25 Joseph Williams           JR Freedom                   6.69   7 

 26 Lester Bell               11 Kempsville High           6.70   6 

 27 Reginald Hill             11 Manchester HS             6.72   5 

 27 Trenton Hughes            11 Kempsville High           6.72   4 

 27 Dean Thomas               11 Patrick Henry As          6.72   3 

 30 Marlon Woods              SR Booker T.                 6.74   7 

 31 Sean Tarpey               SR Robinson                  6.76   2 

 31 Nobel Iyebote             JR South County SS           6.76   4 

 33 Cameron Perry             SR Forest Park               6.77   5 

 34 Robbie Jackson            12 Mills Godwin              6.78   5 

 35 Thomas Simpson            SR Culpeper High Sc          6.81   3 

 36 Preston Duarte            SR Norview                   6.86   4 

 37 Ian McNaughton            JR Fauquier                  6.92   6 

 38 Dwayne Hodnett            SR Patrick Henry             6.95   7 

 39 Alvin Hardy               SR Patrick Henry             7.02   3 

 -- Anthony Harper            12 Huguenot HS                 FS   3 

 

Boys 55 Meter Dash

==========================================================================

State Record: #  6.24  1986        Andre Cason (Green Run)                     

State Record: #  6.1h  1983        Martin Smith (Jeff/Huguenot/Wythe)          

State Record: #  6.1h  1979        Curtis Riddick (First Colonial)             

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

Finals

  1 Charles Clark             12 Bayside High Sch          6.41   2   10  

  2 Ervin Riddick             12 Oscar Smith               6.45   2    8  

  3 Sean Holston              JR Lee                       6.45   2    6  

  4 Toriano Moody             12 Indian River              6.48   1    5  

  5 Tarian Donaldson          12 Tallwood High SC          6.51   2    4  

  6 Courtland Marriner        12 West.Branch               6.53   1    3  

  7 Patrick Terry             JR Halifax County           J6.53   2    2  

  8 Jared Simmons             SR Stonewall                 6.53   1    1  

  9 Corey Vinston             12 Phoebus                   6.56   2 

 10 Peter Bookard             11 Henrico High Sch          6.62   1 

 11 Mike Westbrook            SR Hayfield                  6.62   1 

 12 Daniel Richmond           12 Menchville                6.74   1 

 

Boys 300 Meter Dash

==========================================================================

State Record: # 33.79  1993        Anthony Wheeler (Kecoughtan)                

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Sean Holston              JR Lee                      33.94   5   10  

  2 Charles Clark             12 Bayside High Sch         34.61   5    8  

  3 Quentin Moore             12 Deep Creek               34.72   4    6  

  4 Courtland Marriner        12 West.Branch              34.78   5    5  

  5 Thomas Speller            11 Indian River             35.49   5    4  

  6 Anthony Chesson           11 Manchester HS            35.57   5    3  

  7 Reginald Hill             11 Manchester HS            35.59   4    2  

  8 Carlton Phipps            SR EC Glass                 35.62   4    1  

  9 Kyle Jones                12 James River HS           35.64   2 

 10 Donnie Seward             11 Huguenot HS              35.75   2 

 11 Chris Harrison            SR Potomac                  35.80   4 

 12 Robbie Jackson            12 Mills Godwin             35.97   1 

 13 Chris Letson              SO Lake Braddock            36.04   4 

 14 Jared Simmons             SR Stonewall                36.07   5 

 15 Bryant Terry              12 Matoaca High Sch         36.10   1 

 16 Kevin Dillard             11 Westfield                36.13   2 

 17 Stefaun Metcalf           SR Hayfield                 36.24   1 

 18 Oliver Alexander          12 Bayside High Sch         36.51   3 

 19 Cameron Perry             SR Forest Park              36.53   3 

 20 Robert Conyers            12 Huguenot HS              36.64   3 

 21 Ebenezer Amegashie        JR Potomac                  36.71   2 

 22 Timothy Glenn             SR Patrick Henry            37.10   4 

 23 Alandus Beggs             11 Phoebus                  38.03   3 

 24 Adams Abdulrazaaq         11 Highland Springs         38.57   1 

 

Boys 500 Meter Dash

==========================================================================

State Record: # 1:03.01  1988        Kerry Wooden, Warwick                     

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Carlton Phipps            SR EC Glass               1:03.99   5   10  

  2 Quentin Moore             12 Deep Creek             1:04.01   5    8  

  3 Brian Lee                 12 Huguenot HS            1:05.62   5    6  

  4 Charles Slominski         SR T.C.  Williams         1:06.39   3    5  

  5 Ryan Sykes                12 Great Bridge           1:06.57   4    4  

  6 Timothy Glenn             SR Patrick Henry          1:06.81   3    3  

  7 Mathew Anderson            9 Westfield              1:06.84   5    2  

  8 David Hogan               SR Lake Braddock          1:07.58   2    1  

  9 Keonta Coleman            11 Deep Creek             1:08.01   2 

 10 Russell Williams          JR Bet                    1:08.06   4 

 11 Daniel Klimek             JR Colonial Forge         1:08.13   3 

 12 Cleveland Edwards         12 Meadowbrook HS         1:08.17   1 

 13 Chris Best                SO Albemarle              1:08.31   2 

 14 Jahmal Potter             12 Salem High Schoo       1:08.35   5 

 15 Terus Jennings            12 Denbigh                1:08.36   2 

 16 DaJuan Stafford           SR T.C.  Williams         1:08.45   4 

 17 sherrard marrow           SO Bet                    1:08.47   1 

 18 Emmanuel Morgano          12 Thomas Jefferson       1:08.47   1 

 19 Roger Bothe*              12 Thomas Dale High       1:08.59   1 

 20 William Hinton            12 West.Branch            1:08.60   4 

 21 Brandon Snead             11 Centreville            1:08.66   2 

 22 Michael Nkwanga           JR Battlefield High       1:08.80   4 

 23 Kieth Brown               12 Heritage               1:09.30   3 

 24 Robert Conyers            12 Huguenot HS            1:09.52   3 

 25 Julian Hooks              SR Osbourn                1:10.03   2 

 26 Kevin Wilson              11 Landstown HS           1:10.07   4 

 27 Eric McBride              12 L. C. Bird HS          1:10.42   3 

 28 Tommy Barrineau           SR Robinson               1:14.21   5 

 -- Marcus Brown              12 Highland Springs           DNF   1 

 

Boys 1000 Meter Run

=======================================================================

State Record: # 2:23.68  3/3/2001    Alan Webb, South Lakes                    

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Taylor Bostick            JR Jefferson              2:33.24    10  

  2 Blake Arnold              JR Colonial Forge         2:34.14     8  

  3 Alex Bowman               12 Hermitage              2:34.25     6  

  4 Abreham Daganchew         JR Herndon                2:34.25     5  

  5 Mark Hussa                SR Robinson               2:35.05     4  

  6 Jack Pembroke             SR Langley                2:35.77     3  

  7 Liam Arocho               12 Ocean Lakes            2:35.86     2  

  8 Alec Meyer                SR North Stafford         2:36.77     1  

  9 Andrew Duty               11 Manchester HS          2:36.90  

 10 Matt Cash                 SR Stafford               2:37.94  

 11 Steven Honan              JR Woodson                2:38.74  

 12 Brennan Battle            11 Meadowbrook HS         2:39.16  

 13 Ryan Webb                 12 Lee-Davis High S       2:39.46  

 14 Matthew Cody              12 Menchville             2:39.72  

 15 Kieran Lee                10 Hermitage              2:39.78  

 16 Michael Barnett           12 First Colonial H       2:40.84  

 17 Christopher Phillips      10 West.Branch            2:41.34  

 18 DeMarion Ellis            SR Booker T.              2:41.43  

 19 Eric Hoepker              SO Battlefield High       2:41.90  

 20 Mitch Lopacki             SR Osbourn Park           2:42.88  

 21 Eugene Harrison           12 Deep Creek             2:45.65  

 

Boys 1600 Meter Run

=======================================================================

State Record: # 4:12.11  3/2/2001    Alan Webb, South Lakes                    

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Alex Bowman               12 Hermitage              4:20.80    10  

  2 Brad Siragusa             SR Chantilly              4:21.21     8  

  3 Patterson Wilhelm         SR EC Glass               4:22.07     6  

  4 Jason Driscoll            SR Battlefield High       4:23.23     5  

  5 Eddie Judge               11 Cox High School        4:25.05     4  

  6 Matt Kroetch              SR Oakton                 4:25.67     3  

  7 Daniel Leyh               SR Colonial Forge         4:26.94     2  

  8 Devin Cornwall            SR Culpeper High Sc       4:28.08     1  

  9 Zach Williams             SO Forest Park            4:30.97  

 10 Brett Hammond             12 Monacan HS             4:31.49  

 11 Ben Dejarnette            09 Atlee High Schoo       4:31.53  

 12 Davis Barry               10 Patrick Henry As       4:31.91  

 13 Joey Murray               SO Stafford               4:32.04  

 14 Daniel Cummings           JR Bet                    4:33.40  

 14 Mark Merritt*             10 Midlothian HS          4:33.40  

 16 Ermin Mujezinovic         JR Herndon                4:34.93  

 17 Blaine O'Rielly           12 Gloucester             4:37.65  

 18 Brian Landry              SO Jefferson              4:38.70  

 19 David Kidd                11 Bayside High Sch       4:39.60  

 20 Greg Lynch                11 J. R. Tucker Hig       4:45.06  

 21 Douglas Fenstermacher     10 Gloucester             4:45.75  

 22 Thomas Galle              10 Hickory High Sch       4:47.31  

 

Boys 3200 Meter Run

=======================================================================

State Record: # 8:59.57  3/2/2002    Matt Keally, Ocean Lakes                  

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Mike Spooner              JR West Springfield       9:20.63    10  

  2 Jason Witt*               10 Midlothian HS          9:27.72     8  

  3 Thomas Porter             FR Mountain View          9:29.66     6  

  4 Hersh Singh               SR Jefferson              9:33.00     5  

  5 Chris Clark               SR Robinson               9:34.11     4  

  6 Jason Driscoll            SR Battlefield High       9:37.18     3  

  7 Pat Quinn                 SR North Stafford         9:38.05     2  

  8 Matt Kroetch              SR Oakton                 9:39.33     1  

  9 James Phillips            SR Oakton                 9:41.51  

 10 Patterson Wilhelm         SR EC Glass               9:43.39  

 11 Dan Honey                 SR Woodson                9:45.59  

 12 Alex Nissen               JR Oakton                 9:49.97  

 13 Brian Welch*              10 Mills Godwin           9:50.77  

 14 Nathan Richards           SO EC Glass               9:51.28  

 15 Peter Brandt              SR Forest Park            9:54.01  

 16 Richard Prevost           JR Jefferson              9:55.54  

 17 Ben Hendrick              11 Hermitage              9:56.16  

 18 Jonathan Bunker           12 Landstown HS           9:56.35  

 19 Ian Robinson              JR Patrick Henry          9:56.38  

 20 Devin Cornwall            SR Culpeper High Sc      10:02.10  

 21 Chris Kust                11 Great Bridge          10:02.85  

 22 Andrew Zohorsky           11 Hickory High Sch      10:04.45  

 23 Tommy Reese               11 Midlothian HS         10:05.03  

 24 Brandon Jones             11 Great Bridge          10:09.81  

 25 Geoph Mills               11 Oscar Smith           10:11.47  

 26 Thomas Cole*              10 Midlothian HS         10:12.86  

 27 Frank DeVar               SR West Potomac          10:16.40  

 28 Drew Spicer*              11 Deep Run HS           10:16.40  

 29 Blaine O'Rielly           12 Gloucester            10:19.03  

 

Boys 55 Meter Hurdles

===================================================================

State Record: #  7.16  3/5/1999    Ricky Harris (Centreville)                  

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Chris Bell                SR Granby                    7.34Q  5 

  2 McArthur Henley           12 Huguenot HS               7.53Q  1 

  3 Corey Vinston             12 Phoebus                   7.66Q  2 

  4 Michael Morrison          12 Great Bridge              7.69Q  3 

  5 Marlon Woods              SR Booker T.                 7.79Q  4 

  6 Michael Garel             SR Brooke Point              7.62q  1 

  7 Predist Walker            11 Lakeland High SC          7.72q  5 

  8 Aramis Massenburg         11 Matoaca High Sch          7.77q  2 

  9 Aaron-John Malicdem       11 Bayside High Sch          7.85q  4 

 10 Jamal Crowelle            12 Centreville               7.86q  3 

 11 Curtis Mayfield           12 Cox High School           7.90q  2 

 12 Mike Westbrook            SR Hayfield                  7.96q  1 

 13 Jeremy Zdanek             11 Clover Hill HS            7.97   1 

 14 Andrew Nagel              12 Gloucester                8.02   3 

 15 Amin Garcia               JR Norview                   8.04   5 

 16 AC Meyers                 SR Robinson                  8.06   1 

 16 Jordan Calderwood         JR Langley                   8.06   5 

 18 Leon Hunt                 SR Norview                   8.09   3 

 19 Cameron Pannell           12 Heritage                  8.14   4 

 20 Kemon Bailey              12 Huguenot HS               8.16   3 

 21 Travis Word               JR Halifax County            8.17   2 

 21 Curtis Robinson           12 Hermitage                 8.17   1 

 23 Meredith Whitties         12 Petersburg HS             8.18   4 

 24 Thomas Simpson            SR Culpeper High Sc          8.33   4 

 25 Sam Brewer                JR Gar-Field                 8.40   5 

 26 Tony Collins              12 Falls Church              8.48   5 

 27 Jonathan Mervine          JR Colonial Forge            8.55   2 

 28 Jeff Ferris               JR Culpeper High Sc          8.64   3 

 -- Lamar Veale               12 Deep Creek                  DQ   4 

 -- Daryl Hamilton            10 Centreville                 DQ   2 

 

Boys 55 Meter Hurdles

==========================================================================

State Record: #  7.16  3/5/1999    Ricky Harris (Centreville)                  

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

Finals

  1 Chris Bell                SR Granby                    7.31   2   10  

  2 Michael Garel             SR Brooke Point              7.51   2    8  

  3 Michael Morrison          12 Great Bridge              7.55   2    6  

  4 McArthur Henley           12 Huguenot HS               7.56   2    5  

  5 Corey Vinston             12 Phoebus                   7.57   2    4  

  6 Marlon Woods              SR Booker T.                 7.64   1    3  

  7 Predist Walker            11 Lakeland High SC          7.72   2    2  

  8 Aramis Massenburg         11 Matoaca High Sch          7.75   1    1  

  9 Aaron-John Malicdem       11 Bayside High Sch          7.83   1 

 10 Curtis Mayfield           12 Cox High School           7.95   1 

 11 Jamal Crowelle            12 Centreville               8.09   1 

 12 Mike Westbrook            SR Hayfield                  8.35   1 

 

Boys 4x200 Meter Relay

==========================================================================

State Record: # 1:29.70  3/2/2002    Deep Creek High School, Deep Creek        

                         D. Hyman, J. Hyman, A. Carey, D. Flood            

    School                                               Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Indian River High School  'A'                       1:31.42   6   10  

     1) Toriano Moody 12                2) Robert Allen 11                

     3) Thomas Speller 11               4) Garrard Quigley 12             

  2 Bayside High School  'A'                            1:31.56   5    8  

     1) Oliver Alexander 12             2) Danny Herbert 12               

     3) Jamal Johnson 11                4) Charles Clark 12               

  3 Western Branch High  'A'                            1:32.01   6    6  

     1) Courtland Marriner 12           2) William Hinton 12              

     3) Mark Ikpechukau 12              4) LaVanti Sparrow 9              

  4 Kempsville High School  'A'                         1:32.34   5    5  

     1) Dante Barnes 12                 2) Trenton Hughes 11              

     3) Jay Smith 11                    4) Lester Bell 11                 

  5 Phoebus High School  'A'                            1:32.37   3    4  

     1) Alandus Beggs 11                2) Dennis Mathis 11               

     3) Jonathan King 12                4) Corey Vinston 12               

  6 Highland Springs High School  'A'                   1:32.38   5    3  

     1) Marcus Brown 12                 2) Dashon Folsom 12               

     3) Marcus Burley 10                4) Adams Abdulrazaaq 11           

  7 Huguenot High School  'A'                           1:32.84   4    2  

     1) Anthony Harper 12               2) Donnie Seward 11               

     3) McArthur Henley 12              4) Brian Lee 12                   

  8 Potomac Senior High School  'A'                     1:33.17   6    1  

     1) Chris Harrison SR               2) Ebenezer Amegashie JR          

     3) Curtis Bryant SR                4) Yannick Agyare SR              

  9 Landstown High School  'A'                          1:33.32   6 

     1) Darren Jones 12                 2) Jamal Blyden 12                

     3) Kevin Wilson 11                 4) Leo Moody 12                   

 10 Brooke Point High School  'A'                       1:33.56   4 

     1) Michael Garel SR                2) Christian Green SO             

     3) Orlando Bryant JR               4) Antonio Toussaint SO           

 11 Manchester High School  'A'                         1:33.63   5 

     1) Anthony Chesson 11              2) Wayne Thomas 12                

     3) Arsenio Birchett 12             4) Reginald Hill 11               

 12 Westfield  'A'                                      1:33.77   3 

     1) Kevin Dillard 11                2) Matt Freix 12                  

     3) Vinnie Allin 10                 4) Mathew Anderson 9              

 13 Thomas Edison  'A'                                  1:34.25   4 

     1) Justin Smith 12                 2) PJ Williams 12                 

     3) Edward Baldwin 12               4) Dada Titcombe SO               

 14 Kecoughtan High School  'A'                         1:34.41   1 

     1) Cory Thomas 12                  2) Deron Mayo 12                  

     3) Keith McBride 12                4) Dakota Mathes 11               

 15 Hayfield  'A'                                       1:34.66   2 

     1) Mike Westbrook SR               2) Richard Daley SR               

     3) Keon Muldrow SO                 4) Stefaun Metcalf SR             

 16 Lakeland High School  'A'                           1:35.09   3 

     1) Predist Walker 11               2) Jerome Wilson 9                

     3) Dontarius Boone 9               4) Chris Dillard 12               

 17 Patrick Henry High School Ashl  'A'                 1:35.14   2 

     1) Dean Thomas 11                  2) Jonathan Epps 11               

     3) Jeremy Holman 12                4) Jamison Kenney 9               

 18 Patrick Henry High School  'A'                      1:35.30   1 

     1) Allen Molina JR                 2) Timothy Glenn SR               

     3) Joseph Mesadeui JR              4) Alvin Hardy SR                 

 19 Varina High School  'A'                             1:35.37   2 

     1) Jerel Robinson 10               2) Ira Hopkins 10                 

     3) Benjamin Anthony 10             4) Duane Lee 12                   

 20 Petersburg High School  'A'                         1:35.54   2 

     1) Sharrod Brown 10                2) Marquez Davis 11               

     3) Meredith Whitties 12            4) Douglas Wall 12                

 21 Deep Creek High School  'A'                         1:35.86   6 

     1) Ras - I Dowling 12              2) Lamar Veale 12                 

     3) Konrad Fitzgerald 12            4) Curtis Campbell 9              

 22 Mills Godwin High School  'A'                       1:36.00   3 

     1) Patrick Sweeney 11              2) David Sternlicht 11            

     3) Eric Scott 11                   4) Robbie Jackson 12              

 23 I. C. Norcom High School  'A'                       1:36.30   1 

     1) Brian Wallace JR                2) Mario Briscoe JR               

     3) Tavis Tabb JR                   4) Anthony Hines JR               

 24 Salem High School  'A'                              1:36.42   4 

     1) Jamaal White 11                 2) Marquis Murphy 09              

     3) Justin Dobosh 11                4) Johnathan O'Garra 10           

 25 C. D. Hyton High School  'A'                        1:37.33   3 

     1) DeAnte Harper SO                2) Marshall Dill SR               

     3) Reggie Scott JR                 4) Courtney Anderson SR           

 26 Armstrong High School  'A'                          1:37.46   2 

     1) Devon Webster 11                2) Devuan Brown 12                

     3) Brandon Webster 12              4) Salaam Mahammed 12             

 27 Norview High School  'A'                            1:38.40   5 

     1) Dominique Sykes SR              2) Preston Duarte SR              

     3) Delonte Epps JR                 4) D'Alon Goodhope SR             

 -- Centreville HS  'A'                                     DNF   4 

     1) Brandon Williams 11             2) Cameron Dohse 12               

     3) Daryl Hamilton 10               4) Brandon Davis 11               

 

Boys 4x400 Meter Relay

==========================================================================

State Record: # 3:19.69  1995        Hampton                                   

    School                                               Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Huguenot High School  'A'                           3:24.35   3   10  

     1) Jerod Bailey 12                 2) Matu Bundy 12                  

     3) Donnie Seward 11                4) Brian Lee 12                   

  2 Lake Braddock  'A'                                  3:25.24   3    8  

     1) David Hogan SR                  2) David Watson JR                

     3) Devin Edgell SO                 4) Chris Letson SO                

  3 Potomac Senior High School  'A'                     3:27.01   3    6  

     1) Brice Mathews SO                2) Ebenezer Amegashie JR          

     3) Curtis Bryant SR                4) Chris Harrison SR              

  4 Westfield  'A'                                      3:27.92   3    5  

     1) Kevin Dillard 11                2) Vinnie Allin 10                

     3) David Newkirk 12                4) Mathew Anderson 9              

  5 James W. Robinson  'A'                              3:27.93   3    4  

     1) Dwayne Handon SR                2) Mark Hussa SR                  

     3) Christian Witcher SR            4) Tommy Barrineau SR             

  6 Colonial Forge High School  'A'                     3:28.00   2    3  

     1) Joe Mihelic JR                  2) Daniel Klimek JR               

     3) Daniel Leyh SR                  4) Blake Arnold JR                

  7 Menchville High School  'A'                         3:28.19   2    2  

     1) Daniel Richmond 12              2) Clarance Hill 12               

     3) Tim Davidson 11                 4) Matthew Cody 12                

  8 Deep Creek High School  'A'                         3:28.49   3    1  

     1) Quentin Moore 12                2) Keonta Coleman 11              

     3) Konrad Fitzgerald 12            4) Curtis Campbell 9              

  9 Landstown High School  'A'                          3:28.62   2 

     1) Jamal Blyden 12                 2) Darren Jones 12                

     3) Leo Moody 12                    4) Kevin Wilson 11                

 10 Bethel  'A'                                         3:29.62   2 

     1) Austin Cuffee FR                2) Spenser Rogers JR              

     3) sherrard marrow SO              4) Russell Williams JR            

 11 Highland Springs High School  'A'                   3:30.18   1 

     1) Cris Hill 11                    2) Dashon Folsom 12               

     3) Brandon Lightfoot 12            4) Adams Abdulrazaaq 11           

 12 Meadowbrook HS  'A'                                 3:33.09   1 

     1) Willie Bowman 10                2) Cleveland Edwards 12           

     3) Stephen Kelley 11               4) Brandian Ross 11               

 13 Thomas Edison  'A'                                  3:33.90   2 

     1) Ryan Henry 11                   2) Edward Baldwin 12              

     3) Joseph Jackson 10               4) Mohammed Yousuf 12             

 14 E.C. Glass High School  'A'                         3:35.62   1 

     1) John Wilson JR                  2) Tremain Rice JR                

     3) James Hobson JR                 4) Joshua Rose JR                 

 15 Western Branch High  'A'                            3:36.71   2 

     1) Brandon Smith 11                2) LaVanti Sparrow 9              

     3) James Gibson 11                 4) Kevin Newsome 9                

 

Boys 4x800 Meter Relay

=======================================================================

State Record: # 7:48.63  3/3/2004    Westfield High School, Westfield          

                         Chris Courson, Jim Scheiner, C. Black, David Groff

    School                                               Finals  Points

=======================================================================

  1 James W. Robinson  'A'                              7:59.84    10  

     1) Christian Witcher SR            2) Tommy Barrineau SR             

     3) Chris Clark SR                  4) Mark Hussa SR                  

  2 TC Williams  'A'                                    8:02.24     8  

     1) Bradshaw Kenimer SO             2) Antoine Williams SR            

     3) Jeffrey Hernandez SR            4) Charles Slominski SR           

  3 E.C. Glass High School  'A'                         8:02.29     6  

     1) Nathan Richards SO              2) Patterson Wilhelm SR           

     3) Daniel Spanos SR                4) Carlton Phipps SR              

  4 Colonial Forge High School  'A'                     8:03.37     5  

     1) Daniel Klimek JR                2) Joe Mihelic JR                 

     3) Blake Arnold JR                 4) Daniel Leyh SR                 

  5 Hermitage High School  'A'                          8:04.09     4  

     1) Ben Hendrick 11                 2) Alex Bowman 12                 

     3) Walter Kidd 11                  4) Kieran Lee 10                  

  6 Thomas Jefferson  'A'                               8:04.63     3  

     1) Sean Colyer SR                  2) Mike Bradshaw SR               

     3) James Komen JR                  4) Taylor Bostick JR              

  7 Forest Park High School  'A'                        8:05.04     2  

     1) Ryan Shea JR                    2) Daniel Crosson SO              

     3) Peter Brandt SR                 4) Zach Williams SO               

  8 West Springfield  'A'                               8:07.09     1  

     1) Anthony Trueheart JR            2) Mike Spooner JR                

     3) Leo Walker JR                   4) Alex Martis JR                 

  9 Oakton High  'A'                                    8:09.70  

     1) Matt Kroetch SR                 2) Alex Nissen JR                 

     3) Joe Lorusso SO                  4) James Phillips SR              

 10 Lake Braddock  'A'                                  8:10.78  

     1) David Watson JR                 2) Devin Edgell SO                

     3) Ryan Howick SO                  4) David Hogan SR                 

 11 Great Bridge High School  'A'                       8:12.69  

     1) Ryan Sykes 12                   2) Brandon Jones 11               

     3) Chris Kust 11                   4) Taylor Yanta 9                 

 12 Cox High School  'A'                                8:12.92  

     1) Jason Grace 12                  2) John Lapke 11                  

     3) Brian Morris 12                 4) Eddie Judge 11                 

 13 Herndon  'A'                                        8:13.46  

     1) Ermin Mujezinovic JR            2) Greg Wilds FR                  

     3) Jeremiah Headen JR              4) Abreham Daganchew JR           

 14 Mountain View High School  'A'                      8:16.51  

     1) Andrew Storey JR                2) DJ Haskins SO                  

     3) Thomas Porter FR                4) Stephen Henry SO               

 15 Menchville High School  'A'                         8:20.33  

     1) Tim Davidson 11                 2) David Haas 10                  

     3) Latrovian Henderson 10          4) Matthew Cody 12                

 16 Mills Godwin High School  'A'                       8:23.34  

     1) Paul DeValk 12                  2) Tim Davis 11                   

     3) Brian Welch* 10                 4) Mac McCracken 12               

 17 Midlothian High School  'A'                         8:25.06  

     1) Jason Witt* 10                  2) Mark Merritt* 10               

     3) Chris Mulvaney 10               4) Tommy Reese 11                 

 18 Deep Creek High School  'A'                         8:28.63  

     1) Eugene Harrison 12              2) Keonta Coleman 11              

     3) Aaron Dudley 10                 4) Damien Kaiser 11               

 

Boys High Jump

=======================================================================

State Record: # 7-00.25  3/2/2002    Keith Moffatt, Menchville                 

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Marlon Woods              SR Booker T.              6-09.00    10  

  2 Anthony Bryant            SR Albemarle              6-08.00     8  

  3 Kevin Nichols             11 Hickory High Sch      J6-08.00     6  

  4 Lamar Veale               12 Deep Creek             6-04.00     5  

  5 Douglas Wall              12 Petersburg HS         J6-04.00     4  

  6 Daniel Richmond           12 Menchville             6-02.00     3  

  7 Josh Rodriguez            SR West Potomac          J6-02.00     2  

  8 James Moore               SR Osbourn               J6-02.00     0.5

  8 Jordan Calderwood         JR Langley               J6-02.00     0.5

 10 Chris Bartholomew         JR South County SS        6-00.00  

 10 Kirk Fischer              10 Deep Run HS            6-00.00  

 10 Joshua Linder             12 Denbigh                6-00.00  

 10 Joseph Holmes             SR Churchland             6-00.00  

 10 Buzz Moorman              SR Woodson                6-00.00  

 15 Allan Moody               JR Gar-Field             J6-00.00  

 16 Joshua Rose               JR EC Glass              J6-00.00  

 -- Addison Randall           12 Dinwiddie High S            NH  

 -- Feild Craddock            10 Deep Run HS                 NH  

 -- Curtis Robinson           12 Hermitage                   NH  

 -- G. L. Hill                12 Thomas Dale High            NH  

 -- Doron Royall              12 George Wythe HS             NH  

 -- Corey Vinston             12 Phoebus                     NH  

 -- Theo Robinson             06 Marshall                    NH  

 -- Tommy Barrineau           SR Robinson                    NH  

 -- De'Shun Whitaker          JR Mountain View               NH  

 -- Leigh Bradley             JR Osbourn Park                NH  

 -- Scott Kuhn                SO Battlefield High            NH  

 

Boys Pole Vault

=======================================================================

State Record: # 16-01  1992        Lawrence Johnson (Great Bridge)             

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Michael Morrison          12 Great Bridge          17-00.50#   10  

  2 David Newkirk             12 Westfield             14-00.00     8  

  3 Ian Prohaska              JR Lake Braddock        J14-00.00     6  

  4 Jordan Cole               12 Atlee High Schoo     J14-00.00     5  

  5 Dominic Lauchengco        SR Chantilly             13-06.00     4  

  6 Justin Varner             12 Atlee High Schoo      13-00.00     3  

  7 Chad Cochran              12 Westfield            J13-00.00     2  

  8 William Harris            12 Yorktown             J13-00.00     1  

  9 Chris Walker              12 Kempsville High      J13-00.00  

 10 Matt Armentrout           09 Deep Run HS           12-06.00  

 10 Matthew Orzell            12 First Colonial H      12-06.00  

 10 John Uhler                SR Fauquier              12-06.00  

 13 Greg Norris               SR Albemarle            J12-06.00  

 14 Thomas Clark              SO T.C.  Williams       J12-06.00  

 15 Daniel Inge               SO EC Glass              12-00.00  

 16 Brien Carr                12 Douglas Freeman      J12-00.00  

 16 Ben Ragland               12 Colonial Heights     J12-00.00  

 -- Lee Oxenford              10 Great Bridge                NH  

 -- Adam Comeau               11 Hickory High Sch            NH  

 -- Rodriques Johnson         11 Denbigh                     NH  

 -- Joshua Mullen             JR EC Glass                    NH  

 -- Andrew Devening           SO EC Glass                    NH  

 

Boys Long Jump

=======================================================================

State Record: # 25-08.25  2/28/1997   Mike Newell (Potomac Sr. High)           

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Corey Vinston             12 Phoebus               23-06.50    10  

  2 Toriano Moody             12 Indian River          23-01.50     8  

  3 Douglas Wall              12 Petersburg HS         22-10.00     6  

  4 Edward Baldwin            12 Edison                22-09.00     5  

  5 Marlon Woods              SR Booker T.             22-05.25     4  

  6 Cameron Perry             SR Forest Park           22-04.75     3  

  7 Michael Morrison          12 Great Bridge          22-04.00     2  

  8 Trenton Hughes            11 Kempsville High       21-08.25     1  

  9 Predist Walker            11 Lakeland High SC      21-07.25  

 10 McArthur Henley           12 Huguenot HS           21-05.50  

 11 Bryant Terry              12 Matoaca High Sch      21-05.25  

 12 Brandon Williams          11 Centreville           21-02.50  

 13 Justin Duncan             SR Madison               21-02.25  

 14 Jeremy Zdanek             11 Clover Hill HS        21-01.25  

 14 Daniel Richmond           12 Menchville            21-01.25  

 16 Thomas Hughes             12 Henrico High Sch      20-09.25  

 17 Brandon Davis             11 Centreville           20-07.75  

 18 James Hobson              JR EC Glass              20-07.50  

 19 Rashaad Kauterman         SO GW Danville           20-06.25  

 20 Cedric Hudson             JR Mountain View         20-06.00  

 21 Matu Bundy                12 Huguenot HS           20-03.75  

 22 Dean Thomas               11 Patrick Henry As      19-06.00  

 23 Jide Fajobi               SR Herndon               19-04.25  

 24 Rex Parker                SO Battlefield High      18-07.50  

 25 Jamond Edmonds            JR Halifax County        17-02.75  

 

Boys Triple Jump

=======================================================================

State Record: # 50-09  1983        Roger Bennett (Gar-Field)                   

State Record: # 50-09  1988        Larry Moore (Kempsville)                    

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Justin Duncan             SR Madison               47-04.50    10  

  2 Leon Hunt                 SR Norview               46-06.25     8  

  3 Antonio Miller            10 Manchester HS         46-04.75     6  

  4 Corey Vinston             12 Phoebus               45-11.00     5  

  5 Matu Bundy                12 Huguenot HS           45-08.00     4  

  6 Thomas Hughes             12 Henrico High Sch      45-00.75     3  

  7 Josh Rodriguez            SR West Potomac          44-06.75     2  

  8 Michael Garel             SR Brooke Point          44-01.00     1  

  9 R.J. Evans                11 Huguenot HS          J44-01.00  

 10 Predist Walker            11 Lakeland High SC      43-09.50  

 11 Marlon Woods              SR Booker T.             43-07.75  

 12 Rashaad Kauterman         SO GW Danville           43-05.75  

 13 Anthony Bryant            SR Albemarle             43-04.50  

 14 Amin Garcia               JR Norview               42-11.75  

 15 Davon Smith               12 Kempsville High       42-10.50  

 16 Clement Oladipo           11 Lee-Davis High S      42-10.25  

 17 Daryl Hamilton            10 Centreville           42-07.50  

 18 Mike Rolince              SR Robinson              42-04.50  

 19 Justin Snyder             12 L. C. Bird HS         42-01.00  

 20 Antoine Thompson          SR Booker T.             41-09.25  

 21 Edward Baldwin            12 Edison                41-06.75  

 22 Jeremy Clauden            SR Halifax County        41-05.00  

 -- David Anderson            SR Halifax County              ND  

 

Boys Shot Put

=======================================================================

State Record: # 65-05.50  1978        Dan Krueger (Bayside)                    

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Michael Zajac             SR EC Glass              57-06.00    10  

  2 Frede Spellman            10 Oscar Smith           55-08.75     8  

  3 Blake DeChristopher       11 Clover Hill HS        53-04.25     6  

  4 Darien Kearney            11 West.Branch           53-04.00     5  

  5 Devan Clark               12 Edison                52-08.00     4  

  6 Austin Lester             12 Great Bridge          52-01.25     3  

  7 Brandon Oliver            12 Meadowbrook HS        52-00.00     2  

  8 Chavis Ross               12 Denbigh              J52-00.00     1  

  9 Jaymes Brooks             11 Denbigh               51-07.50  

 10 Ryan Stratis              12 Manchester HS         51-04.25  

 11 Brice Negron-Boyle        12 Colonial Heights      51-00.00  

 12 Ryan Gordon               12 Woodside              50-08.75  

 13 Andrew Pittman            11 Westfield             50-06.50  

 14 Cody Mohn                 11 Lee-Davis High S      49-08.00  

 15 Anthony Fabrizio          SR West Potomac          48-08.75  

 16 Marvin Edison             12 Hermitage             47-02.50  

 17 Cory Jackson              JR Halifax County        46-07.00  

 18 Andre Beharrie            SR Atoms                 46-06.75  

 19 Clinton Dodson            SR GW Danville           44-03.75  

 20 Andre Gregory             SR Brooke Point          44-02.75  

 21 Tom Humphries             12 Centreville           43-10.25  

 22 Yaky Ibia                 JR South Lakes           42-10.75  

 23 Sam Taylor                JR Osbourn               42-08.75  

 24 Tyrone Jackson            JR Brooke Point          41-06.75



                    Men - Team Rankings - 15 Events Scored

===============================================================================

    1) E.C. Glass High School      33        2) Indian River High School   27   

    2) Huguenot High School        27        4) BAYSIDE HIGH SCHOOL        26   

    5) Great Bridge High School    25        6) Phoebus High School        23   

    7) James W. Robinson           22        8) Hermitage High School      20   

    8) Deep Creek High School      20       10) Western Branch High        19   

   11) Thomas Jefferson            18       11) Colonial Forge High Schoo  18   

   13) Booker T. Washington High   17       13) Westfield                  17   

   15) Oscar Smith High School     16       15) Robert E Lee               16   

   17) Lake Braddock               15       18) TC Williams                13   

   19) Chantilly HS                12       20) Manchester High School     11   

   20) West Springfield            11       22) Granby High School         10   

   22) Petersburg High School      10       22) James Madison              10   

   25) Thomas Edison                9       25) Brooke Point High School    9   

   27) Atlee High School            8       27) Norview High School         8   

   27) Albemarle High School        8       27) Midlothian High School      8   

   27) Battlefield High School      8       32) Potomac Senior High Schoo   7   

   33) Mountain View High School    6       33) HICKORY HIGH SCHOOL         6   

   33) Clover Hill High School      6       33) KEMPSVILLE HIGH SCHOOL      6   

   37) Forest Park High School      5       37) Herndon                     5   

   37) Menchville High School       5       40) Oakton High                 4   

   40) TALLWOOD HIGH SCHOOL         4       40) COX HIGH SCHOOL             4   

   40) West Potomac                 4       44) Langley                     3.50

   45) North Stafford High School   3       45) Henrico High School         3   

   45) Patrick Henry High School    3       45) Highland Springs High Sch   3   

   49) Halifax County High School   2       49) Ocean Lakes High School     2   

   49) Meadowbrook HS               2       49) LAKELAND HIGH SCHOOL        2   

   53) Denbigh High School          1       53) Stonewall Jackson High Sc   1   

   53) Yorktown                     1       53) Culpeper High School        1   

   53) Matoaca High School          1       58) Osbourn High School         0.50                                       

 

 


DyeStat
is published by
Student Sports
©1998-2006

John Dye - founder and editor in chief
Marc Davis - senior editor
Steve Underwood - senior editor
Donna Dye - features editor
Rich Gonzalez - DyeStatCal co-editor
Doug Speck - DyeStatCal co-editor
Kirsten O'Hara - business and marketing manager