VHSL Group AAA State Meet
Friday-Saturday, Mar. 3-4, 2006
George Mason U. Fieldhouse, Fairfax VA
Results from milestat.com

AAA Girls Results

AAA Boys - AA Boys - AA Girls - 228 DyeStat Elite marks in Virginia AAA-AA meets -


DyeStat Elite in Virginia AAA and AA state meets

228 performances qualifying for DyeStat Elite national ranking

Boys - Girls

Boys

B-55 6.37 p Holston, Sean, 2007, Lee VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
B-55 6.4 p Riddick, Ervin, 2006, Oscar Smith VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
B-55 6.41 Clark, Charles, 2006, Bayside VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
B-55 6.43 p Vinston, Corey, 2006, Phoebus VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 9
B-55 6.43 Wilson, Deangelo, , Prince Edward VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 1
B-55 6.46 p Terry, Patrick, 2007, Halifax County VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 7
B-55 6.48 Moody, Toriano, , Indian River VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
B-55 6.48 p Donaldson, Tarian, 2006, Tallwood VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 5
B-55 6.49 p Kelso, Rashad, 2006, Appomattox VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 2
B-55 6.5 p Marriner, Courtland, 2006, Western Branch VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 6
B-55 6.53 Simmons, Jared, 2006, Stonewall Jackson VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 8
B-55 6.53 Sullivan, Jamall, 2006, Caroline VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 3
B-300 33.94 Holston, Sean, 2007, Lee VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
B-300 34.61 Clark, Charles, 2006, Bayside VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
B-300 34.72 Moore, Quentin, 2006, Deep Creek VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
B-300 34.78 Marriner, Courtland, 2006, Western Branch VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
B-300 34.83 Kelso, Rashad, 2006, Appomattox VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 1
B-300 35.49 Speller, Thomas, 2007, Indian River VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 5
B-300 35.57 Chesson, Anthony, 2007, Manchester VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 6
B-300 35.59 Hill, Reggie, 2007, Manchester VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 7
B-300 35.62 Phipps, Carlton, 2006, E.C. Glass VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 8
B-300 35.64 Jones, Kyle, 2006, Youngsville PA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 9
B-300 35.75 Seward, Donnie, 2007, Huguenot VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 10
B-300 35.8 Harrison, Chris, 2006, Potomac VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 11
B-300 35.95 Wilson, Deangelo, , Prince Edward VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 2
B-300 35.97 Jackson, Robbie, 2006, Mills Godwin VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 12
B-500 1:03.99 Phipps, Carlton, 2006, E.C. Glass VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
B-500 1:04.01 Moore, Quentin, 2006, Deep Creek VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
B-500 1:05.62 Lee, Brian, 2006, Huguenot VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
B-500 1:06.39 Slominski, Charles, 2006, T.C. Williams VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
B-500 1:06.57 Sykes, Ryan, 2006, Great Bridge VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 5
B-500 1:06.81 Glenn, Timothy, 2007, Patrick Henry Roanoke VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 6
B-500 1:06.84 Anderson, Matt, 2009, Westfield VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 7
B-500 1:07.33 Grant, Cameron, 2007, Heritage Lynchburg VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 1
B-500 1:07.58 Hogan, David, 2006, Lake Braddock VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 8
B-500 1:08.01 Coleman, Keonta, 2007, Deep Creek VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 9
B-500 1:08.06 Williams, Russell, 2007, Bethel VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 10
B-500 1:08.13 Klimek, Dan, 2007, Colonial Forge VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 11
B-500 1:08.17 Edwards, Cleveland, 2006, Meadowbrook VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 12
B-500 1:08.25 Oehmke, Josh, 2006, Orange County VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 2
B-500 1:08.31 Best, Chris, 2008, Albemarle VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 13
B-500 1:08.35 Potter, Jahmal, 2006, Salem VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 14
B-500 1:08.36 Jennings, Terus, 2006, Denbigh VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 15
B-500 1:08.38 Disalvo, Peter, 2006, Blacksburg VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 3
B-500 1:08.45 Stafford, DaJuan, 2006, T.C. Williams VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 16
B-500 1:08.47 Marrow, Sherrard, 2008, Bethel VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 17
B-500 1:08.47 Morgano, Emmanuel, 2006, Thomas Jefferson VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 18
B-1000 2:33.24 Bostick, Taylor, , Jefferson 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
B-1000 2:34.14 Arnold, Blake, 2007, Colonial Forge VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
B-1000 2:34.25 Bowman, Alex, 2006, Hermitage VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
B-1000 2:34.25 Dagnachew, Abe, 2007, Herndon VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
B-1000 2:34.56 Gaul, Ryan, 2006, Lafayette VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 1
B-1000 2:35.05 Hussa, Mark, 2006, Robinson VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 5
B-1000 2:35.67 Bailey, Matt, 2006, Fort Defiance VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 2
B-1000 2:35.77 Pembroke, Jack, 2006, Langley VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 6
B-1000 2:35.86 Arocho, Liam, 2006, Ocean Lakes VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 7
B-1600 4:20.8 Bowman, Alex, 2006, Hermitage VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
B-1600 4:21.17 Graves, Griff, 2008, Abingdon VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 1
B-1600 4:21.21 Siragusa, Brad, 2006, Chantilly VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
B-1600 4:22.07 Wilhelm, Patterson, 2006, E.C. Glass VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
B-1600 4:23.23 Driscoll, Jason, 2006, Haymarket VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
B-3200 9:20.63 Spooner, Michael, 2007, West Springfield VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
B-3200 9:27.72 Witt, Jason, 2007, Midlothian VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
B-3200 9:29.66 Porter, Thomas, 2009, Mountain View VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
B-3200 9:33 Singh, Hersh, 2006, Jefferson VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
B-3200 9:34.11 Clark, Chris, 2006, Robinson VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 5
B-3200 9:37.18 Driscoll, Jason, 2006, Haymarket VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 6
B-55H 7.31 Bell, Christopher, 2006, Granby VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
B-55H 7.51 Garel, Michael, 2006, Brooke Point VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
B-55H 7.53 p Henley, McCarthur, 2006, Huguenot VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
B-55H 7.55 Morrison, Michael, 2006, Great Bridge Chesapeake VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
B-55H 7.57 Vinston, Corey, 2006, Phoebus VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 5
B-55H 7.6 Nixon, Ethan, 2008, Brookville Lynchburg VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 1
B-55H 7.64 Woods, Marlon, 2006, Booker T. VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 6
B-55H 7.66 Aghaji, Bia, , Matoaca VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 2
B-HJ 6' 9 Woods, Marlon, 2006, Booker T. VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
B-HJ 6' 8 Nichols, Kevin, 2007, Hickory VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
B-HJ 6' 8 Boys Relay, , Wakefield VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
B-LJ 23' 6.5 Vinston, Corey, 2006, Phoebus VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
B-LJ 23' 1.5 Moody, Toriano, , Indian River VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
B-LJ 23' 0.5 Ferguson, Wayne, 2006, Heritage VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 1
B-LJ 22' 10.75 Sullivan, Jamall, 2006, Caroline VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 2
B-LJ 22' 10 Wall, Douglas, 2006, Petersburg VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
B-LJ 22' 9 Baldwin, Edward, 2006, Edison VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
B-LJ 22' 5.25 Woods, Marlon, 2006, Booker T. VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 5
B-LJ 22' 4.75 Perry, Cameron, 2006, Forest Park VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 6
B-LJ 22' 4 Meyer, Mattias, 2006, Liberty VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 3
B-TJ 47' 4.5 Duncan, Justin, 2006, Madison VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
B-TJ 46' 6.25 Hunt, Leon, 2006, Norview VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
B-TJ 46' 4.75 Miller, Antonio, 2008, Manchester 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
B-TJ 45' 11 Vinston, Corey, 2006, Phoebus VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
B-TJ 45' 8 Bundy, Matu, 2006, Huguenot VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 5
B-TJ 45' 3 Ferguson, Wayne, 2006, Heritage VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 1
B-TJ 45' 0.75 Hughes, Thomas, , Henrico Richmond VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 6
B-PV 17' 0.5 Morrison, Michael, 2006, Great Bridge Chesapeake VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
B-SP 57' 6 Zajac, Michael, 2006, E.C. Glass VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
B-SP 55' 8.75 Spellman, Fred, 2008, Oscar Smith VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
B-SP 55' 6.25 Burton, Jarrod, 2006, Tazewell VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 1
B-4x200 1:31.42 Boys Relay, , Indian River VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
B-4x200 1:31.56 Boys Relay, , Bayside VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
B-4x200 1:32.01 Boys Relay, , Western Branch VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
B-4x200 1:32.34 Boys Relay, , Kempsville VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
B-4x200 1:32.37 Boys Relay, , Phoebus VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 5
B-4x200 1:32.38 Boys Relay, , Highland Springs VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 6
B-4x400 3:24.35 Boys Relay, , Huguenot VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
B-4x400 3:25.24 Boys Relay, , Lake Braddock VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
B-4x400 3:27.01 Boys Relay, , Potomac VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
B-4x400 3:27.92 Boys Relay, , Westfield VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
B-4x400 3:27.93 Boys Relay, , Robinson VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 5
B-4x400 3:28 Boys Relay, , Colonial Forge VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 6
B-4x800 7:59.84 Boys Relay, , Robinson VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
B-4x800 8:02.24 Boys Relay, , T.C. Williams VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
B-4x800 8:02.29 Boys Relay, , E.C. Glass VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
B-4x800 8:03.37 Boys Relay, , Colonial Forge VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
B-4x800 8:04.09 Boys Relay, , Hermitage VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 5
B-4x800 8:04.16 Boys Relay, , Fort Defiance VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 1
B-4x800 8:04.63 Boys Relay, , T. Jefferson Alexandria VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 6
B-4x800 8:05.04 Boys Relay, , Forest Park VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 7
B-4x800 8:07.09 Boys Relay, , West Springfield VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 8
B-4x800 8:09.7 Boys Relay, , Oakton VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 9
B-4x800 8:10.44 Boys Relay, , Jefferson Forest VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 2
B-4x800 8:10.78 Boys Relay, , Lake Braddock VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 10
B-4x800 8:11.63 Boys Relay, , Blacksburg VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 3

Girls

G-55 6.99 McCorory, Francena, 2006, Bethel VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
G-55 7.1 p Kentish, Shamika, 2006, Salem VB VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
G-55 7.14 Claiborne, Shanneka, 2007, Matoaca VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
G-300 37.67 McCorory, Francena, 2006, Bethel VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
G-300 39.19 Saunders, Nicole, 2007, Menchville VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
G-300 39.77 Swindell, Tiara, 2006, Kecoughtan VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
G-300 40.38 Wilbon, Shae, 2008, Colonial Heights VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
G-300 40.88 Sanford, Dania, 2007, Fauquier Warrenton VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 5
G-300 40.96 Friederich, Trish, 2007, West Springfield VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 6
G-500 1:13.33 McCorory, Francena, 2006, Bethel VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
G-500 1:16.3 Tisinger, Cate, 2007, Centerville VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
G-500 1:16.42 McGowan, Lana, 2006, Kecoughtan VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
G-500 1:16.44 Jordan, Dominique, 2008, Woodside VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
G-500 1:16.98 Murphy, Mansfield, 2007, Atlee VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 5
G-500 1:17.99 Hyter, Bethany, 2008, Osbourn Park VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 6
G-500 1:18.08 Cabbler, Brittany, 2007, Wm Fleming VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 1
G-500 1:18.31 Mushat-Valrie, Jarryd, 2006, Brooke Point VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 7
G-500 1:18.54 Wineglass, Nakeisha, 2006, Hayfield VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 8
G-500 1:18.6 Berenato, Cate, 2007, Blacksburg VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 2
G-500 1:18.66 Woodford, Natalie, 2009, Patrick Henry' VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 9
G-500 1:18.91 Pritchard, Jamie, 2009, Woodson VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 10
G-500 1:18.91 Smith, Ayla, 2006, Handley VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 3
G-500 1:18.94 Roscoe, Crystal, 2006, Oscar Smith VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 11
G-1000 2:56.06 Oaxaca, Andrea, 2009, Yorktown VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
G-1000 2:57.25 Reaves, Stephanie, 2007, T. Jefferson VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
G-1000 2:58.24 Jones, Kenya, 2006, Western Branch VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
G-1000 2:59.27 Potasinski, Tasia, 2008, Westfield VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
G-1000 2:59.54 Kukura, Ashley, 2007, Kellam VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 5
G-1000 3:00.31 Presley, Michelle, 2007, Lake Braddock VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 6
G-1000 3:00.6 Wolfe, Kristen, 2008, James River VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 7
G-1000 3:00.76 Harsha, Christi, 2006, Douglas Freeman VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 8
G-1000 3:01.08 Johnston, Paige, 2009, Midlothian VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 9
G-1000 3:01.31 White, Jenn, 2006, Cox VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 10
G-1600 4:53.24 White, Catherine, 2007, Vikings Roanoke VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 1
G-1600 5:02.69 Tobin, Kristy, 2007, Great Bridge VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
G-1600 5:04.24 Copeland, Brittany, 2007, Brooke Point Stafford VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
G-1600 5:07.09 Boys Relay, , Annandale VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
G-1600 5:07.63 Burbey, Ariel, 2006, Blacksburg VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 2
G-1600 5:07.64 Pollack, Jillian, 2007, Millbrook VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 3
G-1600 5:08.16 Slekis, Stefanie, 2006, Forest Park VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
G-3200 10:40.1 White, Catherine, 2007, Vikings Roanoke VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 1
G-3200 11:02.26 Hadiji, Sarah, 2007, Woodson VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
G-3200 11:12.4 Klein, Erin, 2006, Lake Braddock VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
G-55H 8.11 Watkins, Kali, 2007, Menchville VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
G-55H 8.24 Harrison, Queen, 2006, Hermitage VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
G-55H 8.28 Kirby, Wynetta, , Huguenot VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
G-55H 8.31 p Brown, Tierra, 2007, Hampton VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 9
G-55H 8.44 p Harvey, Chantill, 2006, Deep Creek VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
G-55H 8.48 p Butler, Rachel, 2007, Lee-Davis VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 8
G-55H 8.48 p Bryant, Charisse, 2008, Green Run VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 6
G-HJ 5' 9 Gatling, Ashley, 2007, Deep Creek VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
G-HJ 5' 8 Sinkler, April, 2007, Brooke Point VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
G-HJ 5' 6 Aghaji, Bia, , Matoaca VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
G-HJ 5' 6 Artis, Jonee, 2006, Deep Creek VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
G-LJ 19' 10.25 Finch, Brittini, 2008, Centreville VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
G-LJ 19' 1.25 Harrison, Queen, 2006, Hermitage VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
G-LJ 18' 7.25 Harvey, Chantill, 2006, Deep Creek VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
G-LJ 18' 2.75 Kentish, Shamika, 2006, Salem VB VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
G-LJ 18' 2.25 Murphy, Mansfield, 2007, Atlee VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 5
G-LJ 18' 0.25 Hart, Shatia, 2006, Courtland VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 1
G-TJ 39' 1 Wineglass, Nakeisha, 2006, Hayfield VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
G-TJ 38' 7.5 Brown, Janet, , Great Bridge VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
G-TJ 38' 6.75 Harrison, Queen, 2006, Hermitage VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
G-TJ 38' 2.25 Butler, Rachel, 2007, Lee-Davis VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
G-TJ 37' 11 Finch, Brittini, 2008, Centreville VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 5
G-TJ 37' 7.25 Murphy, Mansfield, 2007, Atlee VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 6
G-TJ 37' 3 Richardson, Jasia, 2009, J.R. Tucker Richmond VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 7
G-TJ 37' 2.25 Orr, Ashley, 2008, Deep Run Richmond VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 8
G-TJ 36' 8 Aghaji, Bia, , Matoaca VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 9
G-PV 12' 0 Early, Ashley, 2006, Western Albemarle Charlottesville VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 1
G-SP 43' 4.5 Howard, Kathy, 2006, Lee-Davis VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
G-SP 42' 1.25 Creasy, Hope, 2006, Christiansburg VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 1
G-SP 42' 0 Brown, Janet, , Great Bridge VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
G-SP 40' 5 Jones, Kimberly, 2008, Heritage VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 2
G-SP 40' 0.5 McCoy, Taressa, 2006, Lake Braddock VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
G-SP 40' 0 Kodat, Aimee, 2006, Westfield VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
G-4x200 1:42.13 Girls Relay, , Salem Virginia Beach VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
G-4x200 1:43.26 Girls Relay, , Bethel VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
G-4x200 1:44.1 Girls Relay, , Courtland VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 1
G-4x200 1:44.75 Girls Relay, , Deep Creek VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
G-4x200 1:44.81 Girls Relay, , Landstown VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
G-4x200 1:44.87 Girls Relay, , Osbourn Park VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 5
G-4x200 1:45.3 Girls Relay, , Centreville VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 6
G-4x200 1:45.55 Girls Relay, , Wm Fleming VA 3/4/2006, Statemeet 2A VA, # 2
G-4x200 1:45.66 Girls Relay, , Deep Run VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 7
G-4x200 1:45.98 Girls Relay, , Westfield VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 8
G-4x400 3:53.07 Girls Relay, , Kecoughtan VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
G-4x400 3:55.34 Girls Relay, , Menchville VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
G-4x400 3:58.09 Girls Relay, , Osbourn Park VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
G-4x400 4:01.49 Girls Relay, , Hampton VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
G-4x400 4:03.03 Girls Relay, , Atlee VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 5
G-4x400 4:03.18 Girls Relay, , Bethel VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 6
G-4x400 4:03.2 Girls Relay, , Centreville VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 7
G-4x400 4:03.41 Girls Relay, , Westfield VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 8
G-4x400 4:03.78 Girls Relay, , Deep Run VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 9
G-4x400 4:04.43 Girls Relay, , Robinson VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 10
G-4x400 4:04.53 Girls Relay, , Salem Virginia Beach VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 11
G-4x800 9:20.86 Girls Relay, , Midlothian VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 1
G-4x800 9:26.28 Girls Relay, , Lake Braddock VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 2
G-4x800 9:29.76 Girls Relay, , Westfield VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 3
G-4x800 9:30.28 Girls Relay, , Oakton VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 4
G-4x800 9:31.9 Girls Relay, , Thomas Jefferson Alexandria VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 5
G-4x800 9:35.42 Girls Relay, , Douglas Freeman VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 6
G-4x800 9:35.57 Girls Relay, , Great Bridge VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 7
G-4x800 9:37.85 Girls Relay, , Colonial Forge VA 3/4/2006, Statemeet 3A VA, # 8

 

AAA Girls Results



Licensed to West Springfield High School

                                        Hy-Tek's Meet Manager 3/4/2006 05:01 PM

      VIRGINIA HIGH SCHOOL LEAGUE  Group AAA State - 3/3/2006 to 3/4/2006      

                      INDOOR TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS                       

                                    Results                                    

 

Girls 55 Meter Dash

===================================================================

State Record: #  6.95  1987        Monique Everett (Denbigh)                   

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Francena McCorory         SR Bet                       7.01Q  6 

  2 Shamika Kentish           12 Salem High Schoo          7.10Q  5 

  3 Shanneka Claiborne        11 Matoaca High Sch          7.15Q  1 

  4 Crystal Carrington        JR Bet                       7.23Q  3 

  5 Thelma Breezealt          SR Stonewall                 7.27Q  2 

  6 Shakia Forbes             JR Bet                       7.35Q  4 

  7 Brittni Finch             10 Centreville               7.22q  5 

  8 Kamerrra Brown            SR Culpeper High Sc          7.26q  3 

  9 Shae Wilbon               10 Colonial Heights          7.31q  1 

 10 Teinesha Mitchell         11 Salem High Schoo          7.36q  6 

 10 Kim Blaylock              SO Battlefield High          7.36q  5 

 10 Aleathia Jenkins          12 Deep Creek                7.36q  4 

 13 Ashley Ford               11 Kempsville High           7.40   4 

 14 Brittney Smalls           12 West.Branch               7.41   6 

 15 Ruth Hunt                 10 Heritage                  7.43   6 

 16 Leah Brown                10 Landstown HS              7.44   2 

 17 Dania Sanford             JR Fauquier                  7.46   1 

 18 Jessie Gaines             10 West.Branch               7.51   1 

 19 Brittany Smith            12 Patrick Henry As          7.53   5 

 20 Nichole Kenner            JR Booker T.                 7.54   2 

 20 Shannon McVey             07 Marshall                  7.54   1 

 20 Ashanti Mathews           SR Norview                   7.54   5 

 20 LaToya Dudley             JR I. C. Norcom              7.54   3 

 24 Erika Maxberry            SO Freedom                   7.55   3 

 25 Tonay Chandler             9 Nansemond                 7.58   2 

 26 Courtney Conley           12 Edison                    7.59   4 

 27 Courtney Brown            SR I. C. Norcom              7.60   2 

 28 Kiara Coles               10 Meadowbrook HS            7.62   6 

 29 Jasmine Gates             12 Tallwood High SC          7.63   1 

 29 Yvonne Amegashie          FR Potomac                   7.63   3 

 29 Cecily Young              10 Armstrong                 7.63   4 

 32 Danielle Williams         09 Stuart                    7.66   2 

 33 Kyra Richardson           12 Midlothian HS             7.82   3 

 34 Keevoni Williams          11 Huguenot HS               8.00   5 

 

Girls 55 Meter Dash

==========================================================================

State Record: #  6.95  1987        Monique Everett (Denbigh)                   

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

Finals

  1 Francena McCorory         SR Bet                       6.99   2   10  

  2 Shamika Kentish           12 Salem High Schoo          7.12   2    8  

  3 Shanneka Claiborne        11 Matoaca High Sch          7.14   2    6  

  4 Thelma Breezealt          SR Stonewall                 7.21   1    5  

  5 Crystal Carrington        JR Bet                       7.24   2    4  

  6 Shakia Forbes             JR Bet                       7.27   1    3  

  7 Teinesha Mitchell         11 Salem High Schoo          7.28   1    2  

  8 Kamerrra Brown            SR Culpeper High Sc         J7.28   2    1  

  9 Aleathia Jenkins          12 Deep Creek               J7.28   1 

 10 Shae Wilbon               10 Colonial Heights          7.29   1 

 11 Brittni Finch             10 Centreville               7.32   2 

 12 Kim Blaylock              SO Battlefield High          7.40   1 

 

Girls 300 Meter Dash

==========================================================================

State Record: # 38.23  3/4/2004    Francena McCorory, Bethel                   

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Francena McCorory         SR Bet                      37.67#  4   10  

  2 Nicole Saunders           11 Menchville               39.19   4    8  

  3 Tiarra Swindell           12 Kecoughtan               39.77   4    6  

  4 Shae Wilbon               10 Colonial Heights         40.38   3    5  

  5 Dania Sanford             JR Fauquier                 40.88   4    4  

  6 Trish Friederich          JR West Springfield         40.96   2    3  

  7 Rachel Butler             11 Lee-Davis High S         41.31   3    2  

  8 Emily Butler              09 Salem High Schoo         41.36   1    1  

  9 Thelma Breezealt          SR Stonewall                41.42   3 

 10 Christin Zink             12 Westfield                41.53   3 

 11 Essynce Roberts           JR Bet                      41.60   4 

 12 Simone Williams           11 Menchville               41.82   2 

 13 Jordan Grant              10 Centreville              41.92   3 

 14 Dana Harvey               12 Atlee High Schoo         41.93   2 

 15 Jasmin Peterson-Hassan    FR Osbourn Park             42.05   2 

 16 Crystal Roscoe            12 Oscar Smith              42.34   2 

 17 Wanetta Kirby             11 Huguenot HS              42.67   3 

 18 Jarryd Mushatt-Valrie     SR Brooke Point             42.69   1 

 19 Yvonne Amegashie          FR Potomac                  42.71   2 

 20 Danielle Williams         09 Stuart                   42.84   1 

 21 Karis Crosby              10 Mills Godwin             43.39   1 

 

Girls 500 Meter Dash

==========================================================================

State Record: # 1:13.19  3/4/2000    Sheena Johnson (Garfield)                 

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Francena McCorory         SR Bet                    1:13.33   4   10  

  2 Cate Tisinger             11 Centreville            1:16.30   4    8  

  3 Lana McGowan              12 Kecoughtan             1:16.42   4    6  

  4 Dominique Jordan          10 Woodside               1:16.44   4    5  

  5 Mansfield Murph           11 Atlee High Schoo       1:16.98   3    4  

  6 Bethany Hyter             SO Osbourn Park           1:17.99   2    3  

  7 Jarryd Mushatt-Valrie     SR Brooke Point           1:18.31   3    2  

  8 Nakeisha Wineglass        SR Hayfield               1:18.54   4    1  

  9 Natalie Woodford          FR Patrick Henry          1:18.66   3 

 10 Jaime Pritchard           FR Woodson                1:18.91   2 

 11 Crystal Roscoe            12 Oscar Smith            1:18.94   4 

 12 Maia Wise                  9 Menchville             1:19.02   2 

 13 Amber Young               SR Oakton                 1:19.03   3 

 14 Cristin Gonzales          FR Osbourn Park           1:19.53   1 

 15 Rosemary Barber           SO West Springfield       1:20.14   2 

 16 Jamie Laatsch             SO Osbourn Park           1:21.11   1 

 17 Kathleen Wade             JR Colonial Forge         1:21.42   2 

 18 kamilah barnette          JR Bet                    1:21.97   3 

 19 Kacen Delphin             10 Manchester HS          1:22.06   2 

 20 Morgan Saunders           11 Kecoughtan             1:22.68   3 

 21 Clare Heisey              12 Atlee High Schoo       1:22.70   1 

 22 Faith Brock               11 Landstown HS           1:24.57   1 

 -- Empress Harrison          09 Hermitage                  DNF   1 

 

Girls 1000 Meter Run

=======================================================================

State Record: # 2:53.90  3/4/2000    Elizabeth Bayne (Kecoughtan)              

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Andrea Oaxaca             09 Yorktown               2:56.06    10  

  2 Stephany Reaves           SR Jefferson              2:57.25     8  

  3 Kenya Jones               12 West.Branch            2:58.24     6  

  4 Tasia Potasinski          10 Westfield              2:59.27     5  

  5 Ashley Kukura             11 Kellam HS              2:59.54     4  

  6 Michelle Presley          JR Lake Braddock          3:00.31     3  

  7 Kristen Wolfe             10 James River HS         3:00.60     2  

  8 Christi Harsha            12 Douglas Freeman        3:00.76     1  

  9 Paige Johnston            09 Midlothian HS          3:01.08  

 10 Jenn White                12 Cox High School        3:01.31  

 11 Erika Weidman             FR T.C.  Williams         3:03.65  

 12 Kerry Hartman             10 Westfield              3:04.18  

 13 Amy Yocum                 SR Colonial Forge         3:05.72  

 14 Jayna McGehee             10 Great Bridge           3:06.16  

 15 Liz Barcley               FR Albemarle              3:10.22  

 16 Mary Kownack              11 Bayside High Sch       3:10.77  

 17 Brittany Lussier          SR North Stafford         3:10.82  

 18 Elsia Yoo                 12 Mills Godwin           3:12.08  

 19 Kristine Tobin            11 Great Bridge           3:12.55  

 20 Alicia Grove              11 Hanover HS             3:13.23  

 21 Georgette Priester        10 Hermitage              3:15.72  

 22 Monica Szymanski          SR North Stafford         3:16.85  

 23 Natalia Kuhn              09 Ocean Lakes            3:17.29  

 24 Elizabeth Walls           SO Battlefield High       3:21.67  

 -- Lia DiValentin            FR Chantilly                  DNF  

 

Girls 1600 Meter Run

=======================================================================

State Record: # 4:47.78  1987        Erin Keogh (Langley)                      

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Kristine Tobin            11 Great Bridge           5:02.69    10  

  2 Brittany Copeland         JR Brooke Point           5:04.24     8  

  3 Kerry Hartman             10 Westfield              5:07.09     6  

  4 Stephanie Slekis          SR Forest Park            5:08.16     5  

  5 Anne Barber               11 Tallwood High SC       5:10.01     4  

  6 Kayley Byrne              SR Oakton                 5:10.21     3  

  7 Jenny Hovland             SR Robinson               5:10.96     2  

  8 Amber Lussier             SR North Stafford         5:11.06     1  

  9 Sallie Ford               SR EC Glass               5:11.96  

 10 Meredith Tighe            JR Oakton                 5:15.99  

 11 M.C. Miller               11 Midlothian HS          5:16.25  

 12 Lia DiValentin            FR Chantilly              5:18.61  

 13 Anne Reiner               09 Ocean Lakes            5:18.75  

 14 Casey Fowler              10 Douglas Freeman        5:19.18  

 15 Heather Lambert           SO Mountain View          5:19.71  

 16 Sarah Weber               11 Washington-Lee         5:19.96  

 17 Michelle Britto           FR Woodbridge             5:20.51  

 18 Callen Powers             10 West.Branch            5:21.14  

 19 Christine Selander        10 Midlothian HS          5:21.41  

 20 Natalie Davis             10 Maggie  Walker G       5:21.59  

 21 Marlene Belizaire         12 Kecoughtan             5:25.26  

 22 Kayleigh LeWellyn          9 West.Branch            5:51.74  

 

Girls 3200 Meter Run

=======================================================================

State Record: # 10:07.03  2/28/1987   Erin Keogh (Langley)                     

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Sarrah Hadiji             JR Woodson               11:02.26    10  

  2 Erin Klein                SR Lake Braddock         11:12.40     8  

  3 Stephanie Slekis          SR Forest Park           11:19.28     6  

  4 Samantha Dow              10 Midlothian HS         11:21.72     5  

  5 Brittany Copeland         JR Brooke Point          11:21.78     4  

  6 Alexis Deegan             JR Westfield             11:22.12     3  

  7 Meredith Cox              11 Douglas Freeman       11:24.99     2  

  8 Michelle Britto           FR Woodbridge            11:25.38     1  

  9 Aaren Paster              FR Woodson               11:25.98  

 10 Katherine Telfeyan        12 Great Bridge          11:26.12  

 11 Kate Norbo                FR Patrick Henry         11:26.48  

 12 Kayley Byrne              SR Oakton                11:26.79  

 13 Erin Stehle               10 Midlothian HS         11:29.30  

 14 Sallie Ford               SR EC Glass              11:31.50  

 15 Kaylan Comer              SO Colonial Forge        11:32.33  

 16 Molly Hawkins             JR Colonial Forge        11:36.16  

 17 Annie Hovland             FR Robinson              11:38.49  

 18 Anastasia Crihfield       SR Jefferson             11:39.16  

 19 Stacey Nobles             09 Ocean Lakes           11:40.35  

 20 Susannah Piersol          09 Maggie  Walker G      11:41.19  

 21 Emily Webb                11 Gloucester            11:45.88  

 22 Rebekah Berlin            SR Oakton                11:54.75  

 23 Tara Connor               12 Kellam HS             12:00.29  

 24 Rebecca McDowell          12 Atlee High Schoo      12:06.48  

 25 Jamie Machich             09 Douglas Freeman       12:08.34  

 26 Elizabeth Heath           10 West Potomac          12:11.54  

 -- Samantha DeRidder         09 Kellam HS                  DNF  

 

Girls 55 Meter Hurdles

===================================================================

State Record: #  7.75  3/4/2000    Sheena Johnson (Garfield)                   

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Kali Watkins              11 Menchville                8.21Q  5 

  2 Queen Harrison            12 Hermitage                 8.27Q  1 

  3 Tierra Brown              11 Hampton                   8.31Q  4 

  3 Wanetta Kirby             11 Huguenot HS               8.31Q  3 

  5 Chantill Harvey           12 Deep Creek                8.44Q  2 

  6 Charisse Bryant           10 Green Run HS              8.48q  2 

  6 Rachel Butler             11 Lee-Davis High S          8.48q  4 

  8 Trish Friederich          JR West Springfield          8.54q  1 

  9 Chantal Luedeke            9 Deep Creek                8.56q  3 

 10 Ashanti Mathews           SR Norview                   8.62q  4 

 11 Asia Odum                 SR Hayfield                  8.73q  5 

 12 Quaniqua Jones             9 Warwick                   8.74q  1 

 13 Candace Shoates           12 Denbigh                   8.78   3 

 14 Shalonda Jones            JR GW Danville               8.81   5 

 15 Sophia Lafontant          SR Gar-Field                 8.85   1 

 16 Melanie Akwule            SO Lake Braddock             8.88   2 

 17 Jasmine Jones             SO Hayfield                  8.89   1 

 18 Kiara Branch              11 Armstrong                 8.93   5 

 19 Caronda Bond              12 Armstrong                 8.97   2 

 20 Crystal Hardy             11 Monacan HS                9.05   1 

 21 Nisse Chism               10 Atlee High Schoo          9.06   4 

 22 Laura Morehouse           SR Lake Braddock             9.08   5 

 23 Becky Sampson             FR Brooke Point              9.15   3 

 24 Shandra Cook              SO Franklin County           9.16   2 

 25 Shantra McCoy             JR North Stafford            9.24   2 

 26 Anna Noguchi              SR Lake Braddock             9.33   4 

 27 Shaday Barksdale          JR GW Danville               9.38   3 

 

Girls 55 Meter Hurdles

==========================================================================

State Record: #  7.75  3/4/2000    Sheena Johnson (Garfield)                   

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

Finals

  1 Kali Watkins              11 Menchville                8.11   2   10  

  2 Queen Harrison            12 Hermitage                 8.24   2    8  

  3 Wanetta Kirby             11 Huguenot HS               8.28   2    6  

  4 Chantill Harvey           12 Deep Creek                8.47   2    5  

  5 Asia Odum                 SR Hayfield                  8.52   1    4  

  6 Charisse Bryant           10 Green Run HS              8.53   2    3  

  7 Trish Friederich          JR West Springfield         J8.53   1    2  

  8 Rachel Butler             11 Lee-Davis High S          8.54   1    1  

  9 Chantal Luedeke            9 Deep Creek                8.58   1 

 10 Tierra Brown              11 Hampton                   8.59   2 

 11 Quaniqua Jones             9 Warwick                   8.86   1 

 

Girls 4x200 Meter Relay

==========================================================================

State Record: # 1:41.01  3/6/1999    Bethel High School                        

    School                                               Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Salem High School  'A'                              1:42.13   4   10  

     1) Shamika Kentish 12              2) Shonterria Fulton 12           

     3) Emily Butler 09                 4) Morgan Epperson 11             

  2 Bethel  'A'                                         1:43.26   4    8  

     1) Crystal Carrington JR           2) Shakia Forbes JR               

     3) kamilah barnette JR             4) Essynce Roberts JR             

  3 Deep Creek High School  'A'                         1:44.75   4    6  

     1) Aleathia Jenkins 12             2) Chantal Luedeke 9              

     3) Myesha Barr 9                   4) Chantill Harvey 12             

  4 Landstown High School  'A'                          1:44.81   3    5  

     1) Marlena Wesh 09                 2) Cierra McGee 10                

     3) Leah Brown 10                   4) Faith Brock 11                 

  5 Osbourn Park High School  'A'                       1:44.87   3    4  

     1) Michelle Ferguson SO            2) Bethany Hyter SO               

     3) Brittany Hyter SO               4) Jasmin Peterson-Hassan FR      

  6 Centreville HS  'A'                                 1:45.30   4    3  

     1) Jordan Grant 10                 2) Brittni Finch 10               

     3) Ericka Pinto 10                 4) Cate Tisinger 11               

  7 Deep Run High School  'A'                           1:45.66   2    2  

     1) Ashley Orr 12                   2) Megan Fuson 12                 

     3) Katir Fuson 10                  4) Joanna Hassell* 10             

  8 Westfield  'A'                                      1:45.98   3    1  

     1) Brooke Gilbride 12              2) Deandrea Jenkins 12            

     3) Christin Zink 12                4) Bianca Garrett 9               

  9 Kecoughtan High School  'A'                         1:46.13   3 

     1) Tiarra Swindell 12              2) Aundrea Clarey 12              

     3) Elizabeth White 9               4) Lana McGowan 12                

 10 Menchville High School  'A'                         1:46.23   4 

     1) Nicole Saunders 11              2) Simone Williams 11             

     3) Tiffany Wise 11                 4) Kali Watkins 11                

 11 James W. Robinson  'A'                              1:47.55   3 

     1) Trish McNulty SR                2) Lauren Hallauer JR             

     3) Brittany Kuhn SR                4) LeighAnne Baxter FR            

 12 Matoaca High School  'A'                            1:47.65   1 

     1) Mia Aghaji 11                   2) Kennesha Myrick 12             

     3) Saqueya Moore 11                4) Shanneka Claiborne 11          

 13 Armstrong High School  'A'                          1:48.65   2 

     1) Caronda Bond 12                 2) Cecily Young 10                

     3) Kiara Branch 11                 4) Tia Miles 12                   

 14 Atlee High School  'A'                              1:48.77   1 

     1) Karen Anderson 10               2) Clare Heisey 12                

     3) Jaclyn Cummings 11              4) Dana Harvey 12                 

 15 Hampton High School  'A'                            1:48.87   2 

     1) Kristina Chapman 11             2) Allyssa Pickett 12             

     3) Chantell Albert 9               4) Tierra Brown 11                

 16 E.C. Glass High School  'A'                         1:49.33   2 

     1) Voncea' Colmore SO              2) Shrhonda Ross SO               

     3) Angalena Garland FR             4) DeSha Johnson SR               

 17 Fauquier High School  'A'                           1:51.91   1 

     1) Erin Walker SO                  2) Lauren Collins SR              

     3) Nancy Stanley FR                4) Dania Sanford JR               

 

Girls 4x400 Meter Relay

==========================================================================

State Record: # 3:50.92  3/6/1999    Bethel High School                        

    School                                               Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Kecoughtan High School  'A'                         3:53.07   4   10  

     1) Tiarra Swindell 12              2) Marlene Belizaire 12           

     3) Morgan Saunders 11              4) Lana McGowan 12                

  2 Menchville High School  'A'                         3:55.34   4    8  

     1) Nicole Saunders 11              2) Tiffany Wise 11                

     3) Simone Williams 11              4) Maia Wise 9                    

  3 Osbourn Park High School  'A'                       3:58.09   4    6  

     1) Jamie Laatsch SO                2) Bethany Hyter SO               

     3) Brittany Hyter SO               4) Cristin Gonzales FR            

  4 Hampton High School  'A'                            4:01.49   3    5  

     1) Kristina Chapman 11             2) Allyssa Pickett 12             

     3) Ashley Cooke 12                 4) Tierra Brown 11                

  5 Atlee High School  'A'                              4:03.03   3    4  

     1) Dana Harvey 12                  2) Karen Anderson 10              

     3) Nisse Chism 10                  4) Mansfield Murph 11             

  6 Bethel  'A'                                         4:03.18   4    3  

     1) Shakia Forbes JR                2) kamilah barnette JR            

     3) Essynce Roberts JR              4) Crystal Carrington JR          

  7 Centreville HS  'A'                                 4:03.20   2    2  

     1) Jordan Grant 10                 2) Brittni Finch 10               

     3) Allie Darling 09                4) Cate Tisinger 11               

  8 Westfield  'A'                                      4:03.41   3    1  

     1) Brittany Sevacho 10             2) Tasia Potasinski 10            

     3) Kathryn Lynn JR                 4) Christin Zink 12               

  9 Deep Run High School  'A'                           4:03.78   2 

     1) Ashley Orr 12                   2) Megan Fuson 12                 

     3) Katir Fuson 10                  4) Brianna Hudson 09              

 10 James W. Robinson  'A'                              4:04.43   3 

     1) Jenny Hovland SR                2) Danielle Hayler JR             

     3) Brittany Kuhn SR                4) Lauren Hallauer JR             

 11 Salem High School  'A'                              4:04.53   4 

     1) Morgan Epperson 11              2) Emily Butler 09                

     3) Shamika Kentish 12              4) Shonterria Fulton 12           

 12 Landstown High School  'A'                          4:05.86   4 

     1) Marlena Wesh 09                 2) Cierra McGee 10                

     3) Leah Brown 10                   4) Faith Brock 11                 

 13 West Springfield  'A'                               4:06.76   1 

     1) Julia Repa JR                   2) Alesha Luzzi JR                

     3) Rosemary Barber SO              4) Trish Friederich JR            

 14 Deep Creek High School  'A'                         4:06.85   3 

     1) Myesha Barr 9                   2) Keisha Rudolph 10              

     3) Chantal Luedeke 9               4) Aleathia Jenkins 12            

 15 Oakton High  'A'                                    4:06.88   2 

     1) Stephanie Thomas JR             2) Meredith Tighe JR              

     3) Nora Meehan SO                  4) Amber Young SR                 

 16 Lake Braddock  'A'                                  4:07.41   2 

     1) Chivonne Floyd SR               2) Stephanie Lacasse SO           

     3) Melanie Akwule SO               4) Michelle Presley JR            

 17 Midlothian High School  'A'                         4:09.58   1 

     1) Paige Johnston 09               2) Tierney Willard* 10            

     3) Jessica Oakley 12               4) Danielle Murray 11             

 18 Armstrong High School  'A'                          4:10.46   3 

     1) Cecily Young 10                 2) Caronda Bond 12                

     3) Tia Miles 12                    4) Shebany Carrington 09          

 19 Brooke Point High School  'A'                       4:14.29   1 

     1) Christina Markish SR            2) Brittany Wilhelm SO            

     3) Becky Sampson FR                4) Jarryd Mushatt-Valrie SR       

 20 Colonial Forge High School  'A'                     4:22.44   1 

     1) Samantha Bonanni FR             2) Jhasmine Hall SO               

     3) Kathleen Wade JR                4) Amy Yocum SR                   

 

Girls 4x800 Meter Relay

=======================================================================

State Record: # 9:12.82  3/6/1999    Thomas Jefferson S/T-FX                   

    School                                               Finals  Points

=======================================================================

  1 Midlothian High School  'A'                         9:20.86    10  

     1) Christine Selander 10           2) Samantha Dow 10                

     3) Paige Johnston 09               4) M.C. Miller 11                 

  2 Lake Braddock  'A'                                  9:26.28     8  

     1) Taylor Moore FR                 2) Michelle Presley JR            

     3) Christine Moore SO              4) Erin Klein SR                  

  3 Westfield  'A'                                      9:29.76     6  

     1) Brittany Sevacho 10             2) Eman Bani 10                   

     3) Tasia Potasinski 10             4) Kerry Hartman 10               

  4 Oakton High  'A'                                    9:30.28     5  

     1) Meredith Tighe JR               2) Nora Meehan SO                 

     3) Hollie Eilerts SO               4) Kayley Byrne SR                

  5 Thomas Jefferson  'A'                               9:31.90     4  

     1) Kayley Sullivan FR              2) Susan Clark SO                 

     3) Connor Fleming SO               4) Stephany Reaves SR             

  6 Douglas Freeman High School  'A'                    9:35.42     3  

     1) Meredith Cox 11                 2) Casey Fowler 10                

     3) Sarah Gabriel 10                4) Christi Harsha 12              

  7 Great Bridge High School  'A'                       9:35.57     2  

     1) Katherine Telfeyan 12           2) Jordan VanAuken 11             

     3) Jayna McGehee 10                4) Kristine Tobin 11              

  8 Colonial Forge High School  'A'                     9:37.85     1  

     1) Jhasmine Hall SO                2) Kathleen Wade JR               

     3) Kaylan Comer SO                 4) Amy Yocum SR                   

  9 Ocean Lakes High School  'A'                        9:46.24  

     1) Anne Reiner 09                  2) Amber Sholl 12                 

     3) Stacey Nobles 09                4) Natalia Kuhn 09                

 10 West Potomac  'A'                                   9:47.15  

     1) Kristina Dahmann SR             2) Diana Burke SR                 

     3) Brooke Regensburg SO            4) Kelly Jemison JR               

 11 North Stafford High School  'A'                     9:48.20  

     1) Brittany Lussier SR             2) Kelly Austin FR                

     3) Monica Szymanski SR             4) Amber Lussier SR               

 12 James W. Robinson  'A'                              9:48.31  

     1) Madeline Collins JR             2) Charity Haynes SO              

     3) Annie Hovland FR                4) Jenny Hovland SR               

 13 Chantilly HS  'A'                                   9:50.68  

     1) Kristin Witek JR                2) Natalie Mutchler SR            

     3) Lia DiValentin FR               4) Alexandra Hally JR             

 14 Patrick Henry High School  'A'                      9:51.21  

     1) Kate Garden SO                  2) Carter Norbo SO                

     3) Natalie Woodford FR             4) Kate Norbo FR                  

 15 Kecoughtan High School  'A'                        10:10.15  

     1) Marlene Belizaire 12            2) Jessica Alberti 12             

     3) Willi Wilson 9                  4) Tiffini Smith 10               

 16 Maggie  Walker Govr's School  'A'                  10:12.39  

     1) Deirdre Gill 09                 2) Tracy Jennings 12              

     3) Alyssa Mullins 12               4) Abby Thibeault 10              

 

Girls High Jump

=======================================================================

State Record: # 5-08.50  3/3/2004    Ashley Haislip, Lake Braddock             

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Ashley Gatling            11 Deep Creek             5-09.00#   10  

  2 April Sinkler             JR Brooke Point           5-08.00     8  

  3 Mia Aghaji                11 Matoaca High Sch       5-06.00     6  

  4 Jonee Artis               12 Deep Creek            J5-06.00     5  

  5 Jasmine Gates             12 Tallwood High SC       5-04.00     4  

  6 Shawanda Weston           12 Deep Creek            J5-04.00     2.5

  6 Rachel Butler             11 Lee-Davis High S      J5-04.00     2.5

  8 Danielle Greene           10 Henrico High Sch      J5-04.00     1  

  9 Wanetta Kirby             11 Huguenot HS           J5-04.00  

 10 Shandra Cook              SO Franklin County       J5-04.00  

 11 Carolyn Lewis             12 Heritage              J5-04.00  

 12 Kathleen Wade             JR Colonial Forge         5-02.00  

 12 DeShana Briggs            SO Booker T.              5-02.00  

 14 Brittany Pulliam          10 Nansemond             J5-02.00  

 14 Sheanna Mitchell          JR Bet                   J5-02.00  

 16 Megan Ney                 SR McLean                J5-02.00  

 17 Brianna Hudson            09 Deep Run HS            5-00.00  

 17 Madeleine Clark           SR Langley                5-00.00  

 17 Ashanti Mathews           SR Norview                5-00.00  

 20 Katie Trizna              JR Osbourn Park          J5-00.00  

 20 Porsche Preston           JR Brooke Point          J5-00.00  

 22 Anna Noguchi              SR Lake Braddock         J5-00.00  

 -- Lasharra Ripley           11 Hopewell HS                 NH  

 -- Assiatu Williams          11 Mt. Vernon                  NH  

 -- Laurian Barshay           10 Nansemond                   NH  

 -- Susan Finch               SR South Lakes                 NH  

 -- Allie Darling             09 Centreville                 NH  

 -- Sophia Lafontant          SR Gar-Field                   NH  

 -- Juanita Kincy             SR Halifax County              NH  

 -- Tiara Gardner             11 Dinwiddie High S            NH  

 -- Katelyn Zimmerman         11 Deep Run HS                 NH  

 

Girls Pole Vault

=======================================================================

State Record: # 11-04  3/1/2003    Kathryn Pattine, Westfield                  

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Nicole Kazuba             SR Chantilly             11-00.00    10  

  2 Anna Noguchi              SR Lake Braddock        J11-00.00     8  

  3 Anne Marie Gordon         11 Mills Godwin         J11-00.00     6  

  4 Dana Comber               12 Centreville           10-06.00     5  

  5 Rachel Butler             11 Lee-Davis High S     J10-06.00     4  

  6 Jennifer Garrott          SR Lake Braddock         10-00.00     3  

  7 Megan Boivin              SR Lake Braddock        J10-00.00     2  

  8 Emma Dejarnette           09 Atlee High Schoo     J10-00.00     1  

  9 Samantha Blankenship      12 Maggie  Walker G       9-06.00  

  9 Ashleigh Joseph           11 Oscar Smith            9-06.00  

 11 Erin Patterson            SO Franklin County       J9-06.00  

 12 Carolyn Lewis             12 Heritage              J9-06.00  

 13 Megan Debettencourt       SR Jefferson             J9-06.00  

 13 Kelly Ranz                10 Kempsville High       J9-06.00  

 15 Amanda Oliveira           12 Bayside High Sch      J9-06.00  

 16 Samantha Harrison         11 Dinwiddie High S       9-00.00  

 17 Courtney Woodburn         12 Mills Godwin          J9-00.00  

 17 Brooke Durbin             JR Lake Braddock         J9-00.00  

 17 Hannah Gormanlove         10 Atlee High Schoo      J9-00.00  

 17 Kelly Thompson            12 Dinwiddie High S      J9-00.00  

 21 Katie Wright              11 Princess Anne         J9-00.00  

 21 Emily Feldman             JR Albemarle             J9-00.00  

 -- Sabrina Lukasik           11 Deep Creek                  NH  

 -- Amy Allison               12 Princess Anne               NH  

 -- Jill Dziewisz             SO EC Glass                    NH  

 -- Shrhonda Ross             SO EC Glass                    NH  

 -- Emily Stephens            SO Albemarle                   NH  

 -- Leslie Stackpole          JR Culpeper High Sc            NH  

 

Girls Long Jump

=======================================================================

State Record: # 19-08  1996        Destyne Jones (Centreville)                 

State Record: # 19-08  3/5/1999    Yolanda Thompson (West Potomac)             

State Record: # 19-08  3/3/2000    Sheena Johnson (Garfield)                   

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Brittni Finch             10 Centreville           19-10.25#   10  

  2 Queen Harrison            12 Hermitage             19-01.25     8  

  3 Chantill Harvey           12 Deep Creek            18-07.25     6  

  4 Shamika Kentish           12 Salem High Schoo      18-02.75     5  

  5 Mansfield Murph           11 Atlee High Schoo      18-02.25     4  

  6 April Sinkler             JR Brooke Point          17-09.75     3  

  7 Carolyn Lewis             12 Heritage              17-09.50     2  

  8 Janet Brown               12 Great Bridge         J17-09.50     1  

  9 Shakia Forbes             JR Bet                   17-09.00  

 10 Veronica Day              JR Madison               17-06.25  

 11 Ashley Orr                12 Deep Run HS           17-03.00  

 12 Kat Lee                   SO West Potomac          16-11.25  

 12 Nakeisha Wineglass        SR Hayfield              16-11.25  

 14 Wanetta Kirby             11 Huguenot HS           16-09.75  

 15 Shandra Cook              SO Franklin County       16-08.00  

 16 Brooke Godwin             11 Hanover HS            16-03.50  

 17 Megan Fuson               12 Deep Run HS           15-05.50  

 18 Sophia Lafontant          SR Gar-Field             15-03.50  

 19 DeSha Johnson             SR EC Glass              15-01.50  

 20 Bethany Hyter             SO Osbourn Park          14-09.00  

 -- Ashanti Mathews           SR Norview                   FOUL  

 -- Jacqueline Hargrove       07 Marshall                  FOUL  

 -- Rachel Butler             11 Lee-Davis High S          FOUL  

 -- Brittany Hyter            SO Osbourn Park              FOUL  

 -- Shannon Moore             SR T.C.  Williams            FOUL  

 

Girls Triple Jump

=======================================================================

State Record: # 42-04.75  3/6/1999    Sheena Johnson (Garfield)                

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Nakeisha Wineglass        SR Hayfield              39-01.00    10  

  2 Janet Brown               12 Great Bridge          38-07.50     8  

  3 Queen Harrison            12 Hermitage             38-06.75     6  

  4 Rachel Butler             11 Lee-Davis High S      38-02.25     5  

  5 Brittni Finch             10 Centreville           37-11.00     4  

  6 Mansfield Murph           11 Atlee High Schoo      37-07.25     3  

  7 Jasia Richardson          09 J. R. Tucker Hig      37-03.00     2  

  8 Ashley Orr                12 Deep Run HS           37-02.25     1  

  9 Mia Aghaji                11 Matoaca High Sch      36-08.00  

 10 April Sinkler             JR Brooke Point          35-09.25  

 11 Melanie Akwule            SO Lake Braddock         35-08.50  

 12 Veronica Day              JR Madison               35-07.25  

 12 Allison Jones             JR Lake Braddock         35-07.25  

 14 Ermisha Fair              10 West.Branch           35-05.25  

 15 Danielle Drummer          SR Booker T.             35-01.75  

 16 Kat Lee                   SO West Potomac          34-07.25  

 17 Toshiba Mercer            12 Landstown HS          34-05.75  

 18 Lauren Turner             JR North Stafford        34-01.50  

 19 Shaday Barksdale          JR GW Danville           33-07.50  

 20 Peyton Alston             SO Osbourn Park          32-11.75  

 21 Jasmine Hairston          SO Franklin County       32-07.25  

 -- Jade Calhoun              SR Osbourn                     ND  

 -- Caronda Bond              12 Armstrong                   ND  

 -- Jenn Healey               11 Kellam HS                   ND  

 

Girls Shot Put

=======================================================================

State Record: # 47-01  3/2/2001    Lindsay Neuberger, Frank W. Cox             

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Kathy Howard              12 Lee-Davis High S      43-04.50    10  

  2 Janet Brown               12 Great Bridge          42-00.00     8  

  3 Teressa McCoy             SR Lake Braddock         40-00.50     6  

  4 Aimee Kodat               12 Westfield             40-00.00     5  

  5 Allison Jones             JR Lake Braddock         39-11.00     4  

  6 Jennifer Marinacci        12 Manchester HS         38-04.50     3  

  7 Samella Koroma            JR T.C.  Williams        38-04.00     2  

  8 K'Lynne Robinson          11 J. R. Tucker Hig      36-03.00     1  

  9 Jocelyn Culver            12 Matoaca High Sch      34-07.50  

 10 Ashley Allen              11 Hermitage             34-01.75  

 11 kayla campbell            SO Bet                   34-00.50  

 12 Whitney Etheridge         12 Landstown HS          33-10.00  

 12 Kristen Sourbreer         SR Jefferson             33-10.00  

 14 Mary Burton               12 Deep Creek            33-05.00  

 15 Jessica Perry             JR Osbourn Park          32-10.25  

 16 Stephanie White           10 Centreville           32-09.50  

 17 LaDonna Canada            JR Halifax County        32-08.75  

 18 Alisha Bucker             12 Hampton               32-00.00  

 19 Alyxandra Smith           SR Patrick Henry         31-11.50  

 20 Lakeisha Carney           11 Denbigh               31-06.75  

 21 Christina Smith           12 Armstrong             31-03.75  

 22 Tara VanZummeren          SR Brooke Point          31-00.75  

 23 Brandi Gussie             JR Gar-Field             29-09.25  



                    Women - Team Rankings - 15 Events Scored

===============================================================================

    1) Bethel                      48        2) Lake Braddock              42   

    3) Deep Creek High School      34.50     4) Centreville HS             32   

    5) Great Bridge High School    29        6) Westfield                  27   

    7) Menchville High School      26        7) SALEM HIGH SCHOOL          26   

    9) Brooke Point High School    25       10) Lee-Davis High School      24.50

   11) Hermitage High School       22       11) Kecoughtan High School     22   

   13) Atlee High School           16       14) Midlothian High School     15   

   14) Hayfield                    15       16) Osbourn Park High School   13   

   17) Thomas Jefferson            12       17) Matoaca High School        12   

   19) Forest Park High School     11       20) W.T.Woodson                10   

   20) Yorktown                    10       20) Chantilly HS               10   

   23) Oakton High                  8       23) TALLWOOD HIGH SCHOOL        8   

   25) Western Branch High          6       25) Huguenot High School        6   

   25) Douglas Freeman High Schoo   6       25) Mills Godwin High School    6   

   29) Woodside High School         5       29) Stonewall Jackson High Sc   5   

   29) Landstown High School        5       29) Colonial Heights High Sch   5   

   29) Hampton High School          5       29) West Springfield            5   

   35) Fauquier High School         4       35) Floyd E. Kellam High Scho   4   

   37) Deep Run High School         3       37) J. R. Tucker High School    3   

   37) Green Run High School        3       37) Manchester High School      3   

   41) Heritage High School         2       41) James River High School     2   

   41) TC Williams                  2       41) James W. Robinson           2   

   45) Woodbridge Senior High Sch   1       45) Culpeper High School        1   

   45) Colonial Forge High School   1       45) North Stafford High Schoo   1                                        

 

 


DyeStat
is published by
Student Sports
©1998-2006

John Dye - founder and editor in chief
Marc Davis - senior editor
Steve Underwood - senior editor
Donna Dye - features editor
Rich Gonzalez - DyeStatCal co-editor
Doug Speck - DyeStatCal co-editor
Kirsten O'Hara - business and marketing manager