| RIIL Rhode Island State Championships
June 6, 2009 - State Champs - Brown U., Providence RI
May 23, 2009 - Class Champs A: North Kingston(b)/Cranston West(g) --- B: Barrington(b)/South Kingstown(g) C: Westerly(b)/Ponaganset(g) --- D: Rodgers
| | Class C Results From ritca.com - Girls - Boys - Teams
hand-timed |
Girls
Girls Class C Championships - 5/23/2009 Ponaganset High School North Scituate, RI Results Girls 100 Meter Dash =================================================================================== Class C: M 12.2h 1985 Pam Hughes, Hope 12.70 AUTO 13.30 PROV Name Year School Prelims H# =================================================================================== Preliminaries 1 Dorsey, Jaimee FR East Greenwich 13.20QPROV 5 2 Williams, Paige JR Prout 13.40Q 1 3 Krol, Michelle SR Smithfield 13.50Q 2 4 Ezeama, Kim JR Smithfield 13.60Q 3 4 Charley, Majay SR St. Raphael 13.60Q 4 6 Chaves, Olivia SO Rogers 13.40Q 5 7 Ricci, Erica SR Smithfield 13.60Q 1 8 Aka, Rose JR St. Raphael 13.80Q 2 9 Johnson, Danisha SO St. Raphael 13.90Q 3 10 Brannigan, Amanda SR East Greenwich 14.10Q 4 11 Donovan, Caiti SR Rogers 14.00q 3 11 Greco, Katty FR Central Falls 14.00q 1 13 Seguin, Chelsea JR Prout 14.10 5 14 Cheng, Rose JR East Greenwich 14.30 2 14 Cooper, Rebecca JR East Greenwich 14.30 3 14 Graham, Cassandra JR Ponaganset 14.30 2 17 Surprenant, Caroline SO Mount St Charles 14.60 4 17 Mcdonald, Kerri FR Mount St Charles 14.60 1 19 Fitton, Maggie SO Ex-W. Greenwich 14.80 4 19 Senna, Ayana JR Central Falls 14.80 5 21 Riley, Abby JR Narragansett 15.10 1 22 Giguere, Heidi FR Ponaganset 15.20 5 23 Libman, Abby SO Narragansett 15.80 4 24 Glasko, Haley FR Ponaganset 15.90 4 25 Caduto, Lauren FR Ponaganset 17.20 3 Girls 100 Meter Dash =================================================================================== Class C: M 12.2h 1985 Pam Hughes, Hope 12.70 AUTO 13.30 PROV Name Year School Semis H# =================================================================================== Semi-Finals 1 Williams, Paige JR Prout 12.90QPROV 2 2 Dorsey, Jaimee FR East Greenwich 13.10QPROV 1 3 Ezeama, Kim JR Smithfield 13.20QPROV 1 3 Krol, Michelle SR Smithfield 13.20QPROV 2 5 Charley, Majay SR St. Raphael 13.40Q 1 5 Chaves, Olivia SO Rogers 13.40Q 2 7 Brannigan, Amanda SR East Greenwich 13.50 2 8 Johnson, Danisha SO St. Raphael 13.80 1 9 Ricci, Erica SR Smithfield 13.90 2 10 Donovan, Caiti SR Rogers 14.00 1 11 Aka, Rose JR St. Raphael 14.40 2 12 Greco, Katty FR Central Falls 14.50 1 Girls 100 Meter Dash ================================================================================= Class C: M 12.2h 1985 Pam Hughes, Hope 12.70 AUTO 13.30 PROV Name Year School Finals Points ================================================================================= Finals 1 Williams, Paige JR Prout 12.80 PROV 10 2 Dorsey, Jaimee FR East Greenwich 13.00 PROV 8 3 Ezeama, Kim JR Smithfield 13.50 5 3 Krol, Michelle SR Smithfield 13.50 5 5 Chaves, Olivia SO Rogers 13.60 2 6 Charley, Majay SR St. Raphael J13.60 1 Girls 200 Meter Dash =================================================================================== Class C: M 24.9h 1985 Pam Hughes, Hope 26.20 AUTO 27.60 PROV Name Year School Prelims H# =================================================================================== Preliminaries 1 Perelman, Renee SO East Greenwich 28.00Q 4 2 Brannigan, Amanda SR East Greenwich 28.80Q 3 3 Cooper, Rebecca JR East Greenwich 29.00Q 2 4 Ezeama, Kim JR Smithfield 30.10Q 1 5 Maynard, Caitlyn SO Ponaganset 30.30Q 5 6 Greco, Katty FR Central Falls 28.80Q 4 7 Seguin, Chelsea JR Prout 29.20Q 3 8 Krol, Michelle SR Smithfield 29.40Q 2 9 Cheng, Rose JR East Greenwich 30.20Q 1 10 Johnson, Kadijah SO Central Falls 30.40Q 5 11 Johnson, Danisha SO St. Raphael 28.90q 4 12 Matusezek, Haley FR Narragansett 30.20q 4 13 Charley, Majay SR St. Raphael 30.30 1 14 Mcdonald, Kerri FR Mount St Charles 30.50 4 15 Donovan, Caiti SR Rogers 30.80 2 16 Senna, Ayana JR Central Falls 31.30 3 16 Chaves, Olivia SO Rogers 31.30 5 18 Fitton, Maggie SO Ex-W. Greenwich 31.40 2 19 Aka, Rose JR St. Raphael 31.80 5 20 Durand, Ashley JR Mount St Charles 32.10 5 21 Riley, Katie SO Narragansett 32.70 1 22 Toracinta, Natalie SO Rogers 33.00 1 23 Glasko, Haley FR Ponaganset 38.00 4 Girls 200 Meter Dash =================================================================================== Class C: M 24.9h 1985 Pam Hughes, Hope 26.20 AUTO 27.60 PROV Name Year School Semis H# =================================================================================== Semi-Finals 1 Perelman, Renee SO East Greenwich 28.40Q 1 2 Brannigan, Amanda SR East Greenwich 28.80Q 2 3 Ezeama, Kim JR Smithfield 29.00Q 2 4 Krol, Michelle SR Smithfield 29.90Q 1 5 Seguin, Chelsea JR Prout 29.20q 2 6 Cooper, Rebecca JR East Greenwich 29.60q 2 7 Greco, Katty FR Central Falls 30.00 2 8 Cheng, Rose JR East Greenwich 30.20 1 9 Matusezek, Haley FR Narragansett 30.60 1 9 Johnson, Danisha SO St. Raphael 30.60 2 11 Maynard, Caitlyn SO Ponaganset 31.10 1 12 Johnson, Kadijah SO Central Falls 31.70 1 Girls 200 Meter Dash ================================================================================= Class C: M 24.9h 1985 Pam Hughes, Hope 26.20 AUTO 27.60 PROV Name Year School Finals Points ================================================================================= Finals 1 Krol, Michelle SR Smithfield 28.00 10 2 Perelman, Renee SO East Greenwich 28.40 8 3 Brannigan, Amanda SR East Greenwich 28.70 6 4 Ezeama, Kim JR Smithfield 30.20 4 5 Cooper, Rebecca JR East Greenwich 30.50 2 6 Seguin, Chelsea JR Prout 30.70 1 Girls 400 Meter Dash ==================================================================================== Class C: M 58.8h 1997 Sasha Baker, St. Raphael 1:00.00 AUTO 1:04.00 PROV Name Year School Finals H# Points ==================================================================================== 1 Valerio, Rachel JR Smithfield 1:01.00 PROV 1 10 2 Dorsey, Jaimee FR East Greenwich 1:03.60 PROV 1 8 3 Bloom, Racheal JR Narragansett 1:08.60 1 6 4 Piper, Cat FR St. Raphael 1:08.80 2 4 5 Guedes, Britney SR St. Raphael 1:09.20 1 2 6 Petersen, Kendall FR Smithfield 1:09.40 3 1 7 Rutledge, Katherin SO Middletown 1:09.80 2 8 Greene, Nicolette FR Ex-W. Greenwich 1:10.30 2 9 Saunders, Lauren JR East Greenwich 1:10.40 1 10 Humphrey, Caroline FR Ex-W. Greenwich 1:11.10 2 11 Choquette, Janessa SO Ponaganset 1:12.10 2 12 Simoneau, Katie SO Smithfield 1:12.90 3 13 Johnson, Sabrina SO Rogers 1:13.70 2 14 Doughty, Laura SO Ponaganset 1:16.00 3 15 Freeman, Breeana FR Middletown 1:21.50 4 16 Alves, Vicky FR Narragansett 1:24.20 3 -- Greco, Katty FR Central Falls DQ 4 Girls 800 Meter Run ================================================================================= Class C: M 2:18.6h 2007 Susan O'Connell, East Greenwich 2:22.00 AUTO 2:32.00 PROV Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Duff, Laura SR East Greenwich 2:25.90 PROV 10 2 Humphrey, Emily SO Ex-W. Greenwich 2:26.30 PROV 8 3 Davis, Allie FR East Greenwich 2:27.00 PROV 6 4 Bresnahan, Megan SO Ex-W. Greenwich 2:37.10 4 5 Dominick, Catherin FR Ponaganset 2:39.00 2 6 Branca, Sophia SO Ex-W. Greenwich 2:41.30 1 7 O'Connell, Kaeli SO East Greenwich 2:45.60 8 Poskus, Mallory FR Smithfield 2:47.00 9 Brown, Danielle JR Smithfield 2:51.60 10 McGuire, Kate JR Rogers 2:52.70 11 Gowen, Kidder SO Rogers 2:53.70 12 Takita, Naomi JR Burrillville 2:55.30 13 Clarke, Krystal SO Smithfield 2:55.90 14 Guay, Brenna SO Smithfield 2:56.70 15 Franceschi, Tori SO North Smithfield 3:00.10 16 Castro, Elizabeth FR Narragansett 3:00.20 17 Lepovsky, Grace SO Ponaganset 3:01.80 18 Frias, Luzelly JR St. Raphael 3:02.80 19 Shottek, Cassie SO St. Raphael 3:03.70 20 Daughn, Emily SO Middletown 3:07.50 Girls 1500 Meter Run ================================================================================= Class C: M 4:56.5h 1996 Laura Turner, Portsmouth 4:55.00 AUTO 5:15.00 PROV Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Kerin, Therese SR East Greenwich 5:11.00 PROV 10 2 Meinertz, Katie JR Smithfield 5:14.30 PROV 8 3 Humulock, Hilary JR Narragansett 5:31.90 6 4 Sloat, Katie FR East Greenwich 5:34.20 4 5 Blais, Sarah JR St. Raphael 5:40.70 2 6 Christie, Taylor FR East Greenwich 5:44.70 1 7 Deguire, Lauren FR Mount St Charles 5:46.10 8 Pignataro, Devon JR Ex-W. Greenwich 5:48.70 9 Fontaine, Amanda SR Mount St Charles 5:48.80 10 Castro, Jenn JR Narragansett 5:50.60 11 Tellier, Rebecca FR Smithfield 5:56.70 12 Saccoccia, Katie SO Ex-W. Greenwich 5:57.20 13 Castro, Elizabeth FR Narragansett 6:02.70 14 Lepovsky, Grace SO Ponaganset 6:16.40 15 Takita, Naomi JR Burrillville 6:18.80 16 Daughn, Emily SO Middletown 6:22.10 17 Miller, Courtney SR Ponaganset 6:24.70 18 Benitez, Cristel FR Central Falls 6:39.30 19 Botelho, Victoria FR Ponaganset 6:44.50 20 Brown, Amanda FR Smithfield 6:45.10 Girls 3000 Meter Run ================================================================================= Class C: M 10:29.3h 1996 Emily Selvidio, Westerly 10:54.00 AUTO 11:40.00 PROV Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Meinertz, Katie JR Smithfield 11:09.60 PROV 10 2 Kerin, Therese SR East Greenwich 11:36.50 PROV 8 3 Hallworth, Amanda SR East Greenwich 11:42.40 6 4 Miozzi, Renae JR Ex-W. Greenwich 11:48.70 4 5 Ward-Smith, Stepha SO Smithfield 11:52.90 2 6 Cunningham, Amy SO Ex-W. Greenwich 11:55.60 1 7 Windle, Meghan FR East Greenwich 12:30.40 8 Marn, Allison SR Mount St Charles 13:05.60 9 Christie, Taylor FR East Greenwich 13:24.30 10 Pezzullo, Christin SR Johnston 13:33.70 11 Regen, Madelyn SR Narragansett 14:12.80 Girls 100 Meter Hurdles =================================================================================== Class C: M 15.5h 1998 Kate Branca, Smithfield 16.40 AUTO 18.00 PROV Name Year School Prelims H# =================================================================================== Preliminaries 1 Murano, Adriana SO Mount St Charles 18.20Q 2 2 Nunez, Cara SO East Greenwich 18.50Q 1 3 Pelkey, Morgan SO Narragansett 19.00Q 3 4 Osaki, Mika JR Smithfield 19.00Q 1 5 Ratcliffe, Holly JR Burrillville 19.50Q 3 6 Golden, Eddye SO East Greenwich 19.70Q 2 7 Donovan, Caiti SR Rogers 19.50 1 8 Piccoli, Kim JR Smithfield 19.70 3 9 Ashworth, Shelby FR Ex-W. Greenwich 20.10 1 10 Westlake, Paige JR Burrillville 20.20 2 11 Collier, Hannah FR Narragansett 20.30 1 12 Roulleau, Danielle FR Ponaganset 20.60 3 13 Morse, Shayla SO Middletown 21.10 2 14 Mathurin, Courtney JR Mount St Charles 21.60 3 15 Choquette, Janessa SO Ponaganset 21.70 2 16 Wardwell, Ella SO Ponaganset 21.80 3 17 Durand, Ashley JR Mount St Charles 21.90 2 Girls 100 Meter Hurdles ================================================================================= Class C: M 15.5h 1998 Kate Branca, Smithfield 16.40 AUTO 18.00 PROV Name Year School Finals Points ================================================================================= Finals 1 Nunez, Cara SO East Greenwich 17.10 PROV 10 2 Murano, Adriana SO Mount St Charles 18.00 PROV 8 3 Pelkey, Morgan SO Narragansett 19.00 6 4 Osaki, Mika JR Smithfield 19.00 4 5 Ratcliffe, Holly JR Burrillville 19.20 2 Girls 300 Meter Hurdles ==================================================================================== Class C: M 46.8h 2007 Jackie Corsi, Portsmouth 48.00 AUTO 52.70 PROV Name Year School Finals H# Points ==================================================================================== 1 Nunez, Cara SO East Greenwich 51.00 PROV 1 10 2 Lapierre, Renee JR Smithfield 54.90 1 8 3 Graham, Cassandra JR Ponaganset 55.90 1 6 4 Ashworth, Shelby FR Ex-W. Greenwich 56.20 2 4 5 Blais, Sarah JR St. Raphael 56.30 1 2 6 Ratcliffe, Holly JR Burrillville 57.30 1 1 7 Roulleau, Danielle FR Ponaganset 57.70 2 8 McGuire, Erin SR Rogers 58.00 1 9 Collier, Hannah FR Narragansett 58.50 2 10 Sutherland, Courtn FR Narragansett 59.90 2 11 Morse, Shayla SO Middletown 1:01.50 2 -- Deeb, Ashley JR Mount St Charles DQ 2 Girls 4x100 Meter Relay ========================================================================== Class C: M 51.1h 2007 , Smithfield School Finals H# Points ========================================================================== 1 Smithfield 51.50 1 10 1) Valerio, Rachel JR 2) Krol, Michelle SR 3) Ricci, Erica SR 4) Ezeama, Kim JR 2 East Greenwich 52.10 1 8 1) Dorsey, Jaimee FR 2) Perelman, Renee SO 3) Brannigan, Amanda SR 4) Nunez, Cara SO 3 Saint Raphael Academy 53.20 1 6 1) Aka, Rose JR 2) Charley, Majay SR 3) Guedes, Britney SR 4) Johnson, Danisha SO 4 Rogers 53.80 1 4 1) Benson, Sienna FR 2) Biello, Hannah SO 3) Chaves, Olivia SO 4) Donovan, Caiti SR 5 Mount St Charles 57.50 2 2 1) Durand, Ashley JR 2) McDonald, Colleen SR 3) Mcdonald, Kerri FR 4) Murano, Adriana SO 6 Narragansett 57.80 1 1 1) Matusezek, Haley FR 2) Humulock, Hilary JR 3) Bloom, Racheal JR 4) Libman, Abby SO Girls 4x400 Meter Relay ========================================================================== Class C: M 4:11.5h 2007 , Portsmouth School Finals H# Points ========================================================================== 1 East Greenwich 4:17.90 1 10 1) Davis, Allie FR 2) Dean, Spencer SR 3) Duff, Laura SR 4) Dorsey, Jaimee FR 2 Smithfield 4:28.80 1 8 1) Valerio, Rachel JR 2) Ricci, Erica SR 3) Poskus, Mallory FR 4) Petersen, Kendall FR 3 Exeter-West Greenwich 4:29.80 1 6 1) Branca, Sophia SO 2) Bresnahan, Megan SO 3) Cunningham, Amy SO 4) Greene, Nicolette FR 4 Saint Raphael Academy 4:47.10 1 4 1) Blais, Sarah JR 2) Durvin, Laura SR 3) Guedes, Britney SR 4) Piper, Cat FR 5 Narragansett 4:47.20 1 2 1) Alves, Vicky FR 2) Bloom, Racheal JR 3) Castro, Jenn JR 4) Humulock, Hilary JR 6 Mount St Charles 5:00.80 2 1 1) Fontaine, Amanda SR 2) lydon, Meghan FR 3) Marn, Allison SR 4) Burns, Emma SR 7 Rogers 5:10.10 1 1) Benson, Sienna FR 2) Biello, Hannah SO 3) Gowen, Kidder SO 4) Johnson, Sabrina SO 8 Middletown 5:25.00 2 1) Borges, Sarah FR 2) Freeman, Breeana FR 3) Daughn, Emily SO 4) Rutledge, Katherine SO Girls 4x800 Meter Relay ======================================================================= Class C: M 10:07.0h 1997 , East Greenwich L.A. Boshold, S. Doyle, K. Ghio, H. Ryan School Finals Points ======================================================================= 1 East Greenwich 10:07.50 10 1) Dean, Spencer SR 2) Duff, Laura SR 3) Davis, Allie FR 4) Hallworth, Amanda SR 2 Exeter-West Greenwich 10:29.00 8 1) Branca, Sophia SO 2) Bresnahan, Megan SO 3) Cunningham, Amy SO 4) Engstrom, Bethany SO 3 Mount St Charles 11:16.10 6 1) Deguire, Lauren FR 2) Surprenant, Caroline SO 3) Parrillo, Marissa JR 4) Marn, Allison SR 4 Smithfield 11:33.70 4 1) Brown, Danielle JR 2) Guay, Brenna SO 3) Tellier, Rebecca FR 4) Poskus, Mallory FR 5 Rogers 12:12.70 2 1) Brown, Marlee JR 2) Durr, Dominique SO 3) Donahue, Jessica SO 4) Gowen, Kidder SO Girls High Jump ================================================================================= Class C: M 5-05 1995 Crisy McCann, Barringtom 5-01.00 AUTO 4-09.00 PROV Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Flood, Erin SR Smithfield 4-11.00 PROV 10 2 Lapierre, Renee JR Smithfield 4-09.00 PROV 8 3 Dominick, Catherin FR Ponaganset 4-07.00 3.25 3 Chaves, Olivia SO Rogers 4-07.00 3.25 3 Leach, Sarah SR Smithfield 4-07.00 3.25 3 Bresnahan, Megan SO Ex-W. Greenwich 4-07.00 3.25 7 Pelkey, Morgan SO Narragansett 4-05.00 7 Greene, Kelsey SO Ex-W. Greenwich 4-05.00 9 Golden, Eddye SO East Greenwich J4-05.00 -- O'Connell, Kaeli SO East Greenwich NH -- Sangster, Olivia SO East Greenwich NH -- Freeman, Breeana FR Middletown NH -- Morse, Shayla SO Middletown NH -- Frias, Luzelly JR St. Raphael NH Girls Pole Vault ================================================================================= Class C: M 10-00 2003 Arielle Bibeault, Smithfield 8-06.00 AUTO 7-00.00 PROV Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Piccoli, Kim JR Smithfield 7-00.00 PROV 10 2 Monfils, Danielle SO Smithfield J7-00.00 PROV 8 3 Lee, Elizabeth SR Narragansett J7-00.00 PROV 6 4 Brown, Alisha SO Smithfield 6-06.00 4 -- Durr, Dominique SO Rogers NH -- Hyder, Isabelle SO Rogers NH -- Sutherland, Courtn FR Narragansett NH Girls Long Jump ================================================================================= Class C: M 17-10.75 1992 Valerie Verducci, East Greenwich 16-00.00 AUTO 14-06.00 PROV Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Krol, Michelle SR Smithfield 15-09.75 PROV 10 2 McGuire, Erin SR Rogers 15-06.50 PROV 8 3 Wosencroft, Autumn FR Rogers 14-09.50 PROV 6 4 Murano, Adriana SO Mount St Charles 14-02.00 4 5 Senna, Ayana JR Central Falls 14-00.00 2 6 Greene, Nicolette FR Ex-W. Greenwich J13-11.50 1 7 Greene, Kelsey SO Ex-W. Greenwich 13-11.50 8 Cooley, Angelique FR Central Falls 13-07.75 9 Pfeiffer, Hayden SO Rogers 13-03.25 10 Lapierre, Renee JR Smithfield 13-02.50 11 Toracinta, Natalie SO Rogers 12-11.00 12 Rutledge, Katherin SO Middletown 12-10.25 13 Shuman-Goodier, Ph SO Ponaganset 12-05.50 14 O'Connell, Kaeli SO East Greenwich 12-04.50 15 Golden, Eddye SO East Greenwich 12-02.00 16 Fast, Hannah JR Ponaganset 12-01.75 17 Sangster, Olivia SO East Greenwich 12-00.00 18 Wolfgang-Smith, Em JR Ponaganset 11-11.75 19 Fitton, Maggie SO Ex-W. Greenwich 11-06.50 20 DiPetrillo, Mirand FR Smithfield 11-06.00 21 Libman, Abby SO Narragansett 11-05.50 22 Doughty, Laura SO Ponaganset 11-04.25 23 Mathurin, Courtney JR Mount St Charles 11-02.50 24 Daughn, Emily SO Middletown 10-10.25 25 Riley, Abby JR Narragansett 10-06.75 26 Hodgkins, Brigitt SO Middletown 10-03.00 Girls Triple Jump ================================================================================= Class C: M 34-10 1999 Courtney Velasco, Smithfield 33-00.00 AUTO 31-00.00 PROV Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Ezeama, Kim JR Smithfield 31-08.75 PROV 10 2 Greene, Kelsey SO Ex-W. Greenwich 31-00.75 PROV 8 3 McMichael, Amanda JR Smithfield 30-10.25 6 4 Wosencroft, Autumn FR Rogers 29-08.50 4 5 Cooley, Brianna FR Central Falls J29-08.50 2 6 Branca, Sophia SO Ex-W. Greenwich 29-05.25 1 7 Murano, Adriana SO Mount St Charles 29-03.25 8 Pfeiffer, Hayden SO Rogers 29-00.00 9 Rutledge, Katherin SO Middletown 28-03.00 10 Westlake, Paige JR Burrillville 27-08.75 11 DeCotis, Elizabeth JR Rogers 27-07.00 12 DiPetrillo, Mirand FR Smithfield 27-05.25 13 Fast, Hannah JR Ponaganset 26-08.25 14 Donahue, Jessica SO Rogers 26-00.00 15 Mathurin, Courtney JR Mount St Charles 25-06.25 16 Wolfgang-Smith, Em JR Ponaganset 24-07.00 17 Marcus, Laura SO Ex-W. Greenwich 24-05.25 18 Miller, Courtney SR Ponaganset 23-08.25 19 Burns, Emma SR Mount St Charles 22-03.25 Girls Shot Put ================================================================================= Class C: M 40-00 1992 Angela Bertholdt, East Greenwich 32-06.00 AUTO 28-00.00 PROV Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Fernades, Aleide SO Central Falls 36-11.50 AUTO 10 2 Elgar, Georgia JR Smithfield 35-03.50 AUTO 8 3 Clark, Amanda JR Smithfield 34-04.00 AUTO 6 4 Cromwell, Tia SO Rogers 30-03.00 PROV 4 5 Read, Rosemary SR Ex-W. Greenwich 30-00.50 PROV 2 6 Peterson, Elizabet SR Middletown 29-11.00 PROV 1 7 Hall, Sharae JR St. Raphael 29-03.00 PROV 8 Schock, Dana JR East Greenwich 26-07.00 9 Woloohojian, Laure JR Ex-W. Greenwich 25-02.50 10 Chace, Brittany JR Ponaganset 24-11.00 11 Hughes, Katelyn FR Smithfield 24-10.50 12 Caduto, Lauren FR Ponaganset 24-06.00 13 Breene, Lauren FR Ex-W. Greenwich 24-05.00 14 Nicoson, Stormi SO Rogers 24-01.00 15 Wardwell, Ella SO Ponaganset 22-02.50 16 Haire, Janelle SO East Greenwich 21-03.50 17 Prete, Kristina SO Narragansett 21-01.00 18 Anderson, Domine JR Rogers 20-04.50 19 Hodgkins, Brigitt SO Middletown 20-01.25 20 Basso, Rachael FR East Greenwich 19-08.50 21 Durand, Kylie FR Narragansett 18-07.00 22 Cunha, Rebecca SR Middletown 15-09.00 Girls Discus Throw ================================================================================= Class C: M 128-08 1982 Kathy Lyons, South Kingstown 97-00 AUTO 82-00 PROV Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Hall, Sharae JR St. Raphael 101-11.00 AUTO 10 2 Fernades, Aleide SO Central Falls 100-10.00 AUTO 8 3 Coletti, Kristen SR Smithfield 91-05.00 PROV 6 4 Elgar, Georgia JR Smithfield 88-04.00 PROV 4 5 Brague, Colleen SR Smithfield 87-07.00 PROV 2 6 Dorbor, Kormassa SR St. Raphael 74-00.00 1 7 Chace, Brittany JR Ponaganset 67-08.00 8 Butler, Lindsay JR Rogers 67-00.00 9 Decost, Grace FR Ponaganset 65-08.00 10 Lopes, Bethany SR Rogers 65-04.00 11 Schock, Dana JR East Greenwich 62-02.00 12 Mendez, Josseline SO Central Falls 60-11.00 13 Goulet, Lindsay FR East Greenwich 58-05.00 14 Janes, Grace FR Rogers 57-04.00 15 Dellerman, Paige FR East Greenwich 53-06.00 16 Poland, Shea FR Ponaganset 53-04.00 17 Caduto, Lauren FR Ponaganset 52-06.00 18 Prete, Kristina SO Narragansett 50-03.00 19 Ruano, Astrid SO Central Falls 48-06.50 20 Gallagher, Julia SO Rogers 47-07.00 21 Durand, Kylie FR Narragansett 45-09.00 22 Hodgkins, Brigitt SO Middletown 43-04.00 23 Cunha, Rebecca SR Middletown 39-01.00 24 Alves, Vicky FR Narragansett 38-01.00 Girls Hammer Throw ================================================================================= Class C: M 151-08 2004 Erin Donnelly, Barrington 130-00 AUTO 110-00 PROV Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Read, Rosemary SR Ex-W. Greenwich 134-06.00 AUTO 10 2 Fernades, Aleide SO Central Falls 119-01.00 PROV 8 3 Sampson, Claire JR Prout 118-05.00 PROV 6 4 Clark, Amanda JR Smithfield 117-02.00 PROV 4 5 Elgar, Georgia JR Smithfield 111-01.00 PROV 2 6 Shields, Mary Cath FR Smithfield 102-06.00 1 7 Janes, Grace FR Rogers 96-11.00 8 Spaulding, Karyn SO Smithfield 89-04.00 9 Mendez, Josseline SO Central Falls 81-06.00 10 Giguere, Heidi FR Ponaganset 72-02.00 11 Caduto, Lauren FR Ponaganset 63-07.00 12 Butler, Lindsay JR Rogers 63-05.00 13 Breene, Lauren FR Ex-W. Greenwich 61-04.00 14 Dorbor, Kormassa SR St. Raphael 59-04.00 15 Sorensen, Sarah JR Ponaganset 56-01.00 16 Freeman, Breeana FR Middletown 55-06.00 17 Gallagher, Julia SO Rogers 53-08.00 18 Cunha, Rebecca SR Middletown 38-00.00 -- Ruano, Astrid SO Central Falls FOUL Girls Javelin Throw ================================================================================= Class C: M 126-00 2008 Coleen Braque, Smithfield 105-00 AUTO 90-00 PROV Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Brague, Colleen SR Smithfield 112-04.00 AUTO 10 2 Peterson, Elizabet SR Middletown 108-06.00 AUTO 8 3 Treat, Dana SR East Greenwich 100-07.00 PROV 6 4 Elgar, Georgia JR Smithfield 98-01.00 PROV 4 5 Chace, Brittany JR Ponaganset 95-08.00 PROV 2 6 Basso, Rachael FR East Greenwich 87-01.00 1 7 Shields, Mary Cath FR Smithfield 82-03.00 8 Fair, Kiley SO Smithfield 82-00.00 9 McGuire, Erin SR Rogers 81-01.00 10 McGuire, Kate JR Rogers 69-06.00 11 Woloohojian, Laure JR Ex-W. Greenwich 61-07.00 12 Wronski, Ellie FR East Greenwich 61-03.00 13 Prete, Kristina SO Narragansett 59-08.00 14 McCarthy, Kelly-An SO St. Raphael 58-09.00 15 Hamilton, Jane FR East Greenwich 56-09.00 16 Durand, Kylie FR Narragansett 48-00.00 17 Alves, Vicky FR Narragansett 39-05.00
Boys
Westerly High School GER 3:31 PM 5/25/2009 Page 1 Boys Class C - 5/23/2009 Westerly Results
Boys 100 Meter Dash uto Qual:11.10 * visional:11.50 # s Record:10.70 ! 1987 John Frenze, Bis. Hendricken Name School Prelims H#
Preliminaries 1 Eric Wilcox Central Falls HS - 11.60Q 3 2 Derek Jakubiec North Providence H 12.00Q 4 2 Eddy Uthman West Warwick Hs-Ri 12.00Q 2 2 Mike Swift Westerly high scho 12.00Q 1 5 Kevin Gaul Portsmouth HS - RI 11.80Q 3 6 Matthew Deblois West Warwick Hs-Ri 12.10Q 4 7 Reuben Paygai West Warwick Hs-Ri 12.20Q 2 8 Chase Nardone Westerly high scho 12.30Q 1 9 Butch Giguere Ponaganset HS - RI 11.90Q 3 10 Steven Bell Toll Gate HS - War 12.30Q 4 11 Dennis Wolf Westerly high scho 12.40Q 1 12 Daniel Jannetti Lincoln HS - RI 12.50Q 2 13 Frank Macomber North Providence H 12.40 3 14 Ryan McPhillips West Warwick Hs-Ri 12.50 4 15 Bennie White Central Falls HS - 12.70 1 16 Nicholas Engle Lincoln HS - RI 13.10 2 16 Michael Paquin Ponaganset HS - RI 13.10 1 16 Richard Lancia Ponaganset HS - RI 13.10 3 19 Obiora Ofokansi North Providence H 13.40 2 20 Tyler Christo Lincoln HS - RI 13.60 2 20 Nishan Han Portsmouth HS - RI 13.60 4 22 Joseph Gomes Central Falls HS - 13.70 3 23 Dillon Greene North Providence H 14.50 4
Boys 100 Meter Dash uto Qual:11.10 * visional:11.50 # s Record:10.70 ! 1987 John Frenze, Bis. Hendricken Name School Semis H#
Semi-Finals 1 Eddy Uthman West Warwick Hs-Ri 11.80Q 2 1 Eric Wilcox Central Falls HS - 11.80Q 1 3 Mike Swift Westerly high scho 11.90Q 2 3 Derek Jakubiec North Providence H 11.90Q 1 5 Reuben Paygai West Warwick Hs-Ri 12.00Q 2 6 Kevin Gaul Portsmouth HS - RI 12.20Q 1 6 Daniel Jannetti Lincoln HS - RI 12.20Q 1 8 Matthew Deblois West Warwick Hs-Ri 12.20 2 9 Dennis Wolf Westerly high scho 12.30 2 10 Butch Giguere Ponaganset HS - RI 12.50 1 11 Steven Bell Toll Gate HS - War 12.60 2 11 Chase Nardone Westerly high scho 12.60 1
Boys 100 Meter Dash uto Qual:11.10 * visional:11.50 # s Record:10.70 ! 1987 John Frenze, Bis. Hendricken Name School Finals oints
Finals 1 Eddy Uthman West Warwick Hs-Ri 11.60 10 2 Eric Wilcox Central Falls HS - 11.80 8 3 Mike Swift Westerly high scho 11.90 6 4 Derek Jakubiec North Providence H 12.00 4 5 Reuben Paygai West Warwick Hs-Ri 12.40 2 --- Kevin Gaul Portsmouth HS - RI DQ
Boys 200 Meter Dash uto Qual:22.80 * visional:23.70 # s Record:20.60 ! 1997 Russell Frye, East Providence Name School Prelims H#
Preliminaries 1 Nicholas Keeling Ponaganset HS - RI # 23.00Q 2 2 Christopher Carch Ponaganset HS - RI 24.30Q 5 3 Tyler Burghouwt Portsmouth HS - RI 24.50Q 3 4 Mike Swift Westerly high scho 25.40Q 4 5 Ricky Doucette Westerly high scho 25.60Q 1 6 Eddy Uthman West Warwick Hs-Ri 26.70Q 6 7 Peter Mathieu Ponaganset HS - RI 24.50Q 2 8 Kyle St Pierre West Warwick Hs-Ri 24.90Q 5 9 Matthew Deblois West Warwick Hs-Ri 25.30Q 3 10 Chase Nardone Westerly high scho 25.50Q 4 11 Alex Phelps Westerly high scho 26.80Q 6 12 Thomas Tallo Lincoln HS - RI 27.60Q 1 13 Derek Jakubiec North Providence H 25.50 5 14 Steven Bell Toll Gate HS - War 26.10 3 15 Nilton Tavares Shea HS - Pawtucke 26.90 4 15 Arthur LaFazia Toll Gate HS - War 26.90 6 17 Nicholas Engle Lincoln HS - RI 27.00 2 18 Richard Lancia Ponaganset HS - RI 27.60 1 19 Bennie White Central Falls HS - 27.80 3 19 Andrew Komm Portsmouth HS - RI 27.80 3 21 Obiora Ofokansi North Providence H 28.60 2 22 Dillon Greene North Providence H 30.20 4 23 Tyler Christo Lincoln HS - RI 30.40 6
Boys 200 Meter Dash uto Qual:22.80 * visional:23.70 # s Record:20.60 ! 1997 Russell Frye, East Providence Name School Semis H#
Semi-Finals 1 Tyler Burghouwt Portsmouth HS - RI # 23.50Q 2 2 Nicholas Keeling Ponaganset HS - RI 24.50Q 1 Semi-Finals ... (Boys 200 Meter Dash) Name School Semis H#
3 Christopher Carch Ponaganset HS - RI 24.50Q 2 4 Mike Swift Westerly high scho 25.20Q 1 5 Eddy Uthman West Warwick Hs-Ri 24.80Q 2 6 Kyle St Pierre West Warwick Hs-Ri 25.20Q 1 7 Peter Mathieu Ponaganset HS - RI 25.10 2 8 Ricky Doucette Westerly high scho 25.30 1 9 Chase Nardone Westerly high scho 25.50 2 9 Alex Phelps Westerly high scho 25.50 2 11 Matthew Deblois West Warwick Hs-Ri 25.70 1 12 Thomas Tallo Lincoln HS - RI 27.90 1
Boys 200 Meter Dash uto Qual:22.80 * visional:23.70 # s Record:20.60 ! 1997 Russell Frye, East Providence Name School Finals oints
Finals 1 Nicholas Keeling Ponaganset HS - RI 23.40# 10 2 Tyler Burghouwt Portsmouth HS - RI 23.80 8 3 Eddy Uthman West Warwick Hs-Ri 24.10 6 4 Christopher Carch Ponaganset HS - RI 24.40 4 5 Mike Swift Westerly high scho 24.60 2 6 Kyle St Pierre West Warwick Hs-Ri 25.00 1
Boys 400 Meter Dash uto Qual:51.20 * visional:53.50 # s Record:49.60 ! 1983 Mike McCoy, Central s Record:48.80 ! 1974 Frank Mortimer (Yards), Piolgrim Name School Finals H# oints
1 Alex Phelps Westerly high scho 52.30# 1 10 2 Eddy Uthman West Warwick Hs-Ri 53.50# 1 8 3 Mark Garcia West Warwick Hs-Ri 54.30 1 6 4 Kyle St Pierre West Warwick Hs-Ri 55.00 1 4 5 Luis Melendez Central Falls HS - 55.50 2 2 6 Kyle Arruda Westerly high scho 56.80 2 1 7 Steven Bell Toll Gate HS - War 57.70 2 8 Chris Bobba Portsmouth HS - RI 57.90 1 8 Richard McPhillip Central Falls HS - 57.90 2 10 Allan Nickerson Portsmouth HS - RI 58.10 1 11 Thomas Tallo Lincoln HS - RI 59.20 3 12 Tylar Steinberger Toll Gate HS - War 1:00.20 2 13 Arthur LaFazia Toll Gate HS - War 1:00.80 3 14 Vincent Minutelli North Providence H 1:03.90 3 15 Tyler Christo Lincoln HS - RI 1:05.20 3 16 Renat Razumov Ponaganset HS - RI 1:08.40 3 17 Christopher Ricar Ponaganset HS - RI 1:10.70 2
Boys 800 Meter Run uto Qual:00.00 * visional:07.00 # s Record:56.30 ! 1983 Marc Clark, Bis. Hendricken s Record:55.50 ! 1978 Charlie Doherty(Yards), La Salle Name School Finals oints
1 Andrew Springer Westerly high scho 1:56.70* 10 2 Austin Pena Toll Gate HS - War 1:57.00* 8 3 Sam Carlson Lincoln HS - RI 2:00.50# 6 4 Matthew Macedo Ponaganset HS - RI 2:01.60# 4 5 Xhoi Gjojdeshi West Warwick Hs-Ri 2:07.40 2 6 John DiGangi Westerly high scho 2:08.10 1 7 Zack Smith Toll Gate HS - War 2:12.90 8 Geoffrey Conklin Lincoln HS - RI 2:14.60 9 Joe Futoma Portsmouth HS - RI 2:15.40 10 Greg Conroy North Providence H 2:17.20 11 Daniel Champigny Toll Gate HS - War 2:17.80 12 Pat Moran Westerly high scho 2:19.50 13 Alex Carlson Lincoln HS - RI 2:22.00 14 Benjamin Marino Toll Gate HS - War 2:22.60 15 Alexander Uriati Ponaganset HS - RI 2:22.70 16 Richard Russell West Warwick Hs-Ri 2:23.10 17 Nicholas Pion Lincoln HS - RI 2:28.10 18 David Hagan North Providence H 2:29.20 19 Nicholas Saccocci Ponaganset HS - RI 2:39.90
Boys 1500 Meter Run uto Qual:10.00 * visional:25.00 # s Record:02.90 ! 1986 Kevin Brewster, Bis Hendricken Name School Finals oints
1 Andrew Springer Westerly high scho 3:56.50! 10 2 Tim O'Loughlin Westerly high scho 4:01.40! 8 3 Matthew Macedo Ponaganset HS - RI 4:05.10* 6 4 Xhoi Gjojdeshi West Warwick Hs-Ri 4:19.40# 4 5 Corey Coogan North Providence H 4:22.70# 2 6 Steven Vazquez Central Falls HS - 4:31.50 1 7 Jonathan Fernande North Providence H 4:33.40 8 Brendan Dohoney Toll Gate HS - War 4:34.10 9 Michael Dougherty Toll Gate HS - War 4:35.00 10 Nathan Filion Lincoln HS - RI 4:39.70 11 Benjamin Marino Toll Gate HS - War 4:42.10 12 Dillon Travis Toll Gate HS - War 4:42.60 13 David Gelsomino Ponaganset HS - RI 4:44.10 14 Brian Nash Portsmouth HS - RI 4:48.10 15 Alex Carlson Lincoln HS - RI 4:49.90 16 Joshua Abt Ponaganset HS - RI 4:51.30 17 Clay Nordhill Portsmouth HS - RI 4:52.70 18 John Ferraro Westerly high scho 4:53.80 19 Ryan Oconnor Portsmouth HS - RI 5:00.90 20 Nelson Greco Central Falls HS - 5:02.00 (Boys 1500 Meter Run) Name School Finals oints
21 David Hagan North Providence H 5:06.30 22 Luis Chavez Central Falls HS - 5:14.20 23 Andrew Cordone Ponaganset HS - RI 5:15.30 24 Thomas Wynne Lincoln HS - RI 5:39.10
Boys 3000 Meter Run uto Qual:14.00 * visional:45.00 # s Record:41.70 ! 2005 Tom Webb, Bis. Hendricken Name School Finals oints
1 Tim O'Loughlin Westerly high scho 8:54.10* 10 2 Alexander Gallo North Providence H 9:27.90# 8 3 Cole Maguire Ponaganset HS - RI 9:40.90# 6 4 Chris Corbett Portsmouth HS - RI 9:44.50# 4 5 John Corbett Portsmouth HS - RI 9:51.40 2 6 Brendan Dohoney Toll Gate HS - War 9:54.40 1 7 Mathew Olean Lincoln HS - RI 9:57.00 8 Michael Dougherty Toll Gate HS - War 9:59.00 9 Adam Coogan North Providence H 9:59.00 10 John Parquet West Warwick Hs-Ri 0:13.20 11 Michael Martinez Central Falls HS - 0:15.40 12 Aaron Brunelle Lincoln HS - RI 0:19.70 13 Nick Tyler Portsmouth HS - RI 0:22.70 14 John Ferraro Westerly high scho 0:24.90 15 Jake Macomber North Providence H 0:47.60 16 Nicholas Pizzi North Providence H 0:48.60 17 Joseph Frost Toll Gate HS - War 0:55.40 18 Bennett Thompson Ponaganset HS - RI 1:05.40 19 Kyle Octeau Ponaganset HS - RI 1:52.40 20 Nathan Coburn Ponaganset HS - RI 1:52.80
Boys 110 Meter Hurdles uto Qual:16.00 * visional:18.50 # s Record:14.20 ! 2003 Yudehweh Gbaa, Hope s Record:14.20 ! 2004 Dan O'Brien, Bis. Hendricken Name School Prelims H#
Preliminaries 1 Ben Rebello Toll Gate HS - War # 16.90Q 2 2 Sean Rainey West Warwick Hs-Ri # 18.40Q 1 3 Zach Wall Westerly high scho # 18.40q 2 3 Arthur Tyler Portsmouth HS - RI # 18.40q 1 5 Andrew Croll Toll Gate HS - War # 18.50q 1 6 Ryan McPhillips West Warwick Hs-Ri 18.90q 2 7 Andrew Cruz Central Falls HS - 19.40 1 8 RJ Wilkie Portsmouth HS - RI 20.10 2 9 Ryan Siner Ponaganset HS - RI 22.00 2 10 Elijah Saintfleur West Warwick Hs-Ri 22.30 1
Boys 110 Meter Hurdles uto Qual:16.00 * visional:18.50 # s Record:14.20 ! 2003 Yudehweh Gbaa, Hope s Record:14.20 ! 2004 Dan O'Brien, Bis. Hendricken Name School Finals oints
Finals 1 Ben Rebello Toll Gate HS - War 16.30# 10 2 Arthur Tyler Portsmouth HS - RI 16.50# 8 3 Sean Rainey West Warwick Hs-Ri 18.00# 6 4 Zach Wall Westerly high scho 18.00# 4 5 Andrew Croll Toll Gate HS - War 18.20# 2 6 Ryan McPhillips West Warwick Hs-Ri 18.80 1
Boys 300 Meter Hurdles uto Qual:42.00 * visional:45.00 # s Record:39.80 ! 2003 James Lourenco, Bis. Hendricken Name School Finals H# oints
1 Arthur Tyler Portsmouth HS - RI 41.40* 1 10 2 Ben Rebello Toll Gate HS - War 42.70# 1 8 3 Kyle Torres Portsmouth HS - RI 43.10# 1 6 4 Drew Castagna Westerly high scho 43.40# 1 4 5 RJ Wilkie Portsmouth HS - RI 43.70# 1 2 6 Zach Wall Westerly high scho 44.40# 2 1 7 Sean Rainey West Warwick Hs-Ri 44.60# 2 8 Alex Dicicco Toll Gate HS - War 44.70# 2 9 Andrew Croll Toll Gate HS - War 45.60 1 10 Daniel Jannetti Lincoln HS - RI 46.00 2 11 Ryan McPhillips West Warwick Hs-Ri 46.10 2 12 Geoffrey McElroy Lincoln HS - RI 47.10 2 13 Nilton Tavares Shea HS - Pawtucke 47.70 3 14 Ricky Gomes North Providence H 49.80 3 15 Frank Macomber North Providence H 50.40 3 16 Elijah Saintfleur West Warwick Hs-Ri 52.10 3 17 Andrew Cruz Central Falls HS - 52.60 4 18 Ryan Siner Ponaganset HS - RI 55.80 4 19 Edgar Aroche North Providence H 59.50 4
Boys 4x100 Meter Relay s Record:43.60 ! 1985 , Bis. Hendricken s Record:43.60 ! 2001 , East Providence Team Relay Finals oints
1 Ponaganset HS - R 45.00 10 1) Christopher 2) Butch Giguere3) Peter Mathieu4) Nicholas Keel 2 Portsmouth HS - R 45.30 8 1) Tyler Burgho2) Kevin Gaul 3) Marcus Sandov4) Remington Alv 3 Westerly high sch 46.00 6 1) Ricky Doucet2) Drew Castagna3) Mike Swift 4) Chase Nardone 4 West Warwick Hs-R 48.20 4 1) Ryan McPhill2) Reuben Paygai3) Sean Rainey 4) Kyle St Pierr (Boys 4x100 Meter Relay) Team Relay Finals oints
5 North Providence 49.20 2 1) Derek Jakubi2) Frank Macombe3) Ricky Gomes 4) Derek Dente 6 Lincoln HS - RI 49.70 1 1) Tyler Christ2) Geoffrey Conk3) Nicholas Engl4) Daniel Jannet
Boys 4x400 Meter Relay s Record:27.90 ! 1983 , Bis. Hendricken Team Relay Finals oints
1 Westerly high sch 3:34.40 10 1) Drew Castagn2) John DiGangi 3) Sam Kern 4) Alex Phelps 2 Portsmouth HS - R 3:37.30 8 1) Tyler Burgho2) Arthur Tyler 3) RJ Wilkie 4) Kyle Torres 3 Toll Gate HS - Wa 3:38.40 6 1) Ben Rebello 2) Austin Pena 3) Dillon Travis4) Andrew Croll 4 Lincoln HS - RI 3:47.90 4 1) Sam Carlson 2) Geoffrey Conk3) Daniel Jannet4) Nathan Filion 5 West Warwick Hs-R 3:49.50 2 1) Mark Garcia 2) Xhoi Gjojdesh3) Kenny Olivier4) Kyle St Pierr 6 North Providence 4:07.10 1 1) Jonathan Fer2) Alexander Gal3) Ricky Gomes 4) Corey Coogan
Boys 4x800 Meter Relay s Record:15.70 ! 2004 , Bis. Hendricken Team Relay Finals oints
1 Westerly high sch 8:24.90 10 1) John DiGangi2) Pat Moran 3) Andrew Spring4) Tim O'Loughli 2 Lincoln HS - RI 8:39.40 8 1) Sam Carlson 2) Aaron Brunell3) Geoffrey Conk4) Nathan Filion 3 Portsmouth HS - R 8:40.20 6 1) John Corbett2) Chris Corbett 4) Nick Tyler 4 Ponaganset HS - R 0:54.80 4 1) Mason Rekas 2) Renat Razumov3) Timothy Bouch4) Christopher R --- North Providence DQ 1) Greg Conroy 2) Adam Coogan 3) Corey Coogan 4) Jonathan Fern
Boys High Jump uto Qual: 6-02 * visional: 5-06 # s Record: 6-10 ! 1991 Bill Parmalee, Mt Pleasant Name School Finals oints
1 Steven Vazquez Central Falls HS -10.00 # 1.77m 10 2 Alex Dicicco Toll Gate HS - Wa-10.00 # 1.77m 8 3 Sam Carlson Lincoln HS - RI -08.00 # 1.72m 5 3 Norman Diamante Ponaganset HS - R-08.00 # 1.72m 5 5 Austin Pena Toll Gate HS - Wa-06.00 # 1.67m 2 --- Dennis Wolf Westerly high sch NH --- Nicholas Pion Lincoln HS - RI NH --- Benjamin Kowalik West Warwick Hs-R NH --- Reuben Paygai West Warwick Hs-R NH
Boys Pole Vault uto Qual:12-00 * visional:10-06 # s Record:14-07 ! 1992 Settha Litthisack, Mt Pleasant Name School Finals oints
1 Jun Isaji Toll Gate HS - Wa-06.00 # 3.50m 10 2 Arthur Tyler Portsmouth HS - R-00.00 # 3.35m 8 3 Garth Taylor Ponaganset HS - R-06.00 # 3.20m 6 3 Lucas Jaffa Ponaganset HS - R-06.00 # 3.20m 4 5 Nicholas Saccocci Ponaganset HS - R-00.00 2.43m 2 --- Nick Tyler Portsmouth HS - R NH
Boys Long Jump uto Qual:20-04 * visional:19-00 # s Record:22-10 ! 1933 Brown, Central Name School Finals oints
1 Mark Garcia West Warwick Hs-R-09.00 5.71m 10 2 Nicholas Keeling Ponaganset HS - R-08.75 5.70m 8 3 Marcus Sandoval Portsmouth HS - R-06.00 5.63m 6 4 Kyle Torres Portsmouth HS - R-05.25 5.61m 4 5 Butch Giguere Ponaganset HS - R-04.50 5.29m 2 6 Norman Diamante Ponaganset HS - R-01.50 5.21m 1 7 Ricky Doucette Westerly high sch-10.50 5.14m 8 Chase Nardone Westerly high sch-06.50 4.73m 9 Derek Jakubiec North Providence -06.25 4.73m 10 Marcin Szulc Central Falls HS -07.00 4.44m 11 Zaid Odufuye North Providence -06.50 4.43m 12 Noe Mercado Central Falls HS -03.75 4.05m
Boys Triple Jump uto Qual:41-06 * visional:37-06 # s Record:49-10 ! 1993 Eric Clinton, Hope Name School Finals oints
1 Tyler Burghouwt Portsmouth HS - R-06.00 * 12.64m 10 2 Mark Garcia West Warwick Hs-R-00.00 # 12.19m 8 3 Alex Dicicco Toll Gate HS - Wa-00.50 # 11.59m 6 4 Geoffrey McElroy Lincoln HS - RI -10.00 11.22m 4 5 David Gelsomino Ponaganset HS - R-03.50 11.06m 2 6 Matthew Deblois West Warwick Hs-R-03.00 10.74m 1 7 Norman Diamante Ponaganset HS - R-01.00 10.69m 8 Ricky Doucette Westerly high sch-09.75 10.30m 9 Zaid Odufuye North Providence -10.50 10.02m 10 Allan Nickerson Portsmouth HS - R-10.75 9.41m 11 Brendan Morgan Ponaganset HS - R-06.50 9.30m 12 Edgar Aroche North Providence -03.00 9.22m 13 Tyler Whetstone Ponaganset HS - R-02.00 9.19m 14 Marcin Szulc Central Falls HS -09.50 9.08m 15 Vincent Minutelli North Providence -05.00 8.96m 16 Noe Mercado Central Falls HS -06.50 8.69m
Boys Shot Put uto Qual:47-00 * visional:41-06 # s Record:62-01 ! 1971 Lenny Rao, La Salle Name School Finals oints
1 Mike Intrieri Westerly high sch-01.00 * 16.17m 10 2 Jeremy Octeau Westerly high sch-07.00 # 14.19m 8 3 Kaelan Brennan Westerly high sch-05.50 # 13.85m 6 4 Andrew Desousa Portsmouth HS - R-00.50 # 13.42m 4 5 John Spelman Toll Gate HS - Wa-06.00 # 13.25m 2 6 Mike Rose Portsmouth HS - R-10.50 # 13.06m 1 7 Brian Gouviea Toll Gate HS - Wa-08.00 # 12.70m 8 Nico Danielson Central Falls HS -06.00 # 12.64m 9 Kyle Carr Westerly high sch-05.50 12.33m 10 John Greenhalgh Ponaganset HS - R-08.00 12.09m 11 Ben Santos Shea HS - Pawtuck-07.00 12.06m 12 Scott Leech Lincoln HS - RI -10.50 11.54m 13 Diego Giraldo Central Falls HS -10.00 11.22m 14 Nicholas Gallaghe Toll Gate HS - Wa-09.00 10.89m 15 Brian Wiggen West Warwick Hs-R-04.00 10.76m 16 Robert Bello North Providence -02.50 10.73m 17 Jordan Koehler West Warwick Hs-R-10.00 10.61m 18 Christian Pickeri Toll Gate HS - Wa-07.50 10.24m 19 Aaron Koehler West Warwick Hs-R-08.50 9.66m 20 David Santos Ponaganset HS - R-04.00 9.55m 21 Alex Briggs Portsmouth HS - R-03.00 9.22m 22 Tyler Johnson Portsmouth HS - R-11.00 9.11m 23 Edward Cumminngs Lincoln HS - RI -05.50 8.97m 24 Ryan Morrisette North Providence -02.50 8.59m 25 Blaine Baker Ponaganset HS - R-02.00 8.58m 26 Zachary Korpacz North Providence -04.00 8.33m 27 Marvin Garduno Central Falls HS -09.50 7.25m 28 Andrew Antonucci North Providence -01.00 7.03m 29 Brad Bassette Lincoln HS - RI -10.00 6.95m 30 Matthew Butler Lincoln HS - RI 0.25 ND
Boys Discus Throw uto Qual:35-00 * visional:15-00 # s Record:64-00 ! 1983 Cirulo, La Salle Name School Finals oints
1 Mike Intrieri Westerly high sch151-04 * 46.12m 10 2 Matheus Guedes Ponaganset HS - R146-11 * 44.78m 8 3 Kaelan Brennan Westerly high sch140-03 * 42.74m 6 4 TJ Liguori Westerly high sch136-01 * 41.47m 4 5 John Spelman Toll Gate HS - Wa129-09 # 39.54m 2 6 Eric Cremer Lincoln HS - RI 123-11 # 37.76m 1 7 John Greenhalgh Ponaganset HS - R122-07 # 37.36m 8 Brian Gouviea Toll Gate HS - Wa120-02 # 36.62m 9 Kevin Conway Westerly high sch118-02 # 36.01m 10 Mike Rose Portsmouth HS - R116-00 # 35.35m (Boys Discus Throw) Name School Finals oints
11 Raymond Wynne Lincoln HS - RI 113-10 34.69m 12 Scott Leech Lincoln HS - RI 110-06 33.68m 13 Nico Danielson Central Falls HS 107-09 32.84m 14 Andrew Desousa Portsmouth HS - R107-05 32.74m 15 Robert Bello North Providence 106-08 32.51m 16 Edward Cumminngs Lincoln HS - RI 101-04 30.88m 17 Jordan Koehler West Warwick Hs-R100-05 30.60m 18 Ryan Morrisette North Providence 99-09 30.40m 19 Richard Larkin West Warwick Hs-R 99-00 30.17m 20 Matthew Butler Lincoln HS - RI 95-05 29.08m 21 Ryan Generoux Toll Gate HS - Wa 94-03 28.72m 22 Diego Giraldo Central Falls HS 82-00 24.99m 23 Justin Warrener Ponaganset HS - R 81-09 24.91m 24 Griffen Fauntlero Portsmouth HS - R 76-08 23.36m 25 Marvin Garduno Central Falls HS 71-09 21.86m 26 Alex Korpacz North Providence 71-06 21.79m 27 Christopher Coffe Ponaganset HS - R 61-04 18.69m 28 Joseph Gomes Central Falls HS 59-09 18.21m 29 Bennie White Central Falls HS 56-06 17.22m --- Dan Beck Portsmouth HS - R FOUL
Boys Hammer Throw uto Qual:80-00 * visional:55-00 # s Record:44-04 ! 1999 Jacob Freeman, Bis. Hendricken Name School Finals oints
1 Richard Larkin West Warwick Hs-R171-06 # 52.27m 10 2 John Spelman Toll Gate HS - Wa169-04 # 51.61m 8 3 Matthew Butler Lincoln HS - RI 155-06 # 47.39m 6 4 TJ Liguori Westerly high sch154-03 47.01m 4 5 Raymond Wynne Lincoln HS - RI 147-09 45.03m 2 6 Andrew Desousa Portsmouth HS - R140-07 42.84m 1 7 Scott Leech Lincoln HS - RI 138-08 42.26m 8 Jordan Koehler West Warwick Hs-R133-06 40.69m 9 Kyle Carr Westerly high sch132-10 40.48m 10 Joe McGuire Westerly high sch129-06 39.47m 11 David Santos Ponaganset HS - R126-10 38.65m 12 Ben Santos Shea HS - Pawtuck116-01 35.38m 13 Edward Cumminngs Lincoln HS - RI 113-04 34.54m 14 Aaron Koehler West Warwick Hs-R111-04 33.93m 15 Brian Wiggen West Warwick Hs-R106-03 32.38m 16 Griffen Fauntlero Portsmouth HS - R 99-07 30.35m 17 Thomas Carroll Ponaganset HS - R 97-01 29.59m 18 Butch Giguere Ponaganset HS - R 90-06 27.58m 19 Marvin Garduno Central Falls HS 88-06 26.97m 20 Sam Rehab Lincoln HS - RI 79-03 24.15m 21 Alex Korpacz North Providence 73-01 22.27m 21 Zachary Korpacz North Providence 73-01 22.27m 23 Robert Bello North Providence 64-04 19.60m 24 Patrick O'Donnell North Providence 60-06 18.44m (Boys Hammer Throw) Name School Finals oints
--- Brian Gouviea Toll Gate HS - Wa FOUL --- Nico Danielson Central Falls HS FOUL --- Matheus Guedes Ponaganset HS - R FOUL
Boys Javelin Throw uto Qual:60-00 * visional:40-00 # s Record:82-06 ! 2002 Keith Avila Name School Finals oints
1 Nicholas Keeling Ponaganset HS - R178-06 * 54.40m 10 2 John Vendetti North Providence 170-00 * 51.81m 8 3 Sam Gagnon Westerly high sch166-00 * 50.59m 6 4 John-Marc Gelsomi Ponaganset HS - R160-00 * 48.76m 4 5 Michael Kitson Ponaganset HS - R151-00 # 46.02m 2 6 Nick Algiere Westerly high sch141-00 # 42.97m 1 7 Kyle Ashworth Ponaganset HS - R132-00 40.23m 8 Griffen Fauntlero Portsmouth HS - R128-00 39.01m 9 Matthew Butler Lincoln HS - RI 122-00 37.18m 10 Robert Cazeault North Providence 119-00 36.27m 11 Nicholas Gallaghe Toll Gate HS - Wa115-00 35.05m 12 Diego Giraldo Central Falls HS 112-00 34.13m 13 Robert Bello North Providence 106-00 32.30m 14 Louis Barone North Providence 101-00 30.78m 15 Ryan Generoux Toll Gate HS - Wa 92-00 28.04m 16 Eric Cremer Lincoln HS - RI 85-00 25.90m
Teams
======================================================================================== Women - Team Rankings - 19 Events Scored ======================================================================================== 1) Smithfield 205.25 2) East Greenwich 132 3) Exeter-West Greenwich 61.25 4) Rogers 33.25 5) Saint Raphael Academy 32 6) Central Falls 30 7) Narragansett 27 8) Mount St Charles 21 9) Prout 17 10) Ponaganset 13.25 11) Middletown 9 12) Burrillville 3
Men - Team Rankings - 19 Events Scored
1) Westerly high school 148 2) Ponaganset HS - RI 98 3) Portsmouth HS - RI 96 4) WEST WARWICK HS-RI 85 5) Toll Gate HS - Warwick- 73 6) Lincoln HS - RI 37 7) North Providence HS - R 25 8) Central Falls HS - RI 21
Meet Index |