Boys Class A
100 meters
1. Jamal Leitch (Springfield Gardens-PSAL) :11.02.
2. Pedro Barnes (Roosevelt-8) 11.02.
3. Steve Scott (Syracuse Corcoran-3) :11.06.
4. Jeff Reinhardt (Whitesboro-3) :11.25.
5. Shaun Hatcher (Copiague-11) :11.31.
6. Donald Neal (Rush-Henrietta-5) 11.45.
200 meters
1. Pedro Barnes (Roosevelt-8) :21.98.
2. Bam McDonald (Rush-Henrietta-5) :22.00
3. Denny Fredericks (Boys & Girls-PSAL) :22.22.
4. Steve Scott (Syracuse Corcoran-3) :22.30.
5. Adrian Mullings (Chaminade-CHSAA) :22.61.
400 meters
1. Jason Morgan (Lawrence-8) :47.96
2. Shawn Jeffers (Boys & Girls-PSAL) :49.17.
3. Amon Hudson (Irondequoit-5) :49.28
4. Anthony Ewers (Lawrence-8) :49.29.
5. Josh Jones (Burnt Hills-2) :49.54.
800 meters
1. Ali Abiola (St. Peter's-CHSAA) 1:53.51.
5. Doug Sandy (Boys & Girls-PSAL) 1:55.11.
1,600 meters
1. Dylan Welsh (Saratoga-2) 4:10.57.
3. Brian Lilly (Fairport-5) 4:14.47
4. Andy Janosick (Smithtown-11) 4:15.58.
3,200 meters
1. Jerimie Slick (Greece Olympia-5) 9:17.11.
2. John Collopy (Arlington-1) 9:21.47.
4. Jamie Rodriguez, Albany CBA-2 9:24.49.
5. Jay Borbet (Smithtown-11) 9:29.97.
6. Chris Relf (Oceanside-8) 9:33.63.
3,000-meter steeplechase
1. Tim Kelly (Smithtown-11) 9:28.46.
3. Steve Klein (Shenendehowa-2) 9:40.42.
4. Matt Doyle (Burnt Hills-2) 9:45.40.
110-meter hurdles
1. Gelster Thorpe (Albany-2) :14.44.
2. George Pardner (Franklin-5) 14.74.
4. Ian Smart (North Babylon-11) :15.09.
5. Joel Vasquez (Amsterdam-2) :15.19.
400-meter hurdles
1. Bryan McCants (Archbishop Molloy-CHSAA) :53.59.
2. Jeff Reinhardt (Whitesboro-3) :55.13.
3. Maurice Nelson (Uniondale-8) :55.15.
5. Courtney Bonham (East-5) :55.35
6. Trace Wilson (Campus Magnet-PSAL) :55.61.
Long jump
1. Adam Risi (St. Joseph by the Sea-CHSAA) 23-5.25.
2. Marlon Davis (Jefferson) 22-0.25.
4. John Lesure (Greece Athena-5) 21-9.25.
Triple jump
1. Tom Thothongkum (Clarkstown South-1) 45-8.50.
2. Jemour Maddux (Farmingdale-8) 45-7.
3. Maurice Nelson (Uniondale-8) 44-11.25.
6. Mark Mirabito (Cicero-North Syracuse-3) 44-6.
High jump
1. Mark Mirabito (Cicero-North Syracuse-3) 6-7.
3. Tony Lordo (Monsignor Farrell-CHSAA) 6-6.
6. Jemour Maddux (Farmingdale-8) 6-4.
Pole vault
1. Joel Carusone (Guilderland-2) 15-0.
2. Jemour Maddux (Farmingdale-8) 14-6.
5. Sean McKenzie (Shenendehowa-2) 13-3.
6. Dan Carberry (Sachem-11) 13-0.
Shot Put
1. Dan Diaz (Tottenville-PSAL) 59-6.
2. Matt Rausch (Baldwinsville-3) 58-1.
4. Rich Johnson (Rome Free-3) 56-3.25.
5. Marc Hermer (Port Washington) 52-1.
6. Liam Morton (Chaminade-CHSAA) 51-3.25.
Discus
1. Dan Diaz (Tottenville-PSAL) 183-8.
2. Rich Johnson (Rome Free-3) 168-7.
Pentathlon
1. Paul Golondo (Clarkstown South-1) 3,373.
2. Archie Williams (Albany-2) 3,330.
3. Brendan Cudmore (Amsterdam-2) 3,170.
6. Mark Quinn (Penfield-5) 2,910.
400-meter relay
1. Thomas Jefferson-PSAL :42.31.
2. Rome Free-3 :42.72.
3. Campus Magnet-PSAL :42.79.
1,600-meter relay
1. Lawrence-8 3:17.48.
2. Transit Tech-PSAL 3:18.02
3. Bay Shore 3:18.29.
4. Boys & Girls-PSAL 3:18.81.
5. Rochester East-5 3:19.79.
6. Shenendehowa-2 3:21.15.
3,200-meter relay
1. St. Peter's-CHSAA 7:49.93
2. Boys & Girls-PSAL 7:52.12.
5. Fairport-5 7:56.03.
6. Oceanside-8 7:57.42.
Boys Class B
100 meters
1. Marcel Rainey (Woodlands-1) :11.11.
2. Eric Stoddard (Queensbury-2) :11.34.
4. Allistair Sebastien (Roosevelt-8) :11.54.
5. Richard Mann (Half Hollow Hills West-11) :11.56.
6. Anton McKenzie (St. John the Baptist) :11.68.
200 meters
1. Albert White (Fallsburg-9) :22.28.
2. Eric Stoddard (Queensbury-2) :22.63.
5. Duane Hilmar (Mohanasen-2) :22.92
6. Allistair Sebastien (Roosevelt-8) :23.01.
400 meters
1. Sean Wright (Rice-PSAL) :48.13.
2. Tim Buckenmeyer (Attica-5) :49.18
800 meters
1. Nate Hicks (Batavia-5) 1:54.98.
3. John Cinelli (Bayport-Blue Point-11) 1:57.57
5. Kevin Kirk (Manhasset-8) 1:58.77.
1,600 meters
1. Vince Sherry (Victor-5) 4:14.46.
2. Chris Miltenberg (Glenn-11) 4:17.11
4. Salvatore Nastasi (Bellmore JFK-8) 4:20.13.
3,200 meters
1. Vince Sherry (Victor-5) 9:17.08.
2. Mike Ryan (Starpoint-6) 9:32.77
3,000-meter steeplechase
1. Rob Black (Bayport-Blue Point-11) 9:28.10.
2. Jason Hettenbaugh (Honeoye Falls-Lima) 9:39.74.
110-meter hurdles
1. Derrick Dilbert (Lackawanna-6) :14.45.
3. Kenroy Woodhouse (Westbury-8) :14.89.
4. Terrance Stephens (Amityville-11) :14.95.
5. Jeff Peterson (Fonda-2) :15.02.
400-meter hurdles
1. Kenroy Woodhouse (Westbury-8) :54.46.
2. Brian Williams (New Hartford-3) :55.15.
4. Oliver Gatchalian (Clarke-8) :55.86.
6. Alex Maravel-Piccolo (Glenn-11) :56.46.
Long jump
1. Marco Gonzales (Ravena-2) 21-10.
2. Jamaal Salah (Roosevelt-8) 20-11.75
Triple jump
1. Mariah Mauer (Onteora-9) 47-3.50.
2. Kenroy Woodhouse (Westbury-8) 46-8.25.
4. Marco Gonzales (Ravena-2) 44-8.25.
5. Teumaine Pandelton (Southampton-11) 43-10.75.
6. Terrance Stephens (Amityville-11) 43-5.
High jump
1. Steve Esler (Rochester Aquinas-5) 6-4.
2. Matt Troha (New Hartford-3) 6-4.
4. Jason Beckert (Seaford-8) 6-4.
6. Andrew Seale (Mt. Sinai) 6-2.
Pole vault
1. Jeff Buttaccio (Midlakes-5) 14-0.
2. Joe DiCola (Hendrick Hudson-1) 13-0.
4. Rob Garren (Fonda-2) 12-6.
6. Curtis Bachek (Bayport-Blue Point-11) 12-0.
Shot put
1. Jason Fletcher (Windsor-4) 53-10.50.
4. Bryan Bookamer (Westhampton-11) 50-9.75.
5. Tom Sorenson (Queensbury-2) 50-3.50.
Discus
1. Bill Powers (Iroquois-6) 168-5.
2. Dan Stine (Queensbury-2) 158-8.
3. Wayne Vann (Rockville Centre South Side-8) 158-6.
4. Adam Smith (Attica-5) 157-8.
5. Nate Foyle (Hoosick Falls-2) 146-4.
Pentathlon
1. Mike Weller (Wayne-5) 3,229.
2. Rick Rajter (Fonda-Fultonville-2) 3,152.
6. Justin Boesch (Sayville-11) 2,758.
400-meter relay
1. Roosevelt-8 :42.96
2. Rice-PSAL :43.44.
4. Newark-5 :44.03
6. Queensbury-2 :44.15.
1,600-meter relay
1. Woodlands-1 3:24.41.
2. Roosevelt-8 3:24.95.
5. Glenn-11 3:27.78.
6. Queensbury-2 3:28.82.
3,200-meter relay
1. Bellmore JFK-8 8:00.46.
3. Bayport-Blue Point 8:07.47.
5. Honeoye Falls-Lima-5 8:13.29.
Boys Class C-D
100 meters
1. Braam Nel (Bronxville-1) :11.06.
2. Scott White (Syracuse CBA-3) :11.06.
5. Travis Flowers (Greene-4)
6. Brett Bowen (Carle Place-8) :11.61.
200 meters
1. Marcel Rainey (Woodlands-1) :21.97.
6. Rob Lake (Williamson-5) :23.47.
400 meters
1. Brian Jones (Chautauqua Lake-6) :49.57.
2. Rich Hite (Geneseo-5) :49.60.
800 meters
1. Theo Chewiwi (Tri-Valley-9) 1:54.23.
2. Matt Crossman (Corinth-2) 1:55.12.
6. Dan Fokine (Shelter Island-11) 1:59.24.
1,600 meters
1. Scott Burns (Bronxville-1) 4:18.21.
3,200 meters
1. Jason Meany (Syracuse CBA-3) 9:09.95.
5. Dave Asmussen (Chatham-2) 9:40.46.
6. Chris Kuroski (St. Mary's) 9:47.25.
3,000-meter steeplechase
1. Ryan Bennett (Elmira Heights-4) 9:49.65.
5. Ira Wiley (Cambridge-2) 10:10.26.
110-meter hurdles
1. Antoine Johnson (Tuckahoe-1) :14.46.
2. Ben Catalano (Carle Place-8) :15.09.
5. Joe Orlyk (Salem-2) :15.84.
400-meter hurdles
1. Theo Chewiwi (Tri-Valley-9) :53.5.
2. Ben Catalano (Carle Place-8) :54.24.
3. Josh Lee (Greenwich-2) :55.87.
Long jump
1. Antoine Johnson (Tuckahoe-1) 22-6.
3. Travis Flowers (Greene-4)
4. Murray Thomas (Clyde-Savannah-5) 20-8.
5. Rahiem Greenridge (Wyandanch-11) 20-6.
6. Mark O'Dell (Mayfield-2) 20-4.25.
Triple jump
1. Antoine Johnson (Tuckahoe-1) 49-4.75.
3. Travis Flowers (Greene-4)
4. Mark O'Dell (Mayfield-2) 42-7.25.
High jump
1. Dontay Fowler (Canajoharie-2) 6-7.25.
6. Ed Fotiades (Port Jefferson) 6-1.
Pole vault
1. Noah Knataitis (Williamson-5) 12-9.
2. Andrew Gioulis (Whitehall-2) 12-6.
6. Bryan Makarius (Port Jefferson) 11-6.
Shot put
1. James Mangarillo (Hampton Bays-11) 51-7.75.
2. Ryan Buttles (Letchworth-5) 51-3.
Discus
1. Tim Benson (Delaware Valley-9) 156-10.
5. James Mangarillo (Hampton Bays-11) 142-9.
6. John Spring (Maple Hill-2) 139-0.
Pentathlon
1. Scott Morrelli (Northeastern Clinton-7) 3,509.
4. Eric Eisenhard (Pavilion-5) 2,965.
5. Marcus LaBombard (Cambridge-2) 2,825.
400-meter relay
1. Bronxville-1 :44.43.
2. Williamson-5 :45.21.
4. Salem-2 :45.31.
1,600-meter relay
1. Bronxville-1 3:25.44.
3. Watkins Glen-4 3:29.34.
4. Williamson-5 3:30.51.
5. Greenwich-2 3:31.29.
6. Carle Place-8 3:31.42.
3,200-meter relay
1. Tri-Valley-9 7:55.15.
3. Greenwich-2 8:13.73.
|