BOYS TEAMS | GIRLS TEAMS |
1. Cedar Park TX (1) - No major invitational | 1. Fayetteville-Manlius NY (1) - No major invitational |
2. Fayetteville-Manlius NY (2) - No major invitational | 2. Saugus CA (2) - Won the McQuaid Invitational |
3. Royal CA (3) - No major invitational | 3. Saratoga NY (3) - Won the Great American XC Festival |
4. York IL (4) - Won the Peoria Central Invitational | 4. Dana Hills CA (4) - No major invitational |
5. Henry Jackson WA (5) - Won the Sunfair Invitational | 5. Magnificat OH (5) - Won the Midwest Meet of Champions |
6. Arcadia CA (6) - Won at the Brea Invitational | 6. Classical Academy CO (6) - Won the Classical Academy Invitational |
7. Haddonfield Memorial NJ (7) - Held out runners at Shore Coaches | 7. Fort Collins CO (10) - Second at the Classical Academy Invitational |
8. Joel Ferris WA (8) - No major invitational | 8. Torrey Pines CA (8) - No major invitational |
9. Albuquerque Academy NM (9) - Held out runners at Highland Invitational | 9. Shenendehowa NY (9) - No major invitational |
10. St. John Bosco CA (10) - No major invitational | 10. Jesuit OR (11) - Won the Sunfair Invitational |
11. American Fork UT (11) - No major invitational | 11. East Aurora NY (27) - Second at the McQuaid Invitational |
12. Boerne Champion TX (12) - Won the San Antonio ISD meet
| 12. Lee's Summit West MO (21) - Won the Kansas City Metro Championship |
13. The Woodlands TX (13) - Won the Aldine Invitational | 13. Blacksburg VA (13) - Second at the Great American XC Festival |
14. Loyola Academy IL (14) - Won the Loyola Invitational | 14. Queensbury NY (14) - Won the Grout Invitational |
15. Trabuco Hills CA (15) - No major invitational | 15. Esperanza CA (15) - No major invitational |
16. Mountain View CA (16) - No major invitational | 16. Dowling Catholic IA (16) - No major invitational |
17. West Chester Henderson PA (17) - No major invitational | 17. Midlothian VA (18) - Third at the Great American XC Festival |
18. North Central WA (18) - No major invitational | 18. Monroe-Woodbury NY (7) - Fourth at the Great American XC Festival |
19. Neuqua Valley IL (19) - Won the Lockport Invitational | 19. Mira Costa CA (17) - No major invitational |
20. Columbus North IN (20) - No major invitational | 20. Great Oak CA (19) - No major invitational |
21. Eden Prairie MN (21) - No major invitational | 21. Honeoye Falls-Lima NY (NR) - Third at the McQuaid Invitational |
22. Wayzata MN (22) - Won the John Swain Invitational with 'B' team | 22. Geneva IL (20) - No major invitational |
23. Klein Oak TX (23) - Second at Aldine | 23. College Park TX (22) - No major invitational |
24. Dana Hills CA (24) - No major invitational | 24. Palatine IL (23) - No major invitational |
25. Germantown Friends PA (25) - No major invitational | 25. Summit OR (30) - Won at the Harrier Classic |
26. Christian Brothers Academy NJ (30) - Won the Shore Coaches Invitational without key scorer | 26. Xavier Prep AZ (NR) - Won at the Desert Twilight |
27. Crater OR (27) - Won at the Chieftan Invitational | 27. Schaumburg IL (26) - No major invitational |
28. Palos Verdes CA (28) - No major invitational | 28. Boulder CO (28) - Second while shorthanded at the Sweetheart Invitational |
29. Kingwood TX (42) - Won at the McNeil Invitational | 29. Lincoln-Sudbury MA (29) - No major invitational |
30. Palatine IL (29) - No major invitational | 30. Chiles FL (31) - No major invitational |
31. Brookwood GA (47) - Won at the Great American XC Festival | 31. Glacier Peak WA (24) - Second at the Sunfair Invitational |
32. Bismarck ND (32) - No major invitational | 32. Shadle Park WA (32) - No major invitational |
33. Bishop Guertin NH (31) - Second at the Great American XC Festival | 33. Newton South MA (33) - No major invitational |
34. Bishop Hendricken RI (26) - Third at the Great American XC Festival | 34. Bishop Feehan MA (34) - No major invitational |
35. Ann Arbor Pioneer MI (33) - No major invitational | 35. Trabuco Hills CA (35) - No major invitational |
36. Carmel IN (34) - No major invitational | 36. Winter Park FL (NR) - Won the flrunners.com Invitational |
37. Noblesville IN (35) - No major invitational | 37. Hidden Valley VA (NR) - Fifth at the Great American XC Festival |
38. North Central IN (36) - No major invitational | 38. Kingwood TX (NR) - Won the McNeil Invitational |
39. Mountain VIew UT (39) - No major invitational | 39. Burnt Hills NY (12) - Fourth at McQuaid |
40. Davis CA (40) - Won at the Yolo Invitational | 40. Eastlake WA (36) - Won the Tomahawk Twilight |
41. La Salle PA (41) - No major invitational | 41. Greenwich Central NY (37) - No major invitational |
42. West Windsor Plainsboro North NJ (43) - Second in the power merge at Shore Coaches | 42. Mountain View UT (38) - No major invitational |
43. Service AK (NR) - Won the Alaska 4A State Championship | 43. Franklin Central IN (39) - No major invitational |
44. Liberty MO (44) - No major invitational | 44. Orange Lutheran CA (40) - No major invitational |
45. Dr. Phillips FL (NR) - Won at the flrunners.com Invitational | 45. Corona del Mar CA (41) - No major invitational |
46. Christopher Columbus FL (NR) - Second at the flrunners.com Invitational | 46. Mountain View ID (42) - No major invitational |
47. Marcus TX (45) - Won at the Metroplex Invitational | 47. Redondo Union CA (43) - Top team while shorthanded at the Warren Stauffer Invitational |
48. Brandon Valley SD (48) - No major invitational | 48. Carmel IN (44) - No major invitational |
49. Auburn Riverside WA (49) - Second at the Sunfair Invitational | 49. Park City UT (45) - Won the Park City Invitational |
50. Oak Ridge CA (50) - No major invitational | 50. Arlington NY (46) - No major invitational |