Men - Women
These are the final start lists from the USATF
web page.
Men
Event 101 Men 100 Meter Dash
===============================================================================
9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
Name Year Team
===============================================================================
Heat 1 Prelims
2 Marques Johnson N Dakota St.
3 Eddie Montgomery Unattached
4 Carlos Moore Mt. SAC
5 Matthew Bruno Trabuco H HS
6 Jordan Kent Churchill HS
7 Cory Ray Tulsa CHS
8 Phillip Francis USC
Heat 2 Prelims
2 Wesley Dupar-Scott Middle Tenn.
3 Duan Barrino So. Carolina
4 Rubin Williams Heritage TC
5 Daniel Johnson Barton CCC
6 Grant Jarnigan Belmont U.
7 Willie Hordge Track Houst.
8 David Burnett CC Caroll HS
Heat 3 Prelims
2 Garry Jones CATC
3 Ivory Williams Beaumont TC
4 Rashaad Allen CSU-Northrid
5 Ronald Hill SC Cheetahs
6 Chris Lawson Ole Miss
7 Wes Felix USC
8 Jerald Watson CCath. HS/LA
Event 102 Men 110 Meter Hurdles
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
2 Kevin Craddick Logan HS/CA
3 Kenneth Ferguson Mumford HS
4 Andrew Carruthers Houston
5 Dexter Faulk Unattached
6 Antwon Hicks Ole Miss
7 Courtney Jones Track Dallas
8 Jonathan Williams UCLA
9 Terrance Bean Jasper HS
Event 103 Men 200 Meter Dash
===============================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
Name Year Team
===============================================================================
Heat 1 Prelims
2 Duan Barrino So. Carolina
3 Rubin Williams Heritage TC
4 Derek Logan North Texas
5 Wes Felix USC
6 Matthew Bruno Trabuco H HS
7 Rashaad Allen CSU-Northrid
8 Daniel Johnson Barton CCC
9 Chris Lawson Ole Miss
Heat 2 Prelims
2 Marques Johnson N Dakota St.
3 Arthur Davis Williamson H
4 Jaquon Morrison Unattached
5 Carlos Moore Mt. SAC
6 Isaiah Fluellen Ramstein HS
7 Aaron Collins Unattached
8 Ivory Williams Beaumont TC
9 Dameon Williams Houston
Event 103 Men 200 Meter Dash
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Section 1 Finals
1 Jaquon Morrison Unattached 21.87
2 Chris Lawson Ole Miss 21.68
3 Wes Felix USC 21.59
4 Matthew Bruno Trabuco H HS 21.57
5 Ivory Williams Beaumont TC 21.31
6 Rubin Williams Heritage TC 21.44
7 Carlos Moore Mt. SAC 21.69
8 Marques Johnson N Dakota St. 21.77
9 Daniel Johnson Barton CCC 21.68
Event 104 Men 400 Meter Dash
===============================================================================
9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
Name Year Team
===============================================================================
Heat 1 Prelims
3 Curtis Goehring Stanford
4 Ashton Collins NO Rdrunners
5 Darold Williamson Baylor
6 Ernest Terrell Penn State
7 Wesley Dupar-Scott Middle Tenn.
8 Kedar Inico Barton CCC
Heat 2 Prelims
3 Jonathan Fortenberry So. Carolina
4 Patrick Wetzel Moorpark
5 Domonick Richmond E. Carolina
6 John Kelley Nebraska
7 Arthur Davis Williamson H
8 Jeremy Wariner Arl Lamar HS
9 Christopher Spencer Wheeling Jes
Heat 3 Prelims
2 Jordan Kent Churchill HS
3 Isaiah Fluellen Ramstein HS
4 Sean Williams Washington
5 Brian Ford Georgia Tech
6 Benjamin Henderson E. Carolina
7 Christopher Bonner Unattached
8 Aaron Collins Unattached
Event 104 Men 400 Meter Dash
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Section 1 Finals
1 Domonick Richmond E. Carolina 47.55
2 John Kelley Nebraska 47.51
3 Jeremy Wariner Arl Lamar HS 47.21
4 Benjamin Henderson E. Carolina 47.15
5 Darold Williamson Baylor 46.44
6 Jonathan Fortenberry So. Carolina 46.79
7 Ashton Collins NO Rdrunners 46.72
8 Brian Ford Georgia Tech 47.75
9 Ernest Terrell Penn State 47.38
Event 105 Men 400 Meter Hurdles
===============================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
Name Year Team
===============================================================================
Heat 1 Prelims
2 Nicholas Santana Sacto State
3 Dwight Ruff Will'boro TC
4 Kenneth Ferguson Mumford HS
5 Gerren Crochet Stanford
6 Jeff Garrison USC
7 Alonzo Nelson E StLouis HS
8 Christopher Santana Sacto State
Heat 2 Prelims
2 Nicholas Stout Cent. Mich.
3 Halihl Guy CSU-Northrid
4 Andrew Carruthers Houston
5 Jaret Campisi Penn State
6 Peter Stuart N Dakota St.
7 Bershawn Jackson Miami NWExp
8 Matthew Willis Quiet Fire
Event 105 Men 400 Meter Hurdles
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Section 1 Finals
1 Peter Stuart N Dakota St. 54.35
2 Jaret Campisi Penn State 54.27
3 Halihl Guy CSU-Northrid 53.37
4 Dwight Ruff Will'boro TC 51.60
5 Bershawn Jackson Miami NWExp 50.33
6 Kenneth Ferguson Mumford HS 51.26
7 Andrew Carruthers Houston 53.00
8 Jeff Garrison USC 54.71
9 Matthew Willis Quiet Fire 54.15
Event 106 Men 800 Meter Run
===============================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
Name Year Team
===============================================================================
Heat 1 Prelims
1 Frank Francois Tennessee
2 Timothy Walker Penn State
3 Richard Smith S. Lakes HS
4 Robert McNeil Sacto State
5 Will Fitts DeSoto RR
6 James Smith N. Carolina
7 Rem Moll Missouri
8 Michael Haddan Unattached
9 Carson Schmiett Sport OTGods
Heat 2 Prelims
2 Tyron Green Lawr. Cent.
3 Paul Cross Plantation H
4 Jeremiah Johnson Laramie HS
5 Christian Smith Pawnee Hts H
6 Jeremy Mims Unattached
7 Brandon Hodges Kansas
8 Courtney Jaworski SETA
9 Matt Bates Long Bch St
Event 106 Men 800 Meter Run
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Section 1 Finals
1 Christian Smith Pawnee Hts H 1:53.30
2 Brandon Hodges Kansas 1:52.91
3 Frank Francois Tennessee 1:51.62
4 Will Fitts DeSoto RR 1:51.31
5 Richard Smith S. Lakes HS 1:50.90
6 Paul Cross Plantation H 1:52.14
7 Jeremiah Johnson Laramie HS 1:52.84
8 Tyron Green Lawr. Cent. 1:52.86
9 Rem Moll Missouri 1:51.93
Event 107 Men 1500 Meter Run
===============================================================================
12 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 6 Best Times
Name Year Team
===============================================================================
Heat 1 Prelims
1 Phil Gaeta Oakton HS
2 Brendan Robinson W. Rsrv. Aca
3 Ben Aragon UCLA
4 Justin Romaniuk Stanford
5 Thomas Whelan Redlands EVH
6 Andrew Fader Washington
7 Sean Drake SanFranU HS
8 Dave Bridgewater Keene State
9 Adam Perkins LibertyHS/MO
10 Jordan Kinley Carrillo HS
Heat 2 Prelims
1 David Santos UC Irvine
2 Gileat Ghebray Aggie RC
3 Peter Meindl Bios AC
4 Michael Poe Etiwanda HS
5 Brian Sullivan Unattached
6 James Kays JMU
7 Collins Stark-Bens Unattached
8 Chris Lukezic Auburn TC/WA
9 Matthew Mereba Penn State
10 Kevin Jeffers McKoy HS
Event 107 Men 1500 Meter Run
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Section 1 Finals
1 Adam Perkins LibertyHS/MO 3:52.83
2 Chris Lukezic Auburn TC/WA 3:54.07
3 Justin Romaniuk Stanford 3:52.89
4 Brian Sullivan Unattached 3:55.32
5 Andrew Fader Washington 3:53.19
6 Peter Meindl Bios AC 3:55.74
7 Brendan Robinson W. Rsrv. Aca 3:53.73
8 Ben Aragon UCLA 3:53.91
9 Jordan Kinley Carrillo HS 3:56.10
10 Sean Drake SanFranU HS 3:56.16
11 Gileat Ghebray Aggie RC 3:56.26
12 Phil Gaeta Oakton HS 3:58.19
Event 108 Men 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
1 Daniel Lyon Sultana HS
2 Brendan Sullivan Port Jeff HS
3 Jason Prowant Grand Valley
4 Ryan Thalman Unattached
5 Matthew DeShazo Humboldt St.
6 Casey Burchill Buchanan H
7 Brady Ferguson East HS/Roch
8 Thomas Neal SW Missouri
9 Alex Moore Texas A&M
10 Collin Martin St. Joseph's
Event 109 Men 5000 Meter Run
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
1 Dan McGrath Manhattan
2 Marc Pelerin Cherokee HS
3 Brian Sullivan Unattached
4 Galen Rupp PortlCCath H
5 Robert Freeman Grt. Neck S.
6 Seton McAndrews Stanford
7 Andre Laboy Danbury HS
8 Payton Batliner Highl. Ranch
9 Scott Fuqua Oak Mtn. HS
10 Oswaldo Pina Mt. SAC
11 Ryan Harmon Army
12 Rod Koborsi Georgetown
13 Timothy Nelson Liberty ChrH
14 Jameson Mora Unattached
15 Nicholas Boehlke UW-Oshkosh
16 Andrew Coughlin Unattached
17 Jacob Gomez Klamath UHS
18 Stephen Haas Indiana
19 Sean Moore Michigan
20 Christopher Esselborn Georgetown
21 Peter Meindl Bios AC
22 Matt Keally Ocean Lk HS
23 Brett Gotcher Aptos HS
24 Jonathan Marcus West VallTC
25 Neil Davis Stanford
26 Charles Millioen Georgetown
27 Nicholas DeFelice Unattached
Event 110 Men 10000 Meter Run
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
1 Trevor Coolidge Portland
2 Seton McAndrews Stanford
3 Stephen Haas Indiana
4 Brett Gotcher Aptos HS
5 William Nelson Taft Union H
6 Christopher Esselborn Georgetown
7 Dan McGrath Manhattan
8 Dan Glaz Ohio State
9 Jose Miranda Elizabethtn.
10 Charles Millioen Georgetown
11 Andrew Bautel Florida St.
12 Zach Sabatino W. VA Flyers
13 Brandon Lancaster Murray State
14 Nicholas Boehlke UW-Oshkosh
15 Neil Davis Stanford
Event 111 Men 10000 Meter Race Walk
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
1 Jonathan Chasse Maranacook
2 Jerry Dalebout Utah Walkers
3 Benjamin Shorey UW-Parkside
4 Jake Dalebout Utah Walkers
5 Joseph Trapani Walk USA
6 Zachary Pollinger NJ Striders
7 Mark Dennett ME RWalkers
8 Adam Staier ME RWalkers
10 Christopher Diaz STexas Walk
Event 112 Men High Jump
===============================================================================
progression: 2.02/2.06/2.10/2.14/2.17/2.20/2.23
Name Year Team
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Jesse Williams Broughton HS
2 Charles Robben Kansas State
3 Alex Harris Florida
4 John Hubbard N. Carolina
5 Aaron Robinson Paradise VCC
6 Keith Moffatt Unattached
7 Kyle Lancaster Ft. Scott HS
8 Andra Manson Brenham HS
9 Brian McCarthy Dartmouth
10 Alex Marbley Unattached, Tust
11 Jeff Midgett UC Riverside
12 Erik Reynolds Miami/Ohio
Event 113 Men Pole Vault
===============================================================================
progression: 4.60/4.80/4.95/5.10/5.20/5.30/5.40/5.50
Name Year Team
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Matthew Weirich BYU
2 Brandon McFarling Unattached
3 Mark Johnson NMyrtleBch H
4 Danny Pellegrino Maclay/FL
5 Robert Low Pine Val. VC
6 David Moore Miramonte PV
7 Tyson Byers Spokane VTC
8 David Harris TX Pole Vaul
9 Jarrad Matthews Texas A&M
10 Austin Landreth Oklahoma
11 Kevin Barrington Grape. Gazel
13 Mike Landers Gold Val HS
14 Brian Mondschein Unattached
15 Chase Shealy Carolina Ext
16 Drew Terry Lone Star PV
17 Donovan Kilmartin Team Idaho
18 Garrett Penton Florida
19 Ryan Lancon North Texas
20 McKane Lee NW Sp. Ctr.
21 Russell Weaver Fresno St.
22 Dylan Schmidt Kansas State
23 David Murphy Arroyo GrHS
24 David Sullivan Eclipse VC
25 Chip Heuser Louisv. YTC
26 Tommy Skipper Wilamt. Str.
27 Andrew Kessler Clemson
Event 114 Men Long Jump
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Tony Douglas Iowa State
2 Anthony Miles Unattached
3 Jermaine Turner McKoy HS
4 Marvin Lucas Southern MS
5 Trevell Quinley Arizona St.
6 Brent Little SEMO TC
7 Jamar Green Purdue
8 Jaimoy Bryant Jasper HS
9 George Kitchens Clemson
10 Ronald Hill SC Cheetahs
11 Lakeima Roberts Unattached
12 Ricky Wilson Unattached
Event 115 Men Triple Jump
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Andre Tillman N. Rowan HS
2 Jamil Smith Wash. St.
3 Brandon Atkinson Ole Miss
4 Jaimoy Bryant Jasper HS
5 Solomon Welch St Mary's HS
6 Rafeeq Curry Curry-Grice
7 Benjamin Washington Abilene Chr.
8 Richard Lawrence Florida
9 Mark Godoy UConn
Event 116 Men Shot Put
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Matt Vincent LSU
2 Sheldon Battle Chaut. Strid
3 Zeb Sion Georgia Tech
4 Sam Segond Rutgers
5 Gavin Ball Wisconsin TC
6 Sean Shields Arizona
7 Aaron Mitchell Will. & Mary
8 Jim Webster Westview HS
9 Aaron Pollack Iowa
10 Walker Anderson Throw Deep
Flight 2 Finals
1 Jonathan Howard Arroyo GrHS
2 Jake Knight UCLA
3 Robert Fennell USF TC
4 Jeremy Silverman UCLA
5 Noah Bryant Carpinteria
6 John Erickson Miss. St.
7 Derek Gilson Clemson
8 William Denbo Pecision TC
9 Jonathan Spillman Georgia Tech
10 John Caulfield LaSalle HS
Event 117 Men Discus Throw
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Robert Fennell USF TC
2 Lorenzo Williams Midwest CiTC
3 John Erickson Miss. St.
4 Nik Kujacznski Los Gatos AA
5 Jeremy Silverman UCLA
6 Sam Segond Rutgers
7 Anthony DeBoer CP-Pomona
8 Nicholas Wichert Pius XI HS
9 Michael Robertson ISB
Flight 2 Finals
1 Gavin Ball Wisconsin TC
2 Daniel Austin Williams
3 Jason Rider UCLA
4 William O'Neal Stanford
5 Sean Shields Arizona
6 Joe Gatewood Ironwood ThC
7 Harold Young Midwest CiTC
8 Sheldon Battle Chaut. Strid
Event 118 Men Javelin Throw
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Clarence Canty Army
2 Joel Storm Iowa
3 Eric Brown Lawrence TC
4 Andrew Smith Will. & Mary
5 Jarrad Matthews Texas A&M
6 Brandon Racca Lake Area Ex
7 Juan Romero Washington
8 Dan Gale E. Stroudsb.
9 Kyle Stroda Emporia St.
10 Dennis Rice USC
Flight 2 Finals
1 Brian Harris Hillsboro HS
2 Javon Kemp Fresno St.
3 Justin Ryncavage Thunder TC
4 Ty Richardson Team Oregon
5 Derek McCray Kent State
6 Shane Curlee NW La.
7 James Finneran Rhode Island
8 Justin Gruber Occidental
9 Cody Fillinich S. Lafourche
Event 119 Men Hammer Throw
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Scott Vernon Bish Hend HS
2 Adam Midles Barron Pk.S
3 Len Ghaffarian CSU-Northrid
4 Adam Gabrault Unattached
5 William Stringer Throw Deep
6 Matthew McNamara Oyst. Bay HS
7 John-Paul Smolenski Purdue
8 Michael Freeman Bish Hend HS
9 Jason Carruthers Throw Deep
10 Ian Phipps Bish Hend HS
11 Daniel Godin Bish Hend HS
12 Adam Hamilton Milford HS
13 Ryan Creadick Moorpark
14 Anthony DeBoer CP-Pomona
Flight 2 Finals
1 Jonathan Beecher Bakersf. CTC
2 Geoffrey Fong Sacto State
3 Brian Krantz MO-KC
4 Michael Beerer UC Irvine
6 Joseph Gianfrancesco Bish Hend HS
7 Jim Sexton Tennessee
8 Jonathan Chihoski Georgia Tech
9 Glen Bingisser Unattached
10 John Fruguglietti Bakersf. CTC
11 Walker Anderson Throw Deep
12 Adam Arzola Modesto JC
Women
Event 130 Women 100 Meter Dash
===============================================================================
9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
Name Year Team
===============================================================================
Heat 1 Prelims
2 Kimberly Lyles Unattached
3 Ara Towns Indiana
4 Ashlee Williams Dallas Flyer
5 Marshevet Hooker SA Southwest
6 Daquia McCoy Fl. Atlantic
7 Tissilli Rogers Unattached
8 Porchea Carroll Arizona St.
9 Angel Perkins Team Purpose
Heat 2 Prelims
2 Regina Hill Drake
3 LaShauntea Moore Barton CCC
4 LaKadron Ivery Baylor
5 Alexis Weatherspoon USC
6 Tiffany Kennedy Drake
7 Tequirra Cox Albany
8 Christen Tucker EOYDC TC
9 Michelle Dixon Charlotte
Heat 3 Prelims
2 Bernadette Washington Charlotte
3 Jessica Borchers Team Idaho
4 Shalonda Solomon LBch PolyHS
5 Cinya Burton EOYDC TC
6 Tianna Madison Elyria HS
7 Janice Davis Unattached
8 Jennifer Roberts Cent. Mich.
9 Lauryn Williams Miami
Event 131 Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
Name Year Team
===============================================================================
Heat 1 Prelims
2 Mary Minor Unattached
3 Jessica Anderson Mt. SAC
4 Dominique Darden Unattached
5 Chanda Hardin-Scott CO Flyers
6 Jennifer Whitlock Unattached
7 Danielle Stokes EOYDC TC
8 Ginnie Powell SCAA
9 Talia Stewart Logan HS/CA
Heat 2 Prelims
2 Vicki Howard CO Flyers
3 Shenae Dawkins New Rochelle
4 Amber Williams Miami
5 Beau Walker Alabama
6 Ashlee Williams Dallas Flyer
7 Shameka Marshall Rutgers
8 Ashleigh Keats Unattached
9 Lynnsey Dailey Seton Hall
Heat 3 Prelims
3 Kiyota Reed SC Cheetahs
4 Roshena Duree Unattached
5 LaTasha Pharr Alabama
6 Candice Davis Ann Arbor YT
7 Tiffany Ross So. Carolina
8 Undine Becker Stanford
9 Dana Rogers Georgia Tech
Event 131 Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Section 1 Finals
1 Lynnsey Dailey Seton Hall 14.32
2 Amber Williams Miami 14.26
3 Beau Walker Alabama 14.12
4 Ginnie Powell SCAA 14.04
5 Tiffany Ross So. Carolina 13.49
6 Ashlee Williams Dallas Flyer 13.87
7 Candice Davis Ann Arbor YT 13.87
8 Dominique Darden Unattached 14.35
9 LaTasha Pharr Alabama 13.89
Event 132 Women 200 Meter Dash
===============================================================================
9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
Name Year Team
===============================================================================
Heat 1 Prelims
3 Ashlee Williams Dallas Flyer
4 Angel Perkins Team Purpose
5 Michelle Dixon Charlotte
6 Daquia McCoy Fl. Atlantic
7 Jennifer Roberts Cent. Mich.
8 Shalonda Solomon LBch PolyHS
9 Tianna Madison Elyria HS
Heat 2 Prelims
3 Cameron Washington Marlborough
4 Kimberly Lyles Unattached
5 Allyson Felix LA Baptist
6 LaKadron Ivery Baylor
7 Janice Davis Unattached
8 Cheri Craddick Logan HS/CA
9 Cheryl Garner Lamar
Heat 3 Prelims
3 Dominique Dorsey Unattached
4 Jennifer Whitlock Unattached
5 Bernadette Washington Charlotte
6 LaShauntea Moore Barton CCC
7 Sanya Richards StThomAquina
8 Marshevet Hooker SA Southwest
Event 132 Women 200 Meter Dash
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Section 1 Finals
1 Dominique Dorsey Unattached 24.46
2 Marshevet Hooker SA Southwest 24.13
3 Angel Perkins Team Purpose 23.91
4 Shalonda Solomon LBch PolyHS 23.69
5 Sanya Richards StThomAquina 23.54
6 Allyson Felix LA Baptist 23.66
7 LaShauntea Moore Barton CCC 23.66
8 Janice Davis Unattached 24.60
9 Ashlee Williams Dallas Flyer 23.95
Event 133 Women 400 Meter Dash
===============================================================================
9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
Name Year Team
===============================================================================
Heat 1 Prelims
3 Deonna Lawrence Alex VanDyke
4 Lauren Austin Yng. Achiev.
5 Brandi Probasco-Canda Benson HS/OR
6 Sanya Richards StThomAquina
7 Nicole Carmier Alex VanDyke
8 Lauran Dignam Kailua AA
Heat 2 Prelims
3 Ashley Freeman Unattached
4 Cameron Washington Marlborough
5 Christina Hardeman ACSTC/CA
6 Deborah Jones Benson HS/OR
7 Raynisha Bragg Fresno St.
8 Keisha Gaines Stockdale HS
9 Christine Moschella Stanford
Heat 3 Prelims
3 Shakara Lott Alex. Light
4 Monique Henderson UCLA
5 Diane Anderson CO Flyers
6 Larnie Boyd Alex VanDyke
7 Sheena Davidson George Mason
8 Kathleen Smyth Unattached
Event 133 Women 400 Meter Dash
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Section 1 Finals
1 Deborah Jones Benson HS/OR 55.51
2 Lauren Austin Yng. Achiev. 55.22
3 Ashley Freeman Unattached 54.92
4 Christina Hardeman ACSTC/CA 54.67
5 Monique Henderson UCLA 53.10
6 Sanya Richards StThomAquina 53.98
7 Deonna Lawrence Alex VanDyke 54.57
8 Diane Anderson CO Flyers 55.70
9 Keisha Gaines Stockdale HS 55.05
Event 134 Women 400 Meter Hurdles
===============================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
Name Year Team
===============================================================================
Heat 1 Prelims
1 Shenae Dawkins New Rochelle
2 Lauren Austin Unattached
3 Keely Huber Iowa
4 Tiffany Ross So. Carolina
5 Talia Stewart Logan HS/CA
6 Tiffany Abney United Stars
7 McKenzie Hill WVall Eagles
8 Jennifer Rockwell BYU
9 Pamela Richardson W. Virginia
Heat 2 Prelims
2 Keosha Sanders Iowa State
3 Chloe Davis Hampton
4 Helenor Wilson Fl. Atlantic
5 Danielle Myricks Baylor
6 Alison Erzinger Okla. State
7 Lashinda Demus So. Carolina
8 Whitney Metcalf Unattached
9 Andrea Mosher Ann Arbor YT
Event 134 Women 400 Meter Hurdles
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Section 1 Finals
1 Andrea Mosher Ann Arbor YT 1:02.68
2 McKenzie Hill WVall Eagles 1:01.86
3 Chloe Davis Hampton 59.61
4 Danielle Myricks Baylor 59.07
5 Lashinda Demus So. Carolina 56.97
6 Tiffany Ross So. Carolina 57.16
7 Tiffany Abney United Stars 1:00.69
8 Shenae Dawkins New Rochelle 1:01.78
9 Keosha Sanders Iowa State 1:00.83
Event 135 Women 800 Meter Run
===============================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
Name Year Team
===============================================================================
Heat 1 Prelims
2 Natalie Young Unattached
3 Kristina Shelton TxExpress
4 Catha Mullen Bronxville
5 Evelyn Dwyer United Stars
6 Yfa Kretzschmar SanFranU HS
7 Ashley Caldwell Los Gatos AA
8 Julia Ostler BYU
Heat 2 Prelims
2 Briene Simmons Columbia HS
3 Kim Clark Kansas
4 Whitney Schmucker La Jolla HS
5 Tiffany Sims-McCray UNLV
6 Jenny Sims N. Red Runn.
7 Jamillah Titus Alex VanDyke
8 Amonica Phipps Rutgers
9 Monica Cuevas Boardman HS
Event 135 Women 800 Meter Run
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Section 1 Finals
1 Julia Ostler BYU 2:11.53
2 Catha Mullen Bronxville 2:11.52
3 Yfa Kretzschmar SanFranU HS 2:10.37
4 Ashley Caldwell Los Gatos AA 2:09.65
5 Evelyn Dwyer United Stars 2:09.51
6 Jamillah Titus Alex VanDyke 2:09.98
7 Whitney Schmucker La Jolla HS 2:10.13
8 Kim Clark Kansas 2:10.48
9 Kristina Shelton TxExpress 2:10.82
Event 136 Women 1500 Meter Run
===============================================================================
12 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 6 Best Times
Name Year Team
===============================================================================
Heat 1 Prelims
1 Kristina Smith Team Alaska
2 Rachel Barber Jenks Amer.
3 Kathryn Andersen BYU
4 Desiree Davila Arizona St.
5 Erin O'Brien Wheaton Coll
6 Alejandra Barrientos UCLA
7 Chelsea Lenge Penn State
8 Angela Talarico CSU-Northrid
9 Bridget Duffy St Mary's HS
10 Theresa Fath Wake Forest
11 Lauren Graham Georgetown
12 Chantelle Dron Lynx Elite
13 Amanda Thornberry Heritage TC
14 Megan Manthe Kansas
15 Lindsey Maclise Cal
16 Rachel Nelson Valparaiso
Heat 2 Prelims
1 Angela Pichardo Unattached
2 Kelly McCarty Houston
3 Shannon Bergstedt Hopkins HS
4 Lindsey Egerdahl Washington
5 Erin Demchko Pearl Riv HS
6 Keira Carlstrom Oakton HS
7 Sarah Damen Belmont U.
8 Celeste Tyson RR McNeil HS
9 Lindsay Scottoline Penn State
10 Cassie Hunt N. Putnam HS
11 Brianna Carstensen Azusa Pacif.
12 Jennifer Davis W. Virginia
13 Caroline Mullen Bronxville
14 Jennifer McPherson Team Idaho
15 Julia Cathcart Starkville H
16 Teresa McWalters Unattached
17 Elisabeth Goshu Unattached
Event 136 Women 1500 Meter Run
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Section 1 Finals
1 Kathryn Andersen BYU 4:29.02
2 Lindsey Egerdahl Washington 4:33.46
3 Chantelle Dron Lynx Elite 4:30.92
4 Shannon Bergstedt Hopkins HS 4:34.34
5 Kristina Smith Team Alaska 4:33.26
6 Keira Carlstrom Oakton HS 4:34.76
7 Bridget Duffy St Mary's HS 4:34.29
8 Megan Manthe Kansas 4:34.60
9 Theresa Fath Wake Forest 4:34.70
10 Brianna Carstensen Azusa Pacif. 4:36.79
11 Alejandra Barrientos UCLA 4:37.23
12 Julia Cathcart Starkville H 4:37.49
Event 137 Women 3000 Meter Run
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
1 Jennifer Davis W. Virginia
2 Amy Gochnour Johnson CCC
3 Penny Splichal Arkansas
4 Elle Pishny Blue Val. W.
5 Cathleen Willy Flanagan HS
6 McKayla Plank Mitty HS
7 Natalie Ewing Grand Valley
8 Jackie Zeigle ASC Striders
9 Sara Bei Stanford
10 Mandi Long Grand Valley
11 Megan O'Reilly Mercury TC
12 Collier Lawrence Silver St. S
13 Amy Hastings Lvnwrth HS
14 Laura Zeigle ASC Striders
15 Danielle Coon Wake Forest
16 Cassie Hunt N. Putnam HS
17 Cassia Roth Silver St. S
18 Brianna McLeod Jenks Amer.
19 Connie Abbott Unattached
20 Jill Miller Wake Forest
21 Morgan Ekemo Unattached
22 Lindsay Zinn Purdue
23 Shannon Bergstedt Hopkins HS
24 Heidi Bouwhuis Weber St.
25 Maria Cicero Boston Coll.
26 Ruth Graham Reeb. Aggies
Event 138 Women 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
1 Shiloh Whiting Arkansas
2 Lindsay Whalen Wheaton Coll
3 Suzanne Shepherd Florida St.
4 Heidi Bouwhuis Weber St.
5 Julia Rudd UW-La Crosse
6 Carolyn Shea UCLA
7 Jennifer Yadon Long Bch St
8 Nicolin Neal Fresno St.
9 Jennifer Liou UC Irvine
10 Terie Littlepage Houston
11 Abigail Parker Silver St. S
12 Laura Meyers Maranatha HS
Event 139 Women 5000 Meter Run
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
1 Emily King Coffman HS
2 Lindsay Zinn Purdue
3 Danielle Coon Wake Forest
4 Connie Abbott Unattached
5 Elle Pishny Blue Val. W.
6 Penny Splichal Arkansas
7 Emily Schnitkey Youngstown
8 Amy Hastings Lvnwrth HS
9 McKayla Plank Mitty HS
10 Caitlin Zeigle ASC Striders
11 Charity Learn Mountaineer
12 Jackie Zeigle ASC Striders
13 Laura Zeigle ASC Striders
14 Kelli Vanderburg UC Irvine
15 Clara Horowitz Head-Royce
16 Cassandra Ficken Charlotte
17 Nicole Lee Georgetown
18 Maria Cicero Boston Coll.
19 Michelle Wale Penn State
20 Amy Gochnour Johnson CCC
21 Kathleen Donlon Iowa
22 Katie Danyko Unattached
Event 140 Women 10000 Meter Race Walk
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
1 Erica Adams Spart. Strid
2 Tina Peters Miami Val TC
3 Maria Michta Walk USA
4 Jasmine Brooks Dirigo Sch.
5 Anne Favolise UW-Parkside
6 Shannon Gillespie Shore AC
7 Jennifer Reekie Ft.Zumwalt H
8 Elizabeth Paxton Alex. Light
9 Robyn Stevens UW-Parkside
10 Lauren Olivieri Walk USA
11 Jessi Scardina UW-Parkside
Event 141 Women High Jump
===============================================================================
progression: 1.68/1.72/1.76/1.79/1.82/1.85/1.88/1.91
Name Year Team
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Rachel Marks Southtn. Son
2 Chelsea Taylor CO Flyers
3 Kelley Bowman Louisville
4 Ashley Robbins Unattached
5 Jennifer Drum Drake
6 Kaylah Burks Auburn
7 Sheena Gordon McDowell HS
8 Candace Clifford BYU
9 Jacenta Spandl Moorhead HS
10 Caroline Sommers UCLA
11 Desirae Gonder Bkrsfld Gryh
12 Kaylene Wagner Cal Poly SLO
13 Krystle Moss Florida
14 Alesha Stegemoller Priddy HS
15 Josie Hahn Vanderbilt
16 Christina Archibald Indiana
17 Schquay Brignac Unattached
18 Nana Meriwether SidwFriends
19 Meggie Schuelke Unattached
20 Colleen Farrell Hunt. Hawks
21 Chaunte Howard JW North HS
Event 142 Women Pole Vault
===============================================================================
progression: 3.50/3.70/3.85/3.95/4.05/4.15/4.25
Name Year Team
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Laura Chmielewski Rutgers
2 Erin Curtis UC Irvine
3 Chelsea Johnson SJVSC
4 Lacy Janson Florida St.
5 Monica Pacus SJVSC
6 Michelle Lennox Fla. Intl.
7 Kelly Dahl Cal Poly SLO
8 Erin Anderson Sky Athletic
9 Kacey Lundgren SJVSC
10 Kira Costa Skyjumpers
11 Laura Tieszen W. Carolina
12 Brianna King SantaMonicaC
13 Erica Derrickson Georgetown
14 Jackie Rodgers Kent State
15 Kate Soma Washington
16 Jessica Graff Eclipse VC
17 Michelle Rzepka Michigan St.
18 Elizabeth Boyle Unattached
19 Melissa Astete USC
20 Brittani Bernhard W. Covina HS
21 Ashley Wildhaber ChehWest HS
22 Stevie Marshalek NW Sp. Ctr.
23 Kristen McGregor Marina HS
24 Julene Bailey Team Idaho
25 Jodie Mayes Unattached
26 April Kubishta Unattached
27 Lindsey Bourne Oklahoma
28 Janea Russ Unattached
29 Elizabeth Woepse Equalizers
30 Jamie Kolar UCLA
Event 143 Women Long Jump
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Melissa Ndubilo Okla. State
2 Kemesha Whitmire Unattached
3 Candice Baucham UCLA
4 Teresa Donoghue Wheaton Coll
5 Chelsea Hammond So. Carolina
6 Marquita Aldridge Ole Miss
7 Marshevet Hooker SA Southwest
8 Whitney Marsh Mtn. Brk. HS
9 Shameka Marshall Rutgers
10 Erica McLain TxExpress
11 LaToya Payne SW Texas
Flight 2 Finals
1 Aundrea Brown SAFE TC
2 Tianna Madison Elyria HS
3 Rosalind Goodwin Ohio State
4 Michelle Sanford Irvine Coug.
5 Shatoya Hill Unattached
6 Regina Hill Drake
7 Sharice Johnson Unattached
8 Undine Becker Stanford
9 Chinela Davis Miami
10 Gayle Hunter Unattached
Event 144 Women Triple Jump
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Rosalind Goodwin Ohio State
2 Michelle Sanford Irvine Coug.
3 Sheena Gordon McDowell HS
4 Andrea Chappelle Seton Hall
5 Brooklyn Hann Kansas
6 Renee Williams EOYDC TC
7 Cortney Stafford Cal Poly SLO
8 Shatoya Hill Unattached
9 Brittany Daniels Wolfpack TC
Flight 2 Finals
1 Candice Baucham UCLA
2 Paula Ogunbanjo Okla. State
3 Teresa Donoghue Wheaton Coll
4 Toni Smith CO Flyers
5 Gayle Hunter Unattached
6 Shenae Dawkins New Rochelle
7 Kemesha Whitmire Unattached
8 Erica McLain TxExpress
9 Roshena Duree Unattached
Event 145 Women Shot Put
===============================================================================
if 15 or fewer competitors, one flight only
Name Year Team
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Julia Pedersen Arizona St.
2 Mildred Cooper VMI
3 Laura Gerraughty N. Carolina
4 Kamaiya Warren StMarysCollH
5 Tinisha Wesley Houston
6 Jessica Pressley Unattached
7 Cassidy Harris Will. & Mary
8 Michelle Carter TX Throwb.
Flight 2 Finals
1 Kelli Burton Davis HS/UT
2 Elizabeth Podominick Unattached
3 Renata Williams Hartwick
4 Keri Groover So. Carolina
5 Abby Ruston Antonian/TX
6 Briona Reynolds UCLA
7 Sara Clinkenbeard Sacto TC
8 Nicole Kendrick Syracuse
Event 146 Women Discus Throw
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Christen Clemson Austintown
2 Melissa Faubus Unattached
3 Billie-Jo Grant Arroyo GrHS
4 Jennifer Wynn Throw Deep
5 Ronda Gullatte Throw Deep
6 Rachel Longfors Florida
7 Kimberley Gleeson Unattached
8 Kelli Burton Davis HS/UT
9 Crystal Averitt Miss. St.
10 Tinisha Wesley Houston
11 Michelle Carter TX Throwb.
12 Kamaiya Warren StMarysCollH
Flight 2 Finals
1 Nicole Kendrick Syracuse
2 Abby Ruston Antonian/TX
3 Julia Pedersen Arizona St.
4 Katie McKeever Unattached
5 Lakeisha Howard Rutgers
6 Allie Booker Houston
7 Elizabeth Podominick Unattached
8 Kate Hutchinson Comets TC
9 Briona Reynolds UCLA
10 Gennessa Guzman Kentucky
11 Haley Hunt Siuslaw HS
12 Keri Groover So. Carolina
Event 147 Women Javelin Throw
===============================================================================
if 15 or fewer competitors, one flight only
Name Year Team
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Lindsey Johnson BYU
2 Malialani Palauni Team Idaho
3 Kristen Eash Penn State
4 Sara Johnson Spokane FCC
5 Diana Bruch Unattached
6 Rachel Walker Unattached
7 Kelley Cobb N. Colorado
8 Rebecca Richey USC
9 Courtney Hurt Emporia St.
10 Stephanie-Gr Zollman St. John's
Flight 2 Finals
1 Dani Maier Westside TC
2 Beth Crocus Freedom HS
3 Samantha Freeman CSU-Northrid
4 Michelle Inocencio Club Olympia
5 Ashleigh Keats Unattached
6 Erin Merriman Stanford
7 Samantha Fisher Yak. Eisenh.
8 Caira Hane Nevada
9 Tiffany Zahn Newburg HS
10 Mallory Webb Newburg HS
Event 148 Women Hammer Throw
===============================================================================
Name Year Team
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Kristen Michalski W. Warwick H
2 Katy Elsbury Orofino TC
3 Kirsten Callan Monr-Woodb
4 Renata Foerst Georgia
5 Jennifer Wynn Throw Deep
6 Michelle Bowen Sky View HS
7 Sarah Hopping Stanford
8 Jacqueline Cederberg W. Oregon
9 Crystal Averitt Miss. St.
10 Caira Hane Nevada
11 Danielle Dufresne Toll Gate HS
12 Britney Henry Lewis& Clark
Flight 2 Finals
1 Laura Gerraughty N. Carolina
2 Kelly Reynolds Toll Gate HS
3 Katherine Johnston Penn State
4 Sara Beth Cooper Unattached
5 Jo Young Unattached
6 Kristen Ford W. Michigan
7 Nicole Allyn Kentucky
8 Sara Clinkenbeard Sacto TC
9 Mary Jo Pouillon Saginaw Vall
10 Rachel Longfors Florida
11 Gennessa Guzman Kentucky
USA Junior Nationals 2002
|