Boys - Girls - steveu's
report on boys race - steveu's
report on girls race
Heidi Magill 2:06.34!!!
Travis Patterson survives wild finish in boys race.
Boys
|
Carson Schmiett (left) took a nice lead on the first
lap and then strange things began to happen. First, a 6-wide
garrison charge down the stretch (below) and then a spill
30 meters from the finish.
|
Looking for daylight in the scramble, Leduc Alberta Canada sr Nolan
Fyfe (yellow on black diagonal)
tried to squeeze between Schmiett and Wilson Long Beach's Leon Smith,
but he cut off Schmiett and started to fall. .
Fyfe goes down
in front of Schmiett
|
Runners go around Fyfe before he gets up
and walks across the finish 10 seconds later (right).
|
|
the survivors
Royal's Travis Patterson (2nd from right) gets the nod as
7 runners poured across the finish line within 1.23 seconds.
Men's 800 Meter Run -- Invitational
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME
===== ========================= == ========================= =======
1 Patterson, Travis 12 ROYAL HIGH,SIMI VALLEY 1:53.69
2 Sunderland, Kyle 12 ETIWANDA HIGH 1:53.84
3 Smith, Leon 12 WILSON HIGH,LONG BEACH 1:53.93
4 Chavez, Eric 11 RIO RICO HIGH,ARIZONA 1:53.96
5 Haddan, Michael 10 WOODBRIDGE HIGH,IRVINE 1:54.22
6 Schmiett, Carson 11 INGLEMOOR HIGH,BOTHEL,WAS 1:54.60
7 Nye, Jace 11 DAVIS HIGH,KAYSVILLE,UTAH 1:54.92
8 Gray, Richie 12 UPLAND HIGH 1:55.22
9 Wallach, Tim 11 BISHOP O'DOWD HIGH 1:56.30
10 Lyon, Dan 12 SULTANA HIGH 1:58.20
11 Gifford, Eric 12 EXETER UNION HIGH 1:58.81
12 Kraus, Russell 12 DIAMOND RANCH HIGH 2:00.32
13 Fyfe, Nolan 12 LEDUC HIGH,ALBERTA,CANADA 2:03.19
Event 86 Men's 800 Meter Run -- Seeded
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME
===== ========================= == ========================= =======
1 Beglaryan, Argishti 12 GLENDALE HIGH 1:53.83
2 Rinaldi, Damian 11 BIRMINGHAM HIGH,VAN NUYS 1:53.90
2 Cobian, Mario 11 ROSEMEAD HIGH 1:53.90
4 Barnes, Ricky GARCES MEMORIAL HIGH 1:55.10
5 Fyfe, Ryan 11 LEDUC HIGH,ALBERTA,CANADA 1:55.33
6 Houle, Nate 11 MOUNTAIN VIEW HIGH,OREM 1:55.72
7 Woods, Chris 11 BONITA HIGH 1:55.93
8 Holloway, Kevin 12 BISHOP O'DOWD HIGH 1:56.30
9 Sylve, Julian 10 POLYTECHNIC HIGH,LONG BEA 1:56.32
10 Muhammed, Malik 11 POLYTECHNIC HIGH,LONG BEA 1:57.07
11 Grant, David SERRA HIGH,GARDENA 1:57.09
12 Hutson, Dan 10 ALTA HIGH 1:57.23
13 Evans, Jacob 10 APTOS HIGH 1:57.27
14 Ostler, Mike 12 EL CAMINO HIGH,OCEANSIDE 1:58.79
15 Giles, Edward 11 POLYTECHNIC HIGH,LONG BEA 1:59.17
Girls
Heidi Magill hammers the field; starts fast and finishes fast.
Lap 1 mid-stretch
|
Lap 2 mid-stretch
|
the finish
Women's 800 Meter Run
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME
===== ========================= == ========================= =======
1 Magill, Heidi 10 MOUNTAIN VIEW HIGH,OREM 2:06.34
2 Timinsky, Jenna 12 SAN DIEGUITO HIGH,ENCINIT 2:09.59
3 Houle, Heide 9 MOUNTAIN VIEW HIGH,OREM 2:10.10
4 Schmucker, Whitney 12 LA JOLLA HIGH 2:10.23
5 Rowbury, Shannon 12 SACRED HEART HIGH,SAN FRA 2:10.28
6 Kretzschmar, Yfa 12 UNIVERSITY HIGH,SAN FRANS 2:10.57
7 Caldwell, Ashley 12 LOS GATOS HIGH 2:10.91
8 Sappleton, Selena 10 A PHILLIP RANDOLPH HIGH 2:11.46
9 Bartschi, Alexis 11 MERRILL WEST HIGH 2:12.52
10 Trotter, Katy 11 RED BANK REGIONAL HIGH 2:13.75
11 McKinney, Shantae 11 POLYTECHNIC HIGH,LONG BEA 2:13.83
12 Johnson, Alysia 10 CANYON HIGH,CANYON COUNTR 2:17.82
13 Hazlewood, Meagan 11 LEDUC HIGH,ALBERTA,CANADA 2:18.92
Event 87 Women's 800 Meter Run
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME
===== ========================= == ========================= =======
1 Mortel, Robin 12 A PHILLIP RANDOLPH HIGH 2:13.50
2 Wilson, Karis 11 BUCHANAN HIGH,CLOVIS 2:14.58
3 Smyth, Kathleen 11 JUDGE MEMORIAL HIGH 2:14.95
4 Maleta, Mary 11 SOQUEL HIGH 2:15.76
5 Kovacich, Kristin 10 MATER DEI HIGH,SANTA ANA 2:16.31
6 Penner, Carolyn 11 LOS GATOS HIGH 2:17.19
7 Barrie, Leslie 12 TORRANCE HIGH 2:17.40
8 Wells, Talita 12 HOLY NAMES HIGH 2:17.46
9 Wallace, Kelly 12 A PHILLIP RANDOLPH HIGH 2:17.64
10 Williams, Rayshonda 12 DORSEY HIGH 2:18.13
11 Kingsbery, Katie 12 RED BANK REGIONAL HIGH 2:18.24
12 Williams, Ashley 9 ST MARYS HIGH,INGLEWOOD 2:18.98
13 Evans, Zinzi 11 SAN LORENZO HIGH 2:19.03
14 Bates, Akilah 12 A PHILLIP RANDOLPH HIGH 2:19.30
15 McClellan, Brittany 10 BONITA HIGH 2:20.40
16 Steele, Jill 12 INGLEMOOR HIGH,BOTHEL,WAS 2:20.88
17 Raffray, Marie 10 SAN DIEGUITO HIGH,ENCINIT 2:23.93
18 Sharp, Laura 12 TORRANCE HIGH 2:24.59
Invitational Division Index
|