Results - Prelims
- Heats -
Elsik TX 46.00
Elsik of Texas won with a quick 46.00, running with Gloria Asumnu,
Chantelle Willard, Franceska Ketchum and Jamee Jones. Elsik came
home commandingly to best California’s Woodrow Wilson of Long
Beach (46.34), Arizona’s Peoria (46.46) and Missouri’s
Gateway Tech (47.33.)
“We came in very focused,” said Asumnu. “We
really wanted the (meet) record, 45.89 (by North High of Riverside,
Ca. last year) but we ran 46.00. We got the (champions’ rings),
we got the (adidas) shoes, we got the flowers.”
“We’re very proud of ourselves,” said anchor
Jones.
Final Results
Girls 4x100 Meter Relay HS
================================================================
National: ! 44.70 6/7/1997 St. Bernard, Playa del Rey, CA
Meet: @ 45.89 6/17/2001 JW North, Riverside, CA
School Finals
================================================================
Section 1 Finals
1 ELSIK-TX 'A' 46.00
2 WOODROW WILSON-CA 'A' 46.34
3 PEORIA-AZ 'A' 46.46
4 GATEWAY TECH-MO 'A' 47.33
5 WILBUR CROSS-CT 'A' 47.45
6 MORGAN PARK-IL 'A' 47.90
7 LARGO-MD 'A' 48.32
8 PAUL ROBESON-NY 'A' 48.98
-- POMPANO BEACH-FL 'A' DQ
Prelims
Girls 4x100 Meter Relay HS
=========================================================================
9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
National: ! 44.70 6/7/1997 St. Bernard, Playa del Rey, CA
Meet: @ 45.89 6/17/2001 JW North, Riverside, CA
School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 WOODROW WILSON-CA 'A' 46.24 46.20Q
2 WILBUR CROSS-CT 'A' 47.70 47.37q
3 SUMTER-SC 'A' 47.94 48.32
1) TINDAL, KEYANNA 93 2) SCOTT, MIRANDA 05
3) TOWNES, CECELLIA 02 4) GOLDEN, ALICIA 02
4 HEMPSTEAD-NY 'A' 48.38 48.53
5 UNIONDALE-NY 'A' 48.96 49.10
6 GIBBS-FL 'A' 47.44 49.46
1) FERGUSON, EBONY 02 2) REED, EBONI 05
3) JACKSON, JACQUETTA 02 4) JACKSON, SHANEKA 05
Heat 2 Preliminaries
1 ELSIK-TX 'A' 45.43 @ 45.47Q
1) ASUMNU, GLORIA 03 2) WILLARD, CHANTELLE 03
3) KETCHUM, FRANCHESKA 4) JONES, JAMEE 03
2 GATEWAY TECH-MO 'A' 47.52 46.93q
1) WILSON, TANESHA 02 2) GILLS, SUZETTE 02
3) SULLIVAN, KYRA 05 4) COLEMAN, KATHY 04
3 PAUL ROBESON-NY 'A' 47.53 47.64q
4 JACK BRITT-NC 'A' 47.99 47.67
1) PATTERSON, COURTNEY 03 2) GREEN, TRELANI 03
3) DOBBINS, VANGIE 02 4) LEWIS, ANGIE 02
5 INDEPENDENCE-NC 'A' 48.06 49.19
6 COLLINWOOD-OH 'A' 48.75 49.73
1) WILLIAMS, JENICE 05 2)
7 HAMMER TC-NJ 'A' 48.73 50.21
Heat 3 Preliminaries
1 LARGO-MD 'A' 46.83 46.77Q
1) MCKENZIE, NATALIE 03 2) DAVIS, SIRDONEA 02
3) SESSA, VANESSA 02 4) RANSOM, INDIA 02
2 EASTERN REGIONAL-NJ 'A' 47.75 47.78
1) WILSON, JENELLE 03 2) JACKSON, JENNIFER 03
3) HEILIA, SHARON 03 4) WRIGHT, BRITTANY 03
3 TRENTON CENTRAL-NJ 'A' 47.22 48.01
4 WOODROW WILSON-NJ 'A' 48.43 48.32
1) BARRON, STEFANIE 02 2) HIGGS, LASHEENA 02
3) NOCK, JAMILLIAH 04 4) CARMICHAEL, LATOYA 02
5 HOPKINTON-MA 'A' 49.64 49.43
6 HILLHOUSE-CT 'A' 48.46 50.58
1) DOMINIQUE, CURTIS 03 2) BENTLY, EBONY 03
3) BLAKE, DEBRA 03 4) GOFFE, SHANICE 04
-- LAKEWOOD-NJ 'A' 49.00 DNF
Heat 4 Preliminaries
1 PEORIA-AZ 'A' 45.73 46.82Q
1) HAMPTON, MYESHA 05 2)
2 POMPANO BEACH-FL 'A' 48.14 47.28q
1) MOSS, SHANTIA 04 2) MOSS, SHANTRELL 04
3) JOSEPH, JENNIFER 04 4) GILLIS, ASHLEY 04
3 MORGAN PARK-IL 'A' 47.50 47.36q
1) PARCHMONT, DAMARIS 02 2) ANDERSON, ALEXANDRIA 05
3) LOGAN, SARA 04 4) NEAL, CANDICE 03
4 SIMON GRATZ-PA 'A' 47.56 48.02
1) EDWARDS, EDENA 02 2) WHITE, THLAYIA 03
3) LAWS, STEPHANIE 04 4) WELLS, ANGELA -4
-- SOUTH LAKES-VA 'A' 48.90 DQ
Heats
Event 38 Girls 4x100 Meter Relay HS
===============================================================================
9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Friday 6/14/02 - 08:40 PM
National: 44.70 6/7/97 St. Bernard, Playa del Rey, CA
Meet: 45.89 6/17/01 JW North, Riverside, CA
School
===============================================================================
Heat 1 Prelims
2 UNIONDALE-NY 'A'
3 HEMPSTEAD-NY 'A'
4 WILBUR CROSS-CT 'A'
5 WOODROW WILSON-CA 'A'
6 GIBBS-FL 'A'
7 SUMTER-SC 'A'
8 ARMSTRONG-VA 'A'
9 CAMBRIA TC-PA 'A'
Heat 2 Prelims
2 COLLINWOOD-OH 'A'
3 INDEPENDENCE-NC 'A'
4 PAUL ROBESON-NY 'A'
5 ELSIK-TX 'A'
6 GATEWAY TECH-MO 'A'
7 JACK BRITT-NC 'A'
8 HAMMER TC-NJ 'A'
Heat 3 Prelims
2 LAKEWOOD-NJ 'A'
3 WOODROW WILSON-NJ 'A'
4 EASTERN REGIONAL-NJ 'A'
5 LARGO-MD 'A'
6 TRENTON CENTRAL-NJ 'A'
7 BAYSIDE-VA 'A'
8 HILLHOUSE-CT 'A'
9 HOPKINTON-MA 'A'
Heat 4 Prelims
2 SOUTH LAKES-VA 'A'
3 POMPANO BEACH-FL 'A'
4 SIMON GRATZ-PA 'A'
5 PEORIA-AZ 'A'
6 MORGAN PARK-IL 'A'
7 NEW CANAAN-CT 'A'
8 WEST CATHOLIC-PA 'A'
adidas Outdoor Championship home page
|