1st Annual UMES Invitational Gets High Marks
by Mark Pryor, Woodlawn MD coach
Though it was their first big high school meet; I was glad that
I had
decided to come. As were all the other coaches who traveled with
their teams
down to "The Shore" from Virginia, Pennsylvania and Maryland.
Like every other high school meet, there were highlights and low-lights
but
overall the meet was successful. UMES Headcoach Ernest Barrett received
high marks from all who attended and started an extremely busy weekend
off
on a high note (UMES also hosted a college meet on Saturday, the
next day).
The best events on the men's side turned in high U.S. rankings.
Lakeland
H.S. (Va) senior DeAndre White turned in a spectacular hurdles performance
running 7.53 turning back Suitland's Deyon Williams (7.76) and Frederick's
Travis Patterson (8.01). White's :7.53 ranks #1 in the U.S. and
further
legitamized the fast surface inside of W. P. Hytche Athletic Center.
The
Lakeland senior gave all in attendance a taste of his prowess by
skimming
over the hurdles in the prelims with a swift :7.60 beating Patterson's
7.68.
Noticeably absent was Woodlawn's Mark Mckenzie who had earlier ran
a :7.5
hand-timed 55m hurdle race on Dec. 17th.
The hurdles race seemed to warm up the track as Suitland's returning
state
champion Timothy Riley ran an uncontested 500m in a U.S. #1 ranking
performance of 1:07.68. Earlier, Riley anchored a victorious SMR
to a
decent 3:42 win and ran 3rd leg on yet another U.S. ranking relay
time of
3:28.31 in winning the 4x400. Joining Riley on the 1st place award
stand
were his Suitland teammates Jerome Hines (51'02.00 - SP), Keith
Ransom
(:36.31 - 300m) and Deyon Williams (6.26m LJ).
Not to be outdone by her male teammate, Suitland's Heather Langdon
won both
the 800m (2:35.13) and Mile (5:49.56) while anchoring her Sprint
Medley
relayto a victory (4:33.77). Woodlawn junior Jodi Benjamin showed
glimpses
of excellence by winning the 500m in 1:23.65 and then running excellent
legs
on her squad's 4x200r (:25.8) and 4x400r (:61.0). The ladies from
Cardinal
O'Hara in Pa. were successful in winning the 4x200 (1:48.77), 4x400
(4:13.62) and 4x800 (10:05.46). All excellent times and barely off
the mark
for US ranking consideration.
Girls
55m Dash:
Girls 55m Hurdles:
1.
Roberts,
Leikeilly
Sherwood
:7.44
1.
Williams, Charisse
Suitland
8.99
2.
Mayo-Mitchell,
Ebonee
Bowie
:7.84
2.
Rogers, Denishia
Bishop McNam 9.41
3.
Jackson,
Elizabeth
Suitland
:7.85
3.
Putman, Stefanie
Sherwood
10.49
4.
Ashe,
Camara
Millford Mill
:7.98
4.
Baker, Abriance
Bowie
10.77
5.
Anderson,
Stacee
Bowie
:8.37
5.
Garmendia, Christina
Seaford
10.97
6.
Campbell,
Tondelayo
Bowie
:8.50
Girls
300m Dash:
Girls 4 x 200m
Relay:
1.
Brown,
Novia
Millford Mill
:43.36
1.
Cardinal OHara
1:48.77
2.
Roberts,
Leikeilly
Sherwood
:43.69
2.
Bishop McNamara 1:51.91
3.
Ashe,
Camara
Millford Mill
:43.81
3.
Bladensburg
1:57.80
4.
Barber,
Yolanda
Suitland
:44.89
4.
Sherwood
1:58.44
5.
Cranshaw,
Jacquelyn
Bowie
:46.30
5.
Millford Mill
1:58.59
6.
Holmes,
Marja
Woodlawn
:46.30
6.
Woodlawn
1:59.53
Girls
500m Run:
Girls 4 x 400m
Relay:
1.
Benjamin,
Jodi
Woodlawn 1:23.65
1.
Cardinal OHara
4:13.62
2.
Washington,
Dominique
Millford Mill 1:24.66
2.
Sherwood
4:23.88
3.
Conley,
Leslie
Woodlawn 1:24.79
3.
Bishop McNamara 4:25.56
4.
Knapp,
Greta
Seaford
1:27.04
4.
Woodlawn
4:27.04
5.
Tsai,
Aurora
Sherwood
1:28.36
5.
Bladensburg
4:36.53
6.
Baker,
Abriance
Bowie
1:40.67
Girls
800m Run:
Girls 4 x 800m
Relay:
1.
Langdon,
Heather
Suitland
2:35.13
1.
Cardinal OHara
10:05.46
2.
Kamalah,
Jerrie
Bowie
2:39.43
2.
Sherwood
11.01.98
3.
Garmendia,
Christina
Seaford
2:39.97
3.
Bladensburg
11:12.00
4.
Hughes,
Kelly
Sherwood
2:50.68
4.
Bishop McNamara 11:40.95
5.
Morgan,
Jessica
Seaford
2:59.59
5.
Bowie
13:01.43
6.
Baker,
Abriance
Bowie
3:20.16
Girls
1 Mile Run:
Girls 1,600 Sprint
Medley Relay:
1.
Langdon,
Heather
Suitland
5:49.56
1.
Suitland
4:33.77
2.
Trefney,
Maggie
Seaford
6:15.45
2.
Bladensburg
4:44.45
3.
LaPrad,
Kate
Seaford
6:26.27
3.
Bowie
5:14.41
4.
Huges,
Colleen
Seaford
6:30.34
4.
Sherwood
5:15.26
5.
Pothong,
Amy
Bowie
7:12.73
6.
Moses,
Sarah
Bowie
7:23.16
Girls High Jump:
7.
Gibbs,
Becky
Bowie
7:59.08
1.
Toro, Allie
Sherwood
406.00
2.
Fitzgerald, Samantha
Seaford
405.00
Girls
3200m Run:
3.
Hamilton, Elizabeth
Sherwood
404.00
4.
McIntyre, Cindy
Sherwood
402.00
1.
Irwin,
Katie
Cardinal OHara 12:13.92
2.
McGroerty,
Caitlin
Seaford
12:17.41
Girls Shot Put:
1.
Rogers, Mercedes
Millford Mill
3402.00
2.
Schools, Lorjetta
Woodlawn
3201.50
Girls
Long Jump:
3.
Tsai, Felicia
Sherwood
3201.00
1.
Jackson,
Elizabeth
Suitland
5.00m
4.
Jones, Valerie
Lakeland
3111.00
2.
Kamalah,
Jerrie
Bowie
4.96m
5.
Mykut, Melissa
Seaford
3010.50
3.
Washington,
Dominique
Millford Mill 4.84m
6.
Joseph, Amie
Seaford
2805.00
Boys
55m Dash:
Boys 300m Dash:
1.
Cross,
Michael
Lakeland
6.62
1.
Ransom, Keith Suitland
:36.31
2.
Baker,
William
Lakeland
6.63
2.
McGill, Serge Suitland
:36.81
3.
Duru,
Robert
Suitland
6.84
3.
Duru, Robert
Suitland
:36.86
4.
Clarke,
Mike
Owing Mills 6.89
4.
Mitchell, Tavaris
Lakeland
:37.18
5.
Beard,
Ronnie
Frederick
6.93
5.
Beard, Ronnie Frederick
:37.16
6.
Turner,
Alonzo
Bladensburg
7.00
6.
Copeland, Cornelius
Lakeland
:38.02
Boys
500m Run:
Boys 800m Run:
1.
Riley,
Timothy
Suitland
1:07.68
1.
Simon, Demetrius
Bishop McNam
2:10.09
2.
Patterson,
Travis
Frederick
1:08.63
2.
Francis, George Bishop McNam
2:10.36
3.
Charles,
Kareem
Bowie
1:09.17
3.
Sanderhoff, Mike
Owing Mills
2:10.40
4.
Taylor,
Brandon
Woodlawn
1:12.72
4.
Harilla, Chris Frederick
2:11.41
5.
Clarke,
Mike
Owings Mills 1:13.22
5.
Daughtdridge, Omar
Bishop McNam
2:12.05
6.
Collins,
Brad
Frederick 1:13.77
6.
Elliott, Stephen
Bladensburg
2:12.37
Boys
1600m Run:
Boys 3200m Run:
1.
Sanderhoff,
Mike
Owings Mills
5:00.25
1.
Hames, Brian Frederick
10:39.37
2.
Vickery,
Ray
Owings Mills 5:02.57
2.
Hoiderbaum, Callan
Bowie
10:57.86
3.
Lloyd,
Brian
Seaford
5:03.96
3.
Ogle, Brian
Frederick 11:10.73
4.
Hoiderbaum,
Callan
Bowie
5:12.05
4.
Perciful, Andrew
Seaford
11:27.17
5.
Gordon,
Nickolas
Bishop McNam
5:12.42
5.
Myrick, Donald Woodlawn
11:31.38
6.
Nash,
Allen
Bowie
5:20.09
6.
Slonaker, John
Bowie
11:40.87
7.
Myrick,
Donald
Woodlawn
5:29.03
7.
Engorn, David Owings Mills
12:04.39
Boys
55m High Hurdles:
Boys High Jump:
1.
White,
Deandre
Lakeland
:7.53
1.
Richardson, Evertt Lakeland
604.00
2.
Williams,
Deyon
Suitland
:7.76
2.
Riggs, Chris
Millford Mill 602.00
3.
Patterson,
Travis
Frederick
:8.01
3.
Brittingham, Charles
Seaford
600.00
4.
Moore,
Darnell
Suitland
:8.04
4.
Williams, Deyon
Suitland
600.00
5.
Brittingham,
Charles
Seaford
:8.48
5.
Jenkins, DeAndray
Suitland
600.00
6.
Gooden,
Nathan
Bowie
:10.14
6.
Pittman, Kyle
Frederick
506.00
Boys
4 x 200m Relay:
Boys 4 x 400m Relay
Boys 4 x 800m Relay:
1.
Lakeland
1:33.29
1.
Suitland
3:28.31
1.
Bishop McNamara
8:27.58
2.
Suitland
1:34.85
2.
Lakeland
3:36.42
2.
Frederick
8:49.57
3.
Bowie
1:38.92
3.
Frederick
3:36.55
3.
Owings Mills
9:10.91
4.
Bladensburg
1:39.04
4.
Bowie
3:41.14
4.
Sherwood
9:44.89
5.
Woodlawn
1:39.20
5.
Owings Mills 3:46.87
5.
Bowie
9:56.82
6.
Bishop
McNamara
1:40.94
6.
Seaford
3:47.93
6.
Bladensburg 10:08.32
Boys
1,600 Sprint Medley Relay:
Boys Pole Vault:
1.
Suitland
3:42.89
1.
Hastings, Ben
Seaford
908.00
2.
Bladensburg
3:48.50
2.
Luai, Amos
Frederick
808.00
3.
Frederick
3:54.55
3.
Rosen, Ben
Seaford
803.00
4.
Bowie
3:55.77
5.
Sherwood
4:29.55
Boys
Long Jump:
Boys Shot Put:
1.
Williams,
Deyon
Suitland
6.26m
1.
Hines, Jerome Suitland
5102.00
2.
Hill,
Keiyvonn
Lakeland
6.22m
2.
Crago, Leif Bowie
4902.00
3.
Copeland,
Daniel
Lakeland
6.20m
3.
Atonga, Ben Bowie
4311.00
4.
Cross,
Michael
Lakeland
6.17m
4.
Panniell, David
Millford Mill
4200.00
5.
Lewis,
William
Suitland
6.00m
5.
Pinegar, Ben Sherwood
4105.00
6.
Patterson,
Jason
Bowie
5.98m
6.
Anderson, Delvon Woodlawn
4103.50
7.
Bias,
Ronald
Woodlawn 5.68m
7.
Lizza, Joe Owings
Mills 4101.50
|