High School Results
Boys - Girls
Best Marks - 36 performances qualifying for DyeStat Elite
national rankings
Mark By
BOYS
16' 5 Gebauer, Brad, 2002, Bad Axe MI
15' 9 Landers, Mike, 2002, Golden Val CA
15' 9 Kilmartin, Donovan, 2003, Eagle ID
15' 9 Heuser, Chip, 2003, St. Xavier KY
15' 9 Byers, Tyson, 2002, University Spok WA
15' 3 Sullivan, David, 2002, Centreville VA
15' 3 Moore, David, 2002, Miramonte CA
14' 9 Stephens, Kelly, 2003, Memorial Hou TX
14' 9 Ryland, John, 2002, Marksville LA
14' 9 Kennedy, Sean, , Yoakum TX
14' 5 Dorsey, Donnie, , TX
14' 5 Fendeisen, Mason, , Yoakum TX
14' 3 Barrington, Ty, ,
14' 3 Ziminsky, Adam, ,
14' 3 McArthur, Sean, , St. Francis
14' 3 Pratt, Daniel, , Coronado EP TX
14' 1 Harris, Seth, , Boyd
14' 0.5 Ta, Binh, , Davis
GIRLS
12' 9 Green, Jenny, 2003, Grand Island NE
12' 5 Bailey, Julene, 2003, Skyview Nampa ID
12' 5 Marshalek, Stevie, 2003, Kentlake WA
12' 1 Boyle, Elizabeth, 2002, New Trier IL
12' 1 Manuel, Stacie, 2002, Willmar MN
12' 0 Costa, Kira, 2003, Lemoore CA
11' 9 Allen, Natalee, 2003, Excelsior Springs MO
11' 9 Viau, Rachel, 2002, Arroyo Grande CA
11' 6 Trujillo, Jessica, 2005, Martin Arl TX
11' 3 Rivera, Michele, , Birmingham Vnuys CA
11' 3 Nishimura, Katie, 2002, Bella Vista CA
11' 3 Lundgren, Kacey, , Atascadero CA
11' 1 Brown, Jennifer, , Lapine
10' 9 Stitt, Jamie, 2002, Shenendehowa NY
10' 8 Pettine, Kathryn, 2003, Westfield Chantilly VA
10' 8 Koffman, Pauline, , Arcadia
10' 8 Enders, Emily, 2003, Snohomish WA
10' 6 Odle, Stevie, , Del Mar CA
Boys
High School Boys I
Competition Place Name Height Made School/Club
1 Brad Gebauer 16-05' Tip of The Thumb Vaulters
2 Mike Landers 15-09' Golden Valley High School
3 Donovan Kilmartin 15-09' Eagle High School
4 Chip Heuser 15-09' St. Xavier High School
5 Tyson Byers 15-09' High School
6 David Michael Sullivan 15-03' Centreville High
School
6 David Moore 15-03' Miramonte Pole Vault Club
8 Kelly Stephens 14-09' Memorial High School
8 Sean P. Kennedy 14-09' Yoakum High School
High School Boys II
Competition Place Name Height Made School/Club
1 John Ryland 14-09'00 Marksville High School
2 Adam Ziminsky 14-03' Ultimate High TC
3 Ty Barrington 14-03'00 Unattached
4 Daniel Pratt 14-03'00 Coronado High School
5 Andrew J Rademacher 13-06'00 Mercer County
Track Club
6 Nathan Skankey 13-06' Murrieta Valley High
Schoo
7 Robert G Roam 13-06'00 Lemoore High School
7 Devin Rodriguez 13-06'00 Texas Pole Vault
High School Boys III
Competition Place Name Height Made School/Club
1 Mason Fendeisen 14-05' Yoakum High School
2 Donnie Dorsey 14-05' Lone Star Pole Vault
3 Seth Harris 14-01' Boyd High School
4 Kyler Allison 13-09' Cedar Park High School
4 Toby Zelt 13-09' Texas Pole Vault
6 Shawn Miller 13-09' Altoona Area High School
7 Clayton Starnes 13-09' Trabuco Hills High
School
7 Stephen Dolk 13-09' Ironwood High School
High School Boys IV
Competition Place Name Height Made School/Club
1 Sean McArthur 14-03' St. Francis High School
High School
2 Nicholas Jones 13-11' Shenendehowa High School
3 Eric Disilvestro 13-07' Fremd High School
4 Jacob Hamman 13-07' Brophy College Prep
5 Ryan Shuler 13-03' CAVITT
6 James Overbo 13-03' Lone Star Pole Vault
Club
6 David N. Hunt 13-03' Marshfield High School
8 Aaron Halls 12-09' Davis High School
High School Boys V
Competition Place Name Height Made School/Club
1 Grant Bowen 12-09' Mitchell Vaulters
1 Robert Smythe 12-09' Shenendehowa High School
1 Jon Whaley 12-09' Ultimate High TC
4 Chris Madden 12-09' Lawrence North High School
5 Steven Mehrer 12-03' Tracy High School
5 Chayden Feist 12-03' Texas Elite
5 Jim Lowe 12-03' Centennial High School
5 John McCarthy 12-03' Fly Dog Track Club
6 Tyler Prince 12-03' Southridge High School
7 Billy Webster 12-03' Palos Verdes Peninsula
High School
7 Gavin Mohrmann 12-03' USA Track & Field
7 Nathan Woods 12-03' Marshfield High School
7 Casey Condon 12-03' Unattached
8 Alan Potter 11-06' Del Mar High School
8 Jordan Savidge 11-06' Lake Tahoe Pole Vault
Club
High School Boys VI
Competition Place Name Height Made School/Club
1 Binh Ta 14-00'50 Davis Senior High School
2 Adam Prasser 13-04' No Limit Sports
3 Nathan R. Meyers 12-08' Lawrence Central
High School
4 Joseph Samaniuk 12-08 ' Shenedehowa HS East
Pole Vault
5 Joshua Lewis 12-08' Pre Track Club
6 Cedric Lohrman 12-08' Battle Ground High
School
7 Stathis Sakellariadis 12-04' Palos Verdes
Peninsula High School
8 Richie Baucom 11-06' Payette High School
High School Boys VII
Competition Place Name Height Made School/Club
1 Ricky Gutteridge 13-06' Livermore High School
2 Joe Harlin 13-02' Fallbrook High School
3 Graham Bockmiller 12-06' Miramonte High School
4 Gregory D Schramek 12-02' Shenendehowa High
School
5 Scott Roth 12-02' Buffalo Chips
6 Matthew Thomasson 12-02' Polk County Track
Club
High School Boys VIII
Competition Place Name Height Made School/Club
1 Matthew Tillinghast 13-06' Unattached
2 Steve Abate 12-03' St. Francis
3 Erik Karsbaeck 12-03' FREMD High School
4 Andrew Keirn 11-07' Altoona Area High School
5 Kevin Ellingson 11-07' Silverton High School
6 Tim Beard 11-03' Ponderosa High School
7 Michael J. Sullivan 10-09' Personal Records
Sports
8 Nathan Bills 10-09' Salmon High School
High School Boys IX
Competition Place Name Height Made School/Club
1 Michael Tillinghast 12-05' Unattached
2 Kurt Boehm 11-11' Paraclete High School
3 Kevin Mitsuo Chan 11-01' Modesto High School
4 Philip Litwin 11-01' Westmoor High School
5 Jeff Maes 10-09' Helena Vault & Track
6 Danny Harrison 10-09' Riverbank High School
7 Kevin Ludwig 10-09' Redmond High School
8 Evan Stover 10-03' Tyronne Area High School
8 Ryan Douglas Guazzo 10-03' Helena High School
High School Boys X
Competition Place Name Height Made School/Club
1 Victor Weirich Fredricksburg Middle School 11-00'
2 Colin Preston Modesto High School 10-00'
3 Roderick Buenviaje Westmoor High School 09-06'
4 Shabih Rizvi Westmoor High School 09-06'
5 John Geer Corning High School 09-06'
6 Nicholas Barton Petaluma Sr High School 09-00'
7 Luis Benton Lowell High School 09-00'
8 Shawn DeHorney Antelope Valley High School 09-00'
.
Girls
High School Girls I
Competition Place Name Height Made School/Club
1 Jennifer Green 12-09' Texas Elite Pole Vault
2 Julene Bailey 12-05' Team Idaho
3 Stevie Marie Marshalek 12-05' Northewest
Sports Training Center
4 Stacie Manuel 12-01' Altitude with Attitude
Track Club
5 Elizabeth L. Boyle 12-01' New Trier High
School
6 Natalee K Allen 11-09' Unattached
7 Rachel Viau 11-09' Arroyo Grande High School
8 Kacey Lundgren 11-03' Atascadero High School
8 Michelle Rivera 11-03' Birmingham High
8 Katie Nishimura 11-03' Bella Vista High
High School Girls II
Competition Place Name Height Made School/Club
1 Jennifer Brown 11-01' LaPine High School
2 Jaime Stitt 10-09' Shenendehowa High School
3 Whitney Shepard 10-03' Lake Highland Prep
4 Allison Hedges 10-03' Richland High School
5 Alicia La Roche 10-03' Centreville High School
6 Natalie Walruff 10-03' Clackamas High School
6 Elisa Liana 10-03' Katella High School
8 Annika Haedt 10-03' Wathena High School
High School Girls III
Competition Place Name Height Made School/Club
1 Kira Costa Skyjumpers 12-00' Vertical Sports Club
2 Jessica Trujillo 11-06' Pole Vault Elite
3 Kathryn Pettine 10-08' Westfield High School
4 Emily Enders 10-08' Snohomish High School
5 Jennifer Brown 10-4' Silver High School
6 Melissa Bachman 10-04' Altitude with Attitude Pole Vault
Club
7 Michelle Fryling 10-00' East Kentwood High School
8 Gigi Ballinger 10-00' Sky Jumpers
High School Girls IV
Competition Place Name Height Made School/Club
1 Audrea Nolan 10-04' Northwest Sports Training
Center
2 Morgan Brooke Altizer 09-09' Thousand Oaks
High School
3 Amy Lyn Gilliland 09-09' Tyronne Area High
School
3 Carmen Kaatz 09-09' Mt View High School
4 Ashley Corriveau 09-09' Big Air
5 Lauri Smith 09-09' Spring Creek High School
6 Amy Swan 09-09' Shady's Vault Club
High School Girls V
Competition Place Name Height Made School/Club
1 Pauline Koffman 10-08' Arcadia High School
2 Stephanie Hill 10-00'50 No Limit Sports
3 Rachel Chen 10-00'50 Saint Ignatius College
Prep
3 Megan Watkins 10-00'50 Douglas High School
4 Christine Ray 09-08'50 Pole Vault City
5 Maryia Smith 09-04'50 Payette High School
6 Melissa Adams 09-04'50 Rancho Cotate High
School
7 Madeleine Flint 09-00'50 Notre Dame High
School
8 Lacie A Eastlick 09-00'50 Marshfield High
School
High School Girls VI
Competition Place Name Height Made School/Club
1 Ashley Peters 09-04' Modesto High
2 Kat Duhadway 09-04' Independent
3 Janna Moyer 09-00' Hug High
4 Betsy Boyer 08-06' Lapwai High School
5 Halley Leta Pombo 08-06' vUnattached
6 Jaci Perryman 08-06' Ultimate High TC
7 Katie Gadkowski 08-06' Cheyenne Mountain
High School
7 Michelle Anderson 08-06' Unattached
High School Girls VII
Competition Place Name Height Made School/Club
1 Stevie Odle 10-06' Del Mar High School
2 Anastasia Papadakis 08-09' Peninsula High Schoolx
3 Reka Anna Lassu 08-03' Del Mar High School
4 Laura Parker 08-03' Port Huron Sky Jumpers
5 Camille Linn 07-09' Williamette Striders
6 Marisa Jernigan 07-09' Eisenhower High School
7 Katy Reed 07-09' Helena Vault & Track
8 Kassia Thormahlen 07-09' Hug High
.
DyeStat US
|