June 15-16, 2001 at North Carolina State University, Raleigh NC

AOC pix page

800 meters

Boys - Girls

Marc Sylvester and Shannon Rowbury win in rain

 


BOYS

It was billed as a summit meeting by the meet management, with the tantalizing matchup of Texas champion Jonathan Johnson, Abilene TX, and Ohio champion Marc Sylvester, St. Ignatius OH. But defending champion Johnson apparently left his peak at the Texas State Meet last month. Sylvester was not seriously challenged after he shot to the lead and blasted through the first lap in 51.0. Sylvester cruised home in 1:48.76, just 0.31 off the meet record. Six more runners had a PR in Sylvester's wake, but Johnson faded from fourth to last place in the seeded section, 8 seconds off his best.

Halfway: Sylvester (1341), James Hatch CO (495), Said Ahmed MA (1408), and Jonathan Johnson (5).

Sylvester leads at the head of the stretch, as Johnson has faded on the turn to the back of the 9-runner seeded section.
Missing his usual kick, Johnson slowed to a trot
through the stretch and finished 4 seconds
behind the 8th place runner.

The finish was uneventful for Sylvester, as Trent Riter MN (1004) edged Hatch for second.

                           Event 7 Boys 800 Meter Run                          

                                                                               

      ! National: 1:46.45 Mike Granville, Bell Gardens, CA        05/31/96     

      *     Meet: 1:48.51 Moses Washington, Carol City, Miami, FL     1997     

      #    FROSH: 1:51.03 Granville                                   1993     

      $     SOPH: 1:48.98 Granville                                   1994     

      %   JUNIOR: 1:47.96 Granville                                   1995     

      ^   SENIOR: 1:46.45 Mike Granville, Bell Gardens, CA        05/31/96     

                                                                               

               Sections 1,2,3 will be contested 3:15pm, Saturday               

                                                                               

                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                    

                                                                               

    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME      HT  

    ===== ========================= == ========================= ========= ==  

        1 Sylvester, Marc           01 Cleveland, OH             1:48.76 $  5  

        2 Riter, Trent              01 Shoreview, MN             1:49.30 #  5  

        3 Hatch, James              01 Boulder, CO               1:49.60 #  5  

        4 Taylor, Michael           01 Portage, IN               1:50.63 #  5  

        5 Ahmed, Said               01 Boston, MA                1:50.65 #  5  

        6 Asafo-Agyei, Raphael      02 Chino, CA                 1:50.70 #  5  

        7 Soule, Daniel             01 Pensacola, FL             1:51.45    5  

        8 Cross, Paul               03 Pembroke Pines, FL        1:52.23    5  

        9 Glackin, Nathanael        01 Middletown, NJ            1:52.99    4  

       10 Gaeta, Phil               02 Herndon, VA               1:53.59    3  

       11 Iannamorelli, Derrick     01 Canton, OH                1:53.83    2  

       12 Lewis, Marvin             01 Willingboro, NJ           1:53.91    3  

       13 Schmidt, Bradley          01 Mine Hill, NJ             1:54.27    3  

       14 Joh, Papis                01 Cleveland, OH             1:54.73    3  

       15 Rauguth, Brandon          01 North Canton, OH          1:55.11    4  

       16 Ventura, Jorge            02 Howell, NJ                1:55.31    2  

       17 Ramos, Tiemarcie          02 New Haven, CT             1:55.65    2  

       18 Holden, James             01 Bridgeton, NJ             1:55.76    4  

       19 Harrison, Mark            01 Philadelphia, PA          1:55.84    4  

       20 Jones, Logan              02 Dorchester, MA            1:55.93    4  

       21 Snyder, Leon              01 Upper Marlboro, MD        1:56.07    1  

       22 McBridge, Zach            02 Medford, NJ               1:56.28    1  

       23 Arnold, John              02 Katy, TX                  1:56.34    3  

       24 Redden, Michael           01 Fork Union, VA            1:56.48    4  

       25 Johnson, Jonathan         01 Abilene, TX               1:56.83    5  

       26 Felton, Cam               01 Douglas, WY               1:56.89    2  

       27 Carlson, Stephen          02 Louisa, VA                1:57.45    1  

       28 Foley, John               02 Fredrick, MD              1:57.53    3  

       29 Albertson, Ryan           01 Pensacola, FL             1:57.87    4  

       30 Mims, Jeremy              01 Iowa City, IA             1:57.92    2  

       31 Pagano, Mike              01 Wellingford, PA           1:58.42    3  

       32 Mc Gugan, Adam            01 Greensboro, NC            1:59.47    1  

       33 Jackson, Bruce            01 Seattle, WA               2:00.30    2  

       34 Rocha, Phil               01 Bellevue, NE              2:00.35    1  

       35 Reshamwala, Sajid         01 Cary, NC                  2:05.43    1  

       36 Wilborn, Jeryl            01 Milton, PA                2:07.91    4 

 

GIRLS

San Francisco jr Shannon Rowbury served notice at Arcadia in early April that she would be a factor at the national championship level. She won Arcadia in a PR 2:08.52, US#1 at the time, and was undefeated through the California state meet in June. She stayed undefeated for 2001 here by the narrowest of margins, holding off Roseau MN sr Adrianne Anderson by the narrowest of margins, 0.01 second. Anderson lunged at the finish and hydroplaned to a stop after a 5 meter water slide on her belly.

Finish, Rowbury and Anderson

Adrianne Anderson sprawled on the track after finish line lunge

                          Event 8 Girls 800 Meter Run                          

                                                                               

      ! National: 2:00.07 Kim Gallagher, Upper Dublin, Ft.Wash,PA 07/24/82     

      *     Meet: 2:04.55 Tameika Grizzle, Washington, NYC, NY        1996     

      #    FROSH: 2:02.40 Robin Campbell, Eastern, Washington, DC     1974     

      $     SOPH: 2:02.29 Mary Decker, Orange, CA                     1974     

      %   JUNIOR: 2:01.82 Kim Gallagher, Upper Dublin, Ft.Wash,PA     1981     

      ^   SENIOR: 2:00.07 Kim Gallagher, Upper Dublin, Ft.Wash,PA 07/24/82     

                                                                               

                        Sections 1 will be contested 3pm                       

                                                                               

                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                    

                                                                               

    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME      HT  

    ===== ========================= == ========================= ========= ==  

        1 Rowbury, Shannon          02 San Francisco, CA         2:12.00    3  

        2 Anderson, Adrianne        01 Roseau, MN                2:12.01    3  

        3 Feldkamp, Theresa         01 Lorain, OH                2:12.33    3  

        4 Andersen, Kassi           01 Alpine, UT                2:12.90    3  

        5 Rodgers, Danielle         02 Yeadon, PA                2:13.41    2  

        6 Austin, Andrea            01 Hallandale, FL            2:14.54    3  

        7 Rhinehart, Francine       01 Madison, OH               2:16.65    2  

        8 Egnatuk, Tracy            01 Albion, MI                2:16.82    2  

        9 Wagenseller, Jordan       02 Louisville, KY            2:16.99    2  

       10 Rademacher, Megan         02 Spring, TX                2:17.07    3  

       11 Manthe, Megan             01 Andover, MN               2:17.91    2  

       12 Patten, Ashley            02 Clarkston, MI             2:18.06    3  

       13 Carter, Christine         02 Littleton, MA             2:18.54    1  

       14 Courtney, Michaela        02 Dodgeville, WI            2:18.63    2  

       15 Staton, Shayna            02 Bay Shore, NY             2:19.01    3  

       16 Radermacher, Shannon      02 Spring, TX                2:19.72    2  

       17 Anderson, Nelly           01 Charlotte, VA             2:20.70    1  

       18 Gregory, Anjelica         04 White Plains, NY          2:20.87    1  

       19 Miller, Lauren            02 Apex, NC                  2:21.00    1  

       20 Akajie, Temi              02 Upper Marlboro, MD        2:22.56    1  

       21 Gibbs, Shaquita           03 St. Petersburg, FL        2:27.80    2  

       22 Harper, Gorgeous          01 Philadelphia, PA          2:28.08    1  

       23 Lewis, Lauren             04 Waretown, NJ              2:29.27    2  

 

Return to adidas Outdoor Championships page

 

   

This web site is edited and published
by John Dye. For corrections, news,
zany off the wall comments, friendly jibes, hostile pot shots, or welcome praise, send email to John Dye at [email protected] .

©DyeNet LLC 2000-2001