June 15-16, 2001 at North Carolina State University, Raleigh NC

adidas Outdoor Track and Field Championships

Leading entries

Meet information provided by the National Scholastic Sports Foundation

Boys - Girls

 

 

Leading Entries as of June 7

From the meet management: These are the leading entries; they are by no means ALL entries. All entrants are not listed here. Entry lists will be posted by Wednesday, June13.

(name in BOLD means confirmed; italics means entered)

BOYS

100

Ben Kittleson, Oldham County, Bucker, KY

Tyree Gales, Abilene, TX

Danny Johnson, Rahway, NJ

Duan Barrino, Vance, Charlotte, NC

Airese Currie, Richland Northeast, Columbia, SC

Tavarious Bain, Northwestern, Miami, FL

Trey Griffin, Lockhart, TX

Tyson Gay, Lafayette, Lexington, KY

Jerome Mathis, Petersburg, VA

Brendan Christian, Reagan, Austin, TX

Nicholas Johnson, OD Wyatt, TX

Cleavon Dillon, Leavenworth, KS

Glenn Mc Fadden, Hillhouse, New Haven, CT

200

Ben Kittleson, Oldham County, Bucker, KY

Danny Johnson, Rahway, NJ

Tavarious Bain, Northwestern, Miami, FL

Derek Baker, Northwestern, Miami, FL

Tyson Gay, Lafayette, Lexington, KY

Terrance Day, Simon Gratz, Philadelphia, PA

Jerome Mathis, Petersburg, VA

Glenn Mc Fadden, Hillhouse, New Haven, CT

Brendan Christian, Reagan, Austin, TX

Seth Amoo, Highland, Palmdale, CA

400

Matt Scherer, Red Hill, Bridgeport, IL

Ray Williams, Scotch Plains, NJ

Domonick Richmond, Bethel, Hampton, VA

Rob Frelow, White Plains, NY

Xavier Carter, Palm Bay, Melbourne, FL

John Kelley, Worthington, OH

Darold Williamson, Holmes, San Antonio, TX

Chris Jones, Riverdale, Murfreesboro, TN

800

James Hatch, Fview, Boulder, CO

Jonathan Johnson, Abilene, TX

Marc Sylvester, St. Ignatius, Cleveland, OH

Said Ahmed, Boston English, Jamaica Plain, MA

Trent Riter, Mounds View, MN

Paul Cross, Flanagan, FL

Daniel Soule, Pensacola Catholic, FL

Jeremy Wilborn, Milton, PA

Michael Taylor, Portage, IN

Logan Jones, Weston, MA

Rayn Albertson, Pine Forest, Pensacola, FL

Carlos Ontiveros, Mc Kay, Salem, OR

Mark Harrison, Simon Gratz, Philadelphia, PA

Mile

David Vidal, Flathead, Kalispell, WY

Eric Gross, Mountain Home, AR

Adam Perkins, Liberty, MO

Shane Stroup, River Hill, MD

Evan Kays, Stuarts Draft, VA (4:13.51m 5/11)

Jesse Rhodenbaugh, Talawanda, Oxford, OH

Ty Jensen, Marlboro, NJ

Brendan Fennell, Pearl River, NY

Brian Mc Govern, Fairfield Prep, CT

Nick Schneider, Benilde-St. Margarets, St. Paul, MN

Bobby Curtis, St. Xavier, Louisville, KY

Ian Cronin, Stevenson, Lincolnshire, IL

2 Miles

Michael Kiter, Shadle Park, Spokane, WA

Bobby Lockhart, Handley, Winchester, VA

Charles Millioen, St. Anthonys, South Huntington, NY

Kevin Davis, Clovis West, Fresno, CA

Dan Glaz, Stagg, Palos Hills, IL

Chris Lukezic, Auburn, WA

Chandler Goodwin, Mountain View, Orem, UT

Tim Moore, Novi, MI

Charles Koeppen, Carmel, IN

Chris Solinsky, Stevens Point, WI

Matt Esche, West, Waukesha, WI

Eric Grumstrup, Stevens, Rapid City, SD

Scott Fuqua, Oak Mountain, Birmingham, AL

Dathan Ritzenhein, Rockford, MI

110 hh

Jeff Garrison, North, Riverside, CA

Jamal Brand, Andrews, High Point, NC

Anthony Acklin, Triton, NJ

Justin Wickard, Scottsbluff, NE

Jason Stanley, South Plantation, Plantation, FL

Tony Francis, Giddings, TX

Chris Morgan, Taft, Woodland Hills, CA

Robert Boulware, Vance, Charlotte, NC

400h

Jeff Garrison, North, Riverside, CA

Azim Smith, Millville,NJ

Halihl Guy, St. Marys, Berkeley, CA

Bershawn Jackson, Central, Miami, FL

Derrick Williams, Glen Oaks, Canton, OH

2000m Steeplechase

Joe Thorne, Lakeside, Atlanta, GA

Chris Lukezic, Auburn, WA

Brendan Sullivan, Port Jefferson, NY

Justin Romaniuk (defender)

Ramon Laboy, Danbury, CT

Collin Martin, Chaminade, Mineola, NY

Chris Mammone, South, Valley Stream, NY

4x100

Gibbs, St. Petersburg, FL

St. Marys, Berkeley, CA

Forest Brook, Houston, TX

OD Wyatt, Fort Worth, TX

University City, San Diego, CA

4x200

Bethel, Hampton, VA

Forest Brook, Houston, TX

University City, San Diego, CA

OD Wyatt, Fort Worth, TX

Edgewood, Atco, NJ

4x400

Abilene, TX

Richland Northeast, Columbia, SC

St. Ignatius, Cleveland, OH

Hampton, VA

Central, Trenton, NJ

Northwestern, Miami, FL

Bethel, Hampton, VA

Willingboro, NJ

Simon Gratz, Philadelphia, PA

St. Marys, Berkeley, CA

Forest Brook, Houston, TX

Boyd Anderson, Lauderdale Lakes, FL

Edgewood, Atco, NJ

4x800

Atlantic, Delray Beach, FL

John Jay, East Fishkill, NY

St. Ignatius, Cleveland, OH

Evanston, IL

Cardinal OHara, Springfield, PA

Cumberland Valley, Mechanicsburg, PA

Edwardsville, IL

CBA, Lincroft, NJ

Bridgeton, NJ

Carmel, IN

South Lakes, Reston, VA

Boyd Anderson, Lauderdale Lakes, FL

Butler, PA

4xMile

Canyon, Canyon Country, CA

Saratoga Spring, NY

Evanston, IL

CBA, Lincroft, NJ

Novi, MI

Carmel, IN

Lockhart, TX

Lawrence Free State, KS

Bishop Hendricken, Warwick, RI

Bellevue West, NE

SMR

Benilde-St. Margarets, St. Paul, MN

Suffern, NY

Bridgeton, NJ

Columbia, Maplewood, NJ

Mc Kay, Salem, OR

Willingboro, NJ

Simon Gratz, Philadelphia, PA

Boyd Anderson, Lauderdale Lakes, FL

Iowa City, IA

DMR

Atlantic, Delray Beach, FL

John Jay, East Fishkill, NY

Cardinal OHara, Springfield, PA

Cumberland Valley, PA

Danbury, CT

Novi, MI

Lockhart, TX

High Jump

Adam Kring, Northern, Port Huron, MI

Josh Reid, Collins Hill, Savannah, GA

Jesse Williams, Broughton, Raleigh, NC

Lonnie Washington, Elizabeth, NJ

Quentin Matthews, Deep Creek, Chesapeake, VA

Garrett Brickner, Lake Braddock, Burke, VA

Cedric Mc Gowan, Northwestern, Miami, FL

Pole Vault

Ryan Lancon, LD Bell, Hurst, TX

Paul Gensic, Carroll, Fort Wayne, IN

Brad Smith, Franklin County, Carnesville, GA

Matt Weirich, Fredericksburg, TX

Andrew Kessler, Fork Union MA, VA

Steve Carlucci, Mc Dowell, Erie, PA

Tommy Skipper, Sandy, OR

Bobby Most, Laredo, TX

Long Jump

Gemayel Alexander, Bakersfield, CA

T.J. Griswould, South Aiken, SC

Josh Fournier, Bacon Academy, CT

Jason Howard, Trotwood, OH

Dermillo Wise, Lakewood, St Petersburg, FL

Kevin Martin, Dixie Hollins, St. Petersburg, FL

Chris Davis, Catholic, St. Petersburg, FL

A.J. Davis, Northern, Durham, NC

Cleavon Dillon, Leavenworth, KS

Triple Jump

Jamil Smith, Palmdale, CA

Alonzo Moore, Phoebus, Hampton, VA

Aarik Wilson, Churchill County, Fallon, NV

Richard Lawrence, Sunset, Miami, FL

Asokah Muhammed, St. Marys, Berkeley, CA

A.J. Davis, Northern, Durham, NC

Stephen Brown, Nimitz, Houston, TX

Shot Put

Sean Shields, Arroyo Grande, CA

Jonathan Reeves, Fort Bend-Austin, TX

Glenn Di Giorgio, Bayonne, NJ

Jeremy Silverman, Annville-Cleona, Annville, PA

Vikas Gowda, Frederick, MD

Omar Rogers, Newark, DE

Garland Porter, Ben Davis, Indianapolis, IN

Paul Lyons, Roxbury Latin, West Roxbury, MA

David Guerin, Leuzinger, Lawndale, CA

Discus

Jonathan Reeves, Fort Bend-Austin, TX

Sean Shields, Arroyo Grande, CA

Glenn Di Giorgio, Bayonne, NJ

Sam Segond, East Stroudsburg, PA

Vikas Gowda, Frederick, MD

Adam Kuehl, Monmouth Regional, NJ

Derrick Randall, Beeville, TX

Dan Austin, Cumberland Valley, PA

Derek Anderson, Xaverian, Westwood, MA

Hammer

Michael Freeman, Bish Hendricken, Warwick, RI

Adam Gabrault, Toll Gate, RI

Jeremy Duffy, Cumberland, RI

Javelin

Josh Scheer, Garden Plain, KS

Dick Heiges, Montgomery, PA

Jonah Friedrich, Springfield, OR

Ryan Sherwood, Mc Dowell, Erie, PA

Rob Smith, Hopatcong, NJ

 

GIRLS

Kandace Stone, Collinwood, Cleveland, OH

Tiffany Kennedy, Morgan Park, Chicago, il

Ara Towns, Bethel, Hampton, VA

Allyson Felix, Los Angeles Baptist, Sepulveda, CA

Erica Whipple, Palm Beach Lakes, W Palm Beach, FL

Khalilah Carpenter, Brookhaven, Columbus, OH

Sanya Richards, Aquinas, Fort Lauderdale, FL

Marshevet Hooker, Southwest, San Antonio, TX

Lauryn Williams, Rochester, PA

Angel Perkins, Gahr, Cerritos, CA

200

Juanita Broaddus, Wm Penn, Philadelphia, PA

Ara Towns, Bethel, Hampton, VA

Chinela Davis, North Rockland, Thiells, NY

Allyson Felix, Los Angeles Baptist, Sepulveda, CA

Erica Whipple, Palm Beach Lakes, W Palm Beach, FL

Khalilah Carpenter, Brookhaven, Columbus, OH

Sanya Richards, Aquinas, Fort Lauderdale, FL

Marshevet Hooker, Southwest, San Antonio, TX

Lauryn Williams, Rochester, PA

Angel Perkins, Gahr, Cerritos, CA

400

Jerrika Chapple, Lancaster, TX [Dallas]

Tawana Watkins, JFK, Paterson, NJ

Shavonne Macklin, Beaumont, Cleveland Heights, OH

Christina Smith, William Penn, Philadelphia, PA

Antoinette Gorham, Roosevelt, Greenbelt, MD

Christine Moschella, Hopkinton, MA

800

Shannon Rowbury, Sacred Heart, San Francisco, CA

Megan Radermacher, Klein, TX

Shannon Radermacher, Klein, TX

Ashley Caldwell, Los Gatos, CA

Theresa Feldkamp, Steele, Amherst, OH

Ashley Patten, Lake Orion, MI

Nicole Cook, Petersburg, VA

Kassi Anderson, Provo, UT

Mile

Alicia Craig, Campbell County, Gillette, WY

Melissa Donais, Phillips Academy, MA

Colleen Taylor, Ursuline, Wilmington, DE

Molly Huddle, Notre Dame, Elmira, NY

Megan Olds, Gloversville, NY

Ann Shadle, South Sioux City, NE

Amber Steen, Newport Harbor, Newport Beach, CA

Erin Donohue, Haddonfield, NJ

Brooke Novak, Kaukauna, WI

2 Miles

Alicia Craig, Campbell County, Gillette, WY

Erica Odlaug, Deerfield, IL

Molly Huddle, Notre Dame, Elmira, NY

Anita Siraki, Hoover, Glendale, CA

Maria Cicero, York, Elmhurst, IL

Allison Tubbs, Enumclaw, WA

100 hh

Ginny Powell, Rainier Beach, Seattle, WA

Keosha Sanders, Brooke Point, Stafford, VA

Shanna Pickett, Morgan Park, Chicago, IL

Carylle Decruise, Northwestern, Miami, FL

400h

Tawana Watkins, JFK, Paterson, NJ

Ebony Ramos, Hackensack, NJ

Tiffany Ross, Northwestern, Miami, FL

Shauna Smith, Sheridan, WY

2000m Steeplechase

Erin Demchko, Pearl River, NY

Alexis Lake, Horseheads, NY

Liz Gesel, Central, Manchester, NH

4x100

North, Riverside, CA

Morgan Park, Chicago, IL

Reagan, Austin, TX

4x200

North, Riverside, CA

Morgan Park, Chicago, IL

Collinwood, Cleveland, OH

Northwestern, Miami, FL

William Penn, Philadelphia, PA

Roosevelt, Greenbelt, MD

Reagan, Austin, TX

4x400

William Penn, Philadelphia, PA

North, Riverside, CA

Boys and Girls, Brooklyn, NY

Morgan Park, Chicago, IL

Northwestern, Miami, FL

Bethel, Hampton, VA

Trenton Central, NJ

Reagan, Austin, TX

4x800

Boys and Girls, Brooklyn, NY

Voorhees, NJ

Beaumont, Cleveland Heights, OH

West, Iowa City, IA

Bellport, Brookhaven, NY

Iowa City, IA

Rockford, MI

4xMile

Voorhees, NJ

Boys and Girls, Brooklyn, NY

Carmel, IN

Rockford, MI

SMR

William Penn, Philadelphia, PA

Bay Shore, NY

Trenton Central, NJ

 

DMR

Boys and Girls, Brooklyn, NY

Central, Manchester, NH

West, Iowa City, IA

Carmel, IN

Bellport, Brookhaven, NY

Voorhees, NJ

Red Bank, NJ

Archbishop Pendergast, PA

Gunn, Palo Alto, CA

Bromfield, Harvard, MA

Marquette, Chesterfield, MO

Rockford, MI

High Jump

Chauntae Howard, North, Riverside, CA

Sara Jane Baker, Matawan, MI

Sheena Gordon, Mc Dowell, Erie, PA

Emily Loomis, Bishop Luers, Fort Wayne, IN

Jenna Grimaldi, St. Ignatius, San Francisco, CA

Pole Vault

Samantha Shepard, Weston, MA

Molly Lederman, New Jewish, MA

Stacie Manuel, Willmar, MN

Jamie Kolar, Poly, Long Beach, CA

Lacy Janson, Cardinal Mooney, Sarasota, FL

Emily Tharpe, Mc Dowell, Erie, PA

Rachel Viau, Arroyo Grande, CA

Melissa Astete, Birmingham, Van Nuys, CA

Christi Lehman, Hesston, KS

Lindsay Bourne, Joplin, MO

Jenny Green, Central Catholic, Grand Island, NE

Long Jump

Cassie Richards, Winchester-Thurston, Pittsburgh, PA

Sheena Gordon, Mc Dowell, Erie, PA

Chinela Davis, North Rockland, Thiells, NY

Marshevet Hooker, Southwest, San Antonio, TX

Janae Young, River Ridge, Auburn, WA

Michelle Sanford, Woodbridge, Irvine, CA

Triple Jump

Chauntae Howard, North, Riverside, CA

Sheena Gordon, Mc Dowell, Erie, PA

Tiffany Ross, Northwestern, Miami, FL

Shot Put

Liz Podominick, Lakeville, MN

Amarachi Ukabam, Marquette, Chesterfield, MO

Lindsay Neuberger, Cox, Virginia Beach, VA

Jackie Hudgins, Hightstown, NJ

Nicole Kendrick, Lancaster, OH

Discus

Amarachi Ukabam, Marquette, Chesterfield, MO

Michelle Peguignot, Arroyo Grande, CA

Billie Jo Grant, Arroyo Grande, CA

Johvonne Hernandez, Port Isabel, TX

Beth Mallory, Ashland, OH

Nicole Kendrick, Lancaster, OH

Hammer

Kate Johnston, Warwick, RI

Christina Bizon

 

Return to adidas Outdoor Championships page

 

   

This web site is edited and published
by John Dye. For corrections, news,
zany off the wall comments, friendly jibes, hostile pot shots, or welcome praise, send email to John Dye at [email protected] .

©DyeNet LLC 2000-2001