Boys - Girls
Boys
Men 100 Meter Dash 4A
(w: 2.5) 1, Brendan Christian, Austin Reagan, 10.15. 2, Willie Hordge,
HO
Forst Brk, 10.16. 3, Antoine Shepherd, Lubbock Estacado, 10.33. 4,
Nicholas
Johnson, Fort Worth Wyatt, 10.41. 5, Kevin Tanner, SA Roosevelt, 10.62.
6,
Anthony Alridge, Denton, 10.66. 7, Adrian Peterson, Palestine, 10.66.
8,
Jarvis Bonner, West Columbia, 10.69.
Men 200 Meter Dash 4A
(w: 2.4) 1, Brendan Christian, Austin Reagan, 20.32*. 2, Jarvis Murchinson,
Jasper, 21.07. 3, Gordon Scott, Denton, 21.30. 4, Nicholas Johnson,
Fort Worth
Wyatt, 21.32. 5, Rodrick Stewart, Lancaster, 21.58. 6, Phillip Hunt,
Lubbock
Estacado, 21.69. 7, Johnathon Smith, SA Houston, 21.74. 8, Kerry Franks,
Oran
W Stark, 21.90.
Men 400 Meter Dash 4A
1, Kelly Willie, Houston Sterling, 45.96. 2, Irie Williams, Austin
Reagan,
47.70. 3, Bobby Tatum, North Crowley, 47.80. 4, Jerry Jones, Denison,
48.03.
5, D.J. Davis, Fort Worth Dunbar, 48.07. 6, Vincent Marshall, Ennis,
48.24. 7,
Justin Smith, Boerne, 48.32. 8, Marion Harper, Houston Sterling, 49.23.
Men 800 Meter Run 4A
1, Jacob Hernandez, Magnolia, 1:57.49. 2, Sean Celestine, EL Campo,
1:58.67.
3, Sufredric Lewis, Dal Soc, 1:58.92. 4, Seth James, Lockhart, 1:59.47.
5,
Scott Palomino, EL Paso Burges, 2:00.41. 6, Tremaine Robinson, Dallas
Madison,
2:02.87. 7, Cesar Bueno, Andrews, 2:04.30. 8, Tom Peters, Lockhart,
2:04.77.
Men 1600 Meter Run 4A
1, Leonel Manzano, Marble Falls, 4:16.20. 2, Rob Morrow, Grapevine,
4:17.15.
3, Pete Janson, Dal HI Park, 4:18.03. 4, James Ortiz, Uvalde, 4:20.35.
5, Jeff
Cutrer, Nederland, 4:23.92. 6, Alvaro Aginaga, Edcouch-Elsa, 4:26.23.
7, Oscar
Diaz, Dallas Hillcrest, 4:27.93. 8, Derek York, N RI H Birdv, 4:30.02.
Men 3200 Meter Run 4A
1, Leonel Manzano, Marble Falls, 9:19.86. 2, Jeff Cutrer, Nederland,
9:24.23.
3, Logan Sherman, Richardson Pearce, 9:26.45. 4, Derek York, N RI
H Birdv,
9:35.35. 5, Kyle Morrison, Dal HI Park, 9:42.20. 6, James Ortiz, Uvalde,
9:46.38. 7, Reina Rios, Robstown, 9:54.18. 8, Alex Ramos, Clnt MT
View,
10:13.83.
Men 110 Meter Hurdles 4A
(w: 0.9) 1, Courtney Jones, Lancaster, 13.78. 2, Terrance Bean, Jasper,
13.99.
3, Jay Vanderford, Azle, 14.20. 4, Clayton Bynum, Hewitt Midway, 14.24.
5,
Wade Pinson, Snyder, 14.26. 6, Limas Sweed, Brenham, 14.34. 7, Wynton
Wheeler,
San Marcos, 14.53. 8, Biobele Bilaye-Benido, CC Calallen, 14.73.
Men 300 Meter Hurdles 4A
1, Terry Beard, Mount Pleasant, 36.57. 2, Jay Vanderford, Azle, 36.82.
3,
Brandon Johnson, Oran W Stark, 37.81. 4, Fred Brown, Dallas Lincoln,
38.64. 5,
Bryan Scott, Lubbock Estacado, 38.85. 6, Chad Menetee, Pflu Connall,
38.96. 7,
Biobele Bilaye-Benido, CC Calallen, 40.11. 8, Richard Lee, LA Marque,
41.26.
Men 4x100 Meter Relay 4A
1, Fort Worth Wyatt (Demarcus House , Nicholas Johnson , Brannon Scroggins
,
Bremon Scroggins ), 40.74. 2, PA Lincoln (Ricky Wilson , Coreyan Gorrer
,
Cedric Harris , Calvin Roberts ), 40.85. 3, Denton (Darrius Richards
, John
Catlin , Gordon Scott , Anthony Alridge ), 41.00. 4, Lubbock Estacado
(Kevin
Cooper , Antoine Shepherd , Kendrick Smith , Phillip Hunt ), 41.02.
5, Oran W
Stark (Joseph Guillory , Vontearr Edwards , Kerry Franks , Brandon
Johnson ),
41.03. 6, Lancaster (Demarcus Williams , Allan Ballard , Tristan Cobb
,
Rodrick Stewart ), 41.76. 7, SA Houston (Ricky Shelton , Johnathon
Smith ,
Patrick Ellison , Mister Taylor ), 42.12. 8, SA Roosevelt (Reggie
Carson ,
Quintin Dempl , Leonard Roundtree , Kevin Tanner ), 42.89.
Men 4x400 Meter Relay 4A
1, Corsicana 3:13.79. 2, HO Forst Brk 3:15.33. 3, Fort Worth Dunbar
(D.J.
Davis , Marques Solomon , Michael Turner , Elmer Johnson ), 3:15.71.
4,
Houston Sterling (Marcus Millender , Marion Harper , Kelvin Green
, Kelly
Willie ), 3:18.00. 5, Dal Soc (Larry Overshown , Lendy Holmes , Michael
Johnson , Sufredric Lewis ), 3:19.05. 6, North Crowley (Alan Moss
, Brandon
Clemmons , Robert Howard , Bobby Tatum ), 3:19.88. 7, Pflu Connall
(Brandyn
Bailey , Jermaine Jackson , Jonathan Russell , Derek Ferry ), 3:20.00.
--,
Austin Reagan (Derek Franks , Paul Darby , Irie Williams , Brendan
Christian
), DQ.
Men High Jump 4A
1, Andra Manson, Brenham, 7-00. 2, Terri Turner, Houston Smiley, 6-10.
3,
Steven Hughes, Borger, 6-08. 4, Jason Wood, Dal HI Park, 6-06. 5,
Hunter
Holsonbock, CC Tulso-Mdw, 6-04. 6, Neil Abraham, Austin Lake Travis,
J6-04. 7,
Kris Eklund, Grapevine, J6-04. --, Rusty Schmitz, Denison, NH.
Men Pole Vault 4A
1, Ty Barrington, Southlake Carroll, 15-09. 2, Toby Zelt, N RI H Birdv,
15-06.
3, Chad Andrews, Richardson Pearce, 15-03. 4, Paul Turner, Lockhart,
15-00. 5,
Jeff Wyszynski, Tyler Chapel Hill, 14-06. 6, Brandon Brown, Gregory-Portland,
J14-06. 7, Chad Clark, Nederland, 13-06. 8, Michael Danners, Killeen
Shoemaker, 13-00.
Men Long Jump 4A
1, Lakemia Roberts, PA Lincoln, 24-06.25, w:0.7. 2, Quinchun Carey,
FW East
Hils, 23-03.75, w:1.6. 3, Jaimoy Bryant, Jasper, 23-02, w:1.3. 4,
Vincent
Marshall, Ennis, 23-00.75, w:1.8. 5, Brian Bonner, Beeville Jones,
22-04.50,
w:0.7. 6, Paul Mosley, Austin Anderson, 22-03.75, w:1.9. 7, Dequaland
Vaughn,
Dallas Madison, 22-02, w:3.6. 8, Cody Grady, Brownwood, 21-11.75,
w:1.5.
Men Triple Jump 4A
1, Jaimoy Bryant, Jasper, 51-11.75+, w:3.7. 2, Vincent Marshall, Ennis,
51-08.25+, w:4.1. 3, Paul Mosley, Austin Anderson, 47-09.75, w:4.1.
4, Chessly
Johnson, Frisco, 46-09.25, w:2.8. 5, Eric Enard, Oran W Stark, 46-08.50,
w:2.3. 6, Quinchun Carey, FW East Hils, 45-08.25, w:5.7. 7, Cory Clay,
Snyder,
45-05.75, w:5.2. 8, Ervin Dickerson, Beeville Jones, 45-05, w:5.0.
Men Shot Put 4A
1, Lucas Mireles, CC Calallen, 66-11.50*. 2, Quintin Echols, Fort
Worth Wyatt,
60-11.50. 3, Larry Dibbles, Lancaster, 60-08.50. 4, Derek Randall,
Beeville
Jones, 60-08. 5, Bobby Suiters, North Crowley, 55-01. 6, John Jamail,
Friendswood, 54-02.50. 7, Damone Shorten, Lancaster, 54-02.25. 8,
Joe Threats,
PA Lincoln, 53-10.
Men Discus Throw 4A
1, Derek Randall, Beeville Jones, 191-04. 2, Dylan Conway, Rockport-Fulton,
175-01. 3, Charlie Johnson, Sherman, 169-05. 4, Derrick Lokey, Denton
Ryan,
167-11. 5, Micah Woods, Houston Sterling, 166-00. 6, Joseph Edwards,
Dayton,
161-08. 7, Brett Valdez, Brownwood, 161-07. 8, Andrew Roemisch, Stephenville,
160-07.
.
Girls
Women 100 Meter Dash 4A
(w: 2.0) 1, LaToya Phelps, Greenville, 11.44+. 2, Larica Urbina, Austin
Reagan, 11.60+. 3, Chauntae Bayne, Fort Worth Boswell, 11.61. 4, Gyaisha
Hall,
Austin Reagan, 11.75. 5, Marquisha Sefas, FW Trmbl Tec, 11.75. 6,
Monique Lee,
Navasota, 11.81. 7, Ladeisha Dixon, Paris, 12.09. 8, Cleo Tyson, Huntsville,
12.09.
Women 200 Meter Dash 4A
(w: 2.5) 1, LaToya Phelps, Greenville, 23.75. 2, Chauntae Bayne, Fort
Worth
Boswell, 24.05. 3, Marquisha Sefas, FW Trmbl Tec, 24.05. 4, Monique
Lee,
Navasota, 24.37. 5, Tori Polk, Hewitt Midway, 24.40. 6, Cleo Tyson,
Huntsville, 24.47. 7, Johnse Liles, Austin Johnston, 24.76. 8, Ashlee
Mitchell, Lockhart, 24.83.
Women 400 Meter Dash 4A
1, Jerrika Chapple, Lancaster, 53.35. 2, Ashlee Mitchell, Lockhart,
53.66. 3,
Teshaina Langston, Lancaster, 55.79. 4, Sheretta Jones, HO Forst Brk,
55.88.
5, Ashley Stevens, FW East Hils, 57.57. 6, Tashia Wooldrige, Southlake
Carroll, 58.46. 7, Latoya Hardy, Houuston Jones, 59.14. --, Tiffany
Williams,
Austin Reagan, DQ.
Women 800 Meter Run 4A
1, Yvonne Rodriguez, CC Tulso-Mdw, 2:18.67. 2, Kim Williams, Denton,
2:19.65.
3, Erin Charest, Hereford, 2:19.69. 4, Jackie Wren, Wolfforth Frenship,
2:19.82. 5, Seqence Idlebird, Houston Kashmere, 2:21.82. 6, Amber
Fetters,
Rockport-Fulton, 2:21.99. 7, Ashley Curlin, Lancaster, 2:26.34. 8,
Angela
DuBose, HO Forst Brk, 2:30.16.
Women 1600 Meter Run 4A
1, Yvonne Rodriguez, CC Tulso-Mdw, 5:08.49. 2, Cassie Hostick, Cedar
Park,
5:09.97. 3, Haile Bullin, Cedar Park, 5:10.13. 4, Rachel Collins,
Granbury,
5:13.99. 5, Mary Shelton, Frisco, 5:17.85. 6, Katie Leonard, Burkburnett,
5:20.45. 7, Yvette Rodriguez, CC Tulso-Mdw, 5:21.59. 8, Kelly Parma,
Dal HI
Park, 5:33.18.
Women 3200 Meter Run 4A
1, Mary Shelton, Frisco, 11:13.38. 2, Rachel Collins, Granbury, 11:21.00.
3,
Katie Leonard, Burkburnett, 11:21.52. 4, Haile Bullin, Cedar Park,
11:30.74.
5, Cassie Hostick, Cedar Park, 11:40.59. 6, Amber Ilseng, CC Calallen,
11:41.84. 7, Amanda Lyons, New Braunfels, 11:44.39. 8, Kelly Parma,
Dal HI
Park, 12:02.67.
Women 100 Meter Hurdles 4A
(w: 2.6) 1, Renitta Woods, PA Jefferson, 14.32. 2, Lindsey Smith,
Cedar Park,
14.49. 3, Mary Minor, North Crowley, 14.60. 4, Leah Matthews, Fort
Worth
Dunbar, 14.76. 5, Kaly Johnson, Floresville, 14.83. 6, Stephanie Hankins,
SA
Alamo Hei, 15.08. 7, Stevina Wyatt, Lancaster, 15.42. 8, Kim Brown,
Hewitt
Midway, 15.49.
Women 300 Meter Hurdles 4A
1, Stevina Wyatt, Lancaster, 44.25. 2, Lindsey Walesheck, Cedar Park,
44.65.
3, Jessica Key, Belton, 44.85. 4, Samara Williams, Austin Johnson,
45.60. 5,
Stephanie Hankins, SA Alamo Hei, 46.02. 6, Rachel Liggins, FW Arl
Heigh,
46.03. 7, Mary Minor, North Crowley, 46.12. 8, Katie Osborne, Carthage,
46.13.
Women 4x100 Meter Relay 4A
1, Lancaster (Teshaina Langston , Kahaya Jones , Jerrika Chapple ,
Sharda Lane
), 46.41. 2, Austin Reagan (LaPrecia Harvey , NaTashia Franklin ,
Gyaisha Hall
, Larica Urbina ), 46.91. 3, HO Forst Brk (Sheretta Jones , Peregrine
Chapman
, Dayshon Butler , Latashia Kerr ), 47.05. 4, Crowley (Kim Hargers
, Jamie
Washington , Ronda James , LaToya Banks ), 47.45. 5, FW East Hils
(Zulaykah
Ali , Ashley Stevens , Shila Saddler , Sadiyyah Shabazz ), 47.56.
6, Pflu
Connall (Shan Lewis , Britni Roberts , Javetta Bradley , Stacy Uzuh
), 48.30.
7, Sherman (Tashara McShane , Devin Eleby-Thompson , Passion Nelson
,
Centrelle Polk ), 48.49. 8, Huntsville (Chamanecia Johnson , Ashlee
Rolling ,
MaDonna Land , Cleo Tyson ), 48.61.
Women 4x200 Meter Relay 4A
1, Austin Reagan (LaPrecia Harvey , NaTashia Franklin , Gyaisha Hall
, Larica
Urbina ), 1:37.90. 2, FW East Hils (Zulaykah Ali , Sadiyyah Shabazz
, Shila
Saddler , Destiny Nixon ), 1:38.43. 3, Lancaster (Sharda Lane , Curtina
McAllister , Kahaya Jones , Chelsia Mathis ), 1:38.93. 4, HO Forst
Brk
(LaShaundra Jordan , Peregrine Chapman , Tamika Idlebird , Latashia
Kerr ),
1:39.01. 5, Crowley (Taheera Wilson , Annisa Roberts , Jamie Washington
,
LaToya Banks ), 1:40.21. 6, Greenville (LaToya Phelps , LaToya Champion
,
Ashely Fuller , Melissa Anderson ), 1:40.59. 7, Pflu Connall (Shan
Lewis ,
Britni Roberts , Ashley Miles , Javetta Bradley ), 1:41.81. 8, Huntsville
(Ashlee Rolling , MaDonna Land , Tanisha Austin , Jamie Spivey ),
1:43.17.
Women 4x400 Meter Relay 4A
1, Lancaster (Kahaya Jones , Teshaina Langston , Keshima Starks ,
Jerrika
Chapple ), 3:45.57. 2, FW East Hils (Destiny Nixon , Ashley Stevens
, Alisha
Lee , Shila Saddler ), 3:50.54. 3, PA Lincoln (Latosha Hayes , Ramonda
Allen ,
Ashley Cole , Joycelyn Gardiner ), 3:51.13. 4, Kil Hark Hts (Latasha
Watson ,
Larissa Cotton , Charley Gulley , Tiffany Singleton ), 3:51.96. 5,
Austin
Reagan (LaPrecia Harvey , NaTashia Franklin , Anntwanette Sodie ,
Tiffany
Williams ), 3:53.38. 6, Fort Worth Wyatt (Psyche Butler , Ladedra
Guy ,
Tyalicia Henderson , Misty Turner ), 3:54.65. 7, Rockport-Fulton (Amber
Fetters , Morgan Novosad , Cayce Smith , Cody Birk ), 3:59.14. 8,
Denton (Kim
Williams , Meagan Hardesty , Rachel Garvin , Brittany Pegues ), 4:02.24.
Women High Jump 4A
1, Inika McPherson, PA Lincoln, 5-07. 2, Lessundra Ford, FW S. Hills,
J5-07.
3, Christyn Schumann, Dripping Springs, 5-06. 4, Ryan Hill, Grapevine,
5-04.
5, Caroline Wolf, Hewitt Midway, J5-04. 6, Chenita Mannie, New Braunfels,
J5-04. 7, Megan Denman, Dayton, 5-02. --, Toya Jackson, Denison, NH.
Women Pole Vault 4A
1, Kristina Windham, PT Lav Calho, 11-00. 2, Ashley Laughlin, Marble
Falls,
J11-00. 3, Tommie Powers, N RI H Birdv, 10-06. 4, Krista Grantham,
N Braun
Cany, J10-06. 5, Julia Hubbard, SA Lake View, J10-06. 6, Haley Blount,
Hewitt
Midway, 10-00. 7, Andrea Brown, Friendswood, J10-00. 8, Amy Swan,
Midlothian,
J10-00.
Women Long Jump 4A
1, Shatoya Hill, Lubbock Estacado, 19-03, w:0.9. 2, Tori Polk, Hewitt
Midway,
19-02, w:2.0. 3, Marilyn Sauls, Borger, 18-11.50, w:2.5. 4, Debranique
Warnell, Oran W Stark, 18-08.25, w:3.3. 5, Kristie Washington, Mesquite
Poteet, 18-01.75, w:2.1. 6, Cody Birk, Rockport-Fulton, 18-01.25,
w:2.8. 7,
Audrea Samuel, Beaumont Ozen, 18-00.75, w:2.0. 8, Johnse Liles, Austin
Johnston, 16-11, w:1.2.
Women Triple Jump 4A
1, LaToya Phelps, Greenville, 42-05, w:4.4. 2, Mikieshia Jones, Oran
W Stark,
40-04, w:3.3. 3, Suliat Nurudeen, Friendswood, 40-03.75, w:3.8. 4,
Shatoya
Hill, Lubbock Estacado, 39-04, w:2.4. 5, Caresir Hamilton, Mesquite
Poteet,
39-00.25, w:2.9. 6, Marilyn Sauls, Borger, 37-10.25, w:3.3. 7, Johnse
Liles,
Austin Johnston, 37-08.75, w:4.5. 8, Cody Birk, Rockport-Fulton, 37-00.50,
w:3.4.
Women Shot Put 4A
1, Michelle Carter, Red Oak, 53-03.75+. 2, Cassaundra Lee, Fort Worth
Wyatt,
45-03.50. 3, Lilia Rivera, Fredericksburg, 43-06.50. 4, Kelly Looney,
Borger,
42-02.50. 5, Michelle Crimmins, CC Flr Bluff, 40-02.25. 6, Maxine
James,
Belton, 39-06.25. 7, Stacy Orakpo, Denton, 38-05.25. 8, Brittnay Tuck,
Dayton,
35-09.50.
Women Discus Throw 4A
1, Michelle Carter, Red Oak, 157-03*. 2, Cookie Lonergan, Stephenville,
141-06. 3, Michelle Crimmins, CC Flr Bluff, 140-00. 4, Angela Brown,
Houston
Waltrip, 136-09. 5, Cierra Butler, Big Spring, 128-08. 5, Danielle
Brown,
Lewisville Hebron, 128-08. 7, Marquita Brown, Rockport-Fulton, 119-09.
--,
Tiffany Carey, Beaumont Ozen, FOUL.
.
Texas State Meet
|
|