Timing is FAT
Wednesday, April 3, 2002
Girls
Team Scores - 1. Mount Tabor, 72; 2. North Forsyth, 37; 3. Reynolds,
36; 4.
East Forsyth, 35; 5. Carver, 17; 6. Parkland, 13; 7. West Forsyth,
4.
3200 Relay - 1 Mount Tabor 9:49.70; 2. 2. Reynolds 10:26.00; 3.
North
Forsyth 11:01.50; 4. West Forsyth 12:08.80.
High Jump - 1 Bethea, Mattie Mount Tabor 5-0; T2. Rucker, N. C0arver
4-10;
T2. Ritchie, Claire Mount Tabor 4-10; 4. Busby, Blair Mount Tabor
4-10; 5.
Larue, Danielle East Forsyth 4-8; 6. Griffin, Danny North Forsyth
4-6.
Pole Vault - 1. Busby, Blair Mount Tabor 9-6; 2. Tucker, Courtney
Mount
Tabor 8-6; 3. Johnson, Marie Mount Tabor 8-0; 4. Handley, Mary Jo
Reynolds
7-6; 5. Morrison, Heather East Forsyth 6-6; 6. Bathrust, Erin East
Forsyth
6-6.
Long Jump - 1 Dewberry, Nita North Forsyth 16-1.50; 2. Larue, Danielle
East
Forsyth 15-11; 3. Rucker, N. Carver 15-8.50; 4. Griffin, Danny North
Forsyth
15-7; 5. Springs, Pat Mount Tabor High Sc 15-2.50 6. Bethea, Mattie
Mount
Tabor 14-10.
Triple Jump - 1. Dewberry, Nita North Forsyth 35-00.50; 2. Smith,
Paris
Reynolds 34-05; 3. Johnson, Marie Mount Tabor 34-2; 4. Rucker, N.
Carver
31-10.50; 5. Hurst, Sparkle North Forsyth 30-11.50 6. Young, Lindsay
East
Forsyth 29-09.
Shot Put - 1 Anderson, Sheena Parkland 32-8; 2. Hughes, Dacia East
Forsyth
32-5; 3. Bennett, Erica Reynolds 29-5; 4. Culcleasure, Cherri North
Forsyth
29-1; 5. Anderson, Tannica Parkland 28-10.00; 6 Johnson, Katie East
Forsyth
28-2.
Discus - 1 Hughes, Dacia East Forsyth 92-11; 2. Mach, Stephanie
Mount Tabor
81-7.50; 3. Bennett, Erica Reynolds 81-2; 4. Leonard, Elizabeth
Reynolds
80-2.50; 5. Johnson, Katie East Forsyth 79-6; 6. Ford, Erica Parkland
73-11.
SECOND DAY, April 4, 2002
Boys
Team Scores - 1. Carver, 51; 2. North Forsyth, 46; 3. Mount Tabor,
45; 4.
East Forsyth, 30; 5. Reynolds, 23; 6. Parkland, 18; 7. West Forsyth,
4.
3200 Relay - 1 North Forsyth 8:00.40; 2. Mount Tabor 8:26.00; 3.
Reynolds
8:42.30; 4. West Forsyth 8:42.50; 5. East Forsyth 9:01.70; 6. Carver
9:10.60.
High Jump - 1 Mohammed, D. Carver 5-8.00; 2. Price, Antwan North
Forsyth
5-8; 3. Polzine, Anthony Mount Tabor 5-6; 4. Walker, Charles Parkland
5-6;
5. Peterson, Greg Reynolds 5-6; 6. Cochran, Chuck Mount Tabor 5-4.
Pole Vault - 1. Richardson, Daniel East Forsyth 11-0; 2. White,
London Mount
Tabor 10-6; 3. Bjorling, Kirk Mount Tabor 10-0; 4. Kornegay, Matt
East
Forsyth 9-6; 5. Hart, Ryan Reynolds 9-6; 6. Riddle, Joe North Forsyth
9-6.
Long Jump - 1 Pressley, S. Carver 21-00.50; 2. Twiggs, Thomas North
Forsyth
20-8.50; 3. Smith, D. Carver 20-6; 4. Tucker, Tony Reynolds 20-2.75;
5.
McDuffie, Jay North Forsyth 19-11.50; 6. Galloway, Eugene Reynolds
19-6.
Triple Jump - 1 Pressley, S. Carver 43-1.50; 2. Galloway, Eugene
Reynolds
41-9.50; 3. Amade, Waynedell North Forsyth 41-1.75; 4. Phifer, Eric
Parkland
40-11; 5. Smith, D. Carver 40-7.50; 6. Twiggs, Thomas North Forsyth
40-1.50.
Shot Put - 1 Simmons, C. Carver 46-1; 2. Duncan, Robert Parkland
44-4; 3.
Rappleye, Dean East Forsyth 44-3; 4. Wilson, Jerome North Forsyth
44-1; 5.
Pitts, Rashaad North Forsyth 41-8; 6. Isiah, C. Carver 41-2.
Discus - 1 Nagy, Adam Mount Tabor 125-10.50; 2. Brown, Decarlos
East Forsyth
120-9; 3. Nagy, Eric Mount Tabor 119-3; 4. Ford, Adrian North Forsyth
114-6;
5. Jackson, Donavan Parkland 110-10; 6. Simmons, C. Carver 109-2.
Boys
Team scores - Mount Tabor (MT) 164, North Forsyth (NF) 148, Carver
(CA) 83, Reynolds (RJR) 61, East Forsyth (EF) 45, Parkland (P) 36,
West Forsyth (WF) 18
110 hurdles - Mike Loyd (MT) 14.25, Hakim Mohammed (CA) 15.73,
Yancey Gregory (NF) 17.00, Terrance Patterson (MT) 17.00, Garrett
Larue (EF) 17.14, Dele Mohammed (CA) 17.20; (Loyd ran 14.21 in the
prelims 4/3)
100 - J-Mee Samuels (MT) 10.84, Dwayne Ijames (RJR) 11.20, Dominek
Williams (P) 11.30, Monte Anthony (CA) 11.37, Russ Kempf (WF) 11.38,
Monte Purvis (P) 11.45;
4x200 relay - Mount Tabor (J-Mee Samuels, Jerrod Wiley, Wes Bailey,
Mike Loyd) 1:28.28, North Forsyth 1:30.22, Reynolds 1:31.43, Carver
1:34.12, East Forsyth 1:35.08;
1,600 - Matt DeBole (MT) 4:18.84, Bobby Mack (NF) 4:24.15, Colin
Cronin (MT) 4:26.78, Eric Mack (NF) 4:28.32, Jeremy Helsebeck (NF)
4:33.71, Kyle Lounsbury (WF) 4:33.90;
4x100 - Reynolds (Ricardo Baldwin, Dwayne Ijames, Ken Long, Shawn
Bristol) 43.28, North Forsyth 43.33, Carver 43.95, Parkland 44.24,
West Forsyth 44.73;
400 - Jerrod Wiley (MT) 49.54, Clay Ragan (NF) 49.72, Adrian Harris
(NF) 51.73, John Svoboda (EF) 52.76, Kevin Thomas (RJR) 54.40;
300 hurdles - Yancey Gregory (NF) 41.55, Wes Bailey (MT) 42.48,
C. Bitting (CA) 44.12, Ricardo Baldwin (RJR) 45.09, Raashad Oneal
(NF) 45.15, Garrett Larue (EF) 46.09;
800 - Matt DeBole (MT) 1:58.08, Bobby Mack (NF) 1:58.60, Jordan
Olsen (NF) 2:01.92, Clay Ragan (NF) 2:05.68, Don Franks (P) 2:06.44,
Brian Standerfer (WF) 2:06.58;
200 - Mike Loyd (MT) 22.02, J-Mee Samuels (MT) 22.05, Dwayne Ijames
(RJR) 22.77, Dominek Williams (P) 23.19, Hakim Mohammed (CA) 23.21,
Monte Anthony (CA) 23.50;
3,200 - Colin Cronin (MT) 9:49.99, Eric Mack (NF) 9:52.18, Bobby
Mack (NF) 9:52.18, Kyle Lounsbury (WF) 10:06.34, Ryan Curran (MT)
10:07.58, Jeremy Helsebeck (NF) 10:14.75;
4x400 - Mount Tabor (Jerrod Wiley, Matt DeBole, Wes Bailey, Mike
Loyd) 3:28.54, North Forsyth 3:32.94, East Forsyth 3:35.44, West
Forsyth 3:35.84, Reynolds 3:39.04, Parkland 3:43.01
Girls
Team scores - Mount Tabor (MT) 196, Reynolds (RJR) 110, North Forsyth
(NF) 86, East Forsyth (EF) 77, Parkland (P) 37, Carver (CA) 27,
West Forsyth 18
100 hurdles - Paris Smith (RJR) 15.64, Claire Ritchie (MT) 16.80,
Danielle Larue (EF) 17.21, Betsy Duckett (RJR) 17.71, Blair Busby
(MT) 18.29, Latoyea Finney (RJR) 18.76;
100 - Candice Livingstone (P) 12.43, Erica Montgomery (MT) 12.54,
Jessica Faulk (NF) 12.70, Lameka Gimbrell (P) 12.80, Cerina Buchanon
(WF) 13.01, Sami Skipwith (RJR) 13.25;
4x200 relay - Mount Tabor (Pat Springs, Mattie Bethea, Alycia Polzine,
Erica Montgomery) 1:46.96, Reynolds 1:47.28, North Forsyth 1:47.33,
Parkland 1:50.51, Carver 1:53.34, West Forsyth 2:09.21;
1,600 - Carly Matthews (MT) 5:16.17, Amy DiBianca (MT) 5:19.80,
Cassie King (EF) 5:20.55, Emily Williams (WF) 5:42.19, Mary Ruth
Jones (MT) 5:53.93, Kim Humphrey (NF) 5:57.2.
4x100 - North Forsyth (Danny Griffin, Jessica Faulk, Cassie Peterson,
Ashley Woods) 50:53, Reynolds 50.56, Mount Tabor 51.05, Parkland
51.12, Carver 52.88, West Forsyth 60.29;
400 - Jessica Collins (EF) 61.73, Melini Humphrey (NF) 62.92, Sami
Skipwith (RJR) 63.91, L. Horne (CA) 65.00, Porsha' Evans-Hardy (RJR)
67.24; 300 hurdles - Marie Johnson (MT) 49.10, Claire Ritchie (MT)
50.44, Latoyea Finney (RJR) 50.61, N. Rucker (CA) 52.98, Kaity Aubuchon
(MT) 54.55;
800 - Julia Morton (MT) 2:24.41, Cassie King (EF) 2:26.94, Mary
Jo Handley (RJR) 2:27.43, Taylor Steelman (MT) 2:30.46, Michelle
Foley (NF) 2:31.00, Mary Oldaker (NF) 2:43.63;
200 - Paris Smith (RJR) 26.14, Jessica Collins (EF) 26.90, Ashley
Woods (NF) 27.03, Desiree Roberts (RJR) 28.09, Jessica Faulk (NF)
29.17;
3,200 - Carly Matthews (MT) 11:31.09, Amy DiBianca (MT) 11:43.67,
Emily Williams (WF) 12:31.57, Kenzie McIlwain (MT) 12:45.91, Claire
Moore (RJR) 13:07.51, Kim Humphrey (NF) 13:37.43;
4x400 - Mount Tabor (Julia Morton, Alycia Polzine, Erica Montgomery,
Marie Johnson) 4:10.02, North Forsyth 4:17.36, Reynolds 4:18.86,
East Forsyth 4:26.94, Parkland 4:48.83
DyeStat North Carolina
|