Boys - Girls
Boys
Boys 100 Meter Dash
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME HT PTS
===== ========================= == ========================= ===== == ===
1 Morlu, N. Freedom 11.08 1 10
2 Bailey, James SR Lincolnton 11.25 1 8
3 Wilson, Rodney SO Dudley 11.26 1 6
4 Campbell, Chaz Statesville 11.30 1 4
5 Carter, Chris SR North Forsyth 11.31 2 2
6 Hughes, Quinton SR Dudley 11.37 1 1
7 Robinson, J. Freedom 11.38 1
8 Antone, Roger SO Science Hill 11.40 3
9 Kotee, Kimee SO Science Hill 11.43 4
10 Means, Donald FR North Forsyth 11.48 2
11 Winkler, Nathan JR Watauga 11.51 4
11 McDuffie, Jay SR North Forsyth 11.51 2
13 George, Chris JR Surry Central 11.53 2
14 Smith, Roy West Charlotte 11.55 2
15 Connor, Jermiacha North Gaston 11.57 1
16 Horne, Walter Statesville 11.71 2
17 Lineberger, William SR Lincolnton 11.74 3
18 Howell, Solomen Wilkes Central 11.75 3
19 Patterson, T. Freedom 11.76 4
20 McDowell, Dion JR St.Stephens 11.77 4
21 Goins, Tim West Charlotte 11.81 4
22 Desch, Chad JR Bishop McGuinness 11.86 2
23 Johnson, Kevin McDowell 11.90 2
24 White, Marcus Erwin 11.95 3
25 Houston, James SO Starmount 12.11 4
26 Stein, Ricky FR Watauga 12.12 5
27 Donnell, James SO Dudley 12.14 3
28 Redmond, Evan JR North Iredell 12.20 1
29 Savoy, Deangelo Statesville 12.24 3
30 Welker, Max McDowell 12.26 5
31 Whitley, Tad SR North Wilkes 12.31 5
32 Rodriquez, Marios Wilkes Central 12.38 5
33 Johnson, Chris JR Dorman 12.41 5
34 Washington, Branden SR Dorman 12.43 5
35 Logan, Creon McDowell 12.53 5
36 Weeks, Blake SO St.Stephens 12.56 6
37 Cox, Chris Statesville 12.65 7
38 Franklin, Jeremy JR Carolina Day School 12.75 6
39 Jefferson, C. Freedom 12.79 4
40 Maith, Chris Tennessee 12.81 6
41 Jones, Warren SO Carolina Day School 13.00 6
42 Buchanan, Joe JR Avery County 13.06 6
43 Hart, Rob FR South Caldwell 13.08 6
44 Taylor, Derek FR North Wilkes 13.14 7
45 Gambill, Andy North Wilkes 13.15 7
46 Dierdorff, Eric SO South Caldwell 13.74 7
- Giles, Calvin JR Avery County FS 3
Boys 200 Meter Dash
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME HT PTS
===== ========================= == ========================= ===== == ===
1 Carter, Chris SR North Forsyth 22.52 2 10
2 Wilson, Rodney SO Dudley 22.55 1 8
3 Lee, Antonio SR Dudley 22.62 1 6
4 Hughes, Quinton SR Dudley 23.09 1 4
5 Antone, Roger SO Science Hill 23.10 2 2
6 Lineberger, William SR Lincolnton 23.38 2 1
7 Campbell, Chaz Statesville 23.45 1
8 Winkler, Nathan JR Watauga 23.51 3
9 Manuel, Clint JR Avery County 23.57 2
9 Smith, Chris West Charlotte 23.57 2
11 Brown, Jarvas FR Surry Central 23.81 4
12 Redmond, Evan JR North Iredell 23.82 1
13 Buchanan, Joe JR Avery County 24.11 6
14 Desch, Chad JR Bishop McGuinness 24.13 3
15 Hall, Cory JR Watauga 24.26 3
16 McDowell, Dion JR St.Stephens 24.34 3
17 Whitley, Tad SR North Wilkes 24.36 4
18 Rodriquez, Marios Wilkes Central 24.54 5
19 Stein, Ricky FR Watauga 24.58 3
20 Washington, Branden SR Dorman 24.68 4
21 Savoy, Deangelo Statesville 24.70 1
22 Goins, Tim West Charlotte 24.77 2
23 Patton, Alex JR North Iredell 24.88 3
24 Johnson, Junior JR Dorman 24.94 3
25 Swepson, Bud McDowell 25.08 4
26 Weeks, Blake SO St.Stephens 25.40 5
27 Littlejohn, Rafael North Gaston 25.55 2
28 Jones, Warren SO Carolina Day School 25.89 5
29 Franklin, Jeremy JR Carolina Day School 25.91 5
30 Eilerman, Nick SR St.Stephens 26.22 5
31 Hart, Rob FR South Caldwell 26.54 5
32 Dancy, Bradley North Wilkes 27.78 6
33 Denny, Chance North Wilkes 28.21 6
34 Simpson, Cam Statesville 31.09 1
- Means, Donald FR North Forsyth DNF 1
Boys 400 Meter Dash
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME HT PTS
===== ========================= == ========================= ===== == ===
1 Bowlings, Bryson SR Science Hill 49.59 1 10
2 Lee, Antonio SR Dudley 49.79 1 8
3 Ragan, Clay JR North Forsyth 49.99 1 6
4 Huff, Chris West Stokes 50.31 1 4
5 Manuel, Clint JR Avery County 51.74 2 2
6 Harris, Adrian JR North Forsyth 52.04 1 1
7 Fisher, Troy SR Dorman 53.13 2
8 McCain, Greg West Charlotte 53.74 1
9 Donnell, James SO Dudley 53.75 2
10 Thatch, Martel SO Dudley 53.93 2
11 Patton, Alex JR North Iredell 53.98 2
12 Rogers, Joseph SR St.Stephens 54.80 3
13 Lindahl, Ryan SR St.Stephens 54.89 4
14 Cassell, Brent JR Forsyth Country Day 54.93 3
14 Booker, Daniel SO Tennessee 54.93 2
16 Herrington, Daniel FR Forsyth Country Day 55.39 4
17 Dilling, Brandon JR Hibriten 55.43 3
18 Saunders, James West Charlotte 55.57 1
19 Newsome, Johnny SR Watauga 56.39 4
20 Santos, Illans Bunker Hill 56.61 4
21 Jones, Jason SO Science Hill 57.00 3
22 Fairchild, Jacob North Wilkes 57.16 4
23 Wagner, John David SO South Caldwell 60.44 4
- Hope, Bryan Garner DNF 1
Boys 800 Meter Run
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME HT PTS
===== ========================= == ========================= ======= == ===
1 Mack, Bobby JR North Forsyth 1:58.28 1 10
2 Bush, Mark SR Tennessee 1:58.46 1 8
3 Gibby, Matthew SR West Davidson 1:59.16 1 6
4 Austin, Elliott SR Watauga 1:59.36 1 4
5 Whitman, Adam Wilkes Central 1:59.69 1 2
6 Roberts, Greg West Charlotte 2:04.38 2 1
7 Casstevens, Patrick SR Surry Central 2:05.05 1
8 Martin, Warren JR Dudley 2:05.11 1
9 Carper, Phillip SR Science Hill 2:06.86 1
10 Poor, Avery SR Science Hill 2:07.12 1
11 Olsen, Jorden FR North Forsyth 2:07.70 1
12 Sparklin, Will SR North Wilkes 2:08.18 1
13 Kenny, T.J. JR Watauga 2:08.62 1
14 Hogan, Matt Dorman 2:09.28 1
15 Link, Jordan SR Lincolnton 2:09.82 1
16 Collie, Jair SR Science Hill 2:10.68 1
17 Maglioni, Chris JR Hibriten 2:11.30 1
18 Smith, Matt SO Watauga 2:11.82 1
19 Laugheridge, Todd McDowell 2:12.32 1
20 Roberts, Ryan West Charlotte 2:12.42 2
21 Gerding, Chris FR Forsyth Country Day 2:12.86 1
22 Holder, Chad SO Surry Central 2:13.14 1
23 Hiatt, Chris SR Surry Central 2:13.28 1
24 McCormick, Anthony SR Dudley 2:13.53 1
25 Jones, Chris SO Dorman 2:13.75 1
26 Bennett, Lincoln West Stokes 2:14.40 1
27 Castillo, Bobby JR Dobyns Bennett 2:14.43 1
28 McKenzie, Michael SR Avery County 2:14.49 1
29 Curtis, Matt SR South Caldwell 2:15.44 1
30 Caldwell, Michael JR Dudley 2:16.15 1
31 Goble, Daniel McDowell 2:16.82 1
32 Clark, Forrest SO Providence Day School 2:17.22 1
33 Farmer, Kyle JR North Stokes 2:19.88 1
34 Sander, Thomas SO Providence Day School 2:19.97 1
35 Huffman, Jordan JR St.Stephens 2:29.26 1
36 Taylor, Jerry Hibriten 2:30.47 2
37 Mabe, Chris West Stokes 2:34.12 1
38 Mabe, Jeremy West Stokes 2:36.08 1
39 Kannup, Bradley SO South Caldwell 2:36.90 1
40 Greene, Daniel FR South Caldwell 2:51.25 1
41 Church, Robert North Wilkes 2:54.15 1
Boys 1,600 Meter Run
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME HT PTS
===== ========================= == ========================= ======= == ===
1 Maddox, Mark JR Carolina Day School 4:28.42 1 10
2 Mack, Eric SO North Forsyth 4:28.59 1 8
3 Bush, Mark SR Tennessee 4:30.87 1 6
4 Hiatt, Chris SR Surry Central 4:33.08 1 4
5 Harrington, Allen JR Forsyth Country Day 4:36.19 1 2
6 Olsen, Jorden FR North Forsyth 4:36.45 1 1
7 Helsabeck, Jeremy SR North Forsyth 4:38.00 1
8 Castillo, Bobby JR Dobyns Bennett 4:41.93 1
9 Carper, Phillip SR Science Hill 4:43.28 1
10 Merritt, Jonathan SO Surry Central 4:45.08 1
11 Compton, John SO Providence Day School 4:46.06 1
12 Rodriquez, Fabian SO Surry Central 4:49.46 1
13 Hogan, Matt Dorman 4:49.74 2
14 Clontz, Adam SR Providence Day School 4:53.05 1
15 Marion, Douglas Statesville 4:53.27 1
16 Rogers, Joseph SR St.Stephens 4:53.60 1
17 Adkins, Curtis McDowell 4:53.95 1
18 Wilkinson, Tyler JR Watauga 4:54.46 1
19 Soto, Luis SO Lincolnton 4:56.76 1
20 Mason, J.P. JR Watauga 4:58.97 1
21 Bennett, Lincoln West Stokes 5:00.16 1
22 Bess, Perrell SR Lincolnton 5:00.18 1
23 Dillard, Joey SO North Stokes 5:00.45 1
24 Dejonckheere, Kevin FR Dorman 5:00.72 1
25 Whitmoyer, Kyle McDowell 5:06.34 1
26 Burnette, Andrew McDowell 5:06.54 1
27 Wagoner, Dan FR Dorman 5:07.02 1
28 Saenger, Chris SO Carolina Day School 5:07.73 1
29 McDanile, Jarred SO East Wilkes 5:07.99 1
30 Mabe, Jeremy West Stokes 5:18.00 2
31 Johnson, Michael SO South Caldwell 5:18.64 1
32 Mabe, Chris West Stokes 5:21.67 1
32 Kennedy, Joseph North Wilkes 5:21.67 1
34 Smith, Nathaniel FR Avery County 5:25.56 1
35 Starks, James FR Dudley 5:28.72 1
36 Huffman, Jordan JR St.Stephens 5:32.13 1
37 Gaston West Charlotte 5:39.11 2
38 Shore, David North Wilkes 5:43.77 1
39 Sparklin, Eric FR North Wilkes 5:47.84 1
40 Kannup, Bradley SO South Caldwell 5:50.92 1
41 Scott West Charlotte 6:16.00 2
42 Greene, Daniel FR South Caldwell 6:22.00 1
Boys 3,200 Meter Run
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ======== ===
1 Mack, Bobby JR North Forsyth 9:51.32 10
2 Tumbleston, John SR Watauga 9:54.71 8
3 Maddox, Mark JR Carolina Day School 9:57.26 6
4 Jank, Ryan SO Dorman 10:04.69 4
5 Compton, John SO Providence Day School 10:15.69 2
6 Houston, B. Freedom 10:19.18 1
7 Kincaid, Turner McDowell 10:26.08
8 Stewart, Adam SR Bandys 10:26.32
9 Webb, Jared SO Lincolnton 10:28.62
10 Thompson, Craig JR Dorman 10:34.11
11 Rodriquez, Fabian SO Surry Central 10:37.85
12 Martinez, Eric JR Surry Central 10:44.43
13 Lust, Joe JR Forsyth Country Day 10:44.93
13 Clontz, Adam SR Providence Day School 10:44.93
15 Holt, Nick JR Dorman 10:46.68
16 Desta, Asmeron McDowell 11:00.43
17 Vogler, Matthew West Stokes 11:00.75
18 Harris, Aaron SR Science Hill 11:04.01
19 Lockamy, Noah SR South Caldwell 11:07.49
20 Davis, Ryan JR Science Hill 11:12.25
21 Wilkinson, Tyler JR Watauga 11:28.03
22 Kennedy, Joseph North Wilkes 11:30.38
23 Saenger, Chris SO Carolina Day School 11:35.49
24 Newsome, Johnny SR Watauga 11:35.85
25 McDanile, Jarred SO East Wilkes 11:46.77
26 Shore, David North Wilkes 11:56.19
27 Anderson, Taylor SO Hibriten 12:06.74
28 Avalos, Josh North Forsyth 12:19.09
Boys 110 Meter High Hurdles
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME HT PTS
===== ========================= == ========================= ===== == ===
1 Bailey, James SR Lincolnton 14.35 1 10
2 Harris, Marquise West Charlotte 15.10 5 8
3 Fant, Kris JR AC Reynolds 15.25 1 6
4 Jordan, Keith SR Surry Central 15.33 1 4
5 Kennedy, Gerald JR Dudley 15.53 1 1.50
5 McElhaney, Jamrey North Gaston 15.53 2 1.50
7 Anderson, Marcel JR Dorman 15.58 1
8 Wright, Dustin West Wilkes 15.72 2
9 Jordan, Kevin SR Surry Central 15.85 2
10 Clinard, Lance West Stokes 16.07 3
11 Patton, Chris SO Science Hill 16.15 2
12 Stigall, Garrett SO Watauga 16.50 3
13 Gregory, Yancey SR North Forsyth 16.52 3
14 Newton, Matt JR Tennessee 16.75 4
15 Conn, Matt SR Dorman 16.80 2
16 Christenbury, Scott West Wilkes 17.25 2
17 Dyer, Jason SR Dorman 17.29 1
18 Coe, Curtis JR Surry Central 17.39 3
19 Turner, Terry Statesville 17.80 4
20 Coley, Jamar SO Dudley 17.89 3
21 Street, Adam SR Hibriten 18.00 4
22 Logan, Mark JR Watauga 18.32 4
23 McDonough, John JR St.Stephens 18.95 4
24 Conley, Nick McDowell 19.24 5
25 Holifield, Leland FR Science Hill 19.70 4
26 Wagoner, Andrew FR North Wilkes 19.92 5
27 Papandrea, Matt Statesville 19.97 5
28 Truesdall, Tyler McDowell 20.44 3
29 Soles, Robert North Wilkes 20.76 5
- Liverman, Cade SO North Henderson FS 1
Boys 300 Meter Low Hurdles
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME HT PTS
===== ========================= == ========================= ===== == ===
1 Liverman, Cade SO North Henderson 39.74 1 10
2 Kennedy, Gerald JR Dudley 40.11 1 8
3 Fant, Kris JR AC Reynolds 40.36 1 6
4 Anderson, Marcel JR Dorman 41.38 2 4
5 Jordan, Keith SR Surry Central 41.64 2 2
6 Harris, Marquise West Charlotte 42.05 1 1
7 Wright, Dustin West Wilkes 42.85 2
8 Cayton, Scotty North Wilkes 43.20 3
9 Conn, Matt SR Dorman 43.28 2
10 Glace, Will SR Dorman 43.65 4
11 Stigall, Garrett SO Watauga 43.74 3
12 McElhaney, Jamrey North Gaston 43.85 2
13 Thomas, Theron SR Dudley 43.86 2
14 Connor, Jermiacha North Gaston 43.95 1
15 Church, Chad West Wilkes 44.20 3
16 Teachout, Brian Bunker Hill 44.39 3
17 Gregory, Yancey SR North Forsyth 44.92 1
18 Newton, Matt JR Tennessee 45.87 3
19 Logan, Mark JR Watauga 45.98 2
20 Street, Adam SR Hibriten 46.89 3
21 Shaff, Gray SO North Stokes 47.32 4
22 Bellemy, Matt Statesville 47.47 4
23 McDonough, John JR St.Stephens 48.66 4
24 Papandrea, Matt Statesville 49.03 5
25 Truesdall, Tyler McDowell 49.18 5
26 Conley, Nick McDowell 49.22 5
27 McClinton, Darin West Charlotte 49.98 5
28 Holifield, Lemuel JR Science Hill 50.25 1
29 Holifield, Leland FR Science Hill 50.73 4
30 Soles, Robert North Wilkes 52.35 5
- Melvin, Michael SO Dudley DNF 4
Boys 4x100 Meter Relay
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE RELAY AFFILIATION TIME HT PTS
===== =================================== ===== == ===
1 FHS Freedom 43.61 1 10
2 NFHS North Forsyth 43.63 2 8
3 LHS Lincolnton 44.09 1 6
4 SHS Statesville 44.29 1 4
5 WCHR West Charlotte 44.33 2 2
6 DUDL Dudley 44.35 2 1
7 SURR Surry Central 44.49 1
8 SHHS Science Hill 44.74 1
9 NGHS North Gaston 45.28 1
10 WILK Wilkes Central 45.46 2
11 DHS Dorman 45.84 1
12 MHS McDowell 45.88 2
13 STAR Starmount 47.67 2
14 NWHS North Wilkes 48.30 2
15 WAT Watauga 49.23 1
Boys 4x200 Meter Relay
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE RELAY AFFILIATION TIME HT PTS
===== =================================== ======= == ===
1 NFHS North Forsyth 1:29.17 3 10
2 DUDL Dudley 1:29.96 3 8
3 WAT Watauga 1:32.81 1 6
4 NGHS North Gaston 1:32.97 1 4
5 MHS McDowell 1:34.80 1 2
6 WCHR West Charlotte 1:34.93 3 1
7 SHS Statesville 1:36.37 1
8 STAR Starmount 1:39.00 3
9 NWHS North Wilkes 1:43.28 1
- DHS Dorman DQ 1
Boys 4x400 Meter Relay
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE RELAY AFFILIATION TIME HT PTS
===== =================================== ======= == ===
1 DUDL Dudley 3:23.60 1 10
2 WCHR West Charlotte 3:26.77 1 8
3 NFHS North Forsyth 3:31.36 1 6
4 SHHS Science Hill 3:33.50 1 4
5 WAT Watauga 3:35.40 1 2
6 LHS Lincolnton 3:38.52 1 1
7 DHS Dorman 3:39.07 1
8 MHS McDowell 3:39.44 1
9 SURR Surry Central 3:41.37 2
10 SSHS St.Stephens 3:46.10 2
11 BHHS Bunker Hill 3:48.41 2
12 NWHS North Wilkes 3:49.72 2
13 FCDS Forsyth Country Day 3:49.92 2
Boys 4x800 Meter Relay
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE RELAY AFFILIATION TIME PTS
===== =================================== ======= ===
1 NFHS North Forsyth 7:53.83 10
2 WAT Watauga 8:06.69 8
3 WCHR West Charlotte 8:31.44 6
4 LHS Lincolnton 8:32.55 4
5 MHS McDowell 8:32.78 2
6 DHS Dorman 8:37.17 1
7 SHHS Science Hill 8:58.90
8 NWHS North Wilkes 9:05.70
9 BHHS Bunker Hill 9:09.09
10 SCHS South Caldwell 9:23.35
Boys High Jump
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ======== ===
1 Hill, Michael McDowell 6'02.00" 10
2 Siler, Ricky SR North Stokes 6'02.00" 8
3 Legg, Ralph SO Dorman 6'00.00" 6
4 Clinard, Lance West Stokes 6'00.00" 4
5 Dilling, Tyler SR Hibriten 5'10.00" 1.50
5 Brawley, Justin Statesville 5'10.00" 1.50
- Hancock, Jonathon West Charlotte NH
- McKenzie, Michael SR Avery County NH
- Swepson, Bud McDowell NH
- Nixon, Derrick JR Lincolnton NH
- Anderson, Romey North Gaston NH
- Truesdell, Tyler McDowell NH
Boys Pole Vault
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ========= ===
1 Watson, Terry SR North Stokes 14'06.00" 10
2 Childers, Philip JR South Point 14'06.00" 8
3 Makinson, Stuart Franklin 13'06.00" 6
4 Nadadore, Tyler West Henderson 13'00.00" 4
5 Pierson, Ben SR North Henderson 13'00.00" 2
6 Jordan, Kevin SR Surry Central 12'06.00" 1
7 Irvin, Joe JR Freedom 12'06.00"
8 Martin, Scott Hendersonville 12'00.00"
8 Willey, Mark SR Dorman 12'00.00"
10 Knox, Kenny Dorman 12'00.00"
11 Marshall, Dale West Stokes 11'06.00"
12 Malm, Ronnie Statesville 11'00.00"
12 Kincaid, Malcolm McDowell 11'00.00"
12 Beamer, Drew FR Science Hill 11'00.00"
12 Roseman, Matt SR Newton-Conover 11'00.00"
12 Cox, Chris Statesville 11'00.00"
12 Cecil, Sidney West Stokes 11'00.00"
18 Herman, Eric Bunker Hill 10'06.00"
18 Rhyne, Scott SR Bandys 10'06.00"
- Banarski, Marcin North Gaston NH
- Meyerhoff, Ryan FR Watauga NH
- King, Jonathan FR Science Hill NH
- Shell, Barron West Wilkes NH
- Singley, Jack SR Watauga NH
Boys Long Jump
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ========= ===
1 Hairston, Jakeith SR Science Hill 22'08.00" 10
2 Patton, Chris SO Science Hill 21'09.00" 8
3 Gaddy, Joel West Charlotte 21'06.50" 6
4 George, Chris JR Surry Central 20'09.50" 4
5 Huff, Chris West Stokes 20'08.00" 2
6 Cash, Taj McDowell 20'06.50" 1
7 Shinn, Daniel JR Hibriten 20'05.00"
8 Wofford, Jason JR Dorman 19'10.00"
9 Simmons, James FR North Stokes 19'08.00"
10 Cayton, Scotty North Wilkes 19'07.50"
11 Amade, Waynedell SO North Forsyth 19'04.00"
12 McDuffie, Jay SR North Forsyth 19'02.00"
13 Littlejohn, Rafael North Gaston 18'10.00"
14 Johnson, Chris JR Dorman 18'09.50"
15 Mixon, Justin JR Watauga 18'09.00"
16 Logan, Creon McDowell 18'05.00"
17 Ballard, Anthony West Charlotte 18'04.00"
18 Teague, T.W. JR St.Stephens 18'00.50"
19 Johnson, Wes Tennessee 17'08.50"
20 Harris, Brett SR Watauga 16'07.25"
21 Taylor, Derek FR North Wilkes 15'00.00"
22 Miller, William SO South Caldwell 14'01.50"
Boys Triple Jump
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ========= ===
1 Hill, Michael McDowell 45'05.25" 10
2 Hairston, Jakeith SR Science Hill 45'02.00" 8
3 Nixon, Derrick JR Lincolnton 42'10.00" 6
4 Christenbury, Scott West Wilkes 42'00.00" 4
5 Cash, Taj McDowell 41'11.00" 2
6 Shinn, Daniel JR Hibriten 41'10.50" 1
7 Swepson, Carlo McDowell 40'10.00"
8 Walker, David SR Dorman 40'02.50"
9 Mixon, Justin JR Watauga 40'01.50"
10 Edwards, Jamal SO Dudley 40'00.50"
11 Simmons, James FR North Stokes 39'10.75"
12 Twiggs, Thomas SO North Forsyth 39'10.00"
13 McGee, Quinten Statesville 39'06.00"
14 Johnson, Daniel Statesville 38'08.75"
15 Nagel, Bradley West Stokes 38'07.50"
16 Coe, Curtis JR Surry Central 38'04.50"
17 Brawley, Justin Statesville 38'03.75"
18 Barnes, Trey SR Hibriten 37'09.25"
19 Harris, Aaron FR Dudley 36'06.50"
20 Harris, Brett SR Watauga 36'05.50"
21 Maith, Chris Tennessee 35'09.75"
- Amade, Waynedell SO North Forsyth FOUL
Boys Shot Put
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ========= ===
1 Pope, Mitchell SR South Caldwell 54'10.25" 10
2 Baker, Ryan JR Tennessee 49'02.50" 8
3 Greer, Anthony Hoggard 49'00.50" 6
4 Webb, Clark JR Dobyns Bennett 47'04.25" 4
5 Swingle, Hanes SR Science Hill 46'08.00" 2
6 Wyatt, Jeremy West Stokes 45'06.50" 1
7 Jones, Nathan West Wilkes 45'01.25"
8 Addison, Aaron West Charlotte 42'00.00"
9 Mea, Andrew West Stokes 41'02.25"
10 Cole, Josh SR Dorman 41'01.50"
11 Wilson, Jerome JR North Forsyth 40'11.50"
12 Canter, Steven West Wilkes 39'07.50"
13 Giffith, Stephen JR Avery County 39'05.50"
14 Wiseman, Joby JR Avery County 39'04.50"
15 Dover, Sam SR Dorman 39'02.00"
16 Adams, Terry SO North Stokes 38'06.00"
17 Shelton, Ben SO North Stokes 38'04.00"
18 Blake McDowell 38'02.50"
18 Ceneviva, Greg JR Bishop McGuinness 38'02.50"
20 Pitts, Rashaad SR North Forsyth 38'01.75"
21 Small, Lasanio JR Bishop McGuinness 37'08.00"
22 Jones, Luther JR Dudley 37'07.00"
23 Kidd, Chris SR Surry Central 36'07.50"
24 Fioramonti, Daniel SO Watauga 34'07.00"
25 Rutledge, Aaron Science Hill 33'08.50"
26 Spicuzza, Daniel JR Carolina Day School 33'07.00"
27 Corriher, Daniel FR Watauga 32'11.00"
28 Cheek, Steve McDowell 32'06.50"
29 Walters, Seth SO Carolina Day School 32'05.75"
30 Harris, Stevie Tennessee 32'00.75"
31 Sanya, Omar SR Dudley 31'01.75"
Boys Discus Throw
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ========== ===
1 Greer, Anthony Hoggard 141'06.00" 10
2 Prevette, Casey SR North Wilkes 140'10.00" 8
3 Baker, Ryan JR Tennessee 140'02.00" 6
4 Swingle, Hanes SR Science Hill 139'06.00" 4
5 Jones, Nathan West Wilkes 134'07.00" 2
6 Wiseman, Joby JR Avery County 133'02.00" 1
7 Pope, Mitchell SR South Caldwell 131'03.00"
8 Giffith, Stephen JR Avery County 130'09.00"
9 Cole, Josh SR Dorman 130'06.00"
10 Dover, Sam SR Dorman 127'08.00"
11 Webb, Clark JR Dobyns Bennett 125'01.00"
12 Woolridge, Rod West Stokes 124'01.00"
13 Bustedder, David SO Dobyns Bennett 121'05.00"
14 Mea, Andrew West Stokes 117'05.00"
15 Tucker, Matt JR Hibriten 114'02.00"
16 Teague, T.W. JR St.Stephens 113'11.00"
17 Blake McDowell 110'07.00"
18 Shell, Drew JR Hibriten 110'05.00"
19 Canter, Steven West Wilkes 107'06.00"
20 Addison, Aaron West Charlotte 107'05.00"
21 Walters, Seth SO Carolina Day School 105'10.00"
22 Chamness, Reece FR Science Hill 104'10.00"
23 Doherty, Sean JR Bishop McGuinness 104'09.00"
23 Jones, Luther JR Dudley 104'09.00"
25 Harris, Stevie Tennessee 104'05.00"
26 Ceneviva, Greg JR Bishop McGuinness 102'07.00"
27 Egiet, Isiah North Gaston 100'02.00"
28 Banarski, Marcin North Gaston 97'01.00"
29 Salzano, Andrew FR Watauga 95'06.00"
30 Fioramonti, Daniel SO Watauga 95'01.00"
31 Caudill, Andrew SO North Wilkes 93'07.00"
32 Kidd, Chris SR Surry Central 93'01.00"
33 Cheek, Steve McDowell 83'10.00"
.
Girls
Appalachian High School Invitational Page 1
Kidd Brewer Stadium
Boone, North Carolina - Saturday 04/13/02
COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS
Girls 100 Meter Dash
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME HT PTS
===== ========================= == ========================= ===== == ===
1 Berry, Whitney Hibriten 12.49 1 10
2 Poe, Shanaya West Charlotte 12.57 2 8
3 Woods, Ashley JR North Forsyth 12.58 1 6
4 Faulk, Jessica SR North Forsyth 12.99 1 4
5 Gray, Quinn SO Starmount 13.03 1 2
6 McMiller, Mcoshi North Gaston 13.08 1 1
7 Redford, Jasmine Science Hill 13.09 2
8 Joyner, Janelle West Charlotte 13.13 5
9 Miller, Simone SO Dorman 13.14 2
10 Davis, Danielle Science Hill 13.24 2
11 Edwards, Monique SO Dorman 13.29 1
12 Travis, Cintyna SO Dorman 13.44 3
13 Lindsey, Charly JR Wilkes Central 13.45 3
14 Miller, Cynthia SO Statesville 13.53 2
15 Howell, Kayla SO Wilkes Central 13.69 2
16 Phillips, Alicia Bunker Hill 13.71 3
17 Ledford, Kristina SR St.Stephens 13.73 3
18 Martin, Misty JR Wilkes Central 13.74 3
19 Martin, Jessica JR Watauga 13.76 4
20 Burton, Amber FR South Caldwell 13.93 3
21 Gelensky, Kelly FR Bishop McGuinness 14.01 2
22 Hiatt, Casey SO Surry Central 14.03 4
23 Willis, Taylor FR Watauga 14.10 3
24 Lynch, Megan FR North Henderson 14.25 4
25 Daniels, Tori Hibriten 14.26 3
26 Mikola, Courtney SR Bishop McGuinness 14.28 2
27 Clonch, Amber SO North Wilkes 14.32 5
28 Thomas, Olivia SR Watauga 14.46 4
29 Sidden, Anita North Wilkes 14.87 5
30 Blevins, Amber North Wilkes 14.98 5
31 Kaslen, Chelsea JR Avery County 15.08 5
32 Yates, Amanda SR Avery County 15.35 4
33 Peeler, Brittany St.Stephens 16.00 4
34 Sims, Hannah SO Carolina Day School 16.20 5
- Hoover, Alexis SR Statesville FS 1
Girls 200 Meter Dash
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME HT PTS
===== ========================= == ========================= ===== == ===
1 Poe, Shanaya West Charlotte 25.54 1 10
2 Woods, Ashley JR North Forsyth 26.53 1 8
3 Berry, Whitney Hibriten 26.62 1 6
4 Hoover, Alexis SR Statesville 26.70 1 4
5 Reid, Danni SR Statesville 27.36 1 2
6 Fields, Whitney Science Hill 27.42 3 1
7 Lindsey, Charly JR Wilkes Central 27.43 2
8 Ripply, Tonya West Charlotte 27.47 1
9 Davis, Danielle Science Hill 27.63 2
10 Martin, Misty JR Wilkes Central 27.72 3
10 Gardin, Jonika North Gaston 27.72 1
12 Neal, C West Charlotte 27.92 4
13 Miller, Simone SO Dorman 28.09 2
14 McMiller, Mcoshi North Gaston 28.20 1
15 Howell, Kayla SO Wilkes Central 28.23 2
16 Smith, Lauren SO Watauga 28.31 2
17 Gilmore, Sophia JR Dorman 28.32 3
18 Martin, Jessica JR Watauga 28.40 3
19 Ledford, Kristina SR St.Stephens 28.43 3
20 Ingram, Jill SO Providence Day School 28.60 3
21 Atwood, Hanna SR South Caldwell 28.71 2
22 Gelensky, Kelly FR Bishop McGuinness 28.74 3
23 Gipson, Ferren SO Providence Day School 29.13 4
24 Travis, Cintyna SO Dorman 29.27 3
25 Thornton, Jenny JR Watauga 29.35 4
26 Lynch, Megan FR North Henderson 29.90 4
27 Nalley, Amber SR North Henderson 29.92 5
28 Stissel, Rebecca SO Hendersonville 30.21 5
29 Phelan, Katie SR North Henderson 30.53 4
30 Ertel, Jenna SO Providence Day School 30.57 4
31 Dudley, Ebony FR Avery County 30.65 5
32 Burton, Amber FR South Caldwell 30.66 5
33 Kaslen, Chelsea JR Avery County 31.57 5
34 Peeler, Brittany St.Stephens 32.94 4
35 Sims, Hannah SO Carolina Day School 33.51 6
36 Pate, Jennie SO Avery County 33.58 6
37 Allshouse, Emily FR Carolina Day School 34.78 6
Girls 400 Meter Dash
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME HT PTS
===== ========================= == ========================= ===== == ===
1 Pierce, MacKenzie Forsyth Country Day 57.29 1 10
2 Jett, Caroline SR South Caldwell 60.66 1 8
3 Lewis, Sally Hibriten 61.84 1 6
4 Humphrey, Melini SR North Forsyth 62.03 1 4
5 Lee, Liz JR Bishop McGuinness 62.14 1 2
6 Ertel, Jenna SO Providence Day School 63.40 5 0.50
6 Wright, Emily West Wilkes 63.40 2 0.50
8 Lamm, Anna SR Watauga 63.68 2
9 Barber, English FR North Forsyth 63.82 2
10 Hudson, Devin SO Hendersonville 63.97 2
11 White, Shirley JR Dorman 64.02 2
12 Propst, Deandra JR Newton-Conover 64.61 2
12 Privette, Elizabeth SO Wilkes Central 64.61 1
14 Mathis, Sara JR Wilkes Central 65.81 3
15 Redfearn, Carmen JR Dorman 65.85 3
16 Arnold, Brittney SR Science Hill 66.85 3
17 Hall, Kayla FR Statesville 66.86 4
17 Smith, Andrea FR Bishop McGuinness 66.86 1
19 Scalf, Anna Science Hill 67.11 3
20 Applegate, Shelley Forsyth Country Day 67.31 4
21 Smith, Lauren SO Watauga 67.33 2
22 Deal, Rebecca JR North Iredell 67.40 4
23 Clonch, Amber SO North Wilkes 68.04 3
24 Cortez, Juliana Science Hill 68.07 4
25 Thompson, Rebecca Hibriten 68.63 4
26 Little, Erica FR North Stokes 69.10 4
27 Herman, Kaitlan Bunker Hill 69.44 5
28 Hays, Katie FR Watauga 69.50 3
29 Phelan, Laura SO Bishop McGuinness 69.62 1
30 Dudley, Ebony FR Avery County 69.75 3
31 Stanley, Catherine FR Carolina Day School 70.18 5
32 Yates, Amanda SR Avery County 72.73 6
33 Heeke, Kaitlyn SO St.Stephens 74.06 6
34 Miller, Meleah Bunker Hill 75.88 6
35 Allshouse, Emily FR Carolina Day School 78.82 6
- Joyner, Janelle West Charlotte DNF 2
- Gardin, Jonika North Gaston DNF 3
Girls 800 Meter Dash
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ======= ===
1 Durrant, Jessica SR North Henderson 2:21.84 10
2 Robertson, Kala SO Surry Central 2:23.70 8
3 Parson, Trish FR Bishop McGuinness 2:25.51 6
4 Foley, Michelle SR North Forsyth 2:28.69 4
5 Davis, Lindsey Science Hill 2:29.93 2
6 Bowden, Kristen SO Watauga 2:30.19 1
7 Yandle, Emily SO Providence Day School 2:32.39
8 Place, Stephanie FR Tennessee 2:32.63
9 Spencer, Page JR Statesville 2:33.78
10 Worlund, Kim SR North Henderson 2:34.01
11 Gris, S. JR Hendersonville 2:34.56
12 Anderson, Kellie SO Hendersonville 2:35.76
13 Moran, Emma JR Tennessee 2:36.64
14 Conn, Claire Hibriten 2:37.48
15 McLean, Cate FR Carolina Day School 2:39.50
16 Jackson, Johnna JR Watauga 2:39.64
17 Kimmel, Bethany SR Avery County 2:40.53
18 Chappell, Angela SR Starmount 2:41.45
19 Basile, Natalie Science Hill 2:41.78
20 Ripple, Martha SR Providence Day School 2:41.96
21 Brookshire, Christie JR Watauga 2:42.79
22 Bryant, Brandy FR Surry Central 2:42.98
23 Brown, Savanna FR Carolina Day School 2:43.75
24 Rudisill, Deanna FR South Caldwell 2:43.91
25 White, Allison JR Carolina Day School 2:44.11
26 Mathis, Lisa JR Wilkes Central 2:44.96
27 Kimmel, Martha SO Avery County 2:46.92
28 Seward, Julia Science Hill 2:47.91
29 Kershi, Natasha North Gaston 2:48.20
30 Burgess, Laura SO Dorman 2:49.40
31 Wiedey, Jessica SR South Caldwell 2:51.44
32 Dow, Christina SR Starmount 2:52.99
33 Martinez, Noemi FR North Henderson 2:53.76
34 Davis, Heather North Gaston 3:02.14
35 Baker, Aleisha West Charlotte 3:14.34
36 Ochoa, Virginia FR South Caldwell 3:24.60
Girls 1,600 Meter Dash
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ======= ===
1 Stanley, Laura SR Carolina Day School 4:58.33 10
2 Merrill, Kate SO Jordan 5:10.14 8
3 Schneble, Erika SR Hendersonville 5:12.47 6
4 Durrant, Jessica SR North Henderson 5:17.14 4
5 Burns, Brenna SO Carolina Day School 5:19.78 2
6 Parson, Trish FR Bishop McGuinness 5:26.76 1
7 Flynn, Anna Mae FR Watauga 5:30.20
8 Buffo, Stephanie Dorman 5:30.51
9 Williams, Emily FR West Forsyth 5:35.05
10 Yandle, Emily SO Providence Day School 5:37.32
11 Mielke, Shigrah SO North Henderson 5:45.75
12 Anderson, Kellie SO Hendersonville 5:47.79
13 Felty, Emily FR Science Hill 5:51.43
14 Gerding, Katie Forsyth Country Day 5:52.59
15 Kitchell, Whitney SO Watauga 5:54.79
16 Moran, Emma JR Tennessee 5:55.20
17 Place, Stephanie FR Tennessee 5:56.11
18 Kershi, Natasha North Gaston 5:56.56
19 Blackford, Lucy JR Watauga 5:56.97
20 Heavner, Whitney SR Freedom 5:57.52
21 Ramon, Nathalie FR North Iredell 6:00.89
22 Chavon, Brittany JR Hendersonville 6:04.77
23 Cashion, Rebecca SR North Henderson 6:06.89
24 Seward, Julia Science Hill 6:08.33
25 Kohler, Liz SO Avery County 6:09.30
26 Wiedey, Jessica SR South Caldwell 6:09.49
27 Oldecker, Mary FR North Forsyth 6:10.85
28 Bretz, Kristen FR Surry Central 6:12.71
29 Roark, Jessica FR Wilkes Central 6:13.01
30 Humphrey, Kim JR North Forsyth 6:18.25
31 Culp, Lauren FR Dorman 6:24.05
32 Sarra, Leane JR Avery County 6:27.51
33 Cheatle, Alys SO St.Stephens 6:27.96
34 Padjen, Kard FR St.Stephens 6:42.69
35 Hilliard, Tiffany North Gaston 6:47.76
36 Gergel, Diana FR Carolina Day School 6:54.20
37 Simmons, Maria Hibriten 6:57.82
38 Hartso, Ashley Hibriten 6:58.37
39 Ochoa, Virginia FR South Caldwell 7:23.97
Girls 3,200 Meter Dash
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ======== ===
1 Schneble, Erika SR Hendersonville 11:05.35 10
2 Merrill, Kate SO Jordan 11:25.58 8
3 Stroupe, Kristen SR Watauga 11:28.09 6
4 Taylor, Barr SO Carolina Day School 11:30.42 4
5 Burns, Brenna SO Carolina Day School 11:40.06 2
6 Bastarache, Sarah SO Watauga 12:29.99 1
7 Mielke, Shigrah SO North Henderson 12:41.39
8 Chavon, Brittany JR Hendersonville 12:56.64
9 Stephenson, Sarah JR North Wilkes 12:58.16
10 Kaplan, Laura Carolina Day School 12:59.48
11 Chappell, Angela SR Starmount 12:59.76
12 Felty, Emily FR Science Hill 13:00.31
13 French, Brittany SO Dorman 13:05.06
14 Conway, Elizabeth SO Dorman 13:15.75
15 Spencer, Page JR Statesville 13:18.29
16 Atkins, Stephanie SR Lincolnton 13:28.76
17 Humphrey, Kim JR North Forsyth 13:46.18
18 Roark, Jessica FR Wilkes Central 13:50.81
19 Cheatle, Alys SO St.Stephens 13:52.32
20 Cullen, Danielle FR Watauga 13:58.64
21 Johnson, Chasity FR North Henderson 14:15.09
22 Hilliard, Tiffany North Gaston 15:12.93
Girls 100 Meter High Hurdles
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME HT PTS
===== ========================= == ========================= ===== == ===
1 Schlesinger, Summer SR Wilkes Central 16.92 1 10
2 Tara, Beth SR Bishop McGuinness 16.95 1 8
3 Kanu, Bobby West Charlotte 16.96 2 6
4 Calloway, Ginna SO Watauga 17.32 1 4
5 Cambron, Jennifer SO North Henderson 17.59 1 2
6 Edwards, Marquita SR Hendersonville 17.91 1 1
7 Bright, Martha SO Bishop McGuinness 18.07 2
8 Newsome, Kindal JR Newton-Conover 18.37 2
9 Rankin, Trevan SO Newton-Conover 18.55 2
10 Styers, Emily JR Watauga 18.69 2
11 Gipson, Ferren SO Providence Day School 19.12 2
12 Glenn, Shana JR Dorman 19.29 3
13 Connell, Courtney SO Dorman 19.41 3
14 Arnold, Amy Hibriten 19.71 3
15 Hurst, Sparkle FR North Forsyth 20.15 3
16 Parsons, Leah Hibriten 20.28 3
17 Johnson, Chasity FR North Henderson 20.29 3
18 Douglas, Nikki FR North Forsyth 20.41 4
19 Sidden, Anita North Wilkes 20.93 4
20 Haynes, Amanda St.Stephens 21.68 3
21 Greer, Lizzie FR Watauga 21.81 4
- DiBernardi, Adrianna SR South Caldwell DNF 1
- Edwards, Monique SO Dorman FS 1
Girls 300 Meter Low Hurdles
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME HT PTS
===== ========================= == ========================= ===== == ===
1 Glasgow, Rachel Forsyth Country Day 48.21 5 10
2 Calloway, Ginna SO Watauga 49.07 1 8
3 Schlesinger, Summer SR Wilkes Central 49.16 1 6
4 Michas, Christina Science Hill 49.81 1 4
5 Moretz, Meghan Bunker Hill 51.02 2 2
6 Turner, Ebuny West Charlotte 51.51 1 1
7 Arnold, Amy Hibriten 51.53 2
8 Rankin, Trevan SO Newton-Conover 52.11 2
9 Tara, Beth SR Bishop McGuinness 52.59 1
10 Jackson, Brittany FR Statesville 53.03 2
11 Bright, Martha SO Bishop McGuinness 53.18 4
12 Newsome, Kindal JR Newton-Conover 53.20 2
13 Kanu, Bobby West Charlotte 53.23 1
14 Thomas, Loren JR South Caldwell 53.41 2
15 Kerr, Kenya SO Hendersonville 54.00 1
16 Hollar, Allison JR Starmount 56.36 3
17 Parsons, Leah Hibriten 56.37 4
18 Dennerlein, Lindsay SO Dorman 57.55 3
19 Julian, Rachel SR North Henderson 58.97 4
20 Haynes, Amanda St.Stephens 60.89 5
21 Woolwine, Sheena Science Hill 61.37 3
22 Brown, Danyelle SO Starmount 61.43 3
23 Forte, Laura JR Carolina Day School 62.32 3
24 Greer, Lizzie FR Watauga 63.13 5
Girls 4x100 Meter Relay
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE RELAY AFFILIATION TIME HT PTS
===== =================================== ===== == ===
1 WCHR West Charlotte 50.13 2 10
2 NFHS North Forsyth 50.77 1 8
3 SHS Statesville 50.97 1 6
4 NGHS North Gaston 51.47 1 4
5 DHS Dorman 51.52 1 2
6 SHHS Science Hill 51.68 1 1
7 WILK Wilkes Central 51.98 1
8 STAR Starmount 53.25 2
9 SCHS South Caldwell 53.40 1
10 HIB Hibriten 53.55 2
11 WAT Watauga 54.36 2
12 BMHS Bishop McGuinness 55.15 1
13 HHS Hendersonville 55.42 2
14 NCHS Newton-Conover 56.12 2
Girls 4x200 Meter Relay
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE RELAY AFFILIATION TIME HT PTS
===== =================================== ======= == ===
1 WCHR West Charlotte 1:45.87 2 10
2 NFHS North Forsyth 1:47.40 1 8
3 SHS Statesville 1:48.63 1 6
4 WILK Wilkes Central 1:49.30 1 4
5 SHHS Science Hill 1:49.50 2 2
6 NGHS North Gaston 1:49.70 1 1
7 HIB Hibriten 1:51.40 1
8 SCHS South Caldwell 1:52.12 1
9 DHS Dorman 1:52.93 1
10 STAR Starmount 1:54.17 2
11 NCHS Newton-Conover 1:55.53 2
12 BMHS Bishop McGuinness 1:55.54 2
13 HHS Hendersonville 1:56.01 2
14 WAT Watauga 1:56.76 1
Girls 4x400 Meter Relay
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE RELAY AFFILIATION TIME HT PTS
===== =================================== ======= == ===
1 NFHS North Forsyth 4:15.76 1 10
2 SCHS South Caldwell 4:16.26 1 8
3 FCDS Forsyth Country Day 4:17.63 2 6
4 WAT Watauga 4:18.52 1 4
5 HIB Hibriten 4:21.56 2 2
6 WCHR West Charlotte 4:24.72 1 1
7 SURR Surry Central 4:27.61 1
8 BMHS Bishop McGuinness 4:28.26 1
9 WILK Wilkes Central 4:29.17 2
10 HHS Hendersonville 4:29.23 1
11 DHS Dorman 4:33.57 2
12 CDS Carolina Day School 4:36.03 1
13 SHHS Science Hill 4:40.21 2
14 NCHS Newton-Conover 4:54.61 2
15 BHHS Bunker Hill 5:03.24 2
16 NGHS North Gaston 5:04.37 2
Girls 4x800 Meter Relay
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE RELAY AFFILIATION TIME PTS
===== =================================== ======== ===
1 CDS Carolina Day School 9:52.69 10
2 HHS Hendersonville 10:06.31 8
3 WAT Watauga 10:09.30 6
4 NFHS North Forsyth 10:29.75 4
5 DHS Dorman 10:49.52 2
6 WILK Wilkes Central 10:59.88 1
7 STAR Starmount 11:13.03
8 HIB Hibriten 11:26.04
Girls High Jump
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ======== ===
1 Phelan, Katie SR North Henderson 5'00.00" 10
2 O'Bryant, Erin SO Watauga 5'00.00" 8
3 Parsons, Anna North Wilkes 4'10.00" 6
4 Dennerlein, Lindsay SO Dorman 4'10.00" 3
4 Jett, Caroline SR South Caldwell 4'10.00" 3
6 Kanu, Bobby West Charlotte 4'10.00" 1
7 Rudisill, Deanna FR South Caldwell 4'08.00"
8 Arnold, Brittney SR Science Hill 4'08.00"
8 Horton, Kenya FR Wilkes Central 4'08.00"
10 Higgins, Tonya SR North Wilkes 4'08.00"
11 Spinks, Adriann JR North Stokes 4'06.00"
11 Griffin, Danny SO North Forsyth 4'06.00"
- Turner, Ebuny West Charlotte NH
Girls Pole Vault
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ========= ===
1 Weavil, Allison SR Freedom 10'06.00" 10
2 Fowler, Jessica JR Hendersonville 10'00.00" 8
3 Wilkins, Shea SO Surry Central 9'06.00" 6
4 Gage, Olivia SR Freedom 9'06.00" 4
5 Shore, Susan JR Starmount 9'06.00" 2
6 Glenn, Shana JR Dorman 9'00.00" 0.50
6 Cambron, Jennifer SO North Henderson 9'00.00" 0.50
8 Childress, Gina SR Freedom 9'00.00"
9 Stissel, Rebecca SO Hendersonville 8'06.00"
10 Gifford, Emily Elkin 8'00.00"
10 Marsh, Jennifer JR Watauga 8'00.00"
12 Davis, Heather North Gaston 7'06.00"
12 Taylor, Ashley West Stokes 7'06.00"
12 Clay, Nikki West Wilkes 7'06.00"
15 Reid, Carrie Hibriten 7'00.00"
Girls Long Jump
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ========= ===
1 Young, Belinda West Charlotte 16'10.25" 10
2 Dewberry, Nita SO North Forsyth 16'02.75" 8
3 Griffin, Danny SO North Forsyth 16'01.00" 6
4 Johnson, Monica North Gaston 15'10.50" 4
5 Horton, Kenya FR Wilkes Central 15'07.00" 2
6 Smith, Julia JR Bishop McGuinness 15'04.00" 1
7 Gray, Quinn SO Starmount 14'10.25"
8 Fowler, Cat Hibriten 14'10.00"
9 O'Bryant, Erin SO Watauga 14'09.75"
10 Little, Erica FR North Stokes 14'08.25"
11 Fox, Sara FR Alexander Central 14'06.00"
12 Dright, Emily West Wilkes 14'04.75"
13 Motley, Ayisha SO Hendersonville 14'01.00"
14 Deal, Rebecca JR North Iredell 14'00.75"
15 Kazimerski, Heather SR South Caldwell 13'11.00"
16 Willis, Taylor FR Watauga 13'06.00"
17 Nalley, Amber SR North Henderson 13'05.25"
18 Shirley, Sara Science Hill 13'04.50"
19 Parsons, Anna North Wilkes 12'01.75"
20 Blevins, April North Wilkes 11'04.50"
Girls Triple Jump
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ========= ===
1 Young, Belinda West Charlotte 35'04.50" 10
2 Dewberry, Nita SO North Forsyth 34'04.50" 8
3 DiBernardi, Adrianna SR South Caldwell 33'09.25" 6
4 Johnson, Monica North Gaston 33'08.00" 4
5 Smith, Julia JR Bishop McGuinness 32'09.50" 2
6 Fox, Sara FR Alexander Central 32'01.00" 1
7 Higgins, Tonya SR North Wilkes 31'10.00"
8 Font, Mikeala Science Hill 31'08.00"
8 Fowler, Cat Hibriten 31'08.00"
10 Hurst, Sparkle FR North Forsyth 31'00.25"
11 Baker, Aleisha West Charlotte 30'10.00"
Girls Shot Put
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ========= ===
1 Hyatt, Morgan SR Dobyns Bennett 40'07.00" 10
2 Auton, Misty SR West Caldwell 38'03.00" 8
3 Critzer, Rachel West Wilkes 33'09.50" 6
4 Hardy, Rachael SR Carolina Day School 33'03.00" 4
5 Martin, Meredith SR Starmount 32'07.00" 2
6 Schweiker, Rebecca SR Science Hill 32'05.00" 1
7 Wooten, Kerry SO Starmount 29'07.50"
8 Hines, Heather SR North Wilkes 29'04.00"
9 Ngamgang, Chelsea West Charlotte 28'11.50"
10 Harris, Brittany Wilkes Central 28'05.00"
11 Crocbet, India Wilkes Central 28'03.00"
12 Carlton, Sheena JR St.Stephens 28'02.00"
13 Styers, Emily JR Watauga 27'04.00"
14 Armstrong, Amanda SR Carolina Day School 27'00.50"
15 Scott, Jill JR Surry Central 26'07.50"
16 Gregory, Shawnda West Charlotte 26'04.00"
17 Rogers, Roshonda JR Dorman 26'03.50"
18 Chambers, Toni SR Surry Central 24'11.50"
19 Kennedy, Sieara North Gaston 23'11.50"
20 Craig, Samantha JR North Henderson 23'09.50"
21 Wesley, Sherese JR North Forsyth 23'09.00"
22 Brown, Monica St.Stephens 23'08.00"
23 Kendrick, Tiergra North Gaston 23'04.00"
24 O'Bryant, Caite FR Watauga 22'08.00"
25 Byers, Jessica North Gaston 21'03.00"
Girls Discus Throw
Finals - Results - Saturday 04/13/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ========== ===
1 Hyatt, Morgan SR Dobyns Bennett 123'00.00" 10
2 Schweiker, Rebecca SR Science Hill 110'10.50" 8
3 Auton, Misty SR West Caldwell 110'00.50" 6
4 Hardy, Rachael SR Carolina Day School 103'04.00" 4
5 Gragg, Hannah SO Avery County 95'10.00" 2
6 Critzer, Rachel West Wilkes 94'05.50" 1
7 Sheets, Kelly West Wilkes 89'11.00"
8 Beardsley, Jessie SR Carolina Day School 89'05.00"
9 Simpson, Hannah FR Tennessee 85'04.50"
10 Wooten, Kerry SO Starmount 81'01.50"
11 Craig, Samantha JR North Henderson 78'08.00"
12 Chambers, Toni SR Surry Central 78'04.00"
13 Holmes, Ashley SR South Caldwell 78'01.00"
14 O'Bryant, Caite FR Watauga 77'07.00"
15 Ngamgang, Chelsea West Charlotte 76'10.00"
16 Parsons, Jessica SR South Caldwell 73'02.00"
17 Knox, Latasha SO Statesville 72'10.00"
18 Jackson, Amber SO Dorman 72'09.00"
19 Brooks, Ashley FR North Henderson 71'10.00"
20 Culcleasure, Cherri JR North Forsyth 69'11.00"
21 Brown, Monica St.Stephens 68'08.50"
22 Carlton, Sheena JR St.Stephens 65'07.00"
23 Armstrong, Amanda SR Carolina Day School 64'11.00"
24 Kendrick, Tiergra North Gaston 59'04.00"
25 Parlier, Ashley FR Avery County 59'00.50"
26 Kennedy, Sieara North Gaston 56'11.50"
27 Gregory, Shawnda West Charlotte 54'06.00"
28 Scott, Jill JR Surry Central 54'03.00"
29 Ellison, Katherine SR Watauga 51'08.00"
30 Byers, Jessica North Gaston 48'09.00"
DyeStat North Carolina
|