Info obtained from www.mohsrunning.8m.com
Detailed Results
BOYS
Team scores: 1. Lutheran North 76; 2. John Burroughs 40; 3. Berkeley
37; 4.
Malden 35; 5. Pembroke Hill 33; 6. South Harrison 31; 7. Brookfield 29;
8.
Carrollton 25.5; 9. Cardinal Ritter 25; 10. Principia 22; 11. Lawson 21;
12.
Whitfield 18; 13. (tie) East Newton and East Buchanan 16; 15. (tie) Kelly,
Louisiana and South Shelby 15; 18. Mark Twain 14; 19. Spokane 13; 20.
Hogan
Prep 12; 21. (tie) Midway and Strafford 11; 23. (tie) Steelville and Westran
10; 25. Trenton 8.5; 26. (tie) Palmyra, Sarcoxie and Vandalia 8; 29. (tie)
Fatima and Conway 7; 31. Lexington 6.5; 32. (tie) Southwest: Washburn,
Bishop LeBlond, Linn and Blair Oaks 6; 36. (tie) Highland, St. Pius X:
Kansas City, Sherwood, Clopton, Adrian, Diamond and Pierce City 5; 43.
(tie)
Caruthersville, Fair Grove, Licking, Orchard Farm, Penney, Monroe City
and
Fayette 4; 50. (tie) Hayti, Putnam County and St. Mary's: Independence
2;
53. (tie) Springfield Catholic, Butler, Lafayette County and South Shelby
1;
57. Liberty-Mountain View .5.
4x800-meter relay: 1. Berkeley 8:13.47; 2. East Newton 8:14.83; 3.
Brookfield 8:15.18; 4. Kelly 8:20.46; 5. Lutheran North 8:21.45; 6.
Lexington 8:22.34; 7. St. Mary's: Independence 8:23.48; 8. Carrollton
8:28.24.
Long jump: 1. Conrad Ivie, Malden, 22-6 3/4; 2. Douglas Nay, Vandalia,
21-11; 3. Jeremy Dotson, Mark Twain, 21-10; 4. Karrington Rogers, Malden,
21-8; 5. Josh Peterson Licking, 21-2 3/4; 6. Devon Enos, Adrian, 20-5
1/2;
7. Darren Brown, Pierce City, 20-4 3/4; 8. Arne Noelck, South Harrison,
20-4
1/2.
110-meter high hurdles: 1. Matt Griffin, South Harrison, 15.77; 2. David
Greathouse, Whitfield, 15.85; 3. Ezra Rendall, Conway, 15.94; 4. Will
Wilson, Spokane, 16.10; 5. Andy Cook, Fayette, 16.25; 6. Jef Gschwender,
Louisiana, 16.28; 7. Justin Clark, Lutheran North, 16.37; 8. Brian Tabor,
Strafford, 16.65.
Shot put: 1. Josh Barker, Lawson, 55-1 3/4; 2. Eric Hoyt, Brookfield,
53-1;
3. Travis Brownley, Carrollton, 52-6 3/4; 4. Rob Hoover, Brookfield, 51-11
1/4; 5. Dion Guthrie, Malden, 51-6 1/4; 6. Jeff Hubbard, Principia, 49-10
1/4; 7. Allen Spain, Hayti, 48-3 1/2; 8. Scott Wheatley, Midway, 47-7.
100-meter dash: 1. Adrian McDaniel, John Burroughs, 11.30; 2. Joseph
Ferguson, Pembroke Hill, 11.50; 3. Russell Dotson, Hogan Prep, 11.50;
4.
Richie Bryant, Louisiana, 11.53; 5. Jimmy Jackson, Caruthersville, 11.61;
6.
Aaron Reno, Lutheran North, 11.66; 7. Chris Shipers, South Harrison, 11.67;
8. Darren Brown, Pierce City, 11.81.
4x200-meter relay: 1. Lutheran North 1:29.60; 2. John Burroughs 1:29.98;
3.
Malden 1:31.37; 4. South Harrison 1:32.82; 5. Mark Twain 1:33.22; 6.
Sherwood 1:33.69; 7. Pembroke Hill 1:34.42.
4x100-meter relay: 1. Berkeley 43.86; 2. Lutheran North 43.96; 3. Cardinal
Ritter 44.18; 4. John Burroughs 44.27; 5. Penney 44.92; 6. South Harrison
44.98; 7. Sherwood 45.10; 8. Steelville 45.34.
400-meter dash: 1. Darrion Branscomb, Lutheran North, 49.77; 2. Brad
Carper,
Palmyra, 50.51; 3. Brad Barber, East Buchanan, 50.72; 4. Jesse Moritz,
Steelville, 51.09; 5. Antonio Lopez, South Shelby, 51.48; 6. DeMarus
Calhoun, Berkeley, 51.53; 7. Joe Landrum, Fatima, 52.34; 8. T.J. Kane,
Strafford, 52.47.
300-meter intermediate hurdles: 1. David Greathouse, Whitfield, 39.95;
2.
Will Wilson, Spokane, 40.99; 3. Kerry Frazier, Bishop LeBlond, 41.50;
4.
Andrew Tirmenstein, Lutheran North, 41.56; 5. Kyle Bichsel, Monroe City,
41.88; 6. Jeff Gschwender, Louisiana, 42.72; 7. Eric Jessen, Brookfield,
,43.45; 8. Ezra Rendall, Conway, 43.61.
High jump: 1. Andre Thornton, Westran, 6-4; 2. Kyler Rushing, Sarcoxie,
6-4;
3. Lewis Howes, Principia, 6-4; 4. Fred Rule, Clopton, 6-4; 5. Brian
Blauvelt, Linn, 6-0; 6. Matt Smith, Steelville, 6-0; 7. Devon Enos, Adrian,
6-0; 8. (tie) Carl Woodard, Trenton, and Jamie Davidson, Liberty-Mountain
View, 6-0.
200-meter dash: 1. Darrion Branscomb, Lutheran North, 22.62; 2. Adrian
McDaniel, John Burroughs, 22.64; 3. Russell Dotson, Hogan Prep, 22.91;
4.
Joseph Ferguson, Pemroke Hill, 22.93; 5. Richie Bryant, Louisiana, 23.06;
6.
Bryan Baldwin, Cardinal Ritter, 23.22; 7. Darren Brown, Pierce City, 23.58;
8. T.J. Kane, Strafford, 23.83.
3,200-meter run: 1. Eddie Higgins, Pembroke Hill, 10:01.14; 2. Ben Glass,
Principia, 10:03.95; 3. Martin Popp, Lutheran North, 10:07.68; 4. Kevin
Grooms, St. Pius X: Kansas City, 10:12.94; 5. Danny Holmes, Lawson,
10:17.15; 6. Anthony Larangeria, Blair Oaks, 10:20.78; 7. Tal Hudson,
East
Newton, 10:22.95; 8. Kevin Brewster, Butler, 10:24.50.
4x400-meter relay: 1. Cardinal Ritter 3:23.17; 2. Lutheran North 3:23.23;
3.
Berkeley 3:26.78; 4. Trenton 3:29.52; 5. John Burroughs 3:32.45; 6. East
Newton 3:33.81; 7. South Shelby 3:36.26; 8. Strafford 3:36.91.
1600-meter run: 1. Adam Daughhetee, Kelly, 4:26.21; 2. Eddie Higgins,
Pembroke Hill, 4:31.49; 3. Cody Sapp, Southwest: Washburn, 4:32.01; 4.
Danny
Holmes, Lawson, 4:32.32; 5. Mike Wieberg, Fatima; 4:32.33; 6. Tal Hudson,
East Newton, 4:35.36; 7. Darren Fleshman, Putnam County; 4:36.26; 8. Davey
Krauss, Lafayette County, 4:37.40.
Discus: 1. Tyler Luellen, South Harrison, 167-9; 2. Rob Hoover, Brookfield,
162-0; 3. Aaron Smooth, South Shelby, 156-3; 4. Jeff Hubbard, Principia,
151-1; 5. Kevin Roberts, Fair Grove, 147-2; 6. Dan Raithel, Blair Oaks,
143-4; 7. Cory Waggoner, Linn, 141-9; 8. Scott Green, Springfield Catholic,
136-10.
Triple Jump: 1. Karrington Rogers, Malden, 45-3; 2. Herman Miller, Berkeley,
44-4; 3. Micah Glenn, Lutheran North, 43-4 1/4; 4. Jerrill Humphrey,
Highland, 42-8 1/2; 5. Jeremy Dotson, Mark Twain, 42-8; 6. Zack Vandevender,
Trenton, 41-11; 7. Curtis Phipps, Lawson, 41-10 3/4; 8. Derek Fletchall,
South Callaway, 41-5 1/2.
Pole Vault: 1. Ryan Carver, Midway, 12-6; 2. (tie) Colt Williams, Strafford,
and Buddy Tietjens, Carrolton, 12-6; 4. Andrew Whitehead, Diamond, 12-0;
5.
(tie) Jacob Backes, Carrollton, and Lance Oliaro, Lexington, 11-6; 7.
Matt
Kluesner, Orchard Farm, 11-6; 8. Josh Garrison, Steelville, 11-6.
800-meter run: 1. Matt Thompson, East Buchanan, 1:57.69; 2. Adam Buehler,
Carrollton, 1:59.11; 3. Kenny Burke, Cardinal Ritter, 1:59.23; 4. Vernon
Chaplin, John Burroughs, 1:59.75; 5. Brian Rueckert, Lutheran North,
2:00.10; 6. Curt Hines, South Shelby, 2:00.54; 7. Matt Kluesner, Orchard
Farm, 2:00.58; 8. Mike Wieberg, Fatima, 2:00.94.
GIRLS
Team scores: 1. Whitfield 47; 2. (tie) Bishop LeBlond and Lutheran North
43;
4. Berkeley 42; 5. Monroe City 38; 6. John Burroughs 36; 7. Southern Boone
33; 8. Salisbury 27.5; 9. Willow Springs 23; 10. Blair Oaks 22; 11. (tie)
Lexington and Scott City 20; 13. (tie) Linn and Lathrop 19; 15. Pembroke
Hill 18; 16. Pierce City 16; 17. East Newton 14; 18. Lamar 13; 19. Clopton
12; 20. (tie) Springfield Catholic, Centralia and Metro: St. Louis 11;
23.
(tie) Trenton, Fair Grove, Brookfield, North Callaway and Marionville
10;
28. Charleston 9.5; 29. Malden 9; 30. Orchard Farm 8; 31. Plattsburg 7;
32.
(tie) Clark County and South Shelby 6; 34. (tie) Lawson, Marceline,
Grandview: Hillsboro, Putnam County, Maysville and Strafford 5; 40. (tie)
Stockton and Lafayette County 4; 42. (tie) Hermann, Pleasant Hope, Midway,
Butler and Fayette 3; 47. (tie) Miller, Windsor, Westphalia and Steelville
2; 51. (tie) Diamond, St. Pius X: Kansas City, Crest Ridge and Knox County
1.
Pole Vault: 1. Stephanie Miller, Pierce City, 10-3; 2. Bridget Shields,
Lathrop 10-3; 3. Heather Hathaway, Monroe City, 10-3; 4. Erin Shryock,
North
Callaway, 10-0; 5. Diane Sander, Centralia, 8-6; 6. Anna Blew, South Shelby,
8-6; 7. Dana Weber, Orchard Farm, 8-6; 8. Hannah Cooper, Strafford, 8-6.
Discus: 1. Lindsey Markworth, Lexington, 137-0; 2. Loren Groves, Scott
City,
118-2; 3. Loni Weidmeier, Clopton, 117-6; 4. Shayna Steffen, North Callaway,
115-11; 5. Sondra Dick, Brookfield, 114-6; 6. Molly Murray, Lawson, 110-10;
7. Christine Lane, Miller, 107-11; 8. Tabitha Steinhage, Clopton, 107-10.
3200-meter run: 1. Allison Smith, Pembroke Hill, 11:13.88; 2. Barbie
Kochendorfer, East Newton, 11:47.99; 3. Danielle Corman, Willow Springs,
11:51.62; 4. Tiffany Ludwig, Southern Boone, 11:55.22; 5. Kristy Sensenich,
Brookfield, 12:00.85; 6. Lauren VanVickle, Bishop LeBlond, 12:03.74; 7.
Kaycee Blattner, Trenton, 12:08.63; 8. Julie Smith, Willow Springs,
12:10.00.
Long Jump: 1. Phabienne Parker, Whitfield, 17-7; 2. Blaine Baker, Southern
Boone, 17-5 3/4; 3. Rachel Rowe, Charleston, 17-1 1/2; 4. Cassie Robey,
Monroe City, 16-7 1/2; 5. Amber Schmitt, Marceline, 16-7; 6. Jennifer
Barney, Lutheran North, 16-5; 7. Megan Richards, Steelville, 16-3 1/4;
8.
Ashley Burnside, Plattsburg, 15-9 1/4.
4x800-meter relay: 1. John Burroughs 9:51.05; 2. Willow Springs 10:01.90
3.
Trenton 10:08.65; 4. Springfield Catholic 10:08.84; 5. Centralia 10:09.37;
6. Midway 10:11.67; 7. Lutheran North 10:13.17; 8. Marceline 10:13.21.
High jump: 1. Amy Gilbert, Marionville, 5-2; 2. Robin Sanel, Berkeley,
5-0;
3. Missy Dallwitz, Orchard Farm, 5-0; 4. Katie Fowler, Putnam County,
5-0;
5. Julia Biegel, Salisbury, 5-0; 6. (tie) Rachel Rowe, Charleston, and
Kayla
Harvey, Salisbury, 4-10; 8. Jeri Rinehart, Diamond, 4-10.
100-meter high hurdles: 1. Golda Sherman, Lamar, 16.07; 2. Loren Groves,
Scott City, 16.08; 3. Dala Sallin, Linn, 16.28; 4. Jennifer Ratliff,
Lutheran North, 16.57; 5. Rachel Ellis, Fair Grove, 16.99; 6. Audrey Bailey,
Lathrop, 17.37.
100-meter dash: 1. Blaine Baker, Southern Boone, 12.86; 2. LaShanta
Teaberry, Lutheran North, 13.01; 3. Elizabeth Losson, Bishop LeBlond,
13.05;
4. Ashley Burnside, Plattsburg, 13.13; 5. Karletta Moncrief, Malden, 13.23;
6. Beth Eiken, Blair Oaks, 13.25; 7. Tristan Teague, Berkeley, 13.32;
8.
Jamie Webb, Metro St. Louis, 13.33.
4x200-meter relay: 1. Berkeley 1:45.58; 2. Whitfield 1:47.20; 3. Lutheran
North, 1:48.92; 4. Salisbury 1:49.11; 5. Bishop LeBlond 1:49.72; 6. Monroe
City 1:50.42; 7. Strafford 1:51.05; 8. Charleston 1:52.58.
1,600-meter run: 1. Lauren VanVickle, Bishop LeBlond, 5:17.74; 2. Allison
Smith, Pembroke Hill, 5:19.76; 3. Barbie Kochendorfer, East Newton, 5:23.43;
4. Ciara Crawford, Willow Springs, 5:23.64; 5. Angela Dalton, Grandview:
Hillsboro, 5:27.45; 6. Danielle Corman, Willow Springs, 5:35.08; 7. Allison
Zuk, Windsor, 5:35.88; 8. Emily Luderer, Whitfield, 5:35.99.
4x100-meter relay: 1. Berkeley 50.31; 2. Lutheran North 50.88; 3. Metro
St.
Louis 2.08; 4. Linn 52.35; 5. Bishop LeBlond 52.50; 6. Pierce City 52.59;
7.
Salisbury 52.68; 8. St. Pius X: Kansas City 52.98.
400-meter dash: 1. Annette Parker, Whitfield, 57.28; 2. Kelli Ritter,
Monroe
City, 58.91; 3. Kenya Fuemmeler, Salisbury, 59.78; 4. Beth Eiken, Blair
Oaks, 1:00.09; 5. Melodie Carr, Lutheran North, 1:01.07; 6. Susan Els,
Hermann, 1:01.09; 7. Casi Berkbigler, Pleasant Hope, 1:01.39; 8. Maquita
Sayres, Knox County, 1:01.87.
300-meter low hurdles: 1. Laura Stegeman, Blair Oaks, 46.90; 2. Audrey
Bailey, Lathrop, 47.34; 3. Bethany Caudle, Fair Grove, 47.35; 4. Brooke
Pearl, Maysville, 48.01; 5. Loren Groves, Scott City, 48.19; 6. Golda
Sherman, Lamar, 48.38; 7. Andrea Miller, Fatima, 48.64; 8. Amanda Simon,
Crest Ridge, 52.57.
Shot put: 1. Lindsey Markworth, Lexington, 41-8; 2. Elisha Hunt, Linn,
39-2
1/4; 3. Megan Martin, Clark County, 36-3 1/4; 4. Loni Weidmeier, Clopton,
35-5; 5. Lindsey Frerking, Lafayette County, 35-3 3/4; 6. Megan Moore,
South
Shelby, 35-2 1/2; 7. Molly Murray, Lawson, 35-3/4; 8. Stacy Duvall,
Grandview: Hillsboro, 34-3.
800-meter run: 1. Kathleen Woolsey, John Burroughs, 2:18.86; 2. Lauren
VanVickle, Bishop LeBlond, 2:22.58; 3. Claire Shapleigh, John Burroughs,
2:22.66; 4. Kay Geter, Springfield Catholic, 2:25.11; 5. Becca Dodson,
Stockton, 2:26.23; 6. Lynnsey McLain, Butler, 2:26.97; 7. Amanda Bengston,
Trenton, 2:27.07; 8. Casi Berkbigler, Pleasant Hope, 2:28.07.
200-meter dash: 1. Blaine Baker, Southern Boone, 26.36; 2. Elizabeth
Losson,
Bishop LeBlond, 26.67; 3. Iesia Sutton, Berkeley, 27.05; 4. Karletta
Moncrief, Malden, 27.17; 5. Jamie Webb, Metro: St. Louis, 27.20; 6. Melissa
Horn, Pierce City, 27.23; 7. Kelli Ritter, Monroe City, 27.49; 8. LaShanta
Teaberry, Lutheran North, 27.82.
Triple jump: 1. Phabienne Parker, Whitfield, 37-9 3/4; 2. Kenya Fuemmeler,
Salisbury, 35-10 3/4; 3. Bridgette Barfield, Berkeley, 34-11 1/4; 4. Cassie
Robey, Monroe City, 34-9 1/4; 5. Lynn Williams, Monroe City, 34-5 1/4;
6.
Cody Varner, Fayette, 34-4 3/4; 7. Mariah Carter, Strafford, 34-2 3/4;
8.
Ashley Burnside, Plattsburg, 34-2.
4x400-meter relay: 1. John Burroughs 4:02.31; 2. Whitfield 4:03.51; 3.
Lutheran North 4:07.41; 4. Monroe City 4:11.38; 5. Blair Oaks 4:12.87;
6.
Centralia 4:15.36; 7. Brookfield 4:16.23; 8. Springfield Catholic 4:21.13.
Return to Missouri State Meet
|
|