Boys - Girls
Boys
Event 1 Men 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Prescott 8:04.58 10
2 Shadow Mountain 8:12.62 8
3 Tolleson 8:19.74 6
4 Scottsdale Christian Acad 8:25.39 4
5 Winslow 8:28.08 2
6 Washington 8:29.55 1
7 Flagstaff 8:33.39
8 Cactus 8:40.47
9 Coconino 8:45.62
10 Greenway 8:55.18
11 Catalina 8:56.79
12 Westview 8:57.65
13 Peoria 9:03.86
14 Goldwater 9:16.94
15 Mountain Ridge 9:17.78
16 Mingus 9:30.85
17 Ironwood 9:33.56
18 Deer Valley 9:58.00
-- Hamilton NT
-- Buckeye NT
-- Centennial NT
-- South Mountain NT
-- Lake Havasu NT
-- Sinagua NT
-- Sunrise Mountain NT
-- Kingman NT
Event 2 Men 110 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Powell, Lewis Hamilton 15.20 -1.4 10
2 Fields, Clint Tolleson 15.21 -1.4 8
3 Ivory, Kevin Westview 15.33 -1.4 6
4 Bernard, Gill Hamilton 15.45 -1.4 4
5 Johnson, Joe Washington 15.53 -1.4 2
6 Schmiege, Jared Westview 16.30 -1.4 1
-- Mitchell, Karl Peoria DQ -1.4
Event 2 Men 110 Meter Hurdles
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Johnson, Joe Washington 15.18q 0.2 5
2 Fields, Clint Tolleson 15.19q 1.0 1
3 Powell, Lewis Hamilton 15.34q 0.8 6
4 Ivory, Kevin Westview 15.38q 1.0 1
5 Mitchell, Karl Peoria 15.53q +0.0 2
6 Schmiege, Jared Westview 15.76q 0.8 3
7 Bernard, Gill Hamilton 15.76q +0.0 2
8 Gilmore, Dante Tolleson 15.91 0.9 7
9 McCULLOUGH, Jay Flagstaff 15.94 0.8 3
10 Isaac, Glass South Mtn. 16.01 0.4 4
11 Arrington, Koury Sinagua 16.02 0.9 7
12 Morrison, Willis Sinagua 16.04 0.8 3
13 Davis, York South Mtn. 16.05 0.9 7
14 Schumachar, Derrick Mtn Ridge 16.06 0.8 6
15 Mattox, Shimeon Winslow 16.13 0.8 6
16 Johnson, Micah Prescott 16.37 0.9 7
17 Stevens, Aaron Deer Valley 16.38 1.0 1
18 Huey, Mike Buckeye 16.52 0.4 4
19 Wimberly, Josh Greenway 16.56 1.0 1
20 Imdieke, Dustin Sunrise Mtn. 16.80 0.9 7
21 Marin, Kevin Cactus 17.06 0.2 5
22 Wharton, Brad Centennial 17.21 0.4 4
23 Bledsoe, Cory Lake Havasu 17.23 0.8 3
24 Knottgen, Rylan Shadow Mtn. 17.29 1.0 1
25 Morales, Steve Sunrise Mtn. 17.34 0.8 6
26 Lichtenwalter, Jeff Greenway 17.50 0.8 3
27 Dolk, Steve Ironwood 17.84 0.4 4
28 Woticuk, Shawn Cactus 18.16 0.4 4
29 Gable, Loren Buckeye 18.27 0.8 6
30 Harrinson, Tim Lake Havasu 18.35 +0.0 2
31 Graham, Dustin Mtn Ridge 18.65 0.9 7
32 Cannon, Josh Kingman 18.73 0.4 4
33 Box, Aaron Coconino 18.75 1.0 1
34 Armijo, Anthony Coconino 19.26 0.9 7
35 Fleming, Bryan Kingman 19.42 0.8 3
36 Puckett, Alex Westview 20.11 0.8 6
37 Wright, Carlis Peoria 20.41 0.2 5
38 Trent, Robert Ironwood 20.87 0.2 5
39 Leiber, Russ Goldwater 20.88 0.8 3
-- Keith, Brian Centennial NT +0.0 2
-- Patton, Nick Winslow NT 0.2 5
-- Zanot, Thomas Mingus NT +0.0 2
-- Bowen, Chris Deer Valley NT 0.8 6
-- Chavez, Rocky Mingus NT 0.2 5
-- McGinnis, Alex Shadow Mtn. NT 0.2 5
-- McARTHUR, Brian Flagstaff NT +0.0 2
Event 3 Men 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Chandler, Nick Tolleson 11.00 -0.9 10
2 Etienne, Andy Deer Valley 11.26 -0.9 8
3 Espinoza, Elliot Tolleson 11.29 -0.9 6
4 Haynes, Bryan Centennial 11.43 -0.9 4
5 Chauncy, Curtis South Mtn. 11.43 -0.9 2
6 Halverson, Brandon Greenway 11.56 -0.9 1
7 Masean, Chestnut South Mtn. 11.63 -0.9
8 House, Marcus Centennial 11.64 -0.9
Event 3 Men 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Chandler, Nick Tolleson 10.89q 1.4 7
2 Haynes, Bryan Centennial 11.19q -0.3 3
3 Masean, Chestnut South Mtn. 11.25q 1.4 7
4 Espinoza, Elliot Tolleson 11.31q 0.6 5
5 Etienne, Andy Deer Valley 11.36q -0.6 2
6 House, Marcus Centennial 11.38q 1.6 4
7 Halverson, Brandon Greenway 11.47q NWI 6
8 Chauncy, Curtis South Mtn. 11.48q -0.3 3
9 Turner, Markus Peoria 11.51 0.6 5
10 Smith, Justin Sunrise Mtn. 11.60 -0.3 3
11 Careter, Anthony Winslow 11.63 NWI 6
12 Alexander, Matt Hamilton 11.64 NWI 1
13 Frankie, Troy Washington 11.71 -0.6 2
14 Leboeuf, Jason Ironwood 11.72 1.6 4
14 Lee, Will Buckeye 11.72 NWI 1
16 Thompson, Alex Hamilton 11.74 1.6 4
17 McCulloum, James Peoria 11.75 -0.3 3
18 Kissam, Steve Goldwater 11.83 0.6 5
19 Martz, Joe Prescott 11.88 0.6 5
20 Davis, Austen Westview 11.90 NWI 6
21 Tacora, Dan Cactus 11.94 1.6 4
22 Cross, Philip Kingman 11.98 -0.6 2
23 Ryan, Nick Lake Havasu 12.01 1.4 7
24 Brass, Greg Deer Valley 12.06 1.6 4
25 Welly, Aaron Mingus 12.11 1.6 4
26 Gray, Brandon Shadow Mtn. 12.18 1.4 7
27 Wood, Tyson Kingman 12.20 NWI 1
28 Randall, Jarett Westview 12.30 -0.6 2
29 Emanuel, Jon Sinagua 12.48 0.6 5
30 Listen, Tarien Goldwater 12.55 NWI 1
31 Lamon, Chris Shadow Mtn. 12.62 -0.3 3
32 Molitor, JP Buckeye 12.73 0.6 5
33 O'Conner, Michael Flagstaff 13.05 1.6 4
-- Anderson, Brandon Greenway NT 1.4 7
-- Ohanesian, Matt Prescott NT NWI 1
-- Giboney, Mike Washington NT NWI 1
-- Rice, Chris Mingus NT 0.6 5
-- Mews, Jeff Coconino NT -0.6 2
-- Jacobs, Cameron Coconino NT 1.4 7
-- Oxford, Randy Flagstaff NT NWI 6
-- Butler, Aaron Catalina NT NWI 6
-- Lucas, JW Cactus NT NWI 1
-- Young, Jamaal Catalina NT -0.3 3
-- Duarte, Brenton Mtn Ridge NT NWI 6
-- Green, Sean Mtn Ridge NT 1.4 7
-- Campbell, Chris Mtn Ridge NT -0.6 2
-- Micheals, Ryan Lake Havasu NT -0.3 3
-- Hampton, Mark Ironwood NT -0.6 2
-- Ekpo, Imoh Sunrise Mtn. NT NWI 6
Event 4 Men 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Smith, Billy Deer Valley 4:18.73 10
2 Burton, Matt Prescott 4:26.16 8
3 Ryan, David Lake Havasu 4:26.28 6
4 Angle, Tyler Kingman 4:30.35 4
5 Langdin, Justin Mtn Ridge 4:30.38 2
6 Page, Brent Shadow Mtn. 4:31.45 1
7 Clark, Ben Prescott 4:31.95
8 Yepez, Juan Hamilton 4:36.02
9 Saratgy, Kris Kingman 4:36.65
10 Dippolo, Daniel Westview 4:38.42
11 Wilcox, Billy Winslow 4:40.23
12 Hatch, Heath Sinagua 4:41.25
13 Blanton, Jed Coconino 4:47.08
14 Choi, Chris Centennial 4:47.10
15 Romine, Cory Mingus 4:50.62
16 Cosper, Brian Flagstaff 4:51.08
17 Guthery, Chad Coconino 4:52.27
18 Ricks, Paul Winslow 4:53.47
19 Merrell, David Tolleson 4:54.28
20 Lacey, Bryant Centennial 4:54.88
21 Lundeen, Travis Sunrise Mtn. 4:55.16
22 Perez, Jeff Deer Valley 4:56.39
23 Ross, Jon Washington 4:58.28
24 Griffin, Adam Mtn Ridge 5:00.20
25 Beach, Brian Greenway 5:02.00
26 Lepplatnier, Joel Cactus 5:02.04
27 Berlyn, Mike Greenway 5:02.28
28 Burton, Josh Flagstaff 5:02.79
29 Ojeda, Juan Peoria 5:02.84
30 Fedyski, Patrick Sc.Christ. A 5:03.78
31 Travis, Paul Sinagua 5:04.31
32 Lopez, Daniel Catalina 5:04.84
33 Medina, Alvavo South Mtn. 5:05.70
34 Carranza, Noe Buckeye 5:06.65
35 Steel, John Cactus 5:10.31
36 Fleeger, Jacob Westview 5:10.33
37 Wintrow, Jon Ironwood 5:11.82
38 Blackford, Neal Mingus 5:13.69
39 Landford, Allen Goldwater 5:15.47
40 Johnson, Jacob Buckeye 5:24.07
-- Lynch, Caleb Washington NT
-- Southall, Brandon Sunrise Mtn. NT
-- Rosenlof, Brian Ironwood NT
-- Encinas, Paul Hamilton NT
-- Kluer, Ryne Shadow Mtn. NT
-- Cisco, Arvallo South Mtn. NT
-- Aragon, Anthony Tolleson NT
-- Madrigal, Jose Peoria DQ
-- Krepps, Michael Catalina DQ
-- Davis, Jozef South Mtn. DQ
-- Clement, Jeff Goldwater DQ
Event 5 Men 4x100 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Tolleson 42.48 3 10
2 Centennial 43.14 3 8
3 South Mountain 43.19 3 6
4 Peoria 43.29 3 4
5 Washington 44.27 3 2
6 Hamilton 44.34 3 1
7 Deer Valley 44.79 1
8 Sinagua 45.01 3
9 Ironwood 45.58 2
10 Prescott 45.59 1
11 Mountain Ridge 45.70 2
12 Cactus 46.15 2
13 Goldwater 47.31 1
14 Kingman 47.53 1
15 Flagstaff 50.06 1
-- Sunrise Mountain NT 3
-- Catalina NT 2
-- Coconino NT 1
-- Lake Havasu NT 2
-- Mingus NT 1
-- Westview NT 2
-- Buckeye NT 1
-- Shadow Mountain DQ 2
-- Winslow DQ 2
Event 6 Men 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Hilbe, Mike Hamilton 49.23 10
2 Stratton, Mike Ironwood 49.97 8
3 Clarence, Dean South Mtn. 51.35 6
4 Parker, Eric Centennial 51.68 4
5 Barks, Casey Prescott 51.80 2
6 Joyce, Robert Coconino 52.25 1
7 Lewis, Brett Tolleson 52.25
8 Jackson, Glen Lake Havasu 52.35
Event 6 Men 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Hilbe, Mike Hamilton 50.04q 7
2 Stratton, Mike Ironwood 51.16q 2
3 Clarence, Dean South Mtn. 51.28q 1
4 Parker, Eric Centennial 51.42q 3
5 Lewis, Brett Tolleson 51.80q 5
6 Barks, Casey Prescott 52.11q 4
7 Jackson, Glen Lake Havasu 52.28q 3
8 Joyce, Robert Coconino 52.63q 7
9 Botcher, Jason Cactus 52.71 6
10 Soto, Javier Mtn Ridge 52.76 4
11 Henry, David Greenway 53.00 6
12 Malm, Glen Lake Havasu 53.02 2
13 Marini, Dan Centennial 53.22 7
14 Walters, Dan Prescott 53.67 5
15 Sazdanoff, Josh Sc.Christ. A 53.76 4
16 Morales, Steve Sunrise Mtn. 53.96 5
17 Seymore, Daniel Peoria 53.97 7
18 Delgadillo, Andres Sinagua 53.98 6
19 Carrrillo, Jerry Buckeye 54.05 7
20 Pugh, Garret Sinagua 54.06 1
21 Vilar, Jeff Deer Valley 54.10 2
22 Mishkin, Zack Sc.Christ. A 54.22 6
23 Badger, Larry Mingus 54.51 4
24 Walker, Aaron Sunrise Mtn. 54.68 2
25 Gibson, Aaron Tolleson 54.91 3
26 Thompson, Robert Mtn Ridge 55.37 3
27 Kerr, Wes Buckeye 55.51 6
28 Heflin, Brett Greenway 55.75 3
29 Whitis, Kenny Shadow Mtn. 55.98 1
30 Williams, Tyler Peoria 55.99 1
31 Quezada, Carlos Winslow 56.93 6
32 Manning, Chris Goldwater 57.51 3
33 Randall, Jarett Westview 57.95 4
34 Trejo, Mike Washington 58.00 2
35 Vargas, Orlando Winslow 58.13 4
36 Milkie, Carl Kingman 58.36 7
37 LE, Kiet Washington 58.64 1
38 Arnold, John Deer Valley 59.45 1
39 Scarlett, Leslee Catalina 59.50 7
40 Keller, Tim Kingman 1:00.90 2
41 Sorenson, Brig Coconino 1:03.94 1
-- Konik, Steve Ironwood NT 5
-- Deegan, Sean Flagstaff NT 5
-- Troy, Andrew Shadow Mtn. NT 5
-- Woods, Joey Mingus NT 5
-- Comella, Tom Catalina NT 2
-- Clement, Jeff Goldwater NT 4
-- Hamilton, Sammy Westview NT 6
-- Castillo, Jimmy Flagstaff DQ 1
-- Urias, Pat Cactus DQ 3
-- Defalco, Alex Hamilton DQ 2
Event 7 Men 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Vilar, Jason Deer Valley 39.44 7 10
2 Fields, Clint Tolleson 39.46 7 8
3 Powell, Lewis Hamilton 39.98 7 6
4 Gilmore, Dante Tolleson 40.24 6 4
5 Johnson, Joe Washington 40.29 7 2
6 Bernard, Gill Hamilton 40.47 6 1
7 Davis, York South Mtn. 41.16 7
8 Isaac, Glass South Mtn. 41.27 6
9 Bledsoe, Cory Lake Havasu 41.51 6
10 Morrison, Willis Sinagua 42.11 7
11 Ballistrea, Joe Lake Havasu 42.59 5
12 Mazzeo, Sam Deer Valley 42.90 6
13 Ivory, Kevin Westview 42.98 6
14 Fifer, Richard Catalina 43.08 5
15 Schumachar, Derrick Mtn Ridge 43.38 4
16 McCULLOUGH, Jay Flagstaff 43.47 3
17 Huey, Mike Buckeye 43.60 5
18 Marin, Kevin Cactus 43.80 5
19 Gable, Loren Buckeye 43.86 4
20 Imdieke, Dustin Sunrise Mtn. 44.33 4
21 Arrington, Koury Sinagua 44.35 6
22 Graham, Dustin Mtn Ridge 44.49 3
23 McARTHUR, Brian Flagstaff 45.01 2
24 Binus, Shane Shadow Mtn. 45.03 3
25 Wharton, Brad Centennial 45.07 5
26 Laidlaw, Sean Greenway 45.38 5
27 Box, Aaron Coconino 45.73 3
28 Gall, Brian Greenway 45.78 4
29 Grover, Charles Winslow 46.19 4
30 Mitchell, Karl Peoria 46.60 7
31 Trent, Robert Ironwood 47.29 4
32 Keith, Brian Centennial 47.48 4
33 Herder, Ryan Coconino 48.12 2
34 Puckett, Alex Westview 48.40 1
35 Cannon, Josh Kingman 50.57 2
36 Fleming, Bryan Kingman 51.15 1
-- Chavez, Rocky Mingus NT 1
-- Zanot, Thomas Mingus NT 3
-- Tualla, Jon-Paul Ironwood NT 3
-- Kaplan, Josh Peoria NT 5
-- Houser, Ben Catalina NT 1
-- Knottgen, Rylan Shadow Mtn. NT 2
-- Leiber, Russ Goldwater NT 2
Event 8 Men 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lewis, Gabe Shadow Mtn. 1:57.29 10
2 Smith, Billy Deer Valley 1:58.19 8
3 Moreno, Daniel Tolleson 2:00.36 6
4 Aragon, Anthony Tolleson 2:02.18 4
5 Johnson, Sean Hamilton 2:03.42 2
6 Garcia, Willie Lake Havasu 2:04.34 1
7 Aker, Chris Prescott 2:04.64
8 Logan, Shane Mingus 2:05.95
9 Meinhardt, Christian Flagstaff 2:07.38
10 Greer, Joey Mtn Ridge 2:08.03
11 Agok, David Sinagua 2:08.33
12 Depaz, Frank Westview 2:09.99
13 Sorhan, Kyle Shadow Mtn. 2:10.34
14 Hancock, Steven Winslow 2:11.49
15 Butler, Joshua Cactus 2:12.17
16 Journell, Brandon Prescott 2:12.46
17 Bushaw, Kurt Sunrise Mtn. 2:12.61
18 Delonn, Stevenson South Mtn. 2:12.64
19 Fredrick, Chris Sc.Christ. A 2:13.18
20 Kirby, Jeff Coconino 2:13.69
21 Deegan, Sean Flagstaff 2:13.92
22 Brougher, Tom Sc.Christ. A 2:14.28
23 Bowen, James Coconino 2:15.07
24 Lopez, Daniel Catalina 2:15.46
25 Hargan, James Greenway 2:15.96
26 Clem, William Peoria 2:16.79
27 Coury, Jamil Ironwood 2:17.27
28 Johnson, Nick Peoria 2:18.51
29 Johnson, Trevor Centennial 2:18.62
30 Lerma, Andres Westview 2:19.36
31 Velasquez, James Ironwood 2:19.61
32 Wilcox, Billy Winslow 2:20.27
33 Clement, Jeff Goldwater 2:20.34
34 Sutter, Tyler Buckeye 2:21.58
35 Sutter, Ryan Buckeye 2:22.08
36 Washington, Stacey Hamilton 2:22.24
37 Ervin, Floyd Greenway 2:22.69
38 Sweeney, Brett Sunrise Mtn. 2:23.10
39 Burr, Justin Catalina 2:24.21
40 Travis, Paul Sinagua 2:25.12
41 Egger, Sean Deer Valley 2:26.81
42 Scott, Morgan Mingus 2:27.37
43 HO, Evan Goldwater 2:38.31
44 Becenti, Leo Kingman 2:40.89
-- Norgaard-Larsen, Lasse Washington NT
-- Rodriguez, Brian South Mtn. NT
-- Heathcoat, Eric Cactus NT
-- Ryan, David Lake Havasu NT
-- Ross, Jon Washington NT
-- Byerrum, Reese Mtn Ridge DQ
-- Milkie, Carl Kingman DQ
Event 9 Men 200 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Hilbe, Mike Hamilton 22.42 -0.6 10
2 Turner, Markus Peoria 22.62 -0.6 8
3 Etienne, Andy Deer Valley 22.64 -0.6 6
4 Phillips, Cedrick Tolleson 22.73 -0.6 4
5 Espinoza, Elliot Tolleson 22.80 -0.6 2
6 Haynes, Bryan Centennial 22.97 -0.6 1
7 O'Neal, Cashmere South Mtn. 23.31 -0.6
8 Giboney, Mike Washington 23.40 -0.6
Event 9 Men 200 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Haynes, Bryan Centennial 22.51q 0.4 1
2 Hilbe, Mike Hamilton 22.62q NWI 4
3 Wise, Clearance Peoria 22.68q NWI 5
4 Etienne, Andy Deer Valley 22.69q NWI 5
5 Espinoza, Elliot Tolleson 22.81q 0.4 1
6 Frankie, Troy Washington 23.04q NWI 2
7 O'Neal, Cashmere South Mtn. 23.17q NWI 5
8 Phillips, Cedrick Tolleson 23.23q NWI 6
9 Rushing, Victor South Mtn. 23.33 NWI 6
10 Green, Sean Mtn Ridge 23.44 0.4 1
11 Walker, Aaron Sunrise Mtn. 23.46 NWI 2
12 Alexander, Matt Hamilton 23.62 NWI 5
13 Halverson, Brandon Greenway 23.74 NWI 4
14 Haynes, Marcus Centennial 23.78 NWI 2
15 Kissam, Steve Goldwater 23.88 NWI 3
16 Lee, Will Buckeye 24.01 NWI 4
17 Leboeuf, Jason Ironwood 24.02 NWI 4
18 Davis, Jarrell Westview 24.03 NWI 6
19 Beckner, Cheslen Washington 24.13 NWI 6
20 Ryan, Nick Lake Havasu 24.13 0.4 1
21 Cross, Philip Kingman 24.22 NWI 2
22 Welch, Greyson Mtn Ridge 24.37 NWI 2
23 Romine, Evon Mingus 24.47 NWI 3
24 Davis, Andrew Sunrise Mtn. 24.54 NWI 4
25 Johnson, Kameron Mingus 24.78 NWI 4
25 Gartrell, Chris Catalina 24.78 NWI 2
27 Meletics, Kristan Deer Valley 24.86 0.4 1
28 Hampton, Mark Ironwood 24.93 NWI 3
29 Hamilton, Sammy Westview 24.97 NWI 5
30 Taylor, Dustin Winslow 25.00 0.4 1
31 Emanuel, Jon Sinagua 25.25 NWI 6
32 Getman, Devon Buckeye 25.71 NWI 3
33 Crouse, Ryan Flagstaff 26.49 NWI 6
-- Oxford, Randy Flagstaff NT NWI 5
-- Mattox, Shimeon Winslow NT NWI 5
-- Lamon, Chris Shadow Mtn. NT NWI 2
-- Joyce, Robert Coconino NT NWI 2
-- Janaseo, Brandon Lake Havasu NT NWI 4
-- Manning, Chris Goldwater NT NWI 6
-- Urias, Pat Cactus NT NWI 3
-- Botcher, Jason Cactus NT 0.4 1
-- Butler, Aaron Catalina NT NWI 3
-- Mews, Jeff Coconino NT NWI 3
-- Ohanesian, Matt Prescott NT NWI 5
-- Anderson, Brandon Greenway NT 0.4 1
-- Mitchell, Kelly Peoria DQ NWI 6
-- Gray, Brandon Shadow Mtn. DQ NWI 3
-- Wood, Tyson Kingman DQ NWI 4
Event 10 Men 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dall, Eric Sc.Christ. A 9:23.89 10
2 Walker, Alan Greenway 9:24.17 8
3 Holt, Will Shadow Mtn. 9:40.38 6
4 Heller, Joey Shadow Mtn. 9:57.33 4
5 Langdin, Justin Mtn Ridge 9:58.28 2
6 Southall, Brandon Sunrise Mtn. 10:02.64 1
7 Edwards, Peter Greenway 10:06.06
8 Lynch, Caleb Washington 10:07.69
9 Saratgy, Kris Kingman 10:08.62
10 Nez, Jared Coconino 10:15.89
11 Yepez, Juan Hamilton 10:24.72
12 Boughner, Forrest Flagstaff 10:27.49
13 Angle, Tyler Kingman 10:30.20
14 Nelson, Aaron Coconino 10:30.36
15 Griggs, Joe Sunrise Mtn. 10:35.62
16 Dippolo, Daniel Westview 10:35.98
17 Encinas, Paul Hamilton 10:37.06
18 Watson, Lawrence Winslow 10:38.80
19 Rostedt, Mark Winslow 10:39.47
20 Shaver, Justin Centennial 10:40.52
21 Oto, Miguel Washington 10:41.69
22 Wintrow, Jon Ironwood 10:44.76
23 Voigt, Daniel Sc.Christ. A 10:45.28
24 Dueling, James Goldwater 10:54.87
25 Auletta, Yusef Prescott 10:57.72
26 Blackford, Neal Mingus 11:02.61
27 Manberg, Chris Cactus 11:03.22
28 Choi, Chris Centennial 11:07.98
29 Krepps, Michael Catalina 11:10.13
30 Reger, Chris Flagstaff 11:11.13
31 Rivas, Hector Westview 11:14.01
32 Fauler, Richard South Mtn. 11:14.05
33 Davis, Jozef South Mtn. 11:15.61
34 O'Connor, Kellan Mingus 11:17.14
35 Beene, Mike Goldwater 11:19.69
36 Dow, Brandon Peoria 11:30.03
37 Johnson, Jacob Buckeye 11:30.59
38 Weise, Jeremiah Buckeye 11:41.64
-- Smith, Billy Deer Valley NT
-- Madrigal, Jose Peoria NT
-- Steel, James Cactus NT
-- Aragon, Alex Tolleson NT
-- Howell, James Tolleson NT
-- Hatch, Heath Sinagua NT
-- Travis, Paul Sinagua NT
-- Perez, Jeff Deer Valley NT
-- Vis, Matt Prescott NT
-- Rosenlof, Brian Ironwood NT
-- Reed, Justin Mtn Ridge NT
Event 11 Men 4x400 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Hamilton 3:26.65 4 10
2 Centennial 3:28.92 4 8
3 Deer Valley 3:29.73 4 6
4 Lake Havasu 3:31.66 4 4
5 Tolleson 3:31.86 4 2
6 South Mountain 3:32.94 3 1
7 Prescott 3:33.07 4
8 Mingus 3:36.77 2
9 Peoria 3:37.10 2
10 Mountain Ridge 3:37.11 1
11 Greenway 3:38.60 2
12 Flagstaff 3:39.83 3
13 Catalina 3:43.47 1
14 Buckeye 3:44.24 2
15 Ironwood 3:46.08 3
16 Coconino 3:48.63 1
17 Winslow 3:49.23 3
18 Cactus 3:50.28 2
19 Goldwater 3:56.08 3
20 Westview 4:03.02 4
-- Washington NT 4
-- Shadow Mountain NT 3
-- Sunrise Mountain NT 3
-- Sinagua NT 1
-- Kingman DQ 1
Event 12 Men High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Marshall, Daniel Hamilton 6-06.00 10
2 Thomas, Marcus Tolleson J6-06.00 8
3 Stevens, Aaron Deer Valley 6-04.00 6
4 Ballistrea, Joe Lake Havasu J6-04.00 4
5 Smith, Justin Sunrise Mtn. J6-04.00 2
6 Van Ordon, Aubrey Prescott 6-02.00 1
7 George, Robert Catalina J6-02.00
8 Slater, Dominie Flagstaff 6-00.00
8 Stratton, Mike Ironwood 6-00.00
8 Boldon, Nate Buckeye 6-00.00
8 Hunt, Jonathan Tolleson 6-00.00
12 Turner, Markus Peoria 5-10.00
12 Huff, Anthony Hamilton 5-10.00
12 Echevarria, Mike Mtn Ridge 5-10.00
12 Simmons, Kent Flagstaff 5-10.00
16 Watson, Craig Cactus 5-08.00
16 Baahadar, Russel South Mtn. 5-08.00
16 Rice, Chad Coconino 5-08.00
16 Capello, Paul Mingus 5-08.00
16 Dolk, Steve Ironwood 5-08.00
21 Kennedy, Mike Buckeye 5-06.00
21 Greenlief, Mikael Sunrise Mtn. 5-06.00
21 Quezada, Carlos Winslow 5-06.00
21 Bowen, Chris Deer Valley 5-06.00
25 Meins, Derrick Kingman 5-04.00
25 Lusson, Jacob Mtn Ridge 5-04.00
25 Box, Aaron Coconino 5-04.00
25 Titler, Festus Shadow Mtn. 5-04.00
-- Welly, Aaron Mingus NH
-- Lloyd, Derek Centennial NH
-- Whitted, Clayton Prescott NH
-- Wabington, Derek Washington NH
-- English, Ben Catalina NH
-- Vargas, Orlando Winslow NH
-- Cobb, Henry Centennial NH
-- Augle, Seth Kingman NH
-- Gandler, Tim Sinagua NH
-- Klauka, Joe Sinagua NH
-- Schmiege, Jared Westview NH
-- Gregg, Corey Shadow Mtn. NH
-- Ivory, Kevin Westview NH
-- Holmes, Bruce South Mtn. NH
-- Wimberly, Josh Greenway NH
-- Dozier, Collin Peoria NH
-- McCraw, Jeff Lake Havasu NH
Event 13 Men Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Glenn, Brandon Westview 13-06.00 10
2 Graham, Philip Mingus 13-00.00 8
3 Patton, Nick Winslow 12-06.00 6
4 Compton, Chris Centennial J12-06.00 4
5 Atkinson, Shaun Hamilton 12-00.00 1.5
5 Allott, Jon Washington 12-00.00 1.5
7 McDonald, Mike Hamilton J12-00.00
7 Tualla, Jon-Paul Ironwood J12-00.00
9 Peters, Steve Washington J12-00.00
10 Trentacosta, Martin Catalina J12-00.00
11 Lamarre, Wayne Tolleson J12-00.00
12 Pringle, Brian Sunrise Mtn. 11-06.00
12 Ryan, Troy Tolleson 11-06.00
12 Campbell, Chris Mtn Ridge 11-06.00
15 Small, Corbyn Sc.Christ. A 11-00.00
15 Hartsook, Jon Greenway 11-00.00
15 Corley, Chris Mingus 11-00.00
18 Milakovich, David Westview 10-06.00
18 Cambron, Adam Buckeye 10-06.00
18 Wolfenden, James Prescott 10-06.00
-- Johnson, Brian Deer Valley NH
-- Adams, Todd Prescott NH
-- Sutter, Ryan Buckeye NH
-- Crandell, Sam Kingman NH
-- Kohn, Dan Deer Valley NH
-- Spencer, Mark Winslow NH
-- Tate, Ben Mtn Ridge NH
1 Dolk, Steve Ironwood JNH
-- O'Day, Kasey Greenway NH
-- Beals, Brenton Sunrise Mtn. NH
-- Frost, Allen Flagstaff NH
2 Mays, Mike Flagstaff JNH
-- Norman, Phil Sinagua NH
-- Pulos, Paul Sinagua NH
Event 14 Men Long Jump
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Smith, Justin Sunrise Mtn. 21-06.50 NWI 10
2 Barron, Reggie Mingus 21-00.50 NWI 8
3 Marshall, Daniel Hamilton 20-09.00 NWI 6
4 Dancy, Brian Peoria 20-07.00 NWI 4
5 Lucas, JW Cactus 20-03.75 NWI 2
6 Johnson, Micah Prescott 20-03.25 NWI 1
7 Stevens, Aaron Deer Valley 20-02.75 NWI
8 Thomas, Marcus Tolleson 20-01.25 NWI
9 Miach, Johnson Prescott 20-01.00 NWI
9 Giboney, Mike Washington 20-01.00 NWI
11 O'Neal, Cashmere South Mtn. 19-11.50 NWI
12 Bledsoe, Cory Lake Havasu 19-10.25 NWI
13 Hunt, Jonathan Tolleson 19-09.75 NWI
14 Gable, Zack Buckeye 19-09.00 NWI
15 Careter, Anthony Winslow 19-00.75 NWI
16 Beckner, Cheslen Washington 18-10.25 NWI
17 Henry, David Greenway 18-09.50 NWI
18 Mickelson, Dane Mingus 18-09.00 NWI
19 English, Ben Catalina 18-07.25 NWI
20 Walker, Ben Shadow Mtn. 17-07.75 NWI
21 Schumachar, Derrick Mtn Ridge 17-07.00 NWI
22 Caldwell, B. Buckeye 17-05.25 NWI
23 Hrabar, Jared Mtn Ridge 17-04.50 NWI
24 Osborne, Troy Centennial 17-03.25 NWI
25 Green, Doron Westview 17-02.75 NWI
26 Bowen, Chris Deer Valley 17-02.00 NWI
27 Rice, Chad Coconino 17-01.75 NWI
28 Davis, Austen Westview 16-10.50 NWI
29 Wong, Lenny Catalina 16-10.00 NWI
30 Watson, Craig Cactus 16-08.75 NWI
31 Augle, Seth Kingman 16-02.75 NWI
32 Mews, Jeff Coconino 16-02.25 NWI
33 Meins, Derrick Kingman 16-01.50 NWI
34 Vargas, Orlando Winslow 15-10.00 NWI
35 Konik, Steve Ironwood 15-02.50 NWI
-- George, Robert Catalina ND NWI
-- Chauncy, Curtis South Mtn. ND NWI
-- Van Ordon, Aubrey Prescott ND NWI
-- Theophilus, Adam Lake Havasu ND NWI
-- Trent, Robert Ironwood ND NWI
-- Haynes, Marcus Centennial ND NWI
-- Ali, Ben Greenway ND NWI
-- Slater, Dominie Flagstaff ND NWI
-- Mays, Mike Flagstaff ND NWI
-- Clark, Chris Hamilton ND NWI
-- Pugh, Garret Sinagua ND NWI
-- Smith, Sean Shadow Mtn. ND NWI
-- Delgadillo, Andres Sinagua ND NWI
-- Ekpo, Imoh Sunrise Mtn. ND NWI
-- Wise, Clearance Peoria ND NWI
-- Thorton, Brandon Centennial ND NWI
Event 15 Men Triple Jump
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Fields, Clint Tolleson 46-00.00 NWI 10
2 Marshall, Daniel Hamilton 45-01.00 NWI 8
3 Barron, Reggie Mingus 42-03.25 NWI 6
4 Gable, Zack Buckeye 41-03.25 NWI 4
5 Dancy, Brian Peoria 39-10.25 NWI 2
6 Gilmore, Dante Tolleson 39-10.00 NWI 1
7 Rivera, Raymond Mingus 39-02.00 NWI
8 Bledsoe, Cory Lake Havasu 38-08.00 NWI
8 Stevens, Aaron Deer Valley 38-08.00 NWI
10 Careter, Anthony Winslow 38-07.50 NWI
11 Caldwell, B. Buckeye 38-06.00 NWI
12 Meins, Derrick Kingman 37-09.50 NWI
13 Southerlin, Adam Sunrise Mtn. 37-04.25 NWI
14 Sumayo, Ray Deer Valley 37-01.00 NWI
15 Gartrell, Chris Catalina 36-10.50 NWI
16 Wimberly, Josh Greenway 36-10.25 NWI
17 Walker, Ben Shadow Mtn. 36-06.00 NWI
18 Henry, David Greenway 36-05.25 NWI
19 More, Mike South Mtn. 36-04.25 NWI
20 Thorton, Brandon Centennial 36-02.75 NWI
21 Enos, Ryan Cactus 35-07.00 NWI
22 Smith, Sean Shadow Mtn. 35-03.50 NWI
23 George, Robert Catalina 35-03.00 NWI
24 Davis, Jarrell Westview 35-02.25 NWI
25 Echevarria, Mike Mtn Ridge 34-09.50 NWI
26 Reger, Chris Flagstaff 34-02.00 NWI
27 Augle, Seth Kingman 33-08.00 NWI
28 Wibben, Dan Ironwood 33-03.50 NWI
29 Green, Doron Westview 33-02.00 NWI
30 Walton, Nick Flagstaff 32-10.50 NWI
-- Taylor, Dustin Winslow ND NWI
-- O'Neal, Cashmere South Mtn. ND NWI
-- Adams, Todd Prescott ND NWI
-- Whitted, Clayton Prescott ND NWI
-- Huff, Anthony Hamilton ND NWI
-- Dickens, Tensley Centennial ND NWI
-- Stratton, Mike Ironwood ND NWI
-- Lucas, JW Cactus ND NWI
-- Rice, Chad Coconino ND NWI
-- Carr, Jeremy Mtn Ridge ND NWI
-- Gandler, Tim Sinagua ND NWI
-- Trotter, Antowan Peoria ND NWI
-- Kaeteer, Tim Mtn Ridge ND NWI
Event 16 Men Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Perkins, Jason Mtn Ridge 53-01.25 10
2 Sanders, Jake Buckeye 51-09.00 8
3 Rice, Colin Flagstaff 51-03.50 6
4 Bohnstedt, Mark Lake Havasu 50-10.00 4
5 Severn, Jake Deer Valley 49-03.00 2
6 Clark, Ryan Hamilton 49-02.75 1
7 Turner, Jermaine Tolleson 48-09.25
8 Endsley, Ryan Centennial 48-05.50
9 Paramo, James Peoria 47-08.75
10 Gibbs, Mike Mtn Ridge 47-01.25
11 Heron, Julian Catalina 45-00.00
12 Jenkins, Cory Ironwood 44-10.00
13 Conklia, James Ironwood 44-09.25
14 Fuches, Dan Deer Valley 44-04.25
15 Clark, Micheal Lake Havasu 44-01.25
16 Stradliegh, Ryan Sunrise Mtn. 44-01.00
17 Nielsen, Zac Centennial 44-00.00
17 Deandre, Johnson South Mtn. 44-00.00
19 Folger, Eric Prescott 43-07.50
20 Arnold, Darrel Sunrise Mtn. 43-04.25
21 Brooks, Levi Tolleson 42-07.00
22 Thoresen, Ryan Greenway 42-05.00
23 Bussalachi, Karl Flagstaff 41-11.00
24 Hampton, Alfonzo Peoria 41-10.50
25 Clair, Teddy Catalina 40-05.00
26 Dillman, Derek Goldwater 39-09.00
27 Watson, Kraig Cactus 39-08.50
28 More, Mike South Mtn. 39-07.50
29 Walley, Jason Hamilton 39-03.00
30 Suzuki, Adam Coconino 39-02.00
31 Edwards, Jesse Cactus 38-10.25
32 Geske, Ben Prescott 38-10.00
33 James, Brandon Westview 38-09.00
34 Sinclair, Garrison Washington 38-01.50
35 Lurvey, Ben Coconino 38-01.00
36 Enos, Ryan Cactus 37-11.25
37 Cameron, Danavan Shadow Mtn. 37-11.00
38 Mathews, Chris Kingman 37-01.00
39 Koonce, TJ Winslow 36-01.00
40 Hicks, Anthony Kingman 35-07.00
41 Boldon, Nate Buckeye 35-05.50
42 Kipena, Matt Prescott 34-09.00
43 Brandon, Mitchell Winslow 34-06.00
44 Zanot, Thomas Mingus 33-07.00
45 Bremer, Paul Sinagua 31-05.00
46 Brewster, Aaron Sinagua 29-07.00
47 Bernhardt, Chance Westview 29-05.50
-- Sanchez, Drew Mingus ND
-- Hannien, Derrick Shadow Mtn. ND
-- Sanchez, Andrew Prescott ND
-- Luckenbill, Andrew Greenway ND
Event 17 Men Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Perkins, Jason Mtn Ridge 162-05.00 10
2 Severn, Jake Deer Valley 160-10.00 8
3 Sanders, Jake Buckeye 155-08.00 6
4 Nielsen, Zac Centennial 151-02.00 4
5 Luckenbill, Andrew Greenway 146-03.00 2
6 Endsley, Ryan Centennial 144-09.00 1
7 Thoresen, Ryan Greenway 139-10.00
8 Enos, Ryan Cactus 138-02.00
9 Clark, Ryan Hamilton 137-04.00
10 Deandre, Johnson South Mtn. 137-01.00
10 Conklia, James Ironwood 137-01.00
12 Lusson, Jacob Mtn Ridge 136-08.00
13 Paramo, James Peoria 134-06.00
14 Folger, Eric Prescott 134-05.00
15 Drivinghawk, Chris Hamilton 126-08.00
16 Ordonez, Dave Sunrise Mtn. 125-10.00
17 Lurvey, Ben Coconino 123-09.00
18 Beecher, Cade Peoria 123-03.00
19 Boldon, Nate Buckeye 121-09.00
20 Mercer, Bill Tolleson 120-04.00
21 Rooks, Donnie Westview 120-03.00
22 Heron, Julian Catalina 117-08.00
23 Clark, Micheal Lake Havasu 116-05.00
24 Voight, Brad Coconino 113-07.00
25 James, Brandon Westview 112-05.00
25 May, Chris Cactus 112-05.00
27 Ratliff, Adam Deer Valley 111-10.00
28 Haynes, Dustin Goldwater 109-09.00
29 Moore, Mike South Mtn. 109-07.00
30 Hannien, Derrick Shadow Mtn. 108-07.00
31 Arnold, Darrel Sunrise Mtn. 106-06.00
32 Virgil, David Tolleson 101-10.00
33 Sinclair, Garrison Washington 100-07.00
34 Mathews, Chris Kingman 98-02.00
35 Jenkins, Cory Ironwood 96-10.00
36 Cameron, Danavan Shadow Mtn. 96-06.00
37 Clair, Teddy Catalina 94-09.00
38 Rosas, Jay Mingus 89-05.00
39 Shorty, Vernon Flagstaff 88-05.00
40 Dean, Thomas Mingus 87-01.00
41 Hicks, Anthony Kingman 84-08.00
42 Bremer, Paul Sinagua 81-10.00
43 Fox, Joe Sinagua 79-10.00
-- Mitchell, Brian Winslow ND
-- Koonce, T.J. Winslow ND
-- Rice, Colin Flagstaff ND
-- Bohnstedt, Mark Lake Havasu ND
-- Van Ordon, Aubrey Prescott ND
Girls
Event 21 Women 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Flagstaff 10:01.49 10
2 Mountain Ridge 10:02.84 8
3 Centennial 10:25.23 6
4 Peoria 10:36.48 4
5 Cactus 10:41.51 2
6 Washington 10:44.10 1
7 Sunrise Mountain 10:53.63
-- Sinagua NT
-- Westview NT
-- Shadow Mountain NT
-- Winslow NT
-- Goldwater NT
-- Tolleson NT
-- Hamilton NT
-- Ironwood NT
-- Deer Valley NT
-- Greenway NT
-- Prescott NT
-- Scottsdale Christian Acad NT
-- Kingman NT
-- Mingus NT
-- Coconino DQ
Event 22 Women 100 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 MACDONALD, Tiffany Peoria 14.22 -1.3 10
2 Cluff, Jamie Sc.Christ. A 14.29 -1.3 8
3 Land, Ashley Hamilton 15.76 -1.3 6
4 Brown, Roshaunda Shadow Mtn. 16.15 -1.3 4
5 Dima, Simona Centennial 16.87 -1.3 2
6 Hintz, Ashley Sunrise Mtn. 16.99 -1.3 1
7 Perry, Kelsey Centennial 18.97 -1.3
Event 22 Women 100 Meter Hurdles
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Cluff, Jamie Sc.Christ. A 14.54q 1.2 6
2 MACDONALD, Tiffany Peoria 14.68q -0.1 7
3 Brown, Roshaunda Shadow Mtn. 15.64q 2.0 4
4 Land, Ashley Hamilton 15.83q 1.6 2
5 Perry, Kelsey Centennial 16.06q NWI 5
6 Hintz, Ashley Sunrise Mtn. 16.42q 1.4 3
7 Dima, Simona Centennial 16.93q 2.5 1
8 Acklin, Natalie Prescott 17.17 -0.1 7
9 Kubishta, April Lake Havasu 17.29 1.2 6
10 Sabo, Katie Prescott 17.38 1.2 6
11 Bracy, Vicki Kingman 17.61 2.0 4
12 Coney, Krista Deer Valley 17.99 1.6 2
13 Watts, Sara Deer Valley 18.04 2.0 4
14 Wooster, Amber Buckeye 18.26 2.0 4
15 Hintz, Natalie Sunrise Mtn. 18.27 2.5 1
16 Andrus, Amanda Cactus 18.29 NWI 5
17 Crowley, Jessica Sinagua 18.35 2.5 1
18 Russell, Angela Greenway 18.41 1.6 2
19 Dancy, Jeanine Peoria 18.51 1.6 2
19 Koll, Katie Winslow 18.51 NWI 5
21 Patterson, Jamine Westview 18.60 1.2 6
22 Rodela, Andrea Greenway 18.66 -0.1 7
23 Nail, Ashley Mtn Ridge 18.81 1.4 3
24 Letysha, Bergstad Coconino 18.99 NWI 5
25 Johnson, Christine Mtn Ridge 19.35 NWI 5
26 Rue, Dominique Cactus 19.36 2.0 4
27 Beoenbender, Veronica Goldwater 19.39 1.6 2
28 Gehle, Mariah Flagstaff 19.89 1.6 2
29 Gonzales, Daphyne Ironwood 20.06 NWI 5
30 Lowthorp, Megan Coconino 20.35 2.5 1
31 Lee, Amy Winslow 20.94 1.2 6
32 Lowe, Allison Ironwood 21.05 2.0 4
33 Collins, Theresa Kingman 21.12 NWI 5
34 Zellner, Beth Washington 21.13 1.2 6
35 Grant, Christina South Mtn. 21.30 2.0 4
36 Lechner, Grace Mingus 21.61 1.4 3
37 Bodensteiner, Carly Sinagua 21.99 -0.1 7
-- Schotte, Casey Goldwater NT 2.5 1
-- Rodriguiz, Maryanellys Hamilton NT 1.4 3
-- Hamilton, Lueresia Catalina NT 2.5 1
-- Holts, Laura Lake Havasu NT 1.4 3
-- Senzala, Yoko Buckeye NT 1.4 3
-- Bradley, Ebone South Mtn. NT 1.4 3
-- Maughan, Adrian Shadow Mtn. NT 1.2 6
-- Canute, Katie Sc.Christ. A NT -0.1 7
-- Schwartz, Tarah Westview NT -0.1 7
-- Mertz, Ashley Washington NT -0.1 7
Event 23 Women 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Onyepunuica, Jessica Peoria 12.15 -1.0 10
2 Crudder, Jerita Peoria 12.62 -1.0 8
3 Rashad, Shanna South Mtn. 12.99 -1.0 6
4 Szarek, Christie Centennial 13.06 -1.0 4
5 Garnett, Stephanie Winslow 13.11 -1.0 2
6 Jarrett, Jasmine Centennial 13.17 -1.0 1
7 Sandell, Janine Deer Valley 13.51 -1.0
8 Burkes, Jessica Deer Valley 13.57 -1.0
Event 23 Women 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Onyepunuica, Jessica Peoria 12.28q 0.6 6
2 Crudder, Jerita Peoria 12.52q 0.6 5
3 Garnett, Stephanie Winslow 12.82q 1.0 3
4 Jarrett, Jasmine Centennial 12.93q 0.2 1
5 Rashad, Shanna South Mtn. 12.96q 1.0 3
6 Sandell, Janine Deer Valley 13.03q 0.2 1
7 Szarek, Christie Centennial 13.10q 0.6 6
8 Burkes, Jessica Deer Valley 13.39q 0.6 6
9 Daws, April Greenway 13.47 NWI 4
10 Cameron, Michelle Sc.Christ. A 13.50 1.0 3
11 Denmon, Tiffany Westview 13.57 NWI 4
12 Tellez, Risa Coconino 13.58 0.6 5
12 Ashegbeyeri, Helen South Mtn. 13.58 0.6 5
14 Sparks, Maddie Prescott 13.59 0.6 5
15 Mullins, Allisha Westview 13.62 NWI 2
16 Walter, Stacie Greenway 13.66 0.6 5
17 Forlor, Amanda Goldwater 13.68 NWI 2
17 Long, Desiree Cactus 13.68 NWI 2
19 Levardo, Liz Sunrise Mtn. 13.78 NWI 2
20 Jacobs, Holly Mtn Ridge 13.82 1.0 3
20 Wilson, Zevohn Buckeye 13.82 NWI 4
22 Renfro, Ashley Ironwood 13.86 NWI 4
23 Garland, Janessa Washington 13.87 1.0 3
23 Alessi, Christine Mtn Ridge 13.87 NWI 2
25 Jennings, Kelli Sinagua 13.96 1.0 3
26 Brown, Roshaunda Shadow Mtn. 13.99 0.2 1
27 Gonzales, Sabrina Cactus 14.08 0.2 1
28 Ziskin, Miriam Shadow Mtn. 14.12 0.6 6
29 Womack, Shanta Catalina 14.30 NWI 2
29 Boothe, Camille Mingus 14.30 1.0 3
31 Banks, Ronisha Kingman 14.47 0.2 1
32 Mora, Kirsten Prescott 14.55 0.6 6
33 Scott, Blaze Mingus 14.60 NWI 4
34 Oliver, Heather Buckeye 14.70 1.0 3
34 Wybron, Jodi Winslow 14.70 0.6 6
36 Charles, Sherilyn Washington 14.85 NWI 2
37 Garfield, Mallory Kingman 14.96 NWI 4
38 Aganovic, Nina Goldwater 16.07 0.2 1
-- Romley, Britanny Ironwood NT 0.6 5
-- Jimmy, Tina Cactus NT 0.6 6
-- Popejoy, Emily Sunrise Mtn. NT 0.2 1
-- Scott, Lynneis Hamilton NT NWI 4
-- Shannen, Delgiorgio Flagstaff NT 0.6 6
-- Matheus, Sarah Flagstaff NT NWI 2
-- Marruto, Tammy Hamilton NT 0.6 5
-- Hincheliffe, Brittany Catalina NT 0.6 5
-- Velasco, Mera Sinagua NT 0.2 1
-- Branch, Kristina Coconino NT NWI 4
Event 24 Women 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Latimer, Ariel Mingus 5:09.68 20
2 Wilhelmi, Christina Centennial 5:26.45 17
3 Rasmussen, Trisha Mtn Ridge 5:36.20 16
4 Quigley, Jessica Coconino 5:39.46 15
5 Mabry, Laura Catalina 5:43.62 14
6 Erickson, Pam Kingman 5:44.10 13
7 Putzig, Christine Shadow Mtn. 5:44.95 12
8 Hatch, Samantha Sinagua 5:47.16 11
9 Dodgen, Nicole Coconino 5:48.17 9
10 Hatch, Ashley Sinagua 5:48.23 7
11 Lavigne, Daaimah Centennial 5:51.20 6
12 Greenbank, Katie Sc.Christ. A 5:52.96 5
13 Flake, Melissa Sunrise Mtn. 5:53.30 4
14 Soto, Danelle Peoria 5:53.46 3
15 O'Connor, Kiera Mingus 5:54.29 2
16 Wylie, Kaitlin Cactus 5:57.31 1
17 Quarry, Kerry Greenway 5:57.50
18 Baker, Mary Ironwood 5:59.19
19 McLELLAN, Allison Flagstaff 6:00.88
20 Falke, Ashley Sunrise Mtn. 6:02.39
21 Rook, Holly Catalina 6:08.96
22 Martin, Bonnie Deer Valley 6:10.27
23 Blank, Rachel Prescott 6:16.98
24 Drisler, Michelle Washington 6:17.77
25 Pobst, Allison Westview 6:18.82
26 Johnson, Heather Winslow 6:21.60
27 Bia, Nicole Winslow 6:24.39
28 Collins, Jenelle Washington 6:24.61
29 Smith, Megan Kingman 6:41.66
-- Mead, Lindsay Tolleson NT
-- Swaree, Abbie Mingus NT
-- Flores, Lil Ironwood NT
-- Cappucio, Crystal Hamilton NT
-- Minardi, Doris Lake Havasu NT
-- Falor, Annie Flagstaff NT
-- Chung, Vicky Cactus NT
-- Edwards, Mary Greenway NT
-- Lee, Beth Mtn Ridge NT
-- Wilcox, Crystal Peoria NT
-- Sweeney, Jillian Lake Havasu NT
-- Inkpen, Carly Goldwater DQ
-- Kozakiewich, Beth Westview DQ
-- Sotelo, Lizzette Goldwater DQ
-- Allantara, Sabina Hamilton DQ
Event 25 Women 4x100 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Peoria 47.32 3 10
2 Centennial 49.49 3 8
3 Hamilton 50.62 3 6
4 Deer Valley 51.20 3 4
5 Westview 51.21 3 2
6 Scottsdale Christian Acad 51.98 3 1
7 Sunrise Mountain 52.40 3
8 Winslow 53.02 2
9 Washington 53.08 1
10 Shadow Mountain 53.17 2
11 Kingman 53.67 2
12 Ironwood 54.29 2
13 Buckeye 54.29 1
14 Prescott 54.75 1
15 Cactus 54.77 2
16 Greenway 55.25 2
-- Flagstaff NT 1
-- Mingus NT 1
-- Catalina NT 1
-- Coconino NT 2
-- Mountain Ridge NT 2
-- Sinagua NT 1
-- South Mountain DQ 3
-- Goldwater DQ 1
Event 26 Women 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Hines, Alisha Hamilton 59.89 10
2 Einbinder, Melissa Shadow Mtn. 1:01.17 8
3 Splittburger, Shelly Deer Valley 1:02.13 6
4 Magary, Erin Sc.Christ. A 1:03.19 4
5 Jackson, Whitney Peoria 1:04.11 2
6 Placer, Merry Flagstaff 1:04.52 1
-- Ballatore, Jennifer Prescott NT
-- Rainey, Janella Buckeye NT
Event 26 Women 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Hines, Alisha Hamilton 1:02.44q 6
2 Einbinder, Melissa Shadow Mtn. 1:02.58q 2
3 Splittburger, Shelly Deer Valley 1:02.95q 1
4 Ballatore, Jennifer Prescott 1:03.63q 5
5 Jackson, Whitney Peoria 1:04.14q 5
6 Rainey, Janella Buckeye 1:04.22q 4
7 Placer, Merry Flagstaff 1:04.52q 1
8 Magary, Erin Sc.Christ. A 1:04.62q 6
9 White, Nicole Westview 1:04.74 5
10 Hancock, Debra Winslow 1:04.87 3
11 Weirck, Krysta Sunrise Mtn. 1:05.21 1
12 Lynch, Amy Washington 1:05.35 1
13 Jones, Morgan Kingman 1:05.46 3
14 Bratt, Larissa Winslow 1:05.47 4
15 Bell, Monique Sunrise Mtn. 1:05.69 4
16 Sherman, Kym Sinagua 1:05.84 1
17 Ashton, Nicole Centennial 1:05.90 4
18 Montgomery, Katie Centennial 1:05.96 5
19 Powell, Laura Sc.Christ. A 1:06.04 3
20 Opio, Anna Greenway 1:06.07 6
21 Alexander, Marquita Peoria 1:06.39 2
22 Deakin, Danielle Mtn Ridge 1:06.74 3
23 Kamps, Salem Mingus 1:07.05 2
24 Cox, Kelli Cactus 1:07.90 3
25 Sanders, Rebecca Buckeye 1:08.42 5
26 Long, Desiree Cactus 1:09.03 4
27 Somoza, Renee Coconino 1:10.30 6
28 Ribelin, Libby Sinagua 1:12.64 6
29 Lisalda, Christina Catalina 1:12.69 4
30 Brubaker, Annie Mingus 1:13.56 1
31 Tieman, Raini Ironwood 1:14.30 5
32 Collins, Theresa Kingman 1:15.28 1
33 Chaffin, Robyn Ironwood 1:17.78 2
34 Johnson, Johanna Westview 1:20.65 6
-- Mora, Tina Coconino NT 4
-- Childress, Stephanie Catalina NT 2
-- Kelley, Rachel Greenway NT 2
-- Mary, Kristen Flagstaff NT 2
-- Vogt, Christine Mtn Ridge NT 5
-- King, Lauren Hamilton NT 2
-- Martiza, Mora South Mtn. NT 3
-- Bryant, Kathryn Prescott NT 1
-- Ramirez, Victoria Tolleson NT 6
-- Jaureguy, Michelle Deer Valley NT 3
Event 27 Women 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 MACDONALD, Tiffany Peoria 46.71 6 10
2 Perry, Kelsey Centennial 47.19 6 8
3 Horvat, Stella Deer Valley 48.73 5 6
4 Beaumount, Christina Goldwater 49.19 6 4
5 Dima, Simona Centennial 49.75 3 2
6 Andrus, Amanda Cactus 49.76 5 1
7 Crowley, Jessica Sinagua 50.68 6
8 Bates, Candice Peoria 50.88 5
9 Skidmore, Amanda Cactus 50.95 6
10 Land, Ashley Hamilton 51.09 5
11 Scott, Valerie Ironwood 51.20 6
12 Koll, Katie Winslow 52.00 4
13 Bracy, Vicki Kingman 52.36 6
14 Russell, Angela Greenway 52.52 5
15 Sabo, Katie Prescott 52.64 4
16 Watts, Sara Deer Valley 52.77 4
17 Nail, Ashley Mtn Ridge 53.10 3
18 Hintz, Natalie Sunrise Mtn. 53.67 4
19 Senzala, Yoko Buckeye 53.70 2
20 Wooster, Amber Buckeye 54.54 4
21 Hamm, Jessica Mtn Ridge 54.66 2
22 Kaye, Melissa Flagstaff 55.54 2
23 Gehle, Mariah Flagstaff 55.68 3
24 Hamilton, Lueresia Catalina 56.15 1
25 Harris, Karen Kingman 56.38 1
26 Lechner, Grace Mingus 57.38 2
27 Renfro, Ashley Ironwood 58.38 3
28 Letysha, Bergstad Coconino 1:00.66 5
29 Zellner, Beth Washington 1:01.95 1
30 Lowthorp, Megan Coconino 1:01.96 3
31 Schwartz, Tarah Westview 1:03.56 1
32 Alger, Jennifer Sinagua 1:04.50 2
-- Mertz, Ashley Washington NT 2
-- Patterson, Jamine Westview NT 4
-- Rodriguiz, Maryanellys Hamilton NT 4
-- Holts, Laura Lake Havasu NT 3
-- Kubishta, April Lake Havasu NT 5
-- Maughan, Adrian Shadow Mtn. NT 1
-- Daniels, Ashley Sinagua NT 1
-- Rodela, Andrea Greenway NT 3
-- Schotte, Casey Goldwater NT 2
Event 28 Women 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Latimer, Ariel Mingus 2:17.78 10
2 Butcher, Andria Deer Valley 2:19.99 8
3 Gunnoe, Jessica Prescott 2:24.57 6
4 Wilhelmi, Christina Centennial 2:25.32 4
5 Falor, Annie Flagstaff 2:26.32 2
6 Earlywine, Katie Lake Havasu 2:29.14 1
7 Black, Joanna Winslow 2:32.37
8 Malmquest, Jaime Lake Havasu 2:32.66
9 Little, Michelle Hamilton 2:33.64
10 Webb, Crystalee Mtn Ridge 2:37.62
11 Planeta, Mary Kate Centennial 2:38.79
12 Baker, Susan Peoria 2:39.87
13 Schweers, Kristen Deer Valley 2:40.08
14 Young, Jennifer Sunrise Mtn. 2:40.50
15 Amabebe, Eremi Peoria 2:41.48
16 Gaugert, Roberta Westview 2:41.66
17 Thompson, Stephanie Greenway 2:41.96
18 Thompson, Callie Catalina 2:42.78
19 Nance, Amanda Sunrise Mtn. 2:47.07
20 Watson, Jennifer Coconino 2:47.87
21 Christesen, Lori Westview 2:48.52
22 Williams, Danielle Mingus 2:50.42
23 Levine, Stefanie Catalina 2:53.32
24 Lexine, Jensen Winslow 2:54.02
25 Teisel, Kristen Greenway 2:54.06
26 Cerda, Brittnay Kingman 2:59.87
27 Reynolds, Molly Coconino 3:02.35
28 Smith, Megan Kingman 3:09.29
29 Denetdeel, Janine Goldwater 3:10.33
30 Kaye, Sierra Sinagua 3:10.35
31 Jones, ? Tolleson 3:15.22
32 Jacobs, Molly Sc.Christ. A 3:52.93
-- Gonzales, Daphyne Ironwood NT
-- Drisler, Michelle Washington NT
-- O Reilly, Mary Mtn Ridge NT
-- Spatz, Holly Buckeye NT
-- Wylie, Kaitlin Cactus NT
-- Vanderbeck, Shannon Ironwood NT
-- DE LA Cruz, Tori Tolleson NT
-- Lancaster, Lora Washington NT
-- Lloyd, Ashley Prescott NT
-- Rodriguez, Erica Sc.Christ. A DQ
Event 29 Women 200 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Onyepunuica, Jessica Peoria 24.88 -0.9 10
2 Crudder, Jerita Peoria 25.57 -0.9 8
3 Hines, Alisha Hamilton 26.30 -0.9 6
4 Rashad, Shanna South Mtn. 26.68 -0.9 4
5 Jarrett, Jasmine Centennial 26.93 -0.9 2
6 Newberry, Alicia Westview 26.98 -0.9 1
7 Fuller, Lena Sunrise Mtn. 27.07 -0.9
8 Hintz, Ashley Sunrise Mtn. 27.19 -0.9
Event 29 Women 200 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Onyepunuica, Jessica Peoria 25.59q 0.5 6
2 Crudder, Jerita Peoria 26.02q -1.7 5
3 Hines, Alisha Hamilton 26.34q -1.4 4
4 Jarrett, Jasmine Centennial 26.94q -1.0 2
4 Rashad, Shanna South Mtn. 26.94q -1.4 4
6 Newberry, Alicia Westview 27.22q -1.0 2
7 Hintz, Ashley Sunrise Mtn. 27.37q -0.6 3
8 Fuller, Lena Sunrise Mtn. 27.46q -1.7 5
9 Szarek, Christie Centennial 27.57 -0.2 1
10 Latasha, Dossie South Mtn. 27.61 -1.0 2
11 Burkes, Jessica Deer Valley 27.68 -1.0 2
12 Kaiser, Monique Westview 27.70 -0.2 1
13 Johnson, Brittany Washington 27.73 0.5 6
14 Sparks, Maddie Prescott 28.13 -0.6 3
15 Beaumount, Christina Goldwater 28.38 -0.6 3
16 Cameron, Michelle Sc.Christ. A 28.43 -1.4 4
17 Alessi, Christine Mtn Ridge 28.48 -0.2 1
18 Ziskin, Miriam Shadow Mtn. 28.64 -1.7 5
19 Hancock, Debra Winslow 28.67 -0.2 1
20 Scott, Valerie Ironwood 28.74 -1.7 5
21 Stoops, Meagan Mtn Ridge 29.02 -1.0 2
22 Baxter, Sara Deer Valley 29.44 -0.2 1
23 Ploski, Rachel Shadow Mtn. 29.51 -1.0 2
24 Shannen, Delgiorgio Flagstaff 29.58 -0.6 3
25 Banks, Ronisha Kingman 29.99 -1.4 4
26 Garland, Janessa Washington 30.32 -1.7 5
27 Mora, Kirsten Prescott 30.39 -0.2 1
28 Oliver, Heather Buckeye 30.75 -1.7 5
29 Gardner, Liz Cactus 30.81 -1.7 5
30 Garfield, Mallory Kingman 31.73 -1.0 2
31 Alger, Jennifer Sinagua 34.24 -0.6 3
-- Boothe, Camille Mingus NT -1.4 4
-- Bratt, Larissa Winslow NT -0.6 3
-- Velasco, Mera Sinagua NT 0.5 6
-- Brubaker, Annie Mingus NT -0.2 1
-- Ingallina, Alissa Hamilton NT 0.5 6
-- Tellez, Risa Coconino NT -1.4 4
-- Branch, Kristina Coconino NT 0.5 6
-- Barnes, Ciera Ironwood NT -0.6 3
-- Daws, April Greenway NT -1.7 5
-- Wright, Cassie Greenway NT -1.4 4
-- Gonzales, Sabrina Cactus NT -1.4 4
-- Aganovic, Nina Goldwater NT 0.5 6
-- Hincheliffe, Brittany Catalina NT -1.0 2
-- Hincheliffe, Cheavon Catalina NT -0.6 3
-- Cox, Kelli Cactus NT -0.2 1
-- Matheus, Sarah Flagstaff NT 0.5 6
Event 30 Women 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Wrieden, Jenna Mtn Ridge 11:48.74 10
2 Lavigne, Daaimah Centennial 12:30.72 8
3 Schorer, Jaki Sunrise Mtn. 12:31.48 6
4 Fronczyk, Kassie Sunrise Mtn. 12:31.88 4
5 Mabry, Laura Catalina 12:49.29 2
6 Tymrak, Katlyn Prescott 12:54.24 1
7 Baker, Mary Ironwood 12:55.97
8 Rook, Holly Catalina 13:02.67
9 Flake, Melissa Sunrise Mtn. 13:10.74
10 Allantara, Sabina Hamilton 13:15.27
11 McLELLAN, Allison Flagstaff 13:23.00
12 Martin, Bonnie Deer Valley 13:28.22
13 Johnson, Heather Winslow 13:29.14
14 Dodgen, Nicole Coconino 13:29.26
15 Minardi, Doris Lake Havasu 13:48.44
16 Collins, Jenelle Washington 13:55.50
17 Begay, Johanna Winslow 13:56.04
18 Guerena, Elisa Kingman 14:23.01
19 Jantz, Angela Peoria 14:26.11
20 Zaldiver, Waldina Tolleson 15:21.50
21 Bair, Christi Mtn Ridge 15:37.96
-- Gonzalez, Yessica Washington NT
-- Quarry, Kerry Greenway NT
-- MAC Aruthur, Genie Centennial NT
-- Edwards, Mary Greenway NT
-- Lusk, Rachel Prescott NT
-- O'Connor, Kiera Mingus NT
-- Latimer, Ariel Mingus NT
-- Carter, Vanessa Cactus NT
-- Erickson, Pam Kingman NT
-- Quigley, Jessica Coconino NT
-- Sotelo, Lizzette Goldwater NT
-- Flores, Lil Ironwood NT
-- Inkpen, Carly Goldwater NT
-- Kraus, Jennifer Peoria NT
-- Sweeney, Jillian Lake Havasu NT
-- Greenbank, Amber Sc.Christ. A NT
-- Hatch, Samantha Sinagua NT
-- Armentino, Shawna Tolleson NT
-- Brock, Kayla Hamilton NT
-- Hatch, Ashley Sinagua NT
Event 31 Women 4x400 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Hamilton 4:12.38 3 10
2 Peoria 4:12.58 3 8
3 Centennial 4:13.05 3 6
4 Deer Valley 4:17.62 3 4
5 Westview 4:18.25 2 2
6 Shadow Mountain 4:19.77 3 1
7 Mountain Ridge 4:21.53 2
8 Sunrise Mountain 4:26.05 2
9 Flagstaff 4:26.23 2
10 Winslow 4:28.43 3
11 Scottsdale Christian Acad 4:30.03 2
12 Mingus 4:30.43 1
13 Ironwood 4:32.65 2
14 South Mountain 4:36.64 1
15 Goldwater 4:37.88 2
16 Cactus 4:38.62 3
17 Kingman 4:39.58 1
18 Coconino 4:39.63 1
19 Catalina 5:00.52 1
-- Greenway NT 2
-- Prescott NT 1
-- Lake Havasu NT 3
-- Washington NT 1
-- Sinagua NT 1
Event 32 Women High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Acklin, Natalie Prescott 5-04.00 10
2 Nef, Leah Mtn Ridge 5-03.00 8
3 Davish, Ashley Buckeye 5-02.00 6
4 Rodgers, Britney Shadow Mtn. J5-02.00 4
5 Leward, Kim Deer Valley 5-01.00 2
6 Hampton, Myesha Peoria 5-00.00 1
7 Ingallina, Alissa Hamilton J5-00.00
7 Weirck, Krysta Sunrise Mtn. J5-00.00
7 Hein, Stephanie Sunrise Mtn. J5-00.00
7 Henson, Alex Centennial J5-00.00
11 Rodela, Andrea Greenway 4-10.00
11 Mays, Marissa Flagstaff 4-10.00
13 Sabo, Katie Prescott 4-08.00
13 Johnson, Brittany Washington 4-08.00
13 Coffin, Cori Centennial 4-08.00
13 Allen, Katherine Cactus 4-08.00
13 Garnett, Stephanie Winslow 4-08.00
13 Robles, Sarah Kingman 4-08.00
13 Roides, Leah Sinagua 4-08.00
13 Steinhaus, Kelly Flagstaff 4-08.00
13 Ratajski, Krystal Deer Valley 4-08.00
22 Einbinder, Melissa Shadow Mtn. 4-06.00
22 Patterson, Jamine Westview 4-06.00
22 Rodriguiz, Maryanellys Hamilton 4-06.00
22 Lackey, Porien Buckeye 4-06.00
26 Marciniak, Amanda Coconino 4-04.00
26 Howard, Jaime Ironwood 4-04.00
26 Hill, Jessica Cactus 4-04.00
-- Adams, Jenna Winslow NH
-- Motes, Alicia Coconino NH
-- Hartz, Stephanie Sinagua NH
-- Kelley, Rachel Greenway NH
-- Johnson, Johanna Westview NH
-- Barnes, Ciera Ironwood NH
-- Robbins, Ricole Sc.Christ. A NH
Event 33 Women Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Rockwell, Delainey Sc.Christ. A 10-00.00 10
2 Kubishta, April Lake Havasu 9-06.00 7
2 DeGOMEZ, Sierra Flagstaff 9-06.00 7
4 Tatum, Jamie Prescott 9-00.00 2.33333
4 Smith, Elyse Buckeye 9-00.00 2.33333
4 Henson, Alex Centennial 9-00.00 2.33333
7 Walter, Stacie Greenway 8-06.00
7 Roberts, Whitney Flagstaff 8-06.00
7 Daws, April Greenway 8-06.00
10 Wilcox, Crystal Peoria 8-00.00
10 West, Sammy Deer Valley 8-00.00
10 Koll, Katie Winslow 8-00.00
10 Noble, Kaley Mingus 8-00.00
10 Johnson, Michelle Mtn Ridge 8-00.00
15 Jaramillo, Rhonda Peoria 7-06.00
15 Walker, Allisen Westview 7-06.00
15 Stringer, Raquel Prescott 7-06.00
15 Hintz, Ashley Sunrise Mtn. 7-06.00
15 Faulls, Christie Ironwood 7-06.00
20 Malone, Chelsi Buckeye 7-00.00
20 Hartley, Shantell Mingus 7-00.00
20 McCrite, Katie Hamilton 7-00.00
20 Marruto, Tammy Hamilton 7-00.00
20 Hintz, Natalie Sunrise Mtn. 7-00.00
20 Linski, Michelle Centennial 7-00.00
-- Meyer, Colleen Washington NH
-- Wetherbee, Aynsley Winslow NH
-- Gonzales, Nicole Deer Valley NH
-- Zellner, Beth Washington NH
-- Gaugert, Roberta Westview NH
-- Einbinder, Melissa Shadow Mtn. NH
-- Mc Lelland, Caitlyn Mtn Ridge NH
-- Dysart, Kaylee Lake Havasu NH
-- Lowe, Allison Ironwood NH
-- Alvarez, Ysenia Tolleson NH
-- Hatch, Ashley Sinagua NH
-- Fox, Carrie Sinagua NH
Event 34 Women Long Jump
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Garnett, Stephanie Winslow 16-08.50 NWI 10
2 Cruder, Jerrine Peoria 16-06.75 NWI 8
3 Land, Ashley Hamilton 16-05.75 NWI 6
4 Hintz, Ashley Sunrise Mtn. 16-05.50 NWI 4
5 Dancy, Jeanine Peoria 15-11.00 NWI 2
6 Rodgers, Britney Shadow Mtn. 15-07.50 NWI 1
7 Charvet, Vicki Centennial 15-02.50 NWI
8 Adams, Jenna Winslow 14-11.25 NWI
9 Popejoy, Emily Sunrise Mtn. 14-10.25 NWI
10 Smith, Elyse Buckeye 14-06.50 NWI
11 Leward, Kim Deer Valley 14-05.75 NWI
12 Robbins, Ricole Sc.Christ. A 14-02.75 NWI
13 Poulson, Marissa Sc.Christ. A 14-01.75 NWI
14 Fukimoto, Teresa Sinagua 14-01.50 NWI
15 Sparks, Maddie Prescott 14-00.75 NWI
16 Kim, Sarah Mtn Ridge 14-00.50 NWI
17 Steinhaus, Kelly Flagstaff 13-09.75 NWI
18 Ratajski, Krystal Deer Valley 13-09.50 NWI
19 West, Ashlie Shadow Mtn. 13-07.50 NWI
20 Wright, Cassie Greenway 13-07.00 NWI
21 Scott, Blaze Mingus 13-03.25 NWI
22 Senzala, Yoko Buckeye 13-02.75 NWI
23 Twigg, Brandi Cactus 12-11.50 NWI
24 McBROOM, Holly Cactus 12-10.50 NWI
25 Switzer, Courtney Greenway 12-10.00 NWI
26 Naef, April Mingus 12-03.25 NWI
27 Chaffin, Robyn Ironwood 11-11.75 NWI
-- Martiza, Mora South Mtn. ND NWI
-- Ashegbeyeri, Helen South Mtn. ND NWI
-- Robles, Sarah Kingman ND NWI
-- Acklin, Natalie Prescott ND NWI
-- Holts, Laura Lake Havasu ND NWI
-- Romley, Britanny Ironwood ND NWI
-- Patterson, Jamine Westview ND NWI
-- Shank, Jessica Ironwood ND NWI
-- Shannen, Delgiorgio Flagstaff ND NWI
-- Scull, Trish Hamilton ND NWI
-- Hartz, Stephanie Sinagua ND NWI
-- Sitters, Tara Coconino ND NWI
-- Cluff, Jamie Sc.Christ. A ND NWI
-- Denmon, Tiffany Westview ND NWI
-- Branch, Krystal Coconino ND NWI
Event 35 Women Triple Jump
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Johnson, Marise Sunrise Mtn. 32-01.50 NWI 10
2 Cruder, Jerrine Peoria 31-11.00 NWI 8
3 Shank, Jessica Ironwood 31-07.50 NWI 6
4 Charvet, Vicki Centennial 31-02.00 NWI 4
5 Adams, Jenna Winslow 30-08.00 NWI 2
6 Scull, Trish Hamilton 30-03.50 NWI 1
7 Ingallina, Alissa Hamilton 30-00.00 NWI
8 Leward, Kim Deer Valley 29-10.50 NWI
9 Sabo, Katie Prescott 29-10.00 NWI
10 Trimble, Tiana Sunrise Mtn. 29-09.50 NWI
11 Canute, Katie Sc.Christ. A 29-07.00 NWI
12 Senzala, Yoko Buckeye 29-04.00 NWI
13 Foster, Jackie Winslow 29-01.00 NWI
14 Ratajski, Krystal Deer Valley 28-09.50 NWI
15 Hill, Jessica Cactus 28-07.00 NWI
16 West, Ashlie Shadow Mtn. 28-03.50 NWI
17 Smith, Elyse Buckeye 27-09.00 NWI
17 Romley, Britanny Ironwood 27-09.00 NWI
19 Robles, Sarah Kingman 27-05.50 NWI
20 Wright, Cassie Greenway 27-02.00 NWI
21 Jaramillo, Rhonda Peoria 27-00.00 NWI
22 Roberts, Whitney Flagstaff 26-10.50 NWI
23 Cluff, Jamie Sc.Christ. A 26-10.00 NWI
24 Coffin, Cori Centennial 26-07.50 NWI
25 McBROOM, Holly Cactus 25-00.00 NWI
-- Mertz, Ashley Washington ND NWI
-- Hoover, Christie Mingus ND NWI
-- Rue, Dominique Cactus ND NWI
-- Turnbull, Becky Flagstaff ND NWI
-- Sitters, Tara Coconino ND NWI
-- Holts, Laura Lake Havasu ND NWI
-- Switzer, Courtney Greenway ND NWI
-- Hartz, Stephanie Sinagua ND NWI
-- Baier, Carly Sinagua ND NWI
-- Jacobs, Myriah Coconino ND NWI
Event 36 Women Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Johnson, Marise Sunrise Mtn. 37-11.75 10
2 Moore, Tara Hamilton 37-05.00 8
3 Sandell, Janine Deer Valley 36-06.50 6
4 Hicks, Jessi Kingman 35-11.50 4
5 Foster, Jackie Winslow 35-08.50 2
6 Saucedo, Sophia Tolleson 34-06.75 1
7 Threadgill, Tyla Peoria 34-01.00
8 Jacobs, Stacie Greenway 34-00.25
9 Gast, Sarah Flagstaff 33-11.00
10 Colter, Shauna Tolleson 31-03.50
11 Filleman, Dixie Sinagua 30-09.50
12 Anderson, Holly Mtn Ridge 30-09.25
13 Smith, Christina Catalina 30-07.00
14 Feliciano, Carrie Deer Valley 30-04.75
15 Trupp, Tricia Centennial 29-11.25
15 Wilson, Sabrina Coconino 29-11.25
17 Phillips, Syb Cactus 29-11.00
18 Heller, Nicole Mtn Ridge 29-09.50
19 Thomson, Emily Centennial 29-06.25
20 Danley, Lisa Lake Havasu 29-04.25
21 Lewis, Mela Westview 29-02.00
22 Trump, Erika Buckeye 27-10.50
23 Salamone, Kelly Peoria 27-08.50
24 Rieker, Caitlin Catalina 27-06.00
25 Soles, Suzanne Buckeye 27-04.50
26 Schmidt, Rachel Flagstaff 26-09.50
27 Chong, Simone Mingus 26-09.00
27 Close, Tara Prescott 26-09.00
29 Wingenroth, Katie Washington 26-08.00
30 Vana, Jodie Winslow 26-02.00
31 Wilkinson, Kayle Greenway 25-11.25
32 Privitt, Sarah Prescott 25-00.75
33 Toni, Randell Westview 24-09.75
34 Baier, Carly Sinagua 24-00.75
35 Stewart, Nikki Mingus 22-03.00
36 Moore, Emily Ironwood 22-00.00
37 Twigg, Brandi Cactus 21-11.50
38 Herzog, Courtney Hamilton 21-04.00
39 Jones, Katie Ironwood 21-00.75
40 Gonzales, Ashlee South Mtn. 20-09.50
41 Elliot, Andrea Lake Havasu 18-07.00
-- Estes, Tina Shadow Mtn. ND
-- Yingung, Stephanie Shadow Mtn. ND
-- Hoover, Christie Mingus ND
-- Branch, Kristina Coconino ND
Event 37 Women Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sandell, Janine Deer Valley 114-06.00 10
2 Moore, Tara Hamilton 111-02.00 8
3 Gast, Sarah Flagstaff 103-03.00 6
4 Foster, Jackie Winslow 102-09.00 4
5 Isham, D'Vonne Tolleson 101-03.00 2
6 Hicks, Jessi Kingman 99-10.00 1
7 Trupp, Tricia Centennial 97-10.00
8 Anderson, Holly Mtn Ridge 97-05.00
9 Johnson, Marise Sunrise Mtn. 95-07.00
10 Jacobs, Stacie Greenway 93-11.00
11 Colter, Shauna Tolleson 92-02.00
12 Wilkinson, Kayle Greenway 87-10.00
13 Dias, Jen Deer Valley 84-02.00
14 Close, Tara Prescott 83-11.00
15 King, Lindsey Mtn Ridge 83-00.00
16 Danley, Lisa Lake Havasu 82-01.00
17 Wilson, Sabrina Coconino 81-10.00
18 Phillips, Syb Cactus 81-07.00
19 Paramo, Monica Peoria 81-00.00
20 Trump, Erika Buckeye 79-04.00
21 Lewis, Mela Westview 78-10.00
22 Baier, Carly Sinagua 78-09.00
23 Privitt, Sarah Prescott 78-07.00
24 Salamone, Kelly Peoria 77-04.00
25 Hoover, Christie Mingus 77-04.00
26 Cappucio, Crystal Hamilton 76-10.00
27 Joya, Mary Westview 75-08.00
28 Soles, Suzanne Buckeye 73-03.00
29 Thomson, Emily Centennial 71-00.00
30 Yingung, Stephanie Shadow Mtn. 70-01.00
31 Francis, Michell Winslow 69-11.00
32 Estes, Tina Shadow Mtn. 69-10.00
33 Smith, Christina Catalina 68-11.00
34 Wingenroth, Katie Washington 68-11.00
35 Rieker, Caitlin Catalina 68-08.00
36 Yazzie, Stevie Coconino 68-06.00
37 Moore, Emily Ironwood 67-10.00
38 Nyboer, Kriton Lake Havasu 66-05.00
39 Morgan, Allisha Cactus 62-04.00
40 Stewart, Nikki Mingus 56-04.00
41 Jones, Katie Ironwood 55-05.00
-- Lechner, Grace Mingus ND
-- Lowe, Allison Ironwood ND
-- Schmidt, Rachel Flagstaff ND
-- Filleman, Dixie Sinagua ND
-- Walters, Mia South Mtn. ND
-- Gonzales, Ashlee South Mtn. ND
DyeStat Arizona
|