|
|||||
- HOME - US News - States - Calendar - Rankings - Features - Youth - Message Board - Chat Room - | |||||
DyeStat 2001 Outdoor |
|||||
April 6-7, 2001 at Mobile AL
Mobile Meet of ChampionsEntriesUpdated 4/2/01 Invitational Division BOYSEvent / Entrant, Home Town, School, Best Reported Performace, Honors LJ - Boys Reggie McCutchen, Stone Mountain, GA, Stephenson, 24-1, 01 Indoor All-American Youth World Team Member Shawn Terrell, Tupelo, MS, Tupelo, 23-5, 00 MS 5A State Meet 5th Chris Lawson, New Orleans, LA, Holy Cross, 23-3.25, 01 Indoor All-American Jason Meshon, Cordova, TN, Cordova, 22-11, 00 TN 3A State Champion Brent Jackson, Biloxi, MS, Biloxi, 22-6, 00 MS 5A District Champion Brandon Atkinson, New Orleans, LA, St. Augustine, 22-5.5, 01 LA Indoor State Meet 6th Lorenzo Craig, Pritchard, AL, Blount, 22-5, 00 AL 5A State Meet 4th Abraham Jones, Pritchard, AL, Vigor, 22-5, Youth World Team Member Roderick Connors, Natchez, MS, Natchez, 22-4, 00 MS 5A State Meet 2nd Josh Reid, Suwanee, GA, Collins Hill, 22-3, Marvin Davis, Miami, FL, Miami Central, 22-1, 00 FL 4A State Meet 4th Archie Holt, Miami, FL, Miami Central, 22-0, Alvin Brown, Baton Rouge, LA, Christian Life, 22-0, 01 Sugar Bowl Inv 2nd Quincy Seaberry, Hammond, LA, St. Thomas Aquinas, 22-0, Terrance Lafayette, Pritchard, AL, Vigor, 21-9, 00 AL 6A State Meet 5th
TJ - Boys Brandon Atkinson, New Orleans, LA, St. Augustine, 48-11, 01 LA Indoor State Champion Indoor All-American Quincy Seaberry, Hammond, LA, St. Thomas Aquinas, 48-2.5, 00 LA 2A State Champion Janon Busby, Mobile, AL, Davidson, 47-7.5, 00 AL 6A State Champion Abraham Jones, Pritchard, AL, Vigor, 46-11, Youth World Team Qualifier Bershawn Jackson, Miami, FL, Miami Central, 46-10.75, 01 FL Relays 2nd Shawn Terrell, Tupelo, MS, Tupelo, 46-8, 00 MS 5A State Meet 2nd Shawn Terrell, Tupelo, MS, Tupelo, 46-7, 00 MS 5A State Meet 2nd Archie Holt, Miami, FL, Miami Central, 45-8, Terrance Lafayette, Pritchard, AL, Vigor, 45-7.5, 00 Open Division Champion Alvin Brown, Baton Rouge, LA, Christian Life, 45.5, 00 LA 2A State Meet 5th Rufus Johnson, Mobile, AL, Davidson, 45-5, 00 AL 6A Sectionals 2nd Jared Jackson, New Orleans, LA, St. Augustine, 44-7, Brent Jackson, Biloxi, MS, Biloxi, 43-11, 00 MS 5A District Champion
HJ - Boys Janon Busby, Mobile, AL, Davidson, 6-10, 01 AL 6A Indoor State Champion Rophyel Howell, Biloxi, MS, Biloxi, 6-10, 00 MS 5A Regional Champion Matt Denton, Hurley, MS, East Central, 6-10, 00 MS 4A South Champion Ashley Wright, Mobile, AL, UMS-Wright, 6-8, Danny Morrow, Crestwood, KY, South Oldham, 6-8, 00 KY 3A State Champion Chris Johnson, Mobile, AL, McGill-Toolen, 6-8, 01 AL 6A Indoor State 4th Josh Reid, Suwanee, GA, Collins Hill, 6-8, 01 County Champion Gabriel Warren, Phenix City, AL, Central PC, 6-7, 00 AL 6A State Meet 4th Matt Clark, Crestwood, KY, South Oldham, 6-6, 99 KY 3A Indoor State 3rd Gary Mays, Pensacola, FL, Woodham, 6-6, th 3A Reg. Carl Bunche, Pensacola, FL, Woodham, 6-4, 00 FL 3A State Meet 6th Kenley Sellers, Cordova, TN, Cordova, 6-4,
2001 Meet of Champions 4-Apr-2001 Update Invitational Division Event / Entrant, Home Town, School, Best Reported Performace, Honors DT - Boys Miles Drury, Suwanee, GA, Collins Hill, 174-0, 00 GA 4A State Meet 4th Denton Bagwell, Pelham, AL, Pelham, 171-0, 00 AL 6A State Meet 3rd Chad Taylor, Cordova, TN, Cordova, 167-3, 00 TN 3A State Meet 3rd Chris Fisher, Pensacola, FL, Woodham, 157-0, Doug Morris, Pensacola, FL, Woodham, 156-11, Michael Heck, Huntsville, AL, Grissom, 155-0, 00 AL 6A State Meet 2nd Danny Jones, Cordova, TN, Cordova, , Ryan Hummel, Snellville, GA, SG, , Justin Adamson, Mobile, AL, McGill-Toolen, , 00 AL 6A Sectional 2nd Taylor Falvo, Niceville, FL, Niceville, 0, Mack Liveakus, Snellville, GA, SG, , Brandon Sigler, Mobile, AL, Murphy, , 00 AL 6A State Meet 4th
SP - Boys Brandon Carey, Gulf Breeze, FL, Gulf Breeze, 55-4, 00 FL 2A State Champion Theodore ClarK, Miami, FL, Miami Central, 54-0, Doug Morris, Pensacola, FL, Woodham, 53-8, Denton Bagwell, Pelham, AL, Pelham, 53-7.5, 00 AL 6A State Meet 2nd Scott Merritt, Cordova, TN, Cordova, 53-6, 00 TN 3A Sectional 3rd Scotty Pittman, Carnesville, GA, Franklin County, 52-9, Michael Heck, Huntsville, AL, Grissom, 52-8, 00 AL 6A Indoor State Meet 2nd Taylor Falvo, Niceville, FL, Niceville, 52-0, 00 FL 4A Regional 2nd Chris Fisher, Pensacola, FL, Woodham, 50-6, Antonio Mason, Mobile, AL, Murphy, 50-4, Danny Jones, Cordova, TN, Cordova, 50-3, 00 TN 3A Regional 3rd
2001 Meet of Champions 4-Apr-2001 Update Invitational Division Event / Entrant, Home Town, School, Best Reported Performace, Honors PV - Boys Brad Smith, Carnesville, GA, Franklin County, 16-0, 01 GA Indoor State Champion Garrett Penton, Groveland, FL, South Lakes, 15-7, 00 FL 3A State Meet 3rd Matt Vogtner, Mobile, AL, McGill-Toolen, 15-1, 00 AL 6A State Champion Mark Holmes, Niceville, FL, Niceville, 14-1, 00 FL 4A State Champion Thomas Fowlkes, Mobile, AL, McGill-Toolen, 14-0, 00 AL 6A State Meet 4th Alex Morris, Mobile, AL, McGill-Toolen, 14-0, 00 AL 6A State Meet 2nd Clayton Lynch, Pelham, AL, Pelham, 13-6, 00 AL 6A State Meet 2nd Jeff Fiorello, Niceville, FL, Niceville, 13-6, Forrest Rayford, Mobile, AL, UMS-Wright, 13-6, Jacob Peacock, Pensacola, FL, Woodham, 13-6, 00 County Champion Jeremy Sokol, Mandeville, LA, Fountainebleau, 13-3, Michael Barrett, Mobile, AL, St. Paul's, 13-0, 01 AL 5A Indoor State Champion Jeremy Protz, Scottsboro, AL, Scottsboro, 13-0, 00 AL 5A State Champion Trivelle Jones, Cordova, TN, Cordova, 13-0, Jonathon Carter, St. Francisville, LA, West Feliciana, 13-0, 00 LA Indoor State Meet 6th Ian Datherson, New Orleans, LA, Jesuit, 13-0, 01 LA Indoor State Meet 4th
2001 Meet of Champions 4-Apr-2001 Update Invitational Division Event / Entrant, Home Town, School, Best Reported Performace, Honors 100 - Boys Jamar Ervin, Camden, NJ, Camden, 10.35, 00 NJ All-Group Champion, #3US Pedro Holliday, Lindale, GA, Pepperill, 10.56, 00 GA 2A State Champion Ben Kittleson, Buckner, KY, Oldham County, 10.6, 00 GA 3A State Champion Donnie Beamer, Charlotte, NC, Independence, 10.62, 00 NC 4A State 200 Champion Lamont Reed, Harrisburg, NC, Central Cabrus, 10.75, 00 NC 3A State Champion Chris Lawson, New Orleans, LA, Holy Cross, 10.8, 01 Indoor All-American 6oM Jerald Watson, Morgan City, LA, Central Catholic, 10.84, US Freshman 60M Recordholder Michael Grant, Snellville, GA, SG, 10.94, USAT&F J.O. Champion
200 - Boys Donnie Beamer, Charlotte, NC, Independence, 21.38, 00 NC 4A State Champion Ben Kittleson, Buckner, KY, Oldham County, 21.38, 00 KY 3A State Meet 2nd Aaron Collins, New Orleans, LA, J. S. Clark, 21.6, 01 Indoor All-American Xavier Carter, Melbourne, FL, Palm Bay, 21.72, 00 FL AAU J.O.Champion Pedro Holliday, Lindale, GA, Pepperill, 21.73, Michael Grant, Snellville, GA, SG, 21.8, Jerald Watson, Morgan City, LA, Central Catholic, 21.8, US Freshman 60M Recordholder
400 - Boys Jonathon Fortenberry, Marietta,GA, Marietta, 47.59, 00 GA Indoor State Champion & All-American Ahmad Jasmin, Baton Rouge, LA, Christian Life, 47.44, 01 Indoor All-American Xavier Carter, Melbourne, FL, Palm Bay, 47.74, 00 FL AAU J.O.Champion Ashton Collins, New Orleans, LA, J. S. Clark, 47.78, AAU J.O.Champion & Indoor All-American Shawn Roberts, Pensacola, FL, Escambia, 48.45, 00 FL 3A State Champion Jade Smith, Camden, NJ, Camden, 48.65, Aurthur Davis, Mobile, AL, Williamson, 48.98, 00 AL 5A State Meet 3rd Carl Butler, Natchez, MS, Natchez, 49.02, 00 MS 5A State Meet 2nd
2001 Meet of Champions 4-Apr-2001 Update Invitational Division Event / Entrant, Home Town, School, Best Reported Performace, Honors 800 - Boys Daniel Soul, Pensacola, FL, Pensacola Catholic, 1:53.55, 00 FL 2A State Champion Jonathon Fortenberry, Marietta,GA, Marietta, 1:53.98, 00 GA 2nd fastest time Kevin Pawlik, Birmingham, AL, Homewood, 1:55.46, 00 AL 6A State Meet 2nd Cornelious Cunningham, Mobile, AL, Davidson, 1:55.54, 00 AL 6A Indoor State Meet 3rd Ray McMullen, Metarie, LA, Archbishop Rummel, 1:55, 01 LA Indoor State Champion Daniel Friedline, Mobile, AL, Murphy, 1:56.7, 00 AL 6A Indoor State Meet 2nd Clarke Payne, Lithia, GA, Lithia Springs, 1:56, 99 World Youth Team Ryan Albertson, Pensacola, FL, Pine Forest, 1:56.9, 00 FL 3A State Meet 7th Andy Scott, Mobile, AL, Murphy, 1:56.88, 00 AL 6A Sectional 3rd Robert Phipps, Stone Mountain, GA, Redan, 1:56, 00 GA 4A Regional 2nd Jason Befort, Niceville, FL, Niceville, 1:57, Member - 00 FL 4A XC Championship Team Eric Caddo, Stone Mountain, GA, Stephenson, 1:57, 00 GA 4A Regional 3rd Cassidy Johnson, Walker, LA, Walker, 1:57.5, 00 LA 4A State Meet 4th Michael Ball, Baton Rouge, LA, Baton Rouge, 1:58, 00 LA Indoor State Meet 2nd Wes Birdsong, Huntsville, AL, Grissom, 1:59.3,
1600 - Boys Joe Thorne, Atlanta, GA, Lakeside, 4:11, 01 Indoor All-American Matt Cianculli, Bunnell, FL, Flagler Palm Coast, 4:16.62, 00 FL 3A State Champion Matt DeBole, Winston-Salem, NC, Mt. Tabor, 4:19, 01 NC Indoor State Champion Matt Tillman, Smiths Station, AL, Smiths Station HS, 4:21.54, 00 AL 6A XC Champion Trey Alverson, Fayetteville, GA, Fayette, 4:21, 00 GA XC All-State Lucas Ridley, Bowling Green, KY, Bowling Green, 4:24, 00 KY 3A State Meet 6th Kevin Hicks, Miami, FL, Miami Central, 4:24, Mark Rowe, Owensboro, KY, Davies County, 4:25, 00 KY 3A State Meet 2nd Drew Lemaster, Crestwood, KY, South Oldham, 4:25, 00 KY 3A State Meet 3rd Kevin McDonogh, Auburn, AL, Auburn, 4:25, 00 AL 6A XC State Meet 2nd Nick Asprodites, New Orleans LA, Jesuit, 4:27, 00 LA 5A XC All-State Phillip Gloster, Metarie, LA, Archbishop Rummel, , 00 LA 5A XC State Meet 5th Luke Pittman, Crestwood, KY, South Oldham, , 00 KY 3A XC All-State James Guthrie, Scottsboro, AL, Scottsboro, , 00 AL 5A State Meet 4th Jordan Tong, Owensboro, KY, Davies County, , 00 KY 3A XC All-State
3200 - Boys Scott Fuqua, Birmingham, AL, Oak Mountain, 9:12, 00 AL 5A XC Champion Pat Gavin, Covington, LA, St. Paul's, 9:18, 00 LA 4A State Champion Rolf Steier, Tampa, FL, Berkley Prep, 9:19, 00 FL 1A State Champion Sean Stevens, Knoxville, TN, Knoxville West, 9:25.74, 00 TN 3A State Champion Jake Raines, Hurley, MS, East Central, 9:28, 98,99 MS 5A CC Champion Issac Lafond, Crestwood, KY, South Oldham, 9:28.26, 00 KY 3A State Meet 2nd Nick Cowen, Douglasville, GA, Alexander, 9:35.93, 00 GA 4A State Meet 3rd Matt Wilson, Scottsboro, AL, Scottsboro, 9:38, 00 AL 5A State Meet 3rd Clay Pendleton, Bowling Green, KY, Bowling Green, 9:40, 00 KY 2A State Meet 3rd Tim Goldsack, West Monroe, LA, West Monroe, 9:41.01, 01 LA Indoor State 2nd A.J. Wilson, Pensacola, FL, Pine Forest, 9:48.54, 00 FL 3A State Meet 6th Landon Taylor, Dalton, GA, NW Witfield, 9:49, 00 GA 3A State Champion Sam Ishee, Fort Walton Beach, FL, Fort Walton Beach, 9:49, 00 FL 4A XC State Meet 5th Todd McCarty, Mobile, AL, McGill-Toolen, , 00 AL 6A State Meet 5th Don Quintanna, New Orleans LA, Jesuit, ,
2001 Meet of Champions 4-Apr-2001 Update Invitational Division Event / Entrant, Home Town, School, Best Reported Performace, Honors 110 Hurdles - Boys Dwight Ruff, Camden, NJ, Camden, 13.74, 01 Indoor All-American Joshua A. Walker, Stone Mountain, GA, Stephenson, 13.65, 01 Indoor All-American, 00 GA 4A State Champion Dexter Faulk, Stone Mountain, GA, Stone Mountain, 14.26, 01 3A State Champion, USATF J. O. Champion Wes Alexander, Henderson, KY, Henderson, 14.3, 00 KY 3A State Meet 3rd Bershawn Jackson, Miami, FL, Miami Central, 14.49, 00 FL 4A State Meet 5th Adrian Williams, Pritchard, AL, Blount, 14.6, Mike Loyd, Winston-Salem, NC, Mt. Tabor, 14.77, 00 NC 4A State Meet 2nd Tony Trotter, Louisville, KY, Ballard, 14.8, 00 KY 3A State Champion
300 Hurdles - Boys Bershawn Jackson, Miami, FL, Miami Central, 36.45, 00 FL 4A State Champion 00 US#3 Dwight Ruff, Camden, NJ, Camden, 36.5, 00 NJ Group 3 State Champion Cedric Saynor Armentor, Miami, FL, Miami Central, 38.37, Aqualo House, Mobile, AL, Williamson, 39.09, 00 AL 5A State Champion Tony Trotter, Louisville, KY, Ballard, 39.1, 00 KY 3A State Champion Wes Alexander, Henderson, KY, Henderson, 39.25, 00 KY 3A State Meet 2nd Tyrus Ward, Chatanooga,TN, Brainard, 39.39, 00 AAU J.O Nat'l Champion
2001 Meet of Champions 4-Apr-2001 Update Invitational Division Event / Entrant, Home Town, School, Best Reported Performace, Honors 4x100 Relay - Boys , New Orleans, LA, St. Augustine, 41.24, 00 LA 5A State Champion , East Point, GA, Tri-Cities, 41.54, Meet Record Holder , New Orleans, LA, J. S. Clark, 41.9, , Winston-Salem, NC, Mt. Tabor, 42.2, 00 NC State Meet 3rd , Montgomery, AL, Robert E. Lee, 42.4, 00 AL State Meet 3rd , Charlotte, NC, Independence, 42.8, , Riviera Beach, FL, Suncoast, 41.24, 01 FL Relays 1-2A Champion
4x400 Relay - Boys , Camden, NJ, Camden, 3:13.82, 00 Footlocker National Champions , Miami, FL, Miami Central, 3:16.48, 00 FL 4A State Champion , New Orleans, LA, J. S. Clark, 3:18, 00 LA Indoor State Champion , Hammond, LA, St. Thomas Aquinas, 3:20.57, 00 LA 2A State Champion , Pensacola, FL, Escambia, 3:22, 00 Meet of Champions 2nd , Mobile, AL, Davidson, 3:23.3,
4x800 Relay - Boys , Miami, FL, Miami Central, 7:39, 00 US#1 , Winston-Salem, NC, Mt. Tabor, 7:55, 00 NC State Meet 2nd , Pensacola, FL, Pine Forest, 7:56.08, 00 FL State Meet 3rd , Chattanooga, TN, Brainerd, 7:58.44, 00 TN A-2A State Champion , Baton Rouge, LA, Episcopal, 8:02.3, 01 LA Indoor State Champions , Auburn, AL, Auburn, 8:05.49, 00 AL State Meet 2nd , Mobile, AL, Murphy, 8:06, 00 AL State Meet 3rd , Scottsboro, AL, Scottsboro, , 00 AL 5A State Champion , Crestwood, KY, South Oldham, , 00 KY State Meet 3rd , Niceville, FL, Niceville, , 1999 Meet Champion , Pensacola, FL, Pensacola Catholic, , 01 FL Relays 1-2A 3rd
GIRLS2001 Meet of Champions 4-Apr-2001 Update Invitational Division Event / Entrant, Home Town, School, Best Reported Performace, Honors LJ - Girls Nikita Taylor, Holly Springs, MS, Holly Springs, 19-6.5, 00 MS 4A State Champion Shamekia Louis, Grand Couteau, LA, Academy of the Sacred Heart, 19-2, 00 LA 2A State Champion Melissa Greene, Cordova, TN, Cordova, 18-11, 00 TN 3A State Champion Courtney Barge, Pensacola, FL, Woodham, 18-8.75, 00 FL 4A State Meet 4th Lauren Johnson, Scottsboro, AL, Scottsboro, 18-7, 00 AL 5A State Champion Donesha Spivey, Melbourne, FL, Palm Bay, 18-6.5, Ashley Davis, North Palm Beach, FL, The Benjamin School, 18-6, 00 FL 1A State Champion Crystal Hunter, Mobile, AL, McGill-Toolen, 18-5, 00 AL 6A State Meet 8th Alondra Cooper, Riviera Beach, FL, Suncoast, 18-3.5, AAU J. O. Nationals 2nd Vaquaisha Morris, Riviera Beach, FL, Suncoast, 18-3, 00 FL 2A State Meet 2nd Kimberly Cox, Mobile, AL, LeFlore, 17-10, 00 AL 6A State Meet 2nd Rosalind Goodwin, Louisville, KY, Ballard, 17-7.5, 00 KY 3A State Champion LaClaire Carter, Montgomery, AL, Sidney Lanier, 17-6, 00 AL 6A Indoor State Champion Denasha Mondy, Louisville, KY, Ballard, , 00 KY 3A State Meet 2nd Edra Findley, Mobile, AL, UMS-Wright, , 00 AL 3A State Champion Kelly Gaston, Montgomery, AL, Robert E. Lee, , 00 AL 6A State Meet 7th Theresa Smith, Montgomery, AL, Loveless, , 00 AL 3A Indoor State Champion Stacey Spillers, Auburn, AL, Auburn, , 00 Open Division Champion
TJ - Girls LaToya Lagree, Stone Mountain, GA, Stephenson, 40-7.75, #8US Ashley Davis, North Palm Beach, FL, The Benjamin School, 37-6, 00 FL 1A State Champion Rosalind Goodwin, Louisville, KY, Ballard, 37-4, 00 KY 3A State Champion Courtney Barge, Pensacola, FL, Woodham, 37-1.5, Tiffany Peterson, Mobile, AL, St. Paul's, 36-8, 00 FL 2A State Meet 3rd Patrina Bosewell, Montgomery, AL, Robert E. Lee, 35-8.25, 00 AL 6A State Meet 4th Edra Findley, Mobile, AL, UMS-Wright, 35-7, 00 AL 3A State Champion Lauren Bussey, Cullman, AL, Cullman, 35-7, 00 AL 5A State Champion Adrian Johnson, Mobile, AL, Davidson, , 00 AL 6A Sectional 2nd Dleone France, Mobile, AL, Davidson, , Wyeshia White, Mobile, AL, Vigor, , Kelly Gaston, Montgomery, AL, Robert E. Lee, , 00 AL 6A State Meet 7th Denasha Mondy, Louisville, KY, Ballard, , 00 KY 3A State Meet 2nd
HJ - Girls Kelly Bowman, Berea, KY, Berea Community, 5-10.5, 00 KY 1A State Champion Kaylah Burks, Mobile,AL, Davidson, 5-10, Defending Champion Megan Byrd, Fayetteville, GA, Fayetteville, 5-6 , 00 GA 4A State Meet 3rd Karen Modzelewski, Sarasota,FL, Cardinal Mooney, 5-5, Lauren Bussey, Cullman, AL, Cullman, 5-4, 00 AL 5A State Champion Octavia Carter, Lucedale, MS, George County, 5-4, 00 MS 4A State Champion April Goolsby, Winston-Salem, NC, Mt. Tabor, 5-4, 00 NC 4A State Meet 2nd Kim Larry, Tupelo, MS, Tupelo, 5-4, 00 MS 4A State Meet 5th Deboroah Stoner, Crestwood, KY, South Oldham, 5-4, Renea Townsend, Baton Rouge, LA, Baton Rouge, , 01 LA Indoor State Champion Jadderienne Rumph, Riviera Beach, FL, Suncoast, , 00 FL 2A State Meet 3rd Tiffany Peterson, Mobile, AL, St. Paul's, , 00 AL 5A State Meet 3rd
2001 Meet of Champions 4-Apr-2001 Update Invitational Division Event / Entrant, Home Town, School, Best Reported Performace, Honors Discus - Girls Angela Rose, Niceville, FL, Niceville HS, 121-0, Hatasha Holliness, Ft. Walton Beach, FL, Ft. Walton Beach, 120-0, 00 County Meet 2nd Shannon Bowie, Gainesville, FL, Buchholz, 118-0, 00 AAU J.O. 4th Thia Burns, Riviera Beach,FL, Suncoast, 113-0, 01 FL Relays 3rd Laura Nichols, Suwanee, GA, North Gwinett, 110-3, Tiffany Phillips, Pensacola, FL, Escambia, 106-7, Stephanie Hale, Riviera Beach,FL, Suncoast, 106-0, 01 FL Relays 2nd Michelle Shultz, Baton Rouge, LA, Baton Rouge, , 00 Meet of Champions 3rd Lee Smith, Mobile, AL, UMS-Wright, , 00 AL 3A State Champion
SP - Girls Stephanie Hale, Riviera Beach,FL, Suncoast, 37-0, 01 FL Relays 2nd Michelle Shultz, Baton Rouge, LA, Baton Rouge, 36-4.5, 01 LA Indoor State Meet 3rd Janathan Martin, Baton Rouge, LA, Baton Rouge, 36-4, 01 LA Indoor State Meet 4th Angela Rose, Niceville, FL, Niceville HS, 36-0, Thia Burns, Riviera Beach,FL, Suncoast, 36-0, 01 FL Relays 3rd Tiffany Phillips, Pensacola, FL, Escambia, 35-11, 00 County Champion Lori Peet, Niceville, FL, Niceville HS, 35-11, Navaria Evans, Pritchard, AL, Blount, 35-11, 00 AL 5A State Meet 2nd Dyeshia Edwards, Pritchard, AL, Vigor, 35-1, 00 AL 6A State Meet 4th
2001 Meet of Champions 4-Apr-2001 Update Invitational Division Event / Entrant, Home Town, School, Best Reported Performace, Honors PV - Girls Lacy Janson, Sarasota,Fl, Cardinal Mooney, 13-0, All American Dana Rosenblatt, Mandeville, LA, Fountainebleau, 11-0, Jacey Hughes, Owensboro, KY, Davies County, 10-9, 00 KY 3A State Champion Whitney Shepard, Orlando, FL, Lake Highland Prep, 10-8, 00 FL 1A State Meet 2nd Rhiannon Jaet, Mobile, AL, McGill-Toolen, 10-6.5, 00 AL 6A State Meet 2nd Christy Shepard, Orlando, FL, Lake Highland Prep, 10-6, 00 FL 1A State Meet 3rd Megan Ford, Riviera Beach, FL, Suncoast, 10-6, 00 FL 2A District Champion Jeanna Stark, Mobile, AL, McGill-Toolen, 10-0, 00 AL 6A State Champion Megan Watts, Sarasota,Fl, Cardinal Mooney, 10-0, 2A state qualifier Sarah Soul, Pensacola FL, Pensacola Catholic, 10-0, 00 FL 2A State Meet 3rd Tequila Fisher, Pensacola, FL, Woodham, 9-6, 00 FL 3A Regional Meet 3rd Hailey Pierce, Auburn, AL, Auburn, 9-6, 00 AL 6A Sectional Champ Kriston Janson, Sarasota,Fl, Cardinal Mooney, 9-0, Tammy Freeman, Scottsboro, AL, Scottsboro, 9-0, 00 AL 5A State Champion Ashley Feree, Cordova, TN, Cordova, 9-0, 00 TN 3A State Meet 3rd
2001 Meet of Champions 4-Apr-2001 Update Invitational Division Event / Entrant, Home Town, School, Best Reported Performace, Honors 100 - Girls Shamekia Louis, Grand Couteau, LA, Academy of the Sacred Heart, 11.79, 00 LA 2A State Meet 2nd Donesha Spivey, Melbourne, FL, Palm Bay, 11.91, 0 FL 4A State Meet 2nd Shandra Freeman, Baton Rouge, LA, Christian Life, 11.93, 00 LA 2A State Meet 2nd Nikita Taylof, Holly Springs, MS, Holly Springs, 11.97, 00 MS 4A State Meet 2nd Kenya Patton, Chattanooga, TN, Brainerd, 12.07, 00 TN A-2A State Champion Charlene Norris, Pensacola FL, Pensacola, 12.1, 00 FL 3A State Meet 4th Denasha Mondy, Louisville, KY, Ballard, 12.1, 00 KY 3A State Meet 3rd Blair Rawls, Gainesville, FL, Buchholz, 12.3, 01 FL 4A State Meet 200 4th
200 - Girls Janice Davis, Natchez, MS, Natchez, 23.9, 01 MS 5A State Champion #14US Donesha Spivey, Melbourne, FL, Palm Bay, 24.02, 0 FL 4A State Meet 2nd Kenya Patton, Chattanooga, TN, Brainerd, 24.04, 00 TN A-2A State Champion Nikita Taylof, Holly Springs, MS, Holly Springs, 24.2, 00 MS 4A State Meet 2nd Shamekia Louis, Grand Couteau, LA, Academy of the Sacred Heart, 24.3, 00 LA 2A State Champion Christy Fairly, Lucedale, MS, George County, 24.4, 00 MS 4A State Champion Tyesha Mose, Pritchard, AL, Vigor, 24.48, 00 AL 6A State Champion
400 - Girls Stephanie Smith, Macon, GA, Northwest Macon, 52.64, All-American #4US Janice Davis, Natchez, MS, Natchez, 52.92, #6US Christy Fairly, Lucedale, MS, George County, 53.57, 00 MS 4A State Champion #10US Kendi Shepperson, Lithonia, GA, Lithonia, 56.4, 3A Reg Champions Tyeshia Mose, Pritchard, AL, Vigor, 55.59, 00 AL 6A State Champion Fran Barnett, Marietta,GA, Marietta, , 2001 3rd GA. State Indoor Brittanny Harrris, Baton Rouge, LA, Baton Rouge, , 00 LA Indoor State Champion
2001 Meet of Champions 4-Apr-2001 Update Invitational Division Event / Entrant, Home Town, School, Best Reported Performace, Honors 800 - Girls Casey Countryman, Pensacola, FL, Escambia, 2:16.69, 00 FL 3A State Champion Jordan Wagonsellar, Louisville, KY, Ballard, 2:15.68, 00 KY 3A State Champion Mildred Harris, Phenix City, AL, Central PC, 2:17.01, 00 AL 6A State Champion Kara Chamberlin, Niceville, FL, Niceville, 2:17.99, Daila Clarke, Riviera Beach, FL, Suncoast, 2:17, 00 FL 2A State Champion Elizabeth Wancowicz, Mobile, AL, McGill-Toolen, 2:18.14, 01 AL 6A Indoor State Champion Katrina Davis, Mandeville, LA, Mandeville, 2:19, 00 LA 5A State Champion Margaret Sams, Fayetteville, GA, Fayette County, 2:19.1, 00 2nd GA 4A State Meet Holly Geers, Crestwood, KY, South Oldham, 2:19.74, 00 KY 3A State Meet 6th Julie Hinton, Reno, NV, Galena, 2:20, Linsay Day, Hammond, LA, St. Thomas Aquinas, 2:20, Marah Borgman, Gaineville, FL, Buchholz, 2:21, LaShondra Givens, New Orleans, LA, Fortier, 2:21, 00 LA 5A State Meet 2nd Katie Dawson, Baton Rouge, LA, Episcopal, 2:22.78, 00 LA 2A State Champion Conceita Cutrer, Kentwood, LA, Jewel Sumner, , 00 LA 2A State Meet2nd
2001 Meet of Champions 4-Apr-2001 Update Invitational Division Event / Entrant, Home Town, School, Best Reported Performace, Honors 1600- Girls Katie DeVaux, Fort Walton Beach, FL, Fort Walton Beach, 5:02.81, 00 FL 4A State Meet 5th Cara Nichols, Bowling Green, KY, Bowling Green, 5:04, 99 KY 2A State Champion Tiffany McWilliams, Red Bay, AL, Red Bay, 5:08.27, 00 AL 2A State Champion Lisa Green, Marietta, GA, Pope, 5:12, 01 GA State Indoor Champion Kathleen Turchin, Suwanee, GA, North Gwinett, 5:14, 00 GA 3A State Meet 2nd Heather Griffith, Gainesville, FL, Buchholz, 5:15, 00 FL 4A All Region XC Kassie Hanan, New Orleans, Dominican, 5:17, 00 LA 3K Indoor State Champion Shalaine Phaup, Henderson, KY, Henderson, 5:18, 00 KY 3A All State XC Anne Katherine Wales, Mandeville, LA, Mandeville, 5:19, 00 LA 6A State XC Champion Christy Brewer, Atlanta, GA, Marist, 5:20, 00 GA 3A All State XC Gabrielle Lee, Grand Couteau, LA, Academy of the Sacred Heart, 5:22, 00 LA 2A State Champion Ashley Ferree, Cordova, TN, Cordova, 5:23, 00 TN 3A State Meet 5th
2001 Meet of Champions 4-Apr-2001 Update Invitational Division Event / Entrant, Home Town, School, Best Reported Performace, Honors 3200 - Girls Ali Sauer, Crestwood, KY, South Oldham, 10:56, 00 KY 3A State Meet 2nd Carling Cookery, Sarasota, FL, Riverview, 11:06, 00 FL 4A State Meet 7th Christa Benton, St. Petersburg, FL, Keswick Christian, 11:16.58, Footlocker South team Emily Sheffer, Morganfield, KY, Union County, 11:18, 00 KY 2A State Champion Tricia Delacourt, Pensacola, FL, Escambia, 11:19, Defending Meet Champion Anna Brew, Gainesville, FL, Buchholz, 11:20, 00 FL 4A State XC 5th Shannon Wommack, Conyers, GA, Heritage, 11:21, 00 GA 3A State Champion Carla Uribe, Atlanta, GA, Marist, 11:22., 01 GA Indoor State 3rd Ginger Wheeler, Winston-Salem, NC, Mt. Tabor, 11:30, 01 NC Indoor State Champion Tara Lenn, Mobile, AL, St. Paul's, 11:34, 00 AL 4-5A State XC Champion Hallie Blunk, Mobile, AL, UMS-Wright, 11:35, 00 AL 3A State Champion Margaret Martin, Mobile, AL, St. Paul's, 11:38, 00 AL 4-5A State XC 2nd Rayla Hunt, Baton Rouge, LA, Baton Rouge, , 01 LA Indoor State Meet 4th Amy Dibianca, Winston-Salem, NC, Mt. Tabor, , 01 NC Indoor State Meet 3rd Tara Enebak, Auburn, AL, Auburn, , 00 AL 6A State XC 3rd Emily Green, Scottsboro, AL, Scottsboro, , 01 AL 5A Indoor State Meet 2nd Kayla Schneeweis, Kentwood, LA, Jewell Sumner, , 00 LA 2A State Champion Caroline Payne, Gainesville, FL, Buchholz, , 00 FL 4A All-Region XC Kirsten Shell, Suwanee, GA, Collins Hill, , 00 GA 4A XC All-State Lolly York, Mobile, AL, Murphy, , 00 AL 6A Indoor State 3rd
2001 Meet of Champions 4-Apr-2001 Update Invitational Division Event / Entrant, Home Town, School, Best Reported Performace, Honors 100 Hurdles - Girls Ashley Davis, North Palm Beach, FL, The Benjamin School, 14.4, 00 FL 1A State Champion Marquita Busby, New Orleans LA, Ehret, 14.42, 5A Indoor State Octavia Carter, Lucedale, MS, George County, 14.45, 00 MS 4A State Champion Deanna Lane, Marietta, GA, Pope, 14:48, 00 GA 4A Meet 2nd Marquita Dotrch, Powder Springs, GA, McEachern, 14:59, 00 4A Regional Champion Theresa Smith, Montgomery, AL, Loveless, 14.68, 00 AL 3A Indoor 55M State Champion Alondra Cooper, Riviera Beach, FL, Suncoast, 14.71, J.O. Olympic Champion Lauren Johnson, Scottsboro, AL, Scottsboro, 14.92, 00 AL 5A State Champion
300 Hurdles - Girls Octavia Carter, Lucedale, MS, George County, 44.03, 00 MS 4A State Champion Vaquaisha Morris, Riviera Beach, FL, Suncoast, 45.1, 00 FL 2A State Champion Kelly Gaston, Montomery, AL, Robert E. Lee, 45.5, 00 AL 6A State Meet 2nd Lauren Johnson, Scottsboro, AL, Scottsboro, 45.56, 00 AL 5A State Champion Courtney Golson, Mobile, AL, B. C. Rain, 45.72, AL 00 5A State Champion Edra Findley, Mobile, AL, UMS-Wright, 45.9, 00 AL 3A State Champion Marquita Dortch, Powder Springs, GA, McEachern, 45.9, 01 GA Best Time to Date
2001 Meet of Champions 4-Apr-2001 Update Invitational Division Event / Entrant, Home Town, School, Best Reported Performace, Honors 4x100 Relay - Girls , Charlotte, NC, Independence , 47.61, Meet Record Holders , Charlotte, NC, Olympic, 47.76, 00 NC 4A State Champion , Pensacola, FL, Woodham, 48.81, 01 FL Relays 4th , Baton Rouge, LA, Baton Rouge, 48.82, 00 LA 5A State Meet 4th , Baton Rouge, LA, Christian Life, 49.8, 00 LA 2A State Champion
4x400 Relay - Girls , Riviera Beach, FL, Suncoast, 3:55, , Pensacola , FL, Escambia, 3:55.6, 00 FL 3A State Meet 2nd , Louisville, KY, Ballard, 3:56, 00 KY 3A State Champion , Charlotte, NC, Independence, 3:59.3, Defending Meet Champion , Baton Rouge, LA, Baton Rouge, 4:00, 00 LA 5A State Champion , Marietta, GA, Pope, 4:04, 01 GA #5 Ranking , Pensacola, FL, Woodham, 4:07,
4x800 Relay - Girls , Pensacola , FL, Escambia, 9:39.71, 00 FL 2A State 4th , Riviera Beach, FL, Suncoast, 9:40, 00 FL 2A State Champion , Gainesville, FL, Buchholz, 9:46.86, 00 Meet of Champions 2nd , Mobile, AL, McGill-Toolen, 9:48.54, 00 AL 6A State Meet 3rd , Mobile, AL, St. Paul's, 9:49.75, 00 AL 4A State Champion , Mobile, AL, Murphy, 9:50.58, 00 AL 6A State Champion , Niceville, FL, Niceville, 9:54.18, , Winston-Salem, NC, Mt. Tabor, 9:55, 00 NC Ind State 2nd , Pensacola, FL, Woodham, 9:58.2, , Louisville, KY, Ballard, , 00 KY Ind State Champion , Pensacola , FL, Pensacola Catholic, , 00 AL 6A State Meet 4th , Mandeville, LA, Mandeville, , 00 LA Ind State Champion , Marietta,Ga, Marietta, , , Cordova, TN, Cordova, , , Scottsboro, AL, Scottsboro, , 00 AL 5A State Champion , Baton Rouge, LA, Baton Rouge, , 00 LA Ind State Meet 3rd
Return to Mobile Meet of Champions page
|
This web site is edited and published ©DyeNet LLC 2000-2001 |