|
|||||
- HOME - US News - States - Calendar - Rankings - Features - Youth - Message Board - Chat Room - | |||||
DyeStat New York |
|||||
2/18/01 at the NY Armory
CHSAA ChampionshipsBoys - Mt. St. Michael 49, Gary Peters, Corey Thomas DyeStat Elite Performances (49)B-55: 6.48 -- Hussey, Ronald, 2001, Mt. St. Michael NY CHSAA
Champs G-60: 7.32 -- Henry, Shanae, , Kellenberg NY CHSAA Champs 74th BOYS Championship3200 METERS 1- CHARLIE MILLIOEN
ST. ANTHONY'S
9:15.27 MR 2- DAN McGRATH MOLLOY 9:31.75 3- BRENDAN BROWN CHAMINADE 9:35.17 4- RYAN HARMON XAVIER 9:37.33 5- SEAN HOPKINS ST. ANTHONY'S 9:44.90
HIGH JUMP 1- BRIAN McCARTHY KELLENBERG 6' 4" 2- CHRIS JACQUES CHAMINADE 6' 0" 3- MATT WALDEN MOLLOY 6' 0" 4- KAMAR ADLAM FORDHAM PREP 5' 10" 5- JOHN DLUG XAVERIAN 5' 8"
LONG JUMP 1- VICTOR PARSLEY HOLY CROSS 21' 10" 2- GARY PETERS MT. ST. MICHAEL 20' 9" 3- JOHN MARSHALL MT. ST. MICHAEL 20' 1" 4- VINCENT VERTERANO MSGR. FARRELL 19' 11.75" 5- CHRIS MANCUSI ST. JOSEPH SEA 19' 10"
1000 METERS 1- COREY THOMAS
LOUGHLIN
2:28.46 MR, CHSAA Rec. 2- TERRENCE LENNON REGIS 2:32.61 3- BARNEY BROWN MT. ST. MICHAEL 2:34.84 4- RANDY LEWIS LOUGHLIN 2:35.84 5- CHRIS ZIMMERMAN CHAMINADE 2:36.43
600 METERS 1- CHRIS MUSANO SPELLMAN 1:20.63 2- CHRIS TELESFORD BISHOP FORD 1:22.02 3- GEOFFREY CARTER MT. ST. MICHAEL 1:22.31 4- IDRIS PAYNE FORDHAM PREP 1:22.46 5- RICH VILLANUEVA MT. ST. MICHAEL 1:23.90
55 METERS 1- RONALD HUSSEY MT. ST. MICHAEL 6.48 2- OBARO EMENIKE FORDHAM PREP 6.58 3- CRAIG NELSON CHRIST THE KING 6.66 4- DWIGHT VINCENT HOLY TRINITY 6.76 5- JOHN FISKE ST. ANTHONY'S 6.85
SHOT PUT 1- MIKE SCARPA MSGR. FARRELL 53' 4.5" 2- MIKE SANGOBOWALE FORDHAM PREP 53' .50" 3- JEAN AFFLACK KELLENBERG 53' .50" 4- TRAVIS CLAYTON McCLANCY 51' 5- JARED AMATUZZO MSGR. FARRELL 49' 3.5"
TRIPLE JUMP 1- GARY PETERS MT. ST. MICHAEL 44' 6" 2- KAMAR ADLAM FORDHAM PREP 42' 6.5" 3- JOHN MARSHALL MT. ST. MICHAEL 41' 10" 4- PAUL HENRY CHAMINADE 41' 4" 5- COREY SIMMONS LaSALLE 41' 3.5"
POLE VAULT 1- GAVIN McMAHON FORDHAM PREP 13' 2- RUPERT POND FORDHAM PREP 12' 6" 3- TOM SMITH ST. JOSEPH SEA 12' 4- JOHN SEXTON ST. JOSEPH SEA 12' 5- COLIN O'DWYER FORDHAM PREP 12'
1600 METERS 1- CHARLIE MILLIOEN ST. ANTHONY'S 4:24.22 2- COLLIN MARTIN CHAMINADE 4:27.02 3-TERENCE LENNON REGIS 4:27.31 4- ANDREW BLAICH MSGR. FARRELL 4:31.64 5- MATTHEW PUGLISI CHAMINADE 4:31.98
55 METER HURDLES 1- DANNY CHAPOTEAU MOLLOY 8.07 2- JERRY ALCOSTER XAVIER 8.09 3- PAUL PACE MOLLOY 8.22 4- GIO BRESCIAN MOLLOY 8.32 5- KURT SEMDER MOLLOY 8.34
300 METERS 1- RONALD HUSSEY MT. ST. MICHAEL 34.53 2- MICHAEL DAVENPORT HOLY CROSS 35.69 3- RICARDO AGUIRRE MT. ST. MICHAEL 35.73 4- DWIGHT VINCENT HOLY TRINITY 35.93 5- MARTIN VINCENT LOUGHLIN 36.74
3200 METER RELAY 1- BISHOP LOUGHLIN 7:57.51
Davon Easterling 1:59.8, Andre Donaldson 2:01.8, Corey Thomas 1:56.4,
Randy Lewis 1:59.3 3- BISHOP FORD 8:05.67 4- ST. PETER'S
8:06.08 5- MSGR. FARRELL
8:09.99
1600 METER RELAY 1- CHAMINADE 3:24.27 Garafalo 51.5, Rozea 51.9, Leone 51.4, Malmquist 49.7 2- MT. ST. MICHAEL
3:25.50 3- KELLENBERG 3:28.25 4- XAVIER 3:29.85 5- BISHOP LOUGHLIN 3:34.32
800 METER RELAY 1- HOLY CROSS 1:31.22 Victor Parsley 23.5, Mike Davenport 21.8, Brian Chiantella 23.1, Ashawn Knight 22.6 2- MSGR. FARRELL
1:34.21 3- MT. ST. MICHAEL 1:36.14 4- CHAMINADE
1:36.66 5- KELLENBERG 1:40.31
NOVICE 1600 METERS 1- C. RIVERA LaSALLE 4:50.94 2- SEAN EGAN FORDHAM PREP 4:54.29 3- TIM WALSH FORDHAM PREP 4:54.49 4- BILLY MULLIGAN KELLENBERG 4:54.52 5- PETER PORCINO REGIS 5:00.16
NOVICE 800 METER RELAY 1- FORDHAM PREP 1:41.25 HOLDER-DOHERTY-RUIZ-SANS 2- MOLLOY 1:42.97 3- MT. ST. MICHAEL 1:44.18 4- KELLENBERG 1:45.83 5- ST. JOHN'S PREP 1:46.81
ALUMNI 1600 METERS 1- SHANE CONWAY REGIS 4:37.8 2- DAN MACKAY ST. JOSEPH SEA 4:57.5 3- JAMES LONGSTINE REGIS 5:00.6 4- BOB ORAZEM MOORE 5:11.4 5- ANN CACCAVO MOORE 5:48.0
ALUMNI 400 METERS 1- SEAN WRIGHT RICE 52.6 2- DARNELL GATLING SPELLMAN 53.1 3- BOB ORAZEM MOORE 70.8 4- JACK DARRELL LOUGHLIN 85.9
COACHES SPRINT MEDLEY RELAY 1- CARDINAL HAYES 3:52.51 2- FORDHAM PREP 4:37.73
OUTSTANDING PERFORMER - FIELD GARY PETERS - MT. ST. MICHAEL
OUTSTANDING PERFORMER - RUNNING
TEAM SCORES: MT. ST. MICHAEL 49 FORDHAM PREP 27 CHAMINADE 23 MOLLOY 19 HOLY CROSS 16 MSGR. FARRELL 16 LOUGHLIN 16 ST. ANTHONY'S 14 KELLENBERG 13 XAVIER 8 BISHOP FORD 7 REGIS 7 CARDINAL SPELLMAN 6 ST. JOSEPH BY THE SEA 6 HOLY TRINITY 4 CHRIST THE KING 3 MSGR. McCLANCY 2 ST. PETER'S 2 LaSALLE 1 XAVERIAN
1
23rd GIRLS Championship
3000 Meters
1-Natalie Lebron Molloy 10:39.49 2-Suzanne Griffing St Francis Prep 10:40.36 3-Kelly Flood Holy Trinity 10:52.48 4-Julie Lamiquiz St Joseph Sea 10:54.89 5-Kate Stewart Moore Catholic 11:09.56
1000 Meters 1- Caitlin Tormey Notre Dame 2:59.48 2- Vanessa Augeri Holy Trinity 3:03.76 3- Lauren Diffendale Molloy 3:06.44 4- Lisa Sbarbaro St. Joseph Sea 3:06.79 5- Malorie Dzenius Kellenberg 3:07.60
600 Meters 1- Caitlin Paul Sacred Heart 1:37.11 2-Danielle Farley St Joseph Sea 1:38.01 3-Demenia Kilpatrick Loughlin 1:41.35 4-Rouschelle Jackson Spellman 1:42.20 5-Tanya Osborne Loughlin 1:45.26
55 Meters 1- Shanae Henry Kellenberg 7.32 2- Kate Lawson Sacred Heart 7.50 3- Sasheen Hazel Holy Trinity 7.57 4- Kelly Jo Durie Holy Trinity 7.60 5- Caitlin McDonald Sacred Heart 7.61
Freshman Sprint Medley Relay 1- Bishop Loughlin 4:39.18 Weah-Anderson-Jeffrey-Watler 2- Molloy 4:40.50 3- St. John's Prep 4:43.01 4- Holy Trinity 4:46.39 5- Kellenberg 4:47.30
1500 Meters 1-Aja Williams Bishop Loughlin 5:00.79 2-Susanne Griffing St Francis Prep 5:01.79 3-Angela Marin St Anthony's 5:03.77 4-Kelly Flood Holy Trinity 5:10.30 5-Kate Stewart Moore Catholic 5:11.86
300 Meters 1-
Shana Cox
Holy Trinity
39.65 2- Tiera Fletcher Spellman 41.08 3- Kendra Geller Holy Trinity 43.05 4- Karin Clarkson Christ the King 43.42 5- Dana-Lyn Foster Spellman 43.61
Sophomore 1600 Meter Relay 1- Nazareth 4:55.95 Cutting-Brazil-Nicolas-Adedeji 2- St. Anthony's 4:56.93 3- Kellenberg 5:20.25
55 Meter Hurdles 1- Kate Lawson Sacred Heart 8.82 2- Caitlin McGinn Holy Trinity 8.94 3- Lauren Torelli St. Joseph Sea 9.41 4- Laura Cincotta Moore Catholic 9.53 5- Shannyn Fredericks St. Joseph Hill 9.79
3200 Meter Relay 1- Notre Dame 9:39.38
Lucia Brockway, 2:26.9; Marissa Olivieri, 2:26.5;
Caitlin Tormey, 2:19.6; Maxine Davila, 2:26.3 3-
St. Joseph by the Sea
9:45.88
Danielle Farley, 2:24.5; Megan Melvin, 2:26.1 4- Bishop Loughlin 9:49.25 5- St. Anthony's 9:58.67
1600 Meter Relay 1- Holy Trinity 4:08.80 Demetrius-Geller-Bertuzzi-Augeri 2- Cardinal Spellman 4:09.85 3- Bishop Loughlin 4:17.62 4- St. Anthony's 4:21.50 5- St. John's Prep 4:25.56
800 Meter Relay 1- Holy Trinity 1:43.89 (Sasheen Hazel 26.4, Cailin McGinn 27.1, Kelly Jo Durie 25.8, Shana Cox 24.2) 2- Bishop Loughlin 1:47.64 3- Kellenberg 1:48.90 4- Sacred Heart 1:49.91 5- St. Anthony's 1:55.17
High Jump 1-Kelly-Jo Durie Holy Trinity 4' 9" 2-Meghan Radonis Kellenberg 4' 8" 3-Monique Marshall Mary Louis 4' 8" 4-Laura Doyle St Francis Prep 4' 8" 5-Jessica Bertuzzi Holy Trinity 4' 6"
Pole Vault 1- Kim Brandon St. Joseph Sea 8' 6" 2- Jenna Daly St. Anthony's 8' 0" 3- Jen Ferrara St. Joseph Sea 7' 0" 4- Jackie Brilla St. Anthony's 6' 6"
Long Jump 1-Sasheen Hazel Holy Trinity 16' 5" 2-Valin Jordan Mary Lewis 15' 9.75" 3-Taryn Ellis St John Villa 15' 2.75" 4-Joyce Sarg Notre Dame 14'9" 5-Jennifer Zaccariello St Joseph Hill 13' 10"
Triple Jump 1-Kate Lawson Sacred Heart 34' 3" 2-Erin Sutton Sacred Heart 33 10.75" 3-Danielle Farley St Joseph Sea 31' 6" 4-Maryann Heiman St Anthony's 30' 10.25" 5-Fitrone Cukaj St John Villa 30' 1"
Shot Put 1-Marina Liander Notre Dame 41' 6.5"* New Meet Record 2-Christina Reyes St Joseph Sea 29' 10.5 3-Michelle Bradley St Anthony's 29' 8" 4-Danielle Hayes Loughlin 29' 6" 5-Deannee Alexander Holy Trinity 29' 3"
Outstanding Performer - Running Shana Cox - Holy Trinity Outstanding Performer -
Field Marina Liander - Notre Dame
Team Scores: Holy Trinity 54 Sacred Heart 33 Bishop Loughlin 21 St. Joseph by the Sea 21 Notre Dame 20 Kellenberg 14 St. Francis Prep 11 Cardianl Spellman 11 St. Anthony's 10 Molloy 9 Mary Louis 7 Moore Catholic 4 St. John Villa 4 Christ the King 2 St. John Baptist 1 St. Joseph Hill 1 St. John's Prep 1
Return to DyeStat New York page
|
This web site is edited and published ©DyeNet LLC 2000-2001 |