11/11/00 at SUNY Utica NY - 5k
NYPHSAA Championship
Class B
results from Jim Vermeulen's Section
III site
Boys - Girls
Race : N.Y.S. X-C Boys B - SUNY Utica(3)
Date : November 11, 2000
Place School Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 Sayville 46
2 Burnt Hills 71
3 Warwick 73
4 Canton 89
5 Starpoint 149
6 Honeoye Falls-Lima 152
7 Brewster 165
8 Chittenango 194
9 Plattsburgh 239
10 Trumansburg 266
11 South Side 276
Race : N.Y.S. X-C Boys B - SUNY Utica(3)
Date : November 11, 2000
Place
ind team sec number name school
---------------------------------------------------------------------------
1 1 265 Seton McAndrews-12 Queensbury 16:52.0
2 1 2 1101 Brian Dalpiaz-10 Sayville 17:03.9
3 2 3 1008 Jon Pierce-11 Canton 17:09.5
4 4 591 Peter Chambers-12 Newark 17:33.6
5 5 268 Tyson Evensen-12 Averill Park 17:34.5
6 3 6 1103 Brendan Barrett-12 Sayville 17:40.5
7 7 877 Elliot Rosenblum-12 JFK Bellmore 17:42.9
8 8 590 Jesse Contario-12 Newark 17:43.5
9 4 9 1102 Ryan Soltan-12 Sayville 17:44.3
10 10 879 Chris Mammone-10 Valley Stream South 17:45.1
11 11 970 Adam Hurst-12 Minisink 17:49.9
12 12 875 David Spiegel-12 Floral Park 17:50.7
13 5 13 115 Frank Macreery-11 Brewster 17:51.2
14 6 14 917 Mike Lawrence-12 Warwick 17:54.3
15 15 266 Kevin Catlett-11 Albany Academy 17:56.2
16 7 16 116 Mike Negro-12 Brewster 17:57.7
17 17 170 Rob Murray-12 Ossining 18:00.2
18 8 18 1104 Greg Mourino-12 Sayville 18:00.9
19 9 19 210 Joe Duchane-12 Burnt Hills 18:01.4
20 20 495 Mark Russin-12 Windsor 18:02.0
21 10 21 1009 Ken Blewett-12 Canton 18:04.3
22 22 360 Jason Croniser-10 Adirondack 18:06.8
23 11 23 208 Chris Camp-12 Burnt Hills 18:07.6
24 12 24 919 Mike Cosimano-12 Warwick 18:08.3
25 13 25 209 Dan Crespin-12 Burnt Hills 18:09.9
26 14 26 543 Tim Meehan-11 Honeoye Falls-Lima 18:11.1
27 27 267 Oliver Tassinari-12 Albany Academy 18:15.4
28 28 878 Pat Burford-11 JFK Bellmore 18:15.8
29 15 29 915 Jon Stein-12 Warwick 18:20.7
30 16 30 211 Ben Pangie-12 Burnt Hills 18:21.8
31 17 31 916 Jake Laroe-9 Warwick 18:23.3
32 32 497 Ken Rozelle-12 Johnson City 18:24.6
33 33 971 Sean Corbett-11 New Paltz 18:24.9
34 34 171 Tom Vogl-12 Scarsdale 18:25.3
35 35 685 John Flor-12 Albion 18:25.6
36 18 36 301 Ryan Wells-12 Chittenango 18:26.2
37 37 594 Dave Heyoniak-10 Aquinas 18:26.7
38 19 38 636 Matt White-10 Starpoint 18:27.4
39 39 972 Tony Calabro-11 Cornwall 18:29.3
40 20 40 544 Greg Rahmlow-10 Honeoye Falls-Lima 18:31.8
41 21 41 729 Phil Reid-12 Plattsburgh 18:32.2
42 22 42 212 Andrew McCarthey-11 Burnt Hills 18:33.3
43 43 687 Matt Murphy-12 Lake Shore 18:34.0
44 23 44 918 Nick Connolly-10 Warwick 18:36.4
45 24 45 1013 Steve Dalton-10 Canton 18:37.2
46 25 46 920 Dave Baxter-10 Warwick 18:41.5
47 26 47 1010 Matt McMurray-12 Canton 18:42.2
48 48 269 Tyler Raymond-11 Scotia-Glenville 18:42.6
49 49 361 Jeremy Yangs-12 Adirondack 18:43.7
50 50 1160 Jack Nelson-12 Rocky Point 18:44.1
51 27 51 1011 Matt Russell-11 Canton 18:45.8
52 28 52 213 Ken Laskowski-12 Burnt Hills 18:46.2
53 53 876 Robbie Friedman-11 Great Neck South 18:46.6
54 29 54 638 Chuck Laderer-9 Starpoint 18:49.2
55 30 55 1105 Ryan McGarry-12 Sayville 18:49.6
56 31 56 639 Chris Kudla-12 Starpoint 18:50.0
57 57 363 Brad Ariola-10 A.P.Williamstown 18:50.6
58 58 1068 Tom Shaver-11 Ogdensburg 18:51.0
59 32 59 642 Marc Gschwend-10 Starpoint 18:51.6
60 33 60 921 Ben Nilsestuen-12 Warwick 18:52.8
61 34 61 214 Chris Bonner-12 Burnt Hills 18:53.3
62 62 592 Luke Luft-11 Livonia 18:53.7
63 63 688 Joshua Schuster-12 Tonawanda 18:54.1
64 35 64 117 Keith Scelia-11 Brewster 18:55.0
65 65 1164 Jermaine Johnson Huntington 18:55.5
66 36 66 545 Phil Ochsenhirt-11 Honeoye Falls-Lima 18:56.1
67 37 67 730 Terran Palmer-Angell-12 Plattsburgh 18:57.2
68 68 496 Kyle Skidmore-11 Windsor 18:58.6
69 38 69 637 Geoff Heitzenrater-11 Starpoint 19:00.3
70 39 70 1012 Sven Syvertsen-11 Canton 19:01.0
71 71 362 Brian Byrnes-11 New Hartford 19:01.4
72 72 174 Justin Whitney-10 Horace Greeley 19:01.8
73 73 686 Ryan Mikrut-10 Amherst 19:02.2
74 74 593 Mike Mellas-12 Aquinas 19:04.9
75 40 75 548 Rob Hoyt-11 Honeoye Falls-Lima 19:05.2
Place
ind team sec number name school
---------------------------------------------------------------------------
76 76 1163 Andrew Knipfing-11 Miller Place 19:06.4
77 77 172 Jamie Kopcsay-12 Yorktown 19:06.8
78 41 78 302 Chris Cimino-12 Chittenango 19:07.2
79 42 79 547 Chris Druschel-10 Honeoye Falls-Lima 19:09.2
80 43 80 303 Roger Westcott-11 Chittenango 19:17.0
81 44 81 307 Josh Phelen-11 Chittenango 19:18.4
82 82 364 Jason Kaminski-11 Corland 19:18.8
83 45 83 823 Gavin Miller-12 South Side 19:19.5
84 46 84 822 Dennis Moriarty-11 South Side 19:22.6
85 85 499 Brian Toombs-11 Oneonta 19:23.1
86 47 86 450 Chris McClure-12 Trumansburg 19:23.5
87 87 1162 Bryan Knipfing-11 Miller Place 19:23.9
88 88 498 Ross Hunkovic-11 Maine-Endwell 19:24.2
89 89 973 Alec Lash-11 Cornwall 19:24.7
90 48 90 304 Casey Guereschi-12 Chittenango 19:26.0
91 91 173 Abbi Manish-11 Horace Greeley 19:27.6
92 92 689 Jeb Bobseine-10 Fredonia 19:31.8
93 93 1065 Matt MaGuire-10 Franklin Academy 19:33.0
94 94 1161 Chris Schula-12 Rocky Point 19:33.6
95 49 95 452 Robbie Bowman-10 Trumansburg 19:34.3
96 50 96 453 Brett Smith-12 Trumansburg 19:35.4
97 51 97 451 Trevor Sherman-10 Trumansburg 19:35.8
98 52 98 306 Andrew Foxenberg-10 Chittenango 19:36.8
99 53 99 731 Jerrod Olsen-12 Plattsburgh 19:37.5
100 54 100 118 Lawrence Azzaretti-11 Brewster 19:37.9
101 55 101 546 Brad Sawyer-12 Honeoye Falls-Lima 19:38.8
102 56 102 549 Joe Fishetti-10 Honeoye Falls-Lima 19:44.1
103 57 103 732 Pat McMullen-12 Plattsburgh 19:46.1
104 58 104 1106 Tom Anziano-12 Sayville 19:47.8
105 59 105 305 Joe Campagna-10 Chittenango 19:50.6
106 60 106 825 Liam Wall-11 South Side 19:56.2
107 61 107 1014 Jeff Marquart-12 Canton 19:59.0
108 62 108 828 Terence Kennedy-10 South Side 20:00.0
109 63 109 827 Mike Cascio-11 South Side 20:02.6
110 64 110 119 Mike Festa-12 Brewster 20:07.5
111 65 111 826 Matt Raggi-10 South Side 20:09.7
112 112 974 Ian Cook-12 Onteora 20:11.4
113 66 113 1107 Mark Maggi-12 Sayville 20:16.6
114 67 114 640 Matt Randall-10 Starpoint 20:16.9
115 115 780 Joe Millette-8 Peru 20:17.4
116 68 116 824 Jason Keith-12 South Side 20:24.4
117 69 117 454 Henry Hastings-12 Trumansburg 20:27.0
118 118 783 Adam Petrashune-11 Saranac 20:42.2
119 119 782 Chris Akin-10 Peru 20:43.1
120 120 1067 Gerry Nason-9 Franklin Academy 20:59.4
121 70 121 455 Kevin Stager-12 Trumansburg 21:04.0
122 122 784 Matt Medeiros-10 Saranac 21:05.3
123 71 123 735 Tim Schwartz-9 Plattsburgh 21:20.2
124 72 124 456 Josh Beck-10 Trumansburg 21:20.6
125 73 125 641 Neil Lefort Starpoint 21:27.7
126 74 126 120 Brian VanDorp-11 Brewster 21:31.6
127 75 127 733 Nick Chase-12 Plattsburgh 21:37.8
128 76 128 734 Jason Letts-12 Plattsburgh 21:45.5
129 129 781 David Hensel-11 Peru 21:55.7
130 77 130 121 Ali Arvanaghi-10 Brewster 22:16.2
131 131 1066 Ryan Degon Franklin Academy 22:50.5
DNF 1069 Jerry Dean-11 Ogdensburg
Race : N.Y.S. X-C Girls B - SUNY Utica(3)
Date : November 11, 2000
Place School Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 Honeoye Falls-Lima 66
2 Holy Names 92
3 Miller Place 104
4 Warwick 113
5 South Jefferson 135
6 Starpoint 135
7 Franklin Academy 162
8 Saranac 193
9 South Side 199
10 Horace Greeley 246
11 Sidney 298
Race : N.Y.S. X-C Girls B - SUNY Utica(3)
Date : November 11, 2000
Place
ind team sec number name school
---------------------------------------------------------------------------
1 1 1 608 Angela Kudla-11 Starpoint 19:43.6
2 2 899 Jean Coleman-11 Wantagh 19:53.5
3 2 3 609 Andrea Cappello-10 Starpoint 20:09.6
4 3 4 329 Nichole Lister-8 South Jefferson 20:12.1
5 4 5 236 Elizabeth Maloy-10 Holy Names 20:13.1
6 6 1180 Tony Lynn Salucci-12 Shoreham Wading River 20:15.2
7 5 7 1129 Megan O'Shea-12 Miller Place 20:20.7
8 6 8 237 Annie Hayden-11 Holy Names 20:23.1
9 9 285 Leah Folmbee-12 Burnt Hills-Ballston Lake20:27.3
10 10 1182 Caitlin Brady-9 Sayville 20:28.8
11 7 11 943 Nicole Whalen-10 Warwick 20:36.7
12 12 190 Lindsey Scherf-9 Scarsdale 20:39.9
13 8 13 515 Amber Dadzweit-12 Honeoye Falls-Lima 20:46.8
14 14 380 Tracey Brauksieck-11 Homer 20:47.7
15 9 15 1131 Kim Caramanica-10 Miller Place 20:48.6
16 16 1181 Amy DeMaro-12 Shoreham Wading River 20:49.0
17 17 666 Lindon Wilcox-11 Albion 20:50.6
18 18 665 Jenn Koeppel-12 Amherst 20:52.1
19 19 383 Katie Lukerth-11 New Hartford 20:53.9
20 20 286 Megan Olds-11 Gloversville 20:56.3
21 10 1036* Lisa Hardy-12 Franklin Academy 21:03.1
22 21 896 Amy Brida-9 Plainedge 21:03.8
23 22 1183 Lindsey Dalpiaz-12 Sayville 21:04.4
24 23 384 Ashley Hughes-9 Phoenix 21:08.4
25 11 24 517 Maureen Martel-10 Honeoye Falls-Lima 21:09.6
26 12 25 516 Mary Iaculli-11 Honeoye Falls-Lima 21:10.0
27 13 26 143 Christina McNamara-11 Horace Greeley 21:12.4
28 14 27 1130 Daisy Goldstein-9 Miller Place 21:15.9
29 28 992 Julie Reale-10 Wallkill 21:16.7
30 15 29 519 Allyson Brown-10 Honeoye Falls-Lima 21:18.4
31 30 191 Denisha Hudson-11 Lakeland 21:20.4
32 31 993 Sarah Lamoy-12 Wallkill 21:21.1
33 16 32 238 Alicia Marini-11 Holy Names 21:21.8
34 33 667 Tarynn Knarr-12 Iroquois 21:23.4
35 34 288 Erin Doak-12 Scotia-Glenville 21:24.4
36 35 287 Erin Sprague-12 Queensbury 21:24.8
37 36 990 Rosie Kretschmer-11 New Paltz 21:25.3
38 17 37 331 Jessica Lister-10 South Jefferson 21:27.4
39 38 475 Yvonne Smith-12 Owego 21:30.8
40 18 39 701 Emily Medeiros-7 Saranac 21:37.0
41 40 991 Jackie Twomey-12 Cornwall 21:37.8
42 41 895 Katie DiPietro-12 New Hyde Park 21:38.5
43 42 192 Maeve Lamont-11 Mamaroneck 21:43.6
44 43 289 Becky White-12 Scotia-Glenville 21:44.1
45 19 44 1132 Cindy Smith-12 Miller Place 21:44.9
46 20 45 520 Michele Bloom-12 Honeoye Falls-Lima 21:46.2
47 21 46 518 Caitlin McMullin-11 Honeoye Falls-Lima 21:46.8
48 47 571 Angie Washburn-10 Newark 21:47.1
49 48 1184 Denise Tumulty-11 Rocky Point 21:47.5
50 49 574 Danner Hickman-12 Brighton 21:47.9
51 50 668 Lauren Truesdell-11 Williamsville North 21:52.1
52 22 51 853 Lilli Manas-10 South Side 21:55.1
53 23 52 945 Danielle Trimpop-9 Warwick 21:55.5
54 24 53 944 Rachel Stein-11 Warwick 21:59.8
55 25 54 610 Kelly Pimm-10 Starpoint 22:00.4
56 55 760 Meredith Cook-11 Peru 22:00.9
57 26 56 330 Melissa Lister-11 South Jefferson 22:01.9
58 27 57 852 Jillian Lloyd-10 South Side 22:07.3
59 58 478 Carly Czaplicki-12 Maine-Endwell 22:10.5
60 28 1037* Jen Dufore-11 Franklin Academy 22:11.8
61 59 382 Kaitlin O'Sullivan-10 Westhill 22:13.2
62 29 60 947 Kerri Wright-11 Warwick 22:13.9
63 30 61 948 Janet Mueller-11 Warwick 22:14.5
64 31 62 703 Sarah Paul-10 Saranac 22:17.4
65 63 570 Erin Daly-11 Newark 22:22.0
66 64 897 Kristin Riveiro-10 Valley Stream South 22:25.5
67 32 65 239 Alison Rodriguez-12 Holy Names 22:25.9
68 66 573 Kim Wissner-12 Victor 22:26.3
69 67 994 Jean Atlas-11 Minisink 22:26.8
70 68 477 Casey McInerny-9 Elmira Free 22:30.4
71 69 476 Anquita Dricoll-9 Elmira Free 22:30.9
72 33 70 949 Elaine Heimers-11 Warwick 22:31.8
73 71 669 Kristen Smith-12 Lewiston-Porter 22:32.4
74 72 898 Dianna Procida-11 Wantagh 22:34.0
75 34 73 242 Kristine Williams-11 Holy Names 22:34.8
Place
ind team sec number name school
---------------------------------------------------------------------------
76 35 1039* Emily Devins-11 Franklin Academy 22:37.2
77 36 74 704 Amber Rasco-11 Saranac 22:40.0
78 37 75 241 Mollie Tomlinson-8 Holy Names 22:44.1
79 38 76 422 Kim Vaccaro-9 Sidney 22:45.6
80 39 77 521 Leah Ricci-10 Honeoye Falls-Lima 22:46.6
81 78 572 Brittany Burgess-10 Newark 22:47.1
82 79 381 Kayleigh Wheeless-10 Westhill 22:47.8
83 40 80 611 Colleen Grell-11 Starpoint 22:49.9
84 41 81 333 Megan McRae-12 South Jefferson 22:51.0
85 42 82 850 Courtney Tomaini-12 South Side 22:53.4
86 83 194 Maya Yamato-10 Harrison 22:54.6
87 43 84 240 Cailen Labarge-12 Holy Names 22:59.1
88 44 1038* Megan Groves-9 Franklin Academy 23:00.8
89 45 1040* Jen King-10 Franklin Academy 23:02.8
90 46 1042* Beth Hutchins-9 Franklin Academy 23:04.0
91 47 1041* Alexis Web-10 Franklin Academy 23:10.3
92 48 85 334 Amanda Weikel-11 South Jefferson 23:14.3
93 49 86 946 Alyssa Young-10 Warwick 23:15.4
94 50 87 144 Betsy Harris-9 Horace Greeley 23:17.7
95 51 88 332 Sarah Williams-11 South Jefferson 23:21.5
96 52 89 705 Heather Martin-9 Saranac 23:22.3
97 90 479 Lauren Gorgel-10 Susquehanna Valley 23:22.7
98 53 91 851 Erin Duggan-11 South Side 23:23.7
99 92 193 Courtney Knapp-12 Our Lady of Lourdes 23:29.5
100 54 93 145 Erin Houlihan-12 Horace Greeley 23:33.0
101 55 94 855 Nilou Huff-11 South Side 23:42.6
102 56 95 702 Gwen Uhler-11 Saranac 23:48.0
103 57 96 1133 Danielle Rowlette-11 Miller Place 23:49.6
104 58 97 856 Tricia O'Brien-12 South Side 23:58.7
105 59 98 854 Marny Nofi-10 South Side 24:02.5
106 60 99 1134 Kristen Derosa-9 Miller Place 24:14.2
107 61 100 425 Kristen Guidice-12 Sidney 24:18.3
108 62 101 424 Kerry Vaccaro-9 Sidney 24:25.1
109 63 102 1135 Laura Olsen-12 Miller Place 24:36.6
110 64 103 147 Katherine Perez-12 Horace Greeley 24:52.4
111 104 762 Maggie Masella-11 Peru 24:55.1
112 65 105 146 MacKenzie Harris-9 Horace Greeley 24:56.0
113 66 106 335 Brie Foltz-10 South Jefferson 24:57.1
114 67 107 612 Heather Hitzel-7 Starpoint 25:02.1
115 68 108 423 Christie Bedell-9 Sidney 25:13.7
116 69 109 427 B.J.Bedell-9 Sidney 25:14.6
117 110 761 Cara Lucas-8 Peru 25:15.1
118 70 111 148 Gilliaqn Quandi-11 Horace Greeley 25:16.2
119 71 112 706 Diane Couture-10 Saranac 26:19.6
120 72 113 149 Kaelyn Sliverstein-12 Horace Greeley 26:23.0
121 114 763 Kate Forrence-10 Peru 26:36.9
122 73 115 707 Melissa Rush-12 Saranac 26:44.0
123 74 116 426 Carly Ackley-12 Sidney 26:58.0
124 117 764 Shauna Masella-12 Peru 27:00.0
125 75 118 428 Sarah Porter-12 Sidney 29:21.1
Detailed Results: Class
A - Class
B - Class
C - Class
D
Return
to New York NYPHSAA state meetpage
|