9/2/00
Cross Country 2000
Girls Preview
25 teams to watch - top 97 returning runners
by Dan Doherty
25 TOP TEAMS TO WATCH
BAYSHORE
BRONXVILLE
CAMPUS MAGNET
CLARENCE
COLONIE
COLUMBIA
FAYETTEVILLE MANLIUS
GROTON
HOLY TRINITY
HONEOYE FALLS LIMA
ITHACA
JOHN JAY-EF
MILLER PLACE
PEARL RIVER
QUEENSBURY
SARATOGA
SHAKER
SKANEATELES
STARPOINT
ST. ANTHONYS
ST. FRANCIS PREP
TOTTENVILLE
TULLY
WARWICK
WATERLOO
RETURNING NEW YORK STATE GIRLS
ALL STATE CROSS COUNTRY RUNNERS
LAUREL BURDICK-11 FAYETTEVILLE FIRST TEAM A
DANIELLE COON-12 SARATOGA FIRST TEAM A
KATIE TWAROG-12 COLONIE FIRST TEAM A
MICHELLE WALE-12 PINE BUSH FIRST TEAM A
TRACEY BRAUKSIECK-11 HOMER FIRST TEAM B
AMBER DODZWEIT-12 HONEOYE FALLS FIRST TEAM B
MEGAN O'SHEA-12 MILLER PLACE FIRST TEAM B
LIA CROSS-11 SKANEATELES FIRST TEAM C
VANESSA EVERDING-12 SKANEATELES FIRST TEAM C
JACKIE KOSAKOWSKI-12 SAUQUOIT VAL. FIRST TEAM C
VANESSA MCKAY-10 PEARL RIVER FIRST TEAM C
COURTNEY O'KEEFE-12 PEARL RIVER FIRST TEAM C
SARAH HILDEBRAND-11 HARLEY-ALL-COL FIRST TEAM D
HEATHER IATAURO-9 TRI VALLEY FIRST TEAM D
CAROLINE MULLEN-10 BRONXVILLE FIRST TEAM D
CATHA MULLEN-10 BRONXVILLE FIRST TEAM D
HEATHER ROBERTS-10 TULLY FIRST TEAM D
ASHLEIGH BORDWELL-10 COLONIE SECOND TEAM A
NICOLE BOYKIN-12 WHITE PLAINS SECOND TEAM A
SALLY BRIGGS-11 JOHN JAY SECOND TEAM A
ALEXIS LAKE-11 HORSEHEADS SECOND TEAM A
CAITLIN MCTAGUE-9 NISKAYUNA SECOND TEAM A
LEAH FOLMSBEE-12 BURNT HILLS SECOND TEAM B
MARY IACULLI-11 HONEOYE FALLS SECOND TEAM B
ELIZABETH MALOY-10 HOLY NAMES SECOND TEAM B
CHRISTINE MCNAMARA-11 H. GREELEY SECOND TEAM B
SIMONE BRAS-11 SKANEATELES SECOND TEAM C
CADIE CARGILE-11 SKANEATELES SECOND TEAM C
LEANN DONNELLY-12 WATERLOO SECOND TEAM C
CAITLIN HANLEY-12 PEARL RIVER SECOND TEAM C
DANIELLE BUZZELL-12 BEAVER RIVER SECOND TEAM D
BRAUDEY HURCHLA-9 GROTON SECOND TEAM D
VANESSA LOVE MCCARTHY-9 E. ROCHESTER SECOND TEAM D
ELIZABETH MCDONALD-12 HARLEY-ALL-COL SECOND TEAM D
LAUREN NOBLE-10 LITTLE FALLS SECOND TEAM D
LIZ VINSON-10 MARATHON SECOND TEAM D
TARA WILSON-9 PIERSON-SH. IS. SECOND TEAM D
TESSA AUWARTER-12 SARATOGA THIRD TEAM A
KATIE DERUSSO-10 FAIRPORT THIRD TEAM A
SHANNON GRIGGS-10 HILTON THIRD TEAM A
JENNIFER GUAY-11 COLUMBIA THIRD TEAM A
NICOLE SUSSER-12 COLONIE THIRD TEAM A
ASHLEY TREMBLAY-11 COLONIE THIRD TEAM A
KIM CARAMANICA-10 MILLER PLACE THIRD TEAM B
JEAN COLEMAN-11 WANTAGH THIRD TEAM B
ERIN DALY-11 NEWARK THIRD TEAM B
ANGELA KUDLA-11 STARPOINT THIRD TEAM B
SARAH LAMOY-12 WALLKILL THIRD TEAM B
TONI LYNN SALUCCI-10 SHOREHAM WR THIRD TEAM B
PIA DESOIZA-11 PEARL RIVER THIRD TEAM C
LAURA HUDSON-12 CHATHAM THIRD TEAM C
KAREN KOZUB-10 ALDEN THIRD TEAM C
BERNICE PATTEN-10 PEARL RIVER THIRD TEAM C
TAMMY PUTT-11 ALLEGHANY-LIME THIRD TEAM C
LYZA SANCHEZ-11 PEARL RIVER THIRD TEAM C
EMMA SARRO-12 CHATHAM THIRD TEAM C
JESSICA CHICHESTER-9 MT. MORRIS THIRD TEAM C
LAURA DEWITT-9 RHINEBECK THIRD TEAM C
JACKIE KESTLER-12 PIERSON SH. IS. THIRD TEAM C
JESSICA MANZER-12 CANAJOHARIE THIRD TEAM C
MELISSA WISNER-12 BRONXVILLE THIRD TEAM C
ANNE YASSES-12 BYRON BERGEN THIRD TEAM C
MARGIE BOLTZER-12 SARATOGA FOURTH TEAM A
LIZ CARLSSON-11 SARATOGA FOURTH TEAM A
JESSICA CHILDS-10 URSULINE FOURTH TEAM A
THERESA FATH-12 BELLPORT FOURTH TEAM A
DAISEY GOLDSTEIN-9 MILLER PLACE FOURTH TEAM B
ANNIE HAYDEN-11 HOLY NAMES FOURTH TEAM B
JESSICA LISTER-10 S. JEFFERSON FOURTH TEAM B
YVONNE SMITH-12 OWEGO FOURTH TEAM B
ERIN SPRAGUE-12 QUEENSBURY FOURTH TEAM B
LINDON WILCOX-11 ALBION FOURTH TEAM B
LAURA AGE-11 ITHACA FIFTH TEAM A
COURTNEY BRAUN-12 PENFIELD FIFTH TEAM A
GININE LUCARELLO-11 FLOYD FIFTH TEAM A
CHRISTINE SNYDER-9 SHAKER FIFTH TEAM A
MALLORY BAUGHMAN-10 VERNON-VER. FIFTH TEAM B
ESTHER PHILLIPS-12 GLENS FALLS FIFTH TEAM B
NICOLE WHALEN-10 WARWICK FIFTH TEAM B
JENNIFER BOERNER-12 SWEET HOME HON. MENTION A
KIM CIPURA-12 HILTON HON. MENTION A
ROBYN ELLERBROCK-10 ITHACA HON. MENTION A
JILL FOLCKEMER-10 CLARENCE HON. MENTION A
KELLY FLOOD-11 HOLY TRINITY HON. MENTION A
MELISSA GLOTZBECKER-12 SARATOGA HON. MENTION A
LUCIE HAYES-11 LONG BEACH HON. MENTION A
NATAY HAYES-12 WASHINGTONVILLE HON. MEN. A
AILEEN HOAK-12 NARDIN ACAD. HON. MENTION A
JULIE LAFRANO-12 COLONIE HON. MENTION A
DANA LEWIS-10 BAYSIDE HON. MENTION A
ALLYSON BROWN-10 HONEOYE FALLS HON. MENTION B
ANDREA CAPELLO-10 STARPOINT HON. MENTION B
JULIETTE REALE-10 WALLKILL HON. MENTION B
KATY SYKES-12 CANTON HON. MENTION B
ALLISON FUREY-10 SHERBURNE-EARL HON. MENTION C
ANJELICIA GREGORY-9 HACKLEY HON. MENTION C
KAYLEIGH WHEELESS-10 WESTHILL HON. MENTION C
NYSPHSAA CHAMPIONSHIPS: SATURDAY 11/11/00 AT SUNY UTICA
FEDERATION CHAMPIONSHIPS: SATURDAY 11/18/00 AT BOWDOIN PARK
Return
to DyeStat New York page
|