- HOME - US News - States - Calendar - Rankings - Features - Youth - Message Board - Chat Room -

DyeStat New York

May 26-27, 2000 at St. John's University, NY

CHSAA Championship
Boys

results from www.armorytrack.com

            400m IH                                                      

            Ryan Avena                    Farrell                    56.1        

                                  
            P Garofalo                      Cham                     56.8        

                                  
            C Jarrett                          MSM                     57.9      

                                    
            E Ng                               St. Ant's                 58.0    

                                      
            R Lawson                       McClancy              58.4            

                              
                                                                                 

                                                 
            3000m Steeple                                                        

                                      
            Dan McGrath                  Molloy                   9:46.2         

                              
            A Blaich                          Farrell                    9:54.4  

                                     
            C Martin                         Cham                     9:54.5     

                                  
            E Soviero                        Cham                     10:01.6    

                                 
            M Castania                     St. Joe's                 10:06.8     

                                
                                                                                 

                                                 
            Shot Put                                                             

                                           
            Adam Gelardi                  Iona                       57'8.75"    

                             
            M Todaro                        Iona                       53'73/4"  

                                 
            M Scarpa                        Farrell                    53'61/2"  

                                 
            D Goodwin                     Holy Trinity            53'6"          

                              
            M Sangabowale              Fordham Prep        50'9"                 

                       
                                                                                 

                                                 
            Long Jump                                                            

                                         
            Dwayne Shaw                 SFP                       21            

                              
            O Ovagha                       Holy Cross             20 10         

                            
            V Verteramo                   Farrell                    20 9       

                                
            S Uralil                            St. Ant's                 20 8  

                                     
            K Garguilo                      Moore                    20 2       

                                
                                                                                 

                                                 
            800m Run                                                             

                                         
            Corey Thomas                Loughlin                 1:52.6          

                             
            M Perro                          St. Ant's                 1:55.9    

                                   
            C Urquiola                      St. Francis              1:56.1      

                                 
            N Campbell                    MSM                     1:56.4         

                              
            J Teichmann                    St. Ant's                 1:56.7      

                                 
            M Rozea                         Cham                     1:58.2      

                                 
            I Payne                           Fordham Prep        1:58.6         

                              
                                                                                 

                                                 
            Pole Vault                                                           

                                          
            Ryan D'Agastino             Iona                       13'6          

                               
            S Geraghty                      Fordham Prep        13'0             

                            
            M Ennis                          Iona                       12'6     

                                    
            T Smith (tied 3rd)             SJS                        12'6       

                                  
            C O'Dwyer                     Fordham  Prep       12'6               

                          
            R Pond                           Fordham Prep        12'0            

                             
                                                                                 

                                                 
            Triple Jump                     

            Gary Peters                     MSM                     43' 11      

                             
            M Guidotti                      St. Ants                  43' 10     

                                 
            J Loaiza                          McClancy              43' 5       

                              
            A Paszei                          McClancy              42'         

                               
            P Addo-Yobo                 Iona                       41'6          

                               
                                                                                 

                                                 
            High Jump                       

            D Shaw                           St. Francis              6'4        

                                   
            C Dalton  tie                   Fordham Prep        6'2              

                             
            B Karasz  tie                   Cham                     6'2         

                                  
            B McCarthy                    Kellenberg              6'2            

                               
            C Powell                         Farrell                    6'0      

                                     
                                                                                 

                                                 
            Soph 4X100m Relay                                                    

                                  
            Mount St. Michael   (Brown, Ruiz, Jarrett, Bonilla)     46.7         

                                  
            Christ The King               48.3                              

            Xavier                             48.9                              
            Iona                                51.7                             

             
                                                                                 

                                                 
            3200m Run                                                            

                                        
            Charles Millieon              St. Ant's                 9:25.1       

                                
            P Dunn                            St. Ant's                 9:37.4   

                                    
            B Brown                         Cham                     9:49.4      

                                 
            D McGrath                     Molloy                   9:54.4        

                               
            F Sarcona                       Farrell                    9:58.9    

                                   
                                                                                 

                                                 
            Soph 3200m Relay          

            St. Peter's      (Serozro, Cammilleri, Acevedo, Taylor)              

                       8:30.9                            

            Mount St. Michael                                         8:40.2     

                                  
            Fordham Prep "A"                                        8:47.4       

                                
            Regis                               8:55.4                           
            Xavier "A"                                                    8:59.5 

                                      
                                                                                 

                                                 
            1600m Run                                                            

                                        
            Greg Mason                    St. Peter's              4:23.4        

                               
            C Millieon                       St. Ant's                 4:26.9    

                                   
            TJ Byrnes                        Moore                    4:28.5     

                                  
            T Lennon                        Regis                      4:29.5    

                                   
            P Dunn                            St. Ants                  4:31.2   

                                    
                                                                                 

                                                 
            200m Dash                                                            

                                        
            Ronald Hussey                Mount                    21.7           

                               
            Vincent                           Loughlin                 22.3      

                                    
            Oliver                              Iona                       22.6  

                                        
            Foggie                             St. John's               22.9     

                                     
            Valentine                         St. Peter's              22.9      

                                    
                                                                                 

                                                 
            400m Dash                                                            

                                        
            Carlos Bedoya                Stepinac                 47.8           

                               
            R Aguirre                        Mount                    49.9       

                                   
            K Gargiulo                      Moore                    50.1        

                                  
            J Joiner                           St. Peter's              50.3     

                                     
            E Laboy                          Farrell                    50.9     

                                     
                                                                                 

                                                 
            110 HH                                                               

                                         
            Ryan Avena                    Farrell                    14.9        

                                  
            E. Sabo                           Xaverian                 15.0      

                                    
            Alcoser                           Xavier                    15.2     

                                     
            Karasz                            Cham                     15.2      

                                    
            Pace                               Molloy                   15.3     

                                     
                                                                                 

                                                 
            100m Dash                                                            

                                        
            Ronald Hussey                Mount                    10.6           

                               
            Fazio                               St. Joes                  10.8   

                                       
            Francis                            Cham                     11.0     

                                     
            Edwards                         Molloy                   11.1        

                                  
            Tempera                         St. Ant's                 11.1       

                                   
                                                                                 

                                                 
            4X800m Relay                                                         

                                     
            Iona          (D'Angelo, Dziedzic, Morirty, Reilly)         8:02.3   

                                     
            Chaminade 'A'                                              8:04.2    

                                   
            St. Anthony's                  8:08.4                           

            Mount St. Michael                                         8:11.3     

                                  
            St. Francis                       8:11.7                           

                                                                                 
                                                 

            4X100m Relay                

            Holy Cross 'A'                                             43.0      

                                    
            Kellenberg                                                    43.3   

                                       
            St. Anthony's                  43.8                              

            Chaminade                                                    44.0    

                                      
            Holy Cross "B"                                              45.1     

                                     
                                                                                 

                                                 
            4X400m Relay                                                         

                                     
            Mount St. Michael  (Parnell, Greene, ???????, Aquirre) 3:23.5        

                                
            Chaminade                      3:25.7                           

            Iona                                3:27.3                           
            Fordham Prep                 3:29.6                           

            St. Anthony's                  3:31.1            

             
            Discus & Javelin held 5/26/00 at Iona Prep

            Boys Discus 

            Didier LeCorps, Chaminade          189'3"

            Doug Goodwin, Holy Trinity          168' 1"

            Marc Todaro, Iona Prep                164' 6"

            AJ Rapacciulo, Farrell                  147'4"

            Jean Afflack, Kellenberg              145'4"

            Joe Gadaleta, St. Anthony's        140' 1"

            Boys Javelin 

            Mike Mucci, St. Peter's             203'6"

            Steve Naclerio, Fordham           171'4"

            Ryan Eddy, Farrell                   169'0"

            Adam Llanos, McClancy          162' 3"

            Roland Varrialle, Molloy           146' 6"

            Brendan McCarrick, Iona         143' 5"

                                                                                 
                                                               

            Team Scores                                               

            St. Anthony's                  36 pts       Co-Champions             
            Chaminade                      36 pts       Co-Champions             

                                                   
            Mount St. Michael           35 pts                                   

                                   
            Iona Prep                        34.5 pts                            

                                       
            Farrell                             30 pts                           

                                           
            Molloy                            18 pts                             

                                         
            St. Francis                       16 pts                             

                                         
            Fordham Prep                 15.5 pts                                

                                   
            St. Peter's                       15 pts                             

                                         
            Holy Cross                      11 pts                               

                                       
            Loughlin                          10 pts                             

                                         
                                                                                 

                                                 
            Outstanding Performer                                                

                                
            Boy's Field                    

             Didier Lecorps 

             Chaminade                         

              Discus                          

              189'3''

            Boy's Running  

            Ronald Hussey

            Mount St. Michael        

            100m 10.7

            200m  21.7
            Coaches SMR       

            St. Anthony's (Bonvicino, Russo, Bull, Moran) 3:44.2   

            Christ The King   4:01.4   

                    
            Alumni 400m Run       

            Darnell Gatling   51.7   

            J Gunthorpe   56.4   

            Alumni 1600m Run       

            Marvin Cabera Lasalle 5:16.3   

            L Green Holy Trinity 5:37.0   

            C Tarpey SFP 7:19.4   

                    





Return to DyeStat New York page

 

 

This web site is edited and published
by John Dye. For corrections, news,
zany off the wall comments, friendly jibes, hostile pot shots, or welcome praise, send email to John Dye at [email protected] .

©DyeNet LLC 2000-2001