- HOME - US News - States - Calendar - Rankings - Features - Youth - Message Board - Chat Room -

DyeStat New York

4/15/00 at St. Joseph-by-the-Sea HS, Staten Island NY

Big Blue Classic

results from www.armorytrack.com, which has complete New York area results

Highlights:  
Girls
: Boys and Girls HS wins four relays in outstanding times: 3:53.25, 9:28.84, 12:26.08, 4:15.01; 
Boys: Mike Mucci 192-11 JT; Dan McGrath 9:57.65 steeple; Corey Thomas 1:56.32; Xaverian SMR 3:33.72; Shaker DMR 10:35.14

Girls

Boys

Varsity

            SHOT PUT (12-lbs.): 1. Jean Afflack (Kellenberg), 50-7; 2. Mike

Scarpa (MF), 49-11; 3. Ransom (Xaverian), 48-4; 4. Amatuzzo (MF), 47-5; 5.

Cadaleta (St. Anthony's), 46-9.

            DISCUS: 1. Didier Lecorps (Chaminade), 162-0; 2. J.P. Smolonski

(Kellenberg), 146-4; 3. Jean Afflack (Kellenberg), 141-1; 4. A.J.

Rappiacullo (MF), 136-8; 5. Mike Scarpa (MF), 128-4.

            HAMMER: 1. Smolonski (Kellenberg), meet record (old, 178-5, Molloy's

Ed Housdorf , 1999), 193-1; 2. Roberts (Kellenberg), 151-6; 3. Joe Gadeleta

(St. Anthony's), 149-0; 4. Scarpa (MF), 138-7; 5. Chris Degatino (St.

Anthony's), 111-10.

            JAVELIN: 1. Mike Mucci (SP), meet record (old, 192-11, Mucci, 1999),

196-1; 2. Nick Ulitto (SJS), 164-; 3. Ryan Eddy (MF), 150-3; 4. Dan

Pereyra (Poly Prep), 135-1; 5. Pat Bradley (Kellenberg), 126-5.

            HIGH JUMP: 1. (tie). Chris Powell (MF) and Shawn Titre (All

Hallows), 5-10; 3 (tie). William Karasz (Chaminade) and Mike Roper

(Chaminade), 5-8; 5. Steve Deering (Chaminade), 5-4.

            POLE VAULT: 1. Colin O'Dwyer (Fordham Prep), 11-6; 2. Rupert Pond

(Fordham Prep), 10-0; 3. Tom Smith (SJS), 10-0; 4. Joseph Cruz (LaSalle),

10-0; 5. Evan Campanella (MF), 9-5.

            LONG JUMP: 1. I-Perfection Harris (Poly Prep) of Mariners Harbor,

21-4; 2. J. Shenck (Chaminade), 20-10; 3. Vin Veteramo (MF), 19-10; 4.

Ashely Carter (C), 19-7; 5. Greg Lettieri (Xavier) of Great Kills, 19-7.

            TRIPLE JUMP: 1. Steve Ocheme Ogbu (C), 42-6-1/2; 2. Jason Chamble

(Molloy), 40-8; 3. Anthony Filatov (MF), 40-1; 4. Mike Roper (Chaminade),

39-8; 5. Rasheed Bever (Midwood), 39-4.

            400 INTERMEDIATE HURDLES: 1. Jason Martin (Loughlin), 56.41; 2. Ryan

Avena (MF), 57.29; 3. Peter Garatalo (Chaminade), 58.01; 4. Pete Zaccariello

(T), 1:00.17; 5. Chris Sweeny (Molloy), 1:00.31.

            3,000 STEEPLECHASE: 1. Dan McGrath (Molloy), 9:57.65; 2. Andrew

Blaich (MF), 10:03.58; 3. Mike Castania (SJS), 10:13.57; 4. Dan Mackey

(SJS), 10:14.42; 5. Frank Sarcona (MF), 10:17.01.

            800: 1. Corey Thomas (Loughlin), 1:56.32; Matt Petersen (T),

2:00.60; 3. Nathaniel McDonald (Midwood), 2:02.66; 4. Larry Raiford (T.

McKean), 2:04.44; 5. Tahir Wright (B&G), 2:05.87.

            SHUTTLE HURDLES: 1. Sea (Jimmy Salerno, Jonathan Fazio, Tom Smith),

50.45; 2. Farrell, 52.16; 3. Chaminade, 58.20.

            4x100 RELAY: 1. Poly Prep (Marcus Wilson of Clifton, Lance Bennett,

Harris, Gilmore of West Brighton), 43.08; 2. Kellenberg, 44.38; 3.

Chaminade, 45.42; 4. Farrell, 45.58; 5. Xaverian, 45.89.

            4x400 RELAY: 1. Boys and Girls (Earl McNeil of Clifton, Rodreick

Beau, Kevin Kemon, Brian Guisao), 3:23.91; 2. Transit, 3:26.29; 3. Midwood,

3:29.12; 4. Regis, 3:31.42; 5. Kellenberg, 3:32.99.

            4x800 RELAY: 1. Transit Tech (Andre Taylor 2:02.0, Michael Brown

2:00.3, Pernell Richards 2:02.4, Allanadro Pierre 1:58.1), meet record (old,

8:03.3, Boys & Girls, 1998), 8:02.92; 2. St. Peter's (Greg Mason 1:58.2),

8:04.30; 3. Chaminade, 8:06.22; 4. Moore, 8:06.99; 5. Xavier, 8:10.79.

            SPRINT MEDLEY: 1. Xaverian (Julius Heusner :51.7, Gene Sabo :23.5, Yaudy

Fernandez :23.5, Mike Botti 1:54.8), 3:33.72; 2. St. Peter's (Greg Mason 1:55.9),

3:34.48; 3. Chaminade, 3:37.28; 4. Sea, 3:44.91; 5. Farrell, 3:45.91.

            DISTANCE MEDLEY RELAY: 1. Shaker (Louis Dimuzzo 3:11, Scott Galinski :52.8, Kevin Johnson 2:00.0, Justin Corelli 4:30), 10:35.14; 2. Loughlin, 10:42.83; 3.

Tottenville, 10:47.89; 4. Chaminade, 10:58.89; 5. Bishop Ford, 11:01.78.

Sophomore

            Soph SHOT PUT (12-lbs.): 1. James Marrone (SP), 44-1; 2. Josh Nelson

(MF), 43-5; 3. James Kursar (St. Anthony's), 40-7; 4. Steve Troise (MC),

38-3; Donovan Guy (Bishop Ford), 37-7.

            Soph 4x400 RELAY: 1. St. Peter's (Fred Acevedo 53.5, Danny Taylor 56.8,

Rob Serrano 55.0, Derrick Valentine 52.2), 3:37.67; 2. Transit, 3:40.29; 3.

Molloy, 3:43.91; 4. Molloy B, 3:48.91; 5. Midwood, 3:49.38.

Soph-Frosh

            Fr/So 2,000 STEEPLECHASE: 1. Andrew Casas (SJS), 7:03.82; Matt Redden

(Xavier), 7:10.25; 3. Anthony Constanza (Molloy), 7:15.85; 4. Mike Smyth

(Molloy), 7:16.36; 5. Jared Spilsinger (T), 7:21.60.

Freshman

            Fr SHOT PUT (8-lbs.): 1. Cesar Vargas (LaSalle), meet record (old,

43-6, St. Anthony's James Kuisar, 1999), 46-8; 2. Andrew Bacchus (Transit),

45-11; 3. Kellen Smith (LaSAlle), 44-1; 4. Joe Gambella (T), 43-8; 5. Joe

Romano (MF), 42-5.

            Fr/So 4x200 RELAY: 1. Transit (Jamal Henry, Corey Baker, Jawanza Hall,

Micah Nation), meet record (old, 1:38.9, Jefferson, 1995), 1:38.39; 2.

Farrell, 1:39.54; 3. St. Peter's, 1:40.49; 4. Molloy, 1:41.48; 5. Curtis,

1:44.29.

            Fr 4x400 RELAY: 1. Transit (Michael Nation, Corey Baker, Jamal Hall,

Vimal Poplow), 3:47.63; 2. St. Peter's, 3:49.39; 3. LaSalle, 3:53.26; 4.

Curtis, 3:53.27; 5. Molloy, 3:53.88.

            Fr DISTANCE MEDLEY RELAY: 1. Kellenberg (Dan Naughton, Matt Ottley,

David Eherhardt, Tom DeRosa), 11:50.64; 2. St. Peter's, 12:12.16; 3. Xavier,

12:16.50; 4. Molloy, 12:21.00; 5. Tottenville, 12:22.77.

 

Big Blue Track and Field Classic

All distances in meters

Girls

Varsity

            800: 1. Carlyne Pradieu (Bishop Loughlin), 2:20.52; 2. Whitney

Mitchell (Petrides), 2:26.00; 3. Evelyn Abiola (Susan Wagner), 2:26.23; 4.

Nancy Philemond (Bishop Ford), 2:27.31; 5. Maureen Brown (MSIT), 2:29.81.

            3,000: 1. Pilar Marin (St. Anthony's), 10:51.74; 2. Celeste Thompson

(Villa), 11:05.29; 3. Abiola (Susan Wagner), 11:11.22; 4. Megan Proffitt

(Tottenville), 11:18.65; 5. Kate Stewart (Moore), 11:24.31.

            100-HURDLES: 1. Jessica Francis (Bishop Loughlin), 16.86; 2. Claudia

LoBue (Tottenville), 18.31; 3. Laura Cincotta (Moore), 18.47; 4. Chrisitne

Baratta (Tottenville), 18.48; 5. Shannyn Fredericks (Hill), 19.48.

            400-HURDLES: 1. Kesha Price (Far Rockaway), 1:06.95; 2. Kate Lawson

(Sacred Heart), 1:08.94; 3. Laura Dogery (Tottenville), 1:09.27; 4. DaNai

Parker (Elizabeth, N.J.), 1:09.43; 5. Christine Pagano (Hill), 1:11.92.

            HIGH JUMP: 1. Louise O'Rourke (Archbishop Wood, Pa.), 4-10; 2. Maria

Haye (Clara Barton), 4-10; 3. Allison Dubovsky (Tottenville), 4-10; 4. Kim

Brandon (Sea), 4-6; 5. Christine Zissler (MSIT), 4-4.

            LONG JUMP: 1. Kiera Underwood (Elizabeth, N.J.), 17-8 (meet

record); 2. Mandi Stiller (Thomas McKean (Del.), 16-2; 3. April Williams

(Elizabeth, N.J.), 16-1; 4. Marsha Hayles (Far Rockaway), 15-8; 5. Taisha

Hyatt (Far Rockaway), 15-1.

            TRIPLE JUMP: 1. Tatiana Warren (Clara Barton), 36-6 (meet record);

2. Natasha White (Clara Barton), 33-9; 3. Shirley Matthew (Villa), 31-2;

4. Stiller (Thomas McKean, Del.), 31-1; 5. Melissa Mancuso (St. Anthony's),

28-10.

            SHOT PUT: 1. Katrina Hansen (Tottenville), 38-7; 2. Jaime

Papatheodorou (Elizabeth, N.J.), 32-9; 3. Danielle Howard (Aquinas); 4.

Kareisha Reid (Far Rockaway), 29-10; 5. Antonella Benedetto (Tottenville),

29-6.

            DISCUS: 1. Hansen (Tottenville), 109-1; 2. Tara Ferraiuolo (Sea),

98-2; 3. Howard (Aquinas), 97-7; Elpida Halaris (St. Francis), 95-7; 5. Reid

(Far Rockaway), 95-1.

            JAVELIN: 1. Parker (Elizabeth, N.J.), 123-7 (meet record); 2.

Ferraiuolo (Sea), 111-0; 3. C. Hughes (St. Anthony's), 101-9; 4. Alyssa

Bello (Poly Prep), 85-5; 5. Kelly McGuire (Elizabeth, N.J.), 81-10.

            4x100-RELAY: 1. Far Rockaway (Monique Hoilett, Marsha Hughes,

Enamequolo Shemi, Shelleann Fyffe), 51.14; 2. Elizabeth, N.J., 52.48; 3.

Archbishop Wood, Pa., 52.96; 4. Clara Barton, 53.47; 5. St. Peter's, 53.73.

            4x400-RELAY: 1. Boys and Girls (Meisue Francis, Josanne Bridgewater,

Akilah Richards, Keziah Fernandez), 3:53.25 (meet record); 2. Sea, 4:02.96;

3. Archbishop Wood, Pa., 4:04.02; 4. Elizabeth, N.J., 4:13.87; 5. Midwood,

4:16.28.

            4x800-RELAY: 1. Boys and Girls (Thomassina Brown, Akilah Vargas,

Amanda Holder, Tameka Johnson), 9:29.84 (meet record); 2. Sea, 10:02.33; 3.

Notre Dame, 10:13.52; 4. Brooklyn Tech, 10:14.97; 5. Villa, 10:39.06.

            SPRINT MEDLEY RELAY: 1. Boys and Girls (Richards, Bridgewater,

Fernandez, Amanda Holder), 4:15.01; 2. Bishop Loughlin, 4:21.56; 3. Transit

Tech, 4:23.98; 4. Sea, 4:26.71; 5. St. John's Prep. 4:33.40.

            DISTANCE MEDLEY RELAY: 1. Boys and Girls (Johnson, Stacey

Livingston, Sheena Gorwood, Brown), 12:26.08 (meet record); 2. St.

Anthony's, 12:54.17; 3. Smithtown, 12:56.45; 4. Notre Dame, 13:00.65; 5.

Sea, 13:12.98.

Sophomore

            So 4x400-RELAY: 1. Transit Tech (Deon David, Natasha Wynter, April

Williams, Malinda Amilca), 4:09.66 (meet record); 2. Curtis, 4:16.82; 3. St.

Anthony's, 4:22.97; 4. Sacred Heart, 4:26.70; 5. Clara Barton, 4:30.19.

Freshman

            Fr/So 4x200-RELAY: 1. Bishop Loughlin (Holly Chambers, Tanya Osborne,

Qiana Smith, Dominique Bishop), 1:51.80 (meet record); 2. Elizabeth (N.J.),

1:52.07; 3. Sea, 1:57.37; 4. Clara Barton, 1:57.57; 5. Clara Barton B,

1:57.95.

            Fr 4x400-RELAY: 1. Clara Barton (Kaydee Murrel, Janelle Nurse, Lotoya

Forsythe, Theresa Walker), 4:25.50; 2. Bishop Loughlin, 4:28.21; 3. Villa,

4:43.26; 4. Mary Louis, 4:43.26; 5. St. Anthony's, 4:44.20.

            Fr/So DISTANCE MEDLEY RELAY: 1. St. Anthony's (Angela Marin, Jen Lanzo, Gwen Corley, Erin Tucker), 13:40.27; 2. Villa, 13:55.54; 3. St. Anthony's B,

14:38.97; 4. Tottenville, 14:42.86; 5. Christ the King, 15:08.51

 

 

This web site is edited and published
by John Dye. For corrections, news,
zany off the wall comments, friendly jibes, hostile pot shots, or welcome praise, send email to John Dye at [email protected] .

©DyeNet LLC 2000-2001