| AAU Junior Olympic Championships
July 28 - August 4, 2007
Knoxville TN | Day 8
Highlights
- Jeff Demps FL races to a fine sprint double, with 10.26 100 (+1.2w) - he was already US#2 with his 10.25 semi - and 21.04 (+0.2w) clockings and decisive wins.
- Alishea Usery MO comes up with three golds, racing to a YW 200-400 double, in 23.98 (+0.3w) and 53.47. Then in the 4x400, she joined with sister Ashley, 400 runner-up (53.50) Lajada Baldwin, and Paris Daniels to lead St. Louis Blues to 3:41.83 victory.
- While Trenton Guy Jr. NC couldn't get the 100 title, he anchors the Charlotte Speed club (w/Spencer Adams, Demario House, and Edward Alexander) to an AAU YM 4x100 record at 40.24.
- Justin Chambers GA wins the IB 400 in 47.57, then anchors the Titans TC (Ken Gilstrap, Jaron Roberson, and Eric Harris) to a 6+ second win in the 4x400 at an AAU record 3:14.83
- Avione Allgood takes down the Youth Girls jav record with 125-07
- Dynasty McGee MI just misses Ebony Collins' Youth Girls 400 mark with 54.82 victory
- Mt. Airy TC's relay crew gets another relay win, this time the YM 4x4 in 3:11.03, with the same quartet that won the 4x8.
- Jackie Coward gets her 3rd gold with Track Knoxville teammates Stacia Hanneman, Kiara Thompson, and Martinique Guice, winning the 4x100 in 46.19
- Dallas Blaze, with Candace Jackson, Dominique Edwards, Alishia Perkins, and Reatta Perkins, wins the Intermediate Girls 4x100 in a near-record 46.17
- Bernard Goodwin PA dominates the YM 400, winning in 46.89
- Jonathon Juilfs OR crushes the AAU Youth Boys PV mark with a winning 13-08
- Sprint double goes to Olivia Ekpone in Youth Girls as she wins 100 (11.80, -0.2w) and 200 (24.15, -0.3w)
- Yet another sprint double came in the Youth Boys as Jordan Vaughn GA took the 100 (11.01, -0.5w) and 200 (22.35, -0.8w).
- Sub-Youth AAU records go to Ajee Wilson NJ (her 3rd win with 10.13.41 3k, fastest in any age group), Joel Coleman (his 2nd mark, 50.78 400), Tate Schienbein (9:21.89 3k). 1st 4 in girls 3k are under old mark (relatively new age category).
Day 8 Results from aaujrogames.org Young Men - Young Women - Intermediate Boys - Intermediate Girls - Youth Boys - Youth Girls - Sub-Youth Boys - Sub-Youth Girls Young Men
Men 100 Meter Dash Young ===================================================================== NATIONAL: N 10.11 1996 Xavier Alson, Houston, TX Name Year Team Finals Wind ===================================================================== 1 540 Jeff Demps 90 Groveland, FL 10.26 1.2 2 909 Trenton Guy 89 Charlotte, NC 10.47 1.2 3 6989 Rachaunn Ruffin 90 Paulsboro, NJ 10.67 1.2 4 3851 Dangelo Cherry 90 Stockbridge, GA 10.71 1.2 5 5194 Fred Rose 89 Texarkana, AR 10.72 1.2 6 4526 Isiah Gyasi 89 Norfolk, VA 10.75 1.2 7 2337 James Jackson 89 Lansing, MI 10.77 1.2 8 901 Edward Alexander 89 Charlotte, NC 10.91 1.2 Men 200 Meter Dash Young ===================================================================== NATIONAL: N 20.58 2004 J-Mee Samuels, WInston Salem, NC Name Year Team Finals Wind ===================================================================== 1 540 Jeff Demps 90 Groveland, FL 21.04 0.2 2 5194 Fred Rose 89 Texarkana, AR 21.33 0.2 21.323 3 5545 Garren Hendricks 90 Florissant, MO 21.33 0.2 21.325 4 1773 Trey Charles 89 Marietta, GA 21.43 0.2 5 5797 Kieth Ingram 88 Milwaukee, WI 21.44 0.2 6 6989 Rachaunn Ruffin 90 Paulsboro, NJ 21.52 0.2 7 3718 James Smith 89 Detroit, MI 21.85 0.2 8 6027 Michael Dehaven 89 Tyrone, GA 21.89 0.2 Men 400 Meter Dash Young ================================================================ NATIONAL: N 45.83 1996 Brandon Couts, Houston, TX Name Year Team Finals ================================================================ 1 4192 Bernard Goodwin 89 Philadelphia, PA 46.89 2 7954 Antonio Abney 89 Willingboro, NJ 47.80 3 7455 Torrin Lawrence 89 Jacksonville, FL 47.90 4 2094 Robert Gardner 88 Gary, IN 48.00 5 1078 Reginald Warren Jr 89 Atlanta, GA 48.59 6 4116 Russell Dinkins 89 Philadelphia, PA 48.96 7 3720 James Wade 90 Detroit, MI 49.20 -- 1773 Trey Charles 89 Marietta, GA FS Men 3000 Meter Run Young ================================================================ NATIONAL: N 8:19.20 1982 Tom Kringstad, Bismarck, NC Name Year Team Finals ================================================================ 1 1654 Matt Feldhake 89 Effingham, IL 8:54.34 2 2788 Johnathan Esteban 89 Jacksonville, FL 8:58.72 3 1656 Neal Klein 90 Streamwood, IL 9:00.93 4 7405 Howard Gill 90 San Antonio, TX 9:02.16 5 1721 Jeremiah Vaughan 89 Brookville, IN 9:03.62 6 7305 Joshua Baden 89 Colby, KS 9:05.09 7 2289 Taylor Surly 90 Rogers, AR 9:09.89 8 1079 Shuaib Winters 90 Conyers, GA 9:17.30 9 335 Chad Brown 90 Houston, TX 9:22.53 10 4821 Tyler Hall 89 Fort Walton Beach, 9:26.35 11 2789 Francisco Garcia 89 Jacksonville, FL 9:27.43 12 3549 Jeffrey Kinkaid 89 Philadelphia, PA 9:28.68 13 591 Alex Bernier 88 Philadelphia, PA 9:31.45 14 6020 Kevan Williams 90 Southfield, MI 9:31.56 15 2349 Steve Berstler 89 Hackettstown, NJ 9:32.18 16 6063 Matthew Brick 89 Pell City, AL 9:33.10 17 1970 Arron Moon 90 Baltimore, MD 9:39.17 18 2124 Brian Campbell 89 Gary, IN 9:40.03 19 3216 Cory Schraier 90 Ladue, MO 9:43.59 20 7977 Michael Morris 89 Wills Point, TX 9:45.41 21 550 Brandon Broden 89 Brownsville, TX 9:46.75 22 3242 Jarrett Leblanc 90 Lake Charles, LA 9:47.03 23 1966 Milo Berry 89 Baltimore, MD 9:54.33 24 2141 Lawrence Dennis 89 Gastonia, NC 9:58.10 25 834 Donald Hodgins 89 Cornelius, NC 9:58.10 26 6162 Daniel Francis 90 Morganton, NC 10:00.25 27 3196 Gideon Wilson 89 Knoxville, TN 10:03.58 28 1039 Travis Matthews 89 Malden, MO 10:07.55 29 4890 Reyshawn Council 90 Winston-Salem, NC 10:12.36 30 5046 Daniel Mundle 89 Killeen, TX 10:16.19 31 3247 Lance Stein 90 Lake Charles, LA 10:27.30 32 5923 Malachi Bell 90 Hinesville, GA 10:32.99 33 5017 Robertlee Ball 90 Nashville, TN 10:52.18 34 4635 Mykal Miller 89 Church Hill, TN 11:01.64 35 5249 Mark Booker 90 Jonesboro, GA 11:12.11 36 6077 Miguel Datorre 90 Kearny, NJ 11:13.54 37 6100 Cody Sires 90 Violet, LA 12:04.68 38 823 Jason Barret 90 Battle Creek, MI 13:51.36 Men 4x100 Meter Relay Young ================================================================ NATIONAL: N 40.25 1996 Sun Devils, Houston, TX Team Finals ================================================================ Finals 1 Charlotte Speed 'A' 40.24N 1) Spencer Adams 89 2) Edward Alexander 89 3) Demario House 90 4) Trenton Guy 89 2 San Antonio Blazers 'A' 40.51 1) Rynell Parson 90 2) Brandon Thomas 89 3) Marcus Wright 89 4) Darryl Morris 90 3 Norfolk Real Deal TC 'A' 40.53 1) Keith Ricks 90 2) Isiah Gyasi 89 3) James Taylor 90 4) Kevin Nichols 89 4 Saint Louis Express 'A' 40.72 1) Brandon Davis 90 2) Eric Rogers 90 3) Garren Hendricks 90 4) Christopher Rainey 90 5 Kansas City Sprinters Elite 'A' 40.73 1) Chandler Brooks 89 2) Trevor Cochran 88 3) Maurice Mitchell 89 4) Mark Morgan 89 6 Mercury Youth Organization 'A' 41.74 1) John Brown 88 2) Dangelo Cherry 90 3) James Cherry 89 4) Eric Plump 90 7 West Mesquite Stampede TC 'A' 41.93 1) Daryl Washington 89 2) Dquezstyn Coleman 89 3) Richard Evans 88 4) Kydarian Wilkins 89 8 Houston Pace Setters 'A' 42.27 1) Artae Collins 89 2) Wille Foster 90 3) Rickey Simpson 89 4) Chimie Okolie 90 Men 4x400 Meter Relay Young ================================================================ NATIONAL: N 3:09.34 2001 Willingboro TC, Willingboro, NJ Team Finals ================================================================ 1 Mt Airy TC 'A' 3:11.03 1) Khaliff Featherstone 88 2) Bernard Goodwin 89 3) Elliott Rhodes 89 4) Austin Perron 90 2 Worldwide TC 'A' 3:12.80 1) Baron Brown 90 2) Dominque Hubert 90 3) Jonathan Juin 89 4) Eric Pennie 89 3 San Antonio Blazers 'A' 3:13.01 1) Lamont Adams 89 2) Keyth Talley 90 3) Dale Kindred 88 4) Randy Lighteard 88 4 Panhandle TC 'A' 3:13.54 1) Jordon Byas 89 2) Darrian Galloway 89 3) Darrius Galloway 89 4) Justin Manchester 89 5 Willingboro TC 'A' 3:15.06 1) Antonio Abney 89 2) Daquan Brown 90 3) Cedric Gonnet 89 4) Brian Smith 89 6 Motor City TC C 'A' 3:15.42 1) Isaiah Ward 89 2) Jarrod Hamilton 90 3) Delorean Peek 89 4) Kendrick Price 88 7 Kindersport TC 'A' 3:16.38 1) Benjamin Davies 89 2) Christopher Vaughn 90 3) Lee Moore 88 4) Preston Smith 88 8 Saint Louis Express 'A' 3:16.54 1) Christopher Hopkins 89 2) Christopher Rainey 90 3) Eric Rogers 90 4) Quincy Shelton 90
Young Women
Women 100 Meter Dash Young ===================================================================== NATIONAL: N 11.30 1984 Carla McLaughlin, Durham, NC Name Year Team Finals Wind ===================================================================== 1 5851 Grecia Bolton 89 Katy, TX 11.63 0.5 2 882 Nyosha Bryant 90 Charlotte, NC 11.83 0.5 3 3027 Janae Anderson 89 Knoxville, TN 11.89 0.5 4 899 Malai Walker 89 Charlotte, NC 12.02 0.5 5 5782 Kaya Senaya 89 Milwaukee, WI 12.05 0.5 6 1695 Ogechi Nwaneri 90 East Orange, NJ 12.27 0.5 7 4230 Jasmyn Hudgins 90 Milwaukee, WI 12.29 0.5 8 4906 Diamond Benjamin 90 Washington, DC 12.33 0.5 Women 200 Meter Dash Young ===================================================================== NATIONAL: N 22.08 1996 Darion Rolle, Vero Beach, FL Name Year Team Finals Wind ===================================================================== 1 5452 Alishea Usery 90 St Louis, MO 23.98 0.3 2 882 Nyosha Bryant 90 Charlotte, NC 24.10 0.3 3 6759 Stacia Hanneman 90 Madison, TN 24.32 0.3 4 5425 Paris Daniels 90 St Louis, MO 24.34 0.3 5 6806 Porche Byrd 89 Lithonia, GA 24.44 0.3 6 5782 Kaya Senaya 89 Milwaukee, WI 24.53 0.3 7 3090 Danielle Sampley 89 Knoxville, TN 24.74 0.3 8 1111 Whitney Harris 89 College Station, TX 27.61 0.3 Women 400 Meter Dash Young ================================================================ NATIONAL: N 53.27 1996 Sharkara Grant, Silver Springs, MD Name Year Team Finals ================================================================ 1 5452 Alishea Usery 90 St Louis, MO 53.47 2 5418 Lajada Baldwin 88 St Louis, MO 53.50 3 5425 Paris Daniels 90 St Louis, MO 55.00 4 2167 Aisha Frazier 90 Kennesaw, GA 55.15 5 5065 Michelle Stegall 90 Fayetteville, GA 55.87 6 6983 Unique Singleton 89 Kissimmee, FL 56.56 7 3694 Katrina Drayton 89 Detroit, MI 56.97 8 395 Brittani Williams 90 Jackson, MI 57.14 Women 3000 Meter Run Young ================================================================ NATIONAL: N 9:39.70 1980 Denise Marini, Wilmington, DE Name Year Team Finals ================================================================ 1 2803 Alyssa Allison 90 Herculaneum, MO 10:33.24 2 7242 Halsey Sinclair 89 Silver Spring, MD 10:34.57 3 6874 Kristin Crawford 90 Prospect Park, NJ 11:09.47 4 7976 Rachel Aubert 88 Wills Point, TX 11:10.57 5 3749 Samantha Matthews 90 Gywnn Oak, MD 11:19.71 6 1263 Alexis Milan 89 Corpus Christi, TX 11:24.41 7 7209 Kelli Quimby 90 Hennessey, OK 11:46.73 8 4916 Leah Reeves 89 Arlington, TX 11:47.37 9 1644 Ashley Lucas 89 Elgin, IL 11:51.12 10 4128 Ashley Bish 89 Detroit, MI 12:03.65 11 6980 Marisol Martinez 90 Kissimmee, FL 12:24.90 12 3046 Crystal Ebel 89 Knoxville, TN 12:29.88 13 7102 Alyssa Grajeda 89 Corpus Christi, TX 12:34.55 14 2153 Holly Scott 90 Mt Holly, NC 12:38.23 15 1647 Erica Minier 90 Elgin, IL 12:41.74 16 457 Christine Vick 90 Brighton, TN 12:49.98 17 3417 Shelby Bryceland 90 Virginia Beach, VA 13:05.83 18 929 Chantal Dye 90 Chattanooga, TN 13:06.85 Women 4x100 Meter Relay Young ================================================================ NATIONAL: N 45.68 2005 Dallas Gold Track Club, Dallas, TX Team Finals ================================================================ Finals 1 Track Knoxville 'A' 46.19 1) Stacia Hanneman 90 2) Jacquelyn Coward 89 3) Kiara Thompson 89 4) Martinique Guice 89 2 Essex County Finest 'A' 46.41 1) Porshe Giddings 90 2) Leslie Njoku 89 3) Ogechi Nwaneri 90 4) Racquel Vassell 89 3 Charlotte Speed 'A' 46.47 1) Nyosha Bryant 90 2) Sheqyra Guy 90 3) Malai Walker 89 4) Shenia Glover 89 4 Maximum Output TC 'A' 47.01 1) Erica Mann 88 2) Katrina Drayton 89 3) Elizabeth Harvin 88 4) Erin Humphrey 88 5 Baltimore City Track And Field 'A' 47.12 1) Shawnte Dixon 88 2) Letecia Wright 89 3) Moinique Hawkins 90 4) Racquel Jones 90 6 San Antonio Blazers 'B' 47.72 47.715 1) Marlene Forchion 90 2) Victoria Wiggins 88 3) Alicia Rogers 90 4) Celeste Smoote 89 7 Stride Ryte 'A' 47.72 47.718 1) Kendra Bradley 88 2) Sharanda Law 89 3) Ilana Pavin 89 4) Lashada Sims 90 8 College Station Sprinters 'A' 47.89 1) Cyleshia Benson 89 2) Whitney Harris 89 3) Whitney Johnson 90 4) Shelby Mcgee 90 Women 4x400 Meter Relay Young ================================================================ NATIONAL: N 3:40.80 1990 Klub Keystone, Philadelphia, PA Team Finals ================================================================ 1 Saint Louis Blues 'A' 3:41.83 1) Lajada Baldwin 88 2) Paris Daniels 90 3) Ashley Usery 90 4) Alishea Usery 90 2 Maximum Output TC 'A' 3:43.36 1) Erica Mann 88 2) Katrina Drayton 89 3) Elizabeth Harvin 88 4) Erin Humphrey 88 3 Essex County Finest 'A' 3:45.00 1) Porshe Giddings 90 2) Leslie Njoku 89 3) Racquel Vassell 89 4) Bianca Stewart 90 4 Saint Louis Blues 'B' 3:50.41 1) Cydney Ross 90 2) Alexandra Webster 89 3) Robin Woodson 90 4) Lauren Hollingsworth 90 5 Motor City TC C 'A' 3:50.50 1) Dominque Brown 90 2) Ramzee Fondren 90 3) Aisha Osborne 90 4) Cristina Farrow 90 6 Blazers TC 'A' 3:51.03 1) Elise Brown 90 2) Joranda Chapman 89 3) Juandretta Oliver 89 4) Brittani Williams 90 7 Baltimore City Track And Field 'A' 3:51.19 1) Racquel Jones 90 2) Brittany Everett 89 3) Letecia Wright 89 4) Moinique Hawkins 90 8 Track Knoxville 'A' 3:52.56 1) Ashley Bridenbaugh 90 2) Stacia Hanneman 90 3) Jacquelyn Coward 89 4) Martinique Guice 89
Intermediate Boys
Boys 100 Meter Dash Intermediate ===================================================================== NATIONAL: N 10.27 1996 Ryan Berard, Houston, TX Name Year Team Finals Wind ===================================================================== Finals 1 7654 Dejor Simmons 92 Chesapeake, VA 10.79 0.5 2 3293 Kendrick Washington 91 Brenham, TX 10.83 0.5 3 6046 Darion Williams 91 Cocoa, FL 10.87 0.5 4 2140 Justin Crawford 91 Gastonia, NC 11.00 0.5 5 3821 Derrick Murrell 92 Memphis, TN 11.01 0.5 6 1353 Joshua Harris 91 Dallas, TX 11.02 0.5 7 2611 Terrell Guidry 91 Houston, TX 11.10 0.5 8 879 Daure Stinson 91 Charlotte, NC 11.15 0.5 Boys 200 Meter Dash Intermediate ===================================================================== NATIONAL: N 20.88 2000 Brendan Christian, Austin, TX Name Year Team Finals Wind ===================================================================== 1 5565 Ronnie Wingo 91 St Louis, MO 21.57 0.9 2 7654 Dejor Simmons 92 Chesapeake, VA 21.72 0.9 3 3293 Kendrick Washington 91 Brenham, TX 21.74 0.9 4 6046 Darion Williams 91 Cocoa, FL 21.83 0.9 5 2611 Terrell Guidry 91 Houston, TX 21.95 0.9 6 323 Anthony Drumgoole 92 Baltimore, MD 22.13 0.9 7 6597 Eric Harris 91 Marietta, GA 22.21 0.9 8 2140 Justin Crawford 91 Gastonia, NC 22.35 0.9 Boys 400 Meter Dash Intermediate ================================================================ NATIONAL: N 46.11 1995 Obea Moore, So Pasadena, CA Name Year Team Finals ================================================================ 1 6588 Justin Chambers 91 Marietta, GA 47.57 2 6279 Toddrick Darden 91 New Brunswick, NJ 48.49 3 8086 Joshua Edmonds 91 Jacksonville, FL 48.77 4 6606 Jaron Roberson 92 Marietta, GA 49.40 5 469 Renwick Edwards II 91 Cordova, TN 49.58 6 6347 Mike Flores 91 Kechi, KS 50.16 7 4364 Calvin Jones 91 New Orleans, LA 50.42 8 283 Timothy Johnson 91 Austin, TX 51.37 Boys 3000 Meter Run Intermediate ================================================================ NATIONAL: N 8:42.50 1983 Chris Borsa, St. Louis, MO Name Year Team Finals ================================================================ 1 4564 Zachary Ornelas 91 Adams, NY 9:01.53 2 7857 Stacey Eden 92 Louisville, KY 9:10.99 3 5129 Michael Medrano 92 San Antonio, TX 9:13.35 4 6886 Salim Corbin 92 Paterson, NJ 9:14.35 5 70 James Faucette 91 Harleysville, PA 9:17.41 6 4148 Timothy Harris 91 Detroit, MI 9:19.55 7 3331 Daniel Suber 91 Okemos, MI 9:20.79 8 7633 Charles Johnson 91 St Louis, MO 9:21.95 9 4028 Stefon Napier 91 Miramar, FL 9:28.50 10 7578 Justin Wellum 92 Louisville, KY 9:31.21 11 5131 Juan Perez 91 San Antonio, TX 9:37.62 12 3330 Eric Spitz 91 Holt, MI 9:42.87 13 7340 Christianpeter Chac 91 San Antonio, TX 9:44.52 14 3916 Danny Aguas 91 Miami, FL 9:47.75 15 2728 Francisco Lopez 92 El Centro, CA 9:47.96 16 2791 Christopher Haynes 92 Jacksonville, FL 9:48.14 17 546 Josh Wolfe 91 Groveland, FL 9:49.31 18 4547 Christian Jones 91 Canton, OH 9:53.68 19 2729 Samuel Lopez 92 Brawley, CA 9:54.15 20 3232 Ryan Baca 91 Lake Charles, LA 9:56.02 21 2128 Dionte Smith 92 Gary, IN 9:56.64 22 6389 Taylor Barrera 92 Houston, TX 9:57.24 23 1688 Sammy Lazhir 92 Rosedale, NY 9:57.45 24 3167 Alex Mccandless 92 Knoxville, TN 9:58.93 25 2790 Eduardo Garcia 92 Jacksonville, FL 10:02.17 26 7304 Reece Ayers 92 Tunkhannock, PA 10:04.76 27 479 Quintin Pittman 91 Memphis, TN 10:05.55 28 2725 Leo Banales 91 Brawley, CA 10:06.48 29 6720 Trevon White 92 Forestville, MD 10:09.26 30 353 Blaine Gisclair 92 Galliano, LA 10:12.72 31 3824 Michael Ritter 92 Memphis, TN 10:25.79 32 1036 Cody Kerns 92 Benton, MO 10:26.75 33 2726 Francisco Lemus 92 El Centro, CA 10:57.00 34 129 Curtis Williams 92 Grand Prairie, TX 11:01.47 35 6096 Ben Hauck 92 St Bernard, LA 11:02.23 36 856 Darius Boykin 92 Charlotte, NC 11:17.42 37 7518 Delvaughn Rooks 91 Baltimore, MD 11:25.86 38 5047 Dominic Purvis 92 Killeen, TX 11:36.90 39 5927 Christopher Reed 91 Hinesville, GA 11:51.89 40 980 Derrick Waldrop 91 Chattanooga, TN 11:56.25 41 5928 Michael Reed 91 Hinesville, GA 12:09.52 42 858 Alexander Eubanks 92 Charlotte, NC 12:17.71 Boys 4x100 Meter Relay Intermediate ================================================================ NATIONAL: N 41.30 1985 Dallas TX, Dallas, TX Team Finals ================================================================ Finals 1 LC Express TC 'A' 42.20 1) Kendrell Washington 91 2) Kenny Browder 91 3) Kendrick Washington 91 4) Quinn Taylor 91 2 West Mesquite Stampede TC 'A' 42.43 1) Marty Barnett 92 2) Torie Rose 91 3) Markquis Frazier 91 4) Kenneth Penny 92 3 Saint Louis Express 'A' 42.53 1) Trasaun Brown 92 2) Ronnie Wingo 91 3) Jordon Henderson 91 4) Stephon Lawson 91 4 Trailblazers Ministry Inc 'A' 42.87 1) Frank Minton 91 2) Terrence Mitchell 91 3) Micah Poole 91 4) Christopher Watson 91 5 Houston High Steppers 'A' 42.98 1) Terrell Guidry 91 2) Mark Johnson-Jr 92 3) Dasmond Montgomery 91 4) Donald Mathis 91 6 Kck Cougars TC 'A' 43.08 1) Frederick Avery 91 2) Stephon Ford 92 3) Jeremy Walker 91 4) Jonathan Walker 91 7 Silver Spring Spartans TC 'A' 43.15 1) Washington Farrington 91 2) Darius Harris 91 3) Justin Thompson 91 4) Ryen Nelson 91 8 Tri-City Relays 'A' 44.08 1) Dominique Tate 91 2) Williamcory Hill 91 3) Kaleb Johnson 91 4) David Lindsay 91 Boys 4x400 Meter Relay Intermediate ================================================================ NATIONAL: N 3:15.62 1995 LA Jets, Los Angeles, CA Team Finals ================================================================ 1 Titans TC 'A' 3:14.83N 1) Jaron Roberson 92 2) Justin Chambers 91 3) Kenneth Gilstrapii 91 4) Eric Harris 91 2 LC Express TC 'A' 3:21.75 1) Corey Brite 92 2) Kenny Browder 91 3) Kendrell Washington 91 4) Kendrick Washington 91 3 Austin Striders TC 'A' 3:21.86 1) Donte Moore 91 2) Michael Scott 91 3) Timothy Johnson 91 4) Conner Mcbride 91 4 Maryland Titans 'A' 3:23.60 1) Hasan Dixon 92 2) Donovan Mahone 91 3) Mark Small 91 4) Marquis Woodyard 92 5 Metropolis TC 'A' 3:23.88 1) Stewart Davis 91 2) Elijah Rollock 91 3) Fard Rollock 91 4) Julian Wood 92 6 Baltimore City Track And Field 'A' 3:24.53 1) Jordan Pridgen 92 2) John Davenport 91 3) Anthony Drumgoole 92 4) Bret Flurry-Lightner 91 7 Memphis Mustangs TC 'A' 3:29.73 1) Ojike Maat 91 2) Thomas Yates 91 3) Harold Thomas 92 4) Austin Williams 92 8 Houston High Steppers 'A' 3:39.27 1) Terrell Guidry 91 2) Mark Johnson-Jr 92 3) Kalon Junious 91 4) Donald Mathis 91
Intermediate Girls
Girls 100 Meter Dash Intermediate ===================================================================== NATIONAL: N 11.50 1981 Michelle Glover, Pennsauken, NJ Name Year Team Finals Wind ===================================================================== Finals 1 7943 English Gardner 92 Voorhees, NJ 11.61 0.5 2 6479 Takeia Pinckney 91 Marietta, GA 11.75 0.5 3 2151 Stormy Kendrick 91 Gastonia, NC 11.80 0.5 4 6578 Lacresha Styles 91 Marietta, GA 11.96 0.5 5 6762 Quanisha Sales 91 Nashville, TN 12.07 0.5 6 39 Kachay Hullum 91 Akron, OH 12.08 0.5 7 4859 Marlena Wesh 91 Virginia Beach, VA 12.10 0.5 8 2881 Kamaria Brown 92 Baton Rouge, LA 12.23 0.5 Girls 200 Meter Dash Intermediate ===================================================================== NATIONAL: N 23.77 2005 Victoria Jordan, Fort Worth, TX Name Year Team Finals Wind ===================================================================== 1 2881 Kamaria Brown 92 Baton Rouge, LA 24.13 0.5 2 4859 Marlena Wesh 91 Virginia Beach, VA 24.39 0.5 3 2299 Franchelle Hill 91 Houston, TX 24.42 0.5 4 39 Kachay Hullum 91 Akron, OH 24.48 0.5 5 3776 Dinesha Bean 91 Memphis, TN 24.74 0.5 6 729 Kellie Christian 91 Catonsville, MD 24.78 0.5 7 1062 Monique Dowell 91 South Euclid, OH 25.00 0.5 Girls 400 Meter Dash Intermediate ================================================================ NATIONAL: N 53.70 1980 Maxine Underwood, Dorchester, MA Name Year Team Finals ================================================================ 1 2881 Kamaria Brown 92 Baton Rouge, LA 54.22 2 39 Kachay Hullum 91 Akron, OH 54.30 3 3776 Dinesha Bean 91 Memphis, TN 54.42 4 1510 Brianna Frazier 92 Jacksonville, FL 54.72 5 7832 Chelsea Brown 91 Louisville, KY 55.49 6 3212 Montenae Roye 92 Ladue, MO 55.71 7 1062 Monique Dowell 91 South Euclid, OH 57.06 8 1663 Brianna Cromartie 91 Pittsford, NY 57.57 Girls 3000 Meter Run Intermediate ================================================================ NATIONAL: N 9:40.40 1984 Karlene Erickson, Ericson, NE Name Year Team Finals ================================================================ 1 3111 Amber Zimmerman 92 Knoxville, TN 10:20.72 2 5934 Malia Cali 92 Hammond, LA 10:29.44 3 1306 Ashley Isham 91 Cedar Park, TX 10:31.67 4 2418 Brittaney Smash 92 Arlington, TX 10:35.24 5 5685 Janessa Dunn 92 San Antonio, TX 10:37.00 6 2417 Hanna Rice 91 Arlington, TX 10:41.30 7 1043 Jacquelin Pitcock 91 Cleveland, TN 10:45.45 8 5008 Miranda Klein 91 Nashville, TN 10:58.41 9 4627 Kendra Sokol 91 Kingsport, TN 10:59.60 10 2348 Murphy Nicholson 92 Bound Brook, NJ 11:03.89 11 4943 Tess Lackey 92 Ardmore, OK 11:12.21 12 4947 Kaili Tucker 91 Ardmore, OK 11:12.42 13 671 Kaitlin Smith 92 Groveport, OH 11:38.22 14 6036 Samantha Woller 92 New Berlin, WI 11:48.39 15 703 Alexandra Tavenier 92 Elizabeth City, NC 11:51.35 16 3681 Jennifer Reed 91 Germantown, MD 11:57.22 17 4939 Amber Harper 92 Ardmore, OK 11:58.61 18 5313 Emily Wilson 91 Antioch, TN 12:02.61 19 7022 Kathryn Barron 91 Naperville, IL 12:10.36 20 7880 Katy Dockery 92 White Plains, NY 12:12.73 21 3354 Taylor Metoyer 91 Richmond, TX 12:31.24 22 2658 Samantha Wright 91 Huntington, IN 12:37.82 23 532 Amanda Dale 92 Groveland, FL 12:47.03 24 1643 Karoline Kelly 92 Elgin, IL 12:47.13 25 3740 Jasmine Hayward 91 Dearborn Heights, M 12:55.12 26 6073 Cristina Datorre 92 Newark, NJ 13:33.74 27 3318 Avian Lain 91 Lansing, MI 13:48.15 28 1821 Ashley Hudson 92 Orlando, FL 13:50.41 29 7985 Destiny Davis 92 Sicklerville, NJ 14:10.35 Girls 4x100 Meter Relay Intermediate ================================================================ NATIONAL: N 46.11 2002 Young Achievers, Jacksonville, FL Team Finals ================================================================ Finals 1 Dallas Blaze 'A' 46.17 1) Candace Jackson 91 2) Alishia Perkins 92 3) Dominique Edwards 91 4) Reatta Hackworth 92 2 Willingboro TC 'A' 46.56 1) English Gardner 92 2) Tylia Gillon 92 3) Asja Goode 92 4) Assante Johnson 91 3 Florida Elite 'A' 47.29 1) Tatianna Fisher 91 2) Jerica Maness 91 3) Amber Outing 92 4) Lakeisha Kelly 91 4 Titans TC 'A' 47.43 1) Rynita Anderson 91 2) Lacresha Styles 91 3) Takeia Pinckney 91 4) Melissa Stephenson 91 5 Sonics Youth TC 'A' 47.50 1) Kristian Austin 91 2) Kimberlyn Duncan 91 3) Anjel Thompson 91 4) Nicole Washington 91 6 Norfolk Real Deal TC 'A' 47.65 1) Tanay Chandler 91 2) Tylesia Miles 91 3) Maia Wise 91 4) Derica Owens 91 7 GP Striders 'A' 48.30 1) Dominique Hill 91 2) Franchelle Hill 91 3) Ashlee Lobe 91 4) Kayla Savoie 92 8 Mt Airy TC 'A' 54.02 1) Shanae Bailey 92 2) Anthonia Ballard 91 3) Vanessa Mack 92 4) Khaaleedah Smith 91 Girls 4x400 Meter Relay Intermediate ================================================================ NATIONAL: N 3:44.76 2005 Visions Track Club, Missouri City, TX Team Finals ================================================================ 1 Florida Elite 'A' 3:48.80 1) Jerica Maness 91 2) Tatianna Fisher 91 3) Amber Outing 92 4) Lakeisha Kelly 91 2 Mt Airy TC 'A' 3:50.53 1) Shanae Bailey 92 2) Anthonia Ballard 91 3) Vanessa Mack 92 4) Khaaleedah Smith 91 3 Visions TC 'A' 3:51.04 1) Taylor Buckner 91 2) Alicia Frederick 91 3) Alexandria Martin 92 4) Tonicia Wimberley 91 4 Willingboro TC 'A' 3:51.40 1) Assante Johnson 91 2) Shanavia Thomas 91 3) Asja Goode 92 4) Morgan Gordon 92 5 Norfolk Real Deal TC 'A' 3:52.14 1) Derica Owens 91 2) Tiffany Harris 91 3) Tylesia Miles 91 4) Cydney Robinson 92 6 Ladue Lightning TC 'A' 3:55.40 1) Lauren Johnson 91 2) Samantha Levin 92 3) Diane Robison 92 4) Montenae Roye 92 7 Dallas Blaze 'A' 3:55.66 1) Candace Jackson 91 2) Sydney Davis 91 3) Dominique Edwards 91 4) Alishia Perkins 92 8 Saint Louis Blues 'A' 3:56.84 1) Michaela Chambers 91 2) Bianca Stokes 92 3) Brittany Mitchell 92 4) Angel Williams 91
Youth Boys Boys 100 Meter Dash Youth ===================================================================== NATIONAL: N 10.81 1995 Jason Hodge, Giddings, TX Name Year Team Finals Wind ===================================================================== Finals 1 3592 Jordan Vaughn 93 Decatur, GA 11.01 -0.5 2 6026 Brandon Collins 93 Fayetteville, GA 11.05 -0.5 3 117 Siddell Freeman 93 Bham, AL 11.10 -0.5 4 3659 Tavarus Arbuthnot 93 Marrero, LA 11.18 -0.5 5 6417 Chris Anderson 93 Gatesville, TX 11.26 -0.5 11.251 6 5274 Marsellas Pope 93 Jonesboro, GA 11.26 -0.5 11.256 7 5611 Edwin Dearring 93 San Antonio, TX 11.50 -0.5 8 4822 Jamari Hughes 93 Lynn Haven Fl, FL 13.62 -0.5 Boys 200 Meter Dash Youth ===================================================================== NATIONAL: N 21.85 1989 Darius Brewington, High Point, NC Name Year Team Finals Wind ===================================================================== 1 3592 Jordan Vaughn 93 Decatur, GA 22.35 -0.8 2 117 Siddell Freeman 93 Bham, AL 22.47 -0.8 3 4529 Walter Mitchell 93 Virginia Beach, VA 22.72 -0.8 4 6417 Chris Anderson 93 Gatesville, TX 22.73 -0.8 5 2674 Calvin Clark 93 St Paul, MN 22.94 -0.8 6 5274 Marsellas Pope 93 Jonesboro, GA 23.25 -0.8 -- 3659 Tavarus Arbuthnot 93 Marrero, LA FS -0.8 Boys 400 Meter Dash Youth ================================================================ NATIONAL: N 48.26 1993 Obea Moore, So Pasadena, CA Name Year Team Finals ================================================================ 1 4529 Walter Mitchell 93 Virginia Beach, VA 50.31 2 7918 Isaiah Duke 93 Wichita, KS 50.93 3 4823 Terrence Lowder 93 Lynn Haven Fl, FL 51.02 4 1477 Naeem Richardson 93 Desoto, TX 51.94 5 4854 Derwood Kirby 93 Lexington, TX 52.20 6 3395 Brian Spencer 93 Houston, TX 52.56 7 4332 Dale Babb 93 Antioch, TN 54.35 8 287 Joshua Mckinny 93 Pflugerville, TX 55.52 Boys 3000 Meter Run Youth ================================================================ NATIONAL: N 9:14.13 2005 Connor Revord, Bradenton, FL Name Year Team Finals ================================================================ 1 6882 Anthony Andrews 93 Paterson, NJ 9:37.11 2 8062 Matthew Rice 93 Baton Rouge, LA 9:44.98 3 1806 Omar Kaddurah 93 Grand Blanc, MI 9:45.42 4 5029 Michael Peters 93 Nashville, TN 9:46.21 5 7494 Kyle Overway 93 Logansport, IN 9:46.46 6 7440 Collin Hubert 93 Lees Summit, MO 9:51.31 7 1168 Alejandro Sanchez 93 San Antonio, TX 10:02.19 8 4785 Austin Albers 93 Hallandale Beach, F 10:07.04 9 6098 Brent Kitto 93 Chalmette, LA 10:07.95 10 8071 Russell Sandvold 93 Oconomowoc, WI 10:10.14 11 7566 Tommy Vandenberg 93 Mamaroneck, NY 10:11.14 12 1265 Ryan Clark 93 Corpus Christi, TX 10:14.85 13 7903 Cole Gardiner 93 Ashland, KS 10:16.25 14 7324 William Bridges 93 Orlando, FL 10:18.87 15 8131 Derwin Graham 93 Copperas Cove, TX 10:21.17 16 4565 Nathan Traynar 93 Adams Center, NY 10:22.10 17 541 Daniel Dey 93 Orlando, FL 10:22.43 18 7336 Clayton Cardinal 93 Morrow, OH 10:22.98 19 4272 Garrett Allison-Gla 93 Bettendorf, IA 10:24.11 20 1805 Drake Carr 93 Grand Blanc, MI 10:24.79 21 333 Michael Barrientos 93 Bastrop, TX 10:26.28 22 1401 Jordan Stephany 93 Glenolden, PA 10:26.72 23 4846 Michael Melendez 93 Pensacola, FL 10:26.97 24 1796 Luke Hickman 93 Midland, MI 10:27.07 25 91 Andy Howell 93 Wichita, KS 10:27.40 26 4848 Aber Wilson 93 Pensacola, FL 10:30.09 27 6172 Alex Thompson 93 Albemarle, NC 10:30.77 28 7938 Sam Roberson 93 Franklin, TN 10:33.99 29 3127 Thomas Crabtree 93 Knoxville, TN 10:37.34 30 5006 Anthony Stricker 93 Poplarville, MS 10:46.28 31 3750 Eric Schuler 93 Laurel, MD 10:47.54 32 3171 Andrew Ogle 93 Knoxville, TN 10:51.05 33 2815 Jacob Sapper 93 Hillsboro, MO 10:51.32 34 6892 Ronnie Westfield 93 Paterson, NJ 10:54.72 35 2727 Christian Lopez 93 El Centro, CA 11:03.85 36 6422 Lenard Meyers 93 Gatesville, TX 11:04.22 37 801 Andrew Williams 93 Athens, IL 11:12.52 38 8056 Philip Tonseth 93 Salisbury, NC 11:28.74 39 7339 Sean Carroll 93 Watkinsville, GA 11:37.02 40 6984 Juwan Alford 93 Paulsboro, NJ 11:43.37 Boys 4x100 Meter Relay Youth ================================================================ NATIONAL: N 43.71 8/4/2006 Mark Trail Flying Eagles, Mark Trail F D Tucker, B Aaron, J Vaughn, F Patrick Team Finals ================================================================ Finals 1 Knoxville TC 'A' 44.16 1) Bart Satterfield 93 2) Caleb Blance 93 3) Taino Perez 93 4) Devrin Young 93 2 Texes Greyhounds 'A' 44.35 1) Chris Anderson 93 2) Lenard Meyers 93 3) Grayson Wooten 93 4) Tyron Martin 93 3 Running Panthers TC 'A' 44.67 1) Jadarius West 93 2) Joshua King 93 3) Marsellas Pope 93 4) John Teah 93 4 GP Striders 'A' 44.86 1) Christian Broussard 93 2) Trevon Chenier 93 3) Terrance Crowder 93 4) Jaylon Hicks 93 5 Mt Airy TC 'A' 45.32 1) George Pendleton-Thomas 93 2) Jaelen Strong 94 3) Lamont Davis 93 4) Brandon Mercer 93 6 San Antonio Blazers 'A' 45.47 1) Devante Jackson 93 2) Jequan Mcbride 94 3) Shawn Muller 94 4) Edwin Dearring 93 7 Charlotte Panthers TC 'A' 1:02.62 1) Jarrett Samuels 93 2) Tremaine Whitlock 93 3) Matthew Browning 93 4) Jamil Ray 93 -- Marrero Trojans 'A' DQ 3rd runner lane viol 1) Jordan Hicks 93 2) Jermey Hicks 94 3) Tavarus Arbuthnot 93 4) Jerremy Coleman 93 Boys 4x400 Meter Relay Youth ================================================================ NATIONAL: N 3:28.68 1993 LA Jets, Los Angeles, CA Team Finals ================================================================ 1 Norfolk Real Deal TC 'A' 3:32.36 1) Joel Coleman 94 2) Dominique Kimbrough 93 3) Walter Mitchell 93 4) Tony Tate 93 2 Texes Greyhounds 'A' 3:34.02 1) Chris Anderson 93 2) Tyron Martin 93 3) Lenard Meyers 93 4) David Kran 93 3 Lightning TC 'A' 3:34.05 1) Brian Spencer 93 2) Jermaine Authorlee 93 3) Frederick Rhine 93 4) Steven Sannoh 93 4 GP Striders 'A' 3:35.70 1) Christian Broussard 93 2) Trevon Chenier 93 3) Chance Nelson 93 4) Zak Hayward 93 5 Titans TC 'A' 3:40.75 1) Austin Carpenter 93 2) Gabriel Gonzales 93 3) Cornelius Savage 93 4) Jamar Morris 93 6 San Antonio Blazers 'A' 3:42.23 1) Jequan Mcbride 94 2) Shawn Muller 94 3) Vincent Nichols Jr 94 4) Devante Jackson 93 7 Saint Louis Express 'A' 3:42.62 1) Kevon Johnson 93 2) Marc Franks 94 3) David Cameron 93 4) James Harvey 93 8 Running Panthers TC 'B' 3:51.36 1) Devon Miller 94 2) Marsellas Pope 93 3) John Teah 93 4) Jadarius West 93 Boys Pole Vault Youth ========================================================================== NATIONAL: N 13-03.25 8/5/2006 Sam Retzloff, Unattached Name Year Team Finals ========================================================================== 1 7447 Jonathon Juilfs 93 Eugene, OR 13-08.00N 4.16m 2 7463 Nicholas Lomax 93 Hickory, NC 12-06.00 3.81m 3 7557 Kyle Thompson 93 Argyle, TX 12-00.00 3.65m 4 7448 Matthew Kaufmann 93 Mcallen, TX J12-00.00 3.65m 5 7508 Tanner Ramsey 93 Yukon, OK 11-00.00 3.35m 5 7322 Casey Bowen 93 Spring Hill, KS 11-00.00 3.35m 7 2580 Blair Severson 93 Holland, TX J11-00.00 3.35m 8 3558 Dalton Duvio 93 New Orleans, LA J11-00.00 3.35m 8 6299 Braden Gross 93 Thrall, TX J11-00.00 3.35m 10 642 Camden Kinder 93 Glenville, WV 10-06.00 3.20m 10 3476 Ethen Hoedebeck 93 Madill, OK 10-06.00 3.20m 12 4782 Evan Falbo 93 Altoona, PA 9-06.00 2.89m 13 6241 Caleb Neal 93 Mill Creek, OK J9-06.00 2.89m 14 4783 Tyler Garman 93 Altoona, PA J9-06.00 2.89m 15 644 Shawn Mcgowan 93 Scott Depot, WV 8-06.00 2.59m 16 352 Steven Fremin 93 Cut Off, LA J8-06.00 2.59m 17 3175 Nelson Pinkstaff 93 Knoxville, TN J8-06.00 2.59m 18 7419 Kyle Hagan 93 Festus, MO J8-06.00 2.59m 19 1912 Joey Vanvaley 93 Manito, IL 8-00.00 2.43m 20 6029 Joshua Ferrell 93 Fayetteville, GA 7-06.00 2.28m 21 5027 Justin Moore 93 Nashville, TN 6-06.00 1.98m Boys Javelin Throw Youth ========================================================================== NATIONAL: N 184-06 2002 Charles Schob, Fresno, CA Name Year Team Finals ========================================================================== 1 7601 Kaleb Zuidema 93 Midland Park, NJ 161-08 49.27m 2 556 Jonathan Astemborski 93 Burlington, NJ 161-05 49.19m 3 357 Colby Thibodeaux 93 Lockport, LA 159-10 48.71m 4 7532 Jake Simmons 93 Belton, TX 145-07 44.37m 5 4830 Kyle Bynum 93 Byram, MS 143-06 43.73m 6 7557 Kyle Thompson 93 Argyle, TX 139-02 42.41m 7 6559 Jordan Roos 93 Aubrey, TX 138-02 42.11m 8 7577 Aaron Wells 93 Glen Allen, VA 131-10 40.18m 9 7747 Cody Wilson 93 Wamego, KS 123-06 37.64m 10 4101 Wellington Westendo 93 Montgomery, AL 121-02 36.93m 11 3207 Sawyer Stalcup 93 Albany, KY 119-03 36.34m 12 5902 Curtis Dixon 93 Madison, WI 117-10 35.91m 13 3512 Sam Loub 93 Manhattan, KS 114-09 34.97m 14 1146 Peter Collins 93 Columbia, MD 112-11 34.41m 15 8103 Bobby Patterson-Fel 93 Youngstown, OH 111-06 33.98m 16 636 Xavier Crosby 93 Charleston, WV 110-04 33.62m 17 5035 James Wilson 93 Nashville, TN 105-09 32.23m 18 6373 Dymond Moore 93 Hampton, VA 103-03 31.47m 19 6066 Teryence Glaze 93 Hoover, AL 103-00 31.39m 20 6029 Joshua Ferrell 93 Fayetteville, GA 100-11 30.75m 21 2578 Landon Strack 93 Gainesville, FL 100-00 30.48m 22 5903 Isadore Knox 93 Madison, WI 98-09 30.09m 23 5745 Justin Osking 93 Seffner, FL 94-11 28.93m 24 3489 Alexander Dawson 93 Birmingham, AL 93-09 28.57m 25 6550 Gordon Mcdonough 93 Croydon, PA 92-00 28.04m 26 3142 Demetrius Green 93 Knoxville, TN 91-04 27.83m 27 5209 Ryheim Mcdowell 93 Geer, SC 83-07 25.47m 28 3812 Christopher Leonard 93 Memphis, TN 81-00 24.68m 29 7312 Greg Berger 93 Leipsic, OH 78-11 24.05m 30 2523 Malcolm Reid 93 High Point, NC 78-01 23.79m 31 5286 Benjamin Ellis Jr 93 St Petersburg, FL 73-08 22.45m 32 5163 Amir Saunders 93 New Rochelle, NY 72-01 21.97m 33 1418 Anthony Jolly 93 Des Moines, IA 66-06 20.26m 34 7982 Clay Dixon 93 Winchester, KY 53-00 16.15m -- 5901 Troy Dicks 93 Madison, WI FOUL -- 8105 Matthias Tayala 93 Youngstown, OH FOUL -- 7436 Nicholas Hodge 93 Minneapolis, MN FOUL Youth Girls
Girls 100 Meter Dash Youth ===================================================================== NATIONAL: N 11.70 1980 Carla McLaughlin, Durham, NC Name Year Team Finals Wind ===================================================================== Finals 1 3673 Olivia Ekpone 93 Germantown, MD 11.80 -0.2 2 2990 Kehri Jones 93 Killeen, TX 11.84 -0.2 3 7229 Shakeela Saunders 93 Chesapeake, VA 12.20 -0.2 4 4419 Morgan Snow 93 Decatur, GA 12.25 -0.2 5 4234 Chidera Obasih 93 Milwaukee, WI 12.32 -0.2 6 2474 Gabrielle Gray 93 High Point, NC 12.37 -0.2 7 2546 Strangenea Campbell 93 Vallejo, CA 12.40 -0.2 8 6978 Tynia Gaither 93 Kissimmee, FL 12.56 -0.2 Girls 200 Meter Dash Youth ===================================================================== NATIONAL: N 23.10 1985 Njeri McGee, San Francisco, CA Name Year Team Finals Wind ===================================================================== 1 3673 Olivia Ekpone 93 Germantown, MD 24.15 -0.3 2 2990 Kehri Jones 93 Killeen, TX 24.20 -0.3 3 7229 Shakeela Saunders 93 Chesapeake, VA 24.56 -0.3 4 4234 Chidera Obasih 93 Milwaukee, WI 24.92 -0.3 5 1800 Dynasty Mcgee 93 Flint Mi, MI 25.16 -0.3 6 4706 Kaila Barber 93 Ohio Flyers, OH 25.28 -0.3 7 6978 Tynia Gaither 93 Kissimmee, FL 25.59 -0.3 Girls 400 Meter Dash Youth ================================================================ NATIONAL: N 54.67 2003 Ebony Collins, Hawthorne, CA Name Year Team Finals ================================================================ 1 1800 Dynasty Mcgee 93 Flint Mi, MI 54.82 2 674 Azia Walker 93 Reynoldsburg, OH 55.33 3 4179 Chante Moore 93 Philadelphia, PA 55.54 4 3673 Olivia Ekpone 93 Germantown, MD 56.69 5 5921 Quintunya Chapman 93 Hinesville, GA 57.68 6 659 Taneisha Cordell 93 Reynoldsburg, OH 58.45 7 7255 Marybeth Strickland 93 Huntsville, AL 1:01.43 -- 5244 Deshaun Squires 93 Jonesboro, GA DQ lane violation Girls 3000 Meter Run Youth ================================================================ NATIONAL: N 10:11.21 1996 Michelle DeLaVina, Valparaiso, IN Name Year Team Finals ================================================================ 1 1802 Gabrielle Anzalone 93 Grand Blanc, MI 10:37.81 2 6376 Emily Cotterman-Rea 93 Terre Haute, IN 10:52.35 3 566 Jordan Chester 93 Valparaiso, IN 10:53.92 4 55 Heather Selheimer 93 Lansdale, PA 10:54.85 5 7268 Gracie Van-De-Grift 93 Valrico, FL 10:56.13 6 702 Sarah Rapp 93 Raleigh, NC 10:59.26 7 1637 Emilie Barton 93 Sterling, IL 11:08.30 8 4325 Michaela Kirk 93 Nashville, TN 11:08.64 9 5007 Barbaralee Ball 93 Nashville, TN 11:17.78 10 6310 Abigail Tankersley 93 Boerne, TX 11:17.97 11 1790 Halle Frey 93 Findlay, OH 11:22.63 12 7010 Mallory Abel 93 St Charles, IL 11:25.27 13 6080 Shannon Klenke 93 Houston, TX 11:25.64 14 7029 Emily Bodin 93 Biloxi, MS 11:27.74 15 4843 Crystal Wachob 93 Pensacola, FL 11:30.57 16 1976 Anne Powell 93 Frederick, MD 11:34.51 17 4427 Sydney Williams 93 Suwanee, GA 11:35.30 18 7212 Alaina Redd 93 Midlothian, VA 11:36.59 19 5408 Leah Krause 93 St Charles, MO 11:45.59 20 1638 Katie Flannery 93 Elgin, IL 12:04.66 21 528 Kali Carney 93 Clermont, FL 12:06.44 22 5931 Jordyn Becerra 93 Hammond, LA 12:07.94 23 4227 Christina Crossman 93 Milwaukee, WI 12:07.98 24 1305 Ellie Arends 93 Austin, TX 12:19.60 25 1731 Sofie Ingram 93 Boynton Beach, FL 12:21.25 26 2346 Cierra Hungerford 93 Painesville, OH 12:28.04 27 2663 Elana Minsberg 93 St Paul, MN 12:28.27 28 1948 Olivia Gean 93 Fort Smith, AR 12:34.37 29 2809 Kaitlyn Heimos 93 Festus, MO 13:17.20 30 701 Jill Moncla 93 Elizabeth City, NC 13:27.43 -- 7238 Christian Simmons 93 Stafford, VA DNF -- 1360 Sophia Meehan 93 Narberth, PA DNF Girls 4x100 Meter Relay Youth ================================================================ NATIONAL: N 46.99 2003 Quiet Fire TC, Hawthorne, CA Team Finals ================================================================ Finals 1 Dallas Blaze 'A' 47.63 1) Kearra Haynes 93 2) Krystal Johnson 93 3) Brianna Mills 93 4) Tytana Thornton 93 2 Mt Airy TC 'A' 48.13 1) Kerri Cave 93 2) Tia Cooper 93 3) Kareemah Mayer 93 4) Chante Moore 93 3 Gainesville Striders Track Clu 'A' 48.58 1) Destinee Gause 94 2) Diamond Gause 94 3) Briona Hopkins 94 4) Adanna Thompson 94 4 Ohio Flyers TC 'A' 48.84 1) Chelsi Collins 94 2) Candace Longino-Thomas 93 3) Jade Barber 93 4) Kaila Barber 93 5 East Cobb-The Heat 'A' 49.21 1) Marshara Fross 94 2) Simmie Bray 93 3) Daina Levy 93 4) Gina Smith 94 6 MY Stars Youth TC 'A' 49.28 1) Bealoved Brown 94 2) Devann Shelby 94 3) Kenisa Haynes 93 4) Mayorca Young 94 7 Mustangs TC 'A' 49.39 1) Karli Tatum 94 2) Dezerea Bryant 93 3) Chidera Obasih 93 4) Tahje Whittley 93 8 Blazin Ravenz TC 'A' 50.49 1) Destiny Jenkins 94 2) Treaynce Gibbs 93 3) Manisha Jones 93 4) Asia Olds 93 Girls 4x400 Meter Relay Youth ================================================================ NATIONAL: N 3:48.61 2003 Quiet Fire Track Club, Hawthorne, CA Team Finals ================================================================ 1 Gazelle TC 'A' 3:53.42 1) Amber Bryant-Brock 94 2) Darnisha Stevenson 93 3) Aneisha Hunter 94 4) Taylor Outland 94 2 Mt Airy TC 'A' 3:54.94 1) Shali Muhammad 94 2) Mia Hicks-West 93 3) Chante Moore 93 4) Tia Cooper 93 3 Capitol City Comets 'A' 3:55.65 1) Taneisha Cordell 93 2) Chelsea Scott 93 3) Artasah Stokes 93 4) Azia Walker 93 4 Track Phi Track Elite 'A' 3:57.02 1) Aziza Day 94 2) Crystal Gray 94 3) Bria Philpot 93 4) Amina Cox 93 5 Technique TC 'A' 3:57.60 1) Anise Cuffee 94 2) Jnai Edwards 94 3) Maya Moore 94 4) Rashaun Combs 93 6 Maryland Titans 'A' 4:03.33 1) India Knight 94 2) Olivia Ekpone 93 3) Nichelle Tearney 94 4) Estar Clay 93 7 Dallas Blaze 'A' 4:05.31 1) Brianna Mills 93 2) Quadrie Newson 93 3) Kearra Haynes 93 4) Krystal Johnson 93 8 Hilltop Speed TC 'A' 4:05.72 1) Daniela Pacini 94 2) Strangenea Campbell 93 3) Maya Goudeau 93 4) Erica Wilson 93 Girls Pole Vault Youth ========================================================================== NATIONAL: N 11-04 2004 Stephanie Foreman, Hot Springs, AR Name Year Team Finals ========================================================================== 1 1906 Jenna Wernsing 93 Manito, IL 10-06.00 3.20m 2 7064 Jessica Cunningham 93 Bulverde, TX 10-00.00 3.04m 3 7291 Katelyn Wynn 93 San Antonio, TX J10-00.00 3.04m 4 8157 Alicia Janke 93 Rockwall, TX 9-06.00 2.89m 5 7194 Lee Norris 93 San Antonio, TX 9-00.00 2.74m 6 6293 Mallory Backstrom 93 Concordia, KS J9-00.00 2.74m 7 7071 Emily Dimitry 93 Long Beach, MS 8-06.00 2.59m 8 7080 Bianca Fischer 93 Scandia, KS J8-06.00 2.59m 9 7067 Emily Davis 93 Allegan, MI 8-00.00 2.43m 9 7096 Gabrielle Giuliano 93 Bakersfield, CA 8-00.00 2.43m 11 3970 Gina Smarrelli 93 Mt Airy, MD 7-06.00 2.28m 11 159 Savannah Emmrich 93 Plainfield, IL 7-06.00 2.28m -- 4668 Emily Dallager 93 Eagan, MN NH Girls Javelin Throw Youth ========================================================================== NATIONAL: N 123-06 2002 Hillary Pustka, Yoakum, TX Name Year Team Finals ========================================================================== 1 7014 Avione Allgood 93 North Las Vegas, NV 125-07N 38.27m 2 4948 Jessi Vernon 93 Ardmore, OK 105-07 32.18m 3 7052 Paige Champlin 93 Concordia, KS 96-04 29.36m 4 7093 Gabrielle Galvan 93 Lockhart, TX 87-01 26.54m 5 2804 Breanne Borman 93 Desoto, MO 85-08 26.11m 6 4268 Breanna Watts 93 Davenport, IA 83-06 25.45m 7 4491 Andrea Keklak 93 Sudbury, MA 80-11 24.66m 8 7232 Marquise Scanlon 93 Sewell, NJ 76-05 23.29m 9 59 Samantha Stinsman 93 Mt Laurel, NJ 75-04 22.96m 10 3507 Kara Shaheen 93 Manhattan, KS 75-00 22.86m 11 7096 Gabrielle Giuliano 93 Bakersfield, CA 73-07 22.42m 12 7088 Ashlie Francis 93 Belton, TX 71-11 21.92m 13 5156 Maura Mccabe 93 New Rochelle, NY 69-07 21.20m 14 1943 Dariane Darden 93 Deridder, LA 69-00 21.03m 15 159 Savannah Emmrich 93 Plainfield, IL 68-11 21.00m 16 7085 Rachelle Fogarty 93 Griffith, IN 68-07 20.90m 17 6318 Sydney Maltinsky-Wi 93 Williamsburg, VA 68-01 20.75m 18 187 Jasmine Walker 93 Aurora, IL 66-00 20.11m 19 3522 Heather Thompson 93 Mansfield, OH 65-09 20.04m 20 5039 Ashley Mills 93 Killeen, TX 65-01 19.83m 21 6789 Morgan Stampley 93 Brooklyn Park, MN 61-01 18.61m 22 5009 Cheyanne Kyle 93 Nashville, TN 61-00 18.59m 23 7799 Monica Buress 93 Dayton, OH 60-10 18.54m 23 8097 Marissa Parm 93 Youngstown, OH 60-10 18.54m 25 3404 Brittany Parrish 93 Lima, OH 60-06 18.44m 25 6543 Alyson Albertson 93 Langhorne, PA 60-06 18.44m 27 7140 Elizabeth Jarabek 93 Allen, TX 59-00 17.98m 28 3780 Robynn Coleman 93 Memphis, TN 58-05 17.80m 29 4414 Jazmine Johnson 93 Ellenwood, GA 55-09 16.99m 30 6244 Suzanne Coley 93 Fort Wayne, IN 46-11 14.30m 31 4380 Candace Taylor 93 Laplace, LA 46-08 14.22m 32 4087 Kayla Woods 93 Montgomery, AL 44-11 13.69m 33 8152 Darrah Johnson 93 Eagle Landing, GA 44-04 13.51m 34 5753 Amanda Smith 93 Seneca, SC 43-09 13.33m 35 3097 Amber Stooksbury 93 Knoxville, TN 37-06 11.43m 36 4471 Malika Snow 93 Winston-Salem, NC 27-10 8.48m
Sub-Youth Boys
Boys 100 Meter Dash Sub-Youth ===================================================================== NATIONAL: N 11.33 8/2/2006 Jordan Vaughn, Mark Trail F Name Year Team Finals Wind ===================================================================== Finals 1 4524 Joel Coleman 94 Suffolk, VA 11.40 0.7 2 6996 Malcolm Brown 94 Tulsa, OK 11.59 0.7 3 3241 Jalen James 94 Lake Charles, LA 11.73 0.7 4 690 Antonio Whitfield 94 Canal Winchester, O 11.83 0.7 11.825 5 4069 John Greer 94 Denver, CO 11.83 0.7 11.830 6 3666 Jermey Hicks 94 Marrero, LA 11.89 0.7 7 5626 Shawn Muller 94 San Antonio, TX 11.97 0.7 8 3237 Ronald Goodly 94 Lake Charles, LA 12.01 0.7 Boys 200 Meter Dash Sub-Youth ===================================================================== NATIONAL: N 22.95 8/1/2006 Jordan Vaughn, Mark Trail F Name Year Team Finals Wind ===================================================================== 1 6996 Malcolm Brown 94 Tulsa, OK 23.48 0.5 2 3241 Jalen James 94 Lake Charles, LA 23.66 0.5 3 4069 John Greer 94 Denver, CO 23.81 0.5 4 5389 Renel Holmes 94 Gretna, LA 23.96 0.5 5 7368 Channing Doermann 94 Powell, OH 24.02 0.5 6 5299 Kedrin Sowells 94 Lancaster, TX 24.27 0.5 24.261 7 2579 Christopher Thompso 94 Gainesville, FL 24.27 0.5 24.269 8 3666 Jermey Hicks 94 Marrero, LA 24.84 0.5 Boys 400 Meter Dash Sub-Youth ================================================================ NATIONAL: N 51.93 8/5/2006 Steven Sannoh, Lightning Track Name Year Team Finals ================================================================ 1 4524 Joel Coleman 94 Suffolk, VA 50.78N 2 7368 Channing Doermann 94 Powell, OH 52.31 3 2913 Kavahra Holmes 94 Baton Rouge, LA 52.36 4 2579 Christopher Thompso 94 Gainesville, FL 53.20 5 6819 Adolphus Gray 94 Lithonia, GA 54.65 6 6985 Najee Glass 94 Woodbridge, NJ 54.68 7 4385 Morgan Cormier 94 New Orleans, LA 55.64 -- 5626 Shawn Muller 94 San Antonio, TX DQ lane violation Boys 3000 Meter Run Sub-Youth ================================================================ NATIONAL: N 9:44.02 8/5/2006 Mark Blackmon, Quick One TC Name Year Team Finals ================================================================ 1 1720 Tate Schienbein 94 Liberty, IN 9:21.89N 2 790 Conner Smock 94 Lisbon, IA 9:45.85 3 6312 Stephen Tankersley 94 Boerne, TX 9:59.52 4 4937 Sergio Wilcher 94 Plainfield, NJ 10:07.78 5 6551 Brad Rivera 94 Bensalem, PA 10:19.27 6 5044 Jamison Hicks 94 Killeen, TX 10:20.71 7 5559 Nicholas Stewart 94 Florissant, MO 10:22.62 8 3264 Jonathan Barrett 94 Lauderdale Lakes, F 10:23.82 9 5677 Kendall Spann 94 San Antonio, TX 10:26.12 10 4969 Jacob Clark 94 Pleasantville, NJ 10:26.49 11 7493 Andrew Osgood 94 Modesto, CA 10:27.60 12 5679 Jordan Swate 94 San Antonio, TX 10:31.44 13 6019 Torin Wile 94 Beverly Hills, MI 10:33.40 14 3613 Brandon Hall 94 Upper Marlboro, MD 10:34.04 15 5031 Tate Ramsden 94 Nashville, TN 10:34.23 16 6412 Tabeal Patterson 94 Spring, TX 10:35.38 17 3413 Randy Glenn Jr 94 Lima, OH 10:36.27 18 5686 Shane Meadows 94 San Antonio, TX 10:36.30 19 2850 Adam Scott 94 Overland Park, KS 10:37.72 20 6800 Zachary Gilfix 94 Brooklyn Park, MN 10:46.91 21 6937 Perry Cabean 94 Winston-Salem, NC 10:47.12 22 1807 Zachary Kughn 94 Grand Blanc, MI 10:47.50 23 4777 Patrick Rollo 94 Owings Mills, MD 10:48.45 24 5028 Daniel Peters 94 Nashville, TN 10:56.81 25 2143 Justin Hendrick 94 Gastonia, NC 10:57.36 26 2390 Benjamin Pickett 94 Abingdon, MD 10:59.49 27 7561 Christopher Tsivits 94 Rochester, MI 11:00.79 28 3468 Kalvin Lee 94 Baton Rouge, LA 11:01.71 29 3493 Jack Miller 94 Birmingham, AL 11:03.80 30 2146 Dustin Rudisill 94 Dalllas, NC 11:09.09 31 3310 Sam Deford 94 Lenoir City, TN 11:09.88 32 789 Joey Freeland 94 Central City, IA 11:21.02 33 382 Kevin Norman 94 Ocala, FL 11:25.53 34 3478 Hampton Perritt 94 Florence, AL 11:31.96 35 4847 Arthur Price 94 Pensacola, FL 11:36.34 36 7487 Mark Newberry 94 Puyallup, WA 12:00.26 37 4362 Sean Castle 94 New Orleans, LA 12:17.22 38 1675 Daniel Jones 94 Edison, NJ 13:11.52 -- 3198 Skyler Winchester 94 Knoxville, TN DNF
Sub-Youth Girls
Girls 100 Meter Dash Sub-Youth ===================================================================== NATIONAL: N 12.08 8/2/2006 Olivia Ekpone, Titans TC Name Year Team Finals Wind ===================================================================== Finals 1 2897 Kerenzia Robertson 94 Baton Rouge, LA 12.39 0.5 12.382 2 3575 Briana Vaughn 94 Decatur, GA 12.39 0.5 12.385 3 2039 Destinee Gause 94 Gainesville, FL 12.43 0.5 4 1973 Alicia James 94 Frederick, MD 12.53 0.5 5 749 Jabrea Spears 94 Tallahassee, FL 12.67 0.5 6 3702 Tiera Parker 94 Detroit, MI 12.69 0.5 7 935 Laquisha Jackson 94 Chattanooga, TN 12.75 0.5 8 2049 Adanna Thompson 94 Gainesville, FL 12.88 0.5 Girls 200 Meter Dash Sub-Youth ===================================================================== NATIONAL: N 24.89 2005 Kamaria Brown, Baton Rouge, LA Name Year Team Finals Wind ===================================================================== 1 855 Chante Williams 94 Charlotte, NC 25.06 1.2 2 4285 Bealoved Brown 94 Richmond, TX 25.37 1.2 3 2039 Destinee Gause 94 Gainesville, FL 25.38 1.2 4 7761 Megan Paul 94 Hawthorn Woods, IL 25.41 1.2 5 1973 Alicia James 94 Frederick, MD 25.51 1.2 6 2897 Kerenzia Robertson 94 Baton Rouge, LA 25.69 1.2 25.681 7 6876 Myasia Jacobs 94 Paterson, NJ 25.69 1.2 25.684 8 4516 Taranisha Taylor 94 Chesapeake, VA 26.23 1.2 Girls 400 Meter Dash Sub-Youth ================================================================ NATIONAL: N 55.70 8/5/2006 Dynasty Mcgee, Flint Area A Name Year Team Finals ================================================================ 1 855 Chante Williams 94 Charlotte, NC 55.99 2 2161 Amber Bryant-Brock 94 Kennesaw, GA 56.79 3 6393 Kristyn Williams 94 Arlington, TX 57.19 4 7761 Megan Paul 94 Hawthorn Woods, IL 57.46 5 6392 Kaitlyn Williams 94 Arlington, TX 57.60 6 5654 Jourdan Doffeny 94 San Antonio, TX 57.82 7 2177 Taylor Outland 94 Kennesaw, GA 59.10 Girls 3000 Meter Run Sub-Youth ================================================================ NATIONAL: N 10:42.77 8/5/2006 Sophia Meehan, Dashers TC Name Year Team Finals ================================================================ 1 2825 Ajee Wilson 94 Neptune, NJ 10:13.41N 2 6545 Sara Sargent 94 Yardley, PA 10:14.45N 3 3258 Nicole Carpio 94 Lakeland, FL 10:25.25N 4 4328 Kaylor Murray 94 Nashville, TN 10:40.54N 5 3259 Mallory White 94 Lakeland, FL 10:43.66 6 2819 Kora Mcgee 94 Stroud, OK 10:44.41 7 7272 Victoria Villarnovo 94 Miami, FL 10:45.04 8 6319 Heidi Peterson 94 Williamsburg, VA 10:49.62 9 44 Rachel Brown 94 Lansdale, PA 10:54.12 10 6546 Maria Seykora 94 Broomall, PA 10:57.41 11 7181 Natalie Meinzer 94 Batesville, AR 10:58.42 12 2181 Sarah Pray 94 Marietta, GA 10:59.17 13 7065 Dani Dailey 94 Loveland, OH 11:08.15 14 3635 Megan Lacy 94 Marlton, NJ 11:08.99 15 3317 Alexis Hunt 94 Williamston, MI 11:13.49 16 1639 Vicky Garcia 94 Country Club Hills, 11:26.13 17 5303 Kdeidra Massey 94 Monroe, LA 11:27.29 18 4938 Alex Davis 94 Ardmore, OK 11:32.24 19 1879 Maryann Brown 94 Orange Park, FL 11:34.25 20 2347 Harron Young 94 University Hts, OH 11:34.66 21 139 Astacia Watkins 94 Atomic Stars 11:37.51 22 4622 Mary Ontaneda 94 Bristol, VA 11:38.08 23 3028 Lauren Barnes 94 Knoxville, TN 11:38.38 24 4371 Gabrielle Bates 94 Battle Creek, MI 11:45.89 25 5091 Meredith Kilburn 94 Rock Hill, SC 11:46.15 26 4299 Sheray Reese 94 Richmond, TX 12:02.51 27 5005 Kayla Stricker 94 Poplarville, MS 12:02.82 28 1719 Claire Gallman 94 Greenwood, IN 12:31.88 29 6074 Jessica Fonseca 94 Union, NJ 12:34.37 30 7252 Lauren Starace 94 Palm Beach Gardens, 12:41.41 31 6562 Sarah Brown 94 Marietta, GA 12:47.81 32 1104 Kristen Bettiol 94 College Station, TX 12:50.46 33 1506 Reaven Ramirez 94 Dilley, TX 13:30.57 34 2543 Katelyn Corley 94 Marble Falls, TX 13:48.17 35 3425 Wallis Robinson 94 Austin, TX 14:23.16 36 1262 Kiersten Inserni 94 Corpus Christi, TX 14:35.19 Girls Javelin Throw Sub-Youth ========================================================================== NATIONAL: N 112-05 8/5/2006 Avione Allgood, Unattached Name Year Team Finals ========================================================================== 1 7184 Kabretta Miller 94 Marion, OH 88-05 26.94m 2 4673 Natalie Zobel 94 Eagan, MN 82-08 25.19m 3 6400 Alexis Gentry 94 Fort Worth, TX 82-03 25.06m 4 7275 Krista Walker 94 Minneola, KS 80-03 24.46m 5 2813 Paden Wachter 94 Jackson, MO 77-03 23.54m 6 5748 Camelia Gibson 94 Seneca, SC 75-08 23.06m 7 2267 Jacy Quade 94 Great Bend, KS 75-05 22.98m 8 934 Kortni Jackson 94 Chattanooga, TN 74-05 22.68m 9 7293 Robin Yawn 94 Gurley, AL 73-07 22.42m 10 6558 Monica Hall 94 Tioga, TX 64-09 19.73m 11 7927 Lashae Blunt 94 Port Allen, LA 64-03 19.58m 12 3061 Hope Kane 94 Knoxville, TN 63-09 19.43m 13 5698 Sheandre Famble 94 Savannah, GA 54-07 16.63m 14 7740 Katherine Cameron 94 Frederick, MD 52-00 15.84m 15 7267 Rakira Turner 94 Huntsville, TX 49-09 15.16m 16 7703 Alexis Graham 94 Bowie, MD 48-09 14.85m 17 4408 Demetria Dickens 94 Lithonia, GA 48-03 14.70m 18 5943 Kailyn Oliphant 94 Loranger, LA 47-04 14.42m 19 3796 Jasta Palmoore 94 Memphis, TN 46-11 14.30m 20 433 Sacha Elliott 94 Auburn Hills, MI 45-09 13.94m 21 2884 Latoshia Duncan 94 Baton Rouge, LA 41-00 12.49m 22 7702 Noel Bartfield 94 Bowie, MD 25-10 7.87m
AAU JOs Index
|