Results from: Rocky Mountain News
Boys
Class 1
1,600 -
1. Bobby Nichols, Regis, 4:28.35.
2. Mike Pandolfo, Regis, 4:28.99.
3. Alex Lundy, Heritage, 4:38.01.
4. Steven Busch, Chaparral, 4:38.53.
5. Walter Schafer, 4:42.53.
3,200 relay -
1. Chaparral, 8:04.67 (Taylor Yeager, Andrew Henderson, Will Neighbors, Zach Hower).
2. Arapahoe, 8:06.66.
3. Douglas County, 8:14.15.
4. Cherry Creek, 8:17.11.
5. Heritage, 8:20.0.
6. Smoky Hill, 8:27.28.
High jump -
1. Deonta Edwards, Douglas County, 6-8.
2. Dylan Pierpont, Arapahoe, 6-4.
3. Paul MacKessy, Highlands Ranch, 6-0.
4. Michael McNulty, Arapahoe, 6-0.
5. Ray Bohney, Heritage, 5-10.
6. David Smith, Chaparral; Braden Adams, Cherry Creek, 5-6.
Triple jump -
1. Wesley Lyle, Smoky Hill, 43-5.5.
2. Deonta Edwards, Douglas County, 43-2.
3. Chris Smith, Heritage, 42-61-2.
4. Jerome Atkinson, Douglas County, 42-6.
5. Shwan Johnson, Chaparral, 41-111-2.
6. Adam Simon, Columbine, 41-9.
Class 2
800 -
1. Matt Curry, Rampart, 1:56.32.
2. Ben Hobson, Littleton, 1:57.39.
3. Andrew Berberick, Mullen, 1:57.94.
4. Nate Guthals, Littleton, 2:02.08.
5. Will Reeves, Rampart, 2:03.24.
6. Casey Braun, Mullen, 2:03.63.
3,200 -
1. Evan Appel, Dakota Ridge, 9:39.69.
2. Scott Fauble, Wheat Ridge, 10:00.37.
3. Jeff Cook, Rampart, 10:00.92.
4. Henry Cowhick, Wheat Ridge, 10:05.54.
5. Nick Saulnier, Rampart, 10:17.11.
6. Ryan Haebe, Evergreen, 10:20.51.
Long jump -
1. David Spottsville, Dakota Ridge, 21-2.
2. Patrick Freeman, Wheat Ridge, 20-11.3-3
3. Parker Smith, ThunderRidge, 20-103-3.
4. Graham Yantis, Faith Christian, 20-73-3.
5. Dale Brooks, Mullen, 20-7.
6. Adam Salzmann, Wheat Ridge, 20-63-3.
Discus -
1. Mason Finley, Salida, 175-0 (record, old record 174-61-2, Ian Lettow, Faith Christian, 2006).
2. Chris Beaver, Littleton, 152-4.
3. Andrew Bolei, Littleton, 126-11.
4. Ryan Lebsack, Yuma, 120-21-2.
5. Mike Field, Wheat Ridge, 117-10.
6. Matt Morris, Durango, 116-0.
GIRLS
1,600 -
1. Sarah Cocco, Fairview, 4:52.08 (meet record, old record 5:17.94, Annie Holden, Columbine, 2006).
2. Laura Thweatt, Durango, 4:59.53.
3. Alex Rogers, 5:10.62.
4. Megan Burrell, Coronado, 5:11.79.
5. Notosha Rogers, Dakota Ridge, 5:18.73.
6. Allie Abdouch, Doherty, 5:18.88.
3,200 relay -
1. Littleton, 9:31.88 (Kelli Blake, Shelby Flowers, Camille Logan, Leigh Ann Ganzer). (Record, old record, 9:48.27, Chaparral, 2006).
2. Mullen, 9:38.68.
3. Chaparral, 9:43.74.
4. Durango, 9:45.34.
5. Heritage, 9:48.90.
6. Smoky Hill, 9:48.91.
Pole vault -
1. Kelli Ehardt, Rampart, 12-0 (record, old record, 10-0, Arrie Robinson, Douglas County, 2006).
2. Colleen Knill, Mullen, 11-6.
3. Kelly Mudlow, Heritage, 10-0.
4. Elizabeth Yovich, Chaparral, 9-6.
5. Emily Zeise, Arapahoe, 8-0.
6. Jordan Youngblade, Arapahoe, 8-0.
Shot put -
1. Morgan Sedivec, Heritage, 41-101-2 (record, old record 39-10, Renee Harris, Rampart, 2006).
2. Denise Mattoon, Arapahoe, 40-9½.
3. Andrea Swanson, Heritage, 37-9.
4. Emily Van Gulik, Evergreen, 35-7.
5. Jo Quintana, Littleton, 35-3.
6. Adrienne Lettow, Faith Christian, 35-1.
Southwest Region Home