|
|
|
|
|
|
|
John Martin Invitational
SW#6 Thompson Valley nips SW#1 Fort Collins girls
Friday, September 19, 2008 - Fort Collins HS, Fort Collins CO
Results - Boys - Girls courtesy of johnmartininviational.com Race distance: 5K
Highlights
- SW#6 Thompson Valley CO used its 6th runner, Katie Biedron in 27th place, to beat SW#1 Fort Collins CO after both teams scored 70 points. SW honorable mention Cherry Creek was 3rd. Thompson Valley's Laura Tremblay outdueled Cherry Creek's Clare Gallagher, 18:27-18:33, with Liberty Bell winner Miranda Benzel 3rd in 18:50.
- Walter Schafer leads SW honorable mention Cherry Creek to victory in D1 race with a winning 15:42, more than 30 seconds ahead of Poudre's Collin Munoz. Cherry Creek scores 83 to Loveland's 108.
- Greeley West sweeps the D2 races. The girls get a 1-2-3 finish, with Ashley Smalley (19:16), Erica Hinchcliffe (19:26) and Sarah Swenson (19:57) leading the way. Berthoud and D'Evelyn both score 83.
- The Greeley West boys beat Laramie WY, 57-66, with D'Evelyn 3rd in 68. D'Evelyn's Tim Muller is fastest in 16:35.
Results
| Boys- Division I - Division II
Division I
Place Team Places 1 2- 3-4-5 6* 7* 8* 9*
1 Cherry Creek 83 1 10 11 21 40 56 97 Top 5 Times: 1:24:45.5 Average Time: 16:57.1
2 Loveland 108 4 16 23 32 33 50 62 Top 5 Times: 1:26:27.8 Average Time: 17:17.5
3 Rocky Mountain 144 15 25 28 35 41 65 66 Top 5 Times: 1:27:34.2 Average Time: 17:30.8
4 Fruita Monument 154 13 27 31 36 47 57 73 Top 5 Times: 1:27:38.4 Average Time: 17:31.6
5 Arapohoe 176 3 7 9 76 81 82 Top 5 Times: 1:27:29.7 A verage Time: 17:29.9
5 Green River (Wy) 176 6 37 38 42 53 78 Top 5 Times: 1:27:59.8 A verage Time: 17:35.9
7 Fossil Ridge 180 12 19 26 43 80 91 93 Top 5 Times: 1:28:16.3 Average Time: 17:39.2
8 FortCollins 208 14 44 45 51 54 55 60 Top 5 Times: 1:28:37.4 Average Time: 17:43.4
9 Legacy 212 8 18 34 63 89 102 Top 5 Times: 1:29:04.3 Average Time: 17:48.8
10 Cheyenne Central 217 5 24 49 68 71 74 83 Top 5 Times: 1:29:03.5 A verage Time: 17:48.7
11 Thornton 224 17 22 39 59 87 94 95 Top 5 Times: 1:29:33.7 Average Time: 17:54.7
12 Poudre 245 2 48 61 64 70 72 99 Top 5 Times: 1:28:55.8 Average Time: 17:47.1
13 Green Mountain 273 29 30 58 77 79 88 98 Top 5 Times: 1:30:34.4 A verage Time: 18:06.8
14 Monarch 300 20 52 69 75 84 86 96 Top 5 Times: 1:31:05.7 Average Time: 18:13.1
15 Ralston Valley 380 46 67 85 90 92 100 101 Top 5 Times: 1:33:20.2 A verage Time: 18:40.0
Overall Finish List
Overall Name Team Bib No Age Time Pace
1 Walter Schafer Cherry Creek 216 11 15:42.7 5:04/M 2 Collin Munoz Poudre 68 12 16:13.0 5:14/M 3 Chris Holt Arapohoe 192 12 16:24.4 5:17/M 4 Mason Mitchell Loveland 557 12 16:41.7 5:23/M 5 Devin Rathburn Cheyenne Central 246 12 16:49.6 5:25/M 6 Brady Goyn Green River (Wy) 772 11 16:51.4 5:26/M 7 Kyle Lyons Arapohoe 194 12 16:51.7 5:26/M 8 Paul Petersen Legacy 527 11 16:52.7 5:26/M 9 Jason Kearns Arapohoe 193 11 16:55.0 5:27/M 10 Brian King Cherry Creek 218 12 16:58.7 5:28/M 11 Doug Brady Cherry Creek 217 11 17:01.6 5:29/M 12 Ed Cleary Fossil Ridge 119 9 17:03.6 5:30/M 13 Woody Seagran Fruita Monument 1154 11 17:04.4 5:30/M 14 David Garcia Fort Collins 1 10 17:05.2 5:31/M 15 Ben Larson Rocky Mountain 106 11 17:09.4 5:32/M 16 Kyle Kusmik Loveland 554 11 17:10.4 5:32/M 17 Stephen Rodriguez Thornton 845 10 17:11.1 5:33/M 18 Will Maher Legacy 528 11 17:12.0 5:33/M 19 David McClelland Fossil Ridge 121 12 17:15.5 5:34/M 20 John McCarthy Monarch 611 11 17:17.1 5:35/M 21 Zeb Hanley Cherry Creek 219 12 17:17.9 5:35/M 22 Marco Barraza Thornton 846 10 17:22.9 5:36/M 23 Tanner Roberts Loveland 553 10 17:25.5 5:37/M 24 James Stewart Cheyenne Central 244 11 17:28.1 5:38/M 25 Diego Felix Rocky Mountain 103 10 17:29.4 5:38/M 26 Aaron Ramras Fossil Ridge 122 12 17:29.6 5:38/M 27 Tyler McDermott Fruita Monument 1156 11 17:30.4 5:39/M 28 Kevin Aiken Rocky Mountain 107 12 17:32.5 5:39/M 29 Parker Burgess Green Mountain 1182 12 17:33.7 5:40/M 30 Kyle Gough Green Mountain 1177 12 17:34.1 5:40/M 31 James Mauch Fruita Monument 1155 11 17:34.4 5:40/M 32 Braden Dunkle Loveland 555 11 17:34.9 5:40/M 33 Eric Strandvold Loveland 593 12 17:35.1 5:40/M 34 Jason Vargas Legacy 531 12 17:35.8 5:40/M 35 Jeff Randall Rocky Mountain 105 10 17:37.5 5:41/M 36 Travis Bisbee Fruita Monument 1159 12 17:39.7 5:421M 37 Cody Francom Green River (Wy) 771 11 17:40.5 5:42/M 38 Dylan McCoy Green River (Wy) 773 11 17:41.7 5:42/M 39 Nick Robinson Thornton 844 9 17:43.8 5:43/M 40 Riley Kleeman Cherry Creek 220 12 17:44.5 5:43/M 41 Jake Sumerall Rocky Mountain 104 10 17:45.2 5:44/M 42 Derek Wood Green River (Wy) 774 11 17:46.0 5:44/M 43 Riley Dengler Fossil Ridge 123 12 17:46.4 5:44/M 44 Jeremy Halperin Fort Collins 5 12 17:46.9 5:44/M 45 Levi Foos Fort Collins 3 11 17:47.3 5:44/M 46 Robert Frederick Ralston Valley 761 12 17:48.0 5:45/M 47 Jordan Potterton Fruita Monument 1157 12 17:49.3 5:45/M 48 Jesse Suhr Poudre 67 12 17:52.7 5:46/M 49 Ryan Krempels Cheyenne Central 243 10 17:54.4 5:46/M 50 Cory Tanton Loveland 551 9 17:55.0 5:47/M 51 Spencer Mauk Fort Collins 4 12 17:55.9 5:47/M 52 Luke Dakin Monarch 612 12 17:58.9 5:48/M 53 Isaac Harmon Green River (Wy) 4 775 12 18:00.0 5:48/M 54 Kyler Griffeth Fort Collins 2 10 18:02.0 5:49/M 55 Kevin Howard Fort Collins 6 12 18:02.6 5:49/M 56 Sean Buck Cherry Creek 221 12 18:04.3 5:50/M 57 Caleb Erkman Fruita Monument 1158 12 18:05.4 5:50/M 58 Ian Butler Green Mountain 1180 11 18:06.5 5:50/M 59 Condie Velasquez Thornton 848 11 18:09.6 5:51/M 60 Bryce Weaver Fort Collins 19 11 18:10.2 5:52/M 61 Chris Johnston Poudre 66 12 18:11.4 5:521M 62 Ben Terry Loveland 552 10 18:14.3 5:53/M 63 Tyler Cooper Legacy 532 12 18:15.1 5:53/M 64 Ryan Casey Poudre 64 12 18:15.8 5:53/M 65 Danny Fisher Rocky Mountain 108 12 18:16.7 5:54/M 66 Andrew Harrison Rocky Mountain 109 12 18:18.2 5:54/M 67 Carson Aberle Ralston Valley 756 10 18:19.1 5:55/M 68 David Londe Cheyenne Central 247 12 18:20.8 5:55/M 69 Collin Lowe Monarch 606 9 18:21.6 5:55/M 70 lain Miller Poudre 63 10 18:22.7 5:55/M 71 Chris Hull Cheyenne Central 248 12 18:30.4 5:58/M 72 Andrew Constant Poudre 62 10 18:31.0 5:58/M 73 Samuel Vanpelt Fruita Monument 1153 10 18:33.4 5:59/M 74 Andy Domman Cheyenne Central 249 12 18:34.2 5:59/M 75 Dylan Quick Monarch 609 10 18:36.6 6:00/M 76 Patrick Wyman Arapohoe 198 12 18:37.1 6:00/M 77 Russ Diehl Green Mountain 1181 11 18:39.2 6:01/M 78 JaromYoung Green River (Wy) 770 10 18:39.9 6:01/M 79 Dylan Archuletta Green Mountain 1184 11 18:40.7 6:01/M 80 Clayton Kuchta Fossil Ridge 120 10 18:41.1 6:02/M 81 Brett Riley Arapohoe 195 10 18:41.3 6:02/M 82 Brian Laxar Arapohoe 197 12 18:41.7 6:02/M 83 Evan Foster Cheyenne Central 245 11 18:48.5 6:04/M 84 Greg Schreck Monarch 608 10 18:51.3 6:05/M 85 Tom Zimmermann Ralston Valley 759 11 18:51.7 6:05/M 86 Chris Fitzgerald Monarch 607 9 19:00.0 6:08/M 87 Andrew Bodensiek Thornton 849 12 19:06.1 6:10/M 88 Tyler Woodworth Green Mountain 1183 10 19:07.6 6:10/M 89 George Booth Legacy 529 11 19:08.5 6:10/M 90 Shane Miner Ralston Valley 757 10 19:09.9 6:11/M 91 Ryan Ramirez Fossil Ridge 124 12 19:11.0 6:11/M 92 Corbin Ralston Ralston Valley 758 10 19:11.4 6:11/M 93 Nick Chapman Fossil Ridge 125 12 19:13.7 6:12/M 94 Fabian Trujillo Thornton 843 9 19:13.9 6:12/M 95 Thomas Stevens Thornton 847 10 19:19.3 6:14/M 96 Ryan Brophy Monarch 610 10 19:26.4 6:16/M 97 Jake Jeronimus Cherry Creek 215 10 19:31.2 6:18/M 98 Avery Lopez Green Mountain 1185 12 19:33.6 6:18/M 99 Max Dean Poudre 65 12 19:35.6 6:19/M 100 Stewart Ray Ralston Valley 765 10 19:40.2 6:21/M 101 Phillip Clain Ralston Valley 762 9 19:52.9 6:25/M 102 Victor Lopez Legacy 533 12 20:48.6 6:43/M
Division II
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7* 8* 9*
1 Greeley West 57 3 7 9 16 22 32 43 Top 5 Times: 1:27:06.3 Average Time: 17:25.2
2 Laramie 66 6 8 12 14 26 36 37 Top 5 Times: 1:27:49.2 Average Time: 17:33.8
3 D' Evelyn 68 1 4 11 23 29 30 44 Top 5 Times: 1:27:18.0 Average Time: 17:27.6
4 Thompson Valley 75 5 10 15 20 25 39 47 Top 5 Times: 1:28:12.3 Average Time: 17:38.4
5 Falcon 114 13 17 18 28 38 41 53 Top 5 Times: 1:29:43.6 Average Time: 17:56.7
6 Niwot 167 21 31 34 35 46 51 57 Top 5 Times: 1:32:41.5 Average Time: 18:32.3
7 Saratoga 247 2 40 56 74 75 79 Top 5 Times. 1:37:31.2 Average Time: 19:30.2
8 Dawson 265 33 49 50 63 70 86 88 Top 5 Times: 1:37:46.2 Average Time: 19:33.2
9 Northridge 269 27 55 60 62 65 67 Top 5 Times: 1:38:18.0 Average Time: 19:39.6
10 Berthoud 270 19 48 54 69 80 85 89 Top 5 Times: 1:38:45.6 Average Time: 19:45.1
10 Mountain View 270 24 45 64 66 71 82 Top 5 Times: 1:38:30.3 A verage Time: 19:42.0
12 Frederick 272 42 52 58 59 61 78 84 Top 5 Times: 1:38:15.7 A verage Time: 19:39.1
13 Skyline 385 68 76 77 81 83 91 Top 5 Times: 1:46:36.9 Average Time: 21:19.3
14 Adams City 414 72 73 87 90 92 Top 5 Times: 1:56:52.3 Average Time: 23:22.4
Overall Finish List Overall Name Team Bib No Age Time Pace
1 Tim Muller D' Evelyn , 355 12 16:35.4 5:21/M 2 Hayden Hohnholt Saratoga 1166 12 16:42.6 5:23/M 3 Kody Leach Greeley West 431 11 16:43.8 5:24/M 4 Kevin Johnson 0' Evelyn 351 11 16:46.3 5:25/M 5 Sean Beal Thompson Valley 814 12 17:01.9 5:29/M 6 Austin Reitsma Laramie 485 10 17:14.7 5:34/M 7 Evert Finger Greeley West 428 9 17:15.6 5:34/M 8 Jacob Heath Laramie 489 12 17:16.2 5:34/M 9 Dylon Koehn Greeley West 429 10 17:24.7 5:37/M 10 Ricardo Apolonio Thompson Valley 812 11 17:28.8 5:38/M 11 Sam Pottinger D' Evelyn 352 11 17:29.2 5:38/M 12 Erik Boss Laramie 484 10 17:30.8 5:39/M 13 Jordan Teeples Falcon 882 12 17:33.5 5:40/M 14 Ethan Lockwood Laramie 486 11 17:34.0 5:40/M 15 Gus Waneka Thompson Valley 809 9 17:35.0 5:40/M 16 Cam McQueen Greeley West 432 11 17:35.6 5:40/M 17 Brandon Barkey Falcon 883 12 17:35.8 5:40/M 18 Dane Mahaffey Falcon 880 11 17:39.3 5:42/M 19 Jack Kirk Berthoud 167 12 17:52.8 5:46/M 20 Tom McKenna Thompson Valley 813 11 17:55.0 5:47/M 21 Zack Britt Niwot 683 11 17:59.6 5:48/M 22 Tyler Nichols Greeley West 433 11 18:06.5 5:50/M 23 Kit Recca 0' Evelyn 353 11 18:09.8 5:51/M 24 Darryl Beemer Mountain View 1007 11 18:11.2 5:52/M 25 Kevin Baldwin Thompson Valley 810 9 18:11.4 5:52/M 26 Josh Henry Laramie 483 9 18:13.3 5:53/M 27 Erick Castillo Northridge 734 12 18:14.0 5:53/M 28 Bryce Gregoire Falcon 878 9 18:15.6 5:53/M 29 Andrew Barker 0' Evelyn 356 12 18:17.1 5:54/M 30 Chris Johnson 0' Evelyn 358 12 18:26.1 5:57/M 31 Mathew Markham Niwot 685 12 18:29.2 5:58/M 32 Dillon Phillips Greeley West 430 10 18:34.8 5:59/M 33 David Dolifka Dawson 309 12 18:35.8 6:00/M 34 Nick Harris Niwot 681 9 18:36.6 6:00/M 35 Will Lewis Niwot 684 12 18:37.3 6:00/M 36 Zach Vaporis Laramie 488 11 18:38.5 6:01/M 37 Aaron Wolfinbarger Laramie 487 11 18:39.0 6:01/M 38 Jarom Wright Falcon 881 11 18:39.2 6:01/M 39 Austin Schempp Thompson Valley 811 10 18:47.7 6:04/M 40 Ben Collamer Saratoga 1168 11 18:49.0 6:04/M 41 Dominic Patton Falcon 884 12 18:49.7 6:04/M 42 Caleb Downs Frederick 402 11 18:51.7 6:05/M 43 Eric Elder Greeley West 434 12 18:52.0 6:05/M 44 Conner Secora 0' Evelyn 357 12 18:55.9 6:06/M 45 Christian Wacker Mountain View 1005 10 18:56.6 6:06/M 46 David Scharer Niwot 680 9 18:58.6 6:07/M 47 Austin Sena Thompson Valley 815 12 19:00.8 6:08/M 48 Nick Divine Berthoud 164 11 19:01.3 6:08/M 49 Robert Broman Dawson 310 12 19:02.0 6:08/M 50 Matt Keown Dawson 307 11 19:22.1 6:15/M 51 Scott Everett Niwot 682 9 19:25.9 6:16/M 52 Will Rigali Frederick 404 11 19:30.5 6:17/M 53 Nicholas Lengyel Falcon 893 10 19:31.2 6:18/M 54 Spencer Golsan Berthoud 162 10 19:40.9 6:21/M 55 Dario Puentes Northridge 731 10 19:42.1 6:21/M 56 Nik Soto Saratoga 1167 12 19:42.4 6:21/M 57 Alex Alleman Niwot 686 12 19:47.5 6:23/M 58 Scott Daggett Frederick 405 12 19:54.6 6:25/M 59 Hayden Hasselbrock Frederick 406 12 19:56.3 6:26/M 60 Jose Pinon Northridge 732 11 19:59.8 6:27/M 61 Josh Falkum Frederick 403 11 20:02.4 6:28/M 62 Andy Hebbelman Northridge 735 12 20:07.2 6:29/M 63 Jake Rothman Dawson 304 9 20:07.5 6:29/M 64 Dayton Cooney Mountain View 1004 9 20:08.0 6:30/M 65 Zach Deon Northridge 730 9 20:14.7 6:32/M 66 John Fenske Mountain View 1008 12 20:27.3 6:36/M 67 Trevor Warden Northridge 733 11 20:34.9 6:38/M 68 Eric Dunaway Skyline 785 0 20:37.0 6:39/M 69 Bryan Cahill Berthoud 163 11 20:38.2 6:39/M 70 Kevin Mandagere Dawson 308 11 20:38.7 6:39/M 71 Camil Boehm Mountain View 1009 12 20:47.0 6:42/M 72 Levi BonneJl Adams City 861 11 20:53.3 6:44/M 73 Robert Sutherland Adams City 859 9 20:56.1 6:45/M 74 Tom Stockwell Saratoga 1171 9 21:06.1 6:48/M 75 Larry Uhling Saratoga 1170 10 21:10.8 6:50/M 76 Austin Kolm Skyline 787 0 21:13.5 6:51/M 77 Dakota Serrette Skyline 788 0 21:23.4 6:54/M 78 Jakob Merkley Frederick 400 10 21:24.3 6:54/M 79 Austin Smith Saratoga 1169 11 21:28.5 6:55/M 80 Jake Satterthwaite Berthoud 180 11 21:32.2 6:57/M 81 Bryce Goertz Skyline 786 0 21:37.9 6:58/M 82 Alex Hanna Mountain View 1006 10 21:44.6 7:01lM 83 Devon Cordova Skyline 783 0 21:44.8 7:01lM 84 Jesse Santacruz Frederick 401 10 22:00.5 7:06/M 85 Ben Fell Berthoud 178 11 22:01.1 7:06/M 86 Kyle Becker Dawson 306 9 22:19.3 7:12/M 87 Manuel Sanchez Adams City 862 11 22:30.4 7:15/M 88 Connor Gafner Dawson 305 9 22:44.9 7:20/M 89 Nicolas Alexander Berthoud 177 11 23:18.4 7:31/M 90 Estavan Olivas Adams City 864 11 24:25.3 7:53/M 91 Martin Wind Skyline 789 0 24:25.6 7:53/M 92 Jonathan Hernandez Adams City 860 10 28:07.0 9:04/M
| Girls - Division I - Division II
Division I
TeamsTop 5 ----------------- Finishers -------------------- Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7* 8* 9*
1 Thompson Valley 70 1 12 18 19 20 27 30 Top 5 Times: 1:38:46.4 Average Time: 19:45.2
2 Fort Collins 70 3 4 9 17 37 71 Top 5 Times,' 1:38:30.1 Average Time: 19:42.0
3 Cherry Creek 116 2 16 25 35 38 57 79 Top 5 Times: 1:40:35.1 Average Time: 20:07.0
4 Cheyenne Central 128 6 7 32 34 49 52 65 Top 5 Times: 1:41:38.9 Average Time: 20:19.7
5 Green Mountain 140 13 26 28 33 40 48 51 Top 5 Times: 1:42:30.9 Average Time: 20:30.1
6 Rocky Mountain 149 14 24 31 39 41 45 63 Top 5 Times: 1:42:51.4 Average Time: 20:34.2
7 Arapohoe 173 10 22 29 54 58 68 90 Top 5 Times: 1:44:18.9 Average Time: 20:51.8
8 Legacy 175 8 15 44 53 55 74 95 Top 5 Times: 1:44:21.2 Average Time: 20:52.2
9 Fruita Monument 237 21 23 56 61 76 80 86 Top 5 Times: 1:47:29.0 Average Time: 21:29.8
10 Fossil Ridge 275 5 43 62 73 92 96 Top 5 Times: 1:48:44.1 Average Time: 21:44.8
11 Loveland 278 42 47 50 69 70 78 81 Top 5 Times: 1:49:22.8 Average Time: 21:52.5
12 Poudre 290 36 46 64 67 77 83 Top 5 Times: 1:49:45.5 Average Time: 21:57.1
13 Green River (Wy) 394 60 66 84 91 93 94 Top 5 Times: 1:54:32.7 Average Time: 22:54.5
14 Monarch 407 72 75 85 87 88 89 97 Top 5 Times: 1:55:13.8 Average Time: 23:02.7
Inc. Thornton Only 4 finishers 11 59 82 98 Top 5 Times: Average Time:
Overall Finish List
Overall ~ Team Bib No Age Time Pace
1 Laura Tremblay Thompson Valley 804 12 18:27.1 5:57/M 2 Clare Gallagher Cherry Creek 224 11 18:33.9 5:59/M 3 Miranda Benzel Fort Collins 13 12 18:50.6 6:05/M 4 Tati Ogan Fort Collins 14 12 19:14.5 6:12/M 5 RikkaLabere Fossil Ridge 130 11 19:19.6 6:14/M 6 Christie Schiel Cheyenne Central 250 9 19:21.1 6:15/M 7 Jessica Lemaster Cheyenne Central 252 10 19:22.6 6:15/M 8 Ivie Gonsalves Legacy 536 11 19:31.9 6:18/M 9 Kirsten Follett Fort Collins 10 11 19:35.9 6:19/M 10 Sophie McNeely Arapohoe 185 12 19:37.5 6:20/M 11 Bonnie Cleveland Thornton 853 12 19:40.3 6:21/M 12 Liz Tremblay Thompson Valley 806 12 19:47.4 6:23/M 13 Andi Carpenter Green Mountain 478 11 19:49.8 6:24/M 14 Cassie Ortiz Rocky Mountain 116 12 19:51.3 6:24/M 15 Jessie Parra Legacy 534 9 19:55.2 6:25/M 16 Olivia Anderson Cherry Creek 222 9 19:56.2 6:26/M 17 Marci Witczak Fort Collins 8 10 19:56.5 6:26/M 18 Hannah Pensack-Rinehar Thompson Valley 805 12 19:56.9 6:26/M 19 Alicia Randall Thompson Valley 802 10 20:16.1 6:32/M 20 Jessica Cunningham Thompson Valley 807 12 20:18.7 6:33/M 21 Kasey Mortensen Fruita Monument 416 10 20:20.3 6:34/M 22 Molly McGough Arapohoe 186 10 20:21.6 6:34/M 23 Olivia Daniels Fruita Monument 1174 10 20:22.3 6:34/M 24 Lizzy Shilling Rocky Mountain 114 11 20:23.9 6:35/M 25 Nicole Berman Cherry Creek 226 12 20:26.1 6:35/M 26 Renuka Jain Green Mountain 460 12 20:30.6 6:37/M 27 Katie Biedron Thompson Valley 803 11 20:31.0 6:37/M 28 Ellie Killingsworth Green Mountain 480 11 20:31.4 6:37/M 29 Kayla Balciar Arapohoe 188 11 20:33.1 6:38/M 30 Brooke Regan Thompson Valley 808 12 20:34.9 6:38/M 31 Bri Cathcart Rocky Mountain 112 10 20:40.2 6:40/M 32 Alysha Honaker Cheyenne Central 251 9 20:40.8 6:40/M 33 Laurs Compton Green Mountain 479 11 20:42.5 6:41/M 34 Anna Yanchek Cheyenne Central 253 11 20:42.7 6:41/M 35 Kara Odum Cherry Creek 223 10 20:44.5 6:41/M 36 Lindsey Goris Poudre 74 12 20:50.2 6:43/M 37 Denise Chilson Fort Collins 11 11 20:52.4 6:44/M 38 MacKenzie Kjeldgaard Cherry Creek 228 12 20:54.2 6:45/M 39 Ari Munroe Rocky Mountain 111 9 20:55.9 6:45/M 40 Emily White Green Mountain 454 9 20:56.4 6:45/M 41 Geneva Mueller Rocky Mountain 113 10 20:59.9 6:46/M 42 Chelsea Glanzer Loveland 559 10 21:03.1 6:47/M 43 Jenny Braunlin Fossil Ridge 127 10 21:08.4 6:49/M 44 Leigha McCoy Legacy 535 10 21:11.5 6:50/M 45 MacKenzie Dotty Rocky Mountain 110 9 21:13.1 6:51/M 46 Kaitlyn Throgmorton Poudre 72 11 21:26.7 6:55/M 47 Torrey Stephenson Loveland 558 9 21 :28.6 6:55/M 48 Paige Williams Green Mountain 481 11 21:29.6 6:56/M 49 Tori Crockett Cheyenne Central 256 12 21:31.4 6:56/M 50 Amanda Cunningham Loveland 560 10 21 :37.1 6:58/M 51 Cori Van Dyke Green Mountain 477 10 21:39.6 6:59/M 52 Erica Gajda Cheyenne Central 254 11 21:41.3 7:00/M 53 Brittany Rosales Legacy 537 11 21:49.4 7:02/M 54 Sara Markisohn Arapohoe 189 11 21:50.9 7:03/M 55 Kady Larson Legacy 538 11 21:53.0 7:04/M 56 Elise Hinton Fruita Monument 419 11 21:53.6 7:04/M 57 Erika Alvero Cherry Creek 227 12 21 :53.9 7:04/M 58 Erica Winter Arapohoe 191 9 21:55.8 7:04/M 59 Tracee Graham Thornton 851 10 22:03.1 7:07/M 60 Jackie Tramp Green River (Wy) 778 10 22:04.2 7:07/M 61 Lindsay Hyde Fruita Monument 417 10 22:06.7 7:08/M 62 Morgan Marshall Fossil Ridge 128 10 22:07.3 7:08/M 63 Taylor Baird Rocky Mountain 118 10 22:09.2 7:09/M 64 Callie Knight Poudre 90 11 22:11.5 7:09/M 65 Ciara Meredith Cheyenne Central 255 11 22:12.1 7:10/M 66 Anna Hartford Green River (Wy) 777 10 22:24.7 7:14/M 67 Rachel Dean Poudre 73 12 22:28.1 7:15/M 68 Lauren Shomaker Arapohoe 190 10 22:33.1 7:16/M 69 Chelsea Bontz Loveland 562 11 22:35.4 7:17/M 70 Sarah Rosenberger Loveland 561 11 22:38.4 7:18/M 71 Abby Miller Fort Collins 26 11 22:39.0 7:18/M 72 Mattie Stanford Monarch 615 10 22:39.8 7:18/M 73 Seneca Thornley Fossil Ridge 129 10 22:40.0 7:19/M 74 Alexis Bonner Legacy 540 12 22:42.7 7:19/M 75 Lisa Walker Monarch 617 11 22:45.3 7:20/M 76 Kelsey Snyder Fruita Monument 420 12 22:45.9 7:20/M 77 Danielle Heath Poudre 69 10 22:48.8 7:21/M 78 Kristina Ellis Loveland 564 12 22:49.6 7:22/M 79 Katie Kucera Cherry Creek 225 11 22:54.9 7:23/M 80 Clay Campbell Fruita Monument 415 9 22:58.8 7:25/M 81 Lindsay Stump Loveland 563 12 23:00.8 7:25/M 82 Courtney Guevara Thornton 850 9 23:02.1 7:26/M 83 Andrea Hayes Poudre 75 12 23:04.5 7:26/M 84 Abby Goyn Green River (Wy) 776 9 23:05.1 7:27/M 85 Becky· Nelson Monarch 614 9 23:08.3 7:28/M 86 Lara Gladden Fruita Monument 418 10 23:09.5 7:28/M 87 Katelyn Johnson Monarch 616 11 23:19.7 7:31/M 88 Morgan Drummond Monarch 613 9 23:20.5 7:32/M 89 Anna Rieder Monarch 618 12 23:21.6 7:32/M 90 Katie Roome Arapohoe 205 12 23:23.3 7:33/M 91 Gloria Morin Green River (Wy) 779 11 23:27.3 7:34/M 92 Morgan Fine Fossil Ridge 126 9 23:28.6 7:34/M 93 Shandee Abraham Green River (Wy) 781 12 23:31.3 7:35/M 94 Jessie Mulinix Green River (Wy) 782 12 23:33.4 7:36/M 95 Lindsay Jo Kirby Legacy 539 11 24:17.4 7:50/M 96 Meg Heikes Fossil Ridge 143 11 24:35.1 7:56/M 97 Taylor Kennedy Monarch 675 12 24:49.0 8:00/M 98 Amy Delaney Thornton 852 11 25:44.8 8:18/M
Division II
Top ----------------- Finishers -------------------- Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7* 8* 9*
1 Greeley West 40 1 2 3 13 21 24 Top 5 Times: 1:43:20.5 Average Time: 20:40.1
2 Berthoud 83 8 16 18 19 22 27 55 Top 5 Times: 1:51:29.2 Average Time: 22:17.8
2 D' Evelyn 83 6 9 12 26 30 46 50 Top 5 Times: 1:51:45.7 Average Time: 22:21.1
4 Laramie 104 11 14 20 25 34 48 57 Top 5 Times: 1:53:41.8 Average Time: 22:44.3
5 Saratoga 114 4 5 17 37 51 58 71 Top 5 Times: 1:52:52.5 Average Time: 22:34.5
6 Niwot 131 10 23 29 33 36 39 41 Top 5 Times: 1:56:24.3 Average Time: 23:16.8
7 Mountain View 138 7 28 31 32 40 43 52 Top 5 Times: 1:56:57.9 A verage Time: 23:23.5
8 Falcon 255 35 42 56 59 63 67 69 Top 5 Times: 2:05:16.2 A verage Time: 25:03.2
9 Skyline 256 44 45 53 54 60 68 70 Top 5 Times: 2:04:56.9 A verage Time: 24:59.3
10 Dawson 304 47 49 62 72 74 Top 5 Times: 2:13:07.4 Average Time: 26:37.4
Inc. Frederick Only 4 finishers 15 61 76 77 Top 5 Times: A verage Time:
Inc. Northridge Only 4 finishers 38 64 65 66 Top 5 Times: Average Time:
Inc. Adams City Only 2 finishers 73 75 Top 5 Times: Average Time:
Overall Finish List Overall Name Team BibNo Age Time Pace
1 Ashlee Smalley Greeley West 440 12 19:16.7 6:13/M 2 Erica Hinchcliffe Greeley West 436 11 19:26.5 6:16/M 3 Sarah Swenson Greeley West 437 11 19:57.2 6:26/M 4 Adria Grubb Saratoga 1160 12 20:35.1 6:38/M 5 Shelby Hohnholt Saratoga 1161 10 20:52.8 6:44/M 6 Aly Bell D' Evelyn 354 11 21 :06.8 6:48/M 7 McKayla Gray Mountain View 322 9 21:13.7 6:51/M 8 Emma Otto Berthoud 168 9 21:32.6 6:57/M 9 Brittany Stafford D' Evelyn 346 10 21:36.6 6:58/M 10 Haley Dennerline Niwot 687 9 21 :42.9 7:00/M 11 Maddie Byra Laramie 492 11 21:45.5 7:01/M 12 Kaila Spalinger D' Evelyn 347 10 21:53.2 7:04/M 13 Kirstin Franklin Greeley West 438 11 21:56.8 7:05/M 14 Mary Goetz Laramie 491 11 22:08.5 7:08/M 15 Jennifer Murdock Frederick 413 12 22:16.3 7:11/M 16 Julia Leonard Berthoud 171 10 22:19.3 7:12/M 17 Erin Wimpenny Saratoga 1164 9 22:20.6 7:12/M 18 Emma Jessen Berthoud 170 10 22:25.5 7:14/M 19 Amy Loberg Berthoud 172 10 22:27.8 7:15/M 20 Ashley Lane Laramie 490 10 22:37.2 7:18/M 21 Michaela Leach Greeley West 439 11 22:43.1 7:20/M 22 Dillon Fagler Berthoud 169 9 22:43.9 7:20/M 23 Annie Horsch Niwot 689 10 22:52.1 7:23/M 24 Leandra Olivas Greeley West 435 10 22:57.4 7:24/M 25 Anna Smith Laramie 495 12 23:07.4 7:27/M 26 Melissa Brouillet D' Evelyn 350 10 23:17.4 7:31/M 27 Sarah Loberg Berthoud 173 11 23:30.5 7:35/M 28 Ali Billinghausen Mountain View 327 12 23:38.6 7:37/M 29 Maggie Waldner Niwot 691 11 23:50.2 7:41/M 30 Molly Secora D' Evelyn 345 9 23:51.6 7:42/M 31 Madison Condon Mountain View 323 9 23:53.3 7:42/M 32 Allison Lenart Mountain View 324 9 23:54.1 7:43/M 33 Bridget Fitzgimmons Niwot 693 12 23:54.4 7:43/M 34 Hollie Sambrooks Laramie 496 12 24:02.9 7:45/M 35 Courtney Brown Falcon 891 11 24:03.6 7:45/M 36 Courtney Tucker Niwot 692 12 24:04.5 7:46/M 37 Peggy Clark Saratoga 1162 9 24:05.9 7:46/M 38 Kelli Carlberg Northridge 740 11 24:07.0 7:47/M 39 Maddy Jalbert Niwot 688 9 24:16.0 7:50/M 40 Leah Stratton Mountain View 328 12 24:18.0 7:50/M 41 Lindsey Tucker Niwot 707 12 24:19.4 7:51/M 42 Genevieve Patton Falcon 888 10 24:21.3 7:51/M 43 Kathy Stokovaz Mountain View 325 10 24:23.7 7:52/M 44 Faith Jessup Skyline 795 0 24:28.1 7:54/M 45 Morgan Farris Skyline 794 0 24:28.7 7:54/M 46 Sarah Morgan D' Evelyn 349 10 24:29.8 7:54/M 47 Sarah Dodge Dawson 317 12 24:30.7 7:54/M 48 Millie Vercauteren Laramie 493 11 24:31.8 7:55/M 49 Kate Morris Dawson 316 12 24:40.1 7:57/M 50 Briana Barton D' Evelyn 348 10 24:46.7 7:59/M 51 Kylie Jordan Saratoga 1172 9 24:57.9 8:03/M 52 Bobbi Prins Mountain View 326 11 25:05.5 8:05/M 53 Anna Clauson Skyline 791 0 25:11.4 8:07/M 54 Selina Seyfi Skyline 796 0 25:13.9 8:08/M 55 Megan Bolton Berthoud 184 12 25:21.7 8:11/M 56 Brittany Logan Falcon 887 9 25:24.2 8:12/M 57 Rachel McConnell Laramie 507 11 25:25.0 8:12/M 58 MacEy Malone Saratoga 1163 9 25:26.9 8:12/M 59 Rachel Brown Falcon 886 9 25:30.2 8:14/M 60 Katherine Gabler Skyline 793 0 25:34.5 8:15/M 61 Margaret Doucette Frederick 412 12 25:35.6 8:15/M 62 Ilana Unger Dawson 314 10 25:47.6 8:19/M 63 Morgan McCadden Falcon 889 10 25:56.7 8:22/M 64 Haley Herdman Northridge 738 10 25:57.2 8:22/M 65 Laura Gabel Northridge 737 9 26:00.7 8:23/M 66 Sheila Adams Northridge 741 12 26:20.4 8:30/M 67 Kiah Hicks Falcon 890 10 26:37.0 8:35/M 68 Sydney Amos Skyline 799 0 26:52.1 8:40/M 69 Anna Lamb Falcon 903 11 27:23.2 8:50/M 70 Ruth Eipper Skyline 792 0 27:30.7 8:52/M 71 Kenna Davis Saratoga 1165 9 27:32.7 8:53/M 72 Samantha Johnson Dawson 311 9 28:09.7 9:05/M 73 Rosa Figueroa Adams City 866 9 29:43.0 9:35/M 74 Angela Zhou Dawson 321 10 29:59.0 9:40/M 75 Evelyn Marquez Adams City 870 12 30:18.5 9:46/M 76 Amberly Materi Frederick 409 11 30:21.7 9:47/M 77 Ariel Saunders Frederick 410 12 31:31.4 10:10/M
|
Southwest Region Index |
|
|
|
|
|
|