|
|
|
|
|
|
|
Texas Relays
SHELL for Winers Table - will copy to meet homepage
- Boys 4x400 Div II - new US#1 as Leander gets a huge anchor from sr Doug Kelley to overtake Arlington Bowie and cross the line in 3:14.95
- Girls 4x400 Div II - Lancaster came in as the US leader at 3:45.00, and improved on that as sr Teegan Hill broke the tape in US#1 3:43.60, comfortably ahead of Long Beach (CA) Wilson in 3:45.22, US#2
- B-100 Div II - 10.81 (-0.5) by Arlington Seguin sr Kevin Hobson, nipping Waxahachie sr James Fowler 10.83
- G-100 Div II - Klein Collins sr Brittane' Gaines earns the crown in 11.89 (+0.6)
- B1600 - Cy Falls sr Blake Shaw leads from the gun, clocking 4:15.62, followed by Pleasant Grove sr Will Barry in 4:19.59
- G-1600 - AWESOME 4:44.70 by Greenhill fr Chelsey Sveinsson, just fractions off Jordan Hasay's 2008 US best. Moves to #4 on the US freshman all-time 1600/Mile list.
- B-110 Hurdles Div II - US#2 13.86 (+1.1) by Lewisville sr Brandon Tucker. He "finally" gets a great FAT time with wind readings after previously running 13.4h and 13.73 nwi
- G-100 Hurdles Div II - Horn jr Olivia Amy takes the title in 14:43 (-1.5)
- B-4x100 Div II - Lewisville, with a great final leg from sr Markus Henderson, claims the title in 41.43, followed closely by Waxahachie in 41.50
- G-4x100 Div II - Lancaster in US#2 46.53
- B-4x200 Div II - Waxahachie clocks US#3 1:26.74, just ahead of Lewisville in US#7 1:26.77
- G-4x200 Div II - Lancaster earns the crown in 1:38.83, holding off a furious last leg for Long Beach Wilson (CA) in 1:38.87
- B-TJ - Came down to the wire, as Trinity Christian jr Kenith Roseman nailed a 47-4.5 winner (+1.5) on his final jump, after South Grand Prairie sr Jarard Bruner had just taken the lead at 47-2.25 (+1.3)
- G-TJ - Ozen soph A'Lexus Brannon, the current US#2, continues her breakout season by striking gold at 40-1.75 (+1.5)
- G-SP - Butler (NC) jr Aslynn Halvorson strikes gold with a toss of 43-8.75
- B-SP - Ardmore OK sr Geoffrey Tabor pops 62-4.75 in round 6 to claim the title after a back-and-forth battle with cousin Norman OK jr Cameron Tabor whose 61-11 best came in round 5.
- B-DT - Humble jr Matt Kosecki hit a PR 200-4 to take the early lead and then improved to 202-3 in round 6 for the title
- G-DT - Butler (NC) jr Aslynn Halvorson hits US#4 150-8
- B-DMR - 10:02.47 US#1 (US#19 all-time) for Southlake Carroll, with Colby Lowe anchoring in 4:06.3. This is the same foursome that took the 4x800 yesterday in US#1 7:46.86. C.J. Brown led off in 3:04.4 for Carroll.
- G-DMR - A&M Consolidated in 12:18.83, US#2
Prelims:
- B-4x100 Div II (large schools) - Waxahachie fastest at 42.16
- G-4x100 Div II (large schools) - Klein Collins leads qualifying at 47.57
FRIDAY Finals:
- B-SMR - US#1 3:27.23 by Cy Falls, with sr Blake Shaw running a come-from-behind anchor
- G-SMR - Lancaster tops the field in 4:06.95
- B-Steeplechase - Vista Ridge jr Zach Ornelas runs away in 5:59.84. Last year he was 4th in the New York state meet and won the AAU Jr Olympics in a new age-group national record
- B-3200 - Super 9:14.09 by Marcus freshman Craig Lutz, pulling away in the final 800 for a TX#2 freshman mark behind Colby Lowe
- G-3200 - Vista Ridge soph Ashley Isham in 10:37.17 with a wicked final 200 to pass Heritage fr Aly Nielson (10:44.04) who led most of the race
- G-HJ - US#2 5-11 by Duncanville Brigetta Barrett, improving her PR from an earlier 5-10 at TSU Relays
- G-PV - Shade Weygandt claims the title with a 1st-attempt clearance at 13-4, before missing 3 times at 13-7. Rachel Laurent cleared 13-0 for 2nd.
- B-LJ - West Monroe (LA) sr Michael Manning got the win at 23-8w (+2.6), edging Mayde Creek jr Emerson Sanders 23-7.75w (+3.3)
- G-LJ - Ozen soph A'Lexus Brannon leaps 20-1.25w (+5.0)
- B-4x800 - Southlake Carroll runs away in US#1 7:46.86, with 1:55.0 leg by C.J. Brown and 1:54.3 anchor for Colby Lowe. Georgetown led through 1-1/2 legs, and held off Strake Jesuit for silver, 7:55.58 to 7:55.65.
- G-4x800 - Bellaire Epsicopal takes the gold in 9:24.54, followed by Lancaster in 9:27.85
- B-HJ - Wichita Falls sr Wade Thornton claims the title at 6-9, beating Klein jr Josh Poe who also cleared 6-9
- B-PV - US#2 16-9 for Norman North OK jr Jack Whitt, with two good attempts at 17-0.5
- Rain had cleared by 2pm, still windy. Sun is coming out.
Prelims:
- B-100 DIv II (large school) - Arl Seguin sr Kevin Hobson leads qualifiers with 10.73 (+1.7w)
- B-100 Div I - Trinity Christian sr O.J. Stoneham fastest at 10.88w (+2.7)
- B-110 Hurdles Div II - Lewisville sr Brandon Tucker clocks impressive 13.94 (nwi). And of course, the wind instrument didn't get a reading - Tucker comes in with 2008 "US bests" of 13.73 (best FAT, nwi) and 13.4 (best hand-time, nwi)
- B-110 Hurdles Div I - Olney sr Brock Harris tops qualifying with 14.84 (+1.7)
- B-4x200 Div II - Waxahachie quickest at 1:27.52, just outside the US top 10 this season
- B-4x200 Div I - Midland Christian 1:30.35
- B-4x400 Div II - Arlington Bowie looks good at 3:18.50, with Leander and Lancaster also under 3:20
- B-4x400 Div I - Midland Christian again with 3:24.91
- B-100 DIv II (large school) - Arl Seguin sr Kevin Hobson leads qualifiers with 10.73 (+1.7w)
- G-100 Div II - Klein Collins sr Brittane' Gaines 11.83w (+3.4)
- G-100 Div II - Bellaire Epsicopal jr Candace Springer 12.21w (+2.8). Big surprise is Christway fr Nia Fluker with 2nd fastest 12.51, known more for 2:09.77 for 800 as an 8th grader in 2007.
- G-100 Hurdles Div II - Horn jr Olivia Amy 14.42w (+2.5)
- G-100 Hurdles Div I - UC Randolph jr Jasmine Kent 14.65w (+2.4)
- G-4x100 Div II - Long Beach WIlson CA 1:39.18. Lancaster next at 1:39.20, setting up a great final.
- G-4x100 Div I - Wossman LA 1:44.45
- G-4x400 Div II - Lancaster 3:45.84 (current US#1 at 3:45.00)
- G-4x400 Div I - UC Randolph 4:00.65
Winners Table
TEXAS RELAYS WINNERS TABLE Click on Event for pix, notes and detailed results
| BOYS | EVENT links
| GIRLS | Div II: Arlington Seguin sr Kevin Hobbs 10.81 (-0.5) Div I: Trinity Christian sr O.J. Stoneham 10.80 (1.6)
| 100
| Div II: Klein Collins sr Brittane' Gaines 11.89 (+0.6) Div I: Bellaire Episcopal jr Candace Springer 12.43 (+1.7) | Cy Fair sr Blake Shaw 4:15.62
| 1600 | Greenhill fr Chelsey Sveinsson 4:44.70 | Marcus fr Craig Lutz 9:14.09 | 3200
| Vista Ridge soph Ashley Isham 10:37.17 | Div II: Lewisville sr Brandon Tucker 13.86 (+1.1) Div I: Olney sr Brock Harris 14.96 (-0.2) | 100/110H | Div II: Horn jr Olivia Amy 14:43 (-1.5) Div I: Randolph jr Jasmine Kent 14.90 (-0.6)
| Vista Ridge jr Zach Ornelas 5:59.84
| 2000 SC | n/a; boys only
| Wichita Falls sr Wade Thornton 6-9
| HJ | Duncanville jr Brigetta Barrett 5-11
| West Monroe (LA) sr Michael Manning 23-8w (+2.6)
| LJ | Ozen soph A'Lexus Brannon 20-1.25w (+5.0) | Trinity Christian jr Kenith Roseman 47-4.5 (+1.5)
| TJ | Ozen soph A'Lexus Brannon 40-1.75 (+1.5) | Norman North (OK) jr Jack Whittt 16-9
| PV | Mansfield jr Shade Weygandt 13-4
| Ardmore (OK) sr Geoffrey Tabor 62-4.75
| SP | Butler (NC) jr Aslynn Halvorson 43-8.75 | Humble jr Matt Kosecki 202-3
| DT | Butler (NC) jr Aslynn Halvorson 150-8 | Div II: Lewisville 41.43 Div I: Central Catholic 42.96 | 4x100 | Div II: Lancaster 46.53 Div I: Wossman (LA) 48.89 | Div II: Waxahachie 1:26.74 Div I: Midland Christian 1:30.08
| 4x200 | Div II: Lancaster 1:38.83 Div I: Wossman (LA) 1:43.14 | Div II: Leander 3:14.95 Div I: Midland Christian 3:23.70 | 4x400 | Div II: Lancaster 3:43.60 Div I: Wossman (LA) 4:01.26 | Southlake Carroll 7:46.86 | 4x800 | Bellaire Episcopal 9:24.54 | Cy Falls 3:27.23
| SMR
| Lancaster 4:06.95 | Southlake Carroll 10:02.47
| DMR | A&M Consolidated 12:18.83 |
|
|
|
|
|
|
|