REGIONS
STATS
CALENDAR
VIDEOS
TALK
CAMPS
SEARCH
New York State Girls XC summer preview
- by Dan Doherty
As runners across New York begin their summer training here is a look at the top returning runners and the
pre-season team rankings
2009 Top Returning Runnners
MACKENZIE CARTER-12
FAYETTEVILLE MANLIUS
1ST TEAM AA
COURTNEY CHAPMAN-11
FAYETTEVILLE MANLIUS
1ST TEAM AA
HANNAH LUBER-12
FAYETTEVILLE MANLIUS
1ST TEAM AA
MOLLY MALONE-12
FAYETTEVILLE MANLIUS
1ST TEAM AA
LIZZIE PREDMORE-10
SHENENDEHOWA
1ST TEAM AA
AISLING CUFFE-11
CORNWALL
1ST TEAM A
EMILY LIPARI-12
ROSLYN
1ST TEAM A
MORGAN MUELLER-12
QUEENSBURY
1ST TEAM A
MOLLY PEZZULO-11
BURNT HILLS
1ST TEAM A
DANIELLE WINSLOW-11
QUEENSBURY
1ST TEAM A
ERICA CIRINO-12
COLD SPRING HARBOR
1ST TEAM B
CHRISTINE DRISCOLL-11
GENEVA
1ST TEAM B
AMANDA MORELAND-12
HONEOYE FALLS-LIMA
1ST TEAM D
LAUREN MULLINS-10
JOHNSON CITY
1ST TEAM B
SAMANTHA NADEL-10
NORTH SHORE
1ST TEAM B
BRENNA SYMONIAK-12
AMHERST
1ST TEAM B
BRIANNA WELCH-12
NORTH SHORE
1ST TEAM B
ANNABEL CLARKE-12
RHINEBECK
1ST TEAM C
SHANNON MURPHY-10
FALCONER
1ST TEAM C
SAMANTHA WATSON-11
SCHUYLERVILLE
1ST TEAM C
KATIE WEISNEBURGER-11
PULASKI
1ST TEAM C
VICTORIA CHAMPANIAN-9
SOUTH LEWIS
1ST TEAM D
ROXANNE HENNINGSON-12
GREENWICH
1ST TEAM D
CADY KUZMICH-11
GREENWICH
1ST TEAM D
ELIZABETH SCHINSKI-12
GENESEO
1ST TEAM D
AMANDA BORROUGHS-11
SARATOGA
2ND TEAM AA
MARY CARROLL-10
ITHACA
2ND TEAM AA
CASSIE GOUTOS-12
SARATOGA
2ND TEAM AA
KEELIN HOLLOWOOD-9
SARATOGA
2ND TEAM AA
SYDNEY KING-11
SARATOGA
2ND TEAM AA
RACHEL SORNA-12
ARLINGTON
2ND TEAM AA
MEAGHAN VENTAROLA-10
MONROE WOODBURY
2ND TEAM AA
ALYSSA DRAPEAU-10
BURNT HILLS
2ND TEAM A
MEGHAN MCCORMICK-10
CANANDAIGUA
2ND TEAM A
EMILY SINGER-12
HARRISON
2ND TEAM A
SHAYLYN TUITE-11
PITTSFORD MENDON
2ND TEAM A
BRITTANY WINSLOW-11
QUEENSBURY
2ND TEAM A
CARLY WYNN-11
QUEENSBURY
2ND TEAM A
MCKENNA COUGHLIN-11
JOHNSON CITY
2ND TEAM B
MEGAN HULTON-11
EAST AURORA
2ND TEAM B
CHELSEA KUSHNER-11
PEARL RIVER
2ND TEAM B
CATHERINE PHILLIPS-12
EAST AURORA
2ND TEAM B
KELLI VANHOUTEN-10
PEARL RIVER
2ND TEAM B
JAIME WALLACE-12
ALDEN
2ND TEAM B
KATIE BRISLIN-9
CBA SYRACUSE
2ND TEAM C
ANNA CLARK-10
RHINEBECK
2ND TEAM C
LIBBY LAZARE-12
PLEASANTVILLE
2ND TEAM C
HOLLY ELIASON-8
SHERMAN
2ND TEAM D
EMILY INGALLS-12
GENESEO
2ND TEAM D
BRITTNEY LANE-12
GREENWICH
2ND TEAM D
SARAH PALMER-12
THOMAS EDISON
2ND TEAM D
LIZ VALENTO-10
PAVILION
2ND TEAM D
BRIANNE BELLON-12
SARATOGA
3RD TEAM AA
HOLLY CAVALLUZZO-9
VALLEY CENTRAL
3RD TEAM AA
CAROLINE O'HEA-10
WARD MELVILLE
3RD TEAM AA
DANIKA SIMONSON-12
SHENENDEHOWA
3RD TEAM AA
JESSICA TOBIN-12
CLARKSTOWN SOUTH
3RD TEAM AA
MORGAN ATKINS-11
PITTSFORD MENDON
3RD TEAM A
KATIE NIBLOCK-12
SWEET HOME
3RD TEAM A
JEANNIE SAUGER-12
CANANDAIGUA
3RD TEAM A
RILEY WILK-11
BURNT HILLS
3RD TEAM A
SYDNEY WILLIAMS-11
SUSQUEHANNA VALLEY
3RD TEAM A
AIMEE BEAUDETTE-11
CANTON
3RD TEAM B
KERRY GUERIN-11
PEARL RIVER
3RD TEAM B
JANIE TUREK-11
MT. SINAI
3RD TEAM B
MEGAN YOUNG-9
NANUET
3RD TEAM B
JENNA CUPP-9
NEWARK VALLEY
3RD TEAM C
ANNIE FIELD-11
IRVINGTON
3RD TEAM C
JESSICA JOHNSON-12
NEWARK VALLEY
3RD TEAM C
AMELIA PHILLIPS-9
BRONXVILLE
3RD TEAM C
LEAH RICE-11
HOLLAND PATENT
3RD TEAM C
KATIE WEEKS-12
NEWARK VALLEY
3RD TEAM C
SARAH CUMMINGS-12
DELHI
3RD TEAM D
KARLEE DUFFER-10
BEAVER RIVER
3RD TEAM D
BETSY EDINGER-11
GREENWICH
3RD TEAM D
SAMANTHA MOADE-12
DERUYTER
3RD TEAM D
MADELINE MONTAGUE-10
GREENWICH
3RD TEAM D
ANNE CAREY-11
ST. JOHN BAPTIST
4TH TEAM AA
LAUREN HEHIR-10
WASHINGTONVILLE
4TH TEAM AA
NICOLE IRVING-12
SHENENDEHOWA
4TH TEAM AA
CARA JANECZKO-12
SHENENDEHOWA
4TH TEAM AA
JORDAN WESTCOTT-12
SHENENDEHOWA
4TH TEAM AA
AMANDA FASANO-10
CORNWALL
4TH TEAM A
KELLIE MACK-9
CANANDAIGUA
4TH TEAM A
CHELSEA TRANT-12
NISKAYUNA
4TH TEAM A
JESSICA BRUNET-12
HONEOYE FALLS-LIMA
4TH TEAM B
ERICA GUERIN-11
PEARL RIVER
4TH TEAM B
ANGELA JARVELA-12
BATAVIA
4TH TEAM B
ALISON LOCKWOOD-11
GENEVA
4TH TEAM B
MARTA MCLAUGHLIN-8
EAST AURORA
4TH TEAM B
BRIANNA NERUD-10
NORTH SHORE
4TH TEAM B
KELSEIGH GROTH-12
TULLY
4TH TEAM C
SARAH KING-10
DOBBS FERRY
4TH TEAM C
ALLISON LASNICKI-12
CANASTOTA
4TH TEAM C
KRISTINA MARTIN-12
HOLLEY
4TH TEAM C
MEREDITH RIZZO-9
BRONXVILLE
4TH TEAM C
COURTNEY TEDESCHI-9
BERNE-KNOX-WESTERLO
4TH TEAM C
MADISON CARR-9
SARATOGA
5TH TEAM AA
BRIANNA DEMING-12
WEBSTER THOMAS
5TH TEAM AA
KIMBERLY MACKAY-11
KELLENBERG
5TH TEAM AA
ELIZABETH TRELSTAD-10
WHITE PLAINS
5TH TEAM AA
TAYLOR WENDLER-12
CICERO N. SYRACUSE
5TH TEAM AA
SARAH ZIEVE-9
NORTHPORT
5TH TEAM AA
KIERSTEN ANDERSON-12
BURNT HILLS
5TH TEAM A
TIA BULLARD-11
MEXICO
5TH TEAM A
STEPHANIE CARRIER-8
BURNT HILLS
5TH TEAM A
ALLISON HALLOCK-10
PITTSFORD MENDON
5TH TEAM A
JACQUELINE POLLACK-12
TAPPAN ZEE
5TH TEAM A
SARAH SWERTFEGER-10
GREECE OLYMPIA
5TH TEAM A
ELIZABETH DEAN-9
MARCELLUS
5TH TEAM B
KELLEY DRISCOLL-12
GENEVA
5TH TEAM B
JESSICA KENDZOR-12
KENNEDY CATHOLIC
5TH TEAM B
GABBY MANCUSO-11
NEW PALTZ
5TH TEAM B
SARAH MARS-11
EAST AURORA
5TH TEAM B
KRISTY SCORDINO-12
OWEGO
5TH TEAM B
RUTH STEINKE-10
HONEOYE FALLS-LIMA
5TH TEAM B
SABRINA BROOKS-11
MONROE WOODBURY
6TH TEAM AA
LIANNE FARBER-12
NORTHPORT
6TH TEAM AA
VICTORIA LOWE-10
SMITHTOWN
6TH TEAM AA
SIOBHAN O'BRIEN-11
WARWICK
6TH TEAM AA
KATIE SISCHO-10
FAYETTEVILLE MANLIUS
6TH TEAM AA
ALEX BURTNICK-11
SHENENDEHOWA
HON MEN AA
KELLY CAMARDO-10
GUILDERLAND
HON MEN AA
AMANDA COCCHIARA-11
HILTON
HON MEN AA
MEGAN CONWAY-11
SARATOGA
HON MEN AA
KATHRYN GLYNN-11
BAYSHORE
HON MEN AA
CAITLIN JELINEK-12
PAWLING
HON MEN C
KIRA GARRY-11
FRIENDS ACADEMY
HON MEN C
VERONICA LEDDY-10
ST. ANTHONYS
HON MEN AA
RACHEL NGU-11
SYOSSET
HON MEN AA
ELIZABETH O'DONNELL-12
MONROE WOODBURY
HON MEN AA
EMMA RISLER-12
SHAKER
HON MEN AA
JODI ROBINSON-12
RUSH HENRIETTA
HON MEN AA
ALEXIS BIVONA-12
ST. JOHN VILLA
HON MEN A
ARIANA BOTTALICO-9
BREWSTER
HON MEN A
MARIETTA BURT-11
TULLY
HON MEN C
MIKELLE CALA-12
LAKE SHORE
HON MEN A
JUSTINE DAVIS-10
MONTICELLO
HON MEN A
CHRISTINA LOCURTO-11
CORNWALL
HON MEN A
KATIE MCCORMICK-10
CANANDAIGUA
HON MEN A
MIRIAM MUNN-12
BREWSTER
HON MEN A
MARTINA TSEMBELIS-12
GRAND ISLAND
HON MEN A
SAVANNAH BOUCHER-12
NEW HARTFORD
HON MEN B
OPAL JESSICA BOGDAN-10
BROADALBIN-PERTH
HON MEN B
SOPHIE GOOBIC-12
CANTON
HON MEN B
ALLISON HOH-12
HONEOYE FALLS-LIMA
HON MEN B
MARIA KOHLBRENNER-10
PEARL RIVER
HON MEN B
HANNAH MOFFETT-12
ALBION
HON MEN B
GABRIELLA VEZZA-9
NORTH SHORE
HON MEN B
ASHLEY EVANS-10
TULLY
HON MEN C
JULIA MCMAHON-12
POLY PREP
HON MEN C
HENRIETTA MIERS-12
BRONXVILLE
HON MEN C
ANN POWERS-11
TREVOR DAY
HON MEN C
CAROLINE BENSON-8
MAPLE GROVE
HON MEN D
EMILY COTEY-12
NORWOOD-NORFOLK
HON MEN D
ALEXIS FERNANDEZ-9
STONY BROOK
HON MEN D
VICTORIA HALL-11
NORWOOD-NORFOLK
HON MEN D
ELIZABETH JEWISS-9
MARATHON
HON MEN D
Pre S
eason Top 10 Teams To Watch
1
FAYETTEVILLE MANLIUS
ARLINGTON
2
SARATOGA
BAYSHORE
3
SHENENDEHOWA
BRONXVILLE
4
NORTH SHORE
BURNT HILLS
5
BURNT HILLS
CANANDAIGUA
6
QUEENSBURY
CICERO N. SYRACUSE
7
MONROE WOODBURY
COLONIE
8
GREENWICH
CORNWALL
9
EAST AURORA
EAST AURORA
10
PEARL RIVER
FAYETTEVILLE MANLIUS
GREENWICH
GUILDERLAND
HONEOYE FALLS-LIMA
MONROE WOODBURY
NEWARK VALLEY
NORTH ROCKLAND
NORTH SHORE
NORTHPORT
PEARL RIVER
PITTSFORD-MENDON
QUEENSBURY
SARATOGA
SHENENDEHOWA
ST. ANTHONYS
ST. JOHN THE BAPTIST
ST. JOHN VILLA
TULLY
URSULINE
VALLEY CENTRAL
WARD MELVILLE
DyeStat is published by
RunnerSpace
©1998-2024