Fraulo Race Timing - Contractor License
Hy-Tek's MEET MANAGER 11:11 PM 1/8/2009
2008 NBIL INDOOR TRACK CHAMPIONSHIPS - 1/8/2009
Rockland Community College
Results
Boys 55 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Eckmayer, James SR Old Tappan 6.60 13
2 D'Alessandreo, Anthony JR Mahwah 6.70 11
3 Hubschman, Connor SR Demarest J7.00 10
4 Coonrad, Troy JR Ramsey J6.80 9
5 Linden, Max FR Pascack Valley J7.00 8
6 Vasiljevic, Sash SR Wayne Hills J7.10 7
7 Manuel, Nate SR Bergenfield J7.00 6
8 Tamarian, Alex JR Northern Highlands J7.00 5
9 Larson, Chris SR Ramapo J7.10 4
10 Sadej, Alex JR Northern Highlands J7.10 3
11 Henry, Kiril SR Bergenfield 7.20 2
12 Solomon, Aaron JR Fair Lawn J7.20 1
Boys 200 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Filandro, Mark JR Indian Hills 23.20 13
2 Eckmayer, James SR Old Tappan 23.80 11
3 Burke, John JR Ramapo 24.30 10
4 Hubschman, Connor SR Demarest 24.60 8.50
4 D'Alessandreo, Anthony JR Mahwah 24.60 8.50
6 Sloves, Andrew SR Fair Lawn 24.70 6.50
6 Crawford, Corey JR Indian Hills 24.70 6.50
8 Coonrad, Troy JR Ramsey 24.80 4.50
8 Coffman, Peter SO Indian Hills 24.80 4.50
10 Picache, Nicholas SO Northern Highlands 25.00 2
10 DeLaughter, Christian SR Ramapo 25.00 2
10 Yeaton, Matt SR Northern Highlands 25.00 2
Boys 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Filandro, Mark JR Indian Hills 50.70 13
2 Caidenhead, Corey SR Bergenfield 52.30 11
3 Hubschman, Connor SR Demarest 53.10 10
4 Sloves, Andrew SR Fair Lawn 54.50 9
5 Coonrad, Troy JR Ramsey 54.90 8
6 Wasserman, Michael JR Indian Hills 55.60 7
7 Smith, Michael SR Bergenfield 56.00 6
8 Picache, Nicholas SO Northern Highlands 56.30 5
9 DeLeon, Corey SO Old Tappan 56.70 4
10 Choi, Brian SO Old Tappan 56.80 3
11 Kailath, Chris SR Mahwah 56.90 2
12 Burke, John JR Ramapo 57.10 1
Boys 800 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Savage, William SR Indian Hills 2:01.30 13
2 Gaidus, Thomas SR Northern Highlands 2:01.40 11
3 Batarags, Matiss JR Northern Highlands 2:06.10 10
4 Caidenhead, Corey SR Bergenfield 2:09.20 9
5 Benolli, Emanuele JR Old Tappan 2:09.60 8
6 Han, Joona SR Old Tappan 2:09.80 7
7 Zaccone, Alan SR Mahwah 2:10.10 6
8 Rosenberger, John SR Ramsey 2:10.50 5
9 Ciavarella, Michael SR Wayne Hills 2:10.70 4
10 Migliore, Brian JR Demarest 2:13.70 3
11 Rich, Alexander JR Demarest 2:14.10 2
12 Mooney, Scott JR Ramapo 2:14.20 1
Boys 1600 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Gaidus, Thomas SR Northern Highlands 4:43.00 13
2 Mahonchak, Adam SR Indian Hills 4:46.70 11
3 Puleo, DJ Pascack Hills 4:54.40 10
4 Batarags, Matiss JR Northern Highlands 4:55.00 9
5 Sabatino, Joe Pascack Hills 4:55.30 7.50
5 Gadalla, Mohammad SR Ramapo 4:55.30 7.50
7 Obsuth, Michael JR Fair Lawn 4:57.10 6
8 Han, Joona SR Old Tappan 5:00.80 5
9 Bernstein, Adam SO Demarest 5:03.10 4
10 Farrell, Sean SR Fair Lawn 5:03.80 3
11 Rosenberger, John SR Ramsey 5:06.30 2
12 Pescatore, Dan JR Pascack Valley 5:08.30 1
Boys 3200 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Ferrentino, Nick SR Old Tappan 10:25.40 13
2 Farrell, Sean SR Fair Lawn 10:26.00 11
3 Obsuth, Michael JR Fair Lawn 10:28.10 10
4 Zaccone, Alan SR Mahwah 10:32.40 9
5 Puleo, DJ Pascack Hills 10:35.80 8
6 Sabatino, Joe Pascack Hills 10:39.10 7
7 Bernstein, Adam SO Demarest 10:40.10 6
8 DiVincent, Nicholas JR Indian Hills 10:43.20 5
9 Mahonchak, Adam SR Indian Hills 10:43.40 4
10 Nowicki, Luke JR Pascack Valley 10:47.90 3
11 Blake, Tyler SR Ramsey 10:50.00 2
12 Tuohy, Peter SO Indian Hills 10:56.60 1
Boys 55 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Sadang, Renell SR Bergenfield 8.30 13
2 Picache, Nicholas SO Northern Highlands J8.30 11
3 Kuruc, Kevin JR Ramsey 8.40 10
4 Yeaton, Matt SR Northern Highlands 8.50 9
5 Henry, Kiril SR Bergenfield J9.10 8
6 Dyer, Eric JR Demarest J9.20 7
7 Kennelly, Jake SR Ramsey J8.70 6
8 Kim, David JR Old Tappan J8.70 5
9 Modi, Sushaan JR Demarest J9.10 4
10 Sloves, Andrew SR Fair Lawn J9.10 3
11 Hoogendorn, JJ SO Pascack Valley 9.40 2
12 Takabori, Josh SR Pascack Valley J9.40 1
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Indian Hills 'A' 3:35.60 13
1) Savage, William SR 2) Wasserman, Michael JR
3) Filandro, Mark JR 4) Knox, Calvin FR
2 Northern Highlands 'A' 3:39.30 11
1) Yeaton, Matt SR 2) Gaidus, Thomas SR
3) Batarags, Matiss JR 4) Sadej, Alex JR
3 Ramsey 'A' 3:40.40 10
1) Coonrad, Troy JR 2) Farrell, Joey SO
3) Wilson, Dennis JR 4) Kennelly, Jake SR
4 Ramapo 'A' 3:45.90 9
1) DeLaughter, Christian SR 2) Gadalla, Mohammad SR
3) Paternostro, Bradley SO 4) Burke, John JR
5 Demarest 'A' 3:53.70 8
1) Modi, Sushaan JR 2) Hubschman, Connor SR
3) Degnon, Sean FR 4) Rich, Alexander JR
6 Fair Lawn 'A' 3:54.70 7
1) Ayes, Robert JR 2) Romaglia, Patrick FR
3) Sloves, Andrew SR 4) Walsh, Luke JR
7 Mahwah 'A' 3:59.10 6
1) Zaccone, Alan SR 2) Kailath, Chris SR
3) Silva, Ryan SR 4) Roberts, Sammy JR
8 Pascack Valley 'A' 4:00.10 5
1) Kraus, Michael JR 2) Metrione, Michael JR
3) Linden, Max FR 4) Hall, Lucas SO
9 Northern Valley Old Tappan 'A' 4:01.20 4
1) DeLeon, Corey SO 2) O'Reilly, Mike JR
3) Benolli, Emanuele JR 4) Ferrentino, Nick SR
10 Bergenfield 'A' 4:03.80 3
1) Remedio, Michael SR 2) Morales, Chris SR
3) Sadang, Renell SR 4) Smith, Michael SR
11 Pascack Hills 'A' 4:04.20 2
1) Sabatino, Joe 2) Puleo, DJ
3) Smith, Alex 4) Irwin, Matt
12 Wayne Hills 'A' 4:06.60 1
1) Grignac, Jeffrey FR 2) Celestino, Keifer SR
3) Ransinangue, Nicolas FR 4) Caltagirone, Matt SR
Boys High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Eckmayer, James SR Old Tappan 6-00.00 13
2 Wilson, Dennis JR Ramsey J6-00.00 11
3 Engel, Chris SR Old Tappan 5-06.00 10
4 Kim, Yoonil SO Demarest J5-06.00 9
5 Caidenhead, Corey SR Bergenfield 5-04.00 8
6 Sadang, Renell SR Bergenfield J5-04.00 7
7 Parada, Mike Pascack Hills 5-02.00 6
8 Roberts, Sammy JR Mahwah J5-02.00 5
9 Rosenberger, John SR Ramsey J5-02.00 4
10 Ridgwell, Laurence JR Northern Highlands J5-02.00 3
11 Pursley, Evan SO Fair Lawn 5-00.00 1.50
11 Trizano, Mike JR Ramsey 5-00.00 1.50
Boys Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Nyfenger, Daniel JR Demarest 11-00.00 13
2 Im, Simon SR Ramapo 10-06.00 11
3 Hoh, Andrew JR Old Tappan 10-00.00 10
4 Gul, Cendel SR Old Tappan J10-00.00 9
5 DiVincent, Nicholas JR Indian Hills J10-00.00 8
6 Tran, Kevin JR Fair Lawn 9-00.00 7
7 Guy, Kevin SO Fair Lawn 8-06.00 6
8 Froehlich, Dieter SO Ramsey 8-00.00 5
9 Poland, Tyler FR Mahwah J8-00.00 3.50
9 Scully, John JR Indian Hills J8-00.00 3.50
Boys Long Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Eckmayer, James SR Old Tappan 21-01.50 13
2 Filandro, Mark JR Indian Hills 18-11.00 11
3 Walsh, Luke JR Fair Lawn 18-06.00 10
4 Phansumarng, Bank SR Bergenfield 17-10.50 9
5 Kim, John SR Old Tappan 17-09.50 8
6 D'Alessandreo, Anthony JR Mahwah 17-07.00 7
7 Romaglia, Patrick FR Fair Lawn J17-07.00 6
8 Parada, Mike Pascack Hills 17-05.50 5
9 Celestino, Keifer SR Wayne Hills 17-05.00 4
10 Balcacer, Kelvin JR Bergenfield 17-03.00 3
11 Kim, Yoonil SO Demarest 17-02.50 2
12 Katzman, Rob JR Mahwah 16-11.00 1
Boys Triple Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Caidenhead, Corey SR Bergenfield 40-02.75 13
2 Choi, Brian SO Old Tappan 39-10.75 11
3 Phansumarng, Bank SR Bergenfield 39-02.75 10
4 Wasserman, Michael JR Indian Hills 39-01.75 9
5 Wilson, Dennis JR Ramsey 37-09.50 8
6 Farrell, Joey SO Ramsey 37-06.50 7
7 Tamarian, Alex JR Northern Highlands 37-05.25 6
8 Kuruc, Kevin JR Ramsey 36-08.50 5
9 Cocks, Glen JR Northern Highlands 36-02.75 4
10 Roberts, Sammy JR Mahwah 35-06.00 3
11 Katzman, Rob JR Mahwah 34-05.50 2
12 Crousillat, Luis SO Demarest 34-04.50 1
Boys Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Reilly, Mike JR Old Tappan 49-01.50 13
2 Mistretta, Jordan SR Ramsey 47-08.00 11
3 Van Dunk, Eric SR Mahwah 47-07.50 10
4 Menezes, Andrew SR Demarest 43-05.50 9
5 Engel, Chris SR Old Tappan 42-04.50 8
6 Kologrivov, Tim JR Ramapo 42-03.50 7
7 Dosch, Kevin SR Ramsey 40-01.00 6
8 Verzosa, Patrick JR Bergenfield 39-07.50 5
9 Kulcsar, Spencer SO Demarest 38-10.50 4
10 Fortunato, Jonathan SR Ramsey 38-10.00 3
11 Lim, Joe SR Old Tappan 38-05.00 2
12 Afkari, Yashar SR Demarest 36-09.50 1
=========================================================================================
Men - Team Rankings - 13 Events Scored
=========================================================================================
1) Northern Valley Old Tappan 170 2) Indian Hills 122.50
3) Ramsey 118 4) Bergenfield 113
5) Northern Highlands 104 6) Demarest 101.50
7) Fair Lawn 87 8) Mahwah 74
9) Ramapo 52.50 10) Pascack Hills 45.50
11) Pascack Valley 20 12) Wayne Hills 16