Varsity I
Platt Systems Official Reporting System Brown NE CRoss Country Championships Varsity Boys Div 1 Results Posted to www.plattsys.com
Plc Score Team Name Cumm Time (# Fin) =========================================================================== 1 23 Shoreham-Wading River 1:19:30.5 ( 7) =========================================================================== 1 Bobby Andrews SR 15:26.4 4:58 3 Kyle Wrightman SR 15:48.3 5:05 4 Brian Nill SR 15:58.2 5:09 5 Chris Pohlot SO 16:02.5 5:10 10 James Gladysz SR 16:15.1 5:14 =========================================================================== 2 144 Hopewell Valley 1:24:21.1 ( 7) =========================================================================== 19 Nik Hasson JR 16:35.5 5:20 21 Charlie Yu SO 16:39.6 5:22 23 Marty Henerek JR 16:45.3 5:24 40 Mike Cross SO 17:09.9 5:31 41 Ryan Fredericks SO 17:10.8 5:32 =========================================================================== 3 154 Northampton 1:24:22.1 ( 7) =========================================================================== 6 Erik Dunn-Gaudet SR 16:04.6 5:10 13 Tyler Keith SR 16:25.3 5:17 22 Ian Lutz SO 16:44.4 5:23 53 Neal McKenna-Donnelly JR 17:28.5 5:38 60 Harry Wanar SR 17:39.3 5:41 =========================================================================== 4 195 Pembroke High School 1:24:45.8 ( 6) =========================================================================== 8 Paul Cina JR 16:07.5 5:11 9 Ryan Kelley SO 16:08.5 5:12 34 Brendan Adams SO 17:01.2 5:29 38 Ryan Moran SO 17:05.0 5:30 106 James Coner SO 18:23.6 5:55 =========================================================================== 5 211 Collegiate School 1:25:47.1 ( 7) =========================================================================== 11 Hashem Zikry SR 16:19.7 5:15 28 Hugh Parker SR 16:54.8 5:27 30 Thomas Giardina SO 16:55.5 5:27 46 Harry Haveles SR 17:22.2 5:36 96 Stefan Oliva JR 18:14.9 5:52 =========================================================================== 6 241 North Shore High School 1:26:20.7 ( 7) =========================================================================== 17 Mike Clausen JR 16:31.7 5:19 27 Matt Wefer JR 16:53.8 5:26 33 Rob Golightly JR 16:58.8 5:28 45 Alex Talamo SR 17:19.8 5:35 119 Cole Korponay JR 18:36.6 5:59 =========================================================================== 7 268 Oyster Bay 1:26:35.0 ( 7) =========================================================================== 12 Joe Jazwinski SR 16:21.2 5:16 14 Justin Nakrin SR 16:28.8 5:18 35 Steve Tortora FR 17:01.5 5:29 98 Joseph LaCorte SO 18:16.3 5:53 109 Nick Gismondi JR 18:27.2 5:57 =========================================================================== 8 275 Holliston H.S. 1:27:31.4 ( 7) =========================================================================== 37 Evan Reseska SO 17:03.1 5:29 44 Justin Murray JR 17:19.8 5:35 59 Matt Mysliwiec SR 17:38.3 5:41 64 Greg Hartwich SR 17:42.1 5:42 71 Nick Trotin JR 17:48.1 5:44
Platt Systems Official Reporting System Brown NE CRoss Country Championships Varsity Boys Div 1 Results Posted to www.plattsys.com
=========================================================================== 9 278 Martin Luther HS 1:27:19.2 ( 7) =========================================================================== 20 Ray Coyle SR 16:37.1 5:21 26 Steve Finch SR 16:50.9 5:25 62 Ken Mcloughlin JR 17:40.1 5:41 80 Aaron Maldonado SR 18:01.1 5:48 90 Andy Chacon JR 18:10.0 5:51 =========================================================================== 10 282 Lynbrook High School 1:27:40.3 ( 7) =========================================================================== 25 Justin Randazzo JR 16:49.7 5:25 48 Daniel Trotta JR 17:23.9 5:36 58 Gregory Bivona SR 17:37.4 5:40 69 Michael Johnson JR 17:46.6 5:43 82 Liam Egan JR 18:02.7 5:49 =========================================================================== 11 287 Miller Place High School 1:27:00.1 ( 7) =========================================================================== 2 Geoff Engel SR 15:42.1 5:03 51 Collin Zeffer SR 17:25.8 5:37 57 Matt Romonoski SO 17:36.3 5:40 83 Nick Juliano FR 18:02.9 5:49 94 John DelGuidice SR 18:13.0 5:52 =========================================================================== 12 288 Poly Prep 1:27:22.6 ( 7) =========================================================================== 16 Graham Shorr SR 16:30.8 5:19 36 Derrick VanDyck SR 17:02.5 5:29 49 Vergil Parson SR 17:24.4 5:36 88 Sam Spiegel SR 18:07.9 5:50 99 Michael Onah SR 18:17.0 5:53 =========================================================================== 13 303 Coyle and Cassidy High School 1:27:51.8 ( 7) =========================================================================== 15 Ryan O-Connell SR 16:30.1 5:19 54 Andrew Zayac SO 17:31.6 5:39 72 Steve Carnevale SR 17:49.3 5:44 73 J.P. Sullivan SR 17:51.2 5:45 89 Alden Petrowski SR 18:09.6 5:51 =========================================================================== 14 313 Harborfields HS 1:28:05.6 ( 7) =========================================================================== 24 Patrick Slutter JR 16:49.6 5:25 31 Alex Boccard JR 16:56.8 5:27 75 Pat Ryan JR 17:57.1 5:47 86 Tom Keegan SR 18:06.7 5:50 97 Austin Coneys FR 18:15.4 5:53 =========================================================================== 15 319 Robbinsville High School 1:28:27.5 ( 7) =========================================================================== 43 Ryan Bottin JR 17:17.8 5:34 52 Brian O-Toole SO 17:26.1 5:37 67 Tyler Muir JR 17:44.2 5:43 78 Ryan Lee JR 17:59.5 5:48 79 Tim Brazelton JR 17:59.9 5:48 =========================================================================== 16 394 The Prout School 1:29:42.0 ( 7) =========================================================================== 47 eric skinkle SR 17:23.0 5:36 55 mark mathieu JR 17:32.7 5:39 84 kyle hollenback JR 18:04.1 5:49 101 rusilowski zach FR 18:18.3 5:54 107 stefan cox JR 18:23.9 5:55
Platt Systems Official Reporting System Brown NE CRoss Country Championships Varsity Boys Div 1 Results Posted to www.plattsys.com
=========================================================================== 17 433 Westhampton Beach HS 1:30:46.6 ( 7) =========================================================================== 32 Forest Gilbakian SO 16:58.1 5:28 39 Dylan McAllister FR 17:06.6 5:30 92 Jared Carpenter JR 18:11.5 5:51 108 Kyle Schlecht SO 18:26.1 5:56 162 Tim Hulse SO 20:04.3 6:28 =========================================================================== 18 490 Seacoast 1:30:58.6 ( 7) =========================================================================== 7 Seth Pelletier SR 16:05.8 5:11 61 Chris LaCroix SR 17:39.8 5:41 136 Luke St.Pierre JR 18:56.4 6:06 141 Andrew Kelsall SR 19:03.1 6:08 145 Vincent VanDintel JR 19:13.5 6:11 =========================================================================== 19 518 Science Skills HS 1:32:36.7 ( 5) =========================================================================== 63 Shehadeh Elnatour SR 17:41.4 5:42 74 Marvin Azor SR 17:52.9 5:45 87 Jamel Activille SR 18:07.7 5:50 130 Christopher Pequero SR 18:47.5 6:03 164 Franklin Berkeley SR 20:07.2 6:29 =========================================================================== 20 528 Port Jefferson 1:31:59.6 ( 7) =========================================================================== 66 Carll Johnson SO 17:43.1 5:42 93 Nicholas Vernola SR 18:12.1 5:52 104 Sean Swords SO 18:22.2 5:55 126 Kyle Hirasaka SR 18:42.8 6:01 139 Brendan Johnson SR 18:59.4 6:07 =========================================================================== 21 537 Somerset High School 1:32:31.6 ( 5) =========================================================================== 76 Sam Bernard SR 17:58.4 5:47 85 Russell McGuiness SO 18:04.5 5:49 91 Eric White SR 18:10.1 5:51 132 Michael Johnson SO 18:48.6 6:03 153 Kevin Lafferty SO 19:30.0 6:17 =========================================================================== 22 558 HS of American Studies 1:33:06.4 ( 7) =========================================================================== 65 Hiroshi Nobuoka SR 17:42.2 5:42 95 Ulices Rodriguez JR 18:13.0 5:52 117 Isaac Suero SR 18:33.8 5:59 120 Christopher Velez SR 18:37.8 6:00 161 Sean Neill SO 19:59.6 6:26 =========================================================================== 23 607 Moses Brown School 1:34:46.2 ( 5) =========================================================================== 68 Ryan Mullins SR 17:44.9 5:43 100 Nate Rickler SR 18:17.3 5:53 113 Ben Fine SO 18:31.4 5:58 159 Sam Mocarski SR 19:48.2 6:23 167 Barrett Veazy JR 20:24.4 6:34 =========================================================================== 24 657 St. Raphael Academy 1:35:38.2 ( 7) =========================================================================== 70 Zach Burkett JR 17:47.2 5:44 124 Taylor Fagan JR 18:39.8 6:00 135 Sam Reinhardt FR 18:52.9 6:05 147 Nick Fiorenzano SO 19:16.1 6:12 181 Brenden Knight FR 21:02.2 6:47
Platt Systems Official Reporting System Brown NE CRoss Country Championships Varsity Boys Div 1 Results Posted to www.plattsys.com
=========================================================================== 25 699 East Hampton HS 1:35:59.1 ( 6) =========================================================================== 112 Aaron Vargas JR 18:28.8 5:57 134 Tom Thorsen SR 18:50.7 6:04 143 Michael Hamilton FR 19:11.2 6:11 144 Jimmy Strauss JR 19:12.6 6:11 166 Dylan Geppert SO 20:15.8 6:31 =========================================================================== 26 757 Marian High School 1:38:52.8 ( 5) =========================================================================== 105 Paul Ober SR 18:22.5 5:55 137 Andrew Santucci JR 18:57.8 6:06 158 Amenawon Johnson JR 19:42.4 6:21 178 Ryan Seller SR 20:54.7 6:44 179 Rob Enge FR 20:55.4 6:44 =========================================================================== 27 765 North Smithfield High School 1:42:38.6 ( 7) =========================================================================== 29 Michael Martin JR 16:55.3 5:27 177 Dylan Haenel SO 20:53.7 6:44 182 Casey Cianci JR 21:04.4 6:47 184 Joe Rossi JR 21:25.1 6:54 193 Matthew Perron SR 22:20.1 7:12 =========================================================================== 28 769 Melrose High School 1:38:38.5 ( 5) =========================================================================== 125 Elliott Calamari SR 18:41.6 6:01 150 Nick Kaynor SO 19:21.1 6:14 155 John Driscoll JR 19:36.7 6:19 168 Quincy King SR 20:26.4 6:35 171 Jon Brach SR 20:32.7 6:37 =========================================================================== 29 804 Pierson HS 1:41:56.1 ( 5) =========================================================================== 103 Kai Leo SR 18:21.0 5:55 156 Kyle Fletcher JR 19:38.9 6:19 175 Sheils Brenden SO 20:48.5 6:42 183 James Fraiser JR 21:24.7 6:54 187 Rick Grigonis SO 21:43.0 7:00 =========================================================================== 30 829 Hampton Bays HS 1:41:39.0 ( 5) =========================================================================== 138 Pawel Golyski SO 18:58.1 6:07 151 James Tran SO 19:22.4 6:14 174 Peter Strecker JR 20:48.2 6:42 180 Tyler Reimer FR 21:00.0 6:46 186 Andrew Schultze FR 21:30.3 6:56 =========================================================================== 31 875 Classical 1:47:17.1 ( 6) =========================================================================== 116 Martin Gallogly JR 18:33.1 5:59 185 Max Molina JR 21:29.0 6:55 189 Samuel Stokes JR 21:55.3 7:04 190 David Molina FR 21:58.7 7:05 195 Israel DelaCruz SR 23:21.0 7:31
Platt Systems Official Reporting System Brown NE CRoss Country Championships Varsity Boys Div 1 Results Posted to www.plattsys.com
OVERALL FINAL SCORE TEAM PLC Name CLS TIME PACE TEAM TEAM PLC PLC BIB ==== ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== ===== 1 Bobby Andrews SR 15:26.4 4:58 SWR Shoreham-Wading Rive 1 1 2164 2 Geoff Engel SR 15:42.1 5:03 MPHS Miller Place High Sc 2 1 1821 3 Kyle Wrightman SR 15:48.3 5:05 SWR Shoreham-Wading Rive 3 2 2184 4 Brian Nill SR 15:58.2 5:09 SWR Shoreham-Wading Rive 4 3 2179 5 Chris Pohlot SO 16:02.5 5:10 SWR Shoreham-Wading Rive 5 4 2181 6 Erik Dunn-Gaudet SR 16:04.6 5:10 NA Northampton 6 1 1927 7 Seth Pelletier SR 16:05.8 5:11 SCOA Seacoast 7 1 2146 8 Paul Cina JR 16:07.5 5:11 PEMB Pembroke High School 8 1 2007 9 Ryan Kelley SO 16:08.5 5:12 PEMB Pembroke High School 9 2 2011 10 James Gladysz SR 16:15.1 5:14 SWR Shoreham-Wading Rive 10 5 2168 11 Hashem Zikry SR 16:19.7 5:15 CSCH Collegiate School 11 1 1497 12 Joe Jazwinski SR 16:21.2 5:16 OBAY Oyster Bay 12 1 1983 13 Tyler Keith SR 16:25.3 5:17 NA Northampton 13 2 1934 14 Justin Nakrin SR 16:28.8 5:18 OBAY Oyster Bay 14 2 1987 15 Ryan O-Connell SR 16:30.1 5:19 CCAS Coyle and Cassidy Hi 15 1 1520 16 Graham Shorr SR 16:30.8 5:19 PP Poly Prep 16 1 2032 17 Mike Clausen JR 16:31.7 5:19 NSHO North Shore High Sch 17 1 1894 18 James Hunt JR 16:32.9 5:19 SWR Shoreham-Wading Rive 18 6 2172 19 Nik Hasson JR 16:35.5 5:20 HWV Hopewell Valley 19 1 1622 20 Ray Coyle SR 16:37.1 5:21 MLU Martin Luther HS 20 1 1771 21 Charlie Yu SO 16:39.6 5:22 HWV Hopewell Valley 21 2 1628 22 Ian Lutz SO 16:44.4 5:23 NA Northampton 22 3 1936 23 Marty Henerek JR 16:45.3 5:24 HWV Hopewell Valley 23 3 1623 24 Patrick Slutter JR 16:49.6 5:25 HFIE Harborfields HS 24 1 1593 25 Justin Randazzo JR 16:49.7 5:25 LYNB Lynbrook High School 25 1 1715 26 Steve Finch SR 16:50.9 5:25 MLU Martin Luther HS 26 2 1772 27 Matt Wefer JR 16:53.8 5:26 NSHO North Shore High Sch 27 2 1906 28 Hugh Parker SR 16:54.8 5:27 CSCH Collegiate School 28 2 1488 29 Michael Martin JR 16:55.3 5:27 NSMI North Smithfield Hig 29 1 1913 30 Thomas Giardina SO 16:55.5 5:27 CSCH Collegiate School 30 3 1479 31 Alex Boccard JR 16:56.8 5:27 HFIE Harborfields HS 31 2 1587 32 Forest Gilbakian SO 16:58.1 5:28 WHBE Westhampton Beach HS 32 1 2374 33 Rob Golightly JR 16:58.8 5:28 NSHO North Shore High Sch 33 3 1899 34 Brendan Adams SO 17:01.2 5:29 PEMB Pembroke High School 34 3 2001 35 Steve Tortora FR 17:01.5 5:29 OBAY Oyster Bay 35 3 1988 36 Derrick VanDyck SR 17:02.5 5:29 PP Poly Prep 36 2 2035 37 Evan Reseska SO 17:03.1 5:29 HOLL Holliston H.S. 37 1 1613 38 Ryan Moran SO 17:05.0 5:30 PEMB Pembroke High School 38 4 2015 39 Dylan McAllister FR 17:06.6 5:30 WHBE Westhampton Beach HS 39 2 2378 40 Mike Cross SO 17:09.9 5:31 HWV Hopewell Valley 40 4 1618 41 Ryan Fredericks SO 17:10.8 5:32 HWV Hopewell Valley 41 5 1620 42 Garland Miller SO 17:14.9 5:33 SBEN St. Benedicts 0 1 2240 43 Mike Meseretab SR 17:15.2 5:33 HWV Hopewell Valley 42 6 1624 44 Ryan Bottin JR 17:17.8 5:34 ROBB Robbinsville High Sc 43 1 2065 45 Justin Murray JR 17:19.8 5:35 HOLL Holliston H.S. 44 2 1609 46 Alex Talamo SR 17:19.8 5:35 NSHO North Shore High Sch 45 4 1905 47 Harry Haveles SR 17:22.2 5:36 CSCH Collegiate School 46 4 1480 48 eric skinkle SR 17:23.0 5:36 PROU The Prout School 47 1 2310 49 Daniel Trotta JR 17:23.9 5:36 LYNB Lynbrook High School 48 2 1718 50 Vergil Parson SR 17:24.4 5:36 PP Poly Prep 49 3 2031 ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 1 ================
Platt Systems Official Reporting System Brown NE CRoss Country Championships Varsity Boys Div 1 Results Posted to www.plattsys.com
OVERALL FINAL SCORE TEAM PLC Name CLS TIME PACE TEAM TEAM PLC PLC BIB ==== ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== ===== 51 Dave Schaffer SO 17:24.4 5:36 HWV Hopewell Valley 50 7 1625 52 Collin Zeffer SR 17:25.8 5:37 MPHS Miller Place High Sc 51 2 1831 53 Brian O-Toole SO 17:26.1 5:37 ROBB Robbinsville High Sc 52 2 2072 54 Neal McKenna-Donnelly JR 17:28.5 5:38 NA Northampton 53 4 1938 55 Andrew Zayac SO 17:31.6 5:39 CCAS Coyle and Cassidy Hi 54 2 1524 56 mark mathieu JR 17:32.7 5:39 PROU The Prout School 55 2 2301 57 Brad Spooner SR 17:34.8 5:39 CARV Carver Crusaders 0 1 1456 58 Kevin Sanders SO 17:36.2 5:40 SWR Shoreham-Wading Rive 56 7 2182 59 Matt Romonoski SO 17:36.3 5:40 MPHS Miller Place High Sc 57 3 1829 60 Gregory Bivona SR 17:37.4 5:40 LYNB Lynbrook High School 58 3 1699 61 Matt Mysliwiec SR 17:38.3 5:41 HOLL Holliston H.S. 59 3 1610 62 Harry Wanar SR 17:39.3 5:41 NA Northampton 60 5 1942 63 Chris LaCroix SR 17:39.8 5:41 SCOA Seacoast 61 2 2144 64 Ken Mcloughlin JR 17:40.1 5:41 MLU Martin Luther HS 62 3 1776 65 Shehadeh Elnatour SR 17:41.4 5:42 SSKI Science Skills HS 63 1 2138 66 Greg Hartwich SR 17:42.1 5:42 HOLL Holliston H.S. 64 4 1599 67 Hiroshi Nobuoka SR 17:42.2 5:42 HSAS HS of American Studi 65 1 1638 68 Carll Johnson SO 17:43.1 5:42 PJ Port Jefferson 66 1 2053 69 Tyler Muir JR 17:44.2 5:43 ROBB Robbinsville High Sc 67 3 2070 70 Ryan Mullins SR 17:44.9 5:43 MB Moses Brown School 68 1 1847 71 Michael Johnson JR 17:46.6 5:43 LYNB Lynbrook High School 69 4 1708 72 Zach Burkett JR 17:47.2 5:44 SRA St. Raphael Academy 70 1 2222 73 Nick Trotin JR 17:48.1 5:44 HOLL Holliston H.S. 71 5 1614 74 Steve Carnevale SR 17:49.3 5:44 CCAS Coyle and Cassidy Hi 72 3 1519 75 J.P. Sullivan SR 17:51.2 5:45 CCAS Coyle and Cassidy Hi 73 4 1523 76 Marvin Azor SR 17:52.9 5:45 SSKI Science Skills HS 74 2 2135 77 Pat Ryan JR 17:57.1 5:47 HFIE Harborfields HS 75 3 1592 78 Sam Bernard SR 17:58.4 5:47 SSET Somerset High School 76 1 2207 79 Harrison Hunter SO 17:59.2 5:48 NA Northampton 77 6 1933 80 Ryan Lee JR 17:59.5 5:48 ROBB Robbinsville High Sc 78 4 2068 81 Tim Brazelton JR 17:59.9 5:48 ROBB Robbinsville High Sc 79 5 2066 82 Aaron Maldonado SR 18:01.1 5:48 MLU Martin Luther HS 80 4 1775 83 Chris Lasurdo JR 18:01.4 5:48 HOLL Holliston H.S. 81 6 1604 84 Liam Egan JR 18:02.7 5:49 LYNB Lynbrook High School 82 5 1703 85 Nick Juliano FR 18:02.9 5:49 MPHS Miller Place High Sc 83 4 1825 86 kyle hollenback JR 18:04.1 5:49 PROU The Prout School 84 3 2299 87 Russell McGuiness SO 18:04.5 5:49 SSET Somerset High School 85 2 2215 88 Tom Keegan SR 18:06.7 5:50 HFIE Harborfields HS 86 4 1590 89 Jamel Activille SR 18:07.7 5:50 SSKI Science Skills HS 87 3 2134 90 Sam Spiegel SR 18:07.9 5:50 PP Poly Prep 88 4 2033 91 Alden Petrowski SR 18:09.6 5:51 CCAS Coyle and Cassidy Hi 89 5 1521 92 Andy Chacon JR 18:10.0 5:51 MLU Martin Luther HS 90 5 1769 93 Eric White SR 18:10.1 5:51 SSET Somerset High School 91 3 2218 94 Jared Carpenter JR 18:11.5 5:51 WHBE Westhampton Beach HS 92 3 2371 95 Nicholas Vernola SR 18:12.1 5:52 PJ Port Jefferson 93 2 2056 96 John DelGuidice SR 18:13.0 5:52 MPHS Miller Place High Sc 94 5 1820 97 Ulices Rodriguez JR 18:13.0 5:52 HSAS HS of American Studi 95 2 1639 98 Joshua Ajamu JR 18:14.5 5:52 SBEN St. Benedicts 0 2 2232 99 Stefan Oliva JR 18:14.9 5:52 CSCH Collegiate School 96 5 1487 100 Austin Coneys FR 18:15.4 5:53 HFIE Harborfields HS 97 5 1588 ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 2 ================
Platt Systems Official Reporting System Brown NE CRoss Country Championships Varsity Boys Div 1 Results Posted to www.plattsys.com
OVERALL FINAL SCORE TEAM PLC Name CLS TIME PACE TEAM TEAM PLC PLC BIB ==== ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== ===== 101 Joseph LaCorte SO 18:16.3 5:53 OBAY Oyster Bay 98 4 1985 102 Michael Onah SR 18:17.0 5:53 PP Poly Prep 99 5 2030 103 Nate Rickler SR 18:17.3 5:53 MB Moses Brown School 100 2 1849 104 rusilowski zach FR 18:18.3 5:54 PROU The Prout School 101 4 2314 105 Bassel Zikry SO 18:19.3 5:54 CSCH Collegiate School 102 6 1476 106 Kai Leo SR 18:21.0 5:55 PIER Pierson HS 103 1 2027 107 Sean Swords SO 18:22.2 5:55 PJ Port Jefferson 104 3 2055 108 Paul Ober SR 18:22.5 5:55 MARI Marian High School 105 1 1766 109 James Coner SO 18:23.6 5:55 PEMB Pembroke High School 106 5 2009 110 stefan cox JR 18:23.9 5:55 PROU The Prout School 107 5 2291 111 Kyle Schlecht SO 18:26.1 5:56 WHBE Westhampton Beach HS 108 4 2380 112 Mikolaj Mika SR 18:26.3 5:56 SBEN St. Benedicts 0 3 2239 113 Nick Gismondi JR 18:27.2 5:57 OBAY Oyster Bay 109 5 1980 114 Ben Huynh JR 18:27.2 5:57 ROBB Robbinsville High Sc 110 6 2067 115 Kenny Gaudio JR 18:28.2 5:57 MPHS Miller Place High Sc 111 6 1824 116 Aaron Vargas JR 18:28.8 5:57 EHNY East Hampton HS 112 1 1548 117 Ben Fine SO 18:31.4 5:58 MB Moses Brown School 113 3 1836 118 Matthew Vincelli SR 18:31.8 5:58 LYNB Lynbrook High School 114 6 1719 119 Chris Hewes SR 18:32.5 5:58 HOLL Holliston H.S. 115 7 1600 120 Martin Gallogly JR 18:33.1 5:59 CLAS Classical 116 1 1465 121 Isaac Suero SR 18:33.8 5:59 HSAS HS of American Studi 117 3 1640 122 John Blazo SR 18:36.0 5:59 PEMB Pembroke High School 118 6 2004 123 Cole Korponay JR 18:36.6 5:59 NSHO North Shore High Sch 119 5 1900 124 Christopher Velez SR 18:37.8 6:00 HSAS HS of American Studi 120 4 1641 125 Nate MacLaughlin SR 18:38.5 6:00 HFIE Harborfields HS 121 6 1591 126 DJ Weidmer SR 18:38.9 6:00 NSHO North Shore High Sch 122 6 1907 127 Max Espinoza SO 18:39.0 6:00 MPHS Miller Place High Sc 123 7 1822 128 Taylor Fagan JR 18:39.8 6:00 SRA St. Raphael Academy 124 2 2224 129 Elliott Calamari SR 18:41.6 6:01 MELR Melrose High School 125 1 1783 130 Kyle Hirasaka SR 18:42.8 6:01 PJ Port Jefferson 126 4 2052 131 Justin Gero SR 18:43.9 6:02 NA Northampton 127 7 1930 132 Ty Gamble FR 18:44.2 6:02 HFIE Harborfields HS 128 7 1589 133 Vikram Oad SR 18:45.2 6:02 LYNB Lynbrook High School 129 7 1713 134 John Joseph JR 18:47.1 6:03 SBEN St. Benedicts 0 4 2237 135 Christopher Pequero SR 18:47.5 6:03 SSKI Science Skills HS 130 4 2139 136 Kyle Essex JR 18:47.9 6:03 NSHO North Shore High Sch 131 7 1895 137 Danilo Bacchas JR 18:48.0 6:03 ITHS Information Technolo 0 1 1642 138 Michael Johnson SO 18:48.6 6:03 SSET Somerset High School 132 4 2210 139 Tom Laurendi SR 18:49.8 6:04 PP Poly Prep 133 6 2029 140 Tom Thorsen SR 18:50.7 6:04 EHNY East Hampton HS 134 2 1546 141 Sam Reinhardt FR 18:52.9 6:05 SRA St. Raphael Academy 135 3 2228 142 Luke St.Pierre JR 18:56.4 6:06 SCOA Seacoast 136 3 2147 143 Andrew Santucci JR 18:57.8 6:06 MARI Marian High School 137 2 1767 144 Pawel Golyski SO 18:58.1 6:07 HBAY Hampton Bays HS 138 1 1577 145 Brendan Johnson SR 18:59.4 6:07 PJ Port Jefferson 139 5 2054 146 James Anderson SO 19:00.8 6:07 CCAS Coyle and Cassidy Hi 140 6 1518 147 Andrew Kelsall SR 19:03.1 6:08 SCOA Seacoast 141 4 2143 148 Tyler Collins SR 19:04.1 6:09 OBAY Oyster Bay 142 6 1976 149 Michael Hamilton FR 19:11.2 6:11 EHNY East Hampton HS 143 3 1539 150 Jimmy Strauss JR 19:12.6 6:11 EHNY East Hampton HS 144 4 1545 ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 3 ================
Platt Systems Official Reporting System Brown NE CRoss Country Championships Varsity Boys Div 1 Results Posted to www.plattsys.com
OVERALL FINAL SCORE TEAM PLC Name CLS TIME PACE TEAM TEAM PLC PLC BIB ==== ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== ===== 151 Vincent VanDintel JR 19:13.5 6:11 SCOA Seacoast 145 5 2149 152 Warren Jackson JR 19:14.9 6:12 MLU Martin Luther HS 146 6 1773 153 Nick Fiorenzano SO 19:16.1 6:12 SRA St. Raphael Academy 147 4 2225 154 Ben Tarhan JR 19:18.7 6:13 PP Poly Prep 148 7 2034 155 tenzing choeying SR 19:20.0 6:14 MLU Martin Luther HS 149 7 1770 156 Nick Kaynor SO 19:21.1 6:14 MELR Melrose High School 150 2 1792 157 James Tran SO 19:22.4 6:14 HBAY Hampton Bays HS 151 2 1584 158 Peter Finn JR 19:25.8 6:15 OBAY Oyster Bay 152 7 1979 159 John Brown JR 19:27.9 6:16 TOUR Tourtellotte 0 1 2344 160 Kevin Lafferty SO 19:30.0 6:17 SSET Somerset High School 153 5 2212 161 Ryan Flanagan SO 19:34.0 6:18 PJ Port Jefferson 154 6 2051 162 John Driscoll JR 19:36.7 6:19 MELR Melrose High School 155 3 1786 163 Kyle Fletcher JR 19:38.9 6:19 PIER Pierson HS 156 2 2023 164 Justin Knuth SO 19:41.9 6:20 CARV Carver Crusaders 0 2 1453 165 Izzy Rattner JR 19:42.2 6:21 CSCH Collegiate School 157 7 1489 166 Amenawon Johnson JR 19:42.4 6:21 MARI Marian High School 158 3 1765 167 Sam Mocarski SR 19:48.2 6:23 MB Moses Brown School 159 4 1845 168 Ryan King SO 19:52.6 6:24 TOUR Tourtellotte 0 2 2345 169 Jon Gould JR 19:57.5 6:26 SCOA Seacoast 160 6 2141 170 Sean Neill SO 19:59.6 6:26 HSAS HS of American Studi 161 5 1637 171 Tim Hulse SO 20:04.3 6:28 WHBE Westhampton Beach HS 162 5 2375 172 Blane Bossung FR 20:04.3 6:28 WHBE Westhampton Beach HS 163 6 2368 173 Franklin Berkeley SR 20:07.2 6:29 SSKI Science Skills HS 164 5 2136 174 Peter Nauffts SO 20:09.3 6:29 HSAS HS of American Studi 165 6 1636 175 Dylan Geppert SO 20:15.8 6:31 EHNY East Hampton HS 166 5 1538 176 Barrett Veazy JR 20:24.4 6:34 MB Moses Brown School 167 5 1855 177 Quincy King SR 20:26.4 6:35 MELR Melrose High School 168 4 1794 178 Mark Towne JR 20:28.0 6:36 SCOA Seacoast 169 7 2148 179 Dan Orlak JR 20:30.4 6:36 ROBB Robbinsville High Sc 170 7 2071 180 Jon Brach SR 20:32.7 6:37 MELR Melrose High School 171 5 1782 181 Keith Green SR 20:34.2 6:38 ITHS Information Technolo 0 2 1644 182 Michael McKinnon SR 20:36.6 6:38 HSAS HS of American Studi 172 7 1635 183 Trevor Shea FR 20:44.0 6:41 EHNY East Hampton HS 173 6 1544 184 Peter Strecker JR 20:48.2 6:42 HBAY Hampton Bays HS 174 3 1583 185 Sheils Brenden SO 20:48.5 6:42 PIER Pierson HS 175 3 2022 186 Colin Flanagan SO 20:48.5 6:42 PJ Port Jefferson 176 7 2050 187 Dylan Haenel SO 20:53.7 6:44 NSMI North Smithfield Hig 177 2 1911 188 Ryan Seller SR 20:54.7 6:44 MARI Marian High School 178 4 1768 189 Rob Enge FR 20:55.4 6:44 MARI Marian High School 179 5 1764 190 Tyler Reimer FR 21:00.0 6:46 HBAY Hampton Bays HS 180 4 1578 191 Brenden Knight FR 21:02.2 6:47 SRA St. Raphael Academy 181 5 2226 192 Casey Cianci JR 21:04.4 6:47 NSMI North Smithfield Hig 182 3 1908 193 James Fraiser JR 21:24.7 6:54 PIER Pierson HS 183 4 2024 194 Joe Rossi JR 21:25.1 6:54 NSMI North Smithfield Hig 184 4 1918 195 Max Molina JR 21:29.0 6:55 CLAS Classical 185 2 1469 196 Andrew Schultze FR 21:30.3 6:56 HBAY Hampton Bays HS 186 5 1580 197 Rick Grigonis SO 21:43.0 7:00 PIER Pierson HS 187 5 2025 198 THOMAS SENERCHIA SO 21:50.5 7:02 PROU The Prout School 188 6 2308 199 Samuel Stokes JR 21:55.3 7:04 CLAS Classical 189 3 1471 200 David Molina FR 21:58.7 7:05 CLAS Classical 190 4 1468 ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 4 ================
Platt Systems Official Reporting System Brown NE CRoss Country Championships Varsity Boys Div 1 Results Posted to www.plattsys.com
OVERALL FINAL SCORE TEAM PLC Name CLS TIME PACE TEAM TEAM PLC PLC BIB ==== ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== ===== 201 Dan Lopez SO 22:02.0 7:06 WHBE Westhampton Beach HS 191 7 2377 202 Alex Wisnewski FR 22:03.8 7:06 SRA St. Raphael Academy 192 6 2230 203 Matthew Perron SR 22:20.1 7:12 NSMI North Smithfield Hig 193 5 1917 204 Adam Powers SR 22:39.9 7:18 CCAS Coyle and Cassidy Hi 194 7 1522 205 Israel DelaCruz SR 23:21.0 7:31 CLAS Classical 195 5 1464 206 TIM SEABRING SO 23:23.2 7:32 PROU The Prout School 196 7 2306 207 Jacob Metivier FR 23:35.8 7:36 NSMI North Smithfield Hig 197 6 1914 208 Dylan Flyntz SR 23:41.7 7:38 NSMI North Smithfield Hig 198 7 1910 209 Byron Barricentos JR 23:52.0 7:41 SRA St. Raphael Academy 199 7 2221 210 Damian Silva JR 24:08.7 7:47 ITHS Information Technolo 0 3 1645 211 Jossell Berrios SO 24:18.5 7:50 CLAS Classical 200 6 1463
Varsity II
Platt Systems Official Reporting System Brown NE CRoss Country Championships Varsity Boys Div 2 Results Posted to www.plattsys.com
Plc Score Team Name Cumm Time (# Fin) =========================================================================== 1 72 Smithtown 1:20:54.9 ( 6) =========================================================================== 1 Brendan Connel SR 15:25.9 4:58 3 Jason Santos SR 15:43.1 5:04 7 Matt Knott SR 15:59.6 5:09 29 Justin Blaszczyk JR 16:51.5 5:26 32 Rob Calamia FR 16:54.8 5:27 =========================================================================== 2 102 Lexington High School 1:22:53.1 ( 7) =========================================================================== 5 Andrew Herring JR 15:57.6 5:08 19 Steven Leung SR 16:34.9 5:20 23 Steve McKenna SR 16:42.6 5:23 25 John Bernstein JR 16:46.4 5:24 30 Lance Claflin JR 16:51.6 5:26 =========================================================================== 3 141 Bishop Ford High School 1:23:16.1 ( 5) =========================================================================== 2 Paul Gilhuley SR 15:42.1 5:03 4 Joseph Gilhuley SR 15:56.5 5:08 20 Frankelly Fernandez SR 16:39.3 5:22 50 Justin Suarez SR 17:21.2 5:35 65 Johnathan Pinero SO 17:37.0 5:40 =========================================================================== 4 147 Kings Park High School 1:24:02.2 ( 7) =========================================================================== 13 Joe Livote JR 16:12.1 5:13 18 Vincent Petrucci SR 16:33.0 5:20 31 Kieran Harper SR 16:54.6 5:27 40 Walter Ingram JR 17:08.2 5:31 45 Chris Harvey SR 17:14.3 5:33 =========================================================================== 5 185 Bay Shore 1:25:01.7 ( 7) =========================================================================== 17 Rob Vietri SR 16:32.0 5:19 22 Mike Mauro JR 16:42.0 5:23 34 Sebastian Navas SR 16:57.1 5:28 55 Jake Agosto SR 17:24.0 5:36 57 Ben Hogan JR 17:26.6 5:37 =========================================================================== 6 215 St. John the Baptist 1:25:50.2 ( 7) =========================================================================== 28 James Hall SR 16:49.1 5:25 35 Brian Hannigan SR 17:03.9 5:29 44 John Blackler SR 17:10.3 5:32 48 Dom Ferrera SR 17:19.5 5:35 60 Matt Zampariello SO 17:27.4 5:37 =========================================================================== 7 222 Notre Dame High School - NJ 1:25:45.1 ( 7) =========================================================================== 14 Shaun Foley SR 16:18.4 5:15 38 Dan Sewnig SR 17:05.8 5:30 42 Zach Sochalski JR 17:09.3 5:31 62 RJ Forsythe SR 17:31.9 5:39 66 John Sewnig SO 17:39.7 5:41 =========================================================================== 8 272 Erasmus Hall Campus 1:26:19.6 ( 5) =========================================================================== 8 Jamaal Holder SR 16:04.6 5:10 16 Christopher Welch SR 16:25.4 5:17 37 Stefan Rose SR 17:05.6 5:30 98 Mahendra Reynold SR 18:08.1 5:50 113 Chikezie Birchwood JR 18:35.9 5:59
Platt Systems Official Reporting System Brown NE CRoss Country Championships Varsity Boys Div 2 Results Posted to www.plattsys.com
=========================================================================== 9 281 Seton Hall Prep 1:27:10.6 ( 7) =========================================================================== 39 mark sanchez SR 17:07.8 5:31 43 pat bishop SR 17:10.1 5:32 61 nick salek JR 17:27.7 5:37 67 joseph cirasa SO 17:40.6 5:41 71 patrick barrett SO 17:44.4 5:43 =========================================================================== 10 291 Patchogue-Medford 1:26:53.9 ( 7) =========================================================================== 11 Chris Connelly SR 16:08.3 5:12 36 Brian Gordon SO 17:05.2 5:30 74 Alex Mantoura SR 17:47.5 5:44 76 Jon Afanador SR 17:48.3 5:44 94 Estefan Cortez SR 18:04.6 5:49 =========================================================================== 10 291 Middle Country NY 1:27:09.6 ( 6) =========================================================================== 15 Steven Anderson SR 16:25.0 5:17 24 Nick DeStefano SR 16:43.9 5:23 54 Steven Galvao JR 17:23.5 5:36 77 Michael Bonanni JR 17:52.6 5:45 121 Glen Vogeli SR 18:44.6 6:02 =========================================================================== 12 316 W.C. Mepham HS 1:27:37.3 ( 7) =========================================================================== 27 Jon Genn JR 16:48.8 5:25 47 Aman Patel JR 17:17.8 5:34 56 Dave Meyers SR 17:24.4 5:36 90 Rob Marvin SR 18:01.0 5:48 96 Brandan Donohue FR 18:05.3 5:49 =========================================================================== 13 319 Naugatuck High School 1:27:29.1 ( 6) =========================================================================== 6 Mohamed Hrezi SR 15:59.3 5:09 41 Nick Moriello FR 17:08.2 5:31 59 Jeff Dorosh JR 17:27.2 5:37 106 Joe Renzoni SR 18:26.0 5:56 107 Jake Simons FR 18:28.4 5:57 =========================================================================== 14 328 Malden Catholic 1:27:41.4 ( 7) =========================================================================== 10 Brenden Guinee SR 16:08.0 5:12 46 Matt Grady JR 17:16.1 5:34 81 Pat McAlpine SR 17:53.9 5:46 86 Bill Duff SO 17:58.8 5:47 105 Christian Kusch JR 18:24.6 5:56 =========================================================================== 15 337 Portsmouth HS - NH 1:27:41.7 ( 6) =========================================================================== 12 Eric Jenkins JR 16:08.8 5:12 49 Tristan McComsey SR 17:20.6 5:35 85 David Harning SR 17:58.1 5:47 89 Garrett Rose JR 18:00.6 5:48 102 Jordan Parkinson SR 18:13.6 5:52 =========================================================================== 16 349 William Floyd High School 1:28:26.3 ( 6) =========================================================================== 26 Rob Johnson SO 16:48.2 5:25 58 Zach Rosado SO 17:26.8 5:37 79 Tyler Martin JR 17:53.1 5:46 82 Mike Hartmann SR 17:54.4 5:46 104 Steve Hagemann SR 18:23.8 5:55
Platt Systems Official Reporting System Brown NE CRoss Country Championships Varsity Boys Div 2 Results Posted to www.plattsys.com
=========================================================================== 17 357 Weymouth High School 1:28:13.6 ( 7) =========================================================================== 9 Steve Sollowin SO 16:07.4 5:11 52 Brett Julian SR 17:22.1 5:36 80 Steven Connolly SO 17:53.4 5:46 97 Sean Farrell SR 18:06.9 5:50 119 Cory Hermitage JR 18:43.8 6:02 =========================================================================== 18 383 Tottenville High School 1:29:06.7 ( 7) =========================================================================== 33 Michael Coppola JR 16:56.4 5:27 69 Vincent Assennato SR 17:43.0 5:42 75 Christian Jackson JR 17:47.5 5:44 92 Steven Popper JR 18:03.3 5:49 114 Samuel Goldberg SO 18:36.5 5:59 =========================================================================== 19 442 Susan e. Wagner h.s. 1:30:30.5 ( 7) =========================================================================== 21 raul avalos JR 16:40.2 5:22 84 shaquille turner JR 17:56.4 5:47 87 javielle turner SO 17:59.4 5:48 112 christopher bisceglie JR 18:34.2 5:59 138 mark avshalumov SR 19:20.3 6:14 =========================================================================== 20 503 Exeter NH 1:31:30.7 ( 7) =========================================================================== 68 Chris Hager ---- 17:41.4 5:42 91 Alex Jones ---- 18:01.7 5:48 95 Chris Brown ---- 18:05.0 5:49 120 Peter Wingate ---- 18:44.4 6:02 129 Sal Devito ---- 18:58.2 6:07 =========================================================================== 21 559 Taconic High School 1:32:41.8 ( 6) =========================================================================== 83 Alfonso Champion JR 17:55.2 5:46 99 Devin Sowalsky SR 18:09.2 5:51 117 Dan Molleur SO 18:43.0 6:02 126 Mike Sciola SR 18:52.2 6:05 134 Bradley Wheat JR 19:02.2 6:08 =========================================================================== 22 592 Framingham High School 1:33:31.4 ( 6) =========================================================================== 93 John Coukos JR 18:03.7 5:49 110 Jeff Beling SR 18:32.6 5:58 128 Steve Lessard JR 18:57.2 6:06 130 Max Cormier JR 18:58.7 6:07 131 Ethan Berkowitz SR 18:59.2 6:07
= Platt Systems Official Reporting System Brown NE CRoss Country Championships Varsity Boys Div 2 Results Posted to www.plattsys.com
OVERALL FINAL SCORE TEAM PLC Name CLS TIME PACE TEAM TEAM PLC PLC BIB ==== ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== ===== 1 Brendan Connel SR 15:25.9 4:58 STWN Smithtown 1 1 2192 2 Paul Gilhuley SR 15:42.1 5:03 BFOR Bishop Ford High Sch 2 1 1431 3 Jason Santos SR 15:43.1 5:04 STWN Smithtown 3 2 2203 4 Joseph Gilhuley SR 15:56.5 5:08 BFOR Bishop Ford High Sch 4 2 1432 5 Andrew Herring JR 15:57.6 5:08 LEXI Lexington High Schoo 5 1 1679 6 Mohamed Hrezi SR 15:59.3 5:09 NAUG Naugatuck High Schoo 6 1 1883 7 Matt Knott SR 15:59.6 5:09 STWN Smithtown 7 3 2198 8 Jamaal Holder SR 16:04.6 5:10 ERAS Erasmus Hall Campus 8 1 1555 9 Steve Sollowin SO 16:07.4 5:11 WEYM Weymouth High School 9 1 2392 10 Brenden Guinee SR 16:08.0 5:12 MCAT Malden Catholic 10 1 1734 11 Chris Connelly SR 16:08.3 5:12 PMED Patchogue-Medford 11 1 1991 12 Eric Jenkins JR 16:08.8 5:12 PHNH Portsmouth HS - NH 12 1 2059 13 Joe Livote JR 16:12.1 5:13 KPHS Kings Park High Scho 13 1 1668 14 Shaun Foley SR 16:18.4 5:15 NDNJ Notre Dame High Scho 14 1 1951 15 Steven Anderson SR 16:25.0 5:17 MCTY Middle Country NY 15 1 1798 16 Christopher Welch SR 16:25.4 5:17 ERAS Erasmus Hall Campus 16 2 1559 17 Rob Vietri SR 16:32.0 5:19 BS Bay Shore 17 1 1426 18 Vincent Petrucci SR 16:33.0 5:20 KPHS Kings Park High Scho 18 2 1671 19 Steven Leung SR 16:34.9 5:20 LEXI Lexington High Schoo 19 2 1682 20 Frankelly Fernandez SR 16:39.3 5:22 BFOR Bishop Ford High Sch 20 3 1430 21 raul avalos JR 16:40.2 5:22 SEW Susan e. Wagner h.s. 21 1 2250 22 Mike Mauro JR 16:42.0 5:23 BS Bay Shore 22 2 1419 23 Steve McKenna SR 16:42.6 5:23 LEXI Lexington High Schoo 23 3 1684 24 Nick DeStefano SR 16:43.9 5:23 MCTY Middle Country NY 24 2 1805 25 John Bernstein JR 16:46.4 5:24 LEXI Lexington High Schoo 25 4 1675 26 Rob Johnson SO 16:48.2 5:25 WF William Floyd High S 26 1 2400 27 Jon Genn JR 16:48.8 5:25 WCM W.C. Mepham HS 27 1 2349 28 James Hall SR 16:49.1 5:25 SJTB St. John the Baptist 28 1 2247 29 Justin Blaszczyk JR 16:51.5 5:26 STWN Smithtown 29 4 2186 30 Lance Claflin JR 16:51.6 5:26 LEXI Lexington High Schoo 30 5 1676 31 Kieran Harper SR 16:54.6 5:27 KPHS Kings Park High Scho 31 3 1662 32 Rob Calamia FR 16:54.8 5:27 STWN Smithtown 32 5 2187 33 Michael Coppola JR 16:56.4 5:27 TOTT Tottenville High Sch 33 1 2319 34 Sebastian Navas SR 16:57.1 5:28 BS Bay Shore 34 3 1420 35 Andrew Barao JR 17:02.8 5:29 EPHS East Providence 0 1 1551 36 Brian Hannigan SR 17:03.9 5:29 SJTB St. John the Baptist 35 2 2248 37 Brian Gordon SO 17:05.2 5:30 PMED Patchogue-Medford 36 2 1994 38 Stefan Rose SR 17:05.6 5:30 ERAS Erasmus Hall Campus 37 3 1558 39 Dan Sewnig SR 17:05.8 5:30 NDNJ Notre Dame High Scho 38 2 1969 40 mark sanchez SR 17:07.8 5:31 SHP Seton Hall Prep 39 1 2160 41 Walter Ingram JR 17:08.2 5:31 KPHS Kings Park High Scho 40 4 1666 42 Nick Moriello FR 17:08.2 5:31 NAUG Naugatuck High Schoo 41 2 1884 43 Zach Sochalski JR 17:09.3 5:31 NDNJ Notre Dame High Scho 42 3 1970 44 pat bishop SR 17:10.1 5:32 SHP Seton Hall Prep 43 2 2151 45 John Blackler SR 17:10.3 5:32 SJTB St. John the Baptist 44 3 2243 46 Chris Harvey SR 17:14.3 5:33 KPHS Kings Park High Scho 45 5 1663 47 Matt Grady JR 17:16.1 5:34 MCAT Malden Catholic 46 2 1732 48 Aman Patel JR 17:17.8 5:34 WCM W.C. Mepham HS 47 2 2356 49 Dom Ferrera SR 17:19.5 5:35 SJTB St. John the Baptist 48 4 2246 50 Tristan McComsey SR 17:20.6 5:35 PHNH Portsmouth HS - NH 49 2 2061 ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 1 ================
Platt Systems Official Reporting System Brown NE CRoss Country Championships Varsity Boys Div 2 Results Posted to www.plattsys.com
OVERALL FINAL SCORE TEAM PLC Name CLS TIME PACE TEAM TEAM PLC PLC BIB ==== ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== ===== 51 Justin Suarez SR 17:21.2 5:35 BFOR Bishop Ford High Sch 50 4 1441 52 Brendan McGurran SR 17:22.0 5:36 KPHS Kings Park High Scho 51 6 1670 53 Brett Julian SR 17:22.1 5:36 WEYM Weymouth High School 52 2 2385 54 Marc Valentino SO 17:22.4 5:36 STWN Smithtown 53 6 2205 55 Steven Galvao JR 17:23.5 5:36 MCTY Middle Country NY 54 3 1806 56 Jake Agosto SR 17:24.0 5:36 BS Bay Shore 55 4 1404 57 Dave Meyers SR 17:24.4 5:36 WCM W.C. Mepham HS 56 3 2355 58 Ben Hogan JR 17:26.6 5:37 BS Bay Shore 57 5 1416 59 Zach Rosado SO 17:26.8 5:37 WF William Floyd High S 58 2 2411 60 Jeff Dorosh JR 17:27.2 5:37 NAUG Naugatuck High Schoo 59 3 1882 61 Matt Zampariello SO 17:27.4 5:37 SJTB St. John the Baptist 60 5 2249 62 nick salek JR 17:27.7 5:37 SHP Seton Hall Prep 61 3 2159 63 RJ Forsythe SR 17:31.9 5:39 NDNJ Notre Dame High Scho 62 4 1954 64 Brendon Camenzuli SO 17:35.1 5:40 SJTB St. John the Baptist 63 6 2244 65 Jack Bonardi SO 17:35.6 5:40 BS Bay Shore 64 6 1407 66 Johnathan Pinero SO 17:37.0 5:40 BFOR Bishop Ford High Sch 65 5 1438 67 Mike Vettese SR 17:38.4 5:41 WTLY Westerly High School 0 1 2367 68 John Sewnig SO 17:39.7 5:41 NDNJ Notre Dame High Scho 66 5 1968 69 joseph cirasa SO 17:40.6 5:41 SHP Seton Hall Prep 67 4 2152 70 Chris Hager -- 17:41.4 5:42 EXET Exeter NH 68 1 2419 71 Matthew Heath JR 17:41.7 5:42 CBAR Clara Barton High Sc 0 1 1461 72 Vincent Assennato SR 17:43.0 5:42 TOTT Tottenville High Sch 69 2 2316 73 Trevor Dunigan JR 17:43.1 5:42 SJTB St. John the Baptist 70 7 2245 74 patrick barrett SO 17:44.4 5:43 SHP Seton Hall Prep 71 5 2150 75 C.J. Heiser SR 17:45.5 5:43 KPHS Kings Park High Scho 72 7 1664 76 Ben Silver JR 17:46.4 5:43 LEXI Lexington High Schoo 73 6 1692 77 Alex Mantoura SR 17:47.5 5:44 PMED Patchogue-Medford 74 3 1996 78 Christian Jackson JR 17:47.5 5:44 TOTT Tottenville High Sch 75 3 2329 79 Jon Afanador SR 17:48.3 5:44 PMED Patchogue-Medford 76 4 1989 80 Michael Bonanni JR 17:52.6 5:45 MCTY Middle Country NY 77 4 1800 81 brandon orr SR 17:52.8 5:45 SHP Seton Hall Prep 78 6 2155 82 Tyler Martin JR 17:53.1 5:46 WF William Floyd High S 79 3 2402 83 Steven Connolly SO 17:53.4 5:46 WEYM Weymouth High School 80 3 2381 84 Pat McAlpine SR 17:53.9 5:46 MCAT Malden Catholic 81 3 1745 85 Mike Hartmann SR 17:54.4 5:46 WF William Floyd High S 82 4 2399 86 Alfonso Champion JR 17:55.2 5:46 TACO Taconic High School 83 1 2270 87 shaquille turner JR 17:56.4 5:47 SEW Susan e. Wagner h.s. 84 2 2267 88 David Harning SR 17:58.1 5:47 PHNH Portsmouth HS - NH 85 3 2058 89 Bill Duff SO 17:58.8 5:47 MCAT Malden Catholic 86 4 1726 90 javielle turner SO 17:59.4 5:48 SEW Susan e. Wagner h.s. 87 3 2268 91 Geoff Nowicki JR 18:00.1 5:48 NDNJ Notre Dame High Scho 88 6 1962 92 Garrett Rose JR 18:00.6 5:48 PHNH Portsmouth HS - NH 89 4 2063 93 Rob Marvin SR 18:01.0 5:48 WCM W.C. Mepham HS 90 4 2354 94 Alex Jones -- 18:01.7 5:48 EXET Exeter NH 91 2 2420 95 Steven Popper JR 18:03.3 5:49 TOTT Tottenville High Sch 92 4 2335 96 John Coukos JR 18:03.7 5:49 FRAM Framingham High Scho 93 1 1566 97 Estefan Cortez SR 18:04.6 5:49 PMED Patchogue-Medford 94 5 1992 98 Chris Brown -- 18:05.0 5:49 EXET Exeter NH 95 3 2421 99 Brandan Donohue FR 18:05.3 5:49 WCM W.C. Mepham HS 96 5 2347 100 Sean Farrell SR 18:06.9 5:50 WEYM Weymouth High School 97 4 2383 ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 2 ================
Platt Systems Official Reporting System Brown NE CRoss Country Championships Varsity Boys Div 2 Results Posted to www.plattsys.com
OVERALL FINAL SCORE TEAM PLC Name CLS TIME PACE TEAM TEAM PLC PLC BIB ==== ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== ===== 101 Mahendra Reynold SR 18:08.1 5:50 ERAS Erasmus Hall Campus 98 4 1557 102 Devin Sowalsky SR 18:09.2 5:51 TACO Taconic High School 99 2 2282 103 Tyler Mays SO 18:11.7 5:51 NDNJ Notre Dame High Scho 100 7 1960 104 Lemuel Gardner SR 18:13.1 5:52 BS Bay Shore 101 7 1415 105 Jordan Parkinson SR 18:13.6 5:52 PHNH Portsmouth HS - NH 102 5 2062 106 Eros Cain JR 18:15.6 5:53 CBAR Clara Barton High Sc 0 2 2426 107 Alex Lockwood JR 18:15.8 5:53 LEXI Lexington High Schoo 103 7 1683 108 Steve Hagemann SR 18:23.8 5:55 WF William Floyd High S 104 5 2398 109 Christian Kusch JR 18:24.6 5:56 MCAT Malden Catholic 105 5 1740 110 Joe Renzoni SR 18:26.0 5:56 NAUG Naugatuck High Schoo 106 4 1885 111 Jake Simons FR 18:28.4 5:57 NAUG Naugatuck High Schoo 107 5 1886 112 Mike Destefano JR 18:29.3 5:57 PMED Patchogue-Medford 108 6 1993 113 michael rogers SR 18:31.1 5:58 SHP Seton Hall Prep 109 7 2158 114 Jeff Beling SR 18:32.6 5:58 FRAM Framingham High Scho 110 2 1560 115 Tim Guinee SO 18:33.2 5:59 MCAT Malden Catholic 111 6 1735 116 christopher bisceglie JR 18:34.2 5:59 SEW Susan e. Wagner h.s. 112 4 2253 117 Chikezie Birchwood JR 18:35.9 5:59 ERAS Erasmus Hall Campus 113 5 1553 118 Samuel Goldberg SO 18:36.5 5:59 TOTT Tottenville High Sch 114 5 2326 119 Christian Pereiro SO 18:38.3 6:00 TOTT Tottenville High Sch 115 6 2333 120 Nicolas Couzzo JR 18:40.0 6:01 TOTT Tottenville High Sch 116 7 2320 121 Dan Molleur SO 18:43.0 6:02 TACO Taconic High School 117 3 2276 122 Bill Corkindale SR 18:43.6 6:02 NAUG Naugatuck High Schoo 118 6 1881 123 Cory Hermitage JR 18:43.8 6:02 WEYM Weymouth High School 119 5 2384 124 Peter Wingate -- 18:44.4 6:02 EXET Exeter NH 120 4 2423 125 Glen Vogeli SR 18:44.6 6:02 MCTY Middle Country NY 121 5 1810 126 Skyler Cange SO 18:44.9 6:02 MCTY Middle Country NY 122 6 1802 127 Ryan Herlihy SR 18:45.3 6:02 WCM W.C. Mepham HS 123 6 2350 128 Robert Keegan SR 18:46.3 6:03 WEYM Weymouth High School 124 6 2386 129 Mark Medeiros SR 18:48.9 6:03 MCAT Malden Catholic 125 7 1746 130 Mike Sciola SR 18:52.2 6:05 TACO Taconic High School 126 4 2281 131 Mike Lawoo SR 18:53.9 6:05 WCM W.C. Mepham HS 127 7 2353 132 Steve Lessard JR 18:57.2 6:06 FRAM Framingham High Scho 128 3 1569 133 Sal Devito -- 18:58.2 6:07 EXET Exeter NH 129 5 2425 134 Max Cormier JR 18:58.7 6:07 FRAM Framingham High Scho 130 4 1564 135 Ethan Berkowitz SR 18:59.2 6:07 FRAM Framingham High Scho 131 5 1561 136 Frank Valente JR 18:59.5 6:07 PMED Patchogue-Medford 132 7 2000 137 David Nash -- 19:00.2 6:07 EXET Exeter NH 133 6 2422 138 Bradley Wheat JR 19:02.2 6:08 TACO Taconic High School 134 5 2283 139 Zach Taylor SR 19:04.5 6:09 PHNH Portsmouth HS - NH 135 6 2064 140 Ryan McGovern -- 19:06.8 6:09 EXET Exeter NH 136 7 2424 141 Eric O-Rourke -- 19:09.3 6:10 WTLY Westerly High School 0 2 2363 142 Jeff Peterson JR 19:18.3 6:13 WF William Floyd High S 137 6 2410 143 mark avshalumov SR 19:20.3 6:14 SEW Susan e. Wagner h.s. 138 5 2251 144 matthew levevdosky JR 19:20.4 6:14 SEW Susan e. Wagner h.s. 139 6 2261 145 CJ Sanchez SR 19:38.5 6:19 WTLY Westerly High School 0 3 2364 146 Alex Ross SR 19:39.2 6:20 TACO Taconic High School 140 6 2279 147 Michael Mahoney JR 19:42.4 6:21 WEYM Weymouth High School 141 7 2387 148 john ryen JR 20:12.1 6:30 SEW Susan e. Wagner h.s. 142 7 2265 149 Jeremy Thompson JR 22:56.5 7:23 FRAM Framingham High Scho 143 6 1574
|