FLASH REPORT
Mike Hickey (Pearl River, NY) and freshman Kristen Traub (Eastern Christian, NJ) run fastest times of the night. Hickey’s 15:48.46 is the #4 ever on the Freedom Park’s 5000 meter course and a new meet record while Traub’s time is the #19 ever in course history.Pearl River (NY) and Bronxville(NY) sweep boys and girls team titles in the Group 2 and Group 1 races. In the Large school Group 3 races team titles are claimed by Ridge (NJ) boys and the host Randolph(NJ) girls. Northeast #2 Morris Hills boys rest top runners as does Red Bank Catholic grils to get ready for the Bowdoin Classic next week (site of the NXN NE Regional). Photos galleries Girls action Boys action Results courtesy of the Morris Country Track Coaches Assoc.
Mike Hickey(Pearl River, NY) posts 9th grader Kristen Traub (Eastern Christian, NJ)
fastest time of the night runs the best girls time in taking the Group 1 race
(Photos by John Nepolitan)
2008 WINNERS
Group 1 Boys Peter Thorpe (Spotswood, NJ) 17:08 Bronxville (NY)
Group 2 Boys Mike Hickey(Pearl River, NY) 15:48.46 Pearl River(NY)
Group 1 Girls Kristen Traub(Eastern Christian,NJ) 19:05.34 Bronxville(NY)
Group 2 Girls Rachel Ngu(Gov. Livingston, NJ) 19:19 Pearl River(NY)
Group 3 Boys Chris Banadato(Bridgewater, NJ) 16:56 Ridge(NJ)
Group 3 Girls Dana Guglielmo (Ridge, NJ) 19:40 Randolph(NJ
Race Distance - 5000 meters Course Record - 15:37.55 F Ben Massam Chatham 10/18/2005 18:02.55 F Lauren Penney Roxbury 10/16/2007
RESULTS
MCCATS - Contractor License HY-TEK's Meet Manager 2008 Randolph Cross Country Invitational - 9/12/2008 Freedom Park Randolph, NJ Last Completed Event Event 1 Boys 5k Run CC Group 1 Varsity================================================================================== Name Year School Avg Mile Finals Points================================================================================== 1 Thorpe, Peter 12 Spotswood 5:31.1 17:08.53 1 2 Andrews, Anthony 10 Paterson Catholic 5:36.3 17:24.82 3 Flannery, Dayton FR Bronxville 5:45.6 17:53.67 2 4 Yoo, Christian SR Bronxville 5:48.9 18:03.78 3 5 Hutton, Jack SR Bronxville 5:50.7 18:09.55 4 6 Durrenburger, John 10 Spotswood 5:54.4 18:20.96 5 7 Caproni, Robert SR Whippany Park 6:01.8 18:43.80 6 8 Riordan, Tom Tri Valley 6:02.6 18:46.45 7 9 Keyes, Albert JR MC Technology 6:03.2 18:48.19 8 10 Freeman, Mike Tri Valley 6:08.4 19:04.45 9 11 Scharf, Jared SO Hastings 6:10.7 19:11.72 10 12 Duggan, Matt JR Waldwick 6:11.5 19:14.03 11 13 Kinney, Jeremy Tri Valley 6:12.3 19:16.69 12 14 Palumbo, Ferdinando SR Sussex Tech 6:15.8 19:27.40 13 15 Harrison, James FR Bronxville 6:18.0 19:34.14 14 16 Brueno, Michael JR Whippany Park 6:18.7 19:36.45 15 17 Grullon, Ruben JR Hastings 6:20.5 19:41.92 16 18 Bernstein, Jim Tri Valley 6:21.7 19:45.84 17 19 Potkay, Kyle SO Whippany Park 6:21.8 19:46.05 18 20 Coccia, Peter SR Whippany Park 6:22.6 19:48.66 19 21 Dubord, Brian SO Sussex Tech 6:23.0 19:49.79 20 22 Palacio, Anthony JR Whippany Park 6:23.5 19:51.42 21 23 Ridgeway, Nick 11 Spotswood 6:31.0 20:14.77 22 24 Whipple, Chris Tri Valley 6:32.0 20:17.69 23 25 Hartmann, Justin SR Waldwick 6:32.1 20:18.00 24 26 Opinski, Joe 11 Spotswood 6:32.6 20:19.75 25 27 Benziger, Karl JR Bronxville 6:35.4 20:28.33 26 28 Kirk, Kevin SO Jonathan Dayton 6:35.6 20:28.89 27 29 Phelan, Michael JR Whippany Park 6:35.7 20:29.23 28 30 Lour, David SR Whippany Park 6:36.5 20:31.77 29 31 Stein, Michael SO Hastings 6:37.8 20:35.75 30 32 Gelband, Jordan SR Jonathan Dayton 6:43.1 20:52.24 31 33 Tyson, Jamie JR Waldwick 6:43.5 20:53.59 32 34 Wright, Jonathan JR Sussex Tech 6:47.2 21:04.93 33 35 Delaney, Tim SR Bronxville 6:48.4 21:08.84 34 36 Reyes, RoriePaul SR MC Technology 6:48.8 21:09.82 35 37 Karp, Elliot JR Jonathan Dayton 6:50.6 21:15.56 36 38 Nemeth, Joe 11 Spotswood 6:51.4 21:17.96 37 39 Carmona, Nicolas JR MC Technology 6:51.8 21:19.26 38 40 DePrimo, Dennis JR Waldwick 6:52.4 21:21.29 39 41 Raba, Tyler 12 Spotswood 6:57.6 21:37.18 40 42 Condon, Jason JR Jonathan Dayton 6:57.9 21:38.25 41 43 Murphy, Brian SO Sussex Tech 7:09.2 22:13.42 42 44 Chen, Harry SO Bronxville 7:13.5 22:26.82 43 45 Estrada, Daniel 11 Spotswood 7:15.3 22:32.40 44 46 D'Onofrio, Jake JR Waldwick 7:16.0 22:34.62 45 47 Nolan, Ed SO Hastings 7:18.9 22:43.54 46 48 Dudek, Alex Tri Valley 7:19.8 22:46.33 47 49 Van Pelt, Evan SR Sussex Tech 7:21.6 22:51.92 48 50 Shanes, Matthew SR Jonathan Dayton 7:24.9 23:02.14 49 51 Greg, Idler SO MC Technology 7:28.5 23:13.31 50 52 Santiago, Dan JR MC Technology 7:29.4 23:16.01 51 53 Skolnik, Ezra JR Hastings 7:31.4 23:22.30 52 54 Keiser, Alex SO Jonathan Dayton 7:34.4 23:31.65 53 55 Clohosey, Eric JR Waldwick 7:36.2 23:37.13 54 56 Staszak, Todd SR MC Technology 8:01.6 24:56.25 55 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Bronxville 49 2 3 4 14 26 34 43 Total Time: 1:34:09.47 Average: 18:49.90 2 Tri Valley 68 7 9 12 17 23 47 Total Time: 1:37:11.12 Average: 19:26.23 3 Whippany Park 79 6 15 18 19 21 28 29 Total Time: 1:37:46.38 Average: 19:33.28 4 Spotswood 90 1 5 22 25 37 40 44 Total Time: 1:37:21.97 Average: 19:28.40 5 Waldwick 151 11 24 32 39 45 54 Total Time: 1:44:21.53 Average: 20:52.31 6 Hastings 154 10 16 30 46 52 Total Time: 1:45:35.23 Average: 21:07.05 7 Sussex Tech 156 13 20 33 42 48 Total Time: 1:45:27.46 Average: 21:05.50 8 MC Technology 182 8 35 38 50 51 55 Total Time: 1:47:46.59 Average: 21:33.32 9 Jonathan Dayton 184 27 31 36 41 49 53 Total Time: 1:47:17.08 Average: 21:27.42 MCCATS - Contractor License HY-TEK's Meet Manager 2008 Randolph Cross Country Invitational - 9/12/2008 Freedom Park Randolph, NJ Last Completed Event Event 2 Boys 5k Run CC Group 2 Varsity================================================================================== Name Year School Avg Mile Finals Points================================================================================== 1 Hickey, Mike SR Pearl River 5:05.3 15:48.46 1 2 Johnson, Christopher SR Governor Livingston 5:21.9 16:39.89 2 3 Montaperto, Ryan SR Matawan 5:23.8 16:45.84 3 4 Galonski, Michael JR Newton 5:27.2 16:56.37 4 5 Chegwidden, Joe FR Wallkill Valley 5:30.6 17:07.06 5 6 Donahue, Sean SR Matawan 5:35.3 17:21.51 6 7 McKallen, Ryan JR Pearl River 5:36.1 17:24.17 7 8 Edwards, Cory SO Wallkill Valley 5:44.7 17:50.79 8 9 Calo, Matthew SR AL Johnson 5:44.9 17:51.33 9 10 Kohlbrenner, Pat JR Pearl River 5:45.2 17:52.32 10 11 Quinn, Mike JR Red Bank Catholic 5:46.1 17:55.03 11 12 Cesario, Sam SO Red Bank Catholic 5:46.4 17:56.05 12 13 Higgins, Chris SO Red Bank Catholic 5:48.0 18:01.21 13 14 Koare, Terrance SO Red Bank Catholic 5:48.8 18:03.42 14 15 Norwood, Evan JR Matawan 5:49.2 18:04.85 15 16 Chiesa, Brandon SO Wallkill Valley 5:51.4 18:11.48 16 17 McPeters, Will JR Caldwell 5:54.1 18:19.94 17 18 Bongo, Christopher SR Morris Hills 5:54.3 18:20.55 18 19 Grossman, Eric SO Bishop Ahr 5:54.6 18:21.70 19 20 Shah, Dhaval JR Matawan 5:56.2 18:26.62 20 21 Lansang, Alex 12 Fort Lee 5:57.1 18:29.45 21 22 Mulhern, Brendan JR Red Bank Catholic 6:00.2 18:38.98 22 23 Fargionoe, Matthew SR Governor Livingston 6:02.4 18:45.91 23 24 Sobol, Bryan SO Governor Livingston 6:03.4 18:48.80 24 25 Lappas, Tommy SO Pearl River 6:04.3 18:51.82 25 26 Skelly, Tim JR Pearl River 6:05.7 18:56.16 26 27 Louie, Stephen JR Red Bank Catholic 6:05.8 18:56.50 27 28 Poyssick, Anthony JR AL Johnson 6:06.8 18:59.50 28 29 LaPorta, Don SR Bishop Ahr 6:07.1 19:00.41 29 30 Hellwig, Cory JR Wallkill Valley 6:07.3 19:01.07 30 31 Del Re, Chris JR Bishop Ahr 6:07.5 19:01.50 31 32 Ginsburg, Eric JR Red Bank Catholic 6:08.6 19:05.08 32 33 Nishijima, Yuya SR Matawan 6:08.7 19:05.37 33 34 Kraznomowitz, Justin JR Wallkill Valley 6:09.1 19:06.54 34 35 Nguyen, Lap SR Morris Hills 6:09.3 19:07.24 35 36 Misdea, Dan SR Bishop Ahr 6:09.4 19:07.63 36 37 Saliba, Steve JR Wallkill Valley 6:10.8 19:11.90 37 38 Bjellquist-Ledger, Ryan SO AL Johnson 6:12.0 19:15.72 38 39 Hohner, Ryan SR Bishop Ahr 6:12.1 19:16.05 39 40 McCue, Tyler 12 Fort Lee 6:13.8 19:21.22 40 41 Hotz, Blake JR Governor Livingston 6:14.1 19:22.17 41 42 Chernati, David SR Newton 6:14.6 19:23.55 42 43 Kondracki, Chris SO Pearl River 6:15.5 19:26.53 43 44 Kavanagh, Eric SR Pearl River 6:15.6 19:26.84 44 45 White, Mitchell SO Morris Hills 6:15.8 19:27.39 45 46 Castellanos, Alex FR Newton 6:20.2 19:41.01 46 47 Orchard, Keith SR Morris Hills 6:20.6 19:42.38 47 48 Trivella, Jeffrey SR Governor Livingston 6:20.8 19:42.95 48 49 Trautz, Kristopher FR Newton 6:23.1 19:50.13 49 50 Manasia, Anthony SO AL Johnson 6:23.5 19:51.27 50 51 Hassane, Kris SR Keansburg 6:23.9 19:52.45 52 Fleming, Ryan SR Caldwell 6:24.0 19:52.82 51 53 Irula, Rafael SR Morris Hills 6:25.7 19:58.08 52 54 DeCristofaro, Joseph JR AL Johnson 6:26.4 20:00.22 53 55 Crump, Phil SR Caldwell 6:29.4 20:09.57 54 56 Lawry, Brian SO Newton 6:32.4 20:19.16 55 57 Muniz, Paul SR Bishop Ahr 6:33.3 20:21.82 56 58 Romba, Jake 12 Fort Lee 6:34.9 20:26.79 57 59 Patel, Ankit SR Morris Hills 6:35.0 20:27.10 58 60 Pfund, Jason JR Governor Livingston 6:35.7 20:29.41 59 61 Aguilera, Nick SR Governor Livingston 6:35.9 20:29.83 60 62 Santasieri, Stephen SO Caldwell 6:37.4 20:34.50 61 63 Skaleski, Joe JR Newton 6:38.2 20:37.00 62 64 Richman, Jon SO Morris Hills 6:38.9 20:39.21 63 65 Kratsch, Jason SO Caldwell 6:39.0 20:39.56 64 66 Cox, Mike SR Caldwell 6:39.5 20:40.96 65 67 Gomez, Esau SR Keansburg 6:42.8 20:51.41 68 Menture, Nick SR Keansburg 6:44.6 20:56.86 69 Deirmenjian, Max JR Newton 6:44.7 20:57.24 66 70 Kratsch, Andrew JR Caldwell 6:45.7 21:00.26 67 71 Hurtado, Tomas SR AL Johnson 6:52.3 21:20.95 68 72 Chediak, Danny 12 Fort Lee 6:53.1 21:23.41 69 73 Manglona, matthew SR Matawan 6:55.5 21:30.73 70 74 Hwang, Joshua 11 Fort Lee 6:57.9 21:38.09 71 75 Price, Dmitry 12 Fort Lee 7:00.7 21:46.79 72 76 Oleniec, Michael SR Matawan 7:02.9 21:53.81 73 77 Endrikat, John SO Wallkill Valley 7:24.0 22:59.20 74 78 Li, Curtis 11 Fort Lee 8:03.5 25:02.01 75 79 Hwang, Jeremy 11 Fort Lee 8:03.6 25:02.39 80 Baeza, Robert SR Keansburg 8:03.6 25:02.39 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Pearl River 69 1 7 10 25 26 43 44 Total Time: 1:28:52.93 Average: 17:46.59 2 Red Bank Catholic 72 11 12 13 14 22 27 32 Total Time: 1:30:34.69 Average: 18:06.94 3 Matawan 77 3 6 15 20 33 70 73 Total Time: 1:29:44.19 Average: 17:56.84 4 Wallkill Valley 93 5 8 16 30 34 37 74 Total Time: 1:31:16.94 Average: 18:15.39 5 Governor Livingston 138 2 23 24 41 48 59 60 Total Time: 1:33:19.72 Average: 18:39.95 6 Bishop Ahr 154 19 29 31 36 39 56 Total Time: 1:34:47.29 Average: 18:57.46 7 AL Johnson 178 9 28 38 50 53 68 Total Time: 1:35:58.04 Average: 19:11.61 8 Newton 196 4 42 46 49 55 62 66 Total Time: 1:36:10.22 Average: 19:14.05 9 Morris Hills 197 18 35 45 47 52 58 63 Total Time: 1:36:35.64 Average: 19:19.13 10 Caldwell 247 17 51 54 61 64 65 67 Total Time: 1:39:36.39 Average: 19:55.28 11 Fort Lee 258 21 40 57 69 71 72 75 Total Time: 1:41:18.96 Average: 20:15.80 MCCATS - Contractor License HY-TEK's Meet Manager 2008 Randolph Cross Country Invitational - 9/12/2008 Freedom Park Randolph, NJ Last Completed Event Event 9 Boys 5k Run CC Group 3 Varsity================================================================================== Name Year School Avg Mile Finals Points================================================================================== 1 Banafato, Chris JR Bridgewater 5:27.1 16:56.18 1 2 Bellitti, Anthony JR Ridge 5:28.1 16:59.22 2 3 Halpin, Sean SR Iona Prep 5:34.1 17:17.87 3 4 Tasco, Dominic JR Bridgewater 5:34.5 17:19.19 4 5 Sauer, Chris SO Sparta 5:38.0 17:30.03 5 6 Roelke, Evan SO Ridge 5:38.5 17:31.58 6 7 Abanda, Abanda SR Franklin 5:39.9 17:35.93 7 8 Halloran, Sean JR Middletown North 5:40.9 17:39.11 8 9 Tumolo, Ben SR Ridge 5:41.0 17:39.41 9 10 Ruskan, Jake SO Bridgewater 5:41.9 17:41.96 10 11 Gooding, Daryl FR Franklin 5:42.0 17:42.27 11 12 Guglielmo, Dan JR Ridge 5:43.1 17:45.78 12 13 Bak, Andrew JR Bridgewater 5:44.0 17:48.62 13 14 Carotenuto, Michael SR Middletown North 5:44.4 17:49.73 14 15 Higgins, Conor 11 Randolph 5:44.5 17:50.33 15 16 Nobile, Mike 12 Randolph 5:45.8 17:54.09 16 17 Catizone, Louis 12 Randolph 5:47.7 18:00.05 17 18 Roma, Mike 10 Randolph 5:48.4 18:02.21 18 19 Gooding, Hilton SR Franklin 5:48.5 18:02.69 19 20 Farrell, Patrick JR Ridge 5:49.1 18:04.33 20 21 Marchese, Ryan SR Ridge 5:51.0 18:10.33 21 22 Foulks, Matthew JR Middletown North 5:52.7 18:15.59 22 23 MacLane, Andrew SR Middletown North 5:53.1 18:16.76 23 24 Frost, Collin 10 Randolph 5:53.3 18:17.64 24 25 Fairfield, Chris 12 Randolph 5:53.4 18:17.97 25 26 Farrell, Sean SR Fair Lawn 5:54.0 18:19.66 27 Garafola, Nick JR Sparta 5:55.1 18:22.98 26 28 Avilleira, Josh SR Jackson Liberty 5:56.8 18:28.41 27 29 Filonuk, Lyle JR Middletown North 5:57.1 18:29.23 28 30 Taylor, Brad SR Bronxville 5:57.5 18:30.59 31 Federico, Michael 11 Randolph 5:58.3 18:33.20 29 32 McCaffrey, Anthony SR Franklin 6:00.0 18:38.44 30 33 Keene, Matt JR Sparta 6:02.2 18:45.32 31 34 Browne, Tom SO Sparta 6:04.7 18:53.01 32 35 Mamazza, Raymond SR Jackson Liberty 6:05.2 18:54.58 33 36 Obsuth, Mike JR Fair Lawn 6:05.6 18:55.72 37 Jones, Mike JR Bridgewater 6:05.8 18:56.47 34 38 Fellegara, Vince JR Iona Prep 6:06.5 18:58.47 35 39 Hardaway, Sterline JR Iona Prep 6:06.9 18:59.70 36 40 Athanasidy, Nick JR Iona Prep 6:07.9 19:02.77 37 41 Cucchiara, Ryan JR Jackson Liberty 6:08.0 19:03.17 38 42 Manley, William SR Franklin 6:09.0 19:06.19 39 43 Bajulaiye, Ayo JR Iona Prep 6:10.4 19:10.63 40 44 Pacifico, Zachary FR Bridgewater 6:11.6 19:14.48 41 45 Davies, Mike SO Jackson Liberty 6:16.1 19:28.41 42 46 Locklear, Malaciah SR Jackson Liberty 6:16.2 19:28.66 43 47 Sullivan, Mike JR Sparta 6:18.3 19:35.34 44 48 Gustafson, Mike SO Jackson Liberty 6:20.5 19:42.09 45 49 Nafie, Matt SR Ridge 6:24.7 19:54.98 46 50 Whatley, Elijah SR Franklin 6:30.3 20:12.59 47 51 Stegman, Peter JR Sparta 6:44.2 20:55.75 48 52 Boyle, John JR Sparta 6:45.0 20:58.30 49 53 Griffith, Rob SR Triton 6:46.4 21:02.64 54 Sander, Jodeci JR Triton 6:46.8 21:03.64 55 Luca, Nick SO Jackson Liberty 6:47.7 21:06.66 50 56 Fuster, Sean SR Iona Prep 6:49.1 21:11.01 51 57 Scott, Kyle SO Triton 6:50.5 21:15.32 58 Piro, Kevin SR Iona Prep 7:00.1 21:45.17 52 59 Grundleger, Ethan SR Bridgewater 7:44.0 24:01.56 53 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Ridge 49 2 6 9 12 20 21 46 Total Time: 1:28:00.32 Average: 17:36.07 2 Bridgewater 62 1 4 10 13 34 41 53 Total Time: 1:28:42.42 Average: 17:44.49 3 Randolph 90 15 16 17 18 24 25 29 Total Time: 1:30:04.32 Average: 18:00.87 4 Middletown North 95 8 14 22 23 28 Total Time: 1:30:30.42 Average: 18:06.09 5 Franklin 106 7 11 19 30 39 47 Total Time: 1:31:05.52 Average: 18:13.11 6 Sparta 138 5 26 31 32 44 48 49 Total Time: 1:33:06.68 Average: 18:37.34 7 Iona Prep 151 3 35 36 37 40 51 52 Total Time: 1:33:29.44 Average: 18:41.89 8 Jackson Liberty 183 27 33 38 42 43 45 50 Total Time: 1:35:23.23 Average: 19:04.65
MCCATS - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
2008 Randolph Cross Country Invitational - 9/12/2008
Freedom Park Randolph, NJ
Last Completed Event
Event 3 Girls 5k Run CC Group 1 Varsity
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 Traub, Kristen 9 Eastern Christian 6:08.7 19:05.34
2 Hudson, Caitlin SR Bronxville 6:21.1 19:43.79 1
3 Sanborn, Rachel Tri Valley 6:27.7 20:04.32 2
4 Miers, Henrietta JR Bronxville 6:29.1 20:08.65 3
5 Flannery, Tori SR Bronxville 6:39.6 20:41.32 4
6 Phillips, Amelia FR Bronxville 6:46.3 21:02.23 5
7 Murray, Rachel SO Jonathan Dayton 6:48.6 21:09.33 6
8 Howe, Nora JR Hastings 6:48.8 21:10.07 7
9 Bertholf, Caroline Tri Valley 6:49.1 21:10.75 8
10 Bruton, Olivia SR Bronxville 6:55.1 21:29.43 9
11 Sander, Emma SO Hastings 6:55.5 21:30.63 10
12 Astor, Brooke 11 Spotswood 6:59.4 21:42.78
13 Polstein, Emily SO Hastings 7:00.6 21:46.63 11
14 Dunn, Kelsey SR Waldwick 7:02.1 21:51.38 12
15 Marrone, Katherine JR Bronxville 7:03.0 21:54.11 13
16 Salge, Nicole 12 Spotswood 7:05.0 22:00.16
17 DeCaro, Emily SO Whippany Park 7:08.7 22:11.89 14
18 Hascup, Jenna SR Waldwick 7:11.0 22:19.08 15
19 Saari, Serina SO Bronxville 7:11.7 22:21.17 16
20 Weise, Naomi Tri Valley 7:18.3 22:41.74 17
21 Keller, Kiera SO Whippany Park 7:20.5 22:48.32 18
22 Weintraub, Ashley Tri Valley 7:33.3 23:28.26 19
23 Hornbeck, Shannon Tri Valley 7:34.7 23:32.56 20
24 Montana, Stephanie JR Waldwick 7:40.1 23:49.22 21
25 Gonzalez, Paula JR Waldwick 7:40.3 23:50.03 22
26 Gomez, Sephanie SR Whippany Park 7:42.4 23:56.35 23
27 Heffner, Sarah SR Whippany Park 7:50.7 24:22.38 24
28 Lindner, Melissa SR Hastings 7:54.6 24:34.34 25
29 Merton, Rebecca SR Hastings 7:55.9 24:38.42 26
30 DeLorenzo, Kristen SR Jonathan Dayton 8:03.4 25:01.84 27
31 Flannery, Faith SR Keansburg 8:09.8 25:21.60 28
32 Hull, Ann SR Whippany Park 8:10.1 25:22.46 29
33 Volcho, Amanda JR MC Technology 8:10.7 25:24.43 30
34 Leon, Joy Tri Valley 8:15.7 25:39.93 31
35 MacKnowski, Kaitlyn 11 Spotswood 8:20.0 25:53.20
36 Messina, Lindsay SR Whippany Park 8:20.3 25:54.26 32
37 Neckles, Athena JR Keansburg 8:21.2 25:57.17 33
38 Pollicastro, Alexandra JR Jonathan Dayton 8:22.5 26:01.15 34
39 Leno, Courtney FR Keansburg 8:24.0 26:05.81 35
40 Huerta, Jessica JR MC Technology 8:28.2 26:18.91 36
41 Wilt, Lauren SO Hastings 8:28.4 26:19.29 37
42 Rehm, Katie JR Waldwick 8:31.5 26:29.15 38
43 McNamara, Kelly Tri Valley 8:37.8 26:48.48 39
44 Lang, Daenielle JR MC Technology 8:38.0 26:49.10 40
45 Desai, Diti JR MC Technology 8:52.8 27:35.32 41
46 Carlton, Elizabeth 12 Spotswood 8:54.4 27:40.23
47 Keffer, Sara JR Jonathan Dayton 8:57.4 27:49.49 42
48 Landi, Brianna FR Keansburg 8:59.8 27:56.89 43
49 Beyer, Maria SR Whippany Park 9:05.0 28:13.07 44
50 Hosey, Samantha SO Keansburg 9:15.3 28:45.21 45
51 Garza-Gomez, Sophia SO MC Technology 9:15.7 28:46.49 46
52 Figaro, Ashley JR Keansburg 9:17.0 28:50.52 47
53 Lynn, Haley JR Jonathan Dayton 9:18.7 28:55.53 48
54 L'Heureux, Zara SR Waldwick 9:22.4 29:07.12 49
55 Cicchino, Alessandra SO Jonathan Dayton 9:24.1 29:12.39 50
56 Goodwin, Katerine SO Hastings 9:31.0 29:33.74 51
57 Compton, Taylor SO Keansburg 9:51.0 30:36.14 52
58 Mendoza, Ara SR Waldwick 9:57.9 30:57.32 53
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Bronxville 22 1 3 4 5 9 13 16
Total Time: 1:43:05.42
Average: 20:37.09
2 Tri Valley 66 2 8 17 19 20 31 39
Total Time: 1:50:57.63
Average: 22:11.53
3 Hastings 79 7 10 11 25 26 37 51
Total Time: 1:53:40.09
Average: 22:44.02
4 Whippany Park 108 14 18 23 24 29 32 44
Total Time: 1:58:41.40
Average: 23:44.28
5 Waldwick 108 12 15 21 22 38 49 53
Total Time: 1:58:18.86
Average: 23:39.78
6 Jonathan Dayton 157 6 27 34 42 48 50
Total Time: 2:08:57.34
Average: 25:47.47
7 Keansburg 184 28 33 35 43 45 47 52
Total Time: 2:14:06.68
Average: 26:49.34
8 MC Technology 193 30 36 40 41 46
Total Time: 2:14:54.25
MCCATS - Contractor License HY-TEK's Meet Manager 2008 Randolph Cross Country Invitational - 9/12/2008 Freedom Park Randolph, NJ Last Completed Event Event 4 Girls 5k Run CC Group 2 Varsity================================================================================== Name Year School Avg Mile Finals Points================================================================================== 1 Ngu, Rachel SO Governor Livingston 6:13.2 19:19.22 1 2 Sullivan, Katie SR Ursuline 6:17.2 19:31.70 2 3 Vagie, Sara SO AL Johnson 6:18.9 19:37.14 3 4 Kushner, Chelsea SO Pearl River 6:23.9 19:52.49 4 5 Goncalves, Cathy SR AL Johnson 6:29.6 20:10.45 5 6 Brinkofski, Angelica SR Bishop Ahr 6:30.9 20:14.36 6 7 Sedlacek, Jana SO Morris Hills 6:32.4 20:19.15 7 8 Guerin, Kerry SO Pearl River 6:36.5 20:31.73 8 9 Chegwidden, Kaitlin JR Wallkill Valley 6:38.0 20:36.37 10 Mulligan, Kathleen JR AL Johnson 6:38.1 20:36.69 9 11 Guerin, Erica SO Pearl River 6:38.6 20:38.31 10 12 McCarthy, Jackie JR Ursuline 6:44.3 20:55.88 11 13 Eckberg, Keely SR Red Bank Catholic 6:45.9 21:01.06 12 14 DuHaime, Olivia SO Wallkill Valley 6:47.1 21:04.62 15 Affriol, Patricia SR Matawan 6:52.4 21:21.00 13 16 Eckstein, Hennah SO Red Bank Catholic 6:54.3 21:26.99 14 17 Federle, Madie JR Ursuline 6:54.9 21:28.84 15 18 ogle, meg 11 Kittatinny 6:56.7 21:34.47 16 19 Brittan, Carlie SO Ursuline 6:58.6 21:40.38 17 20 St Onge, Jen SR Governor Livingston 6:59.5 21:43.34 18 21 McGowan, Kristina SR Pearl River 7:01.0 21:48.01 19 22 Bateman, Keeley JR Pearl River 7:05.2 22:00.89 20 23 Brick, Courtney FR Wallkill Valley 7:06.3 22:04.48 24 Navarro, Michelle SR Bishop Ahr 7:07.3 22:07.55 21 25 Bartolick, Rebecca SR AL Johnson 7:08.0 22:09.52 22 26 Fraser, Darianna SR AL Johnson 7:10.4 22:17.09 23 27 Smith, Kellyann SR Matawan 7:11.4 22:20.26 24 28 LoRe, Danielle SR Pearl River 7:12.0 22:22.01 25 29 Clinton, Tara SR Pearl River 7:13.8 22:27.60 26 30 Crawford, Christina SO Matawan 7:15.9 22:34.16 27 31 Steinberg, Samantha SR Governor Livingston 7:18.2 22:41.18 28 32 Brattole, Megan JR AL Johnson 7:21.6 22:51.88 29 33 Uhrynowich, Jamie SR Morris Hills 7:23.5 22:57.66 30 34 Machi, Natalie SR Caldwell 7:23.6 22:57.94 31 35 Mokryzki, Kassi SR Newton 7:24.3 23:00.18 32 36 Sheehy, Chelsea JR Bishop Ahr 7:26.5 23:07.01 33 37 Rochford, Heather SO Red Bank Catholic 7:26.7 23:07.70 34 38 Fils-saime, Sophia JR Red Bank Catholic 7:27.9 23:11.30 35 39 Cullen, Chelsea FR Bishop Ahr 7:29.2 23:15.56 36 40 Pierson, Carley 9 Kittatinny 7:30.3 23:18.86 37 41 Johnson, Danielle 12 Kittatinny 7:32.6 23:26.17 38 42 Polimeni, Kira SO Morris Hills 7:34.1 23:30.67 39 43 Anello, Samantha SR Morris Hills 7:35.9 23:36.42 40 44 Lunny, Courtney JR Red Bank Catholic 7:39.7 23:48.18 41 45 Tooker, Emily 9 Kittatinny 7:40.0 23:48.91 42 46 Monroe, Ellen SO Governor Livingston 7:41.0 23:52.22 43 47 Sommero, Lauren SR Bishop Ahr 7:41.9 23:54.86 44 48 Constintine, Kayline 9 Kittatinny 7:42.1 23:55.41 45 49 Wall, Katie JR Red Bank Catholic 7:43.2 23:58.93 46 50 Norbut, Janine SO Matawan 7:43.7 24:00.54 47 51 Niemela, Casey SR Governor Livingston 7:44.3 24:02.28 48 52 Verni, Marielle JR Ursuline 7:45.0 24:04.65 49 53 Brady, Brianne SO Matawan 7:52.0 24:26.33 50 54 Hong, Eunice 12 Fort Lee 7:52.5 24:27.73 55 Sherwood, Megan JR Morris Hills 7:53.7 24:31.47 51 56 Martin, Kathleen SR Ursuline 7:54.1 24:32.88 52 57 Jeon, Katie 12 Fort Lee 7:54.6 24:34.38 58 Kedash, Jenn JR Newton 7:54.9 24:35.41 53 59 Avena, Michelle SR AL Johnson 7:56.3 24:39.74 54 60 Rogers, Bridget JR Red Bank Catholic 8:01.6 24:56.22 55 61 Gardner, Jamie SR Caldwell 8:02.1 24:57.81 56 62 Weakley, Maureen JR Governor Livingston 8:02.6 24:59.15 57 63 Stillo, Breanna SR Caldwell 8:10.6 25:23.99 58 64 Miller, Carly SR Caldwell 8:10.9 25:25.00 59 65 Caruso, Lori SR Morris Hills 8:13.5 25:33.15 60 66 Yeh, Patricia JR Governor Livingston 8:16.9 25:43.76 61 67 Sikora, Alexia SR Ursuline 8:20.7 25:55.48 62 68 Boule, Sasha 12 Fort Lee 8:23.6 26:04.42 69 Frolich, Kali FR Newton 8:26.4 26:13.17 63 70 Shah, Dhara SO Matawan 8:27.7 26:17.11 64 71 Rodriguez, Ali JR Newton 8:39.8 26:54.78 65 72 Peguero, Miriam SR Newton 8:39.9 26:55.08 66 73 McGuire, Caitlin SR Morris Hills 8:40.7 26:57.64 67 74 Conlon, Melissa JR Caldwell 9:23.5 29:10.66 68 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Pearl River 61 4 8 10 19 20 25 26 Total Time: 1:44:51.43 Average: 20:58.29 2 AL Johnson 62 3 5 9 22 23 29 54 Total Time: 1:44:50.89 Average: 20:58.18 3 Ursuline 94 2 11 15 17 49 52 62 Total Time: 1:47:41.45 Average: 21:32.29 4 Red Bank Catholic 136 12 14 34 35 41 46 55 Total Time: 1:52:35.23 Average: 22:31.05 5 Governor Livingston 138 1 18 28 43 48 57 61 Total Time: 1:51:38.24 Average: 22:19.65 6 Bishop Ahr 140 6 21 33 36 44 Total Time: 1:52:39.34 Average: 22:31.87 7 Matawan 161 13 24 27 47 50 64 Total Time: 1:54:42.29 Average: 22:56.46 8 Morris Hills 167 7 30 39 40 51 60 67 Total Time: 1:54:55.37 Average: 22:59.08 9 Kittatinny 178 16 37 38 42 45 Total Time: 1:56:03.82 Average: 23:12.77 10 Caldwell 272 31 56 58 59 68 Total Time: 2:07:55.40 Average: 25:35.08 11 Newton 279 32 53 63 65 66 Total Time: 2:07:38.62 Average: 25:31.73
MCCATS - Contractor License HY-TEK's Meet Manager 2008 Randolph Cross Country Invitational - 9/12/2008 Freedom Park Randolph, NJ Last Completed Event Event 10 Girls 5k Run CC Group 3 Varsity================================================================================== Name Year School Avg Mile Finals Points================================================================================== 1 Guglielmo, Dana SR Ridge 6:19.9 19:40.11 1 2 Gracia, Amanda SR Ridge 6:28.7 20:07.40 2 3 Higgins, Molly 11 Randolph 6:28.8 20:07.68 3 4 Anthony, Natalie 11 Randolph 6:31.3 20:15.58 4 5 Amaral, Joelle 10 Randolph 6:34.8 20:26.52 5 6 Markolovic, Suzana SR Holy Angels 6:34.9 20:26.78 6 7 Dubrow, Jenna SO Jackson Memorial 6:35.8 20:29.70 7 8 Carrone, Francesca SR Ridge 6:40.6 20:44.38 8 9 Gizzarelli, Lia SR Newburgh Free Ac 6:44.2 20:55.70 9 10 Talty, Cara JR Bridgewater 6:48.8 21:10.09 10 11 Madden, Jackie JR Ridge 6:49.5 21:12.19 11 12 Torriente, Klarisse SR Newburgh Free Ac 6:49.7 21:12.61 12 13 Snelson, Rebecca 10 Randolph 6:50.7 21:15.97 13 14 Kiss, Victoria 11 Randolph 6:56.4 21:33.72 14 15 Santillo, Leigh SO Jackson Memorial 6:57.2 21:36.14 15 16 Crimmins, Maureen SO Holy Angels 6:58.1 21:38.89 16 17 Manley, Erika SO Franklin 6:59.4 21:43.04 18 Sylvester, Katie JR Holy Angels 7:02.6 21:52.69 17 19 Taylor, Christie JR Sparta 7:03.7 21:56.28 18 20 Maher, Kelsey SR Jackson Memorial 7:04.4 21:58.33 19 21 Carle, Ashley FR Jackson Memorial 7:09.8 22:15.30 20 22 Hudrick, Bridget JR Triton 7:12.9 22:24.74 21 23 Racine, Kaitlin SR Sparta 7:13.9 22:27.91 22 24 Bradford, Emily JR Ridge 7:14.2 22:28.72 23 25 Kenny, Kaleigh JR Holy Angels 7:14.4 22:29.60 24 26 Quinn, Taylor SO Jackson Memorial 7:14.9 22:31.10 25 27 Quinn, Maura SO Holy Angels 7:16.2 22:34.97 26 28 Seifert, Meghan SR Jackson Liberty 7:16.3 22:35.54 27 29 Peircy, Brittany SO Jackson Liberty 7:17.4 22:38.66 28 30 Garrison, Courtney JR Newburgh Free Ac 7:18.0 22:40.74 29 31 Paluchowski, Stephanie JR Jackson Liberty 7:21.7 22:52.13 30 32 Warren, Laura JR Triton 7:22.7 22:55.33 31 33 Christensen, Jamie JR Bridgewater 7:23.0 22:56.18 32 34 Johnson, Danielle JR Triton 7:23.3 22:57.03 33 35 Veidis, Erika SO Sparta 7:23.7 22:58.34 34 36 Whittington, Rejeena JR Triton 7:23.9 22:59.10 35 37 Irving, Erica JR Triton 7:24.2 22:59.84 36 38 Morales, Chelsea JR Jackson Liberty 7:25.8 23:04.91 37 39 Stickle, Amy 12 Randolph 7:26.4 23:06.87 38 40 Galvin, Allison SR Jackson Liberty 7:26.5 23:07.16 39 41 Countee, Erin SR Franklin 7:28.9 23:14.52 42 McCartney, Kiersten SR Newburgh Free Ac 7:29.8 23:17.42 40 43 Wroblewski, Carly SR Triton 7:31.7 23:23.35 41 44 Prokopiuk, Barbara SR Jackson Memorial 7:33.8 23:29.87 42 45 Starr, Cayla SR Newburgh Free Ac 7:36.5 23:38.17 43 46 Wolin, Erica SO Bridgewater 7:38.3 23:43.71 44 47 Stolyar, Helen JR Ridge 7:38.8 23:45.30 45 48 Rittweger, Morgan SR Newburgh Free Ac 7:39.5 23:47.40 46 49 Kulakowski, Kelly SO Jackson Memorial 7:39.7 23:48.17 47 50 Tarin, Sonya SR Bridgewater 7:41.2 23:52.77 48 51 Michel, Justina 12 Randolph 7:43.5 23:59.97 49 52 Whittington, Resheena JR Triton 7:46.5 24:09.19 50 53 Brabston, Katie SR Sparta 7:48.9 24:16.63 51 54 McKnight, Kara SO Newburgh Free Ac 7:52.0 24:26.20 52 55 Guazzo, Julia SO Bridgewater 7:57.6 24:43.74 53 56 Hendricks, Lauren JR Bridgewater 7:58.5 24:46.49 54 57 Cermenaro, Gina SR Bridgewater 8:02.9 25:00.25 55 58 Ullmer, Amanda JR Jackson Liberty 8:09.9 25:22.00 56 59 Lumax, Fafavi JR Franklin 8:12.8 25:30.81 60 Brown, Destiny JR Franklin 8:15.9 25:40.61 61 Klimek, Genni SO Sparta 8:24.6 26:07.46 57 62 Pietroluongo, Valerie JR Sparta 8:39.9 26:54.98 58 63 Schwerzler, Chelsea JR Holy Angels 8:48.9 27:23.15 59 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Randolph 39 3 4 5 13 14 38 49 Total Time: 1:43:39.47 Average: 20:43.90 2 Ridge 45 1 2 8 11 23 45 Total Time: 1:44:12.80 Average: 20:50.56 3 Jackson Memorial 86 7 15 19 20 25 42 47 Total Time: 1:48:50.57 Average: 21:46.12 4 Holy Angels 89 6 16 17 24 26 59 Total Time: 1:49:02.93 Average: 21:48.59 5 Newburgh Free Academy 133 9 12 29 40 43 46 52 Total Time: 1:51:44.64 Average: 22:20.93 6 Triton 156 21 31 33 35 36 41 50 Total Time: 1:54:16.04 Average: 22:51.21 7 Jackson Liberty 161 27 28 30 37 39 56 Total Time: 1:54:18.40 Average: 22:51.68 8 Sparta 182 18 22 34 51 57 58 Total Time: 1:57:46.62 Average: 23:33.33 9 Bridgewater 187 10 32 44 48 53 54 55 Total Time: 1:56:26.49 Average: 23:17.30
Friday night lights kick off New Jersey season. Randolph once again will get the cross country season started in New Jersey as teams will compete in a unique meet that starts at dusk and continues into the night under the lights. The 2098 edition of this event will feature on the girl’s side New York powers Bronxville and Pearl River girls and New Jersey’s Ridge and Red Bank Catholic. On the boys side the meet will feature US #11 and Northeast #2 Morris Hills of New Jersey.
GIRLS
Varsity Group 1
1
Eastern Christian
2
Keansburg
3
Tri Valley (NY)
4
Waldwick
5
Bronxville (NY)
6
Hastings on Hudson (NY)
7
Jonathan Dayton
8
Sussex Vo Tech
9
Morris Vo Tech
10
Whippany Park
11
Spotswood
Varsity Group 2
1
Caldwell
2
Kittatinny
3
A.L. Johnson
4
Newton
5
Pearl River (NY)
6
Wallkill Valley
7
Bishop Ahr
8
Woodrow Wilson
9
Governor Livingston
10
Matawan
11
Fort Lee
12
Red Bank Catholic
13
Morris Hills
14
Ursuline (NY)
Varsity Group 3
1
Holy Angels
2
Sparta
3
Montville
4
Jackson Liberty
5
Triton
6
Ridge
7
Randolph
8
Franklin
9
Jackson Memorial
10
Bridgewater
11
Newburgh Free Academy (NY)
BOYS
Varsity Group 1
1
Paterson Catholic
2
Keansburg
3
Tri Valley (NY)
4
Waldwick
5
Bronxville (NY)
6
Hastings on Hudson (NY)
7
Jonathan Dayton
8
Sussex Vo Tech
9
Morris Vo Tech
10
Whippany Park
11
Spotswood
Varsity Group 2
1
Caldwell
2
A.L. Johnson
3
Newton
4
Pearl River (NY)
5
Wallkill Valley
6
Bishop Ahr
7
Governor Livingston
8
Matawan
9
Fort Lee
10
Red Bank Catholic
11
Morris Hills
Varsity Group 3
1
Sparta
2
Jackson Liberty
3
Iona Prep (NY)
4
Triton
5
Fair Lawn
6
Ridge
7
Middleton-North
8
Randolph
9
Franklin
10
Bridgewater
Race Schedule
Group 1 Boys
6:00
Group 2 Boys
6:20
Group 1 Girls
6:40
Group 2 Girls
7:05
Freshmen Boys
7:30
Freshmen Girls
7:45
JV Boys
8:00
JV Girls
8:20
Group 3 Boys
8:45
Group 3 Girls
9:05