Mobile Cross Country Challenge
Open - Girls
9/4/99 at University of South Alabama, Mobile AL
Boys 3 mile; girls 2 mile; flat and fast, hot and humid
09/13/99 7:45 AM HS Cross Country Challenge Invite Page 1
Hosted by Univ. of South Alabama
Mobile, Alabama - Saturday 09/04/99
Event 1 Girls 2 Mile Run Open
GIRLS' TEAM SCORES
Rank School Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
1 Smith Station 24 1 2 6 7 8 19 24
2 Mt. Carmel La 108 4 11 26 33 34 47 60
3 St. Paul's 110 12 15 16 22 45
4 Fairhope 120 5 10 23 30 52 53 56
5 McGill-Toolen 134 9 14 36 37 38 50 57
6 Murphy 163 27 28 29 39 40 41 67
7 Episcopal 182 18 35 42 43 44 55 69
8 Bayside Academy 234 3 13 65 72 81 83 86
9 Al. Math & Science 249 25 46 48 62 68 80 82
10 Ft. Walton Beach, FL 273 20 49 61 70 73 85 88
11 Ocean Springs 274 31 32 58 74 79
12 Daphne 280 17 51 54 71 87 90
13 Our Lady Academy 282 21 59 63 64 75 76 78
14 Biloxi, MS 407 66 77 84 89 91
RESULTS BY ORDER OF FINISH
Girls 2 Mile Run Open
PLACE ATHLETE NAME SCHOOL TIME SCORE
===== ============================ ========================= ======== =====
1 McWilliams, Tiffany Red Bay 12:29.72
2 Moulton, Ashley Smith Station 12:39.78 1
3 Floyd, Lauren Baker 12:53.20
4 Holifield, Nicole East Central 12:55.59
5 Enebak, Tara Auburn 12:58.87
6 Baker, Shanna Smith Station 13:09.76 2
7 Pilot, Nikki Bayside Academy 13:36.96 3
8 Remeinenq, Courtney Mt. Carmel La 13:48.73 4
9 Crook, Elizabeth Fairhope 13:56.60 5
10 Osl, Chandise Baker 13:57.97
11 Keltz, Michelle Smith Station 13:59.21 6
12 Fischer, Callie Smith Station 14:11.61 7
13 Buchannan, Jessica Smith Station 14:18.46 8
14 ST Clair, Sara Miles McGill-Toolen 14:21.01 9
15 Thrash, Martee Fairhope 14:28.10 10
16 Hymel, Michelle Mt. Carmel La 14:28.53 11
17 Gallaspy, Meredith St. Paul's 14:38.51 12
18 Reehl, Caroline Bayside Academy 14:38.80 13
19 Brown, Jessica McGill-Toolen 14:41.25 14
20 Pilgrim, Jamie St. Paul's 14:44.77 15
21 Pennington, Parker St. Paul's 14:45.58 16
22 Tavana, Bahareh Daphne 14:46.08 17
23 Herrington, Blair Episcopal 14:49.29 18
24 Lang, Sara Smith Station 14:50.00 19
25 Johansen, Rebecca Ft. Walton Beach, FL 14:50.52 20
26 Hansell, Lauren Our Lady Academy 14:52.28 21
27 Herrera, Jeni St. Paul's 14:53.76 22
28 Morgan, Elizabeth Fairhope 14:58.52 23
29 Crane, Kristy Hamilton 14:59.62
30 Barnette, Amanda Smith Station 15:04.12 24
31 Dyess, Amanda Al. Math & Science 15:07.73 25
32 LaRose, Megan Mt. Carmel La 15:10.99 26
33 Balezon, Leah Murphy 15:13.88 27
34 Bryars, Haley Murphy 15:14.99 28
35 Fuller, Kathryn Smith Station 15:19.71
36 York, Emily Murphy 15:24.60 29
37 Strachan, Erica Fairhope 15:33.96 30
38 MACMAHON, Lydia Ocean Springs 15:34.81 31
39 Murphy, Kristin Ocean Springs 15:37.88 32
40 Gallien, Suzy Mt. Carmel La 15:41.84 33
41 Sero, Tracy Mt. Carmel La 15:43.65 34
42 Dry, Ali Episcopal 15:44.55 35
43 Calametti, Erin McGill-Toolen 15:49.73 36
44 Buschmann, Gretchen McGill-Toolen 15:52.04 37
45 McDonough, Christina McGill-Toolen 15:53.12 38
46 Allen, Lauren Pascagoula, MS 15:54.48
47 Vogtner, Katie Murphy 16:00.31 39
48 Sullivan, Carlyn Murphy 16:01.14 40
49 Bru, Jessica Murphy 16:01.55 41
50 Durr, Lauren Episcopal 16:08.26 42
51 Robertson, Caroline Episcopal 16:09.32 43
52 Beasley, Johanna Episcopal 16:09.64 44
53 Abel, Amber St. Paul's 16:10.84 45
54 Kemp, Katie Al. Math & Science 16:12.21 46
55 Scanlon, Rachel Mt. Carmel La 16:13.23 47
56 Johansen, Shasta Al. Math & Science 16:14.36 48
57 Huppert, Cailin Ft. Walton Beach, FL 16:15.01 49
58 Fulton, Ashley McGill-Toolen 16:16.35 50
59 Block, Jessica Daphne 16:16.75 51
60 Holaday, Erin Fairhope 16:20.30 52
61 Shultz, Elizabeth Fairhope 16:23.57 53
62 Green, Jana Daphne 16:24.66 54
63 McCoy, Marysunny Episcopal 16:25.07 55
64 Charnock, Lindsay Fairhope 16:26.95 56
65 Aplin, Paige Baldwin County High 16:28.68
66 Stuardi, Katie McGill-Toolen 16:29.05 57
67 Bell, Jennifer Ocean Springs 16:34.24 58
68 Havens, Lauren Auburn 16:35.77
69 Kurtts, Claire McGill-Toolen 16:36.28
70 Ellis, Laura Our Lady Academy 16:38.05 59
71 Hall, Amanda Mt. Carmel La 16:38.38 60
72 Steiner, Windy Baker 16:44.58
73 Holmes, Lydia Ft. Walton Beach, FL 16:45.04 61
74 Darmer, Angel Al. Math & Science 16:45.79 62
75 Roth, Ashley Our Lady Academy 16:46.53 63
76 Pearson, Lizzie McGill-Toolen 16:47.14
77 Thurman, Sadie Our Lady Academy 16:49.51 64
78 Nester, Rene Bayside Academy 16:51.27 65
79 Strickland, Alyssa Biloxi, MS 16:51.81 66
80 Butler, Jessica East Central 16:53.83
81 Wooley, Emily Murphy 16:58.01 67
82 Nenstiel, Haley Murphy 17:02.12
83 Scheucher, Jennifer McGill-Toolen 17:07.58
84 Griffin, Daisy Al. Math & Science 17:11.52 68
85 Everrett, Catherine Theodore 17:15.57
86 McKowen, Catherine Episcopal 17:21.42 69
87 Hague, Laura Pascagoula, MS 17:25.33
88 Beeker, Carolyn Pascagoula, MS 17:32.57
89 Debs, Alyson Ft. Walton Beach, FL 17:37.44 70
90 Smith, Jessica Baldwin County High 17:39.20
91 Jones, Jessica Daphne 17:51.01 71
92 Wallace, Mary Murphy 17:54.53
93 Carr, Caitlyn Bayside Academy 17:57.41 72
94 Willoughby, Katie McGill-Toolen 17:58.57
95 Nasri, Virginia Ft. Walton Beach, FL 17:59.36 73
96 Whitten, Samantha Theodore 18:04.06
97 Gosselin, Heidi Ocean Springs 18:09.12 74
98 Goulet, Lauren Our Lady Academy 18:10.70 75
99 Platt, Kelly East Central 18:11.14
100 Kren, Adrienne Our Lady Academy 18:11.64 76
101 Boynton, Courtney Biloxi, MS 18:12.03 77
102 Crowe, Sarah Our Lady Academy 18:15.89 78
103 Cannan, Kelly Ocean Springs 18:20.85 79
104 Perry, Stephanie Hamilton 18:23.23
105 Schulte, Catherine Pascagoula, MS 18:26.24
106 Fulton, Chandler Al. Math & Science 18:36.72 80
107 Thorsen, Elizabeth Bayside Academy 18:42.96 81
108 Preston, Audrey Al. Math & Science 18:43.64 82
109 Peters, Lisa Bayside Academy 18:46.45 83
110 Wade, Lucy Baldwin County High 18:47.46
111 Hyde, Jennifer Murphy 18:47.98
112 McDonald, Erin Biloxi, MS 18:50.29 84
113 Gammage, Christy Theodore 19:05.06
114 Hubley, Jessica Fairhope 19:11.25
115 Thompson, Kathy Ft. Walton Beach, FL 19:14.35 85
116 Lawrence, Amy Hamilton 19:14.89
117 Hawthorne, Jenny Bayside Academy 19:30.97 86
118 Covington, Jane Our Lady Academy 19:32.07
119 Schuker, Jacklyn Daphne 19:32.79 87
120 Lemus, Lolita Ft. Walton Beach, FL 19:33.42 88
121 Samuel, Kendra Biloxi, MS 19:36.29 89
122 Thompson, Lauren McGill-Toolen 19:54.41
123 Cochran, Emily Auburn 20:12.45
124 Cruz, Erica Murphy 20:43.08
125 Stillions, Kayte Ft. Walton Beach, FL 20:47.52
126 Osterbind, Mary Al. Math & Science 20:58.34
127 Motley, Shanna Robertsdale 21:02.43
128 Jackson, Janna Robertsdale 21:02.75
129 McBride, Lauren Murphy 21:15.57
130 Block, Dana Daphne 21:19.20 90
131 Lemos, Katherine Ft. Walton Beach, FL 21:35.39
132 Gaddy, Dessiaran B. C. Rain 21:48.12
133 Striplen, Elli Bayside Academy 22:08.53
134 Girouard, Bridget Biloxi, MS 22:42.65 91
135 Wade, Beth Baldwin County High 23:35.83
|