Briarwood Invitational
9/18/99 at Belmont Plateau, Philadelphia PA
3.1 miles - challenging - sunny, light breeze, 75 deg
One very hard hill known as Parachute Hill, plus twice
up another long, less severe hill.
results from Don Rich
GIRLS: Championship
- Division I - Division
II
BOYS: Championship - Division
I - Division II
Schools are from PA, unless noted
Dan Coval of Council Rock came within 2 seconds of the course record at
Briarwood set by South Moreland's (Now NC STATE) Chris Dugan. Dan came
within .4 of a second of breaking it last year.
GIRLS CHAMPIONSHIP DIVISION Maureen McCandless Nazareth 19:31.78
Jenna Darcy Shawnee (NJ) 19:51.48
Megan DeSimone North Penn 20:28.4
Stacey Holmes Simon Gratz 20:3629
Shannon Hawrylo Hunterdon Central (NJ) 20:38.45
Dana Palumbo Shawnee (NJ) 20:42.26
Elizabeth Troffo Upattinas 20:54.46
Shannon Klick Archbishop Prendergast 21:01.28
Jenna Fasulo Hunterdon Central (NJ) 21:03.15
Lindsey Force Hunterdon Central (NJ) 21:20.64
LaurenKinsey North Penn 21:32.04
Marcy Zuccek Nazareth 21:47.66
Sarah McFadden Archibishop Prendergast 21:48.91
Courtney Kenny Nazareth 21:50.86
Tyeshia Thomas William Penn 21:56.53
Quisa Anthony William Penn 21:56.78
Mary Grace McHenry Souderton 21:57.04
Jen O'connor Nazareth 21:59.45
Heather McGarvie Shawnee (NJ) 22:08.75
MeganWise North Penn 22:20.48
Nicole O'Dea Archibishop Prendergast 22:21.98
K C Fay Shawnee (NJ) 22:26.28
Step Kutsop North Penn 22:26.51
Emily Smith Hunterdon Central (NJ) 22:30.41
Ali Bronson Souderton 22:30.63
Megan Dublin Souderton 22:32.18
Lindsay Scottoline Archibishop Prendergast 22:37.89
Justine Tidmersh Archibishop Prendergast 22:38.25
Michelle Borman Nazareth 22:39.63
Melissa Burke Hunterdon Central (NJ) 22:43.95
GIRLS DIVISION ONE (Large Schools) Kelly O'Connell Coatesville 20:24.19
Neta Ezet West Windsor (NJ) 21:11.06
Danielle Shopf Cardinal O'hara 21:16.18
Catherine Seguin Woodbridge (VA) 21:42.75
Courtney Rich Haverford 21:43.32
Sarah Rowsoy Harry S. Truman 21:52.05
Megan Halinan Cardinal O'hara 21:54.53
Angie Parker Archbishop Wood 21:57.60
Kim Woods Newark (DE) 22:16.00
Megan Cleary Woodbridge (VA) 22:18.99
Stefanie Churchill Woodbridge (VA) 22:21.95
Kathleen Hutchinson West Chester East 22:24.66
Colette Connor Absegami (NJ) 22:24.95
Jodi Lewis Coatesville 22:25.18
Angela Miles Neshaminy 22:28.54
Beth Bond Archbishop Wood 22:30.14
Kelsey Shivley Woodbridge (VA) 22:43.85
Angie Oswsald Coatesville 22:48.19
Caitrin Billman Paul VI (NJ) 22:49.22
Sarah Overmyer Woodbridge (VA) 22:52.17
GIRLS DIVISION TWO (Small Schools) Jackie Truncellito Villa Joseph Maria 20:17.6
Courtney O'Keefe Pearl River (NY) 20.26.4
Vanessa McKay Pearl River (NY) 20:36.52
Caitlin Hanley Pearl River (NY) 20:56.46
Lyza Sanchez Pearl River (NY) 21:09.02
Rebekah Egolf Owen J. Roberts 21:18.7
Jen Malcolm Villa Joseph Maria 21.30.40
Holly Calhoun Harriton 21:43.30
Marissa Brown Schalick (NJ) 21:48.23
Laura Kenny St. Basil 22:06.4
Mary O Pearl River (NY) 22:17.78
Jill Graeber Bishop Shanahan 22:26.5
Maureen O'Connor Villa Joseph Maria 22:28.07
Jen Galvin Great Valley 22:36.21
Nicole Boyance Great Valley 22:38.23
Anne Marie Moffatt Villa Joseph Maria 22:41.7
Sarah Glah Bishop Shanahan 23:08.4
Andrea Griffith Villa Joseph Maria 23:10.69
Lisa Crowne Mainland Regional (NJ) 23:15.81
Krista Buzolits Villa Joseph Maria 23:16.05
BOYS CHAMPIONSHIP DIVISION Dan Coval Council Rock 15:50
(2 seconds short of record)
Kevin Carrol Father Judge 16:42.9
Dave Atkiss North Penn 16:57.81
Chris Pruitt Hunterdon Central (NJ) 17:04
Joe Wiegnar Council Rock 17:06.19
Colin Delancy West Windsor (NJ) 17:07.10
Eric Souiero Chaminade (NJ) 17:08.52
Mike Didio Council Rock 17:14.04
Steve Adamson Hunterdon Central (NJ) 17:17.4
Brendan Brown Chaminade (NJ) 17:22.42
Brandon Basso Chaminade (NJ) 17:22.8
Collin Martin Chaminade (NJ) 17:23.8
Bryant Bevan Neshaminy 17:26.17
Paul Hallman Neshaminy 17:26.38
Basat Girt W. West Windsor (NJ) 17:27.02
Tony Nienczyk Neshaminy 17:30.21
Damony Giles SimonGratz 17:32.27
Gerry Liebsch North Penn 17:33
Matt Pugusi Chaminade (NJ) 17:38.45
Justin Reitz North Penn 17:39.52
Doug Seamster Hunterdon Central (NJ) 17:42.31
Rob Robertson Coatesville 17:42.66
Ethan Dusto Council Rock 17:43.02
Anand Vinadess West Windsor (NJ) 17:44.2
Thomas Taggert Father Judge 17:44.54
John Corley Chaminade (NJ) 17:47.0
Rob McKeon Chaminade (NJ) 17:47.5
Walter Harley Simon Gratz 17:48.39
Scott Shortlidge Coatesville 17:49.8
Scott Boone Council Rock 17:50.27
BOYS DIVISION ONE (Large Schools) Adam Ambrus Shawnee (NJ) 16:37.1
Antron Maxwell Absegami (NJ) 16:49.9
Mark Swanson LaSalle 17:09.07
Casey Frazier Woodbridge (VA) 17:12.17
Mark Lang Haverford 17:13.1
Sean Duffy Cardinal O'hara 17:15.1
Mike Lyng Woodbridge (VA) 17:20.23
Rich Anderson Cardinal O'hara 17:26.26
Jake McKelvey West Chester East 17:28.52
Jon Leeds Absegami (NJ) 17:31.46
Derek Grotheer Woodbridge (VA) 17:33.83
Terry Lillicrapp West Chester East 17:34.41
Ryan O'Donnell LaSalle 17:36.52
Dan Bowser Newark (DE) 17:42.84
Terry Coyne Bonner 17:43.16
Brian Contrisciane West Chester East 17:43.51
Kevin Cunningham Cardinal O'hara 17:45.98
Bob Broomhead Absegami (NJ) 17:54.18
Josh Kauke Ridgewood (NJ) 17:56.99
Joe Francisco Cardinal O'hara 18:01.43
BOYS DIVISION TWO (Small Schools) Eamon Brazunas Great Valley 17:17.86
Kyle Ridington Great Valley 17:18.22
Kevin Roe Great Valley 17:23.60
Tim Miller Mainland Regional (NJ) 17:38.43
Adam Olsavsky Bishop Shanahan 17:39.75
Wes Ricci Hatboro-Horsham 17:40.07
Scott LaRocco Bishop Shanahan 17:50.59
Ben Evans Lawrenceville (NJ) 17:59.69
Zarec Fahmed Lawrenceville (NJ) 18:03.77
Kris Shold The Hill School 18:04.66
Jack Rookstool Hatboro-Horsham 18:08.1
Brian Byrne Hatboro-Horsham 18:08.1
Jason Gribschaw Hatboro-Horsham 18:16.11
Bill Patchak Great Valley 18:16.52
Sean Quinn Owen J. Roberts 18:18.10
Ryan Boyd Hatboro-Horsham 18:18.67
Adam Wible Hatboro-Horsham 18:23.7
Larry Raiford McKean (DE) 18:25.54
Dan McQuade Holy Ghost 18:26.10
Jason Anjus Hatboro-Horsham 18:27.53
|