PA William Tennent Invitaitonal
10/9/99 at Warminster PA
from Ted Abel
BOYS
William Tennent Invitational
William Tennent High School, Warminster, PA - Sat 10/09/99
RESULTS BY ORDER OF FINISH
Event 3 Varsity Boys 5,000 Meter Run
# Course: 14:49.00 Nick Costantino (HGP) 1986
% Race: 14:49.90 Nick Costantino (HGP) 1986
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME SCORE
===== ========================= == ========================= ========= =====
*#1 - Dan Coval 12 Council Rock 14:47.2 # 1
2 - Joe Wiegner 12 Council Rock 15:25.9 2
3 - Bryce Ruiz 10 Jamestown High School 15:36.0 3
4 - Paul Hallman 12 Neshaminy 15:45.5 4
5 - Karl Dusen 11 Central Bucks East 15:45.7 5
6 - Neil Galauski 11 Central Bucks East 15:53.4 6
7 - Chris Wright 10 Mount St. Joseph High Sch 15:53.9 7
8 - Chris Short 12 Central Bucks East 15:55.6 8
9 - Pat Norris 12 Upper Moreland 15:59.3 9
10 - Mike Didio 10 Council Rock 16:00.7 10
11 - Scott Sargrad 12 Cheltemham High School 16:01.0 11
12 - Mack Mullelly 10 Upper Moreland 16:01.3 12
13 - Dave Azari 12 Pennsbury High School 16:02.0 13
14 - Anthony Losorelli 10 Central Bucks East 16:03.2 14
15 - Steven Henn 12 Jamestown High School 16:03.6 15
16 - Justin Reinheimer 11 Central Bucks East 16:11.4 16
17 - Ethan Dusto 12 Council Rock 16:13.4 17
18 - Spencer Smith 12 Central Bucks East 16:17.7 18
19 - Alex Weiss 12 Lower Merion 16:18.5 19
20 - Ted DeMichael 11 William Tennent 16:19.6 20
21 - Bryant Bevan 12 Neshaminy 16:19.9 21
22 - Ryan Sobotka 12 Pennsbury High School 16:24.9 22
23 - Mike Kennedy 12 Cheltemham High School 16:25.2 23
24 - Leif Kauffman 11 Central Bucks East 16:25.5 24
25 - Tony Niemczyk 12 Neshaminy 16:26.6 25
26 - Tony Davilla 10 Jamestown High School 16:28.7 26
27 - Matt Gallagher 12 Council Rock 16:32.5 27
28 - Vershal Shah 12 Central Bucks West 16:33.6 28
29 - Matt Kelley 11 Central Bucks West 16:40.2 29
30 - Greg Zmijewski 11 Mount St. Joseph High Sch 16:40.8 30
31 - Brian Wright 12 Upper Moreland 16:43.8 31
32 - Brian Worthington 11 Pennridge High School 16:46.1 32
33 - Frank Myers 11 Harry S Truman 16:49.0
34 - Rob Robertson 10 Coatesville Area High Sch 16:51.0 33
35 - Jeremy Dager 10 Cheltemham High School 16:51.4 34
36 - Jason Page 11 Upper Moreland 16:51.7 35
37 - Jon Buchert 11 Upper Moreland 16:53.1 36
38 - Kevin Clark 12 Oxford High School 16:53.7
39 - Tom Croskey 12 Bishop McDevitt High Scho 16:54.4 37
40 - Scott Shortlidge 11 Coatesville Area High Sch 16:57.1 38
41 - Brian Rambo 12 Souderton High School 16:57.6 39
42 - Jack Kookstool 12 Hatboro-Horsham 16:59.0 40
43 - Danny Ramirez 12 Mount St. Joseph High Sch 17:00.0 41
44 - Andy Brueninger 11 Cheltemham High School 17:01.1 42
45 - Brian Phipps 11 Jamestown High School 17:03.4 43
46 - Jeff Magner 11 Jamestown High School 17:03.9
47 - Jake Berkowitz 12 Cheltemham High School 17:04.4 45
48 - Pat McHenry 11 Souderton High School 17:04.9 46
49 - Duane Castaldi 12 Downingtown High School 17:05.7 47
50 - Ken DiMarzio 11 Coatesville Area High Sch 17:08.8 48
51 - Ernie Marchesano 10 Downingtown High School 17:09.2 49
52 - Tyrane LeCato 11 Coatesville Area High Sch 17:10.3 50
53 - Jeremy Rea 12 Pennsbury High School 17:12.6 51
54 - Brad Borek 11 William Tennent 17:14.8 52
55 - Phillip Cooke 10 Jamestown High School 17:16.0 53
56 - Matt Krince 12 Neshaminy 17:16.8 54
57 - Jason Angus 12 Hatboro-Horsham 17:17.6 55
58 - Steve Knox 9 Upper Moreland 17:18.2 56
59 - Joe McCann 11 Plymouth-Whitemarsh 17:18.7 57
60 - Mike Muldowney 10 Council Rock 17:19.4 58
61 - Mike Rohl 12 Souderton High School 17:20.1 59
62 - Louis DeVicaris 10 Central Bucks West 17:20.4 60
63 - Dan McQuade 12 Holy Ghost Preparatory 17:20.8 61
64 - Craig Lebair 11 Pennridge High School 17:21.6 62
65 - John Pirollo 10 Harry S Truman 17:22.7
66 - Rick Clendaniel 12 William Tennent 17:24.9 63
67 - James Smith 9 Coatesville Area High Sch 17:26.5 64
68 - Keith Andrews 12 Coatesville Area High Sch 17:27.0 65
69 - Jesse Yacoe 11 Coatesville Area High Sch 17:27.6 66
70 - Justin Humphries 10 Downingtown High School 17:30.8 67
71 - Ed Damm 11 Pennridge High School 17:31.0 68
72 - Kirk Mongel 11 Cheltemham High School 17:31.3 69
73 - Russ Horrocks 10 Neshaminy 17:32.9 70
74 - Mike Galvin 12 Jenkintown 17:36.0 71
75 - Chris Wojciechowski 10 Holy Ghost Preparatory 17:36.9 72
76 - Chris Hoerger 10 Council Rock 17:37.5 73
77 - Jim Dawson 12 Neshaminy 17:38.3 74
78 - Russ Orr 12 Abington 17:39.0 75
79 - Ziga Cizman 12 Lower Merion 17:41.9 76
80 - Phil Jackson 10 Pennsbury High School 17:44.5 77
81 - Mike Quigley 12 Pennsbury High School 17:46.3 78
82 - Andrew Rinkus 11 Bishop McDevitt High Scho 17:50.9 79
83 - John Crossin 11 Bishop McDevitt High Scho 17:51.2 80
84 - Pat Boyle 11 Holy Ghost Preparatory 17:53.3 81
85 - Matt Boyd 12 Hatboro-Horsham 17:54.1 82
86 - Brian Carpenter 11 Plymouth-Whitemarsh 17:54.4 83
87 - Layyr Hannon 10 William Tennent 17:55.1 84
88 - Ryan Swartz 12 Souderton High School 17:55.4 85
89 - Justin Neff 12 Souderton High School 17:55.9 86
90 - Jack Ketterlinus 12 Bishop McDevitt High Scho 17:57.0 87
91 - Sean Hauck 11 Pennridge High School 17:57.6 88
92 - Brian Novick 12 Holy Ghost Preparatory 17:57.9 89
93 - John Gentile 11 Pennridge High School 17:58.5 90
94 - David Swimm 11 Mount St. Joseph High Sch 18:00.2 91
95 - Bernie Suerken 10 Harry S Truman 18:06.2
96 - Chris Paulsworth 11 William Tennent 18:07.7 92
97 - James Kotkiewicz 12 Neshaminy 18:08.1 93
98 - Wyatt Beyer 10 Jamestown High School 18:08.7 94
99 - Langston Jones 10 Pennsbury High School 18:09.0 95
100 - Tim Gray 12 Pennridge High School 18:09.4 96
101 - Zack Dory-Stein 11 Lower Merion 18:09.9 97
102 - Jesse Drelick 12 Bishop McDevitt High Scho 18:12.8 98
103 - Josh Baum 11 Pennridge High School 18:19.7 99
104 - Adam Eyth 12 William Tennent 18:21.0 100
105 - Mike Jacobs 11 Holy Ghost Preparatory 18:25.2 101
106 - Blake Jones 12 Downingtown High School 18:27.4 102
107 - Blake Adams 12 Cheltemham High School 18:27.7 103
108 - Bill Ernsley 10 Abington 18:36.0 104
109 - Kevin Evans 10 Abington 18:36.9 105
110 - Or Geshury 11 Lower Merion 18:40.6 106
111 - John Marco 11 Central Bucks West 18:41.2 107
112 - Justin Brooks 11 Lower Merion 18:42.1 108
113 - Will Gravely 9 Downingtown High School 18:48.3 109
114 - Dante Renzulli 10 Pennsbury High School 18:49.3 110
115 - Frank Szymanski 10 Bensalem High School 18:55.0 111
116 - Jim Gallagher 11 Holy Ghost Preparatory 18:55.6 112
117 - Martin Malloy 10 Lower Merion 18:56.4 113
118 - Jon Martin 10 Abington 18:58.7 114
BOYS' VARSITY TEAM SCORES
Rank School Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
1 Central Bucks East 49 5 6 8 14 16 18 24
2 Council Rock 57 1 2 10 17 27 58 73
3 Upper Moreland 123 9 12 31 35 36 56
4 Jamestown 131 3 15 26 43 44 53 94
5 Cheltemham 155 11 23 34 42 45 69 103
6 Neshaminy 174 4 21 25 54 70 74 93
7 Coatesville Area 233 33 38 48 50 64 65 66
8 Pennsbury 241 13 22 51 77 78 95 110
9 Mount St. Joseph 293 7 30 41 91 124 130 135
10 William Tennent 311 20 52 63 84 92 100 119
11 Souderton 315 39 46 59 85 86 118 125
12 Pennridge 340 32 62 68 88 90 96 99
13 Central Bucks West 346 28 29 60 107 122
14 Downingtown 374 47 49 67 102 109 120 121
15 Bishop McDevitt 381 37 79 80 87 98
16 Holy Ghost Prep 404 61 72 81 89 101 112
17 Lower Merion 406 19 76 97 106 108 113 116
18 Hatboro-Horsham 438 40 55 82 129 132 139
19 Abington 529 75 104 105 114 131
20 Plymouth-Whitemarsh 541 57 83 127 136 138 140
21 Jenkintown 560 71 115 117 123 134
22 Bensalem 635 111 126 128 133 137
GIRLS
William Tennent Invitational
William Tennent High School, Warminster, PA - Sat 10/09/99
RESULTS BY ORDER OF FINISH
Event 2 Varsity Girls 5,000 Meter Run
# Course: 16:44.00 Melissa Benner (GMA) 1986
% Race: 16:44.00 Melissa Benner (GMA) 1986
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME SCORE
===== ========================= == ========================= ========= =====
1 - Josianne Lauber 12 Oxford High School 18:16.5
2 - Kelly O'Connell 10 Coatesville Area High Sch 18:43.9 1
3 - Paige Miller 11 Wissahickon High School 18:49.1 2
4 - Michelle Polish 9 Wissahickon High School 18:56.2 3
5 - Elise Gould 11 Pennsbury High School 19:02.1 4
6 - Jane Everett 10 Central Bucks East 19:06.5 5
7 - Stephanie Sharp 12 Central Bucks East 19:15.5 6
8 - Erin Franklin 10 Wissahickon High School 19:21.0 7
9 - Mary Faia 10 Bensalem High School 19:21.6 8
10 - Elizabeth Troffo 10 Upattinas School 19:26.6
11 - Molly Maurer 10 Lower Merion 19:30.3 9
12 - Holly Bofinger 11 William Tennent 19:39.1 10
13 - Alicia Gould 12 Hatboro-Horsham 19:43.1 11
14 - Caitlin Murphy 11 Central Bucks West 19:50.1
15 - Molly Crofton 10 Wissahickon High School 19:51.8 12
16 - Lindsay Dickey 10 Wissahickon High School 20:08.0 13
17 - MaryGrace McHenry 12 Souderton High School 20:10.4 14
18 - Jenna Scott 9 Wissahickon High School 20:11.9 15
19 - Ashley McCuen 9 Hatboro-Horsham 20:17.6 16
20 - Jodi Lewis 9 Coatesville Area High Sch 20:19.9 17
21 - Rachel Giuffre 10 Pennsbury High School 20:23.1 18
22 - Krista Buzolits Villa Joseph Marie 20:23.7 19
23 - Ruby Amanze 12 Abington 20:26.2 20
24 - Ellen Christianson 11 Central Bucks East 20:26.5 21
25 - Ali Bronsdon 10 Souderton High School 20:27.6 22
26 - Michele Stahl 11 Neshaminy 20:34.9 23
27 - Abby Richards 11 William Tennent 20:36.3 24
28 - Chrissy Snyder 11 Hatboro-Horsham 20:39.1 25
29 - Angela Miles 11 Neshaminy 20:41.3 26
30 - Sudriya Desai 9 Pennsbury High School 20:45.7 27
31 - Lauren Tyler 9 Harry S Truman 20:51.0
32 - Stephanie Connors 12 Wissahickon High School 20:54.0 28
33 - Jenna Kay 11 Lower Merion 20:54.2 29
34 - Julie Palumbo 10 William Tennent 20:56.5 30
35 - Jen Nomides 12 Central Bucks East 20:56.9 31
36 - Angie Parker 10 Archbishop Wood High Scho 20:57.3 32
37 - Tara Ebert 10 Neshaminy 20:58.0 33
38 - Diana Bennett 12 Souderton High School 21:03.7 34
39 - Lisa Pashley 11 Archbishop Wood High Scho 21:05.3 35
40 - Jennifer Pullen 12 Downingtown High School 21:05.5 36
41 - Allie Shartle 12 Souderton High School 21:07.5 37
42 - Jessica Petrash 12 Hatboro-Horsham 21:08.2 38
43 - Kristen Cox 12 Central Bucks East 21:08.7 39
44 - Emily McVoy 10 William Tennent 21:11.1 40
45 - Grace Zamora 10 Jamestown High School 21:18.5 41
46 - Rachel Rubin 10 Plymouth-Whitemarsh 21:21.0 42
47 - Laura Alps 11 William Tennent 21:21.4 43
48 - Dana Cargo 12 Plymouth-Whitemarsh 21:22.1 44
49 - Steph Lewis 12 Central Bucks West 21:23.0
50 - Lauran Williamson 10 Bensalem High School 21:25.4 45
51 - Lindsay Boyd 10 Abington 21:27.7 46
52 - Jen Meehan 9 Harry S Truman 21:28.1
53 - Elissa Winarski 9 Souderton High School 21:28.5 47
54 - Colleen Feriod Villa Joseph Marie 21:29.5 48
55 - Teal Zeisler 10 Coatesville Area High Sch 21:33.9 49
56 - Beth Bond 10 Archbishop Wood High Scho 21:34.2 50
57 - Gina DiGirolamo Villa Joseph Marie 21:36.1 51
58 - Erika Sands 12 William Tennent 21:36.9 52
59 - Susan Bothwell 11 William Tennent 21:37.9 53
60 - Lauren Micir 11 Neshaminy 21:39.2 54
61 - Christine Welker 10 Upper Moreland 21:42.5 55
62 - Krista Koellner 12 Neshaminy 21:46.2 56
63 - Erin Davidson 9 Bensalem High School 21:49.8 57
64 - Shannon Conly 11 Archbishop Wood High Scho 21:50.5 58
65 - Colleen Somers 11 Pennsbury High School 21:51.3 59
66 - Sara Bono 12 Plymouth-Whitemarsh 21:51.9 60
67 - Steph Rogers 9 Methacton 21:58.0 61
68 - Monica Nelson 11 Oxford High School 21:58.5
69 - Casey Carey 9 Pennsbury High School 22:01.8 62
70 - Katey Collora 10 Harry S Truman 22:04.9
71 - Megan Snyder 10 Central Bucks East 22:06.8 63
72 - Louise O'Rourke 10 Archbishop Wood High Scho 22:08.8 64
73 - Jennifer Liepin 9 Upper Moreland 22:10.6 65
74 - Jen Hendrickson 10 Pennsbury High School 22:11.3 66
75 - Maria Harp 12 Bishop McDevitt High Scho 22:15.2 67
76 - Kristen Brandon 9 Methacton 22:17.1 68
77 - Kerry Browder 10 Jamestown High School 22:17.7 69
78 - Kelly Brett 10 Harry S Truman 22:18.8
79 - Brooke Bickel 12 Abington 22:21.7 70
80 - Beth Liuzzi 9 Methacton 22:22.9 71
81 - Janine Bonner 11 Neshaminy 22:24.1 72
82 - Colleen Leary 12 Downingtown High School 22:26.8 73
83 - Remya Arul 12 Downingtown High School 22:30.9 74
84 - Maureen Gibbons Villa Joseph Marie 22:33.1 75
85 - Jaclyn Marotta 12 Lower Merion 22:34.0 76
86 - Kristin Malloy 10 Neshaminy 22:35.4 77
87 - Kourtney Acker 9 Coatesville Area High Sch 22:37.5 78
88 - Tiffany Knowles 9 Bensalem High School 22:39.8 79
89 - Briana Mazzio 10 Downingtown High School 22:45.9 80
90 - Samantha Swindells 12 Upper Moreland 22:51.4 81
91 - Courtney Behringer 10 Coatesville Area High Sch 22:54.9 82
92 - Chrisste Rich 11 Jamestown High School 22:55.6 83
93 - Laura Henry 12 Hatboro-Horsham 22:58.1 84
Event 2 Varsity Girls 5,000 Meter Run
GIRLS' VARSITY TEAM SCORES
Rank School Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
1 Wissahickon 37 2 3 7 12 13 15 28
2 Central Bucks East 102 5 6 21 31 39 63
3 William Tennent 147 10 24 30 40 43 52 53
4 Souderton 154 14 22 34 37 47 98 104
5 Pennsbury 170 4 18 27 59 62 66
6 Hatboro-Horsham 174 11 16 25 38 84
7 Neshaminy 192 23 26 33 54 56 72 77
8 Coatesville Area 227 1 17 49 78 82 110
9 Archbishop Wood 239 32 35 50 58 64 85 88
10 Villa Joseph Marie 286 19 48 51 75 93 95
11 Bensalem 298 8 45 57 79 109
12 Abington 309 20 46 70 86 87 96 107
13 Lower Merion 313 9 29 76 91 108
14 Plymouth-Whitemarsh 346 42 44 60 99 101 105
15 Downingtown 357 36 73 74 80 94 106
16 Methacton 389 61 68 71 89 100 111
17 Jamestown 393 41 69 83 97 103
18 Upper Moreland 407 55 65 81 92 114
19 Bishop McDevitt 484 67 90 102 112 113
|