South New Jersey Championships
Group 2 Boys
10/30/99 - 5000 meters
from Reuben Frank
Group Two Boys 5,000 Meter RUN
BOYS' TEAM SCORES
Rank School Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
1 Haddonfield Memorial 51 2 4 6 11 28 44 63
Total time: 1:26:29.2
Average: 17:17.8
2 Maple Shade High School 136 15 18 30 36 37 39 96
Total time: 1:30:54.7
Average: 18:10.9
3 BUENA 136 5 26 27 38 40 89 122
Total time: 1:30:41.8
Average: 18:08.3
4 Haddon Township High Sc 152 1 10 34 41 66 87 101
Total time: 1:30:00.3
Average: 18:00.0
5 Point Pleasant Borough 170 17 20 23 52 58 60 72
Total time: 1:31:48.4
Average: 18:21.6
6 BRIDGETON HS 179 3 22 33 59 62 77 113
Total time: 1:31:08.2
Average: 18:13.6
7 Woodstown High School 189 8 14 49 51 67 85 86
Total time: 1:31:45.5
Average: 18:21.1
8 SCHALICK, A.P. High Sch 206 7 21 46 57 75 79 82
Total time: 1:32:11.7
Average: 18:26.3
9 PENNS GROVE 239 13 42 43 47 94 109 112
Total time: 1:33:34.7
Average: 18:42.9
10 BURLCO INST. TECH-MEDFO 266 12 32 68 74 80 81 95
Total time: 1:33:40.6
Average: 18:44.1
11 Sterling High School 304 16 48 64 84 92 107 130
Total time: 1:34:53.1
Average: 18:58.6
12 Audubon High School 326 9 19 35 129 134
Total time: 1:41:19.6
Average: 20:15.9
13 Kingsway Regional HS 354 45 53 55 99 102 106 110
Total time: 1:36:29.5
Average: 19:17.9
14 Haddon Heights 382 24 73 76 98 111 117
Total time: 1:37:19.1
Average: 19:27.8
15 Cinnaminson 406 31 61 88 100 126 127
Total time: 1:39:10.3
Average: 19:50.0
16 Burlington Township 408 29 50 91 105 133
Total time: 1:41:01.5
Average: 20:12.3
17 Northern Burlington 412 56 70 90 93 103 116 121
Total time: 1:37:37.4
Average: 19:31.4
18 BURLCO INST.TECH-WESTAM 437 25 71 108 115 118 119 125
Total time: 1:40:10.2
Average: 20:02.0
19 Delran 448 69 78 83 104 114 128 132
Total time: 1:39:04.8
Average: 19:48.9
20 COLLINGSWOOD 459 54 65 97 120 123 124 131
Total time: 1:41:25.5
Average: 20:17.1
Event 4 Group Two Boys 5,000 Meter RUN
Results by Order of Finish - Saturday 10/30/99
RANK COMP# ATHLETE NAME YR SCHOOL AVG MILE TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
1 933 Adrian Cline 12 Haddon Township Hi 5:18 16:30.80 1
2 943 Tom Brennan 12 Haddonfield Memori 5:21 16:38.40 2
3 711 James Holden 11 BRIDGETON HS 5:24 16:47.50 3
4 950 Drew Lipiecki 12 Haddonfield Memori 5:24 16:49.00 4
5 718 Matt Kordos 12 BUENA 5:32 17:12.70 5
6 952 Chris Platt 09 Haddonfield Memori 5:32 17:13.30 6
7 1249 Chris McDowell 12 SCHALICK, A.P. Hig 5:35 17:21.60 7
8 1421 Warren Mabey 12 Woodstown High Sch 5:36 17:24.30 8
9 670 Jonathan Battillo 12 Audubon High Schoo 5:37 17:27.70 9
10 940 Fran Tagmire 12 Haddon Township Hi 5:38 17:32.20 10
11 953 Tim Vitez 09 Haddonfield Memori 5:39 17:33.50 11
12 959 Illya Ignantenko 3 Hammonton HS 5:40 17:37.80
13 735 Edwin Winrow 11 BURLCO INST. TECH- 5:40 17:38.50 12
14 1154 Tom Klein 12 PENNS GROVE 5:43 17:47.40 13
15 1423 Ed Newton 12 Woodstown High Sch 5:43 17:47.90 14
16 1060 Chris Yeager 11 Maple Shade High S 5:43 17:48.40 15
17 1276 Jeff Butler 12 Sterling High Scho 5:44 17:51.30 16
18 1208 Robert Daber Point Pleasant Bor 5:45 17:54.90 17
19 1051 Mike D'Errico 12 Maple Shade High S 5:47 17:58.30 18
20 673 Renato Latini 12 Audubon High Schoo 5:48 18:01.30 19
21 1213 Daniel Luisi Point Pleasant Bor 5:48 18:02.30 20
22 1243 Dan Hague 9 SCHALICK, A.P. Hig 5:49 18:04.80 21
23 700 Asa Brown 09 BRIDGETON HS 5:50 18:07.80 22
24 1205 Andrew Clapp Point Pleasant Bor 5:50 18:08.60 23
25 927 Jim Mills 12 Haddon Heights 5:50 18:09.40 24
26 743 Muhammad Ismail 12 BURLCO INST.TECH-W 5:51 18:12.10 25
27 721 Warner Siegle 10 BUENA 5:52 18:14.20 26
28 712 Roy Ablett 9 BUENA 5:52 18:14.60 27
29 945 Dave D'Agati 11 Haddonfield Memori 5:52 18:15.00 28
30 755 Tim Harris 11 Burlington Townshi 5:52 18:16.00 29
31 1050 Mike Brady 12 Maple Shade High S 5:53 18:17.50 30
32 810 Stephen Haas 11 Cinnaminson 5:53 18:18.30 31
33 732 James Schneider 12 BURLCO INST. TECH- 5:53 18:19.30 32
34 709 Keith Gates 12 BRIDGETON HS 5:54 18:19.90 33
35 939 Chris Soper 12 Haddon Township Hi 5:54 18:20.40 34
36 675 Joseph Whylilngs 11 Audubon High Schoo 5:54 18:21.50 35
37 1054 Bob Neitzel 12 Maple Shade High S 5:55 18:24.00 36
38 1053 Corey LaPlant 10 Maple Shade High S 5:56 18:26.50 37
39 722 Ryan Taylor 11 BUENA 5:56 18:28.60 38
40 1056 Mike Starr 11 Maple Shade High S 5:57 18:29.80 39
41 713 Chris Biscoglio 11 BUENA 5:57 18:31.70 40
42 931 Jeff Bjornson 9 Haddon Township Hi 5:58 18:34.90 41
43 1158 Rob Tyson 11 PENNS GROVE 5:59 18:37.90 42
44 1151 Jack Brown 10 PENNS GROVE 6:00 18:38.70 43
45 942 John Bernetich 09 Haddonfield Memori 6:00 18:39.60 44
46 992 Tim Pentz 11 Kingsway Regional 6:00 18:39.90 45
47 1244 Darren Harris 10 SCHALICK, A.P. Hig 6:00 18:40.10 46
48 1150 Mark Batenchuk 12 PENNS GROVE 6:00 18:41.50 47
49 1279 Don Lamb 12 Sterling High Scho 6:01 18:42.10 48
50 1428 Chris Voss Woodstown High Sch 6:01 18:42.80 49
51 759 Jason Mirsky 10 Burlington Townshi 6:02 18:44.70 50
52 909 Steve Wehrle 10 GATEWAY REGIONAL 6:02 18:45.60
53 1424 Ryan Rychert 12 Woodstown High Sch 6:02 18:47.30 51
54 1206 Owen Conroy Point Pleasant Bor 6:03 18:48.00 52
55 990 Jeff Kurz 12 Kingsway Regional 6:03 18:48.70 53
56 828 Jake Lehman 10 COLLINGSWOOD 6:03 18:49.90 54
57 993 Phillip Pinero 11 Kingsway Regional 6:04 18:51.40 55
58 1097 Frankie Della Rossa 11 Northern Burlingto 6:04 18:52.50 56
59 1250 Tim Morris 10 SCHALICK, A.P. Hig 6:04 18:53.60 57
60 1216 Adam Thomas Point Pleasant Bor 6:05 18:54.60 58
61 703 Maurice Davis 10 BRIDGETON HS 6:05 18:55.40 59
62 1207 Brett Contreras Point Pleasant Bor 6:05 18:56.00 60
63 811 John Jacob 12 Cinnaminson 6:05 18:56.60 61
64 701 Jon-Pierre Brown 10 BRIDGETON HS 6:06 18:57.60 62
65 951 Brian O'Rourke 11 Haddonfield Memori 6:06 18:58.90 63
66 1283 Chris O'Brien 11 Sterling High Scho 6:06 18:59.40 64
67 831 Shane Norris 11 COLLINGSWOOD 6:07 19:00.60 65
68 938 Dan Reilley 11 Haddon Township Hi 6:07 19:02.00 66
69 1417 David Bowman 10 Woodstown High Sch 6:07 19:03.20 67
70 731 Edward Schneider 10 BURLCO INST. TECH- 6:08 19:04.70 68
71 854 Tom Prairie 12 Delran 6:08 19:05.50 69
72 1095 Sheldon Bond 12 Northern Burlingto 6:08 19:06.10 70
73 744 Byron Love 10 BURLCO INST.TECH-W 6:09 19:07.40 71
74 1212 Clinton Higgins Point Pleasant Bor 6:09 19:09.50 72
75 919 Henry Dera 12 Haddon Heights 6:10 19:10.40 73
76 730 Daniel Rodriquez 12 BURLCO INST. TECH- 6:10 19:10.70 74
77 1252 Ryan Vondra 9 SCHALICK, A.P. Hig 6:10 19:11.60 75
78 920 Karl Dyer 9 Haddon Heights 6:11 19:14.00 76
79 705 Terry Davis 09 BRIDGETON HS 6:13 19:19.80 77
80 850 Dan Fichana 12 Delran 6:13 19:20.70 78
81 1245 Ryan Harris 10 SCHALICK, A.P. Hig 6:14 19:24.60 79
82 734 Tim Vasquez 10 BURLCO INST. TECH- 6:15 19:27.40 80
83 727 Casey MC Cann 10 BURLCO INST. TECH- 6:15 19:27.90 81
84 1242 Louis Eisinger 10 SCHALICK, A.P. Hig 6:16 19:28.70 82
85 855 Jason Sabol 11 Delran 6:17 19:31.30 83
86 1277 Eric Graus 12 Sterling High Scho 6:17 19:33.80 84
87 1418 Dan Drennan 9 Woodstown High Sch 6:18 19:35.90 85
88 1426 Tim Shane 10 Woodstown High Sch 6:18 19:36.60 86
89 936 Matt McLaughlin 12 Haddon Township Hi 6:18 19:37.10 87
90 809 Andrew Fries 11 Cinnaminson 6:19 19:37.50 88
91 714 Antonio Bordoy 10 BUENA 6:19 19:37.90 89
92 1099 Joseph Johnson 12 Northern Burlingto 6:20 19:42.20 90
93 751 Chris Brown 9 Burlington Townshi 6:20 19:42.70 91
94 1282 Kevin Martin 12 Sterling High Scho 6:21 19:46.50 92
95 1101 Jarien Lee 12 Northern Burlingto 6:22 19:48.70 93
96 1156 Karl Spiewak 11 PENNS GROVE 6:22 19:49.20 94
97 725 Justin Luk 10 BURLCO INST. TECH- 6:25 19:56.40 95
98 1058 Jason Toner 10 Maple Shade High S 6:25 19:58.30 96
99 834 Zachary Sherwood COLLINGSWOOD 6:26 20:01.10 97
100 923 Kenn Loveland 12 Haddon Heights 6:26 20:01.90 98
101 997 Luis Tirado 9 Kingsway Regional 6:27 20:02.60 99
102 806 Dave Bresnahan 09 Cinnaminson 6:27 20:02.80 100
103 937 James McMenamin 10 Haddon Township Hi 6:28 20:05.70 101
104 998 Chris Wright 10 Kingsway Regional 6:28 20:06.90 102
105 1098 Joshua Hood 9 Northern Burlingto 6:28 20:07.90 103
106 853 Mark Nolan 9 Delran 6:29 20:10.70 104
107 908 Devon Walton 10 GATEWAY REGIONAL 6:30 20:11.70
108 754 Eric Nicolai 10 Burlington Townshi 6:30 20:13.00 105
109 988 Zach Hoover 12 Kingsway Regional 6:31 20:16.70 106
110 1278 John Hanna 10 Sterling High Scho 6:32 20:20.60 107
111 741 Robert Grantham 10 BURLCO INST.TECH-W 6:33 20:22.60 108
112 1153 Charles Johnson 12 PENNS GROVE 6:35 20:30.10 109
113 991 Bill Lehman 11 Kingsway Regional 6:38 20:38.00 110
114 918 Anthony Bisti 11 Haddon Heights 6:40 20:43.40 111
115 1155 John Pszwaro 10 PENNS GROVE 6:41 20:46.80 112
116 706 Chris Blake 10 BRIDGETON HS 6:41 20:47.80 113
117 856 Joe Schramm 11 Delran 6:44 20:56.60 114
118 742 Ryan Harris 12 BURLCO INST.TECH-W 6:45 20:59.10 115
119 965 Erik Tower 4 Hammonton HS 6:46 21:03.60
120 905 Rob Mihlebach 10 GATEWAY REGIONAL 6:49 21:12.30
121 1102 Trent Lyons 12 Northern Burlingto 6:50 21:14.20 116
122 928 Jared Pizzaro 10 Haddon Heights 6:50 21:16.90 117
123 746 Greg Nicolai 9 BURLCO INST.TECH-W 6:54 21:29.00 118
124 745 Mujahideen Muhammad 12 BURLCO INST.TECH-W 6:57 21:36.90 119
125 964 Brian Testa 2 Hammonton HS 6:57 21:37.80
126 833 Kevin Scola 10 COLLINGSWOOD 7:00 21:45.00 120
127 1096 Michael Bruni 11 Northern Burlingto 7:00 21:46.20 121
128 723 Charles Wontroba 10 BUENA 7:01 21:48.60 122
129 826 Jared Carter 12 COLLINGSWOOD 7:01 21:48.90 123
130 830 Chris Marks 10 COLLINGSWOOD 7:02 21:51.90 124
131 738 Melvyn Cheers 11 BURLCO INST.TECH-W 7:04 21:58.20 125
132 808 Dennis Field 12 Cinnaminson 7:09 22:15.10 126
133 816 Matt Vetter 09 Cinnaminson 7:11 22:19.10 127
134 851 Mike Kibler 12 Delran 7:12 22:23.20 128
135 962 Sean Sauerwald 1 Hammonton HS 7:18 22:40.80
136 672 Tony DelGozzo 11 Audubon High Schoo 7:23 22:57.50 129
137 1281 Dan Margolis 9 Sterling High Scho 7:24 23:00.30 130
138 827 Joseph DeMarco 12 COLLINGSWOOD 7:38 23:45.30 131
139 857 Jason Zitzler 12 Delran 7:41 23:54.70 132
140 752 Andrew Cahill 10 Burlington Townshi 7:45 24:05.10 133
141 674 Kenneth Laxton-Donnell 11 Audubon High Schoo 7:53 24:31.60 134
|