Missouri 4A Qualifying Meets
10/30/99 - from Dave Denny
Missouri 4A State Qualifying Meets (3.1 miles)
CLASS 4A, SECTIONAL #1 AT JEFFERSON BARRACKS In St. Louis
Boys Team Results: Parkway West 72, Lafayette 76, Marquette 84,
Parkway South 102, Northwest 108, Webster Groves 138, Cape Central 157
Mehlville 188, Poplar Bluff 195
Individuals: John Stanton-Geddes, Webster Groves, 16:50; Andy Koziatek, Marquette, 16:52; Devin McCall, Northwest, 16:55; Tim Koboldt, Parkway West, 16:56; Ben Klieve, Parkway West, 17:06; Dave Mertens, Marquette, 17:07; Keith Cronin, Parkway West, 17:11; Gabe Lutes, Northwest, 17:13;
Kyle Williams, Lafayette, 17:19; Justin Hawkins, Cape Central, 17:22;
Paul Koehler, Lindbergh, 17:23; Carter Snow, Lafayette, 17:24;
Andrew Podgurski, Marquette, 17:26; Scott Reeves, Mehlville, 17:28;
Jacob Snyder, Parkway South, 17:31
Girls Team Scores: Kirkwood 43, Lafayette 80, Parkway West 95, Cape Central 111, Marquette 125, Oakville 128, Lindbergh 135, Fox 165
Individuals: Laura Kennedy, Lafayette, 19:31; Maggie Nelson, Kirkwood, 19:36; Robyn Dirnberger, Kirkwood, 20:06; Meredith Dobson, Kirkwood, 20:11;
Kristen Hoogheem, Marquette, 20:11; Lane Thomasson, Cape Notre Dame, 20:14; Beth Shearman, Parkway South, 20:17; Melinda Sprague, Parkway West, 20:46; Alison Vernon, Oakville, 20:46; Marie Brandewiede, Lindbergh, 20:46; Laura Unverferth, Jackson, 20:48; Goldie Tompkins, Marquette, 20:58;
Jessie Violand, Lafayette, 21:00; Andrea Morris, Lindbergh, 21:05;
Maggie Christ, Fox, 21:06
CLASS 4A, SECTIONAL #2 AT SIOUX PASSAGE PARK In St. Louis
Boys Team Scores: SLUH 42, CBC 43, DeSmet 67, Parkway C. 124, Pattonville 140, Hazelwood West 142, McCluer North 173, Hazelwood C. 201
Individuals: Ted Snodgrass, SLUH, 16:50; Dan O'Brien, CBC, 16:55;
Jamison Phillips, Parkway Central, 17:02; Mike Aitken, Ritenour, 17:05;
Tim Bradley, CBC, 17:06; Antonio Parker, DeSmet, 17:09;
Nathan Tower, SLUH, 17:13; Lon-Paul Laventrue,CBC, 17:14; Chris Jefferson, Riverview, 17:17; Chris Elledge, McCluer North, 17:19; Murphy O'Brien, SLUH, 17:22; John Basler, Hazelwood West, 17:26; Dan Westland, SLUH, 17:26; Paul Kenny, DeSmet, 17:32; Chaz Brown, Parkway North, 17:34
Girls Team Scores: McCluer North 59, Hazelwood C. 63, Parkway C. 74,
St. Joseph's 79, Ritenour 133, Parkway N. 133, Pattonville 159, Ursuline 189
Individuals: Erin Jordan, Parkway Central, 20:01; Lisa Lachky, St. Joseph's, 20:29; Veronica Bible, McCluer North, 20:32; Laura Schafluetzel, Ritenour, 20:42;
Jean Taylor, McCluer North, 20:43; Lauren Jeferson, Parkway Central, 20:44;
Corris Coughlin, Parkway Central, 20:45; Keesha Robinson, Hazelwood Central, 20:50; Sarah Smith, Parkway North, 21:03; Tracy Roy, St. Joseph's, 21:07;
Erica Bias, Ursuline, 21:10; Kari Rothmeyer, McCluer North, 21:20;
Isabelle Delanney, Parkway North, 21:38; Alex Simmons, Hazelwood Central, 21:49; Latoya Courtney, Hazelwood Central, 21:52; Ashley Terry, McCluer North, 22:11; Elizabeth Wilhelmi, St. Joseph's, 22:21; Renee George, Parkway Central, 22:24; Andrea Michniok, Parkway Central, 22:37; Maggie Markus, Hazelwood Central, 22:45; Angela Rickard, Pattonville, 22:45; Christina Cogorno, St. Joseph's, 22:45; Laura Ruf, McCluer North, 23:00; Michelle Hamm, Ritenour, 23:08;
Amy Kulik, McCluer North, 23:15
CLASS 4A, SECTIONAL #3 AT BETHEL PARK In Columbia
Boys Team Scores: West Plains 49, Jefferson City 73, Kickapoo 105, Hickman 105
Individuals: Jason Sanfort, West Plains, 15:16; Matt Tanner, Hickman, 15:22;
Eric Stahl, Ft. Zumwalt South 15:36; Myles Brown, Glendale, 15:37;
Lucas Kunce, Jefferson City 15:54; Ryan Thurman, Kickapoo, 15:56;
Tony David Glendale, 15:57; Neil Theriault, Howell North, 15:57;
Tyler Wood, Rock Bridge, 16:00; Tim O'Bryan, Ft. Zumwalt North 16:02;
Dustin Collins, West Plains, 16:15; Greg Rhoades, West Plains, 16:20;
Daniel Sappington, Jefferson City, 16:21; Ryan Pinray, Zumwalt South, 16:22;
John Bardwell, Jefferson City, 16:23
Girls Team Scores: West Plains 44, Howell 58, Jefferson City 101, Zumwalt South 114
Individuals: Amanda Marcak, West Plains, 18:23; Katherine Bonugli, Howell, 18:30; Jackie Pirtle, Howell North, 18:35; Jill Petersen, Howell, 18:36;
Heather Brokaw, Wentzville, 18:44; Natalia Smith, Ft. Zumwalt, 18:47;
Abby Rodenbeck, WP, 18:51; Emily Cassin, Jefferson City, 18:54;
Christine Showler, Lebanaon, 18:56; Mandy Jones,WP, 19:03;
Jill Singleton, Rolla, 19:07; Elizabeth Smith, Glendale, 19:17;
Brianne Hobbs, West Plains, 19:19; Laura Lavoie, Glendale, 19:20;
Emily Gringeland, Howell, 19:21
4A Sectional #4 at Swope Park In Kansas City
Boys Team Scores: Lee's Summit 52, Liberty 58, St. Joseph Central 75, Lee's Summit North 113, Blue Springs 124, Oak Park 140, Rockhurst 151, Truman 169
Individuals: Matt Tegenkamp, Lee's Summit, 15:25 (new course record); Ryan Hampton, Liberty, 16:12; Ben Edgley, St. Joseph Central, 16:17; Josh Davis, Liberty, 16:18; Caleb Teague, Blue Springs, 16:24; Michael Shortino, Lee's Summit North, 16:25; Justin White, Lee's Summit, 16:37; Marc Tegenkamp, Lee's Summit, 16:38; Rory Donnelly, Rockhurst, 16:40; Brett Porter, Raytown, 16:41
Girls Team Scores: Liberty 52, Blue Springs 66, Lee's Summit 86, Lee's Summit North 89, St. Joseph Central 111, Raytown 117, Truman 155, Oak Park 224
Individuals: Nicole Graham, Blue Springs, 18:32; Amanda Holferty, Liberty, 19:17; Bethany Detrick, Liberty, 19:29; Courtney Cockerall, Raytown, 19:36; Catie Lowe, Lee's Summit North, 19:44; Rachel Holferty, Liberty, 19:50; Amy Andrews, Lee's Summit North, 19:54; Stephanie Brooks, St. Joseph Central, 19:54; Rachel Nelson, Lee's Summit, 19:56; Katheryn Evan, Lee's Summit, 20:02