Florida State Meet
Boys 3A
11/20/99 at Titusville FL
results from FHSAA Online
Individual results
1999 FHSAA CROSS COUNTRY FINALS - BOYS 3A
ASTRONAUT/BREVARD COMMUNITY COLLEGE
TITUSVILLE, FLORIDA - Saturday 11/20/99
Event 1 Boys 3 Mile Run
BOYS' TEAM SCORES
Rank School Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
==== ===================== ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
1 RIDGEWOOD HS (N PT RICH 131 9 12 14 28 68 110 140
2 CYRPESS LAKES HS (FT MY 143 1 7 42 45 48 101 113
3 BISHOP KENNEY HS (JAX) 187 11 23 35 54 64 67 86
4 WOLFSON HS (JAX) 188 6 13 50 53 66 74 85
5 RIDGEVIEW HS (ORANGE PK 211 3 19 26 29 134 157
6 VANGUARD HS (OCALA) 216 18 27 30 51 90 124 160
7 ESTERO HS 266 21 22 58 63 102 108 145
8 PINE FOREST HS ((PENSAC 270 4 15 20 98 133 137 162
9 FLAGLER PALM COAST HS 273 2 38 56 88 89 99 104
10 LELY HS (NAPLES) 289 16 24 71 75 103 138 144
11 SEMINOLE HS 322 5 43 60 94 120 129 139
12 LAND O' LAKES HS 322 32 39 40 76 135 142 156
13 POINCIANA HS (KISSIMMEE 332 31 41 55 93 112 114 151
14 LARGO HS 336 10 17 83 109 117 125 153
15 ST THOMAS AQUINAS (FT L 354 47 57 81 82 87 96 146
16 JUPITER HS 366 33 36 59 97 141 163
17 GATEWAY HS (KISSIMMEE) 378 8 61 80 111 118 149 155
18 FORREST HS (JAX) 392 49 65 78 95 105 136
19 NORTH FORT MYERS HS 401 37 72 77 100 115 150 152
20 WINTER HAVEN HS 402 25 34 84 127 132 161
21 PLANT HS (TAMPA) 449 52 70 92 107 128 154 164
22 TITUSVILLE HS 458 69 73 91 106 119 121 131
23 ST CLOUD HS 469 46 62 116 122 123 147 148
24 LAKE REGION HS 522 44 79 126 130 143 158 159
1999 FHSAA CROSS COUNTRY FINALS - BOYS 3A
ASTRONAUT/BREVARD COMMUNITY COLLEGE
TITUSVILLE, FLORIDA - Saturday 11/20/99
RESULTS BY ORDER OF FINISH
Event 1 Boys 3 Mile Run
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME SCORE
===== ========================= == ========================= ======== =====
1 Chumbley, Adam 12 PT CHARLOTTE HS 15:16.51
2 Harris, Joseph 12 CYRPESS LAKES HS (FT MYRS 15:21.36 1
3 Cianculli, Matt 10 FLAGLER PALM COAST HS 15:24.37 2
4 Yaracs, Lee 10 RIDGEVIEW HS (ORANGE PK) 15:27.34 3
5 Albertson, Ryan 11 PINE FOREST HS ((PENSAC) 15:38.68 4
6 Van Asten, Joe 12 SEMINOLE HS 15:43.92 5
7 Scott, Patrick 11 WOLFSON HS (JAX) 15:45.73 6
8 Taveras, Anthony 11 CYRPESS LAKES HS (FT MYRS 15:46.97 7
9 Van Veen, Jim 12 SATELLITE HS 15:47.68
10 Smith, Gearie 12 GATEWAY HS (KISSIMMEE) 15:55.17 8
11 Williams, Brad 12 RIDGEWOOD HS (N PT RICHY) 15:56.17 9
12 Davis, Nate 12 LARGO HS 15:57.50 10
13 Meyers, Andrew 12 PALM HARBOR UNIV 15:59.69
14 Johnson, James 11 BISHOP KENNEY HS (JAX) 16:00.23 11
15 Dieters, Eric 12 RIDGEWOOD HS (N PT RICHY) 16:04.07 12
16 Davis, Kyle 12 WOLFSON HS (JAX) 16:04.64 13
17 Vitale, James 11 RIDGEWOOD HS (N PT RICHY) 16:05.27 14
18 Ripley, Ryan 10 BELLVIEW HS 16:06.56
19 Parker, Brett 12 TERRY PARKER HS (JAX) 16:06.80
20 Wilson, A. J. 10 PINE FOREST HS ((PENSAC) 16:07.30 15
21 Greenidge, Doane 12 LETO HS (TAMPA) 16:07.52
22 Beights, Eric 10 LELY HS (NAPLES) 16:08.46 16
23 Bauer, Dan 11 LARGO HS 16:11.24 17
24 Wheeler, Rodney 12 VANGUARD HS (OCALA) 16:12.49 18
25 Bell, Tyrone 10 RIDGEVIEW HS (ORANGE PK) 16:13.83 19
26 Countrymen, Dan 11 PINE FOREST HS ((PENSAC) 16:14.34 20
27 Welker, Matt 12 ESTERO HS 16:16.41 21
28 Welker, Jay 12 ESTERO HS 16:16.75 22
29 Leary, Ryder 9 BISHOP KENNEY HS (JAX) 16:17.24 23
30 Wilson, Kris 12 DELTONA HS 16:17.46
31 Devries, Nico 11 LELY HS (NAPLES) 16:17.64 24
32 Howell, David 11 WINTER HAVEN HS 16:17.78 25
33 Johnson, Joshua 11 RIDGEVIEW HS (ORANGE PK) 16:19.86 26
34 Bautel, Andrew 11 VANGUARD HS (OCALA) 16:20.95 27
35 Woods, Jon 12 RIDGEWOOD HS (N PT RICHY) 16:22.20 28
36 Johnson, Andrew 9 RIDGEVIEW HS (ORANGE PK) 16:23.07 29
37 Hassen, Steven 9 VANGUARD HS (OCALA) 16:24.20 30
38 Delpriore, Brandon 11 POINCIANA HS (KISSIMMEE) 16:25.62 31
39 Schneider, Brent 12 WASHINGTON HS (PENSACOLA) 16:26.59
40 Joseph, Neil 11 CHARLOTTE HIGH SCHOOL 16:27.39
41 Weerts, Chris 12 LAND O' LAKES HS 16:27.62 32
42 Mazzola, Matt 10 JUPITER HS 16:27.94 33
43 Nizer, Kevin 11 WINTER HAVEN HS 16:28.87 34
44 Gannon, Mark 11 BISHOP KENNEY HS (JAX) 16:30.64 35
45 Crane, Steve 12 JUPITER HS 16:31.00 36
46 Rufo, Louis 11 NORTH FORT MYERS HS 16:32.61 37
47 Pearson, Tony 12 FLAGLER PALM COAST HS 16:33.85 38
48 Jones, Taylor 11 FT LAUDERDALE HS 16:35.20
49 Farnworth, Mike RIVERVIEW HS 16:37.05
50 Franks, Mike 12 MERRITT ISLAND HS 16:38.89
51 Habershaw, Scott 11 LAND O' LAKES HS 16:41.22 39
52 Schatzman, Robert 12 LAND O' LAKES HS 16:41.69 40
53 Watson, Norman 12 POINCIANA HS (KISSIMMEE) 16:41.99 41
54 Taveras, Davidson 11 CYRPESS LAKES HS (FT MYRS 16:42.19 42
55 Smith, Mark 12 SEMINOLE HS 16:46.77 43
56 Matinez, Jose 10 LAKE REGION HS 16:47.50 44
57 Heinkel, Chris 10 CYRPESS LAKES HS (FT MYRS 16:51.58 45
58 O'Crowley, Brian 11 ST CLOUD HS 16:52.21 46
59 Fowler, Mike 12 ST THOMAS AQUINAS (FT LAU 16:52.58 47
60 Magnante, Laurence 12 CYRPESS LAKES HS (FT MYRS 16:52.79 48
61 Vaughn, Kolby 10 FORREST HS (JAX) 16:55.59 49
62 West, Brandon 9 ROYAL PALM BEACH HS 16:55.82
63 Marren, James 12 WOLFSON HS (JAX) 16:56.71 50
64 Rainbow, William 10 VANGUARD HS (OCALA) 16:56.95 51
65 Bass, Justin 9 PLANT HS (TAMPA) 16:58.18 52
66 Pratt, Jason 12 WOLFSON HS (JAX) 16:58.35 53
67 Garcia, Carlos 12 BISHOP KENNEY HS (JAX) 16:59.85 54
68 Staffa, Anthony 11 POINCIANA HS (KISSIMMEE) 17:00.07 55
69 Matusczak, Joey 11 FLAGLER PALM COAST HS 17:00.28 56
70 Roberts, Kelly 12 ST THOMAS AQUINAS (FT LAU 17:01.20 57
71 Rivera, Rudy 12 ESTERO HS 17:02.61 58
72 Girvan, Gregg 12 JUPITER HS 17:03.19 59
73 Redshaw, Gordon 10 SEMINOLE HS 17:04.43 60
74 Santiago, Gerardo 12 GATEWAY HS (KISSIMMEE) 17:05.83 61
75 Wilson, James 12 SARASOTA 17:06.40
76 Bravato, Steve 11 ST CLOUD HS 17:06.62 62
77 Sutherland, Chris 10 ESTERO HS 17:06.93 63
78 Curran, Kevin 11 BISHOP KENNEY HS (JAX) 17:07.57 64
79 Truesdale, Adam 10 FORREST HS (JAX) 17:08.10 65
80 Weber, Thomas 12 WOLFSON HS (JAX) 17:08.35 66
81 Lowman, James 12 BISHOP KENNEY HS (JAX) 17:08.53 67
82 Johnston, Matt 12 RIDGEWOOD HS (N PT RICHY) 17:08.71 68
83 Kirk, Robert 12 TITUSVILLE HS 17:11.44 69
84 Chagel, Justin 10 PLANT HS (TAMPA) 17:11.83 70
85 Brady, David 11 LELY HS (NAPLES) 17:13.13 71
86 Predelus, Roody 11 NORTH FORT MYERS HS 17:13.69 72
87 Cappola, Mike 11 TITUSVILLE HS 17:13.89 73
88 Cunningham, Ryan 10 WOLFSON HS (JAX) 17:14.52 74
89 Galicia, Ismael 11 LELY HS (NAPLES) 17:14.74 75
90 Gibbs, Bryan 9 LAND O' LAKES HS 17:15.43 76
91 Patak, Brant 12 NORTH FORT MYERS HS 17:15.78 77
92 Schlenker, Daniel 10 FORREST HS (JAX) 17:16.95 78
93 Charles, Joshua 9 LAKE REGION HS 17:17.29 79
94 Smith, Charles 12 GATEWAY HS (KISSIMMEE) 17:17.45 80
95 Kissel, Ryan 10 ST THOMAS AQUINAS (FT LAU 17:18.19 81
96 Duffy, Mike 11 ST THOMAS AQUINAS (FT LAU 17:19.50 82
97 Novoa, Carlos 12 LARGO HS 17:19.95 83
98 Peterson, Matt 10 WINTER HAVEN HS 17:20.54 84
99 Miller, David 9 WOLFSON HS (JAX) 17:21.23 85
100 Kenyon, Dana 9 BISHOP KENNEY HS (JAX) 17:21.65 86
101 Balseiro, Chris 11 ST THOMAS AQUINAS (FT LAU 17:21.94 87
102 Matusczak, Danny 10 FLAGLER PALM COAST HS 17:22.27 88
103 Batista, Chris 12 FLAGLER PALM COAST HS 17:22.56 89
104 Clere, Kris 12 VANGUARD HS (OCALA) 17:22.99 90
105 Iler, Joseph 9 TITUSVILLE HS 17:24.11 91
106 Daly, Tom 12 PLANT HS (TAMPA) 17:25.86 92
107 Carrington, Clarence 12 POINCIANA HS (KISSIMMEE) 17:26.24 93
108 Espaillat, Anthony 11 SEMINOLE HS 17:26.54 94
109 Putnam, Joseph 10 FORREST HS (JAX) 17:27.93 95
110 Wilkie, Chris 11 ST THOMAS AQUINAS (FT LAU 17:28.36 96
111 Kendall, Colby 10 JUPITER HS 17:29.57 97
112 Kelley, Branden 11 PINE FOREST HS ((PENSAC) 17:29.92 98
113 Alter, Jonathan 9 FLAGLER PALM COAST HS 17:31.43 99
114 Burton, Allan 10 NORTH FORT MYERS HS 17:32.52 100
115 Shadle, Joshua 10 CYRPESS LAKES HS (FT MYRS 17:32.85 101
116 Goldsmith, Dan 10 ESTERO HS 17:34.10 102
117 Escarra, Greg 12 LELY HS (NAPLES) 17:34.35 103
118 Russell, Matt 11 FLAGLER PALM COAST HS 17:34.55 104
119 Rios, William 10 FORREST HS (JAX) 17:36.24 105
120 Phillips, David 12 TITUSVILLE HS 17:40.37 106
121 Buchanan, Adam 10 PLANT HS (TAMPA) 17:42.37 107
122 Tyler, Robert 9 ESTERO HS 17:43.68 108
123 Hummer, Brady 12 LARGO HS 17:44.10 109
124 Vergnaud, Chris 10 RIDGEWOOD HS (N PT RICHY) 17:44.46 110
125 Winfield, John 12 GATEWAY HS (KISSIMMEE) 17:44.65 111
126 Patterson, Justin 12 POINCIANA HS (KISSIMMEE) 17:44.85 112
127 Cortes, Adam 10 CYRPESS LAKES HS (FT MYRS 17:45.28 113
128 Hayes, Joshua 11 POINCIANA HS (KISSIMMEE) 17:45.49 114
129 Harney, Mike 9 NORTH FORT MYERS HS 17:45.68 115
130 Bland, Kevin 11 ST CLOUD HS 17:45.98 116
131 Tim, Matt 9 LARGO HS 17:46.42 117
132 Romero, Carlos 10 GATEWAY HS (KISSIMMEE) 17:47.84 118
133 Awosiyan, Bobby 12 TITUSVILLE HS 17:48.80 119
134 Morton, Matt 10 SEMINOLE HS 17:49.03 120
135 Swaney, Brian 12 TITUSVILLE HS 17:49.45 121
136 Acree, Shane 11 ST CLOUD HS 17:51.85 122
137 Sokolow, Ben 11 ST CLOUD HS 17:52.96 123
138 Ruger, Joseph 11 VANGUARD HS (OCALA) 17:53.22 124
139 Gately, Michael 10 LARGO HS 17:53.47 125
140 Callahan, Patrick 12 LAKE REGION HS 17:54.18 126
141 Banda, Daniel 11 WINTER HAVEN HS 17:54.89 127
142 Greiwe, Donald 9 PLANT HS (TAMPA) 17:57.54 128
143 Kennedy, Andrew 10 SEMINOLE HS 17:57.77 129
144 Glenn, Patrick 10 LAKE REGION HS 17:57.97 130
145 Pratt, Tad 10 TITUSVILLE HS 17:58.28 131
146 Lacy, Nick 11 WINTER HAVEN HS 17:58.55 132
147 Bildzukewicz, Chris PINE FOREST HS ((PENSAC) 17:59.37 133
148 Yanuchi, Vincent 12 RIDGEVIEW HS (ORANGE PK) 18:04.96 134
149 Habershaw, Neil 10 LAND O' LAKES HS 18:10.71 135
150 Eyman, Jevin FORREST HS (JAX) 18:12.01 136
151 Rode, Justin 10 PINE FOREST HS ((PENSAC) 18:13.22 137
152 Delva, Oneil 12 LELY HS (NAPLES) 18:13.70 138
153 Pakus, Derek 10 SEMINOLE HS 18:15.13 139
154 Mann, Stephen 10 RIDGEWOOD HS (N PT RICHY) 18:15.91 140
155 Drake, Camden 9 JUPITER HS 18:16.16 141
156 Erwin, Miles 12 LAND O' LAKES HS 18:17.23 142
157 Callahan, John 12 LAKE REGION HS 18:19.01 143
158 Walker, Corey 9 LELY HS (NAPLES) 18:19.71 144
159 Williams, Kevin 12 ESTERO HS 18:20.61 145
160 Gardner, Jon 11 ST THOMAS AQUINAS (FT LAU 18:21.52 146
161 Sullivan, Cory 11 ST CLOUD HS 18:22.68 147
162 Squires, Rob 12 ST CLOUD HS 18:25.55 148
163 Colon, Shane 10 GATEWAY HS (KISSIMMEE) 18:32.10 149
164 Pike, Joshua 12 NORTH FORT MYERS HS 18:35.74 150
165 Swauger, Chris 12 POINCIANA HS (KISSIMMEE) 18:36.43 151
166 Edens, Chris 12 NORTH FORT MYERS HS 18:43.47 152
167 Paolino, Eric 11 LARGO HS 18:45.98 153
168 Daly, Dan 12 PLANT HS (TAMPA) 18:46.30 154
169 Snow, Allan 10 GATEWAY HS (KISSIMMEE) 18:46.68 155
170 Hutson, Ryan 9 LAND O' LAKES HS 18:51.62 156
171 Gilespie, Travis RIDGEVIEW HS (ORANGE PK) 18:56.41 157
172 Clark, Ryan 12 LAKE REGION HS 18:57.76 158
173 Spence, Josh 12 LAKE REGION HS 18:59.58 159
174 Pitts, Byron VANGUARD HS (OCALA) 19:02.09 160
175 Strawbridge, Samuel 10 FORREST HS (JAX) 19:15.80 Exh
176 Mask, Jason 10 WINTER HAVEN HS 19:23.29 161
177 Fike, Adam 11 PINE FOREST HS ((PENSAC) 19:51.81 162
178 Crane, John 12 JUPITER HS 19:55.15 163
179 Kim, Jonathan 12 PLANT HS (TAMPA) 19:55.47 164
|