Florida State Meet
Boys 1A
11/20/99 at Titusville FL
results from FHSAA Online
Individual results
1999 FHSAA CROSS COUNTRY FINALS - BOYS 1A
ASTRONAUT/BREVARD COMMUNITY COLLEGE
TITUSVILLE, FLORIDA - Saturday 11/20/99
Event 1 Boys 3 Mile Run
BOYS' TEAM SCORES
Rank School Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
1 MACLAY HS (TALLAHASSEE) 47 3 5 7 8 24 41 63
2 UPPERROOM CHRISTIAN ACA 106 2 10 15 32 47 82 94
3 TRINITY PREP (WINTER PK 122 16 17 27 28 34 35 73
4 FLORIDA HS (TALLAHASSEE 140 6 13 20 43 58 117 124
5 RANSOM EVERGLADES SCHOO 141 18 21 29 33 40 69 79
6 PENSACOLA CATHOLIC 172 9 26 39 45 53 57 61
7 BERKELEY PREP (TAMPA) 208 1 30 44 66 67 70 97
8 ST PETE CATHOLIC HS 231 11 14 55 74 77 119
9 MOUNT DORA BIBLE (MT DO 305 48 50 52 71 84 100 112
10 CARDINAL MOONEY HS 329 37 46 72 86 88 91 161
11 ST JOHN NEUMANN (NAPLES 342 12 54 81 87 108 140
12 WEWAHITCHKA HS 350 23 56 60 102 109 129 162
13 LAKE HIGHLAND (ORLANDO( 377 19 65 76 99 118 146 148
14 PORT ST JOE 395 4 31 113 120 127 135 150
15 EPISCOPAL HS (JAX) 399 51 64 80 83 121 126 147
16 ST EDWARDS (VERO BCH) 419 38 42 101 104 134 157
17 ST ANDREWS (BOCA RATON) 427 49 85 93 95 105 122 155
18 DADE CHRISTIAN SCHOOL 442 36 90 98 107 111 114 154
19 SHORECREST PREP (ST PET 471 25 68 106 133 139 145 159
20 ADMIRAL FARRAGUT (ST PE 482 59 75 92 125 131 132 137
21 BENJAMIN HS (N PLM BCH) 514 62 96 103 123 130 141 144
22 ARCHBISHOP CURLEY 538 22 78 138 149 151 153 160
23 AMERICAN HERITAGE 605 89 110 128 136 142 152
24 WESTMINSTER CHRISTIAN 688 115 116 143 156 158 163
1999 FHSAA CROSS COUNTRY FINALS - BOYS 1A
ASTRONAUT/BREVARD COMMUNITY COLLEGE
TITUSVILLE, FLORIDA - Saturday 11/20/99
RESULTS BY ORDER OF FINISH
Event 1 Boys 3 Mile Run
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME SCORE
===== ========================= == ========================= ======== =====
1 Steier, Rolf 10 BERKELEY PREP (TAMPA) 15:32.60 1
2 Osbourne, Omar 10 UPPERROOM CHRISTIAN ACAD 15:49.40 2
3 Caire, Thure 12 MACLAY HS (TALLAHASSEE) 15:51.64 3
4 Givens, Rod 12 PORT ST JOE 15:53.01 4
5 Wilson, Nick 10 TRINITY CHRISTIAN (JAX) 16:03.31
6 Deak, Ryan 8 MACLAY HS (TALLAHASSEE) 16:06.70 5
7 Terry, Ted 11 FLORIDA HS (TALLAHASSEE) 16:06.92 6
8 Katz, Matt 11 MACLAY HS (TALLAHASSEE) 16:11.52 7
9 Serna, Joel 11 MACLAY HS (TALLAHASSEE) 16:12.50 8
10 Soule, Danny 11 PENSACOLA CATHOLIC 16:15.98 9
11 James, Tristan 10 UPPERROOM CHRISTIAN ACAD 16:18.72 10
12 Taylor, Ben 12 ST PETE CATHOLIC HS 16:19.40 11
13 Bremermah, A. J. 12 ST JOHN NEUMANN (NAPLES) 16:22.18 12
14 Barnes, James 12 WESTMINSTER ACADEMY 16:25.32
15 Wilson, Jamaal 11 FLORIDA HS (TALLAHASSEE) 16:27.19 13
16 Craig, Mike 11 ST PETE CATHOLIC HS 16:28.29 14
17 Butler, Charles 12 UPPERROOM CHRISTIAN ACAD 16:36.62 15
18 Curley, Jeffrey 12 TRINITY PREP (WINTER PK) 16:38.08 16
19 Barley, William 11 TRINITY PREP (WINTER PK) 16:39.07 17
20 Knapp, Phillip 11 RANSOM EVERGLADES SCHOOL 16:43.49 18
21 Alverado, Carlos 10 FROSTPROOF HS 16:45.16
22 Chapman, Danny 10 LAKE HIGHLAND (ORLANDO( 16:46.16 19
23 Allaman, John 11 FLORIDA HS (TALLAHASSEE) 16:46.54 20
24 Needle, Cory 10 RANSOM EVERGLADES SCHOOL 16:47.16 21
25 Goehl, Daniel 12 ARCHBISHOP CURLEY 16:48.51 22
26 Kretzmann, Ben 11 ST STEPHENS HS 16:49.14
27 Udell, Chester 11 WEWAHITCHKA HS 16:49.71 23
28 Connor, Josh 11 MACLAY HS (TALLAHASSEE) 16:51.94 24
29 Mosby, Matt 10 SHORECREST PREP (ST PETE) 16:53.81 25
30 Stackhouse, Bennett 10 PENSACOLA CATHOLIC 16:54.67 26
31 Juttelstad, Aaron 12 TRINITY PREP (WINTER PK) 16:56.05 27
32 Mercadante, Austin 10 TRINITY PREP (WINTER PK) 16:57.54 28
33 Ahmad, Danish 11 RANSOM EVERGLADES SCHOOL 16:57.98 29
34 Biladeau, Andy BERKELEY PREP (TAMPA) 17:00.53 30
35 Gomez, Eric 12 SHERIDAN HILLS CHRISTIAN 17:01.16
36 Todd, Josh 11 PORT ST JOE 17:02.41 31
37 Walkes, Christopher 9 UPPERROOM CHRISTIAN ACAD 17:05.02 32
38 Getten, Thomas 11 RANSOM EVERGLADES SCHOOL 17:07.96 33
39 Brownlee, Michael 12 TRINITY PREP (WINTER PK) 17:08.83 34
40 Truchelut, Ryan 8 TRINITY PREP (WINTER PK) 17:13.25 35
41 Villalta, Randy 12 DADE CHRISTIAN SCHOOL 17:13.53 36
42 Wesly, William 8 KESWICK CHRISTIAN 17:13.73
43 Holden, Nathan 8 INDIAN ROCK CHRISTIAN 17:19.95
44 Christner, Stephen 10 SARASOTA CHRISTIAN 17:20.60
45 Pridmore, Ryan 12 CARDINAL MOONEY HS 17:21.65 37
46 Winigar, Kevin 12 NORTHVIEW HS (BRATT) 17:22.16
47 Nombre, Junior 9 ST EDWARDS (VERO BCH) 17:24.25 38
48 Meador, Mike 11 PENSACOLA CATHOLIC 17:25.28 39
49 Burch, Joe 11 RANSOM EVERGLADES SCHOOL 17:27.19 40
50 Drake, Taylor 11 MACLAY HS (TALLAHASSEE) 17:27.63 41
51 Toler, Jeffrey 12 JOHN CARROLL (FT PIERCE) 17:28.79
52 Edsall, Drew 12 ST EDWARDS (VERO BCH) 17:29.19 42
53 Heinze, Jason 11 FLORIDA HS (TALLAHASSEE) 17:29.62 43
54 Callahan, Bret 12 BERKELEY PREP (TAMPA) 17:31.07 44
55 Gedney, Daniel 10 PENSACOLA CATHOLIC 17:36.01 45
56 Pridmore, Brendan 11 CARDINAL MOONEY HS 17:37.69 46
57 Rolle, Nicholus 9 UPPERROOM CHRISTIAN ACAD 17:39.85 47
58 Eugene, Hans 10 MOUNT DORA BIBLE (MT DORA 17:40.38 48
59 Beck, Charles 12 ST ANDREWS (BOCA RATON) 17:41.48 49
60 Warner, Paul 12 Pensacola Christian 17:42.97
61 Ellison, Brian 11 MONTVERDE ACADEMY 17:43.70
62 Bardwell, Thomas 9 MOUNT DORA BIBLE (MT DORA 17:44.71 50
63 Ferlisi, Tony 12 EPISCOPAL HS (JAX) 17:46.96 51
64 Bardwell, Gregory 11 MOUNT DORA BIBLE (MT DORA 17:47.35 52
65 Stackhouse, Brooks 9 PENSACOLA CATHOLIC 17:48.84 53
66 Doeringer, Dave 11 ST JOHN NEUMANN (NAPLES) 17:51.05 54
67 Cormier, Tony 9 ST PETE CATHOLIC HS 17:51.28 55
68 Sams, Jeremy 11 WEWAHITCHKA HS 17:51.55 56
69 Jacob, John 10 PENSACOLA CATHOLIC 17:52.10 57
70 Morningstar, Colum 12 FLORIDA HS (TALLAHASSEE) 17:52.72 58
71 Biffar, John 9 ADMIRAL FARRAGUT (ST PETE 17:57.09 59
72 May, Myron 11 WEWAHITCHKA HS 17:58.08 60
73 Carruth, Gus 12 PENSACOLA CATHOLIC 17:58.89 61
74 Bustamante, Michael 10 BENJAMIN HS (N PLM BCH) 18:01.15 62
75 Bryant, Gerold MACLAY HS (TALLAHASSEE) 18:03.09 63
76 Jackson, Jerold 10 EPISCOPAL HS (JAX) 18:03.33 64
77 Hutchison, Michael 8 LAKE HIGHLAND (ORLANDO( 18:04.34 65
78 Nierenberg, David 12 BERKELEY PREP (TAMPA) 18:04.91 66
79 Strickland, Brice 11 BERKELEY PREP (TAMPA) 18:05.97 67
80 Nereim, Jason 10 SHORECREST PREP (ST PETE) 18:08.39 68
81 Alvarez, Enrique 10 RANSOM EVERGLADES SCHOOL 18:09.33 69
82 Deupree, Josh 8 BERKELEY PREP (TAMPA) 18:12.59 70
83 Scott, Preston 9 MOUNT DORA BIBLE (MT DORA 18:13.00 71
84 Vivas, Joshe 12 CARDINAL MOONEY HS 18:14.71 72
85 Marchetti, Michael 11 TRINITY PREP (WINTER PK) 18:17.45 73
86 Sullivan, Brian 9 ST PETE CATHOLIC HS 18:20.01 74
87 Terry, Patrick 9 ADMIRAL FARRAGUT (ST PETE 18:21.78 75
88 Sand, Mathew 9 LAKE HIGHLAND (ORLANDO( 18:23.54 76
89 Zitnik, Dan 11 ST PETE CATHOLIC HS 18:23.85 77
90 Mendiola, Rafael 12 ARCHBISHOP CURLEY 18:24.04 78
91 Quencer, Keith 12 RANSOM EVERGLADES SCHOOL 18:25.57 79
92 McKee, Sean 10 EPISCOPAL HS (JAX) 18:28.16 80
93 Miranda, Tony 10 ST JOHN NEUMANN (NAPLES) 18:28.95 81
94 West, Christopher 10 UPPERROOM CHRISTIAN ACAD 18:30.29 82
95 Jackson, Justin 8 EPISCOPAL HS (JAX) 18:32.71 83
96 Hudson, Dirk MOUNT DORA BIBLE (MT DORA 18:33.75 84
97 Kempner, Steven 9 ST ANDREWS (BOCA RATON) 18:36.44 85
98 Bradley, Patrick 10 CARDINAL MOONEY HS 18:37.97 86
99 Danca, Jody 9 ST JOHN NEUMANN (NAPLES) 18:38.38 87
100 Depree, Jeff 11 CARDINAL MOONEY HS 18:39.22 88
101 Gonzalez, Mario 12 AMERICAN HERITAGE 18:39.88 89
102 Gomez, Yoel 10 DADE CHRISTIAN SCHOOL 18:40.29 90
103 Florez, Brendan CARDINAL MOONEY HS 18:40.72 91
104 Harper, Olivier 8 ADMIRAL FARRAGUT (ST PETE 18:41.03 92
105 Wemyss, Thomas 10 ST ANDREWS (BOCA RATON) 18:43.40 93
106 Grant, Valdy 10 UPPERROOM CHRISTIAN ACAD 18:45.82 94
107 Maultasch, Brandon 11 ST ANDREWS (BOCA RATON) 18:47.91 95
108 Gapstur, Christopher 10 BENJAMIN HS (N PLM BCH) 18:49.46 96
109 Goldman, Darin 12 BERKELEY PREP (TAMPA) 18:50.11 97
110 Infante, Juan 11 DADE CHRISTIAN SCHOOL 18:51.09 98
111 Aquel, Anthony 11 LAKE HIGHLAND (ORLANDO( 18:53.43 99
112 Scruggs, Joshua 9 MOUNT DORA BIBLE (MT DORA 18:55.72 100
113 Cherry, Johnathan 10 ST EDWARDS (VERO BCH) 18:57.66 101
114 Vasquez, Billy 10 WEWAHITCHKA HS 18:58.12 102
115 Siragusa, John 10 BENJAMIN HS (N PLM BCH) 19:04.52 103
116 Loyal, Cameron 9 ST EDWARDS (VERO BCH) 19:05.29 104
117 Weng, Ming-Chun 11 ST ANDREWS (BOCA RATON) 19:06.03 105
118 Wides, Adam SHORECREST PREP (ST PETE) 19:06.92 106
119 Villalta, Jonathan 8 DADE CHRISTIAN SCHOOL 19:09.29 107
120 Ocana, Jason 12 ST JOHN NEUMANN (NAPLES) 19:09.67 108
121 Stoppelbien, Fritz 8 WEWAHITCHKA HS 19:09.89 109
122 Vinke, Nicky 10 AMERICAN HERITAGE 19:10.09 110
123 Hechavorria, Roberto 10 DADE CHRISTIAN SCHOOL 19:11.45 111
124 Pruitt, Matthew 11 MOUNT DORA BIBLE (MT DORA 19:12.21 112
125 Hernandez, Alex 11 PORT ST JOE 19:14.61 113
126 Yarnell, Ryan 9 DADE CHRISTIAN SCHOOL 19:14.91 114
127 Stevens, Sam 10 WESTMINSTER CHRISTIAN 19:15.22 115
128 Smythe, Trevor 12 WESTMINSTER CHRISTIAN 19:15.49 116
129 Douglas, Donald FLORIDA HS (TALLAHASSEE) 19:17.00 117
130 Swope, Andrew 9 LAKE HIGHLAND (ORLANDO( 19:17.35 118
131 Lynch, Cory ST PETE CATHOLIC HS 19:17.79 119
132 Davis, Kyle 9 PORT ST JOE 19:18.80 120
133 Culpepper, Trey 10 EPISCOPAL HS (JAX) 19:22.18 121
134 Krejcarek, James 11 ST ANDREWS (BOCA RATON) 19:24.47 122
135 Pew, Travis 10 BENJAMIN HS (N PLM BCH) 19:27.28 123
136 Pla, Kyle 10 FLORIDA HS (TALLAHASSEE) 19:28.58 124
137 James, Ben 8 ADMIRAL FARRAGUT (ST PETE 19:28.88 125
138 David, Fred 9 EPISCOPAL HS (JAX) 19:33.01 126
139 Chambers, Santiel 10 PORT ST JOE 19:34.15 127
140 Rogers, Gene 10 AMERICAN HERITAGE 19:35.10 128
141 Vasquez, Eddie 10 WEWAHITCHKA HS 19:37.88 129
142 Devries, Robert 11 BENJAMIN HS (N PLM BCH) 19:38.27 130
143 Harkelroad, Alan 11 ADMIRAL FARRAGUT (ST PETE 19:38.57 131
144 Hebert, Mark ADMIRAL FARRAGUT (ST PETE 19:40.32 132
145 Evanouskas, Keith 12 SHORECREST PREP (ST PETE) 19:40.68 133
146 Gelb, Joseph 11 ST EDWARDS (VERO BCH) 19:42.92 134
147 White, Adam 11 PORT ST JOE 19:44.61 135
148 Fouke, Tom 10 AMERICAN HERITAGE 19:45.47 136
149 Duff, Andrew ADMIRAL FARRAGUT (ST PETE 19:52.19 137
150 Rogers, Alexander 11 ARCHBISHOP CURLEY 19:53.18 138
151 Collins, Paul 8 SHORECREST PREP (ST PETE) 19:54.02 139
152 Constantineau, Brad 11 ST JOHN NEUMANN (NAPLES) 19:55.13 140
153 Tartaglia, Brandon 8 BENJAMIN HS (N PLM BCH) 19:57.16 141
154 Carvajal, Christopher 12 AMERICAN HERITAGE 19:58.07 142
155 Baker, Luke 12 WESTMINSTER CHRISTIAN 20:01.61 143
156 Walker, Mathew 12 BENJAMIN HS (N PLM BCH) 20:02.79 144
157 Hallgren, Jeff 6 SHORECREST PREP (ST PETE) 20:08.41 145
158 Greenberg, Don 9 LAKE HIGHLAND (ORLANDO( 20:10.52 146
159 Pierson, Adam 9 EPISCOPAL HS (JAX) 20:10.79 147
160 Lauten, Christopher 9 LAKE HIGHLAND (ORLANDO( 20:17.65 148
161 Santibanez, Jorge 9 ARCHBISHOP CURLEY 20:19.32 149
162 Jenkins, Travis 12 PORT ST JOE 20:21.39 150
163 Harris, Thomas 12 ARCHBISHOP CURLEY 20:24.88 151
164 Downs, Chris 11 AMERICAN HERITAGE 20:25.70 152
165 Goehl, Matthew 10 ARCHBISHOP CURLEY 20:30.21 153
166 Guevara, Alan 8 DADE CHRISTIAN SCHOOL 20:31.45 154
167 Whitfield, Christopher 10 ST ANDREWS (BOCA RATON) 20:35.31 155
168 Boldenow, Sam 12 WESTMINSTER CHRISTIAN 20:35.73 156
169 Bergstresser, Blaine 8 ST EDWARDS (VERO BCH) 20:50.00 157
170 Patino, Roberto 10 WESTMINSTER CHRISTIAN 20:51.94 158
171 Greenway, Mark SHORECREST PREP (ST PETE) 20:59.42 159
172 Andrades, Alejandro 10 ARCHBISHOP CURLEY 20:59.69 160
173 Han, Ryan 9 CARDINAL MOONEY HS 21:14.97 161
174 Udell, Mitchell 7 WEWAHITCHKA HS 21:47.38 162
175 Howard, Dominic 12 WESTMINSTER CHRISTIAN 22:02.64 163
|