Class 2A Boys
Team scoring
1, Episcopal 101. 2, Newman 44. 3, Northeast 36. 4, Rapides 32. 4, Christian Life 32. 6, Oak Grove 29. 7, West St. John 26. 8, Port Barre 23. 9, Jewel Sumner 20. 10, St. Thomas Aquinas 18. 11, North Desoto 16. 11, Teurlings Catholic 16. 13, Ouachita Christian 14. 14, Delhi 12. 15, Homer 11. 16, DeQuincy 9. 17, Fisher 8, 17, St. Martin, 17, Opelousas Catholic 8. 17, Welsh 8. 21, St. Bernard j6. 21, Iota 6. 21, Ridgewood 6. 21, Springfield 6. 21, Lake Providence 6. 21, Lake Providence 6. 26, Loranger 4. 26, Many 4. 26, University Lab 4. 26, Coushatta 4. 30, Riverside 2.5 31, Rosepine 2. 31, Clinton 2. 31, Jonesboro-Hodge 2. 34, Kinder 1. 35, Buckeye .5.
Field events
Javelin -- 1, Andrew Robin, Port Barre, 188-7. 2, Charlie Jarrell, Opelousas Catholic, 183-8. 3, John
Comeaux, Teurlings Catholic, 181-6. 4, Kowonna Greene, Many, 174-0. 5, Loren Martin,
Rosepine, 171-4. 6, Cedric Brumfield, Jewel Sumner, 163-6.
Long jump -- 1, Jordan Frazier, Northeast, 23-91/2. 2, Michael Sykes,
Rapides, 23-21/2. 3, Ronnie Williams, Springfield, 21-91/4. 4, Darnell Robinson, Lake Providence, 21-83/4. 5, Dehaven
Dursonslet, West St. John, 20-113/4. 6, Byron Robertson, St. Thomas Aquinas, 20-113/4.
Shot put -- 1, Adam Biderman, Newman, 53-41/2. 2, Terrell
Browdon, Christian Life, 51-91/2. 3, Andrew Robin, Port Barre, 50-33/4. 4, Booker Washington, Oak Grove, 49-91/2. 5, Morrion Thomas, North Desoto, 49-61/2. 6, Mac
Mclachlan, Kinder, 48-8.
Pole vault -- 1, Chandler Rice, Episcopal, 15-6. 2, Gabriel Caraway, Welsh, 14-0. 3, Stephan Turpin, Ouachita Christian, 13-0. 4, Ken Hanes, Teurlings Catholic, 13-0. 5, Alan Davis, Newman, 12-6. 6, John
Ryland, Buckeye, 12-0. 6, Justin Dunn, Riverside, 12-0.
Triple jump -- 1, Michael Sykes, Rapides, 45-83/4. 2, Kenneth Harvey, Fisher, 45-7. 3, Matt Bryant, Episcopal, 44-101/2. 4, Antonio Williams, North Desoto, 44-41/2. 5, Calvin Thomas, Lake Providence, 43-0. 6, Lawrence
Leben, Port Barre, 42-11.
High jump -- 1, Donriel Louis, West St. John, 6-4. 2, Josh Kirby, Ouachita Christian, 6-2. 3, Keith
Crumpe, St. Bernard, 6-2. 4, Sean Shields, Ridgewood, 6-2. 5, Lorenzo Grant, Homer, 6-0. 6, Lawrence Willis, Iota, 6-0.
Discus -- 1, Adam Biderman, Newman, 167-2. 2, Ryan Rossner, St. Martin, 157-4. 3, Morrion Thomas, North
Desota, 154-6. 4, Andrew Robin, Port Barre, 154-5. 5, Rhett Vicknair, Riverside, 150-11. 6, Morgan
Krutz, Episcopal, 146-00.
Running events
800 relay -- 1, Oak Grove (Rogers, Cato, Brown, Burrell) 1:30.04. 2, West St. John 1:30.24. 3, Christian Life 1:30.30. 4, Episcopal 1:30.89. 5, Jonesboro-Hodge 1:31.50. 6, Homer 1:31.88.
1600 -- 1, Smith Garret, Episcopal, 4:30.90. 2, Gregg Fell, Episcopal, 4:32.06. 3, Josh
Marcantel, Dequincy, 4:34.63. 4, Brandon Schanzbach, St. Thomas Aquinas, 4:36.03. 5, Broderick Allen,
Rapides, 4:39.30. 6, Carter Clement, Newman, 4:43.20.
110 hurdles -- 1, Gary Smith, Jewel Sumner, 14.88. 2, Brett Bolden, Episcopal, 15.16. 3, Arlanda
Comminie, West St. John, 15.23. 4, Michael Sykes, Rapides, 15.31. 5, Damien Robinson, North
Desota, 15.39. 6, Tremain Latin, North Desota, 15.55.
100 -- 1, Carl Kelly, Northeast, 10.81. 2, Gary Smith, Jewel Sumner, 10.86. 3, Jordan Frazier, Northeast, 11.00. 4, Kevin Brown, Oak Grove, 11.17. 5, Lamarcus White,
Loranger, 11.33. 6, Damien Robinson, North Desoto, 11.40.
800 -- 1, Andrew Fenet, Episcopal, 1:56.96. 2, Broderick Allen,
Rapides, 1:59.99. 3, Andrew Huston, Episcopal, 2:00.15. 4, Austin Benton, University Lab, 2:01.05. 5, John
Vititoe, Ridgewood, 2Z:04.21. 6, Montan Harrison, Dequincy, 2:04.21.
400 relay -- 1, Christian Life (Mason, Clayton, Stewart,
Lefors) 43.05. 2, Newman 43.06. 3, Delhi 43.51. 4, Oak Grove, 43.61. 5, Port Barre 43.83. 6, Jewel Sumner 44.02.
400 -- 1, Chandler Rice, Episcopal, 49.77. 2, Brian West, Homer, 50.47. 3, Dustin Arnaud, Teurlings Catholic, 50.72. 4, Josh Wilson, Coushatta, 51.43. 5, Mike
Delleberto, St. Thomas Aquinas, 51.88. 6, Lawrence Willis, Iota, 52.09
200 -- 1, Carl Kelly, Northeast, 22.31. 2, Justin Seale, Newman, 22.34. 3, Gavin Cato, Oak Grove, 22.38. 4, Dylan Navarre, Iota, 22.44. 5, Lamarcus White,
Loranger, 22.50. 6, Kevin Brown, Oak Grove, 22.72.
3200 -- 1, Gregg Fell, Episcopal, 9:50.52. 2, Steve Geiser, Episcopal, 9:54.76. 3, Brandon
Schanzbach, St. Thomas Aquinas, 10:11.29. 4, Carter Clement, Newman, 10:15.33. 5, Josh
Marcantel, Dequincy, 10:23.91. 6, Patrick Henchy, St. Thomas Aquinas, 10:24.98.
1600 relay -- 1, Southern Lab (Selvage, Best, Washington, Webber) 4:06.19. 2, Country Day 4:11.77. 3, Vermilion Catholic 4:15.06. 4, Westminster 4:22.46. 5, Cedar Creek 4:34.74. 6, Mangham 4:41.80.
Class 2A girls
Team scoring
1, Port Barre 73. 2, Sacred Heart 54. 3, Newman 48. 4, Ouachita Christian 41. 5, Jewel Sumner 39. 6, North Desoto 31. 7, Jackson 23. 8, Sibley 19. 9, St. Thomas Aquinas 16. 10, Delhi 14. 11, Christian Life 12. 11, St. Helena Central 12. 13, Loranger 11. 13, Riverside 11. 13, Northeast 11. 16, Livonia 8. 16, Lake Providence 8. 16, Lakeview 8. 16, Clinton 8. 16, Vinton 8. 21, St. Bernard 6. 21, Pickering 6. 21, Fisher 6. 24, Opelousas Catholic 5. 25, Ridgewood 4. 25, Lake Arthur 4. 25, West St. John 4. 28, St. Charles 2. 28, St. Martin 2. 30, Oak Grove 1. 30, Many 1.
Field events
Long jump -- 1, Shamekia Louis, Sacred Heart Academy, 18-71/4. 2, Julia Barnhill, Ouachita Christian, 17-2. 3, Jade Vincent, Fisher, 16-8. 4, Ayanna Ramsey, Lake Arthur, 16-51/4. 5, Cristin Clement, St. Charles, 16-31/2. 6, Toya Windsor, Northeast, 16-3.
Shot put -- 1, April Guidry, Port Barre, 35-71/2. 2, Toya Windsor, Northeast, 33-9. 3, Carlee White, St. Thomas Aquinas, 32-23/4. 4, Carla
Dommert, Vinton, 31-101/2. 5, Evette Smith, North Desoto, 31-81/4. 6, Casey
Godelfer, Newman, 31-73/4.
Discus -- 1, Tiffany Marks, Port Barre, 114-9. 2, April Guidry, Port
Barre, 113-5. 3, Lisa Miller, Jewel Sumner, 111-5. 4, Carla Dommert, Vinton, 105-7. 5, Kristine Urban, Opelousas Catholic, 104-11. 6, Tanisha Pearson, Delhi, 104-8.
High jump -- 1, Amanda Roussel, Riverside, 5-6. 2, Nedra Winston, Lake Providence, 5-4. 3, Shontae Harris, Lakeview, 5-4. 4, Nancy
Elzy, Jackson, 5-2. 5, Ashley Roussel, St. Thomas Aquinas, 4-10. 6, Trevor Chandler,
Loranger, 4-10.
Javelin -- 1, Jennifer Barbo, Sibley, 124-9. 2, Melissa Williams,
Loranger, 123-1. 3, Miranda Cascio, St. Bernard, 118-8. 4, Jordanna Howard, Clinton, 113-8. 5, Rachel Shaw, Sibley, 113-0. 6, Andre
Duplechin, Port Barre, 111-0.
Triple jump -- 1, Shameka Louis, Sacred Heart, 38-103/4. 2, Julia Barnhill, Ouachita Christian, 36-103/4. 3, Rusheta Baker, St. Helena Central, 36-53/4. 4, Aisha
Otori, Ridgewood, 34-63/4. 5, Toya Windsor, Northeast, 34-0. 6, Amanda Roussel, Riverside, 33-83/4.
Running events
800 relay -- 1, Jackson (Vessel, Dyer, Davis, Elzy) 1:45.86. 2, Port Barre 1:46.82. 3, Jewel Sumner 1:47.78. 4, Sibley 1:48.04. 5, Delhi 1:48.48. 6, Oak Grove 1:48.61.
1600 -- 1, Lauren Baum, Newman, 5:17.82. 2, Gabrielle Lee, Sacred Heart Academy, 5:27.20. 3, Julie Richardson, Ouachita Christian, 5:27.20. 4, Kristin
Troxclair, St. Thomas Aquinas, 5:38.67. 5, Jessica Guise, Port Barre, 5:39.13. 6, Rebecca
Jeanfreau, Newman, 5:40.31.
100 hurdles -- 1, Tequila Hudson, North Desota, 15.30. 2, Sylvida Davis, Jackson, 15.53. 3, Julia Barnhill, Ouachita Christian, 15.65. 4, Reanna Townsend, Christian Life, 16.06. 5, Linda Armstrong, Lakeview, 16.32. 6, Ashley Brandon, Jewel Sumner, 16.55.
100 -- 1, Shameka Louis, Sacred Heart, 11.87. 2, Edna
Lastropes, Port Barre, 12.45. 3, Veronica Williams, North Desota, 12.46. 4, Shandra Freeman, Christian Life, 12.49. 5, Miesha
Ellzey, Jewel Sumner, 12.68. 6, Shalania Waller, Sibley, 12.79.
800 -- 1, Julie Richardson, Ouachita Christian, 2:23.24. 2, Lauren Jacobs, Newman, 2:24.22. 3, Katie
Ponthieaux, Port Barre, 2:24.22. 4, Kristin Troxclair, St. Thomas Aquinas, 2:26.87. 5, Amy
Courville, Opelousas Catholic, 2:27.19. 6, Nicole Craft, Ouachita Christian, 2:29.07.
200 -- 1, Shamekia Louis, Sacred Heart, 24.32. 2, Ashley Brandon, Jewel Sumner, 25.68. 3, Lauren Brown, Pickering, 25.73. 4, Veronica Williams, North
Desota, 25.90. 5, Shalaina Waller, Sibley, 26.39. 6, Nancy Elzy, Jackson, 26.45.
400 relay -- 1, Delhi (Marsha, Thomas, McDade, Polly) 50.31. 2, Jewel Sumner 50.59. 3, Port
Barre, 50.62. 4, Christian Life 51.36. 5, Newman 51.52. 6, Many 51.81.
400 -- 1, Leslie Feingerts, Newman, 58.35. 2, Jessica Hunt, Livonia, 59.44. 3, Rusheta Baker, St. Helena Central, 59.53. 4, Crystal
Stipe, West St. John, 1:00.33. 5, Trevor Chandler, Loranger, 1:00.73. 6, Tequila Hudson, North Desoto, 1:01.07.
3200 -- 1, Megan Whelton, Newman, 11:55.26. 2, Kayla
Schneeweiss, Jewel Sumner, 12:00.69. 3, Gabrielle Lee, Sacred Heart, 12:03.99. 4, Jessica Guise, Port
Barre, 12:13.30. 5, Sarah Tuuri, St. Martin, 12:20.93. 6, Rene Reiners, Opelousas Catholic, 12:52.67.
1600 relay -- 1, Port Barre (Ponthieaux, Bourque, Andrus,
Lastrapes) 4:09.74. 2, North Desota 4:09.92. 3, Newman 4:11.18. 4, Clinton 4:11.54. 5, Ouachita Christian 4:12.61. 6, Delhi 4:18.25.