New Faces of 1998 - USA
Highest Ranking Freshmen Performers
These are the freshmen who qualfied for the USA DyeStat
Elite rankings in 1998:
BOYS
No freshman boys made the cutoffs for the DyeStat Elite. Many on the lists are missing
high school classes. Please send email to DyeStat at [email protected] if you can supply any of the missing classes.
GIRLS
Most Outstanding US Freshmen:
Alexis Joyce, Denver CO Washington third in the 100 meters (11.40)
and ninth in the 200 (23.90)
Erica Whipple, Suncoast FL fourth in the 100 meters (11.54) and
second in the 200 (23.29)
Sara Bei, Montgomery CA third in the 1600 meters (4:49.21) and third
in the 3200 (10:31.06)
Lashinda Demus, Long Beach CA Wilson fourth in the 400 meters
(53.06), 35th in the 100 hurdles (14.20), and fourth in the 300 hurdles (41.90)
Lashauntea Moore, Akron OH Hoban 16th in 100 meters
(11.67) and seventh in the 200 (23.83)
Briona Reynolds, Grand Forks ND Red River 44th in shot put
(43-9) and 10th in discus (162-6)
Latoya Breaux, Baton Rouge LA Destrehan 32nd in 100 meters
(11.83) and 62nd in the 200 (24.49)
Khalilah Carpenter, Columbus OH Brookhaven 48th in 100
meters (11.90) and 13th in the 200 (23.96)
Kandace Stone, Cleveland OH Collinwood 15th in the 100
meter hurdles (13.7h) and ninth in the 300 hurdles (42.40)
Latasha Pharr, North Rowan NC 11th in the 100 meter
hurdles (13.88) and 67th in the long jump (18-8)
Remainder in event order:
Monique Henderson, San Diego CA Morse third in the 400 meters (52.93)
Christy Fairly, George County MS 27th in the 400 meters
(56.10)
Shameka Davis, Las Vegas NV Cimarron 76th in the 400
meters (56.21)
Stephanie Walker, Varina VA 105th in the 400 meters
(56.62)
Theresa Feldkemp, Amherst OH Steele 32nd in the 800 meters
(2:12.64)
Melissa Sherman, Yarmouth MA 41st in the 800 meters
(2:12.99)
Kelley Otstott, Alexandria VA Thomas Jefferson 45th in the
800 meters (2:13.34)
Rene Wageman, Kamiakin WA 59th in the 800 meters (2:13.83)
Colleen Winzler, Blue Valley KS first in the 1600 meters (4:48.40)
and 64th in the 3200 (10:58.33)
Victoria Moses, Irondale MN 57th in the 1600 meters
(5:01.84) and 41st in the 3200 (10:53.25)
Chelsea Homan, Cincinnati OH Anderson 78th in the 1600
meters (5:03.82)
Michelle Dela Vina, Valparaiso IN eighth in the 3200 meters
(10:35.49)
Robyn Stevens, Vacaville CA 42nd in the 3200 meters
(10:53.60)
Amy Wicker, Duluth MN East 49th in the 3200 meters
(10:54.90)
Lee McDuff, Columbia MD River Hill 71st in the 3200 meters
(10:59.48)
Kikkan Randall, Arkansas East HS 79th in the 3200 meters
(11:00.30)
Laura Spanheimer, Omaha NE Marian 83rd in the 3200 meters
(11:01.18)
Amber Williams, Rosbury NJ 73rd in the 100 meter hurdles
(14.50)
Dana Bethel, Mission Viejo CA 63rd in the 300 meter
hurdles (44.19)
Angel Stauffer, OH Sugarcreek Garaway 110th in the 300
hurdles (44.73)
Kate Juedes, Clear Lake WI 15th in the high jump (5-9)
Schquay Brignac, Reseda CA Cleveland 15th in the high jump
(5-9)
Jamie Rebella, Merrill WI 34th in the triple jump (39-3.5)
Samantha Shepard, Weston MA (8th grade) seventh in pole
vault (12-1.5)
Molly Lederman, Newton MA (8th grade) 25th in
pole vault (11-1.75)
Stephanie Teeple, Sturgis MI 29th in pole vault (11-1)
Katie Herman, Irondale MN 58th in pole vault (10-6)
Kimberly Stuyvesant, Fairview PA 84th in pole vault (10-2)
Emily Tharpe, Erie PA 84th in pole vault (10-2)
Amber Nolte, Sparks NV Reed 95th in pole vault (10-0)
Kate Johnston, RI Warwick Veterans eighth in hammer throw (141-3)