Donna on the Side at the Nike Outdoor Nationals
by Donna Dye
Part 1 - intro
Part 2 - the wave
Part 3 - on the side
Part 4 - sprints & hurdles
Part 5 - relays
Part 6 - distance
Part 7 - jumps
Part 8 - throws
Relays
4 x 1 mile
Boys
4 x 1 Mile
1st Collegiate
2nd Glastonbury
3rd Jackolopes
4th Willmar
5th Hill CA
6th Chardon |
|
Girls 4 x 1 mile
4 x 1 Mile
1st Cal Coast
2nd 2 Bh-Bl TC
3rd Arizona Blaze
4th Newton Centre Athletics
5th Red Tide
6th Edin Prairie |
|
1st Cal Coast CA (Corona Del Mar)
Sarah Cummings, Hilary May, Allison Damon Shelby Buckley |
|
|
2nd Bh-Bl TC (Burnt Hills-Ballston Lake NY) |
|
|
3rd Arizona Blaze (O'Connor) |
|
|
4th Newton Centre Athletics |
|
|
5th Red Tide |
|
|
6th Eden Prairie MN |
|
4 x 100 meters
Girls
1st Therrell HS 46.25
1) Deanna Lee 08 2) Santeria Moses 08
3) Jawanda King 10 4) Brittany Long 08 |
|
4 x 200 meters
Boys
4 x 200 meters
1st Team Texas
2nd South Shore
3rd East St. Louis
4th Trotwood
5th DeMatha Catholic
6th Knightdale |
|
1st Team Texas
(from left: Clyde Lee, Isaiah Sweeney, Robert Simmons, Cleon Davis |
|
4 x 200 meters
Girls
4 x 200 meters
1st Therrell GA
2nd Oak Ridge FL
3rd Uniondale NY
4th Withrow
5th Collinwood
6th Track Knoxville |
|
1st Therrell HS 1:38.37
1) Deanna Lee 08 2) Jawanda King 10
3) Santeria Moses 08 4) Brittany Long 08 |
|
Withrow and fans |
|
4 x 400 meters
Girls
4 x 400 meters
1st Northwestern FL
2nd Boys and Girls
3rd Blazin Raiders
4th Oak Ridge
5th Walnut Hills
6th Pope John XXIII
|
|
Boys 4 x 400 meters
4 x 400 meters
1st Trotwood
2nd Monmouth
3rd South Shore
4th Mounds View
5th Willingboro
6th Western Branch |
|
4 x 800 meters
Girls
4 x 800 meters
1st Blazin Raiders
2nd Pope John XXIII
3rd Xavier
4th Warwick Valley
5th Carmel
6th Wicked TC |
|
1st Blazin Raiders MD
Marika Walker, Tameka Jameson, Dominique Lockhart, Tasha Stanley |
|
|
2nd Pope John XXIII |
|
|
4th Warwick Valley NY |
|
Boys 4 x 800 meters Relay
4 x 800 meters
1st Glenbard
2nd Cleveland Heights
3rd Smith Station
4th Kroy
5th Willmar
6th Danbury |
|
Winners and so-o-o-o happy- Daniel Kuhlman, Benjamin Matthies, Kevin O'Brien, Timothy Honig |
|
|
1st Daniel Kuhlman with his parents |
|
|
1st Kevin O'Brien with his family |
|
|
2nd Cleveland Heights OH |
|
|
4th Kroy IL (York) |
|
|
5th Willmar MN |
|
1600m Sprint Medley
Girls
1600 Sprint Medley
1st Blazin Raiders
2nd Hammer
3rd Oak Ridge
4th La Salle Academy-RI
5th Benjamin N. Cardozo
6th Northwestern Hs-Fl |
|
1st Blazin Raiders MD
with a new national record for the 1600m sprint medley relay 3:51.90
(from left) Afia Charles, Doris Anyanwu, Takecia Jameson, Marika Walker |
|
|
2nd Hammer NJ
(from left) Danielle Tauro, Chelsea Cox, Jillian Smith, Jessica Bergin |
|
|
5th Benjamin N. Cardozo
(from left) Dalilah Muhammad, Tessa West, Stephanie Ravello, Lindsay Rowe |
|
|
4th LaSalle Academy
(from left) Laruen Cardarelli, Jeanne Mack, Lily Kessinger, Alyssa Limperis |
|
|
12th Feehan Shamrocks
(from left) Meghan Looney, Elaine Martin, Mary Effler, Janelle McNeil |
|
Boys 1600m Sprint Medley Relay
1600 Sprint Medley
1st Don Bosco
2nd Union Catholic
3rd Arrowhead
4th Iona Prep/Ursuline
5th Cardinal O'Hara Hs-Boys
6th Teaneck |
|
1st Don Bosco
(from left) Jason kelsey, Marvin Whilby, Sharif Webb, Matthew Cato |
|
|
6th Teaneck
(from left) Damin Miles, Tommy San George, Akeem Thomas, David Butler |
|
Distance Medley
Girls
Distance Medley
1st Hammer
2nd Warwick Valey
3rd Blazin Raiders
4th Cal Coast
5th Kinetic
6th Hunterdon Hawks |
|
|
1st Hammer Track Club NJ
Danielle Tauro, Chelsea Cox, Jessica Bergin, Jillian Smith, |
|
Boys Distance Medley
Distance Medley
1st La Sierra CA
2nd Colts Neck NJ
3rd Bryam Hills
4th Kroy IL
5th Danbury CT
6th Ridgewood NJ
|
|
|
1st La Sierra CA
(from left) Jared Drinkard, Steven Norton, Spencer Knight, Dylan Knight |
|
800 meter Sprint Medley
Girls
800 meters
1st Oak Ridge
2nd Uniondale
3rd Walnut Hills
4th Spartanburg
5th Withrow
6th Woodrow Wilson |
|
1st Oak Ridge |
|
|
2nd Uniondale NY |
|
|
5th Withrow |
|
|
6th Woodrow Wilson NJ |
|
Boys 800 Sprint Medley
800m sprint medley
1st Willingsboro NJ
2nd DeMatha Catholic
3rd Bethel
4th Teaneck
5th Western Branch
6th Bulldog Striders
|
|
1st Willingboro NJ 1:30.09
In running order: 1) Anthony Coleman, 2) Marc Biersinger, 3) Antonio Abney, 4) Jason Boyd and Coach Richardson |
|
DONNA ON THE SIDE AT NON
Part 1 - intro
Part 2 - the wave
Part 3 - on the side
Part 4 - sprints & hurdles
Part 5 - relays
Part 6 - distance
Part 7 - jumps
Part 8 - throws
|