USATF Region 11 Junior Olympic Track & Field Championships
June 21-24, 2006 - Bozeman MT
Intermediate Girls - Intermediate Boys - Young Women - Young Men
Girls Highlights
- Courtney Kosovich and TMID's Annelise Bertleson -- 12-00.00 Y-PV
- Misha Trotter 1:00.89 i-400
- TMID's Kaycee Brunel 5-03.00 i-HJ
- TMID's Alyssa Covington 35-5.75 i-TJ
- Averyl LaSall 93-06 i-DT
- Beartooth Track's Sabina Sullivan quadruple -- 28-09.25 Y-SP -- 105-02 Y-DT -- 110-03 Y-JT -- 94-04 Y-HT
Boys Highlights
- Wade Boss 196-05 Y-JT (Wade Janzen 2nd 143-10)
- Jason Sternad sprint triple -- 11.76 Y-100 -- 24.30 Y-200 -- 53.94 Y-400
- Kevin Murray 6-00.75 i-HJ
- Beartooth Track's Jeff Mohl 11-06.25 i-PV
- Zach Balcom field double -- 47-01.00 i-SP -- 140-03 i-JT
results
Event 400 100 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Misha Trotter 91 Unattached 13.04 NWI
1 Samantha Songer 90 Montana Track Cl 14.43 NWI
2 Erika Halle 89 BozemanTrack Clu 13.07 NWI
3 Shelley Haug 91 Unattached 14.06 NWI
Event 401 200 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Demi Wignot 91 Unattached 27.47 NWI
2 Misha Trotter 91 Unattached 27.68 NWI
3 Shelley Haug 91 Unattached 29.58 NWI
Event 402 400 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Misha Trotter 91 Unattached 1:00.89
2 Shelley Haug 91 Unattached 1:04.65
3 Kayla Schallenberger 90 Unattached 1:07.94
Event 408 100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Kaycee Brunel 91 TMID 15.93 NWI
2 Tiffani Browning 91 Unattached 18.10 NWI
Event 409 400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Megan Baker 91 Unattached 1:15.57
Event 413 High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Kaycee Brunel 91 TMID 1.60m 5-03.00
2 Missy DeWalt 90 Unattached 1.50m 4-11.00
3 Kelsey Cable 90 Unattached 1.45m 4-09.00
Event 414 Pole Vault Intermediate Girls
==========================================================================
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Shelley Haug 91 Unattached 2.14m 7-00.25
2 Samantha Songer 90 Montana Track Cl 1.98m 6-06.00
Event 415 Long Jump Intermediate Girls
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind
===============================================================================
1 Alyssa Covington 90 TMID 5.21m NWI 17-01.25
2 Sam Nielson 91 Unattached 4.56m NWI 14-11.50
3 Missy DeWalt 90 Unattached 4.50m NWI 14-09.25
3 Kylee Dutton 90 Unattached 4.50m NWI 14-09.25
5 Kelsey Cable 90 Unattached 4.46m NWI 14-07.75
6 Averyl LaSalle 90 Unattached 4.28m NWI 14-00.50
Event 416 Triple Jump Intermediate Girls
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind
===============================================================================
1 Alyssa Covington 90 TMID 10.81m NWI 35-05.75
2 Sam Nielson 91 Unattached 10.73m NWI 35-02.50
3 Kelsey Cable 90 Unattached 9.60m NWI 31-06.00
4 Missy DeWalt 90 Unattached 9.50m NWI 31-02.00
5 Megan Baker 91 Unattached 9.37m NWI 30-09.00
6 Tiffani Browning 91 Unattached 9.36m NWI 30-08.50
7 Arielle Medina 91 TMID 9.25m NWI 30-04.25
8 Averyl LaSalle 90 Unattached 8.76m NWI 28-09.00
Event 418 Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Averyl LaSalle 90 Unattached 28.50m 93-06
Event 421 Heptathlon Intermediate Girls
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Samantha Songer 90 Montana Track Cl 1703
Event 451 100 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Eric Inman 91 Wind River Storm 12.66 NWI
Event 452 200 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Eric Inman 91 Wind River Storm 24.82 NWI
2 Zach Bonner 90 Unattached 27.50 NWI
Event 453 400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Eric Inman 91 Wind River Storm 55.92
2 Zach Bonner 90 Unattached 1:01.75
Event 454 800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Aaron Morse 91 Unattached 2:18.1h
2 Brenn Schiess 91 Unattached 2:21.5h
3 Zach Bonner 90 Unattached 2:29.46
Event 455 1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Brenn Schiess 91 Unattached 4:45.70
2 Dillon O'Fallon 90 Unattached 5:15.86
Event 456 3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Dillon O'Fallon 90 Unattached 11:13.43
Event 459 110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Andy Younkin 91 Montana Track Cl 18.64 NWI
2 Alec Berglind 91 Montana Track Cl 18.87 NWI
3 Josh Hamilton 89 Unattached 18.98 NWI
4 Colton Johnson 91 Unattached 19.71 NWI
Event 460 400 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Alec Berglind 91 Montana Track Cl 1:06.63
2 Andy Younkin 91 Montana Track Cl 1:06.87
Event 464 High Jump Intermediate Boys
==========================================================================
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Kevin Murray 90 Unattached 1.85m 6-00.75
2 Brandon Roddewig 91 Helena Vault 1.75m 5-08.75
3 Colton Johnson 91 Unattached 1.70m 5-07.00
Event 465 Pole Vault Intermediate Boys
==========================================================================
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Jeff Mohl 91 Beartooth Track 3.51m 11-06.25
2 Brandon Roddewig 91 Helena Vault 2.90m 9-06.25
3 Jason Wardell 91 Montana Track Cl 2.75m 9-00.25
4 Kyle Boundy 91 Montana Track Cl 2.59m 8-06.00
4 Ryan Falconer 90 Montana Track Cl 2.59m 8-06.00
6 Zach Bonner 90 Unattached 2.44m 8-00.00
7 Patrick Kelly 91 Montana Track Cl 2.15m 7-00.50
-- Brock Steingruber 91 Unattached NH
Event 466 Long Jump Intermediate Boys
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind
===============================================================================
1 Eric Inman 91 Wind River Storm 4.54m NWI 14-10.75
Event 468 Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Zach Balcom 90 Unattached 14.35m 47-01.00
2 Dalton Sybrant 90 Montana Track Cl 13.14m 43-01.50
3 Blake Anderson 91 Unattached 10.84m 35-06.75
4 Bryce Ruffier 91 Unattached 10.72m 35-02.00
5 Will McElroy 91 TMID 10.67m 35-00.25
Event 469 Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Brian Maus 91 Unattached 37.47m 122-11
2 Zach Balcom 90 Unattached 36.20m 118-09
3 Dalton Sybrant 90 Montana Track Cl 35.36m 116-00
4 Blake Anderson 91 Unattached 31.26m 102-07
5 Will McElroy 91 TMID 22.36m 73-04
Event 470 Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Zach Balcom 90 Unattached 42.76m 140-03
2 Justin Meyer 91 Unattached 40.35m 132-04
3 Kurtis Janzen 90 Unattached 27.58m 90-06
Event 471 Hammer Throw Intermediate Boys
==========================================================================
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Kurtis Janzen 90 Unattached 22.96m 75-04
2 Blake Anderson 91 Unattached 22.89m 75-01
Event 472 Decathlon 800g Intermediate Boys
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Zach Bonner 90 Unattached 4240
2 Kyle Boundy 91 Montana Track Cl 3412
3 Ryan Falconer 90 Montana Track Cl 2303
Event 503 200 Meter Dash Young Women
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Erika Halle 89 BozemanTrack Clu 26.78 NWI
Event 505 800 Meter Run Young Women
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Kara DeWalt 88 Unattached 2:25.3h
Event 510 100 Meter Hurdles Young Women
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Tara Ray 88 Unattached 16.96 NWI
2 Heather Lindgren 88 Unattached 16.97 NWI
3 Taryn Chuter 88 Unattached 17.39 NWI
Event 511 400 Meter Hurdles Young Women
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Tara Ray 88 Unattached 1:11.38
Event 515 High Jump Young Women
==========================================================================
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Taryn Chuter 88 Unattached 1.60m 5-03.00
2 Brittney Kaelberer 89 BozemanTrack Clu 1.55m 5-01.00
Event 516 Pole Vault Young Women
==========================================================================
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Annelise Bertleson 88 TMID 3.66m 12-00.00
1 Courtney Kosovich 88 Unattached 3.66m 12-00.00
3 Chelsea Barr 89 TMID 3.36m 11-00.25
4 Alexandra May-Fraser 89 Helena Vault 3.20m 10-06.00
4 Christina Connolly 89 TMID 3.20m 10-06.00
6 Kaycee Gillespie-Foster 89 Montana Track Cl 2.90m 9-06.25
7 Kristen Oaks 89 Montana Track Cl 2.14m 7-00.25
Event 517 Long Jump Young Women
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind
===============================================================================
1 Tara Ray 88 Unattached 4.64m NWI 15-02.75
1 Heather Lindgren 88 Unattached 4.64m NWI 15-02.75
3 Ashley Mullholland 89 Unattached 4.55m NWI 14-11.25
Event 518 Triple Jump Young Women
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind
===============================================================================
1 Taryn Chuter 88 Unattached 10.01m NWI 32-10.25
2 Heather Lindgren 88 Unattached 9.98m NWI 32-09.00
3 Ashley Mullholland 89 Unattached 9.85m NWI 32-03.75
Event 519 Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Sabina Sullivan 89 Beartooth Track 8.77m 28-09.25
Event 520 Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Sabina Sullivan 89 Beartooth Track 32.07m 105-02
Event 521 Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Sabina Sullivan 89 Beartooth Track 33.60m 110-03
Event 522 Hammer Throw Young Women
==========================================================================
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Sabina Sullivan 89 Beartooth Track 28.75m 94-04
Event 523 Heptathlon Young Women
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Ashley Kropp 88 Montana Track Cl 2976
2 Kaycee Gillespie-Foster 89 Montana Track Cl 2816
3 Sabina Sullivan 89 Beartooth Track 2291
4 Kristen Oaks 89 Montana Track Cl 1693
Event 553 100 Meter Dash Young Men
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Jason Sternad 89 Unattached 11.76 NWI
-- Josh Hamilton 89 Unattached DNF NWI
Event 554 200 Meter Dash Young Men
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Jason Sternad 89 Unattached 24.30 NWI
Event 555 400 Meter Dash Young Men
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Jason Sternad 89 Unattached 53.94
Event 557 1500 Meter Run Young Men
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
-- Brent Skelton 88 BozemanTrack Clu NT
Event 561 110 Meter Hurdles Young Men
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Andrew Blaser 89 TMID 15.56 NWI
Event 562 400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Marshall Ackley 88 Unattached 57.48
Event 566 High Jump Young Men
==========================================================================
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Andrew Blaser 89 TMID 1.90m 6-02.75
2 Corbin Duer 88 TMID 1.85m 6-00.75
Event 567 Pole Vault Young Men
==========================================================================
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Marshall Ackley 88 Unattached 4.57m 15-00.00
2 Tyler Brown 88 Montana Track Cl J4.57m 15-00.00
3 Chris Crawford 88 Montana Track Cl 4.12m 13-06.25
4 Cody McLean 87 Havre Track Club J4.12m 13-06.25
5 Eric Malstrom 89 Montana Track Cl 3.97m 13-00.25
6 Brian Schenavar 89 Unattached J3.97m 13-00.25
7 David Scholer 88 TMID 3.81m 12-06.00
8 Sean Robinson 89 Unattached J3.81m 12-06.00
9 Jon Orthmeyer 89 Montana Track Cl 3.51m 11-06.25
10 Christopher Monteith 89 Montana Track Cl J3.51m 11-06.25
-- Kelly Wardell 89 Montana Track Cl NH
Event 568 Long Jump Young Men
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind
===============================================================================
1 Andrew Blaser 89 TMID 6.09m NWI 19-11.75
2 Corbin Duer 88 TMID 5.99m NWI 19-08.00
3 Tyler Brown 88 Montana Track Cl 5.53m NWI 18-01.75
4 Josh Hamilton 89 Unattached 4.94m NWI 16-02.50
Event 569 Triple Jump Young Men
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind
===============================================================================
1 Andrew Blaser 89 TMID 12.98m NWI 42-07.00
2 Corbin Duer 88 TMID 12.82m NWI 42-00.75
3 Tyler Brown 88 Montana Track Cl 11.38m NWI 37-04.00
Event 571 Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Wade Janzen 88 Unattached 40.80m 133-10
Event 572 Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Wade Boss 88 Unattached 59.86m 196-05
2 Wade Janzen 88 Unattached 43.85m 143-10
Event 573 Hammer Throw Young Men
==========================================================================
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Wade Janzen 88 Unattached 40.43m 132-08
Event 574 Decathlon Young Men
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Marshall Ackley 88 Unattached 5958
2 Corbin Duer 88 TMID 5663
3 Tyler Brown 88 Montana Track Cl 5204
4 Chris Crawford 88 Montana Track Cl 4205
5 Sean Robinson 89 Unattached 4080
6 Kelly Wardell 89 Montana Track Cl 3697
7 Jon Orthmeyer 89 Montana Track Cl 2906 |