Nike Outdoor Nationals
A National Scholastic Sports Foundation Event
June 16-17, 2006
North Carolina A & T University, Greensboro, NC

a DyeStat Featured meet

Boys 800 Sprint Medley

Results - Marc Davis Video - John Sullivan's Story - Pete Cava's Story

By John Sullivan

Bayside VA broke the tape in 1:29.86, #3 all-time, to edge DeMatha Catholic MD’s 1:30.16.

Bayside sr Danny Herbert, jr Jamal Johnson, sr Oliver Alexander and sr Charles Clark (in order) were all smiles after the race.  “We sat down with our coach and figured out we had a good chance to win this one.  So we decided to represent Virginia and go for it,” they said.  Clark added, “We had the heart and dedication this season and have been blessed.  I was 3rd in the 100 last night and might or might not do the 200 later tonight.”

by Pete Cava

Bayside Track Club (Virginia Beach, VA) held off a late surge by DeMatha High School (Hyattsville, MD) to win
in 1:29.86.

Northwestern High School (Miami, FL), which came to Greensboro with the top seed
time, took an early lead. By the third exchange it was Bayside and DeMatha, with
the Bulldog Striders (Simon Gratz High School, Philadelphia, PA) mounting a
challenge around the final turn.

DeMatha anchor Jeremy Samuels pressed Bayside's Charles Clark on the
homestretch, but the Virginian was up to the challenge. DeMatha settled for the
runnerup spot in 1:30.16 with the Bulldog Striders third in 1:30.91.

“We pretty much knew we were going to come in here and give all we had,” said
Clark, “because we had no chance to win the 4x1 [Bayside failed to get out of
Friday's qualifying round]. We knew we could win this race with the talent we
have. We calculated everyone’s personal best, and when our coach saw that, he
said, 'You guys just go out there and do it!'”
Bayside fielded a team of Danny Herbert, Jamal Johnson, Oliver Alexander and
Clark.

Results

Licensed to C.F.P.I. Timing & Data                        Hy-Tek's Meet Manager

                Nike Outdoor Nationals - 6/15/2006 to 6/17/2006                

                 North Carolina A+T University, Greensboro, NC                 

                                    Results                                    

 

Boys 800 Sprint Medley

================================================================

    National: $ 1:28.95  6/14/2003   Glenville, Cleveland, OH                  

        Meet: # 1:28.89  6/19/2004   Newburgh, Newburgh, NY                    

    School                                               Finals 

================================================================

Section  1  

  1 Colonie HS  'A'                                     1:34.03  

     1) Brien Lenge 06                  2) Tyler Johnson 07               

     3) James Kehrer 08                 4) Colin Frederickson 06          

  2 St. John's College HS  'A'                          1:36.00  

     1) Adrian Williams 06              2) Delonte Armstrong 07           

     3) James Roberts 06                4) Ola Williams 06                

  3 Ward Melville Tc-Boys  'A'                          1:36.92  

     1) Brian Pally 06                  2) Kurt Johns-Harris 06           

     3) Nick Tsouris 06                 4) Alexander Tingue 06            

  4 Westford RC  'A'                                    1:37.65  

     1) Sean McCusker 06                2) Ryan Klapprodt 06              

     3) Amin Shaikh 07                  4) Mark Hathaway 07               

  5 Watchung Hills HS  'A'                              1:38.19  

     1) Jack Beckert 07                 2) Anthony DiNuzzo 06             

     3) Brian Monetti 06                4) Pete Gallo 07                  

  6 St. John's College HS  'B'                          1:39.67  

     1) Brian Pinder 06                 2) Adrian McDonald 06             

     3) Malcolm Drewery 07              4) James Roberts 06               

  7 Danbury HS  'A'                                     1:41.87  

     1) Emmanuel Omokaro 07             2) Yona Horn 08                   

     3) Mike Lorick 07                  4) Mike Danzy 08                  

Section  2  

  1 Willingboro HS  'A'                                 1:31.66  

     1) Weslee Marsh 06                 2) Anthony Coleman 07             

     3) Brian Mitchell 06               4) Antonio Abney 07               

  2 Teaneck Hs-Boys  'A'                                1:34.40  

     1) Damien Miles 08                 2) Thomas San George 07           

     3) Akeem Thomas 07                 4) Rashad White 08                

  3 Panther Cats  'A'                                   1:34.95  

     1) Zack Clarke 08                  2) Charles Waugh 07               

     3) Sherman Goree 07                4) Casey Pinckney 07              

  4 Neumann/Goretti HS  'A'                             1:35.87  

     1) Mark McPherson 07               2) Kenyade Peterson 07            

     3) Kyle Tucker 07                  4) Dane Davis 06                  

  5 DeWitt Clinton HS  'A'                              1:37.50  

     1) Charles Brown 06                2) Cevon Carver 06                

     3) Brandon Ferary 07               4) Brian McManious 06             

  6 Team Hypersonic  'A'                                1:39.27  

     1) Welton Gatewood 06              2) Mohamed Koroma 06              

     3) Matthew Robertson 06            4) Bradley Brown 06               

  7 Bloomfield HS  'A'                                  1:43.24  

     1) Maurice Calenda 07              2) Dewayne Stewart 07             

     3) Marcus Campbell 07              4) Trevon Cheatem 06              

Section  3  

  1 Bayside TC  'A'                                     1:29.86  

     1) Oliver Alexander 06             2) Charles Clark 06               

     3) Jamal Johnson 07                4) Danny Herbert 06               

  2 DeMatha Catholic  'A'                               1:30.16  

     1) Kendall Sutton 07               2) Michael Cooper, Jr. 06         

     3) Jaumale Sykes 06                4) Jeremy Samuels 06              

  3 Bulldog Striders  'A'                               1:30.91  

     1) Markise King 06                 2) Kenneth Talley 06              

     3) Gourdie Corbin 06               4) Khaliff Featherstone 08        

  4 Newburgh Elite TC  'A'                              1:31.55  

     1) Terrius McMilan 06              2) Akinto Boone 08                

     3) Maurice Little 06               4) David McFadgen 06              

  5 Blazin' Raiders  'A'                                1:32.44  

     1) Tristan Youngblood 09           2) Terrill McCombs 06             

     3) Kelli Thibou 07                 4) Jason Powell 06                

  6 Otm Mustang  'A'                                    1:33.28  

     1) Craig Gaddy 06                  2) Ermais Gherense 07             

     3) Mike Joly 06                    4) Eric Williams 06               

  7 Northwestern Hs-Fl  'A'                             1:33.90  

     1) Devin Hill 07                   2) Daquan Hargrett 09             

     3) Eric Wooten 06                  4) Tyreese Jones 09               

  8 New Haven AG TC  'A'                                1:41.64  

     1) Dyonne Crudup 06                2) Troy Frost 06                  

     3) Howard Rumley 08                4) Robert Walker 07      
 

Nike Outdoor home page