Results
Class AA Boys
Team
1, Flathead 75; 2, Bozeman 78; 3, Helena 96; 4, Billings Senior
107; 5, Big Sky 118; 6, Billings West 137; 7, Capital 193; 8, Butte
205; 9, Hellgate 252; 10, Sentinel 255; 11, Billings Skyview 286; 12,
Great Falls 318; 13, CM Russell 321
Individual Results
1, Jon Metropoulos, Hel, 15:40; 2, Elliot Welder, Flat, 15:56; 3, Chris
Baldus, Boz, 16:01; 4, Zach Hunter, Senior, 16:06; 5, Clint Choquette,
Butte, 16:08; 6, Ben Johnson, BigSky, 16:08; 7, Forrest Lumpry, BigSky,
16:10; 8, Eric Oravsky, Senior, 16:11; 9, John Fairweather, Flat, 16:13;
10, Joel Bishoff, Hel, 16:15; 11, Steve Weber, Cap, 16:17;
12, Seth Grossman, Flat, 16:20; 13, Jason Ames, Hel, 16:22; 14, Adam
Restad, Senior, 16:25; 15, Joe Stusek, West, 16:26; 16, Tom Brekke,
Boz, 16:27; 17, Kyle Malerk, Sent, 16:30; 18, Aaron Devine, Boz, 16:32;
19, Dan Stusek, West, 16:34; 20, Devin Cowan, Boz, 16:36; 21, Tanner
Clark, Boz, 16.37; 22, Brian Haseman, Hel, 16:38; 23, Cord Houston,
CMR, 16:41; 24, Justin Barth, Flat, 16:43; 25, Josh Keller, West, 16:45;
26, Nathan Adams, Boz, 16:45; 27, David Sheridan, Cap, 16.45; 28, Sean
Clark, Flat, 16:45; 29, Josh Schmitt, West, 16:55; 30, Aaron Wilson,
Flat, 16:55;
Class AA Girls
Team
1, Flathead, 49; 2, Billings Senior, 79; 3, Bozeman, 102; 4, CM Russell,
135; 5, Capital, 140; 6, Butte, 170; 7, Hellgate, 202; 8, Billings West,
204; 9, Helena, 233; 10, Billings Skyview, 249; 11, Great Falls, 277;
12, Missoula Sentinel, 291; 13, Missoula Big Sky, 309;
Individual Results
1, Zoe Nelson, Flat, 17:08; 2, Bridgette Hoenke, Senior, 18:18; 3, Carly
Selleck, West, 18:18; 4, Caitlin Stone, Sentinel, 18:23; 5, Carly Brown,
Flat, 18:25; 6, Marilee Woyth, CMR, 18:25; 7, Shannon Ross, Flat, 18:48;
8, Kim Tritz, Big Sky, 18:50; 9, Chelsea Burfeind, Flat, 19:01; 10,
Cara Lehman, Senior, 19: 03; 11, Emily Allison, Boz, 19:09; 12, Auriele
Fain, Senior, 19:09; 13, Alyssa Bossler, Hel, 19:11; 14, Darcy Peters,
Boz, 19:17; 15, Kaci Hockaday, Butte, 19:19; 16, Whitney Wilson, Helgate,
19:19; 17, Jessi Peretti, Butte, 19:22; 18, Tammy Abell, Hellgate, 19:24;
19, Katie Gilboy, Cap, 19:35, 20, Elizabeth Mancuso, Skyview, 19:35;
21, Mandi Jourdonnais, Cap, 19:38; 22, Jordyn Kanning, Senior, 19:45;
23, Tate Cranston, Boz, 19:45; 24, Sydney Best, CMR, 19:46; 25, Gillian
Goodrich, Boz, 19:46; 26, Carly Toepfer, West, 19:47; 27, Tera Klein,
Flat, 19:48; 28, Kristin Parker, Cap, 19:51; 29, Julie Charron, Boz,
19:52; 30, Rebecca Frank, CMR, 19:54;
Class A Boys
Team
1, Browning, 65; 2, Ronan, 97; 3, Colstrip, 150; 4, Polson, 163;
5, Hardin, 180; 6, Beaverhead, 182; 7, Frenchtown, 189; 8, Columbia
Falls, 224; 9, Laurel, 241; 10, Billings Central, 250; 11, Belgrade,
293; 12, Hamilton, 297; 13, Havre, 313; 14, Anaconda, 365; 15, Libby,
375; 16, Corvallis, 386; 17, Whitefish, 411; 18, Stevensville, 472;
19, Park, 538;
Individual Results
1, TJ Strange Owl, Cols, 15:27; 2, Nolan Real Bird, Har, 15:41; 3, Chris
Bick, Fren, 15:55; 4, Mackenzie Bloom, 15:57; 5, Zanen Pitts, Ronan,
16:07; 6, Lynn Reynolds, Beav, 16:10; 7, Aaron Hyams, Cent, 16:18; 8,
Michael Fisher, Ronan, 16:21; 9, Isaiah Webber, Brow, 16:23; 10, Edwin
Cree Medicine, 16:34; 11, Marlin Blackwolf, Brow; 12, Mason Giem, 16:46;
13, Chad Naumann, Laur, 16:48; 14; Cameron Martinez, Cols, 16:50; 15,
Logan Torgison, 16:52; 16, Collin Fehr, Corv, 16:54; 17, Terran Guadipee,
Brow, 16:56; 18, Ken Bird Rattler, Brow, 16:58; 19, Ian Mallams, Whit,
16:58; 20, Grant Casey, Pol, 17:01; 21, Brian Vallie, Har, 17:03; 22,
Josh Lynch, Cent, 17:05; 23, Buddy Cheff, Ron, 17:06; 24, Nigel Neaves,
Ham, 17:09; 25, Chris Dudley, Fren, 17:09; 26, Matthew Bull Child, Brow,
17:10; 27, Andrew Faber, Colum, 17:12; 28, Jerrid Morrison, Har, 17:12;
29, Olin McCrumb, Pol, 17:13; 30, Andrew Graham, Ron, 17:13;
Class A Girls
Team
1, Havre, 106; 2, Ronan, 116; 3, Custer, 122; 4, Polson, 169; 5,
Fergus, 175; 6, Anaconda, 195; 7, Hardin, 211; 8, Whitefish, 278; 9,
Belgrade, 308; 10, Laurel, 312; 11, Billings Central, 319; 12, Bigfork,
333; 13, Browning, 343; 14, Libby, 363; 15, Park, 366; 16, Columbia
Falls, 369; 17, Beaverhead, 410; 18, Sidney, 437; 19, Frenchtown, 440;
20, Hamilton, 596;
Individual Results
1, Brooke Andrus, BigF, 18:37; 2, Terinee McReady, Ron, 18:42; 3, Dianna
Stanley, Cus, 19:09; 4, Meghan Keigley, Bel, 19:15; 5, Sonya Rogers,
Ferg, 19:16; 6, Lauren Fuglevand, Cus, 19:31; 7, Alexis Digiovine, Cent,
19:33; 8, Heather Haug, Park, 19:35; 9, Helen Pegram, Cent, 19:35; 10,
McKayla Patterson, Havre, 19:36; 11, Tana Stewart, Har, 19:46; 12, Samantha
Campbell, Pol, 19:47; 13, Darci Briere, Havre, 19:49; 14, Teri Lea McCormick,
Har, 20:01; 15, Desiree Marjerrison, Colum, 20:11; 16, Amy McLain, Havre,
20:21; 17, Alex Noble, Pol, 20:24; 18, Jonna Vandaveer, Butte, 20:26;
19, Brianna Malmquist, Ron, 20:27; 20, Ali Hurley, Ana, 20:28; 21, Amanda
Vauther, Ana, 20:28; 22, Kalin Andrews, Cus, 20:32; 23, Tessa Boehnke,
Bel, 20:39; 24, Christa Salomon, Ron, 20:45; 25, Kaneesha Benson, Ron,
20:46; 26, Kelsie ORourke, Laur, 20:49; 27, Caitlin Fox, Ferg,
20:50; 28, Emily Damby, Ferg, 20:51; 29, Kalie Cook, Pol, 20:52; 30,
Alisa Odgen, Laur, 20:54;
Class B Boys
Team
1, Loyola Sacred Heart, 70; 2, Poplar, 76; 3, Cut Bank, 121; 4,
Thompson Falls, 155; 5, Jefferson, 161; 6, Plains, 205; 7, Glasgow,
219; 8, Lodge Grass, 233; 9, Darby, 243; 10, Shelby, 244; 11, St. Labre,
264; 12, Manhattan, 279; 13, Wolf Point, 369; 14, Harlem, 373; 15, Lincoln,
455; 16, Red Lodge, 533;
Individual Results
1, Dane Steward, Plains, 15:38; 2, James Eder, Pop, 16:22; 3, Matthew
Ayers, Pop, 16:30; 4, Brian Potter, Man, 16:37; 5, Theron Truman, Linc,
16:43; 6, Andrew Gilham, Cut, 16:53; 7, Ben Jacobsen, Cut, 16:54; 8,
Brandon Hess, Pop, 16:59; 9, Jake Grimstad, LSH, 17:05; 10, Alex Tabish,
LSH, 17:07; 11, Derek Naegeli, TFalls, 17:08; 12, Forrest Lewton, Jeff,
17:11; 13, Noah Stout, Darb, 17:19; 14, Shane Donaldson, TFalls, 17:22;
15, Ben Kappelman, LSH, 17:36; 16, Michael Abrahamsen, Darb, 17:37;
17, Paul Dallapiazza, LSH, 17:44; 18, Woodrow Springfield, Lodg, 17:50;
19, Eric Phillips, LSH, 17:51; 20, Adam Olson, Glas, 17:51; 21, Tyson
Vanderby, Man, 17:51, 22, Lee Loendorf, WolfP, 17:52; 23, Robert Childress,
Plains, 17:52; 24, John Eikens, LSH, 17:53; 25, Moses Dionne, Pop, 17:55;
26, Layne Glaus, Jeff, 17:57; 27, Cody Woolpert, Jeff, 17:58; 28, Daniel
Bridge, Shel, 18:01; 29, Mark Eekoff, Man, 18:02; 30, Jacob Morning,
StLab, 18:04;
Class B Girls
Team
1, Loyola Sacred Heart, 64; 2, Cut Bank, 130, tie; 3, Glasgow, 130,
tie; 4, Jefferson, 157; 5, Red Lodge, 205; 6, Shelby, 206; 7, Plains,
215; 8, Manhattan, 255; 9, Harlem, 277; 10, Broadwater, 294; 11, Cascade,
299; 12, Darby, 308; 13, Lodge Grass, 322, tie; 14, Poplar, 322, tie;
15, Powell, 365; 16, Huntley Project, 388; 17, Malta, 438;
Individual Results
1, Kara Dewalt, Darb, 19:04; 2, Jayme Larson, Glas, 19:40; 3, Della
Tromblee, Cut, 19:51; 4, Emmylyn Bentley, Linc, 19:53; 5, Malory Cotnior,
LSH, 20:06; 6, Sarah Stergios, LSH, 20:12; 7, Emily Babcock, Cut, 20:15;
8, Israel Bulltail, Lodg, 20:16; 9, Deneige Phillips, Red, 20:22; 10,
Whitney Sjostrom, Broad, 20:28; 11, Barbara Steward, Plains, 20:32;
12, Amber Harvey, Plains, 20:35; 13, Jenna Haag, Man, 20:46; 14, Alison
Hixon, LSH, 20:46; 15, Hilary Palakovich, Jeff, 20:50; 16, Chelsey Flink,
LSH, 20:54; 17, Nadine Mann, Cas, 21:00; 18, Brittany Seubert, Shel,
21:11; 19, Marlesa Moore, Shel, 21:14; 20, Janelle Johnson, Glas, 21:23;
21, Angela Edwards, Glas, 21:24; 22, Kelly Pankratz, Malta, 21:28; 23,
Sarah Giuliani, LSH, 21:31; 24, Marty Ewing, StLab, 21:31; 25, Janice
Froman, Cut, 21:38; 26, Becky Poter, Man, 21:38; 27, Haleigh Skillman,
Shel, 21:39; 28, Amanda Towle, Jeff, 21:44; 29, Anita Warren, Jeff,
21:45; 30, Whitney Giulio, Jeff, 21:48;
Class C Boys
Team
1, Heart Butte, 65; 2, Plenty Coups, 75; 3, Dodson/Whitewater, 84;
4, Great Falls Central, 144; 5, Centerville, 150; 6, Two Eagle River,
225.
Individual Results
1, John Ricardi, Gardiner, 16:49; 2, Zach Nordahl, Rapelje, 16:57; 3,
Lyman Tail Feathers, Heart, 17:23; 4, Stephan Wall, Cent, 17:24; 5,
Wacy Mountain Chief, Heart, 17:35; 6, Melton Spotted Bear Jr., PCoup,
17:53; 7, McKinley Spottedbear, PCoup, 17:56; 8, Bryan Paridon, Dod,
17:59; 9, Eddie Champine, Heart, 18:02; 10 Devin McClane, Belfry, 18:04;
11, Jerry England, GFC, 18:04; 12, Charley Brockie, Dod, 18:13; 13,
Ford Smith, Gardiner, 18:13; 14, Phillip Decelles, Dod, 18:16; 15, Luke
Stovall, Jol, 18:30; 16, George Moreno, Heart, 18:30; 17, Delaine Arieite,
Lodge Pole, 18:41; 18, Rumeal Decrane, PCoups, 18:44; 19, Neal Knowlton,
Cent, 18:44; 20, Raymond Bullshows, PCoups, 18:47; 21, Brenton Seymour,
Jol, 18:50; 22, Kevin Heisler, Linc, 18:56; 23, Mark Lageson, Dod, 18:58;
24, Ian White, PCoups, 19:01; 25, Winston Caufield, PCoups, 19:02; 26,
Theo Crowe, Brockton, 19:03; 27, William Decelles, Dod, 19:08; 28, Paul
Warren, Dod, 19:10; 29, Ben Krebs, GFC, 19:15; 30, Matthew Dolphay,
Dod, 19:24;
Class C Girls
Team
1, Lincoln, 83, 2, Joliet, 94; 3, Valier, 102; 4, Heart
Butte, 120; 5, Harrison, 144; 6, Dodson/Whitewater, 163; 7, Frazer,
233; 8, Drummond, 240.
Individual Results
1, Samantha Halko, Cent, 20:58; 2, Nicole Tams, Linc, 21:26; 3, Cayla
Deboo, Valier, 21:35; 4, Abby Feeback, Linc, 21:37; 5, Laura Winkler,
Jol, 21:45; 6, Cassie Kiehl, Winnett, 21:48; 7, Sharlie Mountain Chief,
Heart, 22:01; 8, Kristin Ballbach, 22:03; 9, Stacy Rieb, Jol, 22:04;
10, Crystal Deboo, Val, 22:25; 11, Kim Brooke, Harr, 22:28; 12, Katelin
Schneidt, Rapelje, 22:36; 13, Kaysha Young, Harr, 22:48; 14, Tessa Beston,
Frazer, 22:48; 15, Lauren Russess, Linc, 22:56; 16, Michaela ODore,
Jol, 22:58; 17, Katie hamilton, Harr, 23:00; 18, Jaci Depuydt, Dod,
23:05; 19, Stephanie Tail Feathers, Heart, 23:07; 20, Jocelyn Sullivan,
GFC, 23:12; 21, Tessa Olsen, Dod, 23:16; 22, Brandy Ahern, Val, 23:22;
23, Rachael Wild Gun, Heart, 23:25; 24, Ida Lee Mountain Chief, Heart,
23:31; 25, Morgan Howe-Cobb, 23:37; 26, Raeanne Heavy Runner, GFC, 23:43;
27, Katie Boumans, Val, 23:44; 28, Sarah Yager, Jol, 23:55; 29, Hannah
Fields, Linc, 24:03; 30, Wiolet Sanchez, PCoups, 24:13;
|