Eastern High School Challenge
Jan 22, 2005 at UNC-Chapel Hill, NC

Dyestat Elite

Results: Girls - Boys

Results from Durham Striders

Highlights:
J-Mee Samuels
Mount Tabor 6.24 55m US#1
Johnny Dutch Clayton HS 7.56q 55H tie US#1 (7.57 finals)
Dennis Boone Thomas Dale 24-05.75 LJ US#2

 

Dyestat Elite

Girls:

55m
1 Chalonda Silver              Rocky Mount               7.05   
  2 Tiaerra McLaurin             Northwestern              7.12    
  3 Kharya Brown                 Potomac Sr.               7.19

300m 1 Gabrielle Daniels East Chapel Hill 41.52
500m 1 Mackenzie Pierce Country Day 1:16.88
1000m 1 Devon Williams Towson Catholic 3:00.52
3200m 1 Elizabeth Bruce Country Day 11:10.69
55H 1 Rokesha Williams Towson Catholic 8.21 tie US#5
High Jump 1 Ashley Gatling Deep Creek 5-06.00 2 Jonee Artis Deep Creek 5-04.00
Long Jump 1 Pat Springs Mount Tabor 17-06.00
Shot Put 1 Jessica Wade Deep Creek 40-04.75

Boys:

	  55m
1 J-Mee Samuels Mount Tabor 6.24 US#1 2 Dennis Boone Thomas Dale 6.39 US#4 3 Tim Shepard Parkland 6.43
300m 1 Quentin Moore Deep Creek 35.31 2 J-Mee Samuels Mount Tabor 35.32 3 Willie Perry West Caldwell 35.71 4 Thomas Funderburk Ben L. Smith 35.90 5 Jared Clark Northern Nash 36.14
500m 1 Jared Clark Northern Nash 1:07.36 2 Richard Williams Ridge View 1:08.63 3 Keonta Coleman Deep Creek 1:08.88
1000m 1 Aaron Mabry Pisgah Senior 2:35.87
55H 1 Johnny Dutch Clayton HS 7.56q tie US#1 2 Charles Derrickson Pine Forest 7.73
4x400 1 Ridge View HS (SC) 3:25.91 2 Deep Creek HS (VA) 3:27.18
High Jump 1 Ralphael Hall Deep Creek 6-08.00 tie US#4 2 Elijah Harrison Asheville 6-06.00 3 George Fields Ridge View 6-04.00
Long Jump 1 Dennis Boone Thomas Dale 24-05.75 US#2 2 George Fields Ridge View 23-01.00 3 John Saffold Ridge View 22-07.25
Triple Jump 1 Daniel Joseph NW Cabarrus 45-02.00 2 John Saffold Ridge View 44-11.00 3 Elijah Harrison Asheville 44-02.00
Shot Put 1 Torrey Prayer Farmville 53-00.00

 

Girls Results

	
Licensed to Durham Striders Track Club Hy-Tek's Meet Manager 1/22/2005 03:26 PM
                    2005 Eastern H.S. Challenge - 1/22/2005                    
                 A National Scholastic Select Indoor T&F Meet                  
                    Durham Striders TC - UNC - Chapel Hill                     
                                    Results 

                    Women - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Floyd E. Kellam HS (VA)     60        2) Deep Creek HS (VA)         59   
    3) Forsyth Country Day  (NC)   32        4) Southern Nash Senior HS    29   
    5) Mount Tabor HS  (NC)        26        6) William Fleming  HS  (VA)  23   
    7) Rocky Mount HS  (NC)        22        8) Ragsdale HS  (NC)          20   
    8) Towson Catholic School  (M  20       10) East Chapel Hill HS (NC)   19.50
   11) Weddington HS  (NC)         18.50    12) Douglas Byrd HS (NC)       18   
   13) E.C. Glass HS (VA)          10       13) Northwestern HS  (NC)      10   
   15) E.E. Smith HS (NC)           9       16) South Rowan HS  (NC)        8   
   16) NC School of Science & Mat   8       16) Ben L. Smith HS (NC)        8   
   16) Summerfield Christian  (NC   8       20) Potomac Senior HS  (VA)     6   
   21) Burlington Cummings HS (NC   4       22) Southern Durham HS  (NC)    2   
   22) South Caldwell HS  (NC)      2       22) Union Pines HS  (NC)        2   
   22) Polk County HS  (NC)         2       22) Swain County HS  (NC)       2   
   22) Glenn HS  (NC)               2       28) Eastern Alamance HS (NC)    1   
   28) Charlotte Catholic HS (NC)   1       28) Ashe County HS (NC)         1                                      
 
Women 55 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 State Qual.: S  7.54                                                          
 Meet Record: M  7.21  1/18/2003   Tempess Stark, NW Cabarrus                  
HS Nat'l Rec: H  6.68  1996        Aleisha Latimer, Palmer, Col Springs, CO    
Nike Qualify: N  7.20                                                          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Tiaerra McLaurin             Northwestern            S 7.22q  3 
  2 Kharya Brown                 Potomac Sr.             S 7.30q  2 
  3 Kiara Crutchfield            Ragsdale                S 7.41q  4 
  4 Chalonda Silver              Rocky Mount             S 7.43q  1 
  5 Kisha Wise                   Mount Tabor             S 7.50q  4 
  6 Aleathia Jenkins             Deep Creek                7.58q  2 
  7 Tasha Evans                  Southern Durham           7.67q  1 
  8 Brittney Grimes              J.H. Rose                 7.71q  2 
  9 Jasmin Irby                  Mount Tabor               7.71   3 
 10 Kiana Smith                  Union Pines               7.79   3 
 11 Tanisha Glover               E.E. Smith                7.80   4 
 12 Amare Vega                   Ben L. Smith              7.86   2 
 13 Jheri Godfrey                South View                7.87   3 
 14 Evyan Durham                 R. J. Reynolds            7.87   1 
 15 Omni Ashford                 William Fleming           7.90   4 
 16 Odester Hepburn              Deep Creek                8.01   4 
 17 Kaitlyn Suter                Summerfield               8.02   4 
 18 Mackenzie Cox                Char Catholic             8.09   2 
 19 Melanie Ohar                 Country Day               8.09   1 
 20 Latia Page                   Parkland                  8.14   1 
 21 Krystal Barrett              Southern Durham           8.17   2 
 22 Dejhi Hearon                 Pine Forest               8.22   3 
 23 Brittany Austin              A. C. Reynolds            8.25   1 
 24 Brittany Gaulden             East Chapel Hill          8.43   1 
 25 Katelyn Jackson              Polk County               8.62   3 
 26 Isha Jackson                 Polk County               9.36   2 
 -- Kamil Powell                 Rocky Mount                 FS   4 
 
Women 55 Meter Dash
=======================================================================
 State Qual.: S  7.54                                                          
 Meet Record: M  7.21  1/18/2003   Tempess Stark, NW Cabarrus                  
HS Nat'l Rec: H  6.68  1996        Aleisha Latimer, Palmer, Col Springs, CO    
Nike Qualify: N  7.20                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Chalonda Silver              Rocky Mount               7.05N   10  
  2 Tiaerra McLaurin             Northwestern              7.12N    8  
  3 Kharya Brown                 Potomac Sr.               7.19N    6  
  4 Kiara Crutchfield            Ragsdale                  7.45S    4  
  5 Kisha Wise                   Mount Tabor               7.51S    2  
  6 Aleathia Jenkins             Deep Creek                7.60     1  
  7 Tasha Evans                  Southern Durham           7.64  
 
Women 300 Meter Dash
==========================================================================
 State Qual.: S 44.00                                                          
 Meet Record: M 40.40  1/18/2003   Portia Baker, SW Guilford                   
HS Nat'l Rec: H 37.59  2003        Shana Cox, Holy Trinity, Hicksville         
Nike Qualify: N 40.83                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gabrielle Daniels            East Chapel Hill         41.52S  5   10  
  2 Jayvonne Bowman              Douglas Byrd             42.84S  3    8  
  3 Aleathia Jenkins             Deep Creek               42.92S  6    6  
  4 Chalonda Silver              Rocky Mount              43.20S  6    4  
  5 Tiaerra McLaurin             Northwestern             43.54S  4    2  
  6 India Gonzales               E.E. Smith               44.05   3    1  
  7 Latoya James                 Cummings                 44.20   4 
  8 Cheria Morgan                Ben L. Smith             44.27   6 
  9 Kiara Crutchfield            Ragsdale                 44.34   3 
 10 Tasha Evans                  Southern Durham          44.50   5 
 11 Whitney McCoy                SW Guilford              44.68   2 
 12 Crystal Shepherd             Westover                 44.80   6 
 13 Miranda Cornelius            South View               45.06   5 
 14 Honré Neville                Chapel Hill              45.50   1 
 15 Jheri Godfrey                South View               45.76   4 
 16 Jasmin Irby                  Mount Tabor              45.93   3 
 17 Kisha Wise                   Mount Tabor              45.97   5 
 18 Amare Vega                   Ben L. Smith             46.18   1 
 19 Dejhi Hearon                 Pine Forest              46.43   6 
 20 Kaitlyn Suter                Summerfield              47.14   2 
 21 Tamikka Portee               Pine Forest              47.23   4 
 22 Candice Hammond              Deep Creek               47.35   1 
 23 Kristen Urquhart             A. C. Reynolds           47.38   3 
 24 Gigler Katie                 Char Catholic            47.88   2 
 25 Chassity Washington          Eastern Alamance         48.22   1 
 26 Krystal Barrett              Southern Durham          49.04   5 
 27 Julie Pitts                  East Chapel Hill         49.14   1 
 28 Latia Page                   Parkland                 49.42   3 
 29 Jasmine Harrington           Southern Durham          50.72   4 
 30 Anna Hill                    Country Day              51.94   2 
 31 Ashley Tierney               Country Day              52.22   2 
 
Women 500 Meter Dash
==========================================================================
 State Qual.: S 1:27.20                                                        
 Meet Record: M 1:16.37  1/24/2004   Shakirra Pinnock, Bethel                  
HS Nat'l Rec: H 1:11.53  2004        Devon Williams, Towson Cath, Towson MD    
Nike Qualify: N 1:18.00                                                        
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mackenzie Pierce             Country Day            1:16.88N  6   10  
  2 Gabrielle Daniels            East Chapel Hill       1:22.80S  4    8  
  3 Brittany Cabbler             William Fleming        1:23.20S  6    6  
  4 Latoya James                 Cummings               1:23.36S  5    4  
  5 Cheria Morgan                Ben L. Smith           1:23.81S  6    2  
  6 Augusta Bartis               Eastern Alamance       1:24.33S  4    1  
  7 Alycia Polzine               Mount Tabor            1:25.47S  5 
  8 India Gonzales               E.E. Smith             1:25.60S  4 
  9 Naadia Crutchfield           Ragsdale               1:26.10S  6 
 10 Jackie Stewart               East Forsyth           1:26.26S  2 
 11 Kortnie Coleman              Douglas Byrd           1:26.33S  3 
 12 Kaley Krause                 Weddington             1:26.38S  3 
 13 Jenn Healey                  Kellam HS              1:26.80S  5 
 14 Schquanna Daniels            E.E. Smith             1:27.10S  2 
 15 Bianca Harvey                Douglas Byrd           1:27.45   2 
 16 Crystal Shepherd             Westover               1:27.48   6 
 17 Miranda Cornelius            South View             1:28.22   5 
 18 Honré Neville                Chapel Hill            1:28.45   1 
 19 Brittany Lamontagne          Ashe County            1:28.52   2 
 20 Tamikka Portee               Pine Forest            1:30.21   6 
 21 LaShay Robertson             Cummings               1:30.50   1 
 22 Daniella Torrence            Deep Creek             1:30.55   3 
 23 Allison VanVleck             Kellam HS              1:30.94   4 
 24 Megan McDonald               Southern Durham        1:31.62   5 
 25 Tasha Abts                   South Caldwell         1:31.89   4 
 26 Samantha Lewis               East Chapel Hill       1:31.97   2 
 27 Emily Honeycutt              Terry Sanford          1:32.18   3 
 28 Miranda Annas                South Caldwell         1:37.92   3 
 29 Sierra Clayton               Deep Creek             1:38.01   3 
 30 Brittany Jackson             Ben L. Smith           1:41.79   2 
 31 Ebrenyka Griffith            Westover               1:48.95   5 
 
Women 1000 Meter Run
=======================================================================
 State Qual.: S 3:24.50                                                        
 Meet Record: M 2:58.40  2/2/2002    Julis Lucas, MYERS PARK                   
HS Nat'l Rec: H 2:45.56  2003        Arianna Lambie, Bromfield, Harvard,MA     
Nike Qualify: N 3:00.00                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Devon Williams               Towson Catholic        3:00.52S   10  
  2 Ashley Kukura                Kellam HS              3:09.87S    8  
  3 Missy Lfie                   William Fleming        3:13.44S    6  
  4 Leigh Ann Taylor             Science& Math          3:14.48S    4  
  5 Catherine Eisenmann          Weddington             3:18.56S    2  
  6 Jordan DeRidder              Kellam HS              3:22.33S    1  
  7 Kaleigh Hathaway             Weddington             3:25.52  
  8 Nicole Panek                 Mount Tabor            3:28.65  
  9 Ariel Armstrong              Douglas Byrd           3:29.44  
 10 Tara Wilson                  South Caldwell         3:30.58  
 11 Emily Branch                 Country Day            3:31.38  
 12 Sylvia Beachum               Deep Creek             3:31.44  
 13 Elisabeth Elliott            Polk County            3:31.91  
 14 Aly Younce                   South Caldwell         3:34.13  
 15 Brandi Ray                   Ben L. Smith           3:35.82  
 16 Emily Honeycutt              Terry Sanford          3:36.19  
 17 Amanda Galvin                Deep Creek             3:44.28  
 18 Alexis Giron                 Pine Forest            3:47.25  
 19 Tiara Rivers                 E.E. Smith             3:55.21  
 
Women 1600 Meter Run
=======================================================================
 State Qual.: S 5:57.00                                                        
 Meet Record: M 5:05.05  1/18/2003   Hurma Husain, W Springfield               
HS Nat'l Rec: H 4:38.50  1972        Debbie Heald, Neff, La Mirada, CA         
Nike Qualify: N 5:06.00                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sallie Ford                  E.C. Glass High        5:17.93S   10  
  2 Ashley Kukura                Kellam HS              5:19.85S    8  
  3 Elizabeth Bruce              Country Day            5:20.87S    6  
  4 Leigh Ann Taylor             Science& Math          5:25.60S    4  
  5 Hannah Parks                 Glenn                  5:28.78S    2  
  6 Kaleigh Hathaway             Weddington             5:48.29S    1  
  7 Olivia Jacobs                South Rowan            5:48.36S 
  8 Kenzie McIlwain              Mount Tabor            5:48.72S 
  9 Danielle Stanley             Deep Creek             5:49.62S 
 10 Catherine Eisenmann          Weddington             5:50.71S 
 11 Elisabeth Elliott            Polk County            5:54.75S 
 12 Felipa Alejandro             South View             5:55.17S 
 13 Kayla Schilly                East Davidson          5:59.99  
 14 Natalie Kilby                Ashe County            6:06.34  
 15 Daryl Clausen                East Forsyth           6:08.48  
 16 Mary Stewart Robbins         Mount Tabor            6:10.69  
 17 Morgan Schutters             Swain County           6:16.76  
 18 Vicki Lynn                   Eastern Alamance       6:22.74  
 19 Ebonie Scott                 South View             6:25.00  
 20 Alexis Giron                 Pine Forest            6:29.16  
 21 Kartherine Harris            South Caldwell         6:30.52  
 22 Holly Annas                  South Caldwell         6:32.19  
 23 Ashley Lynch                 Southern Nash          6:36.24  
 
Women 3200 Meter Run
=======================================================================
 State Qual.: S 13:05.00                                                       
 Meet Record: M 11:28.53  1/24/2004   Alissa Wilke, Providence                 
HS Nat'l Rec: H  9:55.92  1991        Melody Fairchild, Boulder, CO            
Nike Qualify: N 11:10.00                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Elizabeth Bruce              Country Day           11:10.69M   10  
  2 Tara Connor                  Kellam HS             11:58.41S    8  
  3 Alyssa Kibiloski             Kellam HS             12:10.08S    6  
  4 Olivia Jacobs                South Rowan           12:44.96S    4  
  5 Kaitlin Froelick             Weddington            13:24.16     2  
  6 Morgan Schutters             Swain County          14:04.90     1  
  7 Michelle Todd                Weddington            14:22.28  
  8 Emily Hagar                  J.H. Rose             14:28.96  
  9 Brittany Stiles              South Caldwell        14:58.18  
 
Women 55 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 State Qual.: S  9.95                                                          
 Meet Record: M  8.21  1/18/2003   Chandra Pulliam, Cummings                   
HS Nat'l Rec: H  7.66  1986        Yolanda Johnson, Washington, Denver, CO     
Nike Qualify: N  8.50                                                          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Rokesha Williams             Towson Catholic         N 8.35q  1 
  2 Kaitlyn Suter                Summerfield             S 8.77q  2 
  3 Aisha Jones                  Southern Nash           S 8.84q  1 
  4 Chantill Harvey              Deep Creek              S 9.02q  2 
  5 Pat Springs                  Mount Tabor             S 9.09q  1 
  6 Jasmine Bethel               William Fleming         S 9.31q  2 
  7 Naadia Crutchfield           Ragsdale                S 9.36q  2 
  8 Jenn Healey                  Kellam HS               S 9.45q  2 
  9 Tacara Morrisey              E.E. Smith              S 9.71   2 
 10 Mary Byers                   Mount Tabor              10.00   1 
 11 Renee Hardy                  South Rowan              10.27   1 
 
Women 55 Meter Hurdles
=======================================================================
 State Qual.: S  9.95                                                          
 Meet Record: M  8.21  1/18/2003   Chandra Pulliam, Cummings                   
HS Nat'l Rec: H  7.66  1986        Yolanda Johnson, Washington, Denver, CO     
Nike Qualify: N  8.50                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Rokesha Williams             Towson Catholic           8.21M   10  
  2 Kaitlyn Suter                Summerfield               8.80S    8  
  3 Aisha Jones                  Southern Nash             8.85S    6  
  4 Chantill Harvey              Deep Creek                9.12S    4  
  5 Pat Springs                  Mount Tabor               9.22S    2  
  6 Jasmine Bethel               William Fleming           9.23S    1  
  7 Naadia Crutchfield           Ragsdale                  9.44S 
  8 Jenn Healey                  Kellam HS                 9.67S 
 
Women 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 State Qual.: S 4:38.00                                                        
 Meet Record: M 3:58.20  1/24/2004   Bethel H.S. (Va), Bethel                  
HS Nat'l Rec: H 3:38.91  2004        , Poly, Long Beach, CA                    
Nike Qualify: N 4:04.04                                                        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Floyd E. Kellam HS (VA)                             4:21.73S  2   10  
  2 Rocky Mount HS  (NC)                                4:22.28S  2    8  
  3 E.E. Smith HS (NC)                                  4:23.38S  2    6  
  4 Douglas Byrd HS (NC)                                4:26.00S  1    4  
  5 Southern Durham HS  (NC)                            4:41.86   2    2  
  6 Charlotte Catholic HS (NC)                          4:43.37   1    1  
  7 Ben L. Smith HS (NC)                                4:49.37   2 
  8 South Caldwell HS  (NC)                             5:05.90   1 
 
Women 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 State Qual.: S 11:25.00                                                       
 Meet Record: M  9:46.98  2/2/2002    Mount Tabor H.S., MT. TABOR              
                          A DIBIANCA, T STEELMAN, J MORTON, C MATTHEWS      
HS Nat'l Rec: H  8:53.57  2002        , Boys&Girls, Brooklyn,NY                
Nike Qualify: N  9:46.00                                                       
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Floyd E. Kellam HS (VA)                            10:11.69S   10  
  2 Mount Tabor HS  (NC)                               10:26.66S    8  
  3 Douglas Byrd HS (NC)                               10:34.92S    6  
  4 Weddington HS  (NC)                                11:06.12S    4  
  5 South Caldwell HS  (NC)                            11:06.88S    2  
  6 Ashe County HS (NC)                                11:11.41S    1  
 
Women High Jump - Start 4'8"
=======================================================================
 State Qual.: S  4-10                                                          
 Meet Record: M  5-08  1/24/2004   Patience Coleman, Southern                  
HS Nat'l Rec: H  6-03  1984        Lisa Bernhagen, Wood River, Hailey, ID      
Nike Qualify: N  5-05                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ashley Gatling               Deep Creek             5-06.00N   10  
  2 Jonee Artis                  Deep Creek             5-04.00S    8  
  3 Aisha Jones                  Southern Nash          5-02.00S    6  
  4 Angela Stark                 South Rowan            5-00.00S    4  
  5 Joanna Alley                 Weddington             4-10.00S    1.5
  5 Samantha Lewis               East Chapel Hill       4-10.00S    1.5
  7 Tiffany Carlson              Swain County          J4-10.00S 
  8 Nicole Williams              Polk County            4-08.00  
 
Women Pole Vault - Start 7'0"
=======================================================================
 State Qual.: S  8-00                                                          
 Meet Record: M 11-00  1/24/2004   Tracy Prohonak, Vance                       
HS Nat'l Rec: H 14-00  2005        Mary Saxer, Lancaster, NY                   
Nike Qualify: N 12-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Caitlyn Thornley             Ragsdale               9-06.00S   10  
  2 Victoria Shobe               Weddington            J9-06.00S    8  
  3 Lynne Hull                   Country Day            8-06.00S    6  
  4 Amber Draughan               Mount Tabor            8-00.00S    4  
  5 Calan Halford                Polk County            7-06.00     2  
  6 Shannon Perry                Southern Nash         J7-06.00     1  
  7 Jessi Earp                   Southern Nash          7-00.00  
 -- Christine DiBianca           Mount Tabor                 NH  
 
Women Long Jump - Meas 14'0"
=======================================================================
 State Qual.: S    15-09                                                       
 Meet Record: M 18-08.75  1/18/2003   Camilia Morman, Hillside                 
HS Nat'l Rec: H 21-07.50  1981        Carol Lewis, Willingboro, NJ             
Nike Qualify: N    18-00                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pat Springs                  Mount Tabor           17-06.00S   10  
  2 Jenn Healey                  Kellam HS             16-10.00S    8  
  3 Kiara Crutchfield            Ragsdale              16-04.50S    6  
  4 Chantill Harvey              Deep Creek            16-04.00S    4  
  5 Aisha Jones                  Southern Nash         16-03.50S    2  
  6 Amber Giordano               Swain County          15-11.00S    1  
  7 Erica Little                 North Stokes          15-08.50  
  8 Tacara Morrisey              E.E. Smith            15-04.00  
  9 Tanisha Glover               E.E. Smith            15-02.00  
 10 Honré Neville                Chapel Hill           14-09.00  
 11 Mimi Driscoll                Country Day           14-07.50  
 12 Jasmine Harrington           Southern Durham       14-07.00  
 13 Samantha Lewis               East Chapel Hill      14-00.50  
 14 Brittany Gaulden             East Chapel Hill      13-00.00  
 15 Megan McDonald               Southern Durham       11-10.00  
 16 Katie Enright                Chapel Hill           11-06.50  
 -- Ebrenyka Griffith            Westover                    ND  
 -- Kharya Brown                 Potomac Sr.          X17-10.00S 
 
Women Triple Jump - Meas 30'0"
=======================================================================
 State Qual.: S    33-00                                                       
 Meet Record: M 37-09.50  1/24/2004   Camelia Morman, Hillside                 
HS Nat'l Rec: H 43-11.50  1991        Juliana Yendork, Walnut, CA              
Nike Qualify: N    36-09                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Aisha Jones                  Southern Nash         35-05.00S   10  
  2 Chantill Harvey              Deep Creek            34-10.00S    8  
  3 Jasmine Bethel               William Fleming       34-06.50S    6  
  4 Omni Ashford                 William Fleming       34-05.50S    4  
  5 Crystal Dukes                E.E. Smith            34-04.50S    2  
  6 Jenn Healey                  Kellam HS             34-01.00S    1  
  7 Naadia Crutchfield           Ragsdale              33-10.00S 
  8 Erica Little                 North Stokes          33-02.00S 
  9 Amber Giordano               Swain County          32-02.50  
 10 Samantha Lewis               East Chapel Hill      32-00.50  
 11 Tacara Morrisey              E.E. Smith            31-10.00  
 12 Mimi Driscoll                Country Day           31-03.50  
 13 Whitney McCoy                SW Guilford           30-05.00  
 14 Ebone' Phifer                Ben L. Smith          29-00.50  
 
Women Shot Put - Meas 28'0"
=======================================================================
 State Qual.: S    31-00                                                       
 Meet Record: M 42-01.50  1/24/2004   Kamorean Hayes, Harding                  
HS Nat'l Rec: H 54-09.50  2003        Michelle Carter, Red Oak, TX             
Nike Qualify: N    39-06                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jessica Wade                 Deep Creek            40-04.75N   10  
  2 Cierra Jones                 Deep Creek            36-00.50S    8  
  3 Donisha Brown                Ben L. Smith          33-07.25S    6  
  4 Charlene Grady               Southern Nash         33-06.75S    4  
  5 Kiana Smith                  Union Pines           32-08.25S    2  
 -- Logan Rhodes                 Polk County                 ND  
 -- Monique Jennings             Cummings                    ND  
 -- Kelli Elliott                Polk County                 ND  
 -- Ashlee Allen                 Westover                    ND  
 -- Omaria Pratt                 Ragsdale                    ND


Boys Results

   Licensed to Durham Striders Track Club Hy-Tek's Meet Manager 1/22/2005 03:26 PM
                    2005 Eastern H.S. Challenge - 1/22/2005                    
                 A National Scholastic Select Indoor T&F Meet                  
                    Durham Striders TC - UNC - Chapel Hill                     
                                    Results 

 
                    Men - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Ridge View HS  (SC)         70        2) Mount Tabor HS  (NC)       60   
    3) Deep Creek HS (VA)          50        4) South Caldwell HS  (NC)    24   
    5) Thomas Dale HS  (NC)        18        6) East Forsyth HS (NC)       16   
    6) Northern Nash HS  (NC)      16        8) Northwest Cabarrus HS  (N  15   
    9) Floyd E. Kellam HS (VA)     14        9) Ben L. Smith HS (NC)       14   
    9) Asheville HS (NC)           14       12) E.C. Glass HS (VA)         10   
   12) Pisgah Senior HS  (NC)      10       12) Southwest Guilford HS  (N  10   
   12) Farmville Central HS  (NC)  10       12) Clayton High School (NC)   10   
   12) Pine Forest HS  (NC)        10       12) Parkland HS  (NC)          10   
   19) Douglas Byrd HS (NC)         8       20) West Caldwell HS  (NC)      7   
   21) Spring Valley (SC)           6       21) South Rowan HS  (NC)        6   
   23) East Chapel Hill HS (NC)     5       24) A. C. Reynolds HS (NC)      4   
   24) Cheraw HS (NC)               4       26) Forsyth Country Day  (NC)   2   
   26) Southern Nash Senior HS  (   2       26) Heritage HS (Lynchburg, V   2   
   26) South View HS   NC)          2       30) Ragsdale HS  (NC)           1   
   30) Concord HS (NC)              1       30) Nash Central HS  (NC)       1   
   30) Weddington HS  (NC)          1                                           


 
Men 55 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 State Qual.: S  6.64                                                          
 Meet Record: M  6.39  2/1/2002    Shaton Palmer, MILLBROOK                    
HS Nat'l Rec: H  6.16  1995        Deworski Odom, Overbrook, Phila, PA         
Nike Qualify: N  6.40                                                          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 J-Mee Samuels                Mount Tabor             M 6.34q  1 
  2 Dennis Boone                 Thomas Dale             S 6.41q  1 
  3 Tim Shepard                  Parkland                S 6.53q  4 
  4 James Lipscomb               Ridge View              S 6.55q  4 
  5 Willie Perry                 West Caldwell           S 6.55q  1 
  6 Thomas Funderburk            Ben L. Smith            S 6.60q  2 
  7 Paul Williams                Parkland                S 6.60q  3 
  8 Calvin Wilson                Deep Creek                6.69q  3 
  9 Richard Boone                Thomas Dale               6.72   1 
 10 Terrell Davis                Northern Nash             6.74   3 
 11 John Snipes                  East Chapel Hill          6.81   4 
 12 Konrad Fitzgerald            Deep Creek                6.82   3 
 13 Crezden Butler               Asheville                 6.84   3 
 14 Ryan Harris                  Mount Tabor               6.85   3 
 15 Johnny Svoboda               East Forsyth              6.85   4 
 16 Brad Austin                  South View                6.86   2 
 17 Lionel Mathabone             East Forsyth              6.87   2 
 18 Wayne Noble                  Rocky Mount               6.89   1 
 19 Torrian Knowles              South View                6.90   3 
 20 Robert Williams              J.H. Rose                 6.92   2 
 21 George Fields                Ridge View                6.93   2 
 22 Charles Moss                 South Caldwell            6.95   1 
 23 Darrien Burch                Hickory NC                6.97   2 
 24 Juan Williams                Pine Forest               7.00   2 
 25 Richard Harden               Northern Nash             7.04   4 
 26 Devin Brewer                 A. C. Reynolds            7.09   4 
 27 Robert Hart                  Rocky Mount               7.13   1 
 28 Hunter Furr                  Country Day               7.14   2 
 29 Tommy Brittle                East Chapel Hill          7.37   3 
 30 Jacob Wolfe                  Polk County               7.39   4 
 -- Jarrod Southerland           Ben L. Smith                FS   4 
 
Men 55 Meter Dash
=======================================================================
 State Qual.: S  6.64                                                          
 Meet Record: M  6.39  2/1/2002    Shaton Palmer, MILLBROOK                    
HS Nat'l Rec: H  6.16  1995        Deworski Odom, Overbrook, Phila, PA         
Nike Qualify: N  6.40                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 J-Mee Samuels                Mount Tabor               6.24M   10  
  2 Dennis Boone                 Thomas Dale               6.39M    8  
  3 Tim Shepard                  Parkland                  6.43S    6  
  4 James Lipscomb               Ridge View                6.56S    4  
  5 Thomas Funderburk            Ben L. Smith              6.56S    2  
  6 Willie Perry                 West Caldwell             6.56S    1  
  7 Paul Williams                Parkland                  6.62S 
  8 Calvin Wilson                Deep Creek                6.66  
 
Men 300 Meter Dash
==========================================================================
 State Qual.: S 38.00                                                          
 Meet Record: M 35.21  1/18/2003   John Hyman, Deep Creek                      
HS Nat'l Rec: H 33.19  1986        Willliam Reed, Central, Phila, PA           
Nike Qualify: N 36.13                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Quentin Moore                Deep Creek               35.31N  5   10  
  2 J-Mee Samuels                Mount Tabor              35.32N  7    8  
  3 Willie Perry                 West Caldwell            35.71N  7    6  
  4 Thomas Funderburk            Ben L. Smith             35.90N  7    4  
  5 Jared Clark                  Northern Nash            36.14S  6    2  
  6 William Tatum                Parkland                 36.33S  5    1  
  7 Johnny Svoboda               East Forsyth             36.40S  7 
  8 Antonio Sales                East Chapel Hill         36.46S  3 
  9 Lacy Flintall                Cummings                 36.46S  6 
 10 Dane Corriher                South Rowan              36.56S  6 
 11 Paul Williams                Parkland                 36.81S  6 
 12 Crezden Butler               Asheville                37.17S  4 
 13 John Saffold                 Ridge View               37.37S  3 
 14 Konrad Fitzgerald            Deep Creek               37.45S  3 
 15 Richard Boone                Thomas Dale              37.56S  7 
 16 Garry Powell                 Rocky Mount              38.00S  6 
 17 Brandyn Mitchell             Douglas Byrd             38.02   3 
 18 Johnny Dutch                 Clayton HS               38.29   5 
 19 Charles Moss                 South Caldwell           38.72   2 
 20 Doug Huddleston              E.E. Smith               39.11   5 
 21 Chris Roberts                E.E. Smith               39.15   2 
 22 Kory Faison                  Northern Nash            39.39   4 
 23 Hunter Furr                  Country Day              39.59   2 
 24 Alex Joyner                  Southern Nash            39.69   1 
 25 Torrian Knowles              South View               39.90   6 
 26 Josh Skena                   Mount Tabor              40.06   3 
 27 Donte Wooten                 Cummings                 40.26   1 
 28 Ricky Williams               South View               40.71   4 
 29 James Paul                   Eastern Alamance         40.74   2 
 30 Zach Griffin                 South Caldwell           40.94   2 
 31 Nick Green                   Ben L. Smith             41.50   5 
 32 Todd Anderson                Ravenscroft              41.75   4 
 33 Dustin Wilson                Hickory NC               42.73   1 
 34 Aaron Connelly               Hickory NC               48.17   1 
 
Men 500 Meter Dash
==========================================================================
 State Qual.: S 1:11.50                                                        
 Meet Record: M 1:05.62  1/18/2003   Derron Flood, Deep Creek                  
HS Nat'l Rec: H 1:02.40  1984        Mike Greene, Bos Col HS Dorchester MA     
Nike Qualify: N 1:08.50                                                        
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jared Clark                  Northern Nash          1:07.36N  5   10  
  2 Richard Williams             Ridge View             1:08.63S  5    8  
  3 Keonta Coleman               Deep Creek             1:08.88S  5    6  
  4 Aaron Anderson               Douglas Byrd           1:09.41S  4    4  
  5 Devon Watlington             Pine Forest            1:10.27S  4    2  
  6 Chad Smith                   Nash Central           1:10.41S  5    1  
  7 Brian Burkhardt              Weddington             1:10.52S  2 
  8 Nick Schilly                 East Davidson          1:11.07S  3 
  9 Alex Mc Knight               South View             1:11.51   3 
 10 Antonio Sales                East Chapel Hill       1:11.56   4 
 11 Tim Rusterholz               Country Day            1:11.65   4 
 12 Jonathon Gregory             Mount Tabor            1:11.66   3 
 13 Toney Vaughan                Deep Creek             1:11.81   5 
 14 Josh Lewis                   East Chapel Hill       1:12.87   6 
 15 Orlando Anderson             Ben L. Smith           1:13.22   4 
 16 Greg Byrd                    Rocky Mount            1:14.26   1 
 17 Josh Skena                   Mount Tabor            1:14.78   4 
 18 Charles Derrickson           Pine Forest            1:15.07   3 
 19 Stevie Sumpter               South View             1:15.18   2 
 20 Chris Pruett                 Pisgah Senior          1:15.72   2 
 21 Nick Green                   Ben L. Smith           1:15.74   5 
 22 Ryan Burnett                 Southern Nash          1:16.60   1 
 23 Donte Wooten                 Cummings               1:16.70   1 
 24 Andrew Carswell              South Caldwell         1:18.17   3 
 25 Bryan Melvin                 E.E. Smith             1:19.61   2 
 26 Todd Anderson                Ravenscroft            1:20.07   6 
 27 Nick Murray                  Polk County            1:20.18   1 
 28 Danny Williams               E.E. Smith             1:22.22   3 
 29 Dominique Bratton            Hickory NC             1:23.54   6 
 30 Justin Thomas                South Caldwell         1:25.29   2 
 31 E J Pettis                   Hickory NC             1:40.80   2 
 
Men 1000 Meter Run
=======================================================================
 State Qual.: S 2:48.00                                                        
 Meet Record: M 2:33.15  1/18/2003   Matt DeBole, MT. Tabor                    
HS Nat'l Rec: H 2:23.68  2001        Alan Webb, S. Lakes, Reston, VA           
Nike Qualify: N 2:37.00                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Aaron Mabry                  Pisgah Senior          2:35.87N   10  
  2 Matt Holman                  South Caldwell         2:39.51S    8  
  3 Adam Matthews                Mount Tabor            2:42.24S    6  
  4 Eugene Harrison              Deep Creek             2:42.97S    4  
  5 Ryan Stultz                  South Caldwell         2:43.77S    2  
  6 Cornelius Harvin             Ridge View             2:45.04S    1  
  7 Jarred Adams                 Northern Nash          2:45.56S 
  8 Colin Lewis                  Hoggard                2:46.08S 
  9 Robert Testa                 South View             2:46.29S 
 10 Je'Marus Alston              Northern Nash          2:46.59S 
 11 Graham Boone                 Concord                2:46.98S 
 12 Greg Watts                   East Forsyth           2:48.79  
 13 Chris Gerding                Country Day            2:49.85  
 14 Nick Schilly                 East Davidson          2:50.36  
 15 Adam Lesinski                Kellam HS              2:50.43  
 16 Mike Doucette                Spring Valley          2:51.13  
 17 Lou Gibbs                    Douglas Byrd           2:52.98  
 18 Andrew Carmen                Mount Tabor            2:53.32  
 19 Gary Dunnington              Kellam HS              2:53.38  
 20 Mark Nehez                   Spring Valley          2:56.71  
 21 Dylan Ferris                 East Forsyth           2:57.51  
 22 Albert Greenidge             Pine Forest            3:00.99  
 23 David Hudson                 Douglas Byrd           3:13.48  
 
Men 1600 Meter Run
=======================================================================
 State Qual.: S 4:45.24                                                        
 Meet Record: M 4:13.40  2/2/2002    Matt Debole, MT. TABOR                    
HS Nat'l Rec: H 3:59.86  2001        Alan Webb, S. Lakes, Reston, VA           
Nike Qualify: N 4:23.00                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Patterson Wilhelm            E.C. Glass High        4:33.42S   10  
  2 Chase Eckard                 South Caldwell         4:33.49S    8  
  3 Matt Hamrick                 Mount Tabor            4:36.43S    6  
  4 Tim Israel                   A. C. Reynolds         4:38.02S    4  
  5 Chris Gerding                Country Day            4:38.81S    2  
  6 Graham Boone                 Concord                4:38.89S    1  
  7 Drew Smith                   Bishop McGuinnes       4:43.94S 
  8 Lail Matt                    Char Catholic          4:44.52S 
  9 Uriel Alberto                Parkland               4:45.81  
 10 Bobby Belcher                South View             4:46.92  
 11 Jonathan Bakutes             Ridge View             4:48.15  
 12 Ryan Todd                    Weddington             4:49.92  
 13 Trey Wheeler                 Mount Tabor            4:51.99  
 14 Matt Gray                    J.H. Rose              4:52.26  
 15 Justin Hunter                Spring Valley          4:56.41  
 16 Josh Finch                   Glenn                  4:57.27  
 17 Daniel Knight                Spring Valley          4:59.42  
 18 Josh Handlin                 South View             5:00.67  
 19 Josh Gambrell                South Caldwell         5:00.93  
 20 Steven Piercy                Weddington             5:07.61  
 21 Mac Clark                    J.H. Rose              5:12.53  
 22 Michael Fowler               Country Day            5:14.70  
 23 Chris Mitchell               North Stokes           5:29.86  
 -- Alex McKinley                Eastern Alamance           DNF  
 
Men 3200 Meter Run
=======================================================================
 State Qual.: S 10:25.24                                                       
 Meet Record: M  9:16.81  1/18/2003   Bobby Mack, N. Forsyth                   
HS Nat'l Rec: H  8:40.00  1964        Gerry Lindgren, Rogers, Spokane, WA      
Nike Qualify: N  9:33.00                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mitch Cooper                 Kellam HS              9:46.69S   10  
  2 Ryan Curran                  Mount Tabor            9:53.34S    8  
  3 Aubrey Darnell               Ridge View             9:57.66S    6  
  4 Greg Dame                    Mount Tabor            9:58.46S    4  
  5 Jesse Ramirez                South View            10:12.61S    2  
  6 Uriel Alberto                Parkland              10:13.76S    1  
  7 Aaron Kolk                   Hoggard               10:16.31S 
  8 Tyler Brown                  South Caldwell        10:26.33  
  9 Bill Garland                 Kellam HS             10:31.37  
 10 Terry Wyatt                  South View            10:33.50  
 11 Matt Gray                    J.H. Rose             11:03.13  
 12 Steven Holland               Country Day           11:14.73  
 13 Shawn Snyder                 Weddington            11:14.95  
 14 Will Taylor                  Weddington            11:18.66  
 15 Matt Hylland                 Country Day           11:41.65  
 
Men 55 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 State Qual.: S  8.15                                                          
 Meet Record: M  7.40  1/18/2003   Cade Liverman, A.C. Reynold                 
HS Nat'l Rec: H  7.08  1995        Deworski Odom, Overbrook, Phila, PA         
Nike Qualify: N  7.60                                                          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Johnny Dutch                 Clayton HS              N 7.56q  1 
  2 Charles Derrickson           Pine Forest             S 7.91q  2 
  3 Brent LaRue                  East Forsyth            S 7.95q  2 
  4 Damon Bailey                 Ridge View              S 8.07q  1 
  5 Brenton Richard              Ben L. Smith              8.42q  2 
  6 Randre Woody                 Heritage Lynchb           8.61q  2 
  7 Tommy Brittle                East Chapel Hill          8.86q  1 
  8 Joe Scott                    Ashe County               8.96q  2 
  9 Sid Palas                    Asheville                 9.11   1 
 10 Dylan Conrad                 Mount Tabor               9.54   1 
 11 Ricky Williams               South View                9.67   2 
 -- Alex Hall                    Mount Tabor                 FS   1 
 -- Charles Lindsey              Parkland                    FS   1 
 
Men 55 Meter Hurdles
=======================================================================
 State Qual.: S  8.15                                                          
 Meet Record: M  7.40  1/18/2003   Cade Liverman, A.C. Reynold                 
HS Nat'l Rec: H  7.08  1995        Deworski Odom, Overbrook, Phila, PA         
Nike Qualify: N  7.60                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Johnny Dutch                 Clayton HS                7.57N   10  
  2 Charles Derrickson           Pine Forest               7.73S    8  
  3 Brent LaRue                  East Forsyth              7.94S    6  
  4 Damon Bailey                 Ridge View                8.14S    4  
  5 Randre Woody                 Heritage Lynchb           8.50     2  
  6 Brenton Richard              Ben L. Smith              8.58     1  
  7 Joe Scott                    Ashe County               8.84  
  8 Tommy Brittle                East Chapel Hill          8.87  
 
Men 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 State Qual.: S 3:44.24                                                        
 Meet Record: M 3:24.41  1/18/2003   Deep Creek H.S. (Va), Deep Creek          
                         T Stallings, J Hyman, D Perkins, D Flood          
HS Nat'l Rec: H 3:13.34  1996        , Muir, Pasadena, CA                      
Nike Qualify: N 3:27.50                                                        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ridge View HS  (SC)                                 3:25.91N  3   10  
  2 Deep Creek HS (VA)                                  3:27.18N  3    8  
  3 East Forsyth HS (NC)                                3:35.37S  3    6  
  4 South Caldwell HS  (NC)                             3:39.34S  1    4  
  6 Ben L. Smith HS (NC)                                3:40.83S  3    1  
  7 South View HS   NC)                                 3:41.12S  2 
  8 East Chapel Hill HS (NC)                            3:44.60   3 
  9 Pine Forest HS  (NC)                                3:45.64   3 
 10 Rocky Mount HS  (NC)                                3:49.24   2 
 11 Asheville HS (NC)                                   3:53.09   1 
 12 Polk County HS  (NC)                                3:57.96   1 
 13 Hickory HS  (NC)                                    4:33.74   2 
  5 Parkland HS  (NC)                                        DQ   2    2  
 
Men 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 State Qual.: S 9:00.00                                                        
 Meet Record: M 8:06.68  1/18/2003   North Forsyth, N. Forsyth                 
                         B Mack, J Olsen, E Mack, C Ragan                  
HS Nat'l Rec: H 7:42.67  2000        , York, Elmhurst, IL                      
Nike Qualify: N 8:12.00                                                        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Mount Tabor HS  (NC)                                8:20.32S   10  
  2 Ridge View HS  (SC)                                 8:25.90S    8  
  3 Spring Valley (SC)                                  8:37.36S    6  
  4 Floyd E. Kellam HS (VA)                             8:38.72S    4  
  5 South Caldwell HS  (NC)                             8:53.77S    2  
  6 Weddington HS  (NC)                                 9:20.50     1  
  7 Eastern Alamance HS (NC)                            9:31.09  
  8 Ben L. Smith HS (NC)                               10:07.47  
 
Men High Jump - Start 5'10
=======================================================================
 State Qual.: S    6-00                                                        
 Meet Record: M    7-01  1/24/2004   Jerome Miller, Colonial Forge             
HS Nat'l Rec: H 7-05.25  2004        Scott Sellars, Cinco Ranch,Caty TX        
Nike Qualify: N 6-06.75                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ralphael Hall                Deep Creek             6-08.00N   10  
  2 Elijah Harrison              Asheville              6-06.00S    8  
  3 George Fields                Ridge View             6-04.00S    6  
  4 Daniel Joseph                NW Cabarrus            6-02.00S    4  
  5 Brent LaRue                  East Forsyth          J6-02.00S    2  
  6 Sentel Allen                 East Chapel Hill       6-00.00S    1  
  7 Jeffrey Lyle                 Asheville              5-10.00  
 -- Jordan Garner                Ben L. Smith                NH  
 
Men Pole Vault - Start 10'0
=======================================================================
 State Qual.: S    11-06                                                       
 Meet Record: M    14-07  1/24/2004   Daniel Magness, Great Bridge Hig         
HS Nat'l Rec: H 17-06.50  1986        Pat Manson, Aurora, CO                   
Nike Qualify: N    14-08                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Keller                SW Guilford           14-00.00S   10  
  2 Keon Massey                  Mount Tabor           12-00.00S    8  
  3 Caleb Henley                 South Rowan          J12-00.00S    6  
  4 John Van Deman, III          Cheraw                11-06.00S    4  
  5 Alex Joyner                  Southern Nash         11-00.00     2  
  6 Zach Smith                   Ragsdale             J11-00.00     1  
  7 Kent England                 Asheville            J11-00.00  
  8 Marty Monahan                Polk County          J11-00.00  
  8 Michael O'Steen              Polk County          J11-00.00  
 10 Sid Palas                    Asheville             10-06.00  
 11 Mark Heyer                   Mount Tabor           10-00.00  
 -- Matt Mead                    Ridge View                  NH  
 
Men Long Jump - Meas 18'0"
=======================================================================
 State Qual.: S    21-00                                                       
 Meet Record: M 23-03.50  1/24/2004   Dennis Boone, Thomas Dale High           
HS Nat'l Rec: H 26-06.50  1989        Dion Bentley, Penn Hills, Pitts, PA      
Nike Qualify: N    22-08                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dennis Boone                 Thomas Dale           24-05.75M   10  
  2 George Fields                Ridge View            23-01.00N    8  
  3 John Saffold                 Ridge View            22-07.25S    6  
  4 Brandyn Mitchell             Douglas Byrd          21-10.50S    4  
  5 Calvin Wilson                Deep Creek            21-03.75S    2  
  6 Daniel Joseph                NW Cabarrus           21-02.00S    1  
  7 Josh Lewis                   East Chapel Hill      20-10.50  
  8 Kenny Harmon                 East Forsyth          19-10.00  
  9 Wade Watkins                 Chapel Hill           19-07.50  
 10 Terrell Davis                Northern Nash         18-09.50  
 11 Kamal Shaw                   Ben L. Smith          18-08.50  
 12 Ryan Sides                   East Forsyth          18-07.00  
 13 Brad Austin                  South View            17-10.00  
 14 Raymond Cason                Deep Creek            17-07.00  
 15 Dustin Wilson                Hickory NC            16-10.00  
 16 Hunter Furr                  Country Day           16-09.50  
 -- Dominique Bratton            Hickory NC                FOUL  
 -- John Snipes                  East Chapel Hill          FOUL  
 
Men Triple Jump - Meas 38'0"
=======================================================================
 State Qual.: S    42-06                                                       
 Meet Record: M 49-00.50  1/24/2004   Andre Tillman, North Rowan HS            
HS Nat'l Rec: H 52-07.50  1988        Keith Holley, Bayside, V Beach, VA       
Nike Qualify: N    45-04                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Joseph                NW Cabarrus           45-02.00S   10  
  2 John Saffold                 Ridge View            44-11.00S    8  
  3 Elijah Harrison              Asheville             44-02.00S    6  
  4 Sentel Allen                 East Chapel Hill      42-00.50     4  
  5 Ryan Sides                   East Forsyth          41-00.00     2  
 -- Kamal Shaw                   Ben L. Smith                ND  
 -- Darrien Burch                Hickory NC                  ND  
 
Men Shot Put - Mes 40'0"
=======================================================================
 State Qual.: S    45-00                                                       
 Meet Record: M 56-05.25  2/2/2002    Will Denbo, PRECISION                    
HS Nat'l Rec: H    74-11  1990        Brent Noon, Fallbrook, CA                
Nike Qualify: N    54-06                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Torrey Prayer                Farmville             53-00.00S   10  
  2 Thomas McCutchen             Deep Creek            50-05.00S    8  
  3 Lonnie Phifer                Ben L. Smith          48-04.00S    6  
  4 Erick Hilton                 Northern Nash         47-08.00S    4  
  5 Vernon Eason                 Deep Creek            47-06.75S    2  
  6 Billy Yarborough             Ridge View            42-07.50     1  
  7 Michael Perry                Ben L. Smith          42-00.00  
  8 Lee Burgess                  Ridge View            41-04.00  
  9 Justin Carlson               Polk County           40-04.75  
 -- David Weber                  Butler                      ND  
 -- Justin Scarborough           South Rowan                 ND  
 






Southeast Region index page

 

DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

©1998-2004