NYSPHSAA State Championships
Saturday, March 4, 2006
Barton Hall, Cornell University, Ithaca NY

Girls Results

(jump to Boys Results)


 

Licensed to Leone Timing and Results Services             Hy-Tek's Meet Manager

                                New York State                                 

                      Indoor Track & Field Championships                       

                  Barton Hall, Cornell University  - 3/4/2006                  

                                    Results                                    

 

Girls 55 Meter Dash

===================================================================

16 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 1 Best Times

State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      

 Meet Record: *  6.92  1997        Keyon Soley, Uniondale                      

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Deidra Rogers             11 Middle College            7.12Q  4 

  2 Lareea Chisholm           11 Baldwinsville             7.16Q  3 

  3 Lynne Layne               12 New Rochelle              7.16Q  1 

  4 Analise Austin            11 Middle College            7.24Q  2 

  5 Jess Antoniades           11 St. Anthony's             7.43Q  5 

  6 Erica Johnson             12 FDR                       7.26Q  1 

  7 Jennifer Clayton           8 Suffern                   7.27Q  3 

  8 Brianna Cromartie          9 Ben Franklin              7.29Q  4 

  9 Simone DeLany             11 Canisteo-Greenwd          7.44Q  2 

 10 Fallon Wilks              12 Hempstead                 7.45Q  5 

 11 Rickita Jennings          12 Malverne                  7.40Q  4 

 12 Liz Crowley               11 Bayport-Bl. Pt.           7.41Q  3 

 13 Angela Smith              11 Riverhead                 7.43Q  1 

 14 Sarah Lapierre            11 Lansingburgh              7.46Q  5 

 15 Octavia Johnston          12 Fowler                    7.48Q  2 

 16 Ariel Hazzard                O.L. of Mercy             7.46q  1 

 17 Sheveen Rowe               9 Samuel Tilden             7.47   5 

 18 Geneen Dore               10 Indian River              7.50   2 

 18 Morgan Billi              10 West Seneca West          7.50   3 

 20 Stephanie Williams        11 Corning                   7.51   2 

 21 Brittany Gaskin           11 East                      7.52   1 

 22 Hyacinth DeGuzman         10 Central Islip             7.52   2 

 23 Eve Vega                  11 Kingston                  7.54   3 

 24 Najla Singleton-McKinnon  11 Colonie                   7.54   3 

 24 Heidi Paul                11 Uniondale                 7.54   5 

 26 Sherilyn Groeninger       11 St. Anthony's             7.56   4 

 27 Julia Anderson-Lee        12 White Plains              7.56   4 

 28 Casey Green               11 North Tonawanda           7.57   5 

 29 Champaine Tisdale         12 Newburgh                  7.69   2 

 30 Corinne Becker             9 Saranac Lake              7.69   1 

 31 Katie Woodcock            11 Waverly                   7.71   4 

 32 Aundeah Kearney           12 Horace Mann               7.82   1 

 33 Taylor Kubber              9 Indian River              7.96   4 

 34 Joanna Hayes              12 Marymount                 8.10   3 

 

Girls 55 Meter Dash

===================================================================

8 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times

State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      

 Meet Record: *  6.92  1997        Keyon Soley, Uniondale                      

    Name                    Year School                   Semis  H#

===================================================================

Semi-Finals

  1 Lynne Layne               12 New Rochelle              7.05Q  2 

  2 Erica Johnson             12 FDR                       7.32Q  1 

  3 Lareea Chisholm           11 Baldwinsville             7.12Q  2 

  4 Jess Antoniades           11 St. Anthony's             7.38Q  1 

  5 Analise Austin            11 Middle College            7.29Q  2 

  6 Liz Crowley               11 Bayport-Bl. Pt.           7.38Q  1 

  7 Jennifer Clayton           8 Suffern                   7.34Q  2 

  8 Angela Smith              11 Riverhead                 7.41Q  1 

  9 Fallon Wilks              12 Hempstead                 7.38   2 

 10 Rickita Jennings          12 Malverne                  7.39   2 

 11 Octavia Johnston          12 Fowler                    7.41   2 

 12 Simone DeLany             11 Canisteo-Greenwd          7.44   1 

 13 Brianna Cromartie          9 Ben Franklin              7.44   1 

 14 Sarah Lapierre            11 Lansingburgh              7.47   2 

 15 Ariel Hazzard                O.L. of Mercy             7.50   1 

 -- Deidra Rogers             11 Middle College              FS   1 

 

Girls 55 Meter Dash

================================================================

State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      

 Meet Record: *  6.92  1997        Keyon Soley, Uniondale                      

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

Finals

  1 Lynne Layne               12 New Rochelle              6.97  

  2 Lareea Chisholm           11 Baldwinsville             7.08  

  3 Erica Johnson             12 FDR                       7.16  

  4 Analise Austin            11 Middle College            7.17  

  5 Angela Smith              11 Riverhead                 7.37  

  6 Jennifer Clayton           8 Suffern                   7.38  

  7 Liz Crowley               11 Bayport-Bl. Pt.           7.38  

  8 Jess Antoniades           11 St. Anthony's             7.42  

 

Girls 300 Meter Dash

===================================================================

8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times

State Record: # 37.59  12/21/2002  Shana Cox, Holy Trinity                     

 Meet Record: * 37.59  2002        Shana Cox, Holy Trinity                     

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Lareea Chisholm           11 Baldwinsville            40.33Q  1 

  2 Ashlea McLaughlin         11 Uniondale                40.65Q  4 

  3 Kate Dulmovits            11 Sayville                 41.05Q  2 

  4 LaToya Edwards            12 Clara Barton             41.78Q  3 

  5 Jessona McDonald          11 Forest Hills             41.17q  2 

  6 Anna Holmes               10 Pioneer                  41.39q  4 

  7 Eryca Howard              12 Hills East               41.85q  1 

  8 Kim Piard                 10 Albertus Magnus          41.91q  4 

  9 Brianna Cromartie          9 Ben Franklin             42.19   3 

 10 Patrice Johnson            9 Card. Spellman           42.35   1 

 11 Natalie Fildes            11 West Seneca East         42.79   1 

 12 Maggie Lapinski            9 Canton                   43.07   3 

 13 Heather Bradley           12 Holy Names               43.11   1 

 14 Katie O'Leary             12 Columbia                 43.19   2 

 15 Leah Grasmeyer            12 Chittenango              43.35   4 

 16 Kerry Kwalwasser          11 Cornwall                 43.39   3 

 17 Ashley Toscano            12 Clarkstown South         43.43   4 

 18 Abby Arday                11 Webster Schroed.         43.50   3 

 19 Laura Dickerman           12 Corning                  43.80   2 

 20 Laura Gallup              11 Trumansburg              44.20   4 

 21 Hannah Sporn              10 Saranac Lake             44.21   2 

 22 Jessica Farmer             9 Franklin Academy         44.25   1 

 23 Kelly Connolly            10 Washingtonville          44.34   2 

 24 Jennifer Kornblau         11 Hewlett                  45.29   1 

 25 Megan Briddell            12 Saranac                  48.87   3 

 -- Joy Henry                 12 Benjamin Cardozo            DQ   3 

 -- Corrine Stepney           11 St. Peter's                SCR   2 

 

Girls 300 Meter Dash

================================================================

State Record: # 37.59  12/21/2002  Shana Cox, Holy Trinity                     

 Meet Record: * 37.59  2002        Shana Cox, Holy Trinity                     

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

Finals

  1 Ashlea McLaughlin         11 Uniondale                39.52  

  2 Lareea Chisholm           11 Baldwinsville            39.64  

  3 Kate Dulmovits            11 Sayville                 41.37  

  4 Anna Holmes               10 Pioneer                  41.54  

  5 LaToya Edwards            12 Clara Barton             41.58  

  6 Jessona McDonald          11 Forest Hills             41.60  

  7 Kim Piard                 10 Albertus Magnus          41.89  

  8 Eryca Howard              12 Hills East               42.00  

 

Girls 600 Meter Run

===================================================================

State Record: # 1:29.69  2/23/2002   Stacey Ann Livingston, Boys & Girls       

 Meet Record: * 1:29.69  2002        Stacey-Ann Livingston, Boys & Girls       

    Name                    Year School                  Finals  H#

===================================================================

  1 Makalia Griffith          12 Hillcrest              1:34.18   4 

  2 Sarah McCurdy             10 Bayshore               1:34.28   4 

  3 Breanda Crump              9 Mount Vernon           1:35.50   4 

  4 Dalilah Muhammad          10 Benjamin Cardozo       1:35.55   4 

  5 Grace Golden              11 Sacred Heart           1:36.27   4 

  6 Caroline Heidt            12 Suffern                1:36.72   4 

  7 Adrenee Sterrett          12 Boys & Girls           1:37.40   3 

  8 Adriane Marcellus         12 Sherburne              1:37.64   3 

  9 Emma Miller-Bedell         9 Tappan Zee             1:37.87   4 

 10 Seri Gordon               11 Shaker                 1:38.14   4 

 11 Andrea Tingue             12 Ward Melville          1:38.96   3 

 12 Jacquelyn Burns           10 North Tonawanda        1:39.45   3 

 13 Lauren Lester             12 Mohonasen              1:39.49   2 

 14 Corrine Stepney           11 St. Peter's            1:39.85   2 

 15 Kaitlyn Flynn             11 Liverpool              1:39.91   3 

 16 Katie Mann                12 Waverly                1:40.11   2 

 17 Sheena Simpkins           11 Middletown             1:40.11   3 

 18 Sana Raoof                10 Jericho                1:40.33   2 

 19 Megan Steenburgh          12 Fairport               1:41.41   2 

 20 Mindy Sawnor               9 Greece Athena          1:41.54   2 

 21 Jessica Hennig             9 Pine Bush              1:41.83   3 

 22 Natalie Gregorski         12 Williamsville So       1:42.20   2 

 23 Emily Owen                11 Westhill               1:43.29   3 

 24 Caitlin Wright            12 Lansing                1:44.84   1 

 25 Hannah Sporn              10 Saranac Lake           1:45.25   1 

 26 Kyla Kenyon                7 Tupper Lake            1:46.99   1 

 27 Sarah Marlowe             10 Franklin Academy       1:48.34   1 

 28 Nataisha Pless            11 Freeport               1:58.38   2 

 

Girls 1000 Meter Run

================================================================

State Record: # 2:48.44  3/2/1996    Tameika Grizzle, George Washington        

 Meet Record: * 2:48.44  1996        Tamieka Grizzle, Washington               

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Brittany Sheffey          11 Bellport               2:51.39  

  2 Kristy Longman            11 Sayville               2:51.44  

  3 Caroline King             11 Scotia                 2:55.18  

  4 Kristin Reese              9 Carmel                 2:55.74  

  5 Laura Greene              10 Sachem East            2:56.12  

  6 Leah Andrianos            11 E Syracuse-Minoa       2:56.39  

  7 Shelby Greany              9 Suffern                2:56.40  

  8 Brianna Welch              8 North Shore            2:57.18  

  9 Century Williams          10 St. John's Prep        2:58.31  

 10 Devotia Moore             11 Townsend Harris        3:02.04  

 11 Mary Alice Howard         11 Somers                 3:02.41  

 12 Nicole Junod              12 Cicero-NS              3:02.54  

 13 Christine Sprehe          12 Orchard Park           3:04.66  

 14 Katie Johnson             12 Williamsville So       3:05.37  

 15 Tori Pennings             10 Warwick Valley         3:05.69  

 16 Arielle Newman            11 Notre Dame Acad.       3:06.12  

 17 Heather Wilson            10 Homer                  3:06.80  

 18 Johanna Ohm                9 Holy Names             3:07.11  

 19 Brooke Senken             10 Garden City            3:07.71  

 20 Kendra Zaffuto            10 Mercy-Rochester        3:07.72  

 21 Emily Lipari               8 Roslyn                 3:08.84  

 22 Kristen Clarke            12 Washingtonville        3:09.39  

 23 Kari Smith                12 Corning                3:09.72  

 24 Melissa Wassink           10 Gates-Chili            3:10.74  

 25 Nakisha Bogle             12 Boys & Girls           3:11.85  

 26 Liz LaRosa                10 Saranac                3:13.07  

 27 Gina Perno                11 St. Anthony's          3:16.47  

 28 Chelsea Usack             12 Horseheads             3:17.04  

 29 Genna Hartung              9 Seton Catholic         3:17.15  

 30 Rhonda Fanning            12 Ogdensburg             3:18.96  

 31 Jane Manfred              12 Holy Child             3:36.35  

 

Girls 1500 Meter Run

================================================================

State Record: # 4:22.1h  3/10/2002   Molly Huddle, Elmira Notre Dame           

 Meet Record: * 4:29.55  1989        Nenna Lynch, Hunter                       

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Kara McKenna              12 Suffern                4:35.22  

  2 Theresa Rush              12 Valley Str North       4:39.33  

  3 Maegen Krifchin           12 JFK-Bellmore           4:40.89  

  4 Elizabeth McMahon         11 West Genesee           4:45.28  

  5 Hannah Davidson           10 Saratoga Springs       4:47.49  

  6 Allison Sawyer            11 Hilton                 4:48.18  

  7 Lindsay Southard          11 Carmel                 4:49.01  

  8 Meaghan Gregory            9 Burnt Hills            4:52.28  

  9 Claire Hardwick           10 Holy Names             4:53.22  

 10 Kristen Taylor            12 Fayetteville-Man       4:53.90  

 11 Kelsey Malmquist          12 Kellenberg             4:55.04  

 12 Erin Hays                 11 Shoreham WR            4:55.41  

 13 Kate Cufari               10 Pitt.-Sutherland       4:57.57  

 14 Christine Sprehe          12 Orchard Park           4:58.68  

 15 Kathryn Allard            12 Miller Place           4:59.02  

 16 Wendy Pavlus              11 Tupper Lake            4:59.10  

 17 Ryan Cretney              10 Lansing                5:00.37  

 18 Christine Wittich         12 Notre Dame Acad.       5:00.53  

 19 Devotia Moore             11 Townsend Harris        5:00.80  

 20 Arielle Januszkiewicz     11 Amherst                5:02.83  

 21 Emily Pierce              11 Canton                 5:03.06  

 22 Kerrin Epstein            12 Moravia                5:04.13  

 23 Genna Hartung              9 Seton Catholic         5:06.93  

 24 Carolyn Gates             11 Washingtonville        5:11.96  

 25 Emily Moore               10 Pine Bush              5:20.77  

 26 Janice Johnson             9 Martin Van Buren       5:22.02  

 27 Megan Black                8 Peru                   5:35.41  

 

Girls 3000 Meter Run

================================================================

State Record: # 9:31.97  2/24/2002   Molly Huddle, Elmira Notre Dame           

 Meet Record: * 9:35.40  3/6/2005    Nicole Blood, Saratoga                    

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Aislinn Ryan              12 Warwick Valley         9:44.53  

  2 Lindsey Ferguson          12 Saratoga Springs      10:00.51  

  3 Jillian King              10 Scotia                10:06.48  

  4 Callie Hogan              11 Bayshore              10:06.69  

  5 Reilly Kiernan            12 Pelham                10:10.28  

  6 Lauren Schmidt            12 Bayshore              10:11.33  

  7 Arianna Garrison          11 Newburgh              10:14.76  

  8 Suejin Ahn                10 Ward Melville         10:17.36  

  9 Alex Cadicamo             12 Hackley               10:17.99  

 10 Virginia Connor           10 Bronxville            10:25.15  

 11 Shelby Herman             10 Hilton                10:26.89  

 12 Mary Kate Champagne       10 Seton Catholic        10:29.80  

 13 Sara Graney                9 Tappan Zee            10:30.41  

 14 Lynne Mundy               12 Cornwall              10:39.69  

 15 Katie Bower               12 Pittsford-Mendon      10:46.97  

 16 Kailey Harvey             12 Jamestown             10:48.68  

 17 Bari Melker               11 Oceanside             10:51.52  

 18 Mackenzie Carter           8 Fayetteville-Man      10:52.86  

 19 Kelly Billingiere         11 Harpursville          10:52.94  

 20 Dawn Leavy                12 Mepham                10:53.46  

 21 Kelsey Malmquist          12 Kellenberg            10:57.61  

 22 Amanda Solly              10 West Seneca East      10:59.90  

 23 Shannon Browne             9 Curtis                11:05.85  

 24 Karen Roa                    St. Francis Prep      11:06.07  

 25 Annie Johnson             10 Tottenville           11:11.27  

 26 Nicole Page               12 Fayetteville-Man      11:12.52  

 27 Kate Rosettie              9 Corning               11:18.71  

 28 Paige Studlack             9 Franklin Academy      12:04.96  

 29 Sarah Rasco               10 Saranac               12:45.30  

 

Girls 1500 Meter Race Walk

================================================================

State Record: # 6:28.20  1998        Lisa Kutzing, Port Jefferson              

 Meet Record: * 6:39.99  2003        Maria Michta, Sachem                      

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Brittany O'Brian          11 Bayshore               6:55.22  

  2 Kate Cannon               11 Somers                 6:56.03  

  3 Heather S. Buletti        12 Westhampton            7:03.27  

  4 Jenna Monahan             11 Sachem East            7:12.46  

  5 Shani Brown               12 New Rochelle           7:19.48  

  6 Julie Steel               12 Newburgh               7:22.33  

  7 Jennifer Tinnelly         12 Massapequa             7:35.78  

  8 Carly O'Keefe             11 Penfield               7:44.65  

  9 Mary Dutkoski             10 Clarkstown South       7:49.10  

 10 Andrea Johnson            12 Newburgh               7:51.09  

 11 Amit Aharon               12 JFK-Bellmore           7:52.85  

 12 Melissa Szymanowski       10 West Seneca West       8:09.17  

 13 Meg Patterson             11 Penfield               8:10.09  

 14 Yi Deng                   12 FH LaGuardia           8:17.40  

 15 Danielle Kozub            11 West Seneca West       8:23.80  

 16 Meg Perry                 12 Oswego                 8:29.97  

 17 Caitlin Pike              12 Oswego                 8:33.69  

 18 Sarah McTague             12 Niskayuna              8:59.37  

 19 Bridget O'Connell         12 Corning                9:25.09  

 -- Jennifer Slagus           12 East Meadow                 DQ  

 -- Leah Rosettie             11 Corning                     DQ  

 -- Elisa Lee                 12 Stuyvesant                  DQ  

 -- Patty Horan               10 Niskayuna                  SCR  

 

Girls 55 Meter Hurdles

===================================================================

16 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times

State Record: #  7.80  3/6/1989    Monifa Taylor, Harry S. Truman              

 Meet Record: *  7.85  1990        Ayo Atterberry, New Rochelle                

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Saleena Addur-Rashed      11 Bishop Loughlin           8.45Q  2 

  2 Ashley Hendrix            10 Uniondale                 8.55Q  4 

  3 Janique James             12 South Shore               8.60Q  3 

  4 Reya Russell              12 North Tonawanda           8.61Q  1 

  5 Lindsay Rowe              11 Benjamin Cardozo          8.47Q  2 

  6 Katelyn Guerriere         12 Sidney                    8.64Q  1 

  7 Heather Boyle             11 Baldwinsville             8.74Q  3 

  8 Alex Russell                 Arch. Molloy              8.89Q  4 

  9 Avery Evans                9 Pine Plains               8.66Q  1 

 10 Neshay Maxwell            11 Edison Tech               8.73Q  2 

 11 Erica Nixon                  Card. Spellman            8.86Q  3 

 12 Ana Thornton              10 CBA-Syracuse              8.90Q  4 

 13 Lauren Paciorek           10 Sayville                  8.88Q  2 

 14 Bri Drexler               12 Ravena                    8.98Q  3 

 15 Kerry Ojeda               12 Middle Country            9.13Q  1 

 16 Danielle Silas            10 Glen Cove                 9.14Q  4 

 17 Assata Cowart             11 New Rochelle              9.02   2 

 18 Ashley Davis              11 Baldwin                   9.05   3 

 19 Erin Gallagher            12 Monroe-Woodbury           9.08   3 

 20 Julie Marracino           11 Iroquois                  9.19   4 

 21 Ashley Mahlmeister         9 Sidney                    9.30   2 

 22 Kate Brett                11 Webster Schroed.          9.30   1 

 23 Jennifer Rybak            12 Shenendehowa              9.70   1 

 24 Kareen Bedford            11 Ogdensburg                9.80   1 

 25 Britney Clarke            10 North Rockland            9.84   4 

 26 Kristie Pageau            10 Saranac                  10.27   3 

 27 Megan Crowe               12 Ausable Valley           10.99   2 

 -- Christina Abebresch          Card. Spellman             SCR     

 

Girls 55 Meter Hurdles

===================================================================

8 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times

State Record: #  7.80  3/6/1989    Monifa Taylor, Harry S. Truman              

 Meet Record: *  7.85  1990        Ayo Atterberry, New Rochelle                

    Name                    Year School                   Semis  H#

===================================================================

Semi-Finals

  1 Janique James             12 South Shore               8.39Q  2 

  2 Katelyn Guerriere         12 Sidney                    8.43Q  1 

  3 Lindsay Rowe              11 Benjamin Cardozo          8.43Q  2 

  4 Saleena Addur-Rashed      11 Bishop Loughlin           8.52Q  1 

  5 Avery Evans                9 Pine Plains               8.66Q  1 

  6 Erica Nixon                  Card. Spellman            8.75Q  2 

  7 Ana Thornton              10 CBA-Syracuse              8.77Q  1 

  8 Lauren Paciorek           10 Sayville                  8.86Q  2 

  9 Heather Boyle             11 Baldwinsville             8.80   1 

 10 Neshay Maxwell            11 Edison Tech               8.87   2 

 11 Reya Russell              12 North Tonawanda           8.91   1 

 12 Alex Russell                 Arch. Molloy              9.01   2 

 13 Kerry Ojeda               12 Middle Country            9.16   1 

 14 Bri Drexler               12 Ravena                    9.36   1 

 15 Danielle Silas            10 Glen Cove                 9.41   2 

 16 Ashley Hendrix            10 Uniondale                10.38   2 

 

Girls 55 Meter Hurdles

================================================================

State Record: #  7.80  3/6/1989    Monifa Taylor, Harry S. Truman              

 Meet Record: *  7.85  1990        Ayo Atterberry, New Rochelle                

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

Finals

  1 Lindsay Rowe              11 Benjamin Cardozo          8.28  

  2 Janique James             12 South Shore               8.30  

  3 Saleena Addur-Rashed      11 Bishop Loughlin           8.39  

  4 Katelyn Guerriere         12 Sidney                    8.45  

  5 Avery Evans                9 Pine Plains               8.53  

  6 Ana Thornton              10 CBA-Syracuse              8.83  

  7 Erica Nixon                  Card. Spellman            8.95  

  8 Lauren Paciorek           10 Sayville                  9.28  

 

Girls 4x200 Meter Relay

===================================================================

8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times

State Record: # 1:38.39  2/10/2001   AP Randolph                               

                         N. Hastings, D. Moorer, N. Emmanuel, N. O’Connor  

 Meet Record: * 1:38.39  2001        A.P. Randolph                             

    School                                              Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Middle College                                      1:45.40Q  2 

     1) Analise Austin 11               2) Deidra Rogers 11               

     3) Jewel Moore 10                  4) Kayleen Watson 12              

  2 Uniondale                                           1:45.59Q  1 

     1) Ashlea McLaughlin 11            2) Heidi Paul 11                  

     3) Vanessa Thompson 11             4) Courtni Walker 11              

  3 Cardinal Spellman                                   1:46.89Q  2 

     1) Erica Nixon                     2) Enjole Johnson                 

     3) Kekelly Ketemepi-Bringle        4) Patrice Johnson 9              

  4 Edison Tech                                         1:48.50Q  1 

     1) Najia McGee 12                  2) Traequand Brock 12             

     3) Neshay Maxwell 11               4) Esmeralda Gaston 11            

  5 Columbia                                            1:48.07q  2 

     1) Liz Stevens 12                  2) Katie O'Leary 12               

     3) Tierney Risley 10               4) Katrina Hines 12               

  6 Central Islip                                       1:48.66q  1 

     1) Sharalee Allen 12               2) Hyacinth DeGuzman 10           

     3) Chiamaka Opara 11               4) Brittany Edison 11             

  7 West Seneca West                                    1:49.46q  1 

     1) Morgan Billi 10                 2) Nicole Castilloux 9            

     3) Kristina Wright 10              4) Kelsey Randall 10              

  8 New Rochelle                                        1:50.92q  1 

     1) Aisha Chisolm 10                2) Karisha Ewell 11               

     3) Samara Simpson 12               4) Kemisha Denny 11               

  9 Liverpool                                           1:51.76   2 

     1) Brittany Ford 11                2) Kelcey Johnson 11              

     3) Jamie Finnegan 12               4) Kaitlyn Flynn 11               

 10 Corning                                             1:51.89   2 

     1) Stephanie Williams 11           2) Becca Marx 10                  

     3) Amelia Hawbaker 10              4) Laura Dickerman 12             

 11 Potsdam                                             1:53.75   1 

     1) Kristin Shumway 12              2) Jessica Avadikian 11           

     3) Jen Nichols 12                  4) Kursten Brown 12               

 12 Peru                                                2:04.60   1 

     1) Chloe Lemza                     2) Shaina Spring                  

     3) Natalia Daly                    4) Alyssa Kern                    

 -- Middletown                                               DQ   2 

     1) Tyasia Perry 10                 2) Natavia Perry 10               

     3) Daira Veloz 10                  4) Savanna Connors 10             

 

Girls 4x200 Meter Relay

================================================================

State Record: # 1:38.39  2/10/2001   AP Randolph                               

                         N. Hastings, D. Moorer, N. Emmanuel, N. O’Connor  

 Meet Record: * 1:38.39  2001        A.P. Randolph                             

    School                                               Finals 

================================================================

Finals

  1 Uniondale                                           1:41.80  

     1) Ashlea McLaughlin 11            2) Heidi Paul 11                  

     3) Vanessa Thompson 11             4) Ashley Hendrix 10              

  2 Middle College                                      1:43.44  

     1) Analise Austin 11               2) Deidra Rogers 11               

     3) Jewel Moore 10                  4) Kayleen Watson 12              

  3 New Rochelle                                        1:47.20  

     1) Aisha Chisolm 10                2) Lynne Layne 12                 

     3) Karisha Ewell 11                4) Samara Simpson 12              

  4 Edison Tech                                         1:48.11  

     1) Najia McGee 12                  2) Traequand Brock 12             

     3) Neshay Maxwell 11               4) Esmeralda Gaston 11            

  5 Cardinal Spellman                                   1:48.70  

     1) Erica Nixon                     2) Enjole Johnson                 

     3) Kekelly Ketemepi-Bringle        4) Patrice Johnson 9              

  6 West Seneca West                                    1:49.09  

     1) Morgan Billi 10                 2) Nicole Castilloux 9            

     3) Kristina Wright 10              4) Kelsey Randall 10              

  7 Columbia                                            1:50.21  

     1) Liz Stevens 12                  2) Katie O'Leary 12               

     3) Tierney Risley 10               4) Katrina Hines 12               

  8 Central Islip                                       1:51.14  

     1) Sharalee Allen 12               2) Hyacinth DeGuzman 10           

     3) Chiamaka Opara 11               4) Brittany Edison 11             

 

Girls 4x400 Meter Relay

===================================================================

8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times

State Record: # 3:43.63  3/2/2002    Boys & Girls                              

                         M Francis, D Moorer, S.A. Livingston, K Fernandez 

 Meet Record: * 3:48.23  2001        Boys & Girls                              

    School                                              Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Boys & Girls                                        4:04.76Q  1 

     1) Nadonna Rodrigues 10            2) Meagan Gillespie 10            

     3) Godline Deterville 11           4) Nicole Brown 11                

  2 Colonie                                             4:05.88Q  2 

     1) Marisa Poleto 11                2) Nanditha Badami 11             

     3) Alicia Williams 11              4) Laura Bolognino 11             

  3 Webster Schroeder                                   4:05.05Q  1 

     1) Kate Brett 11                   2) Lauren Paffendorf 12           

     3) Abby Arday 11                   4) Allison Kittelberger 11        

  4 Suffern                                             4:08.00Q  2 

     1) Janelle Clayton 9               2) Deanna Vinson 12               

     3) Lauren Eichenberger 12          4) Theresa Lardieri 12            

  5 Bellport                                            4:05.63q  1 

     1) Anna Francis 9                  2) Jennifer Denise 11             

     3) Sherika Nicholas 11             4) Natalie Jasmin 12              

  6 St. Anthony's                                       4:05.82q  1 

     1) Katherine Sirico                2) Gina Perno 11                  

     3) Alex Amitis                     4) Caitlin White                  

  7 Cornwall                                            4:08.31q  2 

     1) Claire Ciabotti 11              2) Michelle Chewens 11            

     3) Stephanie Strine 9              4) Kerry Kwalwasser 11            

  8 Westhill                                            4:09.77q  2 

     1) Renay Tucci 12                  2) Carolyn Clark 10               

     3) Emily Owen 11                   4) Laura Zimmerman 10             

  9 Williamsville South                                 4:09.99   2 

     1) Allie Van Buren 8               2) Katie Johnson 12               

     3) Alex Galbo 12                   4) Natalie Gregorski 12           

 10 Baldwin                                             4:11.93   1 

     1) Christie Verdier 10             2) Charne Rollins 12              

     3) Florence Gondre 12              4) Deidra Bryant 10               

 11 Waverly                                             4:15.70   2 

     1) Catherine Hursh 10              2) Katie Mann 12                  

     3) Katie Woodcock 11               4) Jackie Hill 12                 

 12 Franklin Academy                                    4:27.30   1 

     1) Sarah Marlowe 10                2) Lindsay Hardy 12               

     3) Jessica Honahan 11              4) Emily Sexton 12                

 13 Saranac                                             4:32.99   1 

     1) Emily Medeiros 12               2) Alison Gratto 10               

     3) Missy Seymour 10                4) Megan Briddell 12              

 

Girls 4x400 Meter Relay

================================================================

State Record: # 3:43.63  3/2/2002    Boys & Girls                              

                         M Francis, D Moorer, S.A. Livingston, K Fernandez 

 Meet Record: * 3:48.23  2001        Boys & Girls                              

    School                                               Finals 

================================================================

Finals

  1 Bellport                                            4:00.04  

     1) Anna Francis 9                  2) Natalie Jasmin 12              

     3) Sherika Nicholas 11             4) Brittany Sheffey 11            

  2 Colonie                                             4:00.19  

     1) Marisa Poleto 11                2) Nanditha Badami 11             

     3) Alicia Williams 11              4) Laura Bolognino 11             

  3 Boys & Girls                                        4:00.53  

     1) Nadonna Rodrigues 10            2) Meagan Gillespie 10            

     3) Godline Deterville 11           4) Nicole Brown 11                

  4 Suffern                                             4:02.48  

     1) Janelle Clayton 9               2) Deanna Vinson 12               

     3) Jackie Lennon 12                4) Jennifer Clayton 8             

  5 Webster Schroeder                                   4:05.46  

     1) Kate Brett 11                   2) Lauren Paffendorf 12           

     3) Abby Arday 11                   4) Allison Kittelberger 11        

  6 St. Anthony's                                       4:06.75  

     1) Katherine Sirico                2) Gina Perno 11                  

     3) Alex Amitis                     4) Caitlin White                  

  7 Cornwall                                            4:07.77  

     1) Claire Ciabotti 11              2) Michelle Chewens 11            

     3) Stephanie Strine 9              4) Kerry Kwalwasser 11            

  8 Westhill                                            4:13.01  

     1) Renay Tucci 12                  2) Carolyn Clark 10               

     3) Emily Owen 11                   4) Laura Zimmerman 10             

 

Girls 4x800 Meter Relay

================================================================

State Record: # 8:53.67  3/1/2001    Boys & Girls                              

                         A Vargas, K Fernandez, M Francis, S.A. Livingston 

 Meet Record: * 9:08.18  2003        Bay Shore                                 

    School                                               Finals 

================================================================

  1 Suffern                                             9:17.19  

     1) Shelby Greany 9                 2) Mary Consiglio 12              

     3) Caroline Heidt 12               4) Kara McKenna 12                

  2 Warwick Valley                                      9:25.77  

     1) Kristen Peluso 11               2) Samantha Grady 12              

     3) Aislinn Ryan 12                 4) Tori Pennings 10               

  3 Bayshore                                            9:30.69  

     1) Kate Keagins 10                 2) Sarah McCurdy 10               

     3) Callie Hogan 11                 4) Lauren Schmidt 12              

  4 Rush-Henrietta                                      9:41.66  

     1) Cassie DiMarino 10              2) Laura Varble 10                

     3) Jessie Wooten 12                4) Nicole Varble 12               

  5 Fayetteville-Manlius                                9:43.79  

     1) Kristen Taylor 12               2) Catie Caputo 11                

     3) Kate Bonsted 10                 4) Jocelyn Richards 10            

  6 Clarence                                            9:48.19  

     1) Becca Nungesser 12              2) Gina Adornetto 12              

     3) Keri Pretorius 10               4) Keelan Walsh 11                

  7 St. John's Prep                                     9:51.70  

     1) Naika Branch 12                 2) Century Williams 10            

     3) Samantha Rodriguez 10           4) Emily Rosario 10               

  8 Levittown                                           9:56.58  

     1) Luchea Montefuso 8              2) Lisa Page 10                   

     3) Shawna Foulkes 12               4) Jessica Balling 11             

  9 Boys & Girls                                        9:59.74  

     1) Nakisha Bogle 12                2) Lou Ann Christmas 12           

     3) Adrenee Sterrett 12             4) Natalie Burke 10               

 10 Lansing                                            10:31.07  

     1) Natalie Usack 11                2) Caitlin Wright 12              

     3) Ryan Cretney 10                 4) Kylee Jordan 11                

 11 Saranac                                            10:41.97  

     1) Emily Medeiros 12               2) Katie Via 12                   

     3) Kristie Pageau 10               4) Liz LaRosa 10                  

 12 Franklin Academy                                   10:53.03  

     1) Laura Weber 12                  2) Monique Choiniere 12           

     3) Ashley Lamica 10                4) Lindsay Hardy 12               

 -- Saratoga Springs                                         DQ  

     1) Brianne Bellon 8                2) Hannah Davidson 10             

     3) Erin Kipling Hill 12            4) Lindsey Ferguson 12            

 

Girls Intersectional Medley

================================================================

 Meet Record: * 10:13.33  2004        Section II                               

    School                                               Finals 

================================================================

  1 Section 11                                         10:29.95  

     1) Donna Cheung 11                 2) Emily Frost 9                  

     3) Priscilla St.Laurent 12         4) Deanna Schmidt 12              

  2 Section 1                                          10:30.01  

     1) Alana Levy 11                   2) Jasmine Hinson 12              

     3) Michelle Yousefian 10           4) Kristen DeYoung 11             

  3 Section 2                                          10:37.17  

     1) Olivia Beane 12                 2) Alex Kuhl 10                   

     3) Lauren Recchia 8                4) Shannon Finnegan 11            

  4 Section 8                                          10:37.45  

     1) Courtney Kelly 10               2) Samantha Hiltzig 12            

     3) Carolina Cortes 11              4) Michelle Duffy 9               

  5 PSAL                                               10:45.54  

     1) Monique McKenzie 10             2) Alba Knight 12                 

     3) Sasha Palmer 12                 4) Alison Lee 10                  

  6 Section 6                                          10:47.80  

     1) Leanne Skrabacz 11              2) Zoe Welch 11                   

     3) Kailey Sullivan 10              4) Kailey Harvey 12               

  7 Section 5                                          10:53.91  

     1) Amber Sanders 11                2) Hana Wright 12                 

     3) Rosie Roessell 9                4) Kim Law 11                     

  8 Section 9                                          10:56.71  

     1) Lillian Griebasland 8           2) Eve Vega 11                    

     3) Bernadette Gaffney 10           4) Cecille Braadt 9               

  9 Section 3                                          11:01.15  

     1) Jessica Hauser 11               2) Nikki Yerton 11                

     3) Renee Koch 8                    4) Jennifer Pernisi 11            

 10 CHSAA                                              11:10.96  

     1) Stephanie Mattar                2) Sheina Roberts 9               

     3) Alyssa Mahoney 12               4) Alexandria Lyles               

 11 Section 10                                         11:41.30  

     1) Wendy Pavlus 11                 2) Kyla Kenyon 7                  

     3) Jessica Honahan 11              4) Nadine Longmore 10             

 12 Section 4                                          12:02.31  

     1) Taylor Jordan 7                 2) Katelyn Laurey 11              

     3) Kylee Jordan 11                 4) Hayley Merritt 8               

 

Girls High Jump

================================================================

State Record: #  6-01  3/7/1987    Alison Smith, Clarence                      

 Meet Record: *  6-01  1987        Allison Smith, Clarence                     

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Brittany Dexter           12 Burnt Hills            5-07.00  

  2 Carin Knight              11 New Rochelle           5-07.00  

  3 Brianna Steel             11 Newfane                5-05.00  

  4 Sara Turner               11 Bethlehem              5-05.00  

  5 Dalilah Muhammad          10 Benjamin Cardozo       5-04.00  

  6 Gabriela Trigo            11 RFA                    5-04.00  

  7 Courtney Hall             12 Cicero-NS              5-04.00  

  8 Kristen Burpoe            11 Marlboro               5-03.00  

  9 Shannon Rogers            12 Massapequa             5-03.00  

 10 Emily Hren                 9 East Hampton           5-03.00  

 11 Brigetta Barrett           9 RC Ketchum             5-03.00  

 12 Priscilla Ilarraza        11 Clarkstown North       5-02.00  

 13 Arian Davis               11 FDR                    5-00.00  

 13 Lucy Sammis               12 Ticonderoga            5-00.00  

 13 Lauren Mc Grath           10 Shoreham WR            5-00.00  

 16 Valerie Reynolds          12 Liverpool              5-00.00  

 17 Kristin Shumway           12 Potsdam                5-00.00  

 17 Danielle Hoddinott        12 Northport              5-00.00  

 17 Kerri Boyle               12 Oakfield-Alabama       5-00.00  

 20 Ashleigh Whitfield        10 Kellenberg             4-10.00  

 20 Cali Hutchinson           10 South Jefferson        4-10.00  

 22 Bridget Conway               Kellenberg             4-10.00  

 23 Michelle Duffy             9 Island Trees           4-10.00  

 24 Ieisha Ashwood            12 Jamaica                4-08.00  

 25 Brittney Brousseau        10 Saranac                4-08.00  

 -- Lindsay Reardon            9 Elmira                      NH  

 -- Alicia Van Pelt           12 Lansing                     NH  

 -- Alice Buskus              12 Orchard Park                NH  

 -- Gesine Richter            12 Honeoye                     DQ  

 

Girls Pole Vault

================================================================

State Record: # 14-02  3/13/2005   Mary Saxer, Lancaster                       

 Meet Record: * 13-05  3/6/2005    Mary Saxer, Lancaster                       

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Ashlee Atwell             12 Niskayuna             11-03.00  

  2 Jillian Gold              12 Niskayuna             11-00.00  

  3 Stephanie Duffy           11 Washingtonville       11-00.00  

  4 Rachel Nemoyer            12 Orchard Park          10-06.00  

  5 Karen Adami               12 Warwick Valley        10-03.00  

  6 Jillian Bliss             12 Ursuline              10-00.00  

  7 Naomi Mark                12 Dansville             10-00.00  

  7 Carol Melice              10 Lansing               10-00.00  

  9 Alyssa Rogers             11 Lancaster             10-00.00  

 10 Angela Villanova          11 Shenendehowa           9-06.00  

 11 Gina Allen                11 St. Anthony's          9-06.00  

 12 Kerry Ojeda               12 Middle Country         9-06.00  

 13 Kiki Gifft                12 Lansing                9-06.00  

 14 Aly Rofrano               10 Sayville               9-06.00  

 14 Rebecca Power             10 Arch. Molloy           9-06.00  

 16 Sabrina Hill              12 Brockport              9-00.00  

 16 Michelle Quirk            11 Sayville               9-00.00  

 16 Alison Eagan              11 Liverpool              9-00.00  

 16 Kristen Fekete            11 CBA-Syracuse           9-00.00  

 16 Jacci Fishburne           12 Onteora                9-00.00  

 21 Christine Milone          12 McKee-SI Tech          9-00.00  

 22 Margaret Liebovic         12 Irvington              8-06.00  

 23 Leanna Coiro              12 Massapequa             8-00.00  

 -- Justine Downes            12 McKee-SI Tech               NH  

 -- Leah Testa                11 Gates-Chili                 NH  

 -- Stephanie Rothman         12 Hewlett                     NH  

 

Girls Long Jump

================================================================

State Record: # 21-01.25  3/1/1997    Keyon Soley, Uniondale                   

 Meet Record: * 21-01.25  1997        Keyon Soley, Uniondale                   

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Lynne Layne               12 New Rochelle          18-11.50  

  2 Bianca Fung               11 North Babylon         18-05.50  

  3 Ashley Hendrix            10 Uniondale             18-01.25  

  4 Whitney Ford              12 White Plains          17-11.00  

  5 Liz Stevens               12 Columbia              17-06.75  

  6 Fay Francis               12 Rush-Henrietta        17-04.25  

  7 Racquel Anderson          12 Hempstead             17-03.25  

  8 Morgan Billi              10 West Seneca West      17-02.25  

  9 Rosie DeFino              11 Sachem North          16-10.25  

 10 Natassia Ewart            12 Sheepshead Bay        16-09.00  

 11 Megan Stuttle             12 Dryden                16-06.50  

 12 Ashley Cummings           12 Horace Mann           16-06.50  

 13 Kaleigh McKinney          10 RFA                   16-06.50  

 14 Christine Locher          12 St. John The Bap      16-04.75  

 15 Geneen Dore               10 Indian River          16-03.00  

 16 Hannah Sporn              10 Saranac Lake          16-03.00  

 17 Corinne Becker             9 Saranac Lake          16-02.50  

 18 Jen Adams                 10 Batavia               16-00.75  

 19 Aundeah Kearney           12 Horace Mann           15-09.25  

 20 Liz Magier                12 Wallkill              15-09.25  

 21 Philipa Spencer           12 Burke                 15-07.25  

 22 Jena Meaney                  St. Joe's Hill        15-06.00  

 23 Renay Tucci               12 Westhill              15-02.00  

 24 Ashley Nembhard           12 Curtis                15-01.75  

 25 Nicole Castilloux          9 West Seneca West      14-11.00  

 26 Ashley Mahlmeister         9 Sidney                14-08.00  

 27 Jennifer Villanova        12 Shenendehowa          12-06.25  

 -- Chantelle Robinson         8 Indian River              FOUL  

 -- Christina Abebresch          Card. Spellman             SCR  

 

Girls Triple Jump

================================================================

State Record: # 41-08.50  3/11/2001   Shenae Dawkins, New Rochelle             

 Meet Record: * 41-01.75  1996        Michelle Hickman, A.P. Randolph          

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Whitney Ford              12 White Plains          38-11.25  

  2 Gabriella Baiter          11 John Glenn            38-04.50  

  3 Danay Spencer             11 St. John The Bap      37-02.75  

  4 Ashley Cummings           12 Horace Mann           36-11.50  

  5 Fay Francis               12 Rush-Henrietta        36-08.25  

  6 Jackie Bruscella          12 Locust Valley         36-05.50  

  7 Nwamaka Okobi             11 Freeport              36-05.50  

  8 Liz Stevens               12 Columbia              36-04.50  

  9 Ashley Dell'Aria          10 Shoreham WR           35-10.75  

 10 Kerriann Borke            11 Cicero-NS             35-09.75  

 11 Katherine Groene          12 Kellenberg            35-07.50  

 12 Kristin Shumway           12 Potsdam               34-08.00  

 13 Elizabeth Kwasnoski        9 Kingston              34-06.75  

 14 Natassia Ewart            12 Sheepshead Bay        34-05.75  

 15 Katie Woodcock            11 Waverly               34-02.25  

 16 Geneen Dore               10 Indian River          34-00.75  

 17 Octavia Johnston          12 Fowler                34-00.25  

 18 Sarah Strobino            12 Sweet Home            34-00.00  

 19 Sandy Andtenor            11 Suffern               33-10.00  

 20 Ashley Nembhard           12 Curtis                33-08.00  

 21 Caitlin Wright            12 Lansing               33-03.75  

 22 Tenisha Jones             12 Wilson Magnet         33-03.25  

 23 Lydia Parsons             11 Jamestown             33-00.25  

 24 Lindsay Maliani           12 Monroe-Woodbury       32-08.75  

 25 Amber Bowman              12 Guilderland           32-04.25  

 26 Kristie Pageau            10 Saranac               31-00.25  

 27 Alison Gratto             10 Saranac               30-01.00  

 

Girls Shot Put

================================================================

State Record: #    48-03  3/9/1992    Stacey Schroeder, Grand Island           

 Meet Record: * 46-10.50  1998        DeShaya Williams, Saratoga               

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Monica Ridgeway           12 Liverpool             42-10.50  

  2 Betty Williams            11 Longwood              42-08.50  

  3 Melissa Kurzdorfer         8 Lancaster             40-02.00  

  4 Kadine Johnson            11 New Rochelle          39-08.50  

  5 Ashley Lewis              12 Riverhead             39-03.25  

  6 Sommer Cloinger           11 Cicero-NS             39-01.25  

  7 Alyssa Pirinelli          12 North Tonawanda       38-07.50  

  8 Krystal Graham            10 New Rochelle          38-02.25  

  9 Diana Kornberg            11 Monroe-Woodbury       37-05.50  

 10 Ashlee Lathrop            12 Sherburne             37-01.00  

 11 Marquita Davis            12 Oakfield-Alabama      36-06.00  

 12 Barrett Rosser            12 Longwood              36-04.00  

 13 Sabrina Zervas            12 Lynbrook              34-00.00  

 14 Quasia Watson             12 Boys & Girls          33-09.50  

 15 Shernette Richardson      11 Columbus              33-01.00  

 16 Melissa James             11 Saratoga Springs      32-01.50  

 17 Kevena Jones              11 South Side            32-01.25  

 18 Robin Callan              10 Monroe-Woodbury       31-07.00  

 19 Rachel Tuttle             11 Corning               31-04.50  

 20 Elise Scheid              12 Wayland-Cohocton      31-02.50  

 21 Rebecca Power             10 Arch. Molloy          31-01.50  

 22 Kaitlyn Staulters         11 Ballston Spa          31-01.25  

 23 Amber Murphy              12 Moravia               30-01.75  

 24 Meghan Hayes                 Sacred Heart          29-08.50  

 25 Jessica Denner            12 Ogdensburg            29-01.50  

 26 Meagan Walls              12 Ticonderoga           28-11.50  

 27 Ashley Meade              12 Tupper Lake           28-09.50  

 28 Mary Fessette             12 Saranac               26-07.00  

 

Index


DyeStat
is published by
Student Sports
©1998-2006

John Dye - founder and editor in chief
Marc Davis - senior editor
Steve Underwood - senior editor
Donna Dye - features editor
Rich Gonzalez - DyeStatCal co-editor
Doug Speck - DyeStatCal co-editor
Kirsten O'Hara - business and marketing manager