Class A Boys
Race : N.Y.S. X-C Boys A Queensbury(II)
Date : November 12, 2005
Place School Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 Queensbury 34
2 Somers 69
3 Brighton 80
4 Starpoint 120
5 Cornwall 144
6 Lynbrook 158
7 Elmira Southside 159
8 Sayville 168
9 Whitesboro 197
Race : N.Y.S. X-C Boys A Queensbury(II)
Date : November 12, 2005
Place Section Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 II 208
2 V 271
3 I 324
4 VI 450
5 VIII 483
6 XI 493
7 IX 582
8 III 700
9 IV 731
Race : N.Y.S. X-C Boys A Queensbury(II)
Date : November 12, 2005
Place
ind team sec number name school
---------------------------------------------------------------------------
1 1 886 Charles Whikte-10 Garden City 15:44.2
2 1 2 122 Alex Bean-12 Somers 15:46.5
3 3 1170 Joe Parks-12 Deer Park 16:00.0
4 4 560 Zach Rivers-10 Victor 16:03.4
5 2 5 908 Colin Anderson-10 Cornwall 16:12.6
6 6 561 Ben W. Hall-11 Victor 16:16.1
7 3 7 230 Matt Flint-10 Queensbury 16:16.4
8 8 1171 Zack Williamson-12 Rocky Point 16:16.9
9 4 9 233 Tom Williams-12 Queensbury 16:17.1
10 5 10 603 Mike Gillis-12 Starpoint 16:18.2
11 11 696 Aaron Foote-11 Niagara Wheatfield 16:19.7
12 12 990 Brendan Devine-10 Monticello 16:22.6
13 13 180 Michael Poleski-11 Ossining 16:27.8
14 14 275 Joel Frost Tift-12 Averill Park 16:29.6
15 15 279 Ryan Pezzulo-11 Burnt Hills 16:32.2
16 16 562 Eric English-11 Pittsford Mendon 16:33.8
17 17 278 Nick Grasso-12 Mohonasen 16:34.1
18 18 695 Joe Whelan-9 Hamburg 16:34.7
19 6 19 551 Christopher Mui-11 Brighton 16:34.9
20 7 20 229 Steve Soprano-12 Queensbury 16:35.6
21 21 563 Tim Quinn-11 Pittsford Sutherland 16:37.0
22 8 22 231 Jeremy Beaudette-12 Queensbury 16:39.8
23 9 23 552 Jonathan Pinto-11 Brighton 16:40.1
24 24 181 Julian Sheinbaum-10 Scarsdale 16:40.4
25 25 885 Mike Sciolto-12 Calhoun 16:41.7
26 10 26 124 Doug Swiatocha-12 Somers 16:42.7
27 27 697 Seth Yernye-12 Lake Shore 16:43.0
28 28 564 Bill Phipps-12 Pittsford Sutherland 16:43.9
29 11 29 444 Bridan Sharpe-12 Elmira Southside 16:44.7
30 30 887 Michael Berger-12 J F K Bellmore 16:46.8
31 31 276 Ryan Madigan-11 Scotia-Glenville 16:49.0
32 32 1172 Michael McCristall-12 Hauppauge 16:49.5
33 12 33 234 Jared Newell-12 Queensbury 16:49.8
34 13 34 123 Josh Kneer-12 Somers 16:50.7
35 35 184 Matt Kepler-11 Nyack 16:52.6
36 14 36 550 Michael Geary-11 Brighton 16:53.5
37 15 37 336 Jonathan Szczesniak-10 Whitesboro 16:53.8
38 38 888 Brian Riley-10 South Side 16:54.3
39 39 182 Mike Burke-12 Yorktown 16:54.4
40 16 40 232 Kevin Mulcahy-11 Queensbury 16:55.6
41 41 277 Brandon Madigan-12 Scotia-Glenville 16:59.8
42 42 465 Carlton Cumbermack-12 Elmira Free 17:02.4
43 43 183 Garrett Armbruster-12 Fox Lane 17:02.8
44 44 889 Daniel Judge-11 South Side 17:04.4
45 45 1174 Kyle Merber-10 Half Hollow Hills West 17:05.6
46 17 46 235 Joel Loke-11 Queensbury 17:08.6
47 18 47 443 Andrew Brusso-11 Elmira Southside 17:09.4
48 19 48 601 William Barclay-10 Starpoint 17:11.9
49 49 1173 Dylan Conway-10 Hauppauge 17:12.6
50 50 991 Matt Koennecke-11 Goshen 17:13.5
51 20 51 125 Rich Apgar-11 Somers 17:14.8
52 21 52 1136 Matt Santoro-11 Sayville 17:15.3
53 22 53 553 Ruben Land-11 Brighton 17:15.7
54 54 370 Evan Oustrich-9 Mexico 17:22.7
55 23 55 910 Tim Anzovin-10 Cornwall 17:23.4
56 24 56 607 Ryan Wentz-10 Starpoint 17:26.0
57 25 57 126 John Vegliante-12 Somers 17:27.1
58 58 380 Dylan Hardwick-11 Watertown 17:27.7
59 59 994 Gerhard Schulte-12 Rondout Valley 17:29.0
60 26 60 816 Brendan Brethel-11 Lynbrook 17:30.1
61 27 61 909 Ian Clerkin-10 Cornwall 17:30.4
62 62 372 Scott Stevens-12 Fulton 17:33.3
63 63 699 Zachary Ball-10 Kenmore East 17:36.8
64 28 64 1140 Dillion Jung-11 Sayville 17:37.1
65 29 65 554 Patrick Menzies-12 Brighton 17:38.2
66 66 698 Charles Higgins-12 Kenmore East 17:38.7
67 67 371 Jeff Sweeney-10 East Syracuse Minoa 17:39.4
68 30 68 604 Cevin Laderer-11 Starpoint 17:40.0
69 31 69 817 Christopher Glier-12 Lynbrook 17:40.4
70 32 70 819 Erik Larson-12 Lynbrook 17:40.7
71 33 71 127 Todd Apgar-10 Somers 17:41.5
72 34 72 821 Russell Larson-10 Lynbrook 17:43.3
73 73 373 A J Russell-11 Jamesville DeWitt 17:47.3
74 35 74 818 Eddie Lopez-10 Lynbrook 17:47.9
75 36 75 445 Sean Donovan-11 Elmira Southside 17:50.4
Place
ind team sec number name school
---------------------------------------------------------------------------
76 37 76 1141 Tom Rofrano-10 Sayville 17:50.9
77 77 466 Kevin Cuer-12 Elmira Free 17:51.6
78 38 78 339 Matt Owens-11 Whitesboro 17:52.9
79 39 79 1139 Chris Starr-12 Sayville 17:54.6
80 80 993 Bryan McDewell-12 Goshen 17:55.4
81 40 81 911 Sean Twomey-10 Cornwall 17:56.5
82 41 82 815 Brandon Rosenberg-10 Lynbrook 17:57.3
83 42 83 606 Bob Ryer-11 Starpoint 17:58.3
84 84 992 Jim McCormack-11 Goshen 18:01.2
85 43 85 1137 Patrick McNeil-11 Sayville 18:01.9
86 44 86 342 Matt Gallimo-10 Whitesboro 18:02.5
87 45 87 446 David Dier-10 Elmira Southside 18:08.0
88 46 88 128 Dan Gadigan-11 Somers 18:09.5
89 47 89 337 Patrick Day-12 Whitesboro 18:11.7
90 90 468 Joe Milkovich-12 Susquehanna Valley 18:12.3
91 48 91 820 Jason Lynch-11 Lynbrook 18:15.3
92 49 92 447 Zack Hine-10 Elmira Southside 18:20.6
93 50 93 448 Eric Murphy-11 Elmira Southside 18:21.1
94 51 94 602 Brent Bobsein-12 Starpoint 18:21.6
95 52 95 913 Richard Merino-9 Cornwall 18:22.5
96 53 96 340 Garrett Parker-10 Whitesboro 18:25.7
97 54 97 1142 Charlie Stenzinger-12 Sayville 18:27.6
98 55 98 555 Jared Green-10 Brighton 18:30.3
99 99 469 Jim Kachmar-11 Susquehanna Valley 18:32.5
100 100 467 Dave Pecka-10 Elmira Free 18:32.8
101 56 101 338 David Rugari-10 Whitesboro 18:33.1
102 57 102 912 Robert Watson-11 Cornwall 18:38.9
103 58 103 449 Eric Hine-10 Elmira Southside 18:43.3
104 59 104 556 Dan Goldowitz-12 Brighton 18:46.4
105 60 105 1138 Casey Barrett-11 Sayville 18:47.3
106 61 106 341 Brian Bishopp-11 Whitesboro 18:56.8
107 62 107 605 Eric Brocker Starpoint 19:15.1
108 1075* Josh Barnum Massena 19:35.3
109 63 108 914 Kyle Buser-10 Cornwall 19:36.7
Race : N.Y.S. X-C Boys A Queensbury(II)
Date : November 12, 2005
1 Queensbury
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
7 3 230 Matt Flint-10 16:16.4
9 4 233 Tom Williams-12 16:17.1
20 7 229 Steve Soprano-12 16:35.6
22 8 231 Jeremy Beaudette-12 16:39.8
33 12 234 Jared Newell-12 16:49.8
40 16 232 Kevin Mulcahy-11 16:55.6
46 17 235 Joel Loke-11 17:08.6
Score : 34 Time gap (1 - 5): 0:33.4 Time total (1 - 5): 82:38.7
2 Somers
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
2 1 122 Alex Bean-12 15:46.5
26 10 124 Doug Swiatocha-12 16:42.7
34 13 123 Josh Kneer-12 16:50.7
51 20 125 Rich Apgar-11 17:14.8
57 25 126 John Vegliante-12 17:27.1
71 33 127 Todd Apgar-10 17:41.5
88 46 128 Dan Gadigan-11 18:09.5
Score : 69 Time gap (1 - 5): 1:40.6 Time total (1 - 5): 84:01.8
3 Brighton
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
19 6 551 Christopher Mui-11 16:34.9
23 9 552 Jonathan Pinto-11 16:40.1
36 14 550 Michael Geary-11 16:53.5
53 22 553 Ruben Land-11 17:15.7
65 29 554 Patrick Menzies-12 17:38.2
98 55 555 Jared Green-10 18:30.3
104 59 556 Dan Goldowitz-12 18:46.4
Score : 80 Time gap (1 - 5): 1:03.3 Time total (1 - 5): 85:02.4
4 Starpoint
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
10 5 603 Mike Gillis-12 16:18.2
48 19 601 William Barclay-10 17:11.9
56 24 607 Ryan Wentz-10 17:26.0
68 30 604 Cevin Laderer-11 17:40.0
83 42 606 Bob Ryer-11 17:58.3
94 51 602 Brent Bobsein-12 18:21.6
107 62 605 Eric Brocker 19:15.1
Score : 120 Time gap (1 - 5): 1:40.1 Time total (1 - 5): 86:34.4
5 Cornwall
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
5 2 908 Colin Anderson-10 16:12.6
55 23 910 Tim Anzovin-10 17:23.4
61 27 909 Ian Clerkin-10 17:30.4
81 40 911 Sean Twomey-10 17:56.5
95 52 913 Richard Merino-9 18:22.5
102 57 912 Robert Watson-11 18:38.9
109 63 914 Kyle Buser-10 19:36.7
Score : 144 Time gap (1 - 5): 2:09.9 Time total (1 - 5): 87:25.4
6 Lynbrook
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
60 26 816 Brendan Brethel-11 17:30.1
69 31 817 Christopher Glier-12 17:40.4
70 32 819 Erik Larson-12 17:40.7
72 34 821 Russell Larson-10 17:43.3
74 35 818 Eddie Lopez-10 17:47.9
82 41 815 Brandon Rosenberg-10 17:57.3
91 48 820 Jason Lynch-11 18:15.3
Score : 158 Time gap (1 - 5): 0:17.8 Time total (1 - 5): 88:22.4
7 Elmira Southside
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
29 11 444 Bridan Sharpe-12 16:44.7
47 18 443 Andrew Brusso-11 17:09.4
75 36 445 Sean Donovan-11 17:50.4
87 45 446 David Dier-10 18:08.0
92 49 447 Zack Hine-10 18:20.6
93 50 448 Eric Murphy-11 18:21.1
103 58 449 Eric Hine-10 18:43.3
Score : 159 Time gap (1 - 5): 1:35.9 Time total (1 - 5): 88:13.1
8 Sayville
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
52 21 1136 Matt Santoro-11 17:15.3
64 28 1140 Dillion Jung-11 17:37.1
76 37 1141 Tom Rofrano-10 17:50.9
79 39 1139 Chris Starr-12 17:54.6
85 43 1137 Patrick McNeil-11 18:01.9
97 54 1142 Charlie Stenzinger-12 18:27.6
105 60 1138 Casey Barrett-11 18:47.3
Score : 168 Time gap (1 - 5): 0:46.6 Time total (1 - 5): 88:39.8
9 Whitesboro
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
37 15 336 Jonathan Szczesniak-10 16:53.8
78 38 339 Matt Owens-11 17:52.9
86 44 342 Matt Gallimo-10 18:02.5
89 47 337 Patrick Day-12 18:11.7
96 53 340 Garrett Parker-10 18:25.7
101 56 338 David Rugari-10 18:33.1
106 61 341 Brian Bishopp-11 18:56.8
Score : 197 Time gap (1 - 5): 1:31.9 Time total (1 - 5): 89:26.6
Race : N.Y.S. X-C Boys A Queensbury(II)
Date : November 12, 2005
1 Section II
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
7 7 230 Matt Flint-10 16:16.4
9 9 233 Tom Williams-12 16:17.1
14 14 275 Joel Frost Tift-12 16:29.6
15 15 279 Ryan Pezzulo-11 16:32.2
17 17 278 Nick Grasso-12 16:34.1
20 20 229 Steve Soprano-12 16:35.6
22 22 231 Jeremy Beaudette-12 16:39.8
31 31 276 Ryan Madigan-11 16:49.0
33 33 234 Jared Newell-12 16:49.8
40 40 232 Kevin Mulcahy-11 16:55.6
41 41 277 Brandon Madigan-12 16:59.8
46 46 235 Joel Loke-11 17:08.6
Score : 208 Time gap (1 - 10): 0:39.2 Time total (1 - 10): 165:59.2
2 Section V
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
4 4 560 Zach Rivers-10 16:03.4
6 6 561 Ben W. Hall-11 16:16.1
16 16 562 Eric English-11 16:33.8
19 19 551 Christopher Mui-11 16:34.9
21 21 563 Tim Quinn-11 16:37.0
23 23 552 Jonathan Pinto-11 16:40.1
28 28 564 Bill Phipps-12 16:43.9
36 36 550 Michael Geary-11 16:53.5
53 53 553 Ruben Land-11 17:15.7
65 65 554 Patrick Menzies-12 17:38.2
98 98 555 Jared Green-10 18:30.3
104 104 556 Dan Goldowitz-12 18:46.4
Score : 271 Time gap (1 - 10): 1:34.8 Time total (1 - 10): 167:16.6
3 Section I
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
2 2 122 Alex Bean-12 15:46.5
13 13 180 Michael Poleski-11 16:27.8
24 24 181 Julian Sheinbaum-10 16:40.4
26 26 124 Doug Swiatocha-12 16:42.7
34 34 123 Josh Kneer-12 16:50.7
35 35 184 Matt Kepler-11 16:52.6
39 39 182 Mike Burke-12 16:54.4
43 43 183 Garrett Armbruster-12 17:02.8
51 51 125 Rich Apgar-11 17:14.8
57 57 126 John Vegliante-12 17:27.1
71 71 127 Todd Apgar-10 17:41.5
88 88 128 Dan Gadigan-11 18:09.5
Score : 324 Time gap (1 - 10): 1:40.6 Time total (1 - 10): 167:59.8
4 Section VI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
10 10 603 Mike Gillis-12 16:18.2
11 11 696 Aaron Foote-11 16:19.7
18 18 695 Joe Whelan-9 16:34.7
27 27 697 Seth Yernye-12 16:43.0
48 48 601 William Barclay-10 17:11.9
56 56 607 Ryan Wentz-10 17:26.0
63 63 699 Zachary Ball-10 17:36.8
66 66 698 Charles Higgins-12 17:38.7
68 68 604 Cevin Laderer-11 17:40.0
83 83 606 Bob Ryer-11 17:58.3
94 94 602 Brent Bobsein-12 18:21.6
107 107 605 Eric Brocker 19:15.1
Score : 450 Time gap (1 - 10): 1:40.1 Time total (1 - 10): 171:27.3
5 Section VIII
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
1 1 886 Charles Whikte-10 15:44.2
25 25 885 Mike Sciolto-12 16:41.7
30 30 887 Michael Berger-12 16:46.8
38 38 888 Brian Riley-10 16:54.3
44 44 889 Daniel Judge-11 17:04.4
60 60 816 Brendan Brethel-11 17:30.1
69 69 817 Christopher Glier-12 17:40.4
70 70 819 Erik Larson-12 17:40.7
72 72 821 Russell Larson-10 17:43.3
74 74 818 Eddie Lopez-10 17:47.9
82 82 815 Brandon Rosenberg-10 17:57.3
91 91 820 Jason Lynch-11 18:15.3
Score : 483 Time gap (1 - 10): 2:03.7 Time total (1 - 10): 171:33.8
6 Section XI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
3 3 1170 Joe Parks-12 16:00.0
8 8 1171 Zack Williamson-12 16:16.9
32 32 1172 Michael McCristall-12 16:49.5
45 45 1174 Kyle Merber-10 17:05.6
49 49 1173 Dylan Conway-10 17:12.6
52 52 1136 Matt Santoro-11 17:15.3
64 64 1140 Dillion Jung-11 17:37.1
76 76 1141 Tom Rofrano-10 17:50.9
79 79 1139 Chris Starr-12 17:54.6
85 85 1137 Patrick McNeil-11 18:01.9
97 97 1142 Charlie Stenzinger-12 18:27.6
105 105 1138 Casey Barrett-11 18:47.3
Score : 493 Time gap (1 - 10): 2:01.9 Time total (1 - 10): 172:04.4
7 Section IX
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
5 5 908 Colin Anderson-10 16:12.6
12 12 990 Brendan Devine-10 16:22.6
50 50 991 Matt Koennecke-11 17:13.5
55 55 910 Tim Anzovin-10 17:23.4
59 59 994 Gerhard Schulte-12 17:29.0
61 61 909 Ian Clerkin-10 17:30.4
80 80 993 Bryan McDewell-12 17:55.4
81 81 911 Sean Twomey-10 17:56.5
84 84 992 Jim McCormack-11 18:01.2
95 95 913 Richard Merino-9 18:22.5
102 102 912 Robert Watson-11 18:38.9
109 108 914 Kyle Buser-10 19:36.7
Score : 582 Time gap (1 - 10): 2:09.9 Time total (1 - 10): 174:27.1
8 Section III
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
37 37 336 Jonathan Szczesniak-10 16:53.8
54 54 370 Evan Oustrich-9 17:22.7
58 58 380 Dylan Hardwick-11 17:27.7
62 62 372 Scott Stevens-12 17:33.3
67 67 371 Jeff Sweeney-10 17:39.4
73 73 373 A J Russell-11 17:47.3
78 78 339 Matt Owens-11 17:52.9
86 86 342 Matt Gallimo-10 18:02.5
89 89 337 Patrick Day-12 18:11.7
96 96 340 Garrett Parker-10 18:25.7
101 101 338 David Rugari-10 18:33.1
106 106 341 Brian Bishopp-11 18:56.8
Score : 700 Time gap (1 - 10): 1:31.9 Time total (1 - 10): 177:17.0
9 Section IV
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
29 29 444 Bridan Sharpe-12 16:44.7
42 42 465 Carlton Cumbermack-12 17:02.4
47 47 443 Andrew Brusso-11 17:09.4
75 75 445 Sean Donovan-11 17:50.4
77 77 466 Kevin Cuer-12 17:51.6
87 87 446 David Dier-10 18:08.0
90 90 468 Joe Milkovich-12 18:12.3
92 92 447 Zack Hine-10 18:20.6
93 93 448 Eric Murphy-11 18:21.1
99 99 469 Jim Kachmar-11 18:32.5
100 100 467 Dave Pecka-10 18:32.8
103 103 449 Eric Hine-10 18:43.3
Score : 731 Time gap (1 - 10): 1:47.8 Time total (1 - 10): 178:13.0
Class A Girls
Race : N.Y.S. X-C Girls A Queensbury(II)
Date : November 12, 2005
Place School Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 Academy of Holy Names 51
2 Sayville 95
3 Cornwall 100
4 Pittsford Mendon 105
5 Mepham 106
6 Horace Greeley 114
7 Amherst 131
8 Elmira Southside 173
9 Mexico 206
Race : N.Y.S. X-C Girls A Queensbury(II)
Date : November 12, 2005
Place Section Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 II 222
2 I 322
3 V 338
4 VIII 392
5 XI 436
6 VI 465
7 IX 538
8 III 628
9 IV 810
Race : N.Y.S. X-C Girls A Queensbury(II)
Date : November 12, 2005
Place
ind team sec number name school
---------------------------------------------------------------------------
1 1 1 1136 Kristy Longman-11 Sayville 18:24.3
2 2 887 Maegan Krifchin-12 J F K Bellmore 18:35.1
3 2 3 908 Lynne Mujndy-12 Cornwall 18:35.9
4 4 275 Caroline King-11 Scotia-Glenville 18:36.2
5 5 560 Jeannie Sauter-9 Canandaigua 18:37.3
6 6 181 Mary Alice Howard-12 Somers 18:43.9
7 7 180 Sara Graney-10 Tappan Zee 18:52.4
8 3 8 230 Claire Hardwick-10 Academy of Holy Names 18:56.6
9 9 695 Sarah Veith-11 Lake Shore 18:56.9
10 10 277 Cara Sprague-11 Queensbury 18:57.3
11 11 1170 Kathryn Allard-12 Miller Place 18:59.7
12 4 12 550 Katie Bower-12 Pittsford Mendon 19:04.5
13 5 13 551 Shaylyn Tuite-7 Pittsford Mendon 19:05.3
14 14 370 Margaret Knight-11 Cortland 19:08.4
15 6 15 817 Courtney Kelly-10 Mepham 19:13.1
16 16 183 Rosie Crean-10 The Ursuline School 19:14.1
17 17 276 Meaghan Gregory-8 Burnt Hills 19:15.3
18 18 561 Kate Cufari-10 Pittsford Sutherland 19:16.1
19 7 19 231 Johanna Ohm-9 Academy of Holy Names 19:17.6
20 8 20 122 Meghan Houser-11 Horace Greeley 19:19.3
21 9 21 229 Rachel Ohm-12 Academy of Holy Names 19:26.5
22 22 562 Catherine Smith-11 Brighton 19:28.5
23 23 279 Erin Kuhn-10 Glens Falls 19:30.7
24 10 24 123 Alana Levy-11 Horace Greeley 19:32.9
25 11 25 603 Arielle Januskiewicz-11 Amherst 19:37.8
26 26 184 Meghan Brown-10 The Ursuline School 19:39.9
27 27 990 Hallie Schwab-11 Rondout Valley 19:40.9
28 28 886 Kristina Rolla-10 Hewlett 19:41.7
29 12 29 606 Mia Symoniak-12 Amherst 19:42.2
30 30 182 Suzie Clinchy-11 Somers 19:42.5
31 31 698 Leanne Skrabacz-11 West Seneca East 19:43.7
32 32 885 Ashlee Nieves-10 Elmont 19:45.2
33 13 33 818 Dawn Leavy-12 Mepham 19:46.5
34 14 34 232 Laura Isabelle-8 Academy of Holy Names 19:46.8
35 35 564 Janine Seber-10 Victor 19:50.2
36 15 36 1137 Jackie Kaste-10 Sayville 19:50.5
37 37 888 Rose Kennedy-12 Plainedge 19:51.3
38 38 563 Alyssa Smith-10 Brighton 19:52.3
39 16 39 552 Morgan Atkins-7 Pittsford Mendon 19:57.4
40 17 40 125 Elizabeth O'Brien-9 Horace Greeley 19:58.8
41 41 278 Samantha Hickock-11 Glens Falls 20:00.1
42 42 697 Amanda Solly-10 West Seneca East 20:03.3
43 43 371 Leah Andrianos-11 East Syracuse Minoa 20:04.4
44 44 699 Cassie Weldon-9 Starpoint 20:07.8
45 18 45 233 Alex Falvey-10 Academy of Holy Names 20:09.6
46 46 1172 Katie Marshall-10 Kings Park 20:11.2
47 47 1174 Ashley Goldbach-12 Rocky Point 20:12.3
48 48 1173 Alexandra Taylor-8 Kings Park 20:14.4
49 19 49 605 Brenna Symoniak-8 Amherst 20:15.0
50 20 50 819 Katie O'Brien-9 Mepham 20:15.4
51 21 51 1138 Sarah Schaefer-11 Sayville 20:17.3
52 22 52 910 Jackie Bozich-11 Cornwall 20:19.0
53 23 53 1139 Melissa Santoro-11 Sayville 20:21.8
54 54 373 Margaret Richardson-9 Fowler 20:22.8
55 24 55 909 Chelsea Brisman-11 Cornwall 20:24.1
56 25 56 912 Michelle Chewens-11 Cornwall 20:28.3
57 57 889 Katie Zelles-11 South Side 20:35.1
58 58 372 Lauren Sala-10 Jamesville DeWitt 20:37.3
59 26 59 821 Samantha Beim-9 Mepham 20:38.2
60 27 60 911 Allison Cote-11 Cornwall 20:40.9
61 28 61 446 Stephanie Bristow-10 Elmira Southside 20:42.5
62 29 62 336 Courtney Ross-9 Mexico 20:43.3
63 30 63 337 Ashlie Wilson-11 Mexico 20:45.5
64 64 374 Kelsey Peek-9 Whitesboro 20:50.4
65 31 65 444 Bethany Coons-9 Elmira Southside 20:53.6
66 32 66 443 Rachel Forrest-11 Elmira Southside 20:56.6
67 67 696 Mikelle Cala-8 Lake Shore 20:57.8
68 33 68 913 Emily McVan-9 Cornwall 20:59.1
69 34 69 126 Elizabeth Jen-9 Horace Greeley 21:00.0
70 35 70 1140 Annie Kelly-9 Sayville 21:08.2
71 71 992 Kashara Murphy-12 Saugerties 21:11.9
72 72 994 Sarah Merusi Port Jervis 21:16.8
73 73 1171 Melissa Tacchi-10 Miller Place 21:17.4
74 36 74 914 Natalie Jelpern-11 Cornwall 21:18.6
75 37 75 553 Margo Marquardt-10 Pittsford Mendon 21:21.8
Place
ind team sec number name school
---------------------------------------------------------------------------
76 38 76 447 Carly Jordan-11 Elmira Southside 21:22.9
77 39 77 234 Grace Loughney-10 Academy of Holy Names 21:23.7
78 40 78 604 Sarah Lister-10 Amherst 21:29.5
79 41 79 820 Melissa Hylton-12 Mepham 21:31.5
80 42 80 338 Rachel Garrett-9 Mexico 21:31.9
81 43 81 556 Kim Peters-12 Pittsford Mendon 21:33.4
82 44 82 445 Emily Dryburgh-10 Elmira Southside 21:34.4
83 83 993 Katie Nelson-9 Wallkill 21:35.1
84 45 84 124 Carolyn Cannetti-11 Horace Greeley 21:35.5
85 85 465 Eriell Kent-12 Susquehanna Valley 21:37.4
86 46 86 555 Rachel Eng-12 Pittsford Mendon 21:41.8
87 47 87 554 Molly Mahoney-10 Pittsford Mendon 21:48.8
88 88 991 Emma Lang-12 Saugerties 22:01.4
89 89 469 Liz Wick-9 Elmira Free 22:04.1
90 48 90 340 Chelsea Burnham-8 Mexico 22:05.7
91 49 91 601 Emily Steward Amherst 22:06.4
92 50 92 449 Jamie Dryburgh-10 Elmira Southside 22:17.4
93 93 467 Marlyn Moore-8 Elmira Free 22:23.9
94 51 94 1141 Lisa McNulty-12 Sayville 22:24.2
95 52 95 128 Laura Mantell-10 Horace Greeley 22:24.7
96 53 96 127 Caroline O'Brien-10 Horace Greeley 22:27.5
97 54 97 1142 Amanda Jacob-12 Sayville 22:31.9
98 55 98 815 Aileen Monks-12 Mepham 22:37.6
99 56 99 235 Victoria Isabelle-10 Academy of Holy Names 22:39.1
100 57 100 341 Chelsea Giovo-9 Mexico 22:55.6
101 101 468 Laura Walker-11 Elmira Free 22:57.6
102 58 102 448 Alexis McLaughlin-9 Elmira Southside 23:10.3
103 59 103 602 Diane Herzog-10 Amherst 23:15.4
104 60 104 816 Amy Kilgallin-12 Mepham 23:18.9
105 105 466 Danielle Miner-12 Susquehanna Valley 23:42.4
106 61 106 342 Rebekah Foster-11 Mexico 24:33.0
DNF 607 Claire Wietig-11 Amherst
DNF 339 Jennifer Blascziens-11 Mexico
Race : N.Y.S. X-C Girls A Queensbury(II)
Date : November 12, 2005
1 Academy of Holy Names
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
8 3 230 Claire Hardwick-10 18:56.6
19 7 231 Johanna Ohm-9 19:17.6
21 9 229 Rachel Ohm-12 19:26.5
34 14 232 Laura Isabelle-8 19:46.8
45 18 233 Alex Falvey-10 20:09.6
77 39 234 Grace Loughney-10 21:23.7
99 56 235 Victoria Isabelle-10 22:39.1
Score : 51 Time gap (1 - 5): 1:13.0 Time total (1 - 5): 97:37.1
2 Sayville
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
1 1 1136 Kristy Longman-11 18:24.3
36 15 1137 Jackie Kaste-10 19:50.5
51 21 1138 Sarah Schaefer-11 20:17.3
53 23 1139 Melissa Santoro-11 20:21.8
70 35 1140 Annie Kelly-9 21:08.2
94 51 1141 Lisa McNulty-12 22:24.2
97 54 1142 Amanda Jacob-12 22:31.9
Score : 95 Time gap (1 - 5): 2:43.9 Time total (1 - 5): 100:02.1
3 Cornwall
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
3 2 908 Lynne Mujndy-12 18:35.9
52 22 910 Jackie Bozich-11 20:19.0
55 24 909 Chelsea Brisman-11 20:24.1
56 25 912 Michelle Chewens-11 20:28.3
60 27 911 Allison Cote-11 20:40.9
68 33 913 Emily McVan-9 20:59.1
74 36 914 Natalie Jelpern-11 21:18.6
Score : 100 Time gap (1 - 5): 2:05.0 Time total (1 - 5): 100:28.2
4 Pittsford Mendon
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
12 4 550 Katie Bower-12 19:04.5
13 5 551 Shaylyn Tuite-7 19:05.3
39 16 552 Morgan Atkins-7 19:57.4
75 37 553 Margo Marquardt-10 21:21.8
81 43 556 Kim Peters-12 21:33.4
86 46 555 Rachel Eng-12 21:41.8
87 47 554 Molly Mahoney-10 21:48.8
Score : 105 Time gap (1 - 5): 2:28.9 Time total (1 - 5): 101:02.4
5 Mepham
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
15 6 817 Courtney Kelly-10 19:13.1
33 13 818 Dawn Leavy-12 19:46.5
50 20 819 Katie O'Brien-9 20:15.4
59 26 821 Samantha Beim-9 20:38.2
79 41 820 Melissa Hylton-12 21:31.5
98 55 815 Aileen Monks-12 22:37.6
104 60 816 Amy Kilgallin-12 23:18.9
Score : 106 Time gap (1 - 5): 2:18.4 Time total (1 - 5): 101:24.7
6 Horace Greeley
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
20 8 122 Meghan Houser-11 19:19.3
24 10 123 Alana Levy-11 19:32.9
40 17 125 Elizabeth O'Brien-9 19:58.8
69 34 126 Elizabeth Jen-9 21:00.0
84 45 124 Carolyn Cannetti-11 21:35.5
95 52 128 Laura Mantell-10 22:24.7
96 53 127 Caroline O'Brien-10 22:27.5
Score : 114 Time gap (1 - 5): 2:16.2 Time total (1 - 5): 101:26.5
7 Amherst
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
25 11 603 Arielle Januskiewicz-11 19:37.8
29 12 606 Mia Symoniak-12 19:42.2
49 19 605 Brenna Symoniak-8 20:15.0
78 40 604 Sarah Lister-10 21:29.5
91 49 601 Emily Steward 22:06.4
103 59 602 Diane Herzog-10 23:15.4
DNF 607 Claire Wietig-11
Score : 131 Time gap (1 - 5): 2:28.6 Time total (1 - 5): 103:10.9
8 Elmira Southside
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
61 28 446 Stephanie Bristow-10 20:42.5
65 31 444 Bethany Coons-9 20:53.6
66 32 443 Rachel Forrest-11 20:56.6
76 38 447 Carly Jordan-11 21:22.9
82 44 445 Emily Dryburgh-10 21:34.4
92 50 449 Jamie Dryburgh-10 22:17.4
102 58 448 Alexis McLaughlin-9 23:10.3
Score : 173 Time gap (1 - 5): 0:51.9 Time total (1 - 5): 105:30.0
9 Mexico
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
62 29 336 Courtney Ross-9 20:43.3
63 30 337 Ashlie Wilson-11 20:45.5
80 42 338 Rachel Garrett-9 21:31.9
90 48 340 Chelsea Burnham-8 22:05.7
100 57 341 Chelsea Giovo-9 22:55.6
106 61 342 Rebekah Foster-11 24:33.0
DNF 339 Jennifer Blascziens-11
Score : 206 Time gap (1 - 5): 2:12.3 Time total (1 - 5): 108:02.0
Race : N.Y.S. X-C Girls A Queensbury(II)
Date : November 12, 2005
1 Section II
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
4 4 275 Caroline King-11 18:36.2
8 8 230 Claire Hardwick-10 18:56.6
10 10 277 Cara Sprague-11 18:57.3
17 17 276 Meaghan Gregory-8 19:15.3
19 19 231 Johanna Ohm-9 19:17.6
21 21 229 Rachel Ohm-12 19:26.5
23 23 279 Erin Kuhn-10 19:30.7
34 34 232 Laura Isabelle-8 19:46.8
41 41 278 Samantha Hickock-11 20:00.1
45 45 233 Alex Falvey-10 20:09.6
77 77 234 Grace Loughney-10 21:23.7
99 99 235 Victoria Isabelle-10 22:39.1
Score : 222 Time gap (1 - 10): 1:33.4 Time total (1 - 10): 193:56.7
2 Section I
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
6 6 181 Mary Alice Howard-12 18:43.9
7 7 180 Sara Graney-10 18:52.4
16 16 183 Rosie Crean-10 19:14.1
20 20 122 Meghan Houser-11 19:19.3
24 24 123 Alana Levy-11 19:32.9
26 26 184 Meghan Brown-10 19:39.9
30 30 182 Suzie Clinchy-11 19:42.5
40 40 125 Elizabeth O'Brien-9 19:58.8
69 69 126 Elizabeth Jen-9 21:00.0
84 84 124 Carolyn Cannetti-11 21:35.5
95 95 128 Laura Mantell-10 22:24.7
96 96 127 Caroline O'Brien-10 22:27.5
Score : 322 Time gap (1 - 10): 2:51.6 Time total (1 - 10): 197:39.3
3 Section V
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
5 5 560 Jeannie Sauter-9 18:37.3
12 12 550 Katie Bower-12 19:04.5
13 13 551 Shaylyn Tuite-7 19:05.3
18 18 561 Kate Cufari-10 19:16.1
22 22 562 Catherine Smith-11 19:28.5
35 35 564 Janine Seber-10 19:50.2
38 38 563 Alyssa Smith-10 19:52.3
39 39 552 Morgan Atkins-7 19:57.4
75 75 553 Margo Marquardt-10 21:21.8
81 81 556 Kim Peters-12 21:33.4
86 86 555 Rachel Eng-12 21:41.8
87 87 554 Molly Mahoney-10 21:48.8
Score : 338 Time gap (1 - 10): 2:56.1 Time total (1 - 10): 198:06.8
4 Section VIII
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
2 2 887 Maegan Krifchin-12 18:35.1
15 15 817 Courtney Kelly-10 19:13.1
28 28 886 Kristina Rolla-10 19:41.7
32 32 885 Ashlee Nieves-10 19:45.2
33 33 818 Dawn Leavy-12 19:46.5
37 37 888 Rose Kennedy-12 19:51.3
50 50 819 Katie O'Brien-9 20:15.4
57 57 889 Katie Zelles-11 20:35.1
59 59 821 Samantha Beim-9 20:38.2
79 79 820 Melissa Hylton-12 21:31.5
98 98 815 Aileen Monks-12 22:37.6
104 104 816 Amy Kilgallin-12 23:18.9
Score : 392 Time gap (1 - 10): 2:56.4 Time total (1 - 10): 199:53.1
5 Section XI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
1 1 1136 Kristy Longman-11 18:24.3
11 11 1170 Kathryn Allard-12 18:59.7
36 36 1137 Jackie Kaste-10 19:50.5
46 46 1172 Katie Marshall-10 20:11.2
47 47 1174 Ashley Goldbach-12 20:12.3
48 48 1173 Alexandra Taylor-8 20:14.4
51 51 1138 Sarah Schaefer-11 20:17.3
53 53 1139 Melissa Santoro-11 20:21.8
70 70 1140 Annie Kelly-9 21:08.2
73 73 1171 Melissa Tacchi-10 21:17.4
94 94 1141 Lisa McNulty-12 22:24.2
97 97 1142 Amanda Jacob-12 22:31.9
Score : 436 Time gap (1 - 10): 2:53.1 Time total (1 - 10): 200:57.1
6 Section VI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
9 9 695 Sarah Veith-11 18:56.9
25 25 603 Arielle Januskiewicz-11 19:37.8
29 29 606 Mia Symoniak-12 19:42.2
31 31 698 Leanne Skrabacz-11 19:43.7
42 42 697 Amanda Solly-10 20:03.3
44 44 699 Cassie Weldon-9 20:07.8
49 49 605 Brenna Symoniak-8 20:15.0
67 67 696 Mikelle Cala-8 20:57.8
78 78 604 Sarah Lister-10 21:29.5
91 91 601 Emily Steward 22:06.4
103 103 602 Diane Herzog-10 23:15.4
DNF 607 Claire Wietig-11
Score : 465 Time gap (1 - 10): 3:09.5 Time total (1 - 10): 203:00.4
7 Section IX
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
3 3 908 Lynne Mujndy-12 18:35.9
27 27 990 Hallie Schwab-11 19:40.9
52 52 910 Jackie Bozich-11 20:19.0
55 55 909 Chelsea Brisman-11 20:24.1
56 56 912 Michelle Chewens-11 20:28.3
60 60 911 Allison Cote-11 20:40.9
68 68 913 Emily McVan-9 20:59.1
71 71 992 Kashara Murphy-12 21:11.9
72 72 994 Sarah Merusi 21:16.8
74 74 914 Natalie Jelpern-11 21:18.6
83 83 993 Katie Nelson-9 21:35.1
88 88 991 Emma Lang-12 22:01.4
Score : 538 Time gap (1 - 10): 2:42.7 Time total (1 - 10): 204:55.5
8 Section III
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
14 14 370 Margaret Knight-11 19:08.4
43 43 371 Leah Andrianos-11 20:04.4
54 54 373 Margaret Richardson-9 20:22.8
58 58 372 Lauren Sala-10 20:37.3
62 62 336 Courtney Ross-9 20:43.3
63 63 337 Ashlie Wilson-11 20:45.5
64 64 374 Kelsey Peek-9 20:50.4
80 80 338 Rachel Garrett-9 21:31.9
90 90 340 Chelsea Burnham-8 22:05.7
100 100 341 Chelsea Giovo-9 22:55.6
106 106 342 Rebekah Foster-11 24:33.0
DNF 339 Jennifer Blascziens-11
Score : 628 Time gap (1 - 10): 3:47.2 Time total (1 - 10): 209:05.3
9 Section IV
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
61 61 446 Stephanie Bristow-10 20:42.5
65 65 444 Bethany Coons-9 20:53.6
66 66 443 Rachel Forrest-11 20:56.6
76 76 447 Carly Jordan-11 21:22.9
82 82 445 Emily Dryburgh-10 21:34.4
85 85 465 Eriell Kent-12 21:37.4
89 89 469 Liz Wick-9 22:04.1
92 92 449 Jamie Dryburgh-10 22:17.4
93 93 467 Marlyn Moore-8 22:23.9
101 101 468 Laura Walker-11 22:57.6
102 102 448 Alexis McLaughlin-9 23:10.3
105 105 466 Danielle Miner-12 23:42.4
Score : 810 Time gap (1 - 10): 2:15.1 Time total (1 - 10): 216:50.4
|